Eentgst adres vooi H. BLANS K Agatha Ver J. VRASDOI - - kardinaal Meroier maar zich; tevens iin> die op rechte vriendschap van Zijne Eminentie mag verheugen, uit die Mechelsche gevangenis ontslagen, of hjj is Op nieuw veroordeeld!, dit maal tot een jaar gevangenisstraf in DluitschlandL Onder .een ki-nideraohtig-kleiin- gecstig voorwendsel. H>et was hij het begin van dien inval dier Diujiitsdhie legers in België, in Augustus 1914. Te Saint Léger, iin het toiisdlom Namen wenden 24 huisvaders, als grijaelaairs aange houden en dioor de Diuitsdhie' ihiilitaiine over heid! veroordeeld' oan te wordlen doodgescho ten. De kapelaan van Saint-Légiet, en op zijn oproep, 23 jongelingen van zijn patronaat, boden zidh eidelmóeidiig aan om in plaats der 24 huisvaders gefusilleerd te worden. Het feit is ontegenzeggelijk van geene alledaagsdhe zedelijke waande. Daarbij is er niets kwetsend, in voor de Diuitsdhe legeraiutoriteiten. Het is eene kwestie van loutere naastenliefde tussdhen Bielgisidhe bur gers en strekt noidh; tot eer en noch tot schande van het Diuitscbe leger. Het had zich evengoed kunnen voordoen bij eene veroiondeeliing van Belgische burgers door Franscbe of Engelsche of Arnierikaanscbe militaire overtreden. Wiel komt zulk geval zóó zelden voor 'in die geschiedenis en overtuigt het van zulke kabnie en verheven edelmoedigheid;, dlat het nog dikwijls als een bijzonder voorbeeld van dhristdijke naastenliefde: zal worden aangehaald. De mens cih lie id heeft He her innering van zulke voorbeelden moedig om niet in eene stoffelijke onverschilligheid! te vervallen. In een preek te Mechelen gehouden óp Pinksteren 'j.L he:eft kanunnik Vrandkien aan hlet èohitterend voorbeeld van Beze 24 hel den van' Saint-Léger herinnerd en alleen, daarvoor werd) kanunnik Vrancken op' 6 Juni door den Krijgsraad van Antwerpen ver oordeeld tot een jaar gevangenis' in Duit- sahland. Dieze veroorxleeling zou minder opsdiud- ding baren-, had de veroordeelde ook maar één afkeurend woord gesproken jegens He bezettende macht. Doch klle' toehoorders kunnen getuigen-, dat hij geen enkel woord geuit heeft, dat Ihiat Dluitsche leger, of het, Diuitsdhie bestuur aanleiding kon geven- oni zidh gekwetst te gevoelen. Des te duidelijker blijkt het dat men niet den gewijden reiden-aar, maar alleen secretaris van kardinaal Mercier heeft willen treffen. DE ETNA. De Etna is Zondagavond plotseling aan het werken gegaan. Een geweldige wolk van rook en vuur verscheen boven den top en te Catania liepen de menschen in de straten bijeen om het natuurverschijnsel waar te nemen. Naar de meening van vak lieden zullen in den nieuw gevormden krater, die in 19 n in de nabijheid vandenvoor- naamsten krater van den vulkaan is gevormd, ontploffingen hebben plaats gehad. Maandag werd aan den voet van den Etna in de kleine dorpjes een lichte aardbeving waar genomen, die echter geen schade aanrichtte. OPZEGGING VAN HANDELS VERDRAGEN. Minister Bonar Law verklaarde in het Engelsche Lagerhuis, dat de Italiaansche regeering alle handelsverdragen op twee uitzonderingen 11a waarm Italiaansche tarieven of rechten worden geregeld, heeft opgezegd. De Fransche regeering heeft hare bedoe ling te kennen gegeven om alle handels verdragen op te zeggen en deze zaak is thans in overweging bij de Engelsche regeering. HET NIEUWE GRIEKSCHE MINISTERIE. Venizelos heeft een kabinet