Sf A. -'S 31 Juli, a. d. Dijft> Aller opk dAKARBElDERSBOND Alkmaar. jvergadering op Dinsdag 71/2 uiur, bij N. Konijn. dringend1 -noodig. aangenomen en het tweedie met 48 tegein 6 stemmen goedgekeurd. De tegenstemmers waren eenige Katholieken,' Anti-iRiavoluti- 'onaren en Christelijk-Historisch'en. Vergadering van Vrijdag 27 Juli. Van die. agenda van Donderdag was Igpg' overgebleven een bij die Ratste aardappe- lenrelletjes- en lève-nsmidaelien-ijit-erpeLlatie ingediende en toen reeds druk beprate motie-Van de Tempel: „De Kamer, van oordeel, 'dat de beperking van het crediet tot 80 millioen voor de Regaering geen reden .mag zijn omf in de volksbeh-oief- ten op onvoldoende wijze te voorzien, van oordeel voorts: dlat de vastgestelde maxim(jjpi-prijzen voor de verbruikers van de omdat art. '1 dier Dlistributiewet 1916 vastgestelde artikelen in geen geval moeten worden verhoogd en de reeds ingevoerde verhoogtagen weder moeten vervallen dat daarenboven de maximum-prijs voor rijst aanmerkelijk moet worden verlaagd, en dat, naast de reeds ingevolge art. 1 der Distrifoutiewet .1916 aangewezen artikelen, nog teri spoedigste tegen verminderden prijs moeten worden' besdhikbaar gesteld: kleeding, schoeisel, breiwol, sajet, zool- le-der en klompen; gaat over tot de orde van den dag." Minister Rosthum-a,1 die het stan-cjpunt der Regeering tegenover de motie uiteen zette, vertelde veel belangrijks. Vooreerst verklaarde hij, dat wanneer bij veranderde omstandighedten blijkt, dat het crediet van 80 millioen onvoldoende is, Ito ij met een nieuwe aanvrage zal komen. Verder vernamen we, dat tot een nieuwe distributie van vatgroenten en varjcens- vleesch zal wordên overgegaan. Verdere pogingen tot verhoaigrig van Iden prijs voior normaalmargarine zullen worden afgewezen. Als het zal spoedighet geval moeten zijn de boter met meer zal worden uitgevoerd, zal idle prijs moeten stijgen, omdat ons land dan zelf zal moe ten zorgen voor 'het loomend maken fier productie. Getracht zal worden de kaasprijzan op het tegenwoordig peil te handhaven. ■Het witte brood kosité vóór iden oorlog 22 cent per K.G., thans 34 cent. Eet men het evenwel naar het recept: een sneedlje wit, een sneedj-e bruin, dan kost het brood 24 cemt per K.G., daar bruin- broodl slechts 14 cent per K.G;. kost. in ieder geval is het wittebrood goedlkopper dan het eigenlijk zou moeten zijn. De prijs van rijst kan niet worden ver laagd. |Een distributieregeling voor zoolleer is op komist. Overwogen wordt voorts de hioutvo'or- radlen der particulieren te doen mieetellen bij de brandstoffendistributie. Kleeding, schoeisel, klomipen, zoolleer, sajet en breiwol zullen voor het minder- diraagkrachtig deel dier bevolking tegen ver minderden prijs worden beschikbaar gesteld dloor bemiddeling van het 'Koninklijk Nato onaal Steuncomité. Die heer Van de Tempel, hoe dank baar ook voor het toegezegde, was niet te spreken over de tusscbenkomst van het Steuncomité. Die bemiddeling, meende hij, zou de regeling, welke automatisch moet werken, veel te veel indiviuldieel maken. De heer San nes (S.D.A.P!.), die een tweede aaqvullingsbro-oldkaart vroeg v-ö-o-r landarbeiders gedurende dien oogsttijd, en de heer S.noeck H enk-ern-ans (C.H.), die aandrong op de "beschikbaarstelling van meer rundvlees eb en rundivet, en die heer Duys (S.D.A.P.), die pleitte voor een voor alle gemeenten gelijk rantsoenieerings- stelsel voor gas, ontvingen belofte vafi over weging, de verklaring, dat die wensch van dien afgevaardigde van Apeldoorn niet te vervullen is "en de opmerking, fiat de gas- regeling ben zuiver gemeentelijke zaak is. De stemming over de motie mislukte door onvoltalligheid. Dinsdag half 2, als de Kamer nog 'even bijeenkomt ter behandeling van een wets ontwerp betreffende het behould en deont eigening van bosschen en .andere hout- opstanden, zal wotden overgestemd. HET POLITIEK ACCOORD, Die toeeren dr. J. Th. de Visser, dir. C. van der Voort van Zijp en mr. A, Biaron van Wijnbergen hebben het navolgend schrijven gezonden aan de beieren mr. H. C. 