wiervershoof. bezuiniging. alkmaar. Verder machtigt de algemietene vergadering het hoofdbestuur aan Sobriëtas te verzoe ken, dat het Federatiebestuur, die noodgge stappen doet om te bevorderen, diat in die café's ook fruit verkrijgbaar wordt gesteld; gelijk dat aan verschillende stations na reeds geschiedt. Het hoofdbestuur stelt voor, dte bands contributie van 3 cent per lid en peT jaar te verhoogen tot 5 cent. Dit voorstel wordt na enkele discussie aan genomen. Aangenomen werd een motie van, het hoofdbestuur, dat het wenschelijk is, dat in iedere afdecling minstens1 10 cent con tributie per maand wordt geheven. Hierna leidt rnej. A. 'M. C. Moodjman. een bespreking in over jeugdwerk voor de meisjesbonden en patronaten. - Vervolgens richt pater fr. Paulinus Hase O.F.M. uit Rotterdam een: hartig woord' tot de vergadering: Spr. wil niet slechts" hartig, maar ook krachtig spreken, omdat ook dit laatste voor spr. een behoefte is. BUITENLAND. OORIiOGSOVERZICHT. Het hevigst heeft de strijd aan het Oost front de laatste dagen sinds Oost-Gali- cië door de Russen is ontruimd en sinds de Russen ook bijna héél de Boekowina weer aan de Duitsch-Oostenrijksch troepen prijsgaven in Roemenie gewoed. Tot dusver Varen de Centralen er nog niet in geslaagd den Russisch-Roemeenschen tegenstand te breken in het Moldavische grensgebergte, de Oost Karpathen en het Be- retsjkergebergte. Daar schijnen de Russen en Roemeniërs wél hun sterkste macht bijeen te hebben. In het noorden zijn nu de Kussen terug getrokken en om de verdere verdediging van de bergdalen daar onmogelijk te ma ken is Mackensen, uit het zuiden komend, in noordelijke richting opgerukt, om langs den Sereth marcheerend in den rug te ko men van de legers, die de dalen van de naar het oosten stroomende riviertjes bezet houden. De Duitsche troepen van Mackensen heb ben nu ten Noorden van Focsani de Rus- sisch-Roemeensche stellingen bestormd en genomen. Zij zijn, in noordelijke richting oprukkend, en na een aantal dorpen bezet te hebben, aangekomen op het punt waar de Sereth de Donauvlakte inkomt Door dezen opmarsch in noordelijke richting worden de posities der Russen en Roemeniërs in de dalen van Poetna en de andere zijrivieren van de Sereth ernstig bedreigd. Van het Westfront valt er Weinig. te mel den; het groote offensief in Vlaanderen is op niets uitgeloopen. Of de regen daar de groote schuld van is? Havas meldt, dat het weer in Vlaande ren eindelijk beter wordt; de vliegers zijn weer aan den arbeid gegaan. Ook de artil lerie werd weer actiever; de geallieerden beschoten heftig de vijandelijke stellingen, welke krachtig versterkt zijn. De rustpe riode stelde den vijand in staat zijn troe pen te versterken en opnieuw te groepee- ren, en talrijke zware batterijen aan te trekken, welke thans moesten worden ver nield. Op bewonderenswaardige wijze moe ten de troepen zich tijdens de regeuperiode in het doorweekte en ondergeloopen land hebben weten staande te houdenachter waartsche verbinding door het ondergere- gende terrein was onmogelijk. OOK LIBERIA VERKLAART DEN OORLOG; De „Assac. Press" meldt dat de repu bliek Liberia aan Duitschland den oorlog verklaarde. ARGENTINIË EN DUITSCHLAND. De Argentijnsche regeering heeft naar aanleiding van het torpedeeren 'van de „Taro" door een Duitschen onderzeeër een laatste categorische nota naar Berlijn ge zonden, waarin binnen acht dagen een defi nitief antwoord geëischt wordt. Ondertusschen zal de Argentijnsche re geering beslissen of de diplomatieke betrek kingen met Duitschland zullen verbroken worden, in geval het antwoord niet bevre