gevormd. Hijzelf wordt minister-president en minis ter van oorlog, Ripoulis minister van bin- nenlandsche zaken, Politis van buitenland- sche zaken en Courdouriotis van marine. DE „VRIJHEID" DER VRIJMETSE LAARS. Welke de beteekenis is van bet devies dier vrijmetselaren „vrijheid «11 gelijkheid voer allen" blijkt vv-eer en këer te meer uit een verklaring van Mgr. die la Mora bisschop va-n Zacatiecas in Mexico-, Na die beproeving-en opgesomd te hebben; die hij in de gevangenschap, waartoe Carranzai hem veroordeeld had beeft ondergaan, maia-kt hij gewag van het verhoor, hie-m dio-o-r den gouverneur va-n Zacat-eoas- afgenomen, waarin (deze onomwonden toiegaf, diat de bisschop geen enkele politieke misdaad had blegaan. Daar -echter de katholieke bis schop, zoo vervolgde de gouverneur, wegens zijn ambtsplichten gedwongen is. zich tegen die wet der edhtsah'eiidiiing en- 'van hiet gods dienstloos onderwijs te verzotten, keert hij1 zich' ipso facto tegen die politiek der ne- gieerimig. „En dlaar nu tijdens die reconstruct ie der M'ex-icaamscihe regeering de vrijheid van spreken niet geduld kam wondien, zie iik mij -genoodzaakt u te verbannen." Tegelijkertijd legde die regeerinig van Car- raniza de verklaring af, dat zij vaim het be ginsel uitgaat: „Vrijheid en. gelijkheid voor alten." Voor de Missie van Pater J. Kruyer. N. N. f 100, N. N. Noiord-Sch-arwo'Uidie. f 25. N. Naomb5-ch.arwo'Uidie. f 1. iVan een vrijgezel. f 2.50, N. OudkarspeL. f 1. Zuid-Sdiarwouidle. Op hoop van zegen. f5. ALKMAAR. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer Th. N. J. van der K-lei, slaagde te Utrecht voor het can- didaats-examen in de geneeskunde. GESLAAGD. Voor het cand. examen in de rechten slaagde gisteren te Utrecht de heer V. E. V ethake. BRIEVENBESTELLER BENOEMD. Ingang 1 Juli a.s. is benoemd tot brieven besteller alhier de heer P. J. Korver, thans hulpbesteller. R. K. MILITAIREN-VEREENIGING'. Nogmaals willen wij hij dieze herinneren aan de bedevaart van onze Roomsche mili tairen, naar "bet genade-oord t-e Heiloo, morgen te 8 uur. Te KWART OVER NEGEN dius niet gelijk eerst gemeld wendi te 10 uur. zal aldlaar do,or dien Majoor-A al moe- zenier dier le Divisie, dleni zeereerw. heer J. Noordman, een gezongen -H. Mis vo-or die leden en weldoeners dar R. K. M il Lt arren-vereenig.iing worden opgedragen, het zangkoor dier Militaire-n-vereeniigiing zal zelf de ge-wijde zangen ten gehoore brengen. Dat velen, ze-er velen aan deze bedetocht deelnemeno-ok niet-militairen kunnen nar tuurlijk dieze H. Mis bijwione-n. Nog verzoekt men ons mede te deelem, dat die H. Mis, waaronder generale H, Communie, niet zal plaats hebben te half zeven, doch te KWART VOOR ZES. MUZIEK IN DEN HOUT. Het s-ymphiojiiie-ordiest „Jubal" zal, a.s. Z-oindag idles morgens 8 uur een uitvoe ring geven, in den Staidishouit. Dr. G. E. W, VAN HILLE. Curatoneni van het Gymnasium. te'si-Ora-. verihage hebben de volgendie aanbeveling aan dien gemeenteraad: aange'boldiein voor de benoeming van -een rector aam het nieuw te lopiemen gymnasiumdr. A. H. Kan, rector van het stedelijk gjminasium. te Dprdrecbit; dr. G. E. W;. van Hille, rector van het stedelijk gymnasium te Alkmaar. HERDENKING HEILIGVERKLARING DER GORCUMSCHE MARTELAREN. Morgen, Vrijdag, is het 50 jaar geleden, dat Z. H. Paus Pius IX de heiligverklaring onzer 19 Gorcumsche martelaren plechtig uitsprak. Inderdaad