'Dressiel- hüys, mr. P. Rink, prof. Kohjistamm. en W. H. Vliegen, die met hen namens den Bond van Vrije Liberalen, de Liberale Unie, den Vrijzinnig1-Demacratósctoe-n- Boud en de S. Dl A. P-. deelgenomen hébben- aan de onderhandelingen betreffendle het poli tiek 'acooord: „De onderget-eekenden, dléelgeinolm'ien heb' bend aan de besprekingen oimitremt bet po litiek accoo'nd, hebben die eer uwe aandacht te vestigen op het navolgende: „Tot stand is gekomen tussehen de zeven -'n de Tweede Kamer vertegenwoordigde .rtijen) fc'et bekend politiek accoord» ,Van den, eenen kant zou getracht wor- geene wijziging te brengen jm die be ide partij-verhoudingen der Tweede ar. De rechterzijde heeft zich daaraan gehouden-, nergens zijn door haar •aradidaten gesteld; melt gevolg dlat Üie ce meerderheid in d:e Tweede Kamer g'enb,*audeni den anderen kant werd! uitdlrukke- "iropges'teld, dat dan- ook gedurenidie ranigevangen periode door alle par- km worden bevorderd', dbt elke be-. Uttüw worden vermeden over eenig "dat tot politieken beginselstrijd Niettegenstaande dat beeft die 1 verleden Dinsdag eene zuiver- Geest A:e voorgesteld, die dlan ook bij eene stemming van links tegeto rechts is aangenomen, en! zulks nog wèl,- nadat de mini-ster Cort van der Linden had! gezegd, dat bij de Regeering «rustige twijfel be staat, of die in de motie vooral bedoelde ontwerpen, als zijnde politieke ontwerpen gelet op hare aan den beer Reekers, ge geven, in. de Troon r.ede herhaalde verkla ring thans mogen worden ingediend. „Al "houden wij ons overtuigd, dat, zeker na bet Dinsdag voorgevallene, de Regeering de bedoelde ontwerpen niet zal indlaetmen, zoo achten wij ons protest onzerzijds itooh noodzakelijk. „Iti eene zoo .uiterst teere en ■delicate* zaak als deze moet zelfs de schijn van con tractbreuk warden vermeden, terwijl on getwijfeld niemand de stelling zal betwis ten,, dlat, rijst in een bepaald geval twijfel omtrent den uitslag van het accoord, nim mer de eene partij, uitsluitend gebruik ma kend van haar numerieke sterkte, hare in terpretatie als de juiste aan de andere mag opdringen. En zulks is verleden Dinsdag geschied. „Wij vertrouwen, dat ,ui, na kennis neming van toet bovenstaande, onze ziens wijze zult deelen, en met oms, de houding der linkerzijde op1 1.1. Dinsdag zuilt be treuren." N. OOSTERBAANf. Naar de „N euwe Haagsche Courant" verneemt, is het Tweede Kamerlid voor Enkhuizen, de heer N. Oosterbaan, te Apeldoorn overleden. GEEN VEEU1TVOER? Een onzer correspondenten verneemt uit goed ingelichte bron, dat-geen' verlof tot uitvoer van vee zal worden gegeven. („Msb.») KAASHANDEL. D. N. V. Kaas- en Export-handel v/h. J. C. Keg Co. heeft aan de K«pingin een adres verzonden, waarin wordP ver zocht den Ministers van Buitenl» Zaken en van Landbouw, Handel en Nijverheid op te dragen vergunning te verleen-en, die kaas waarvoor in Engeland geen behoorlijke prijs is te bekomen, uit te voeren, naar jteuitrale landen» EXPORT-CENTRALE. Die, Tweede Kamer Jj/eeft aangenomen met 44 tegen 26 stemmen het wetsontwerp