TWEEDE BLAD. Dinsdag 3 Juli 1917. No. 77 ONS BLAD. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. VERBOUW VAN KOOLRAPEN EN KNOLLEN. Met 'het oog op die zeer ongunstige (vooruitzichten van de yeevoedervoorzieuiiiig in den aanstaanden winter heeft Ide Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij beschikking van 30 Juni 1917 bepaald, dat de beperkende voorschriften in zake den verbouw1 van sommige grove tuiin- bouvVgevvassen, vastgesteld ingevolge art 7 der Distributie wet 1916, niet van toe passing zullen zijn op dien verbauw van koolrapen en knollen, geteeld als nagewas na karvvijzaadi, koolzaad of vlas. De verbouw van koolrapen en knollen !na genoemde gewassen is dierhalve geheel vrij, evenals zulks ten aanzien van dien vteahouW ha granen, bloembollen en vroege aardappelen, reeds bepaald' vVas. Intusscihen zij opgemerkt, dat idle Verbou wers van koolrapen en knollen eïi even zeer die van paardiepeen, voederbieten en dergelijke er niet op zullen kunnen rekenen deze producten geheel of gedeeltelijk te kunnen^ itvoeren. Daar in dan afgeloopen winter die hierbedoielde voedierartikeleB zijn vastgehouden in de hoop vergunning tot uitvoer te zullen bekomen, zijn zeer groote partijen dlaarvan tot bederf' overgegaan. Maatregelen zullen wordlen genomen, om te voorkomen, dat dit zidh: in idlenl a.s. winter zal herbalen. Vermoedelijk zullen alle voiorraden, die niet voor eigen vee benoodigdl zijn, in beslag worden genomen en voor veevoeder gedistribueerd worden. Met Beze distribu tie zal dan reeds in den aanvang van diep winter een begin' wordlen gemaakt. ONZE SCHEEPVAART. (Officieel). Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat blijkens een ontvangen bericht van Hr. Ms. gezant te Londen, de Britsche regeering het vol gende heeft bepaald: De gevaarlijke zóne in de Noordzee zal van 4 Juli a.s. af omvatten alle wateren,, met uitzondering van de Nederlandsche en Deensche territoriale wateren, liggende Zuidelijk en Oostelijk van een lijn, die begint 3 mijlen van de kust van Jutland op den breedtegraad 57° 8' N.B. en verder gaat langs de volgende punten i°. een punt, gelegen op 57 gr. 8 m. N.b, en 4 gr. 0.1 2». een punt, gelegen op 53 gr. N.b. en 4 gr. 0.1., van daar langs den breedtegraad 53 gr. N.b. naar het punt gelegen op 3 mijlen van de Nederlandsche kust, vandaar loopende langs de grens van de territoriale wateren. Daar door het invoeren van d'ezen maat regel de veilige vaargeul in die Noordzee binnen de gevaarlijke zóne zou vallen en daardoor alle scheepvaart van en naar Ne derland om de Noordkust van Engeland' gestremd zou wordlen, beeft id'e Neder lands che Regeering dILt onider de aandacht van de Britsch.e Regeering gebracht en' er op gew'ezem, dat dit toöli geenszins in de bedoeling der regeering kan hebben gelegen en den wensdh uitgesproken, dat hierin alsnog nader wordt voorzien. FRUIT. De Rijkscommissie van toezicht o;p die vereeniging Fruit-centrale heeft voor on derstaande fruits oorten vastgesteld!, hoe die zullen worden geveild'. Zwarte bessen: bui tenland 50 «/o, fabrieken 50 fram bozen: buitenland 70 °/o, fabrieken 30 °/o; perziken: binnenland 50 °/o, fabrieken 50 roadie aalbessen: binnenland 20 °/o, buiten land 30 °/o, fabrieken 50 0/0; witte aal bessen: binnenland 20 °/o, buitenland 80 o/0; meloenen, binneHTandi 50 »/o, fabrieken 50 0/0; pruimen: binnenland 30 0/0, bui tenland 30 0/0, fabrieken 40 0/0druiven (Frankentbaler)binnenland! 