AGENDA. Zonriiag 22 Juli, 12Va uur, repetitie van het Mannenzangkoor der H. Familie. Maandag' 23 Juli, 6 uur, repetitie van het Dameszangkoor der H. Familie. NED, R. K. VOLKSBOND. Vergadering van dein Bestuursraad' op woensdag 25 J-uli a.s., 'sa-v. 8 uur, bij Vlaming, Ouidlegr. Aller opkomst verzocht. DIOCESANE R. K. VROUWENBOND. AfdL Alkmaar. Ledenvergadering op .Woensdag 25 Juli, in het lokaal van den heerHazes (ingang Fnidsen), Aanvang 8 uur. Agenda: 1. Opening door den Voorzit ster. 2. Notulen. 3. Madédleelingen. 4. Verslag van de Algam. Vergadering. 5. Bespreking Bedevaart. 6. Onder- afdeeliiig 'Catechismuswerk en Kermiskin deren. I. i I teiVWilMICififtli-'ilMif van een ander deel, grooter zou worden, wijl 'de bestuurders der Export-Centrale na den oorlog met geen gouidl zullen zijn te betalen als commissaris of 'directeur we gens hun kennis van de zaken van' concur renten. En wat betreft de op te richten bank, waarover ook spr. zeer ongunstig idacht, merkte tie heer Van Vu uren nog op, 'diait, waar het doel van het ontwerp is 'betaling van den uitvoer met goederen te 'bevorderen, men tegelijk 20 millioen zou 'beschikbaar stellen om het de Neder- laudisdhe 'bank wat gemakkelijker te ma ken ten aanzien 'van het doen oirculeereai ,van buitenlands ch ar ediefpapier. Die 'heer Dresselhuijs (V.L.), die ook nog sprak, verteLde niet veel bijzonders. Hij zal voorstemmen, omdat hij in het ont werp niet andier^ kan zien dan d'e conse quentie van een eenmaal toegepast stelsel. Vergadering van .Vrijdag 20 Juli-, De naamlooze vennootschap als vorm voor de Export-Centrale heeft een vurig kampioen gevonden in de persoon van den heer Dres's e 1 h u jj s (V.L.), die'een naam. looze vennootschaj} niet alleen ge^enscht, doch zelfs noodzakelijk vond en daaraan .verre die voorkeur gaf boven een Regeerings- bureau. Alleen wilde hij vastheid ten aan zien van het dleeL dier uitvoerwinst voor de schatkist door vastlegging -der voor- waardien voor coinsenitverieeming in eenj aigemeenen maatregel van 'bestuur. Het merkwaardigste der rede van den afgevaardigde van Tiet was evenwel, dat zij aanleiding gaf tot een vervroegd op treden der Regeering. De heer Dressel huijs spoorde namelijk dien Minister van Financiën aan reeds nu op 'te komien tegen den aanval van den heer P a t ij n op de soliditeit van de op te richten Export- bank, ten einde een verkeerden' indruk in' den lande den kop in te drukken, era Z.Exc. Jreub gaf aan deze aansporing gehoor. De Minister noemde vooral de door den heer Pat ij n gebezigde uitdrukkingen uiter mate bedenkelijk en wilde daarom gaarne die zaak rechtzetten. Hij wees er daartoe op, dat het hoofddoel van dte instelling der Export-Centrale is betaling van uitvoer met waren in de hand te werken. Daar dit doel evenwie] niet ten volle zal worden be reikt 'en dus, 'betaling met credietpapier zal blijven plaats hebben, is de Exportbank onmisbaar, nu de bankiers weigeren voort te gaan met het in onderpand nemen van buitenlandsch credietpapier. Evenwel, zij' weigeren dit niet, omdat zij het inwisselen van dat van alle kanten ruimi gedekt en met waarborgen omgeven papier te risquant vinden, doch alleen omdat zij anders, te veel kapitaal zouden vastleggen tot na den oorlog. Zoodat ook de Exportbank voor zulk buitenlandsch credietpapier niet be hoeft te vreezen. Wel is er ook veel, door (onvoldoende bijzondere' waarborgen min derwaardig papier aanwezig' bij kleine, financieele instellingen en bij par Hallier ea; d'ich ook dit is een reden omi de op richting der Exportbank te wensciien., Daardoor toch zal bij middel van centrale leiding en toezicht de toevloeiing van zulk minder sollied» papier kunnen worden tegen gegaan. De Exportbank zal zijn een semL .officieel lichaam, dat obligaties, uitgeeft, welke gedekt zijn door