betreffende de Export-Gentralp. NIEUWE CREOl ET-AANVRAGE. Minister Posthuma antwoordde gisteren oip een vraag van den heer v. dl Tempel, dat hij met een nieuwe aanvrage zal ko men, daar 80miilioen té weinig blijkt te zijn, Hij1 zegt voorts toe te zullen, overwegen om de., prijzen van vetgroient-ati vast te stellen- 'als bet vorig jaar, prijsverhooging van normaal margarine te zullen beletten en (die kaasprijzen zooveel mogelijk op- peil te houden. Boter zal duurder moieten wor den, de rijstprijzen-en wittebroioldlprijzefn zul len niet worden verlaagd!. Voor 't minder draagkrachtige deel der bevolking zullen kleeren, schoeisel, breiwol, sajiet, zoolllaer en klompen tegen verminderde prijzen be- sohikbaar worden gesteld!, door .middel van het steuncomité. HET WITTE BROOD. Naar wé vernemen, bestaan er plannen, om de samenstelling van het wittebrood binnen zeer korten tijd te wijzigen. Het maïsmeel, waardoor het brood een geelachtige tint verkrijgt, zal vervangen worden door gerstemeel. Dé samenstelling vau het wittebrood zal dan .worden als volgt: 56 'pet. regeerings bloem, 15 pet. patent-meel, 15 pet. aardap pelmeel en 14 pet. gerstebioem. Msb. AANHOUDING VAN DE „BATA VIER II" EN DE „ZEEMEEUW". DE „BATAVIER II" GEZONKEN. Gisteren heeft de Engelsche onderzeeër „E. 55" bij de Nederlandsche kust ten Westen van Texel, dé stoomschepen „Zee meeuw" en „Batavier II" aangehouden. Deze schepen zijn indertijd door de Duitschers naar Zeebrugge opgebracht en prijsverklaard. Ze voeren thans met Duit- sche bemanning. De Engelschen plaatsten een prijsbe manning aan boord, ten einde de schepen &p te brengen. Waarschijnlijk had de aanhouding plaats in territoriaal gebied, want bij nadering van Nederlandsche torpedobooten werden de prijsbemanningen terruggeroepen. De „Batavier II" zonk spoedig daarop; vermoedelijk daar de Engelschen de kranen en kleppen van het schip hadden open gezet. De „Zeemeeuw" werd op sleeptouw genomen door de Nederlandsche sleepboot „Assistent". Myn zegt, dat een deel der Duitsche bemanning door dén Engelschen onderzeeër is meegenomen. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. De'tweedie bijeenkomst van de Balkan- conferentie is Donderdagmiddag gehouden. Ditmaal werd zij ook bijgewoond door Pasitsj. Ribot heeft een onderhoud, gehad' met Lloyd George, generaal Simuts, Athos Ro manos, Poïnlevé en Jonuart, diie hij in zijn kabinet ontving. Ook dient een langdurig onderhoud ver meld van Balfour met generaal Piershing, De derde en laaitste bijeenkomst werd gisteren om 10 uur geopend. De conferentie keurdle eenstemmig alle besluiten gpted, welke in dé voorgaande zittingen genomen waren. Een conferentie van die ministers Idier betrokken departementen zal te1 Londen plaats hebben om die maatregelen ter uit voering vast te stellen. Alvorens uiteen te gaan, hebben de leden dier conferentie eenstemmig de volgende verklaring afgelegd: „D'e geallieerde mogendheden, nauwer aaneengesloten dan ooit voor de verdedi ging van de rechten der volkeren, vooral op het Bialkanschieréiland, zijn vastbesloten otó de wapenen 'niet heer te leggen, vóór zij het doel bereikt hebben, dat- in 'haar oogen alle andere beheerscht. Een her haling onmogelijk te maken van den mis dadige n aanval als die, waarvan het im perialisme der centrale mogendheden de verantwoordelijkheid draagt." Al mogen wij gelijk we dezer-dagen rniet onaardig hoorden opim,erken het enorm grooteRusland den voor ieder en eetlust te graoten en te weinig verteer- bgiren koek noemen, waar mien nooit door gegeten zal