digend is. EEN HERDERLIJK SCHRIJVEN. Bij den aanvang van het vierde oorlogs jaar heeft de bisschop van het Duitsche diocees - Limburg een herderlijk schrijven aan zijn geloovigen gericht. Daarin hér- denkt de bisschop allereerst de zware won den, die de oorlog geslagen heeft en den grooten nood, waarin het vaderland ver keert. Verder maakt hij gewag van het groote vredesverlangen van het Duitsche volk. „Wij willen niemand vernietigen", zegt de bisschop, „en wenscheu ook den broe ders, waarmede wij thans in den strijd ge wikkeld zijn, voorspoed toe in vreedzame, nationale ontwikkeling. Wij wenschen van ganscher harte den vrede, maar niet den vrede tot eiken prijs." De bisschop laat ten slotte d'e aansporing hooren om geduld te oefenen en vol te houden tot God de overwinning schenkt. DE RUSSISCHE REGEERING NAAR ^MOSKOU. De uit Petrograd teruggekeerde Finsche gouverneur-generaal deelt media, diat die Russische regeering besloot van Petrograd naar Moskou te verhuizen. Waarschijnlijk zal de maatregel al spoedig wordleu uit gevoerd, De munitiefabrieken „Parvistnen" zijn van Petrograd reedis naar Djosowska over gebracht. („Hbld.") VAN TERRORIST .TOT MINISTER. De nieuwe minister van oorlog in Rus land, Savin kof, was vroeger een bekend terrorist. Hij voerde indertijdl dien bomr uitslag uit tegen grootvorst Sergins met een botn, door dien agent-provocateur Azef verstrekt. Daarna vluchtte hij naar het bui tenland. De wereldoorlog gaf hem andlere gedachten, Hij schreef een belangrijk boek tegen bet terrorisme, was daarna cor'cgs. correspondent van de „Rjetsj" aan het westelijk front en ging na de revolutie naar Petrograd, waar hij dienst naim: in het leger. SPOORWEGRAMP. De sneltrein van Genua naar Milaan is verongelukt. 34 personen wenden ge dood), hondlerdi gewond. HET NIEUWE OOSTENRIJKSCHE KABINET SPOEDIG .TE VERWACHTEN. Volgens de „Wjener Allgem. Zeitung" heet het in parlementaire kringen, dat het definitieve nieuwe kafcinet binnen enkele dagen gevormd! zal zijn. Het zal een hmb- tenaarsmiinisterie zijn. Men zegt, dat niet alle leden van het tegenwoordige kabinet tot het nieuwe kabinet zullen beboeren. ALKMAAR. EEN VERW,EER .VAN DEN HEER CLOECK. Die hiaer J. Cloeck heeft aan den Raad! der Gemeente Alkmaar bet volgende, schrij ven gericht- Ondergeteekende. J. Cloeck, Lid van dien Gemeenteraad, wil zich langs, diezen weg, zoowel voor de Raad als voor Alkmaars burgerij, rechtvaardigen tegenover een aan tijging door zijn medelid, die' heer O. J. Verkerk, geuit in de Raadsvergadering van 19 .Julii 1.1. bij gelegenheid .van de behan deling dier voorstellen' in zake verhooging der gasprijzen. In genoemde vergadering toch noemde die heer Verkerk het optreden van ondergeteie- kende: in de Raadzaal „die Theorie"-, ter wijl hij onder verwijzing naar eene in de 'Commissie van bijstand op het levens- miidd'elenbed'rijf gehouden stemihing het qptredien van ondargeteefcende in dfie Com missie met den naam „die Practijk" be stempelde. Aldus tracnitte idle heer Verkerk aanne melijk te maken, dat ondergeteekende in den Raad anders sprak, zich door andere beginselen liet leiden, dan in de Commissie van bijstand. Ziet ondergeteekende in zoo'n aantijging op zich zelf reeds een beschuldiging van 'karakterloosheid, erger nog wondt de zaak, als men bedenkt, dat de Commissiever gaderingen n i e t, de Raadtsvergadleringeti •wel openbaar zijn. Ondergeteekende meent dan ook. dlit ver weer tegen bovengenoemde uitlating van een algemeen ook Idoor ondiergéteie- kende geacht Raadslid, als die heer Verkerk, zoowel aan den Raad als gan die1 burgerij, wier