de meest soliqdle waarborgen en nadat zekerheid verkregen is, dat de tegenwaarde niet aan, koers schommeling onderhevig is. In plaats van te leiden tot een financi eele debacle zal de opzet der zaak leiden tot een prijsverlaging van onze artikelen in binnenlands,ch gebruik tengevolge van be perking van den uitvoer op crediet. Na de blijkbaar groeten indruk makende Ministerieele rede iron de heer De Jong (V.L.) absoluut geen aandacht vinden voor zijn kladht oVer de Vaagheid, yan de plan nen dier Regeering omtrent de werking der Export-Centrale en voor zijn. aandrang naar de vaststelling van een maximum-percen tage der netto-winst als vergoeding ,voor ■ritvoerverlof. 3 ZOMERTIJD. Op Iele vragen van den heer Gerretson heeft he Minister van Binnen,landlsche Za ken, 'de heer Gort van der Linden, het volgende geantwoord: De datum, tot welke de z.g. zomertijd zal gelden, is gekozen met inachtneming van de belarigen van het spoorwegverkeer en van den landbouw. Naar de meening der Regeering wettigen de omstandigheden, waarop in de vragen wordt gedoeld, niet een verlengiiig van den gestelden termijn, waardoor de evengenoemde belangen ern stig zouden geschaad worden. NEDERL. R. K. BOUWVAK- ARBEIDERSBOND. Als adviseur van bovengemelden Bond is benoetnd de WelEerw. heer A. Hoog straten S. J. .DE GEÏNTERNEERDE MIJNWERKERS. ,De Kamerleden Van dien Tempel ien Albania hebben, volgens „Het Volk", met idien Minister van Landbouw en met dien' 'Minister van Oorlog de zaak der geïnter neerde Belgische mijnwerkers nogmaals be- gproken. Er bestaat goede grond voor die verwachting, (dlat d|e Belgen 'Eerstdaags al len naar Zuid-Limburg terug kunnen gaan. Mocht het door tijdelijke bedrijfsanoeilijk- heden niet mogelijk blijken terstond allen weer te werk te stellen, dan zullen zij die voorlioopig moeten wachten, waarschijnlijk door 'het lot worden aangewezen. Ran- curaemaiatregelen zullen in elk geval uitge sloten zijn. AARDAPPELEN- Men meldt ons van Langend ijk: De aanvoer van aardappelen is thans normaal, dl w. z. dagelijks groote aanvoer aan beide markten. Gemiddeld worden van beide station® te zatfien dbgelijks 40 tot 50 wagons verzonden. De minimumprijs voor binnenland is met ingang van 18 Jtili bepaald op f5. per 100 K.G'. De prijs die besteed wordt Loopt zoo om en om, die f6.terwijl voor Schoolmeesters van f6.50—f7 wordt be. steedl De prijs voor buitenland is ingaande 19 Juli vastgesteld op f 11.50 p-, 100 K.G. Sinds de aanvang der campagne is 31e prijs voor binnenland van f 11 sprongs gewijze gedaald tot f 5 en voor buitenland van gemiddeld f 17 tot f 11.50. Wanneer dit zcó 'door gaat dan zullen spoiedig iiie aardappelen benedten productieprijs van de hand moie.ten worden1 gedaan. De wortelen, gelden thins voor buiten land f10fll per 100 bos. De ZE.G'. stelde als miiminjum f 8 en als tnaximutn f 1-2. Voor binnenland is het minimum f4. Daalt de prijs hier ondier, dan mag die partij geveild worden vt&or droogfabirieken. Hier voor brengen zij f 6f 9 op. Het totaal bedrag, dat als zoodanig extra wordt ont vangen, wordt op den dlag der aanvoer over alle aanvoerders gelijkelijk verdeeld. De aanvoier van kool is nog niet veel van belang. Als bijzonderheid kunnen wij hieraan toe voegen, dat op Vrijdag -20 Juli aan de markt te Noord-S charwoude was aange voerd 368.000 K.G, aardappelen, zegge 37 wagons. GRANEN; De Minister van Landbouw, NijVerhe'id van Handel heeft goedgevonden te bepa len: Artikel '1. Eigenaren en bezitters van angedbrscbte granen en peulvruchten zijn verplicht, tel kenmale onmiddellijk na het dlorschen op gave te dloen van die door hen gedorschte hoeveelheden,uitgedrukt in Kilogrammen, aan den Burgemeester 'hunner woonplaats. Artikel 2. Eigenaren en bezitters van gedorschte granen en peulvruchten zijn verplicht al hum granen