komen, een feit is het, dlat Duitschers en Oostenrijkers een ont zettend! vereLintdingsvermogen blijken, te be zitten Al verder en verdler dringen, de Duitsch- Oastenrijksche troepen het vrij plotseling krachteloos' en weerstandloos geworden Rusland binnen, en we vragen. ons af, hoe en wajgjp-, dit einden zal. De Russen trekken over het geheele zui delijk deel terug, niet alleen in Oóst-Gali» cië, "doah ook in, het Karpathen-front, tot aan den Kirlibaba-sectar, in die Bockowina. Volgens het Duitsche leg-erbericht zou den de DuitschhOostenrijksiCihe troepen in die lijn TrembowlaHoesiatynBoetsjatjs TUoematsjOttonia^-DielatynMikoe- lytsjin aangekomen zijn. Zuidelijk van Die- latyn werden de Russen uit den Tataren- pas verdreven, bij Tatarow, en trokken zij tertig in de richting van, Tinjernowitsj, 'die hoofdplaats van de Boekowina» Eveneens werden de Russien verdreven van die Biaha-Loiedtowfl-hoogten, eni werden de Karpathen-passen tot aan, Kirlibaba ont ruimd. Op het Wiestelijk front hebben de Duit schers eien buitengewone geveiöhtsi-levendig- heid getoond aan de stellingen iq het ge bied van Allies en Hurtebise, ieni in Cham pagne aan den Mont Haut. Het. Duitsche bericht meldt, idiat bij Ailles een deel dér Franscbe stellingen .over een breedte van 1800 M. en een Üïiepte van 400 M. werdl genomen, dat bij Hurtobise een deel der hocgtekim werd: bezet, en dat aan den Mont Haut het laatste daal van het gebied, door de Fransctoen op 14 Juli bezet, werd genomen. Het Franscbe Jegerbericht zegt, dat de Duitschers konden doordringen in eenige gedeelten dier Franscbe eerste linie, ten Z, van Allies, doch dat de aanvallen bij Hur tebise werden afgeslagen, evenals bij dien Mont Haut Daarentegen, drongen de Fran'schen bij Atoberive in de Duitsche stellingen. Eenigen kans op ietwat spoedigen vrede lijkt niet uitgesloten. Bij de'behandeling in het Lagerhuis van de motie van Macdoinald' en Trevelyan.. waarin deze verklaren, diat de onlangs in dien Dluitsdhien Rijksdag ingediende vredies- resolutie beginselen huldigt,' diie Engeland steeds heeft voorgestaan, waarom- zij de regeering aansporen om. die verbinding met de bondgenoot en de vredesvoorwaarden op nieuw, overeenkomstig 'dje resolutie 'vast te stellen, verklaarde Asquith; dat naar zijne meening Ramszy Maodloinald 'en Trevelyau më'er gewicht hechten aan de resolutie van den Rijksdag dan deze verdient. Zij schenen vergeten te hebben, onder welke' omstandigheden die resolutie aangenomen Is en daarom i® het noodiig het Huis, hier aan te herinneren. Na een strijd, welke buiten die openbaar heid om te Berlijn werd uitgevochten, eri waarin het eerst leek alsof -die voorstanders van een betrekkelijk gematigde politiek hunnen zin zouden krijgen, verschenen de militaire leiders op het tooneel en zorgden, dat die rijkskanselier aftrad, in wien de keizer sleèhts enkele dagen te voren had' verklaard, een onbegrensd en, onverminderd vertrouwen te stellen. De vrede !s voor die mens-ebbe id van het allergrootste belang geworden, maar ondier éën-e allesoiverheerschendle voorwaardle;, n.l., dat bet eten wede is, die niet afbreuk d-oöt aan het dloiel, waarvoor de groots naties den oorlog aangevangen en voortgezet heb-' ben en- dat diie- vredle de onmetelijke ver liezen -en smarten die wij allen geleden hebben, niet nutteloos maakt. Dat heeft nog maar weinig van vredjes- muziek, dlodh Asquith heeft méér gezegd. -Hij heeft gevraagd: „Is Dlu-itschland bereid. Bielgië niet alleen te ontruimen, niet alleen volledig herstel t'e geven voor het geweldige