bestaat er op dien dag dus wèl reden tot jubileering, tot kerkelijke feestviering. Wij blijven in Alkmaar niet ten achter Vrijdag a.s. is het de sluitingsdag van het door ons vermelde Triduum 111 de St. Dominicuskerk. Des morgens wordt alsdan een plechtige H. Mis opgedragen voor de Broederschap - van de H.H. Martelaren van Gorcurn, welke leden op dien dag tevens het 25- jarig bestaan hunner Broederschap vieren. Des avonds gedurende het Lof plechtige Processie en „Te Deum". Het gisteren zoo luisterrijk aangevangen Triduum in de heerlijk en feestelijk ver sierde kerk met een begeesterende predi- catie van den Zeereerw. Pater Molkenboer doet ons vertrouwen, dat de kerk in deze dagen, hedenavond nog en morgen, vele, vele geloovigen bevatten zal, die op deze wijze de glorie der Hollandsche Heiligen, slachtoffers voor het H. Geloof, komen medevieren, God dankend voor het vele goede, door middel van deze H.H. Marte laars aan Nederland geschonken STEDELIJK MUSEUM. Koste-looze bezichtiging van het Stede lijk Museum op Z-ondlag 1 Juili; a.s., des namiddags van' 1 tot 3 uur. Ingang- Breedistraat. Kinderen beweide» 12 jaar wordlen niet toegelaten, van 12 tot 16 jaar slechts onder geleide. Het ro-oken iji de lokalen is verboden. GEMEENTERAADSZITTING. Hedienimirildiag vergaderde de Raad.in vol tallige zitting ondier voorzitterschap van die» He-er G. Rippting, Burgemeester. Ingekomen waren a. «en schrijven didl, 29 Mei LI., van- Hien heer S-. W. B, Arntz, houdende bericht der aanneming zijner benoeming' tot regent van 'bet stadsziekenhuis. bi een afschrift v.am bet Koninklijk be sluit van 21 Mei' 1.1. No. 55, waarbij d'e bezoldiging van' 'den Commissarisi vam- Poli tie aJhiier is bepaald op f 2850., ingaande 1 Januari j.L p. een schrijven did. 30 M:ei j.L No.43, van die p-edi Staten-, .ten geleiidle van .het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Maart j.L. No'.4, tot aankoop vam, ©eniilge sftikken- g'roind van- die Veireenigimg voor Volks- 5nüiiis'vesting „Alkmaar' dl. een schrijven dodi. 30 Miei j.L, No. 37 van het zelfde college, ten geleide1 van, bat goedgekeurde -primitief koihiier der be- lasting -op de gebouwde eigendommen dienst 1917. e. «en iso'hrijveni als voren rld. 6 J.uni j.L, No, 40, tem geleide va» het goedgekeur- die raadsbesluit van 24 Mei LL, No. 8, tot bet aangaan eenier geldleening, groot f 175.000. f. een schrijve1» als voren 'dUdl. 13 juni I.1... No. 110,'ten geleidie van; die goedge keurde gemieiente-begroiotiing, dienst 1917. g". nat 'PJroices-verbiaal dier opneming van kas1 e» boiekem van dien Gemeemtei-ontvan- ger op .18 J.uni LI. Al dieze werdien voor kennisgeving aan genomen. h. een ad'resi did. 5 Juini 1.1., van- Mej. J. M. W;akker, hoiudleinid'e het verzoek haar ontslag te verleenen uit hare betrekking' van| leerareis in het Engelsch aan die Hah- delsiavqnldsich'ool. Ontslag weid eervol olmtléenidi. -I. eep adres did, ,14 Juini 1.1., van' den; heer G. Ras, houdende het verzoek om ontslag uit zijnie betrekkingen van leer- aar" aan bet Gymnasium, die Handelsschool, de Handels d agschool en die Handelsavond school, met ingang van 1 September e.k. Idem. ,1. een adlresi did. 16 J-upi, LL, van de» heer H. A. Maas, directeur van.bet stedelijk muziÉikkorps, daarbij verzoekende zijne jaar wedde te willen, herzie». Gevoegd bij' de gemeenite'-beg-roioting, ij. «e:n adres dlidi. 