en peulvruchten, met uitzon dering van de hoeveelheden, waarover hun uitdrukkelijk ter beschikking is gelaten, ibe bezorgen of 'te doen bezorgen uitsluitend op de plaats waar en op .den tijd, dat zulks door den Regeerings-Commjssairisi van de Rijksgraamverzaimeling wordt gewenscht, overeenkomstig de daaromtrent bestaande plaatselijke gebruiken. Artikel 3. Voldoen de eigenaren ©n bezitters niet aan de in art. 1 en 2 genoemde verplich tingen, dan zal, onverminderd de straf rechterlijke vervolging, die zal worden in. gesteld, de beschikking over de hoeveel heden, in art .2 bedoeld; worden inge trokken. Artikel 4. Onder granen wordt in deze regeling verstaanwintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zoroerrogge, wintergerst, zo miergerst, haver, evene, boekweit en kama- rezaad, Onder peulvruchten wordt in deze rege. iing verstaan: veldboonen, (wier-, paardtnu, duiven-, schapen- en waalsche-), alle soor ten groene en gele erwten, alle soorten grau we erwten, alle soorten bruine, gele en witte boon en. Naar aanleiding van het bovenstaande schrijft de Regeeringscommis'sie, belast met de rijksgraanverzaimeling in N.-Holland, aan de burgemeesters in deze provincie!: Aan ommezijde dezes doe ik U een afdruk toekomen van de beschikking van Zijne Excellentie dien Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel did. 18 dezer, No. 18548/43, betreffende de opgaven, welke dicor de bezitters van ongedorsehte Granen en Peulvruchten onmiddellijk na het dor. schen aan den Burgemeester van hunne woonplaats moeten worden gedaan en voorts betreffende de aflevering van gedorschte Granen en Peulvruchten. Ik kan hieraan toevoegen, dat de Minis ter het wemschelijk acht, dat de gedorschte hoeveelheden zoo 'spoedig mogelijk door mij teT levering worden opgevorderd. S uitrent de wijze van aflevering zal U nader bericht geworden. Mocht het op eenige wijze noodzakelijk blijken 'dlat par tijen worden afgeleverd voordat U nadere aanwijzingen zijn gegeven, dain gelieve U zich daaromtrent afzonderlijk met mij in verbinding te stellen. BUITENLAND. OORLOGSOVER35ICST. De nieuwe Rijkskanselier heeft gespro ken; hieronder vinden onze lezers een uitvoerig resumé van zijne réde hij heeft gesproken, doch diplomatiek, sfinxachtig. De rede heeft ons niet geschonken, wat wij zoo vurig hooptenuitzicht op vrede de rede stelt ons, op z'n zachtst uit gedrukt, voor nieuwe raadsels, indien wij daaruit niet moeten lezen het vaststaande plan, dat de politiek van von Bethmann- Hollweg gevolgd zal worden. Dit laatste schijnt ons in de praktijk vooral na meerdere volks- en Rijksdag- lqden-uitingen in den laatsten tijd niet mogelijk toe Nóch omtrent de houding van Michaelis ten opzichte van de vredesresolutie, noch omtrent diè ten opzichte van deparlemen- tariseering, de „Neu-Orien.tier.ung" in Duitschland kregen wij iets bevredigends te hooren. Een nieuw geluid vernemen, wij alleen,- wanneer wij uit eenkanselier's mond hooren „Wij varen in een wildbewogen, ge vaarlijk vaarwater, maar ons doel staat ons stralend voor oogen. Wat wij wenschen is een nieuw heerlijk Duitschland, niet een Duitschland, (jat de wereld met wajrenge- weld wil terroriseeren, neen, een zedelijk gelouterd, godvruchtig, vreedzaam, machtig Duitschland, dat wij allen liefhebben. Voor dit Duitschland willen wij strijden en lij den, voor .dit Duitschland, voor hetwelk onze broeders ginds hun bloed vergieten en sterven. Zulk een Duitschland willen wij hebben, trots alle vijanden." Met zulk een Duitschland zou een vrede, een duurzame vrede zelfs, mogelijk zijn. Maar om de komst van zulk een Duitsch land voor te bereiden, zou heel wat moeten worden veranderd. De zelfoverschatting der Pruisische jon kers, het egoïsme der agrariërs, de milita ristische toon in leger en bureaucratie, de