kwaadl en dè enorme schade, die die verwoestende bezet ting van dat land! en de feitelijke slavernij van een groot deel van zijn bevolking heb ben teweeg gebracht „Is Duitschland bereid., België niet een schijn-wijhei'd te verkenen, maar zijn ge- heek, onbepierkte en absolute onafhankelijk heid terug te geven?" ,Op_ diie vragen zou Asquith graag een beslist antwoord van Duitschland ontvan gen. Wanneer die- Duitsche regeering bereid is dli-t antwoord t^. geven in den geest van de v,redes-motie, die de mieerdierheid van den Rijksdag aannam; dan is- er een, stap gedaan, om die besprekingen mogelijk te maken. Deze wagen houden nu eens iets, posi tiefs in; zij' toonen eenige geneigdheid, tot onderhandelen Dieze geneigdheid bestaat óók in Diuifech- landi Wiaarom dan niet nader getreden, bijeej aan de conferentie-tafel? MINISTER KERENSKI GEWOND. Aan bet' „Hbl." wordt uit Londen ge meld: „De correspond,e-nf "van „Az Est" aan het Galisi-sche front zoo deelt de „Daily Express" medle seint van 22 Juli, dlat volgens verklaringen van Rus sische gevangenen, Kerenski ernstig gewond werd in-dien arm op Iden Lysonie-heuvel bij Brzezany. Een Russische infanterie-divisie weigerde te vechten en begon terug te trek ken, de Russische artillerie hierover ver woed, richtte de kanonnen op die infante rie. Kerenski reed toen in zijn auto tusschien het vuur en slaagde er in d'ezien braedler- moord te sluiten, waarbij hij echter zelf gewoind werdl" X'oor de Missie van Pater J. Kruyer. Vorig bedrag f 482.70 N. N., Haringcarspel 3.50 N N. Op hoop van zegen in een gezin 2. Uit dankbaarheid ter eere v. d. 'H. Antotnius. 1. (Gr.) Noord-Scharwoude Ter eere van St. Joseph 2.— Ter eere v. h. H. Hart, voor den wede 1.50 (Gr.) Zuid-Scharwoulde Opdat het spoedig vrede moge warden t„ 2. Tot intentie v. d. Gel. Zielen 10. Uit de spaarpot d,er kinderen, voor de Missie 2.60 a 2.50 Rinnegoto. N. N. 10. N. N. Op hoop van .zegen ter eere van Jezus' Hi Hart 3.— f 522.80 KERKLIJSTEN. v WORMER. St. Miaxia( Magdalena. Zo. 6 uur H. Communie, 7 uur Vroegmis, half 10 Hoogmis, 1 uur Kath., 2 uur Vespers. Do. van 57 uur tgechthooren. Vr. 8 uur gez. H. Mis en 's avonds 7 uur Lof ter eere van het H. Hart, Za. van 35 en van 68 uur biechth. Verder alles gewoon. HEER-HUGOWAARDl. Parochie St. Dionysius, Zo. half 8 voor de Parochie, half 11 voor M. Berkhout, 2 uur Kath., 3 uur Lof. Ma. 7 uur voor C. Wester en A. Dekker, kwart over 8 voor overl. ouders Brink-Mul. Di. 7 uur voor D. Huibers, kwart Over 8 voor Catha. Weel. Wo. 7 uur voor M Berkhout, kwart over 8 voor G. van Dam. Do. 7 uur voor A. Dekker, 8 uur voorj. Huibers. Vr. 7 uur voor Th. Boots, 8 uur voor overl. fam. Oudhuis. Za. 7 uur voor M. Geradts, kwart over 8 voor P. D. van Rijn en S. A. de Klerk Vr.avond Lof. Kath. gewone dagen. Parochie H. Hart. Zo. 7 uur voor J. Hink, 10 uur voor de Parochie, half 3 Lof. Ma. voor A. Overtoom en E. Bes. Di. voor Anna Bekker. .Wo. half 10 gez. maandstond voor Catha. Jonker, hvr. van Piet v. Langen. Do. voor de geloovige zielen. Vr. voor de lev. en ovërl. Broederschap H. Hart, half 8 Lof. Za. voor Mej. Catharina Egberta Graaf, half 8 Lof. Zo. 7 uur voorde Parochie, 10 uur voor de leden van den Euch. Bond. BEEMSTER. Zo. de H.H. Missen te half 8 en 10 uur. Na de Hpogmis Kath., 2 uur Vespers. In deze week de HH. Missen te half 8 en kw. 0. 