7 Juini. LL, van die hieeren C. J. F. die Graaf te Nijmegen, en Mr. W„ C. Bosman alhier, dlaarbiiji verzoe kende 'h-et water om hunne eigendloinrmien te mogen dempen en- m;et hen eemie ruiling vain grond -a-an te ga-ain. -■ Öimi praeadvies gesteld in haindlen- van 0. ie» W|. -k. «en sdhrijveil did'. 5 Juini 1.1,, van hiet lid dezer vergadering, die» heer A. D. den -Bcesitend1, houdecidle het voorstó zoo spoedig mógelijk eene commissie tte biehioe- met- jOm' de wie|nischielijk!fïieid!, He mogielijkbeidi en het risico vara den bouw van woningen met leerae hu-urwaairdie van f 300.f 1000., van gemeentewege, te ondierzoeke». Bies-loten werd dat dit vo-or da volgende vergadering in -een' bijlage zoiu wórden- opge- moimien. m: [een 'adres idLd. 21 April 1,1„ va» d|ivfers-e buiurdlers van een stukje grond, inzake het betalen yam het ploegloo-n voor die» bedoelr- den groindl. De heer Thomson zegt, dlat de voor stellen om de plo'eggelidlein te betalen waren verworpen; aangenamen was om voor hen, dii-e h-et zomidien vragen, -de ploegg^den zonden wordiem betaald. Nu sdhij'nt h«t, als zonden de icerste voor stellen zijn aangenomen. Die Voorz. zegt o-p een ander standpunt te sitaa»; hij1 wilde het verzoek toestaan aan de gen«% die bet verzoeke». Dia 'heer .Zaadinoord-ijk zou tegen de be taling geen bezwaar hebben. Die heer v, di. Bcsch meent, dat het in, da lijn ligt van het raadsbesluit, om het zóó te betalen. De heer de Wit zegt, dat het voor de belanghebbenden zou worden betaald, en nu is maar eventjes een adres iugekomen, waar allen op heüben geteekend; nu zeg gen zijGemeente, betaal nu maar De heer Oerkerk spreekt zijn verbazing erover uit, dat nu alle tuintjeshouders ei om v.agenj spr. zou het alleen willen be talen aan degenen, die het noodig hebben. De heer Stoel vindt het een schromelijk misbruik maken van een raadsbesluit. De heer Udo zou het bedrag, hetwelk werd gevraagd, willen betalen. De heer Verkerk: als wij nu besluiten het volle ploegloon te betalen, dan hadden wij de vorige vergadering niet behoeven te stemmen over het voorstel de Wit, het welk toen verworpen is. De Voorz. 'zegt: we hebben ons toen vergist en niet eraan gedacht,, dat ze er allen om zouden komen vragen, ook zij, die het niet noodig hebben, maar laat dit dan een les voor ons zijn. Het voorstel van den Voorzitter om het volle ploeglóon uit te betalen, werd met 13 tegen 3 stemmen aangenomen; tegen stemden cte heeren Stoel, Thomson en Verkerk. n. een adres dd. 2t Juni 1.1., van Mej. C. A. M. van 't Veer, houdende het ver zoek om ontslag als onderwijzeres aan de 6de Gemeenteschool. Werd eervol verleend, o. een schrij ven dd. 19 Mei 1.1., van den heer G. T. M. van den Bosch, gericht aan den Voorzitter, ten geleide van een gere construeerd verslag" van de raadszitting van 22 Maart 1.1. Werd voor kennisgeving aangenomen, p. een adres dd, 26 juni 1.1., van de Soc. Dem. Vrouwenclub, adhaeste betui gende aan het adres van het Comité van actie tegen de duurte, betreffende den prijs van het gas. De Voorz, stelt voor het adres te stellen in handen van B. en W. om bericht en raad. De heer Verkerk drukt zijn spijt erover uit, dat dit wordt voorgesteld. bpr. zou het 111 deze vergadering een punt van bespreking willen laten uitmaken. De heer v. d. Bosch zou wenschen, dat er m een volgende vergadering over de gaskwe.stie eenige mededeelmgen van