Pruisische overheerschii($ in het Rijk, zou den in dat Duitschland even onmogelijk moeten zijn, als de onvrijheid der pers, de censuur die openlijke en eerlijke uitingen belemmert of belet, de beperking van het vrije recht van vereenigen en vergaderen, de onderdrukking van niet-Duitsche volken, Franschen, Denen, Polen, in de grenslan den De schildering van het toekomst-Duitsch- land is inderdaad zeer schoon; als ae heer Michaelis nu maar meêwerken wil, om inderdaad deze schoone toekomst te doen bereiken! De Russen hebben een zwaren tegenslag te boekende Rijkskanselier deelde het in zijn rede reeds mee: dat de Duitsche legers tot den tegenaanval zijn overgegaan, en de stellingen aan het Russische front,- ten q. van Zlotsjow, over een breed front hebben doorgebroken. Een officieel bericht van den generaal-kwartiermeester Luden- dorff kwam die mededeeling bevestigen. Dit is een gevolg van de reeds behaalde successen der Duitsche troepen in de laatste da'gen. Door de aanvallen, die de legers van prins Leopold van Beieren ondernamen, waren de Russen gedwongen geworden, hun opmarsch naar de Berenitza te staken, en weder over de Lomnitza in oostelijke linie terug te trekken. Kaloetsj moest wor den ontruimd, en nadat hevige gevechten in de streek om die stad, voornamelijk om daar gelegen hoogtestellingen hadden plaats gehad, werden de Russen in de richting van HalitsjMariampol teruggeslagen. Doch tegelijkertijd werd een aanval voor bereid ten noorden van dit gevechtsterrein, bij Zlotsjow, zestig K.M. ten oosten van Lemberg gelegen. En daar werd de aanval met zooveel kracht ondernomen, dat volgens de officieuse Duitsche mededeeling de Rus sische stelling er werd doorgebroken. De Russen zelf deelen hieromtrent mede „Na eene hevige artillerie-voorbereiding deed de vijand herhaalde aanvallen over een front van 30 werst ten zuiden van Brody. Aanvankelijk werden de aanvallen afgeslagen, later liepen 2' regimenten uit eigen beweging de loopgraven uit. Dit te rugtrekken bracht mede, dat ook de nabu rige troepen terugtrokken, zoodat de vijand m staat was zijn succes uit? te breiden. Dit wordt toegeschreven aan het feit, dat een groot aantal soldaten, die. bevel hadden ntvangen de aanvullingstroepen te steunen, door de macht der maximalistische bewe ging, eerst in vergadering zou bespreken of zij de bevelen der officieren zouden nako men. Verschillende regimenten weigerden den dienst en verliepen door den druk van den vijand hunne loopgraven. De pogin gen van de officieren om de bevelen te doen nakomen hadden geen resuliaat. Ten oosten van Brezang veroverden Oostenrijkers een deel van onze eerste loop graven. De aanvalspoging van den vijand werd door ons verder verijdeld. Wij "ont ruimden het dorp Brydnyhg, dat door den vijand werd bezet De pogingen om Het dorp te veroveren, leden schipbreuk." De ongeregeldheden in Petersburg duren voort. De regeering doet haar uiterste best, om door hec ontbiedep van troepen, van wie zij verwacht dat zij trouw zullen blijven en de gegeven bevelen zullen opvolgen, de orde te herstellen. Een aantal oproermakers werden gevangen genomen en vele Wapens, geweren en mitrailleurs met ammunitie, waarover de opstandelingen beschikten, werden hen ontnomen. Op Kerénski, den minister van oorlog, is een aanslag gepleegd, welke echter 'mislukte. Kerenski werd door geen schoten getroffen. Het schijnt inmiddels, dat de tegen- oproermiakers bedwongen zullen kunnen wordefi. Op het westelijk bont was, ondanks de zware regens, de gevechtsactie zeer leven dig; vooral aan het Fransche front, ten z. van St. Quentin, werd zeer hard gevochten. Het Duitsche legejibericht zegt, dat de Hessen, na een krachti|e beschieting, in een stormaanval de Fransche hoogtestelling be machtigden,-over een breedte van één kilometer. De Fransche