50 °/o, fabrie ken 50 0/0; druiven (Black Alicante): bin nenland 20 °/o, fabrieken 80 °/oEmgielsdie krozen: buitenland 30 0/0, fabrieken 70 Koopen die fabrieken het daarvoor bestemde percentage njiet of niet gehele! op; dan mag diit voor het binnenland Woiidein over. geveild). MISBRUIKEN. Het blijkt voor te komen, diat in een wagon meer tuinbouwproducten worden ge laden, dan volgens het consent voor uit voer Was toegestaan. Het is de Rijks-Commissie van Toezicht niet altijd mogelijk te consitateeiren of dn dergelijke gevallen van opzet sprake is, dan wel of de fout op een vergissing be rust. Jn 't -vervolg zal echter zoo iets' steeds beschouwd worden als een poging tot ver boden uitvoer, op grond waarvan ide be trokken exporteur zal woeden geschorst, zoodat alle handel in groenten met hem verboden is, hij zelf niet meer op1 de Vei lingen mag koopen en andierelni niet voor hem' mogen koopen. DE „HILVERSUM". Volgens een bij de Stoomvaart-Mij. „Oost zee" uit Californië ontvangen, telegram blijkt, dat het s.s, „Hilversum" op een mijn is gestooten e;n in hiet achterschip werd getroffen. Men is bezig geweest met het losmaken van de reddingboaten, doch deze konden niet vliug genoeg wordlen losge maakt, zoodot allen overboord sprongen. De 6 vermisten heeft men in d'en beginne bezig gezien miet een der reddingbooten, doch daarna zag men jjen niet moer terug. Een Engelsoh patrouillevaartuig heeft al len, die in zee gesprongen waren, opge pikt. Men heeft vervolgens die plek af gezocht, diocb van de 6 overigen niets kunnen ontdekketo. Vain die 6 vermisten zijn 5 Hollanders en niet zooals eerst ver meld 3. Die vermisten zijn die kapiteinv de 2e stuurman, de 2e ^machinist. <Je kok en de beddendie Huising en een Orielcsch stoker. j VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Vrijdag 29 April. Nadat de Kamer besloten had toit toe lating van alle leden, die hun geloofsbrie ven haddien ingezonden, legden de 92 aan wezige leden de eetden of verklaring en be loften af in handen van d'en tijdjelijken voorzitter, die reed's door H. M. de Ko ningin was beëediigd. Het opmaken der nominatie voor bet" voorzitters,dhap had tot resultaat, d'at num. mer één werd de heer Fock met 80 van de 90 stemmen, nummer twee de heer Schaper met 50 van de 71 stemmen en nummer drie de heer Ruys ide Bieerenbrouck met 71 van de 76 stemmen. Woensdag half 2 vergadert die Kamer weer. MET ONBEPAALD VERLOF. {Officieel.) Behoudens onvoorziene om standigheden zullen op 13 Juli eik. in het genot van onbepaald; (klein) verlof worden gesteld: a, de dienstplichtige korporaals en mail- schappen van de militie-lichting 1913, die bestemd zijn om: later naar de landweer over te gaan (dus uitgezonderd hen, Sie behiooren tot de bereden korpsen, de pant serfort-artillerie of de torpedisten) b. de dienstplichtige korporaals én man schappen van de lichting 1911, behoorende tot de pants erf ort-artillerie of die torpedisten. DiE MAANSVERDUISTERING! VAN 4 JULI. Tijdens de aanstaande volle maan heeft er een maansverduistering plaats, die hier te lande bijna lin baar geheel zichtbaar is. Die maan, diie te 9 uur ll mini (Zomertijd) opkomt, is bijna een uur te voren in de bijschaduw der aarde getreden en komt uur 12 «min. in de kernschadluw. Al kort na 'haar opkomst boven den Z.