B. en W. ontvangen werden. De heer Cloeck had gaarne gewild, dat de Voorzitter eenige mededeeimgea had gedaan; er is immers in dit opzicht «1 zoo veel werk verricht door de Gascomnnssie. De Voorz. zegt, dat er veel over is ge sproken; er is veel voor gewerkt, maar we worden nog iets opgehouden door den Haag; vandaar zal nog een telegram komen. Zoo gauw het er is, zullen we er werk van maken, en deze kwestie zoo mogelijk de volgendé week behandelen. De heer Verkerk gelooft wel, dat de Gasqomm. er beter mede op de hoogte is dan een oningewijde; geregeld hoort men de ontevredenheid van het volkmen hoort nooit anders dan: er komt een telegram of er gaat een telegramenondertusschen blijven we met de beroerde tarieven zitten. De Voorz. zegt in een volgende verga dering, als deze zaak besproken wordt, een overzicht te zullen geven van de eiectr. aansluitingen, welke er den laatsten tijd zijn aangebracht met het weinig materiaal dat ter beschikking is. De heer Verkerk wijst op een gesprek, dat hij heeft gehad met den heer Smit Kleine; deze deelde hem mede, dat er genoeg materialen zijn. De Voorz. begrijpt zulks moeilijk, hij wil constateeren, dat er volstrekt geen geheimen zijn, en zou wenschen, dat de geheele' Raad Gascommissie was; maar als je geen kolen krijgt, geef dan maar gas! Spr. zou willen, dat de geheele Gascom missie maar bedankte en een andere comm. met een nieuwen Voorziiter werd gekozen. De Raad zou ons geen grooteren dienst kunnen bewijzen. De houding van den heer Smit Kleine vindt spr. treurig; het past niet, een ge meente-ambtenaar voorbij te loopen. De heer Verkerk vraagt of de volgende week inlichting kan worden gegeven. De voorz. zegt toe, dat hiervoor naar best vermogen gezorgd zal worden. t. een ongeteekend adres dd. Juni 1917, van de N. N. Eerste Hygiënische Alkm. Broodfabriek, W. G. E. Valken J. Kommer, betreffende het voorstel inzake den bakkers- nachtarbeid. Zal worden behandeld bij het betreffende punt der agenda. q. een adres dd. 25 Juni 11. van deN.V. „Algemeen Belang", betreffende de spoor rails bij en op het terrein der export veiling. Zal worden behandeld bij het betreffend punt der agenda. r. een schrijven dd. 23 Juni 11., van den Directeur van den gem. hoofdcursus, hou dende dankbetuiging voor het beschikbaar gestelde bedrag tot aanschaffing van leer middelen. Voor kennisgeving aangenomen, s. een adres dd. 26 Juni 1.1, van het bes'uur der Vereeniging „Goed Wonen", daarbij verzoekende het terrein tusschen de Oude en Nieuwe Hoornsche Vaarten aah die vereeniging af te staan, voor den bouw van arbeiderswoningen. Die Ih-eer d'e Wjiit zegt, d-at hélt voiorstel van dien beer die Lange veel oponthoud! heeft gebracht; w'e h,aid!cte,n gedacht een andere plaats' vooir „G-oed .Wonieitf' te zoe ken. m-aar mui is hiet plan Wet bouw plan te wijzigen-, om daar «vemi goeldi nog te kunnen b-óuw-e-n, ik lnoop die vo-lg-enidie week Dinsdag .nog eeni vergadering te hebben met die Welangih'ebiben'dien ten in> eiem vol gende veT|gadle:rimg met een voorstel te ko men. Het adres werd' gesteld; i;n handle» van Bi. 