tegenaanvallen wer den, volgens dit bericht, afgeslagen. DE REDF. VAN MICHAELIS. Donderdag 'had de Rijksdagzitting plaa'ts, waarin de nieuwe Kanselier het woord zou voeren. Alle ministers waren in den Rijksdag aanwezig. Het Huis en de tribune waren vol bezet. De voorzitter brengt in zijne opening van de zitting hulde aan den afgetreden Rijks kanselier en begroet den nieuwen Kanselier, hem geluk en succes toewenschende. Daarop neemt de Rijkskanselier, dr.. Michaelis, het woord en verklaart: „In ernstige tijden heb ik dezen zwaren last op mij genomen. Met vertrouwen op God en de Duitsche kracht heb ik het ge waagd, en zal nu dén Staat tot mijne laatste krachten dienen". Spr. vraagt de mede werking van den Rij ksdag en brengt hulde aan den afgetreden Rijkskanselier, dien men met haat en vijandschap becritiseerd. heeft. Het zou beter geweest zijn, indien dit niet was geschied. Eerst na den oorlog zal men de beteekenis van het werk van Von Beth- mann Hollweg naar waarde schatten. „Als ik niet zeker geloofde aan het repht van onze zaak", aldus dr. Michaelis, „zou ik dit ambt niet op mij genomen hebben. Wij moeten ons voor oogen houden, dat Duitschland gedwongen werd de wapens op te nemen. Rusland mobiliseerde; als Duitschland toen aan eerie conferentie zou hebben deelgenomen, zou het politieke zelf moord hebben gepleegd". De kanselier gaat dan in op de voorge schiedenis van den oorlog. „Bethmann Hollweg", vervolgt dr. Michaelis, „heelt tot het uiterste voor den vrede geworsteld. Wij werden gedwongen onze wapenen te gebruiken. Ten slotte het duikbootwapen Dit wapen gaat niet in tegen het wettelijk recht. Ons vredesaanbod werd verworpen. Toen moest Duitschland naar zijn middel, den duikbooterioorlog grijpen. Deduikboo-' tenoorlog gaat goed. In de besloten zittin gen is daaraan niet getwijfeld De duik- bootoorlog doét Engeland-.schade. De be hoefte naar vrede zal men in Engeland niet lang meer kunnen tegenhouden. Wij vertrouwen op onze duikboothelden", (levendige bijval). De kanselier dankt in warme bewoordin gen leger, vloot en bqndgenooten, en gaat dan voort„Duitschland zal den trouw aan zijne bondgenooten bewaren. De be richten van het'opperste legerbestuur zijn zeer goed. In het Westen is het vijandelijk offensief mislukt. De tegenaanvallen van onze legers bewijzen hun ongebroken kracht. In het Oosten heerschte eerst rust. Nadat vijandelijke ophitsers jde soldaten in Rus land hadden opgewarmd, begon het tegen woordig offensiei. Het doel van het Russisch offensief was Lemberg. Ik kreeg zoo juist een telegram van Hindenburg meldend, dat zoo juist Duitsche troepen de Russische stelling ten Zuiden van Zloczow doorbroken hebben. Het succes van forussilow is daar mede te niet gedaan" (De onafhankelijke sociaal-democraten roepen„Stimmungs- mache"; van andere zijde roept men:. „Pfui"). „Duitschland wil niet één dag langer oorlog voeren, als het een eervollen vrede krijgen kan. Maar wij kunnen den vrede niet meer opnieuw aanbieden, Wat wij be reiken moeten is dïtDat de grenzen van het Duitsche Rijk voor altijd beveiligd worden. Wij moeten op den weg van over eenkomst dezelfde voorwaarden voor het Duitsche Rijk op het vaste land en op zee ge waarborgd zien De vrede moet den grond slag vormen voor de duurzame verzoening der volkeren (Bijval links) Het moet ver hinderd worden, dat het gewapend bond genootschap van de vijanden veranderd wordt in een economisch trustbondgenoot schap". Betreffende zijne houding inzake de vraag stukken van binnenlandsche politiek liet dr. Michaelis zich o a. als volgt uit „Gij kunt niet verwachten, dat ik mij heden breedvoerig zal uitlaten aangaande problemen van binnenlandsche staatkunde, ik stel mij op het standpunt van' het Kei zerlijk decreet van 12 Juli eri acht het nuttig, dat nauwer contact zal