-O. horizon iis diuis hiaar Oostelijk deel onzichtbaar, terwijl de 'rest vrij donker is. Miem ziet Ue schaduw verder Westwaarts over de maan schijf trekken, waarbij men kan nagaan, of die schaduw werkelijk den cirkelvorm, ver. toont, wat steedis als bewijs voor die rond. heidl der aarde wordt aangegeven. Te 10 uur 10 min. begint die totaliteit der eclips, dat wil zeggen, dan bevindt de maan zidh' geheel in dien sdhiaduwkegel der aardie. Nu zou men verwachten, dat zij geheel onzichtbaar zou zijn, wat echter bij uitzondering slechts 't geval is. Ge woonlijk komen bij 't begin der totale verduistering de reeds donkere deelen wéér te voorschijn en vertoornen «ilaro meestal een koperroode kleur. Te 11 uur 47 min. eindigt die totale verduistering en nu is de gelegenheid gun stig bij het verder afnemen der eclips de verschillende tinten waar te nemen, die die maan bij den terugkeer van feet licht aanneemt. Een kleine kijker kan bier- bij goede diensten bewijzen. („Srfu mi dl. Bi.") TWEEDE KAMER. Tot voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuw geopende zittingstijdvak is 'be noemd de heer Mr. D. Fock. DE MIJNWERKERSSTAKING GEËINDIGD. Zaterdag had een deputatie uit het hoofd, bestuur van den Ned. Mijnwerkersbond een conferentie met den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid te 's-Gravenhage. Die Minister raadde hen dringend aiaim bet werk onmiddellijk te hervatten en vertrouwde, dat alsdan de directies hunne voor de staking gedane toezeggingen, ondanks de staking, zouden gestand idloen. Naar „Die Tijd" verneemt, 'blijken de directies hiertoe bereid. Ten opzichte der arbeiders, die Maandag bet Werk niet her vatten, verklaarden zij echter, dat zij zich1 alle vrijheid van 'handelen voorbehielden. Die socialisten hielden Zondag een „bestu- renconferentiie" en daarin wlerd 'besloten: de staking onmiddellijk op te heffen. De actie der socialisten heeft dus geen enkel resultaat bereikt, tenzij mien onder „resultaat" zou willen verstaan, dlat djeze staking van hoe korten dluiur dan ook, reedis oorzaak van veel ellende jsi De socialisten proclameeren als een vreugdevolle tijding, dat ingewilligd Is ge- Worden de instelling eener permanente com- missie, waarin zitting zullen hebben naast vertegenwoordigers der directies: 01e ver tegenwoordigers der beide vakbonden. Het gaat langs het potsierlijke af, wan neer de heer en socialisten de1 instelling van deze commissie vol jubel aankondigen en voorstellen als het groote resultaat, wat dloor 'hun „geweldige actie" in die dagen der staking werd bereikt. Het is immers een onloochenbaar feit, dat kort vóór de staking ide instelling dezer commissie werd toegezegd' op een verzoek van den Qhristelijken Mijnwerkersbond. Die appel, welke de socialisten moeten doorbijten, is inderdaad wel zuiur. Laten wij niet wreedaardig zijn; gunnen wij hen tenminste het „genoegen" daarbij toch nog een vroolijk gezicht te zetten. ALKMAAR. R. K. MIDDENSTANDS-VEREENIGING „DE H VN ZE". Bovengenoemde vereenigiiig hield vorige week ledenvergadering 111 café Bos. De voorz., de heer C W. Keij sper, opende de vergadering met gebed, heette allen welkom en deelde mede dat de vereeniging met een 6-tal leden was vooruit gegaan; dat de secretaris zitting had in de Centrale keuken en dat er waarschijnlijk ook een lid zal worden benoemd in het bestuur der Arbeidsbeurs; dat op 4 en 5 Sept. te Utrecht het eerste R. K. Middenstands-Congres zal worden gehouden, waar verschillende zaken zullen worden besproken. Spr. hoopt dat vele loden dit Congres zullen bezoeken Daarna werden door den secretaris, den heer Endel, de notulen ge'ezen en deze werden goedgekeurd. Door den heer A. J Kühne werd ver-lag uitgebracht van de te Amsterdam gehouden Centrale raadsvergadering, en spr. wees vooral op de Centrale Bank welke reeds rondom het vertrouwen heeft verworven, wekte op tot deelname aan de jeugdorga nisatie en tot oprichting van een Centraal Bureau. De voorz. dankt de heer Kühne voor zijn uitgebreid verslag en deelt mede dat de jeugdorganisatie dit najaar