'en W. Dien 'Weer Udio werd! g-elegeinlhieiiidi gegeven tot Wiet verdedigen van zijn voorstel tot ver- Ih-oiogimg 'van salaris-, va-n dien Burgemeester, van 'wi.en zoo ontzettend veel wordtge- -ei-soht; 'iin vergelijking met die traatementen van vele andere ambtenaren evieinzoo is dliit oiok v-eel te laag, stelt tevens voor ver- Ihioiogilng dier tractementen va» secretaris iei» ontvanger. Spr. stelt voor a-ain- G-edi Stafani rnedle tel 'deeleii .dat idie salarissen, van Burgemie,ester secretaris -en -ontvanger te laag zij»; het salaris van dien Burgemeester ffi-oiest zijn f5000Hlat va» dien secretaris' f3500 rnpt '2 5Jaarljjksch-e verhoog img va» f500 dlat Ivan idien ontvanger op f 3200met 2 (5- jaarllj'ksidliie veiihoiogitng-en va» f500 Die Weer die Wilt stelt voior dlit voorstel te stellen 'in handle» va» Bi. en, ,Wt prn bericht en raad', waarmee die raaidi zidh vereenigdle. BESTUUR ARBEIDSBEURS. Tot bestuursleden werden gekozen voor werkgevers de heeren JRingers, W. v. Vuure, G. W. de Munk en J Bierdrager. Voor werknemers de heerenP. Dekker, G. Peereboom, Jb. Baart en J. Bruin. En tot plaatsvervangende leden, voor de werkgevers, de heeren: A. Tip, C. Best, P. v. Kessel en J. de Jager; tot plaatsvervangende leden voor de werknemers, de heerenJ. J. Schermer, C. Betlem, W. Groot en M. M. Naberman. AFSCHAFFING BAKKERS-NACHT ARBEID. Zonder hooidelijke stemming werd de verordening in zijn geheel aangenomen. Een luid „Hoera" klonk van de publieke tribune, 'waar veel Bakkers en Bakkersbe dienden tegenwoordig waren. BENOEMING VAN EEN LID DER COMMISSIE VAN TOEZICHT OVER HET STEDELIJK MUZIEKKORPS. Ter vervulling der vacature, o-ntstaa» in die commissie van toezicht over hiet Ste delijk Muziekkorps dlo-or het o»tsl-agiiemeo als lid' van dien heer Wk F. Ko-ppesch-aar, heeft -die commissie die vo-lgeudie -aanbe veling ingezonden1. Helnri- Eece» (Ondier gracht), 2. C. Ka-indL B. en Wt wenschen geen gebruik te m-aken va» hunne be voegdheid o-m daaraan nog twee personen toe te voegen en stelle» voor uit deze aanbeveling -een keuze te doen. Bienoiemidl werd idie heerH. Eeiaetii (Slot volgt.) WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen- of onweersbuien, iets warmer. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. GEBOREN: 26 Juni. Hendrik z. v. Hendrik van der Wissel -en Q uurtje van Deventer. 27, Juni. Abraham, z. v. Jan Kemp en Maria Haan. 27 J-uni. Anna Maria dt v. Glean# Loawe -e;n A-nina van Straaten. 28 Juni. Petruis Johannes J-osepih z. v. Piqtruis Johannes Joseph Jonker ,en Hen- riette Josephine 'die Vries. GETROUWD: 28 Juini- klaas de Boer en Cornieliia Ver dwaalde Freidierik Jansen en Helena van der 'Ruitten. OVERLEDEN: 27 Juni. Willem Klèiijweg 30 jaar. Jan netje Rlomper wed;, vam Arie Greeuiw 75 j. Amnigje Meiboom gehuwd mot Gerrit Bakker 50 jaar. ELCK WAT^ W1 LS. Dezer dagen werd de verloving gean nonceerd van een jong paar van hetwelk de eene helft den naam droeg van „Boter ham". De vraag rijst of aan den Burg. ótand behoorlijk navraag werd gedaan naar de broodkaart, en hoeveel bons door den ambtenaar in dit geval werden afge knipt Bij een koopman te Culemborg kon men dezer dagen een maat aardappelen cadeau ontvangen, als men bij hem voor 60 ets. groenten kocht. De Duitsche Anhaltische Harz- Zeitung" deelt haren lezers mede, dat het haar nog slechts enkele dagen mogelijk is te ver schijnen, doch bovendien in zeer verkleind formaat en op gekleurd papier, terwijl de inhoud slechts uit officieele berichten, de belangrijkste telegrammen en advertenties zal bestaan. Het blad ziet zich hiertoe ge noodzaakt, daar het van het rijksbureau voor courantenpapier-distributie noch pa pier, noch bericht van verzending daarvan heeft ontvangen. Het Amsterdamsche politierapport vermeldde dezer dagen, dat een pianohan delaar aangifte heeft gedaan van de op lichting van een piano. Vader: „Wat mot-je?" „Vader wat is een kakkerlak „Joggie, vraa» niet zoo vervelend." „Vader weet 't zelf zeker niet." ,,'n Kakkerlak?... 