ontstaan tusschen de voornaamste partijen en de Regeering. Ik acht het wenschelijk, dat de vertrouwelijke verhouding tusschen parle-, ment. en regeering nauwer zal worden, door dat personen worden benoemd voor de voornaamste ambten, die het vertrouwen der groote partijen bezitten, maar ik zal niet dulden, dat mij de leiding uit handen wordt genomen" (Beweging). Na de rede van den Rijkskanselier dien de het Centrumlid Fehrenbach namens het Centrum, de vooruitstrevende Volks partij en de Sociaal-Democraten de vredes- revolutie in. Hierbij verklaarde hij „De Rijksdag heeft steeds kene gereserveerde houding aangenomen inzake de buitenlandsche- po litiek. Nu laat de Rijksdag deze houding yaren en kondigt de wereld bereidwilligheid van het Duitsche volk aan om een voor vriend en vijand eervollen vrede te sluiten. De .Rijksdag doet geene Vredesaanbiedin- gen, daar dit de taak der regeering, is. Hij geeft slechts de bereidwilligheid te kennen van het Duitsche volk en yerlangt, dat de Vijandelijke volken zich door deigelijke vredesgeneigdheid zuilen laten beïnvloeden Dit is geen bewijs van zwakheid. Juist m de komende dagen en weken zullen wij bewijzen, dat wij in staat zijn töe te slaan en te triompheeren, omdat wij niet door gebrek kunnen worden bedwongen Daarna sprak Westarp van de conserva tieven: „Elke manifestatie ter wille van den vrede, aldus grakf Westarp, zou eene ineenstorting'bqteekenen. Daardoor wordt de oorlog verlengd. Wij betreuren dus den gedanen stap. Duitschland is bereid vrede te sluiten, zoodra onze vijanden verklaren van hunne eischen te willen afzien en met ons te onderhandelen." Schönaich Carolath sprrik namens de nationaal-liberalen en verklaarde„Wij zijn bereid een vrede te sluiten, die voor altijd de grenzen van het Duitsche Rijk verze kert en de verzoening der volken waarborgt." Haase voerde het woord namens de On afhankelijke Socialisten. Hij zeide: „Duide lijkheid heeft de rede van den Kanselier met gebracht; zij was een beleefd compli ment aan de vredesresolutie, maar niet zonder voorbehoud. Michaelis is de ver trouwensman van Hindenburg en Luden- dorff eh deze zijn tegen de resoluti.e. De benoeming van Michaelis was eene belee- diging van den Rijksdag. Wat Liebknecht gezegd Heeft, zeggen héden, honderden na hem. Liebknecht moet thanéiischoenmakers- werk verrichten. (Uitroepen: „Men laat hem verhongeren!") (Groot rumoer.) (Ee nige stemmen herhalen. „Ja, verhongeren 1") President Kampf roept den afgevaardigde tot de orde. Nadat Fehrenbach de vredesresolutie had toegelicht, sprak Scheidemann en verklaarde o.a. bet volgende; „Wat uit de resolutie volgt is gemëenschappelijk geestesgoed van het Duitsche volk. De vijandelijke volken mogen weten, dat wij geen verovèrings- politiek voeren. Weigeren de vijanden, dan zullen wij verder strijden. In den zin der resolutie zullen wij de credieten toestaan De censuur is de dwang tot den lfittgen' Slechts door waarheid komt de vrefe Opent de gevangenissen en tuchthuizen' ook voor Liebknecht en allen, aan wier rechtschapenheid niet te twijfelen valt" (Uitroepen der pnafhankelijken„Gij hebt geen recht over Liebknecht te spreken!") (Gelach, lawaai, beweging). Von Payer steunt in naam van de Voor- uitstrevende Volkspartij de resolutie dezelfde tootieven. op De vredesresolutie, voorge teld door hei Centrum, de Vooruitstrevende Volk'partij en sociaal-democraten, werd aangenomen met 2T4 tegen 116 stemmen en 16 ont- houdingen. Nadat de Rijksdag de vredesresolutie had aangenomen, deed een der leden van het Centrum het voorstel, dat het oorlogs. crediet-ontwerp terstond zou worden be- handeld, doch dit kon niet geschieden omdat Ledebour, gesteund door 15 andere socialisten dit voorstel bestreed. De vergadering werd verdaagd tot morgen. In den Rijksdag werd door den sociaal