ter hand zal worden genomen. Hierna werd door den Geest Adviseur besproken 4 dagen vacantie voor den Mid denstand. Gelijk een vogel is om te vliegen, is een mensch om te arbeiden, zegt de eerw. spr maar een mensch kan niet altijd werken, daarom is het noodzakelijk, 0111 de kracht door rust weder te herstellen, zoowel li chamelijk als geestelijk, en daarom trekt men den laatsten tijd zich meer enkele dagen uit de zaken; het is nog niet lang geleden dat een mensch beschouwd werd als een machine Maar nu werd er meer gerust, korter arbeid en meer Zondagsrust en daarom is het geheel niet overbodig als wij nu vragen 0111 zich enkele dagen uit het werk terug te trekken. Ook voor de arbeiders werd dit per reglement vastgelegd en daarom is'het ook noodig dat er voor de Middenstand werd gewerkt. Ook voor hen is het dringend noodig om eens enkele dagen uit den tred molen te treden. Maar hoe zal hij die vacantiedagen doorbrengen, 0111 den ge- heelen mensch te herstellen tegen de minst mogelijke kosten, en dan zou ik zeggen laat dan de vrouw en kinderen thuis, en verre reizen kosten ook veel geld, het hotelleven bevalt in den regel niet en is duur. Maar ik weet een hotel hetwelk goedkoop is, een heerlijke ligging heeft, prachtige tuin, uitstekende bediening en men betaalt er naar vermogen. Het kost er voor 4 dagen f 10, f 6 of f 4 en dat hotel staat te Noordwijkerhout en heet het St. Clemenshuis. Nu zal men zeggen is dat nu vacantie? Zeker, zegt-Z.Eerw., we heb ben niet enkel lichamelijke krachten, maar ook onze geestelijke krachten te versterken en dat kan men daar alle bij doen. Verder ligt Z.Ew. toe wat een Retraite is en dat er van 17 tot 20 September een Retraite voor Middenstanders wordt ge houden. Spr. hoopt dan ook dat de Mid denstanders, die er iets voor gevoelen, er gebruik van zullen makenhet zal hen zeker voldoen en ook anderen er toe aan sporen. De voorz. dankt hierna den eerw. spreker vcor deze uiteenzetting en deelt mede dat degenen welke er gebruik van willen maken zich bij den heer G. W. de Munk kunnen aanmelden. Behandeld werd de agenda voor de Centrale raadsvergadering. De heer van Kessel wees op het Hanze- blad, hetwelk duur is en vindt dat een courant zooals de Volksbanier veel prettiger leest en deze kost maar 1 cent per week en per lid. De heer Bel is het hiermede eens. De voorz. zegt, dat het bestuur ook van deze meening is en opgaaf heeft gevraagd naar de kosten, doch we hebben noch geen antwoord, en zoo het nu om de 14 dagen verschijnt, vinden we beter dat er iede e week een courant zou verschijnen. De heer Wijdeman is het hiermede niet eens en bepleit het nog zoo te laten, mo gelijk komt er toch wel spoedig een fede ratief blad. Besloten werd de afgevaardigde een vrij mandaat mede te geven. Bij de rondvraag wijst de heer de Munk er op dat het getal dergenen die zich voor de Retraite opgeven, geheim blijft. De heer Wijdeman zegt, dat als men pakjes mede geeft met vrachtrijders, het soms heel lang duurt eer deze het geld komt brengen, hetwelk hij dan al lang onder zijn berusting heeft, en zou gaarne zien dat hier tegen iets gedaan werd. De voorz. zegt, dat het bestuur deze zaak met de zustervereeniging der A. W. V. zullen bespreken, waarna de vergadering met gebed werd gesloten. MILITAIRE BEDEVAART NAAR HEILOO. „St. Petrus en Paulus"-dag is dbor ide ledlen van het R. K. Militair Tehuis hier ter stede schóón besteedl: wéér een idag, waaraain die Roomsche militairen en niet in 't minst ook die eerw. directeur en onderdirecteur en de ledlen van hiet Bestuur nog langen tijdl met innige voldoening zullen