'n kakkerlak? dat is 'n mesjoggene visch ,,'n Mesjoggene visch E11 overwat zit-i dan in een boom?" „Dat is juist een van z'n mesjoggene' streken Lieflijk taaltje In den Houtrakpolder (bij Halfweg) zijn ter diepte van Jri a 1 M. in een percet-l bouwland meer dan 100 oude zilveren geld- stukken gevonden, die ter opp'ervlakte van 3 i 4 M. in den grond zeer verspreid lagen- ze zijn meerendeels ter grootte van onze guldens en rijksdaalders en dragen ver schillende jaartallen loopende van 17 20 af, Kardinaal Pifff, aartsbisschop van Weenen, heeft voor zijn diocees een biddag voorgeschreven, te houden op 1 Juli, t(.r verkrijging van een spoedigen eervollen vrede en een gunstigen oogst. Die sltudienten a-an die uinivereiteiit te Wfiixzfourg hebben besloten xan 28 Juni af óf barrevoieits te gaan óf klompen te dragen tenieinjdte wol en ledier te Besparen. CORRESPONDENTIE. A. H. te A: Eerst Zaterdag zuilen wjj hopelijk voor uw laaitste „Ingezonden" pen plaatsje kunnen inruimen. Wegens plaatsgebrek moesten verschil, lende berichten en een verslag worden uitgesteld. LAATSTE BERICHTEN. VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS op Donderdag 28 Juni 1917, tot opening van de buitengewone zitting der Staten- Generaal. De heer J. J G. baron van Voorst tot yoorst, die den voorzitterstoel bekleedt, opende, nadat de leden zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof begeven had den, hedenmiddag te half één uur de ver gadering en liet daar den Gritfier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Besluit van 20 Juni 1917, No. 11, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de Buitengewone Zitting die heden aanvangt. De Voorzitter benoem de een Commissie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Ministeriele Departementen, en de leden van den Raad van State vereenigden zich te één ure des namiddags mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, werd door de commissie in de Vergadering binnengeleid, nam plaats op den Troon en hield, terwijl zijne koninklijke Hoogheidde Prins naast haar gezeten is, de volgende rede Mijne Heeren! De ontbonden Kamers der Staten-Gene- raal hebben bijna eenstemmig dewensche- lijkheid uitgesproken, dat de voorschriften der Grondwet ten aanzien van het kiesrecht en het onderwijs zullen worden herzien. Het heeft mij bijzonder verheugd, dat daarbij blijk is gegeven van zeldzame onderlinge waardeering en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten Generaal, die heden bijeenkomen, te beslissen of het aangevangen werk zal worden voltooid, Andere politieke wetsontwerpen zullen niet bij U worden ingediend- Gij zult Uw volle aandacht kunnen wijden aan de vragen, die de'oorlogstoestand en de voorbereiding voor een krachtige ontwikkeling van ons land narden vrede ons voorleggen. Indien de door millioenen vurig verbeide vrede ook dit jaar uitblij ft, zullen bij voortduring velerlei offers aan het Nederlandsche volk moeten wórden gevraagd. Gedachtig aan hetgeen in deze tijden aan andere volken is opgelegd, vertrouw