democraat Kunert de volgende schriftelijke vraag tot den Kanselier gericht: „In ver scheidene steden en plaatsen van het Duit- sche Rijk Werden bij het begin van en tijdens den oorlog vaak de passen en offi- cieele uitwijzingsjiapieren opgeéischt van de aldaar gevestigdebuitenlanders, zoowel van neutrale als van vijandelijke natiën. Daarop werden" zij door de autoriteiten voor „staatenlos" verklaard en gedwongen zich aan de Duitsche militaire wervingen te onderwerpen. Alle voor den dienst ge- schikten, waaronder ook gewezen buiten- iandsche staatslieden werden ondanks hun protest en hunne weigering den Duitschen vaandeleed af te leggen Dij het Duitsche leger ingedeeld". Als bewijsmateriaal worden de namen van 127 personen genoemd. DUITSCHLAND EN NEDERLAND. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt is er geen sprake meer van, dat dr. Helffe- rich in aanmerking zal komen voor het staatssecretariaat van .buitenlandsche zaken, maar is fnen voornemens den staatssecre taris Zmamermann' voorlqopig de leiding van dit departement op ie dragen. Het blad schrijft verder: Voor dit voornemen pleit de omstandigheid, dat eene persoons wisseling juist thans niet geweiischt zou zijn, daar de gebeurtenissen, die thans in Nederland plaats grijpen, de ernstigste aan dacht en een onverwijld bandelen vanwege onze politiek vereischen. EEN PROTEST VAN Z.Em. KARDI NAAL MERCIER. Kardinaal Jdercier heeft aan den gou verneur generaal 'van Belgié een krachtig protest gericht tegen de bestuurlijke schei ding en verdedigt de ambtenaren, die, op gevaar gearresteerd en weggevoerd te wor den, weigerden zich aan het nieuwe régi me te onderwerpen. De Kardinaal schrijft letterlijk: Ik zou Uwe Excellentie willen verzoeken, zich het protocol van de Haag- sche conferentie van 1899 te laten voor leggen. Uwe Excellentie zou dan zien, dat deze conferentie met algemeene stemmen den bezetter het recht ontzegt, om ambte naren in den bezetten staat direct of in direct te dwingen tot het wederopnemen hunnèr functies. ALKMAAR. RAADSOVERZICHT. De anders zoo dood-opschulidlige, steeds voetstoots goedgekeurde notulen dei vorige vergadering werden in die Donderdag ge houden raadszitting nog aanleiding tot heel wat bespreking. De heer Melenbrink wenschte aam de bekende overeenkomst met dan heer Bier drager een bepaling over afstand van grond en water te zien toegevoegd: het verwer ken van den grond immiers moest komien ten Laste van den kooper. Reeds' in de vorige zitting was door den heer Melenbrink t dit ontbrekende in de overeenkomst ge wezen. Toen werd vaagjes beloofd, dat mal rekening houden zou met zijn opmerking; edoch: in de notulen was .daarvan niets te bespeuren. Terecht wenschte de lieer Meiènbrinlc die opmerking en de daarop gevolgde toe zegging in (£e notulen te zien opgietnomen, en hij kreeg zijn zini Misschien aangespoord! door het succes van den heer Melenbrink, waagde de heer Cloeck eveneens een poging: hij wenschte genotuleerd te zien zijn vraag, "of het plan- Bierdrager de plannen van den- heer (te iïh-nge het luchtkasteel, waarin die heer Cloeck zoo gaarne toekomst-dlroomend_ ver- wijlt niet in den weg stond; hij wenschte houvast voor later, doch hij kreeg zijn ziij ndèt; de voorzitter bleef er bij, dat een vraag als die van den heer Cloieck alleen in het stenographisch verslag thuus be hoort. Dioch daarmee was men niet uitge praat: de heer de Wit deeldle immiers heg mede, dat de heer de Lange met het oog op zÜjn plannen ernstig bezwaar blijft maken tegen een gedeeltelijke bebouwing der Hoornsche-vaarten-terreinen door „Goed Wonen", Toen raiaktea de tong-en gelukkig losde heerem van den Bosch en Ringers wilden „Goed' Wo-nen" nu eens. niet langer met een kluitje in 't riet gestuurd zien; de heer van dien Bosch drong erop aan, dat er als 