terugdenken, ook w'anineer eenmaal weer normale .toestanden zullen geschapen zijn1 (en die mobilisatie tot hiet im dat op zicht heilloos verleden behoort! Een kleine honderd! man was 'si morgens om kwart voor zes reedis aanwezig in St. Laurentiuskerk tot bijwoning der H. Mis en tot generale H. Communie, een telkens weer treffende plechtigheid. Daarna genoten de militairen, bun ge zamenlijk ontbijt in 't Piaitronaatsgebouiw, genoten, zeggen wij, want 't was hun aan te zien, dlat de smakelijk toe bereide broodjes, door handige dames.zela- tricen opgediend, wèl in dien smaak vielen- 't was weer eens iets andiers dan „kug" èn, „verandering van spijs doet eten", (Te half acht werd onder militair trom geroffel en hoorngeblaas de tocht naar Heiloo aanvaardi, door den heerlijken, teer- wazigen morgen langs de geurende en 'in zadhten zon rijkkjeurige Heiloosclre bos- sdhen. Na eenige verpozing, tijdens welke de majoor-aalmoezenier, de zeereerw. heer 'J. J. Noordlmans, met een rijtuigje van, 't Hei. loos che station te Runxpuitte arriveerde, Werd in de kerk van Maria's genade-oord de H. Mis opgedragen door den boven- genoemden majoor-aalmoezenier, waarbij as sisteerden de weleerw. heeren W. H, Kooij en B. H. C. Hosman. In een korte, maar kernachtige predi katie hield de zeereerw. heer Noordmans zijn miltiairen hun bijzondere plichten vóór. hun wijzend op de vele ido-or hen te doorstane gevaren en op het beste middel daartegen: het vaak ontvangen der H.H. Sacramenten. Het zangkoor dier militaire vereeniging voerde inderdaad zéér verdienstelijk de H. Mis van Perosi uit, onder leiidnig van den heer W. Schreurs. Met bewondering hebben wij den zeer jeugdigen. méér-belovendieu, miuziek- artist het koor zien Leidien, en met bijna even groote bewondering aanhoorden wij bet orgelspel van 'dien (jongen) heer G. Kiepert. Na die H. Mis werd de gebruikelijke ommegang langs dien Kruisberg waar de weleerw. heer Hosman een sdhloione, op wekkende toespraak hield1 gejhowdien. Wederom steeg van deze plaats het drin gend gebed voor den vrede van die Room- sdhe militairen van Alkmaar teil- Hemel. Het slotwoord werd gesproken .door den Eerw. Diireoteur. Na een haastig genomen, photo hield men „Rust" in Café Ruiter, en met de tram van 11.50 vertrok men weer naar de „Heimath". De majoor-aalmoezenier was inmiddels reeds weer naar Alkmaar vertrokken, 0111 van daaruit naar Bergen te reizen; na van Bergen weer naar Alkmaar teruggekeerd te zijn, vertrok de majo-or in -den miicldlag nog naar Hoorn, alwaar zijn geestelijke taak hem riep, en arriveerde des avop|d|siweer in onze stad te ongeveer half 9 uur om tegenwoordig te wezen bij den, feest, avond der miliitaireji iin het Tehuis. Feestelijk was 't daar alles versierd; sergeant de Geus, die met niets; om,tziien|de voortvarendheid dergelijke festiiviteiitjies, weet te arrangeerenr had ook ditmaal werkelijk éér van z'n werk! D|e avond werd opgeluisterd door het veel 'geroemde, den militairen vertrouwd en geliefd geworden symphotiie-ordrest „Ju- bal". Wanne er men dit symphoniia - zoovele malen, zoo hier en daar, ziet en hoort optreden, staat men .eigenlijk verbaasd; dat zij in betrekkelijk korten tijd "van studie een programma zoo keurig kan uitvoeren. Alleen bij de nauwkeurige directie en groote bezieling van, de excentanteui is 'zoo iets tot stand te brengen. En 't moet gezegd: beide zijn bij „Juibal" na-uw verbonden. De majoor-aalmoezenier deed „Jubal" de eer aan deze uitvoering met zijn tegen woordigheid te willen vereeren. Zoo, ook vele damies-zelatrioes. „Jubal" speelde o.m. „Les petits riens" van