ik, dat zij bereid willig zullen worden gebracht. Ofschoon de financieele toestand, dank zij de heffing van nieuwe belastingen, niet zorgwekkend is te noemen, blijft toch aanzienlijke ver sterking der geldmiddelen onvermijdelijk. Van onze land- en zeemacht, die reeds zoo langen tijd gereed staan onze onafhanke lijkheid te verdedigen, breng Ik mijn war men dank. De banden tusschen moederland en koloniën zijn in deze moeilijke tijden hecht gebleken. De treffende uitingen van het gevoel van saamhoorigheid, levendein de bevolking van Nederlandsch Indië zijn ons een waarborg, dat onze inspanning om land en volk tot welvaart en ontwikkeling te brengen, vrucht zal dragen. Aan de ver dediging van het grondgebied dier kolonie zal mijn bijzondere zorg zijn gewijd. Onze betrekkingen tot alle buitenlandsche mo gendheden blijven gunstig. Is er ook veel dat tot dankbaarheid stemt, wij vergeten niet, dat, zoolang de oorlog woedt, gevaren ons land bedreigen en ons volk nog kan geroepen worden zijn uiterste krachten te geven voor zijne vrijheid en zijne onaf hankelijkheid. Dat God het daarvoor be hoede, is mijn innige bede. Ik verklaarde buitengewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en voorafgegaan door de Commissie, ver liet de vergaderzaal. De Voorzitter sloot, nadat de Commissie in de zaal was teruggekeerd, de Vereenigde Vergadering. HANDELS- en MARKTBERICHTEN. BEVERWIJK, R. K. Coöp. .Tuinders- vere-enig-iing '„Kenneinerlandi," 28 Juni- Sla per 100 stuks f 13 postelein per ben f 0,500,80-, wortela» per bof 1930 cent., komkommers per rtuL 913 cent., Rabarbar pr bos 12—20 oent. Asperge le soort dik 4080„ blauw dük 18-28., per bos. doperwten voor Binmenl. per 100 pondl f7—8,50 id BuiitenL f9—f 10,50,, peuten per 100 pond f 12—20., HEILOO. 25 Juni, Coöp. eenigiing „St. WjUebirotidius Buiiteril. f 0.35 per K.G., f0, binmenl. f 0.12—f 0.26. Aaiig| kilo. Doperwten aangev. tenlamd' f20,10 per 100 K. f 13.90. 26 Juni. Aardbeien b-uiitenl; K.O., B f 0.33 per K.O., bt f0.26. Aangevoerd) 37798 Doperwten aangev. 0. K.'' fper 100 K.O., foinnenl, BEEMSTËR PURMEREND KEN, 26 Juni, Spinazie f f8f 13,90 per 100 pondl., f10 per 100 pondl, Aardh per 100 mandjes., 19000 K.' f20 per 100 K.G„ Sla f0. 100 krap., tuimbooinen f If baonen f0.90fl.60., bloi f7.50 per 100 stuks. SCHAGEN. 28 Juni., 6 f900 8 stieren f150 gejdlek. magere, 169 geli f512.50., 10 kalf koeien f70—f80 47 nuchtk. fit schapen vette f33f37., f30f35., 415 lammere: 24 vette varkens f0.72f0 54 biggen f5f9„ 301 f 2.25 468 K.G., boter 18699 kipeiiere» f89„ li f8.75„ per 100 stuks. Hoorn, 28 Juni. Kleine kaj| missie f 67, Fabrieks f 68. - ADVERTENTI t Heden overleed, na zijn van de H.H. Sacrai Stervenden, De Heer in den ouderdom van rui te Zaandam. E. M. DIRKE Dr. J. DIRKE Geen bezoe Alkmaar, 27 Juni 1917 t Heden overleed zacht een langdurig doch gedu na voorzien te zijn gewt H.H. Sacramenten der onze eenige geliefde zuster Haar diepbedrofc Broers en I M. VErI en E? Tevens onzen harteli aan de ZeerEerw. Geest Schoonhoff, Buren, Vi Familie, tijdens de ziek overlijden aan haar bewe Limmen, 26 Juni 1917 B «siaai S Den 3en Juli hopen 01 T Ouders f en G. MIN Echtvere 1 hun 25-jarige herdenken Hun dankbare S Bergen (N.-H.) «sc-isa-aa «<»- Een gevorderd 'SCHOEbfj LING of HALFWAS gev N. VOORMAN, Boterstraai

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2