8. Kath. naar gewoonte, doch niet aan de Volger weg. Wo. geen Kath. aan de Volgerweg. Vr. HH. Missfta ten half 7 en half 9 ge zongen H. Mis, 7 uur Lof. Za, van 34 en van 68 gel., biechth. Bediend Willem Westerhof, Alie Koop man. URSEM. Zo. half 8 voor Antonia Buijs, 10 uur v. Par., half 2 Kath., half 3 Vespers. Ma. 8 uur v. Matthias v. d. Lee eu Neeltje EUwijk. Di. 9 uur gez. H. Mis tot dankbaarheid. Wo. 8 uur v. Neehje Vlaar hvr. van J. van den Nes. Do. 8 uur v. Maria Romein hvr. van Dirk Sweep. Vr. 8 voor Antonia Buijs. Za. 8 uur v. Z.Eerw. Past. Gerardus Joës Wiegman. Van half 34 en van 68 gel. tot biechten. -I ZUID-ZIJPE. Zo. half 8 voor de Parochie, half 10 voor Alida Wijnker hvr. Petrus Schilder. Na de Hoogmis leering, 2 uur Lof met Rozenh. Ma. 9 uur gez. uitvaart voor Catha. Nanne. Di. half 8 voor Cornelia Bruin en Adriana Blaauw. Wo. half 8 voor Willem Ligthart en Elisabeth Strop. Do. half 8 voor Jacobus Kruijer. Vr. 7 uur Communieuitr., 8 uur voor de leden van het Ap. des Gebeds en der Br. van het H. Hart, half 8 Lof. Za. half 8 voor Arie Schouten zijn hvr. Geertruida Polder en Nie. Schouten. Van half 5 tot half 8 biechthooren. OverledenCatharina Nanne. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. GEBOREN: 25 Juli. Martha, d. v. Nicolaas van de Kamer en Cornelia E-meneOTtia Mairia van den Biurg. ONDERTROUWD: 26 Juli. Johannes Frands'dusi Keurschot en Maria Geertruidla Clasina Boot. Jacob Langemberg en Johanna Maria Blije,11 berg. r Gerardlus Rol and ten Borg, weduwnaar van Gabriella- Wilhelmina Cornelia Heg- lan-di, en Jacob» Charlotte Pauline Ezerman, weduwe van Harmanus Everardlu® Jacobus ten Kleij. GETROUWD: 26 JulL Dirk Huijser wan Rjeenen en Rietartj-e van dier Oord. OVERLEDEN: 26 Juli. Anna Elsebina Huineman, 79 j. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Bisschoppelijk inspecteur van het R. K. Bijzonder Onderwijs in-He De kenaten Haarlem en Purmerend den wel- eerw. heer J. Schrandt, pastoor te Haar lem (O. L. Vr. Rozenkrans). (St, Bavo), KUNST. CABARjEX ARTISTIQUE. .Hoe we 't -eigenlijk noemen moeten? Cabaret artistique? Soirée amuisante? In tieme kunstavond? Dat weten w-e niet dlat wist zelfs die artistieke leid,er van het geheel, Mr. Paul van Sonsbeeck, niet en cilat doet ef ooik minder toe: een ieder had die. be doeling, kunst- en vroolijktoeildsgenot te vereenigen, spoedig begrepen, en de stem ming om dat alles te genieten was er Don derdagavond wèl in het sierlijke zaaltje van het Hotel „Nassau-Berg-en." te Bergen aan Zee. In zijn keurig inleidingsspeeohje tel kens onderbroken tot vriendelijke begroe ting van te laat komende' gasten dankte de heer Mr. Paul van Sonsbeeck de tal rijk aanwezigen voor die van belangstelling getuigende opkomst: 'dat men het koele strand en het toovere bosch, zoo schoon en heerlijk in den stillen, blij-zomerschen avond, had willen verlaten om in dit zaal- je eenige intieme oogenblikkien bijéén te zijn. Zonder hieraan te denkenv zonder dit te bedoelen, sprak de leider met deze woor den zichzelf en zijn uitverkoren gezelschapje een treffend complimentje toe: 't Wil immers wèl wat zeggen, dat zoo vele badgasten het intieme zaaltje nu op zulk een a-vond prefereerden boven strand en boschf Zóó kent men den heer Van Sonsbeeck wel als artistiek leider, dat men ervan over tuigd was, over dien ruil geen, spijt te zullen gevoelen. En men heeft gelijk gehad: men heeft kunst genoten, men heeft o-m geestigheid en vroolijkheid hartelijk gelachen. Men wilde neutraal blijven: daarom koos men èn Fransche èn Duitsche liederen, schoone, lieve, teere, droomerige, wiegende liederen, liederen velerlei, werden met prachtige, alles-bereikende stommen ten ge- hoore gebracht door de dames Hoiyidj, Kraus- Adema (sopraan) en Willy Hommes. Reeds meermalen waren wij' in de ge lukkige gelegenheid van 't sch'oone stem geluid! dezer dames te genieten, 't is en blijft een telkens nieuw genot, zulken zang te mogen beluisteren. "De heer Van Sonsbeeck was in zjjn „eigen repertoir", wat de dames zoo graag niet 'n eigenaardig gilletje „éénig" noemen; de artistieke leider betoonde- zich tevens een meeister-ideclamator; wij hebben ge noten van zijn gevoelige verzen- era van zijn gróót, gróót zeggingsvermogen, 't Was een mooie avond. NIEUWE UITGAVEN. 