Wj. A. Mozart, Ouverture „Vlaanderen" miet mooie viloo- solo door dien dirigent, dten heer H. A. Maas (waarin de „Vlaamsclhe Leeuw" voor- somt) en nog een 6-tal 'nummers,, jvaarvan „Juibal" 't geheim bezit ze lieflijk te kun nen aanbieden. Het gezamenlijk zingen van ons mooie „Wilhelmus" en „Vien Neer- landsdh bloed" deedl steeds treffend aan. Voor zijn vertrek want des avonds moest hfj) toog in 'Dien Haag wezen sprak de eerw. beer Noordïnan een laatste, echt hartelijk woord; hij had «lezen 'dag eens duidelijk gezien, welk een goede geest er dank zij de ijverige zorgen van den heer Kooij, alsmede van den heer Hosman onder die ledien van, hiet Tehuis hieerscht. ,Dlit gaf den eerw. spr. moed! voor tde toekomst: dat de militairen in grooten. ge tale opkomen zullen, wanneer hij binnen- kort ook hier ter stede een afdeeling zal komen oprichten een,er R K. Militairen-ver- eenigiing „Credo, pugno". Wij zeiden in onzen aanhef niet te veel, toen wij beweerden., diat „St. Pletrus en Paulus"-idiag -dlo-or onze Roomsdhie militai ren schoon besteed is! BENOEMD. De Haagscihie Gemeenteraad hieeft be noemd tot rector aan het te openen tweede gymnasium aldaar den heer Dir. Gl. E. ,W. van H-ille, rector van 'het stedelijk gym nasium alhier. RLAATSELIJK NIEUWS. AKERSLOOT. Ra a dis vergadering. Woensdagnamiddag vergaderde de Raad onzer gemeente. Voorzitter was thans Wet houder Kraakman, die geheel vair zijne ziekte hersteld is; de WielEldl. 'heer J. v. Nienis wias wederom, secretaris'. Na lezing en goedkeuring dier notulen werden af- en overschrijvingen van enkele posten goedgekeurd. Dankbetuigingen1 van C,. Hoogland en R. Timmer v-oor de toegekende salaris- vedhioogiing wierdien voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van- dé Boekelaars. om aan sluiting bij het Electrisch net zal eerst beantwoord kunnen worden, als er prijs opgave van 'zoodanige aapsluiting is ont vangen. Thans komt het in die vorige vergadering aangehouden request tot afschaffing van de geheele kermis of een deel daarvan. In liet tijdsverloop tuescWen de twee raadsvergaderingen was boik een tegenadres ingekomen, hoofdzakelijk van kasteleins en neringdoenden, .tot behoud van de geheele kermis. Eigenaardig gaat het soms met dat soort requesten, zoo ook hier; het bleek namelijk, dat een paar malen dezelfde handb teekening op beide requesten prijkte, blijk baar öf uit pressie óf uit onkunde. Het raadslid Van 't Hof stelde ook nui weer voor finale afschaffing der kermis en daarvoor inplaats een paar «Jagen, volks feest Zijn collega Helder kwant met hem, in 't zelfde schuitje. De heer Teeling, gesteund door Wet houder Kraakman, stelde voor dien eersten en den laatsten kermisdag te schrappen en dlus alleen den Maandag en den Dins dag te behouden. ■Het voorstel Van 't Hof verwiiierf 1 stem, dlat van dien, heer Teeling wend miet alge- meene stemmen aangenomen,. Aan de orde was de 'benoeming van een administrateur voor het Electrisch bedrijf. Uit de zes sollicitanten werd; miet 4 tegen 2 stemmen benoemd de heer H. Venduin, Het salaris van den benoemde zal f 150 p. j. bedragen, met eene persioonlijke borg. stelling van 'f 500. Tevens werd een ver ordening op het Electrisch bedrijf gemaakt en die werkkring van den administrateur ook uitgebreid tot het innen der gel-dien. Bij de rondvraag vestigt de heer Kraak-, man voor de zooveelste maal de aandacht op den orihoudbaren toestand „van dier» weg op Molenbuurt bij G. Groot, zoodat de Raadi besluit daar alles behoorlijk te doen rioleeren, Ook wijst die Wethouder op dien in-treurigen staat van den zooge- naamden betonweg. Den heer A. Groot in die Woude zal opgedragen worden dïen weg zoo goed mogelijk tot een weg te metamorphoseeren. 