belangen bij moet behartigen, schuldig te zijn. Die woorden, door den heer Verkerk in bedoelde Raadszitting gesproken, luiden al dus „Mi. d. V. Tot slot dlit: er wondt mij verweten, dat ik alleen die 2683 personen bereik, maar niet de 1660 dlie er buiten staan en omdat ik die niet bereiken kan. gaat men ook niets doen voor die 2683 Die laaitstem 'kan ik wel bereiken, dan begin jk dan maar vast dkar mee! Het is wel een makkelijke redeneering van de heeren, maar of het getuigd van èen ern stige poging tot verbetering, daar zet ik een yraagteeken achter. Mijnheer Cloeck heeft gezegd:, men moet bet zoeken in artikelen, waarvoor 9/10 door het Rijk wordt vergoed. Daar wierk ik graag toe mee. M. d. V. Maiar wat isdie practijk? 9/10 werd dioor bet Rijk betaald! voor die rijst. Toen werd 'echter toch besloten die rijst weer te brengen van 10 op 14 cent, met mijn stem 'tegen. Wat mijnbeer Cloeck zegt is theorie, want als men de rijst in prijs wil verhoogen, en ik hen er tegen, dan stemt mijnheer Cloeck voor! Ik wil dit in dit verband even opmerken, w'ant mijnheer Cloeck zegt welwanneer Let vicior allemaal is, ben Jk er voor, maar toen zij allen-werkelijk te bereiken waren bij de rijstdistributie, stemde hij er ook voor om den prijs te verhoogen." V.aor de vel© aanwezigen op de publieke tribune bleek het aangehaalde een waar ge not. Eén dankbaar applaus beloonde den heer Verkerk. Het komt dan ook inder daad! niet idliilkwijls voor, diat in idleze ge meente een Raadslid wordlt ontmaskerd. Doch vodH ondergeteekendie' was deze rede in hooge mate teleurstel lendnen grie vend. Teleurstellend: omdat hij van het Raads lid Verkerk wel eerlijken strijd over begin selen, doch niet zóó'n beschamende ver dachtmaking verWacht had. Zlultós mag blij ken uit de woorden, door ondergeteeken de bij idien aanvang ider discussie gesproken: ,„M. de V. Ik vraag op het oogenblik met schroom he£ w.oord, omdat ik er niet zoo zeker van ben, dat men mij b-eoor- deelende, ook eraan zal denken, d'at idle prijs van het gas nu Werkelijk niet ver laagd kan worden, met het oog op die kosten, wanneer ik het hierin niet eeins ben met mijnheer Verkerk, zou ik graag willen dat, ajs de heer Verkerk mij straks be strijdt, bij zichzal herinneren hit de be sprekingen in de levensmiddelen-commis sie, dat mij iedere maatregel welkom is, die den minst goed gesitueerden ter hand komt, als ik ze maar bereiken kan, en dat is nu juist met dit artikel niet het geval." En grievend, omdat hij, dioor zoo'n o-n- verwachten aanval op zijn persoon en ka rakter overrompeld op diat oogenblik niets anders wijst te antwoorden «Jan het volgende: „M. d. V. Ik zal daar niet al te diep op ingaan. Er was toen maar een stem voor en de rest was tegen, dius er zal nog wél meer van te vertellen zijn. Ik ben in die zaak even slecht geweest als de rest. Ik heb dit gezegd: omdat je ze met het ga9 niet allen bereiken kimt en ze lanigs een anderen weg. Wel allen bereiken kunt, doe |h et dan langs een anderen weg. Wan neer men bij de distributie verder gaat, bereikt m'en ze allemaal, bij gas bereikt men slechts een enkele groep en Öat is uit den booze. Wij behandelen hier geen duitenkwestie; het is mij precies hetzelfde Wat het kost, als wij ze maar ajlemaal grij pen kunnen. Er zijn artikelen genoeg om te distribueeren, maar met bet gas krijgen wij ze niet. Daarom blijf ik het een ver schrikkelijke onbillijkheid vinden, als wij sledhts die groep gasverbruikers zouden helpen pn de anderen niet." Gelukkig voor ondergeteekende kan de beantwoording echter a n d e r s worden dan ze was; en dat dit kaïn, dankt