't dan niet anders kan ten, spoedigste uitgezien werd naiar geschikt terrein yoo-r „Goed Wonen", naar terrein', dat zonder „gemeente-gewetensbezwaar" aan die bouwvereeniging afgestaan zo-u kun nen worden. En die' beer Ringers durfde pertiment ont kennen; dat plan-„Goed' Wonen" het plaiv de Lange in dén weg zou staam. Moge er omtrent deze kwestie nu spoed# een beslissing - vallen: wethoiudter de Wit beeft fnu 't is niet voor de eerste keef toegezegd „de zaak me ken onder de oogen te zie hem aan zijn woord! En dit allesnaar aai notulen! Het voorstel van B. en ging van de verordening tl het'openbaar lager onderw vorens het zijn ondergang i een vrij langdurige dis De héér Verkerk foetod gronden, dat het gewensd stede thans nog ge-en M. to stichten; 't zou m 1 en de zeer te betwijfelen richten M. U. L. O'.- school mogelijk zijn dan ten koste 1 ifeerfa ibesfjaiai^dfd iotsuterwv velke zeer wel wildoen. Hij werd in deze g-esteum Uido, die .onder het zeven óp- lem. af-zetten van zijn anders te kennen gaf, dan. ging onze goede handelsscl concurrentie aan te doen. Ondanks de tegen-phiiij heer Cloeck hadden de hiel Ud!o succes: het voorstel 1 wal ons na 't hooren dl sprekingen beusch niet sip Toen volgde in heerlijk goedkeuring der verschillen, en rekeningen: zoo mogen! op dat moment konden wil dat de zitting deze ga| duren tot ongeveer 5 gerekt. De gasprijzen kwestie belangrijkste punt der hé Donderdag, is thans gel geregeld Langen tijd wiend -er geli het voorstel-Verkerk 1 Om met ingang v-an 1 Jul van het gas te doen bedrag bruikers die in den Hoof dezer gemeente niet of n naar een inkomen van f 12( gen; |6 ct. p.er M3. -en meter 7 ct; voor gasverbruikers die dielijken Omslag dezer gemt slagen naar een inkomen f 16008 ct. per M3. .en meter 9-ct.; voor gasverbruikers die deiijken Omslag dezer geani slagen naar een inkomen f2000; 10 ct. per M3. muntmeter 11 ct; voor gasverbruikers die dtelijken Omslag dezer gemt slagen naar een inkomen 'i f2400; 12 ct. per M3. en meter 13 ct. en voor gas vil idien Hioofdclijken Olmslag zijn aangeslagen boven ee f2400; 14 ct. per M3. en meter 15 cent. Die afdleeling Alkmaar i Volksbond 'had1 adiha-esie t adres, en werkelijk, ook wel wat voor, althans: in deze^n abnormale leen in zooverre de deelden MINDiER bet welg es telden. Men mag immers niet vei zeker aantal van een zeker; verkocht aan den rijken b de, en daardoor aan 11 ede n de waardie. De kostprijs moet indei gelden, en a-ls wij nu zi maardiers met een inko-me f2400 12 cent per Ms. betalen, dan beschouwen centen bóven den kostpri: geoorloofde verhoogiiig, in een gift aan de minderbedl vrijwillig geschonken, een gift. Die guldien middelweg is de voorgestelde gasprijs va muntgasmeter 11 cent) we haafd. -Qe heer Udo -diende monc dement in oni in pja-ats va on in plaats van elf 9Va en niet 11 stemmen vóór -t 't er dóór. Wij gelooven, dat de meerderen Alkmaarders in dén tijd wél wat zullen t-( wij zij-ri overtiligd van de dezer jwijsverhiooging, en (redelijke boetebepaling vei De .vreugde over dit la, willend inzien van het ee over de ietwat hoog ere 1 wéten te zetten. NOORD-HOLLANDSCHE 1 ZEKERINOS-MAATS -Gevestigd' te Alk Een verslag oiver het 26s bovengen, Mij. moest wegi tot een volgend nr. blijvei DISTRIBUTIE LEVENSMIDDE Ge-durende de week van met 29 Juli 1917 zal verk gesteld op: 51 52, 53, 54, 55, Bon No. 75 gram 50 gram 300 gramj 50 gram 125 gram HARINGl De Directeur van het van Alkmaar, deelt mede, having van den bij beschik! j-'l. No. 28600b, Af deeling gestelden maximum- kleinff volle- en maatjesharing (niet van 4 cent per stuk, en vol haring van 6 cent per artikel 8 der Dlistribuitiewe stellen een maximum kleini volle- en maatjesharing, sc of niet uitgesneden of gefih pér stuk.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2