't Schouw, vooral het dek, eischt drin gend verbetering, wlelk werk spoedig ter hand zal genomen worden. De heer Van 't Hof bejammert Wet, dlat het water van de school zoo maar weg loopt. Regenwater is zoo kostbaar, 't Zou wenschelijk zijn dat bet in een bak ver gaard! werdle. Nu daar is wel kans op, want het „Witte Kruis" denkt er wel aan nog een tweedien bak daar in die buurt te maken. Hierna sluiting. KERKNIEUWS. DE NIEUWE DEKEN VAN AMSTERDAM. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van het dekenaat Am sterdam en tot rector van de algemeene hulpkerk van de H.H. Joannes en Ursula (Beggijnhol) te Amsterdam, den hoogeer waarden heer kanunnik Th. J. A. Bosman, rector van St. Joannes de Deo te Haarlem. HET GOUDEN FEEST DER H.H. MARTELAREN VAN GORCUM. H et gouden jubelfeest der heiligverklaring is Vrijdag te Brielle plechtig gevierd. De plechtige Hoogmis werd om elf uur opge dragen door den zeereerw. pa-toor Mulder, daarbij geassisteerd door weleerw. pater Venantius Ord. Carm. Liet. als diaken, en door den weleerw. zeergel heer H. v. d. Heuvel, van Hageveld, als subdiaken. Tal rijke pelgrims hadden zich gevoegd bij de Briellenaren, die vandaag hun bedevaart hielden. Na de H. Mis werd de feestpre- dicatie gehouden deor den weleerw. zeergel. heer H. v. d. Heuvel, van Hageveld, naar aanleiding van de woorden uit II Petr IV 13 „Weest verblijd als deelhebbende in Christus' lijden, opdat ge U juichqpde ver blijden moogt bij de openbaring Zijner heerlijkheid". Om 3 uur had de plechtige processie met de reliquiefin plaats. Evenals onder de Hoogmis, zoo waren ook nu de H H. Mar telaren vertegenwoordigd door 19 knapen, gekleed in de kleedij van wereldgeestelijke of van de velschillende kloosterorden, die onder hare leden H.H. Martelaren tellen. Op het martelveld hield pastoor Wouters van Vlaardingen een geestdriftige toespraak, waarin hij vooral het geloof der martelaren als voorbeeld stelde voor het leven der geloovigen, een geloof waar voor men bereid is offers te brengen. Daarna volgde het plechtig lof, waar onder processie met het H. Sacrament. INGEZONDEN STUKKEN. TIENJARIG HANZE-JUBIL.É, BISDOM HAARLEM. 5 Juli a.s. herdenkt de Hanzebond zijn oprichting van voor tien jaren her. Bij gelegenheid van dit jubilé zal op genoemden datum te Haarlem een groote feestvergadering worden gehouden, waarbij alle leden van den Bond zijnuitgenoodigd ten einde getuigen te zijn van de feestelijke herdenking van het verleden verenigings leven. Het heeft den Herder van ons Bis dom behaagd goedgunstig te beslissen op het verzoek van den Bond, de Feestverga dering door Zijne Doorluchtige tegenwoor digheid, een grootsch Kerkelijk aanzien te geven. Naar Zijn Bisschoppelijk woord is het geschied en in den loop van den tijd wer den tal van afdeelingen in het Diocees op gericht en de Vereenigingsstaat van den secretaris geeft thans op 72 afdeelingen met 6300 leden tegen 8 afdeelingen met 42 r leden in 1907. Alzoo na een tienjarige periode van propaganda en arbeid een ver meerdering van 64 afdeelingen en 5879 leden. In het „Bondsverleden" ligt het „Hanze heden". Tijdens de tegenwoordige sociale en eco nomische verschuivingen, kan bij het Tien jarig bestaan veilig geproclameerd worden, dat van het „nu" v.d. Bond afhangt, wat des middenstands-toekomst, in de na den oorlog te verwachten maatschappelijke cirsis wor den zal. •««lij»»;*? "gioj cufi 'jUjWg {.Wordit yervolgd»): j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 5