hij aan bet feit, dat van het gesprokene in de vergaderingen dier levensmiidldlelen-cornc missie notulen worden gehouden, iets dat b.v. in de vergaderingen der gascommissie niet geschiedt. En juist de notulen dier bedoelde ver gadering van de levensmiddelen-commissie notulen, door die commissie epi. dus Ook door den heer Verkerk bereids goedge keurd stellen ondergeteekende in staat zich in deze zaak afdoende te rechtvaar digen, (op verzoek werd: hem) toegestaan- ze af te schrijven en ervan 'dat gebruik te maken, dat hem géWterascht zou blijken). Ze volgen hier: ,„Bij de rondvraag bracht de hr. Cloeck het artikel rijst ter sprake. De Voorz. deelde mietdle, dat, nu het aardi- appelrantsoen ruimer wordt,, het gebruik v.d. rijst moet Wordieu tegengegaan. Spr. stelde voor, om a. h. Coll. van B. en W, te adviaeeren, den prijs v. d rijst weer op "14 cent per half K.Q. te stellen, zoodra er voldoende aardappelen zullen aanwezig zijn. De hr. Verkerk Wenschte er aan toe te voegen: al® de aardappelen van goiede kwaliteit zijn, anders was hij er tegen. Die Voiorz. antwoórdde: >er is gebrek, dus er mag. niets worden overgelaten, dlajf aan bederf onderhevig is. Bovendien: de veeuaardappelen moeten voor 15 Mei gecon sumeerd zijn. Spr. stelde voor/over 14 diagen een beslissing te nemen. Daar was de heer Leesberg tegen, nu beslissen whs aan te bevelen. De Voorz. stipte nog even aan, dat de Ned. Gam,. tegen verlaging zijn, dus diat tegenwerking v. d. Minister niet zou uit blijven. Het voorstel werd aangenomen met 4 stemmen voor -en 1 tegen, die van den heer Verkerk. De heer Schenk zal, B. en W. v. h, ge nomen besluit nrededeeling doen." (Uittreksel uit, de Notulen v. d." Com. v. Bijst. voor het distributiebedrijf d.d, 13 April 1917.) En nu wenscht ondergeteekende ^ifedlruk- kelijk te verklaren, dat hij in een over eenkomstig geval in de levensmiidldtelen- oommissie op dezelfde wijze zou handelen en daarna- in een te volgen Raadsvergadering niet anders zou spreken, dan hij in ^dle vergadering varn 19 Juli 1.1. deedl, n.l. „M. d. V. Ik kan niet accoordi gaan met den- heer 'Liulbbe. Ik be-Weer, dat wij de menschien, die niet aangesloten zijn, wel kunnen bereiken, alleen niet met gas. Wij hébben straks de begrooting van het Dis tributiebedrijf behandeld, dat alle menschen bereikt. Daarbij kan men .royaal zijn, maar met het gas niet, vooral ook omdat het onrechtvaardig is een groep royaal te be- handelen -en 1660 gezinnen uit te sluiten." Zonder dat iemand het recht zal hebben hem te verwijten, dat zijn optreden, in de eene vergadering „zijn theorie", d'at in de andere „zijn practijk" is. (Voor de aanhalingen uit de Raadsver gadering heeft ondergeteekende gebruik gie- maakt van het hem welwillend door dien Voorzitter ter inzage gegeven stenogra- phisch verslag.) Ondergeteekende wil dit verweer eimdiigiqn met den wensohi, 'diat dlit voor hem zeer pijnlijk geval aanleiding moge zijn, dat vanaf dit oogenblik van. elke commissie vergadering notulen zullen gehouden wor den, welke aan de goedkeuring dier ver gadering onderworpen zijn. Dan zal voortaan als regel gelden, wat thans slechts als uitzondering mogelijk bleek: Bewijslevering voor een, beschuldi ging van tweeslachtigheid kan niet ge trokken worden uit het constateenen van een feit, doch moet gepaard gaan met vermlelding dier omstandigheden, die tot- het feit aanleiding gaven. Van ld en heer Verkerk verwacht onder geteekende in het vervolg ook bij ver schil in inzicht bij te nemen beslissingen vertrouwen in de eerlijkheid van zijn be doelingen. Het lid v'an dien Raad, J. CLOECK. HUURCOMISSIE