575 NIEUWE BQEKBEOOR- DEELINGEN. 3e Reeks dloor E. 'H'enidlriik& S. J. (Overgenomen uit „De Tijdl".) Bij Idle -N. V. Boek- -en Handels-drukkerij „Helmond" te Helmond is bovengenoemd, daar ons reeds aangekondigd, zeer aanbe- \5eleswaamdig werkje verschenen» Hierin lezen wij o. a. ook eten racende van het vroeger ook door ons toeootxtealriie blijspel „De Lijfrente" van A. van Mo&er; het (ooidleel van den Zeereerw. schrijver luidt: „Het Ss waar: een paar -uitdrukkingen zou Idle ;R. K. reqisseur er in moeten kui- schen, een paar fouten veiibetereira, die dadieijjk die aandacht trekkeini, maiat dlan... Dan toeeft de R. K. dlitettanten-cluib aan dit prachtig-geesti'g. rij-k-verscheidien, allerdolst en van 't biegin tot het eindi spannend en davereinid^-oliig blijspel eien. successtuk van den aiteraensiten rang! {k stel Van Mosieris „Lijfrente" .zander eenige bedenking boven zijn „Biilbliathecairis". D|e allerverrassiendi, site toestanden,, de rijke, ingtewiktaldie. tel kens veranderende intriges-, de kluioitige typen, de allervermakelijkste, soms idiote verwarringen 'en- vergissingen), da luchtige, snelle gang van bet heele stuk, ik heb geein enkel 'blijspel gelezen in hiet hieele moderne repertorium, dat me zaa uitstekend beviel j Bijzonder bezwaar voior k-ostuimen of tooneelverbeielding geeft toet stuk ook niet. De strekking js bovendien luiitmunitendl die cindiutdrukking is alleraangenaamst. Ik be veel de „Lijfrente" aan alle R. K. dilet- 'taratendiulbs van -eenige 1 'beteekepjs' met Warmte aan... Drie zinnetjes kuischen!"- w ELCK WAT WILS. „Aftonbladiet" verneemt over Hapa- randa, dat te Moskou 60.000 metaalbewer kers staken en dlat d'eze staking zich ook tot andere nijverheidstakken uitbreidt. En -vijftienduizend man, werkzaam i-n de olievelden van- Tampico in Mexico, zijn even-eens in staking gegaan» De wereldverwarring is nog niet groot genoeg Die Russische regeering heeft aan het front de doodstraf wederom ingevoerd. Een kleine Duitsche logée van. 9 jaar trekt cup het bHlen van den- kruidieinier de deur open» Die huisvrouw zegt tot haar; „O, zeker idle kruidenier." Het kind vraagt: „Wie he-ist das ctenn auf Die-utsch?" Die huisvrouw: „Das weisz ich nicht; wie heiszt dfcflin der Mawn der thee, zucker utid caffee bringt|" „Ahj," zegt de kleine meid, „der Smwck- ler." Op sommige personen schijnt behoefte aan voedsel voor menscb en dier nog weinig indruk gemaakt te hebben» De gemeente veldwachter te Waalwijk moest Zondag een paar meiden, die zich onledig hielden met het vermelen en vertrappen vait aldaar te veld staande haver, bekeuren. Dbnderdag viel luitenant Schimmel vara 70 M. hoogte op het vliegterrein te Soes- terberg. Hij Ibieeft drie ribben gebroken. In Barcelona werd een particuliere ver gadering van katalorieërs -gehouden, be staande uit 68 volksvertegenwoordigers. In opdracht van de regeering moest de poli tie deze vergadering uiteen jagen. De poli tic-prefect M.ato<s betrad de zaal eti daar let?

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2