TE ALKMAAR. De Hiuiurcommissie te Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden; dat voor de zaken, de HuurcommiSsie betreffende, de Voorzitter én- de Secretaris niet aan hunne particuliere woningen te's'preken zijn, doch dat mededeel ingen aan de Commissie hetzij schriftelijk of mondeling kunnen ge schieden. bij den- Secretaris, ter Gemeente secretarie, op alk werkdagen van. 9—12 en van 12 uur. BENOEMD. Tot controleur der Brandstoffen-commis sie fis benoemd die heer G. A. Keispér, alhier. Fietstocht. Hedenmorgen klokslag 9 uur vertrokken vanaf het Waagplein een 50-tal jongens op miet vlaggetjes getooide fietsen, onder leiding van Pater van Bergen en vergezeld van Pater v. d. Sandie en- Pater T<östers. Langs Langestraat en Laat werd de tocht aanvaard Kaar Volendam; een flinke bries deed de vlaggetjes wel wapperen, maar het was droog weer, en een beetje wind schrikt een Hollandschen jongen'niet af. AANGEKOCHT. Het complex pakhuizen en het woonhuis pp het Zeglis, hoek Baanpad, vroeger in gebruik bij den heer Morra, is, naar wij vernemen, aangekocht door dien heer H. Jansen. Het hliiiis zal dienen als woonhuis Voor den meesterknecht der fabriek „Eik én Linde" en de pakhuizen als bergplaats Voor de daar gefabriceerde meubelen. Dat genoemde fabriek, welfae de hieier Jansen oingevfeer een jaar geleden als meubel fabriek heeft ingericht, uitmuntend werkt, blijkt wel hieruit, dat er op 't oogenblik ongeveer 140 man aan 't Werk zijn. En als men dan weet, dat het de Vorige weck 10 jaar geleden was, dkt de heer Jansen het Alkmaarsch Warenhuis opende, waar thans ook een 20 personen werkzaam zijn, dan getuigt ».het zeker wiel v'an. den ont zaglijken ondernemingsgeest van den heer Jansen. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN ALKMAAR, op Donderdag 9 Augustus, nam. 1 uur. Afwezig miet kennisgeving die heereln Van den Bosch en den Boesterdi. Aan die- vergadering wordt mieüegqiiedld'. dait ie ingekomen: a. een schrijven dd. 25 Juli l.f. no. 112, v,an de Gied. Staten, ten geleide van het goedgekeurde suppi kohier dier Hon denbelasting, dienst 1917. Voor kennisgeving aangenomen. b. een ^schrijven, "dd. 21 Juli LI., van iden heer C. E. Slinger, houidenidle bericht der aanneming van zijne benoeming tot werkgever ^bestuurslid der Giefheemfelijke Ar beidsbeurs. Idem. Voorz. deelt mede, diat het bestuur is ge ïnstalleerd en als voorzitter is benoemd die heer Leesberg en als .plaatsvervanger Mr. Offers. c. een adres did 19 Juli 1.1., van den beer W;. J. Schepper alhier, daarbij ver zoekende h emi ieen strook grond aani 'die Oudte Hoornsche vaart in koop af fie staian. Gesteld in Ramden .van B. en. W;. om bericht en raad. d.' een adres, dld'. Juli 1917, vanijdie heeren M. A. Bosman c.s., .daarbij verzoekende door tijdelijke werken te .voorzien, in die behoefte aan een spoorlijn langs die Kanaal kade, alsmede een schrijven dül 6 Augustus 1.1. no. 767 over hetzelfde onderwerp. Aangehouden. e. ©en sohrijven dd1. 1 Augustus 1.1. no. 41 van de Qed. Staten, houdiendle bericht der goedkeuring van 'die 1ste suppl. "Ge- meente-begrooting, dienst 1917. V-oor kennisgeving aangenomen. f. een schrijven dd. 4 Augustus 1.1., van, den heer H. Eeoen, houdende bericht der aanneming zijner benoeming tot lid der Commissie van toezicht op het Stedelijk Muziekkorps. Idem. g. een schrijvendid. 4 Augustus 1.1., van het Burgerlijk Armbestuur, houdende het verzoek een onderzoek te willen doen instellen naar de werkzaamheden van dien Armenraad en het Burgerlijk Armbestuur. Voorgesteld werd' het in handen te sitelletti van B. en W1. om bericht en raad. Die heer Cloeck zou hiervoor een commissie Willen benoemen. De Voorz. zegt, dat bet dezen weg wel heen zal gaan. ihl een schrijven dd. 1 Augustus 1.1., no. 28, van de Gied. Staten, ten geleide van 1de goedgekeurde raad'Sbesluiten dd. 22 Maart en 28 juni 1.1., nrs. 4a en, 13, in zake voorschottentoit het stichten, van 93 werkmanswoningen en 3 winkelhuizen. Voor kennisgeving aangenomen/, i. een adres dd: 1 Augustus, 1.1., Van het Bestuur van het Genootschap van leer aren aan Niederlandsche gymnasiums jen het Hoofdbestuur van de Vereeniging van, leer aren bij ttet Middelbaar "Onderwijs, om die jaarwedden te herzien. Voor kennisgeving 'aangenomen, j. een schrijven dd. 4 Augustus 1.1., van den -heer J. Cloeck, naar aanleiding valt een debat met iden heer Verkerk over die gas-prijzen. v Die Voorz. vraagt of de heer Cloeck hierover nog het woord wenscht. -D'e heer Cloeck vraagt niet auders, dan dat het schrijven in de Handelingen zal worden opgenomen. Die Voorz. zegt, dat er. nu geen, steno graaf is en dit de volgende vergadering zal kunnen, gebeuren. Dé heer Verkerk vraagt of hij hier over in de volgende vergadering het woorldl mag hebben. De Voorz. zegt hiertegen geen bezwaar te hebben. Die Voorz. zegt even voor 12 uur een bezoek gehad te'hebben van den, heer Bak, voorzitter der Brandstoffen-commissie, dj© een schrijven heeft ingeleverd, met het verzoek, om 'deze zaak heden nog te be handelen. Die Brandstoffen-commissie vraagt Om te beginnen met de distributie van, cokes aan hen; wier inkomen niet hooger is, dan f 1200, te leveren tegen 75 ot. per H.L. Gaarne had de Commissie die wfelstandsgrens hiooger -genomen, doch met het oog op de weinige productie der fabriek, hebben zij zich tot f 1200 bepaald. De heer Leesberg wenscht dit ver- zotek nog 14 dagen aan. te houden, om te kunnen zién of 'de welstandsgrems, niet ver hoogd kan worden. De heer Ringers zegt met dit schrijven niet bekend te zijn en zou' het ook nog aan willen, houden. De Voorz. stelt voor om1 het nu te behandelen, hetwelk met algemtlene stem men werd goedgevonden, behalve die van de heeren Leesberg, Ringers en Ud'o! De heer B: a k licht het voorstel toe en om wélke reden dieze zaak nu aanhangig is gemaakt. Oe Voorz. zegt kort g'cleden ,een con ferentie te hebben gtehad miet de Brand- stoffen-comm. en dat er toen besproken was de cokes op f 1.te brengen' en het verwondert spr. nu, dat de Commissie 75 cent voorsteltals mien er maar rekening mee E oudt, dat de gasfabriek er n.u; f 1.50 voor ontvangt, er dus op ieder mud 75 cent moet worden bijgelegd, behalve nog dé procenten van thuisbezorgen,-dan, zou er op elk' mud 90 cent moeten wonden bijgelegd; hetwelk de gemeente dezen, winter f54.000 zal kosten. Wordt het gesteldl op Tj. per miud, dan zou het f 42.000 zijl» |\oo een besparing van f 12.000. De heer Cloeck wijst op de Mtste circulaire van den Minister, welke èen wei standsgrens aangeeft van f 1550; spT, zou,het daarop willen houden, dan moet het niair meer kosten, er is niets aan te doen. Na eenige bespreking werd het voorstel- Cloeck om1 den vvelstandsgrens op f1550 te stellen in stemming gebracht en met algemeens stemmen verworpen, behalve die van d en heer Cloeck, zood'af dieze bepaald blijft op f 1200. Het voorstel der Brandstoffen-corpmisslc om de cokes voor 75 cent te verkoopen wend in stemming gebracht en verworpen de heeren Bak, Cloeck en Verkerk stemden vóór, al de andere heeren tegen, zoodat dc yericoopsprijs bepaald werd' op fl.per muid. Berekend werd, dat diegenen, die hiervoor in aanmerking komen, niet meer zullen kunnen krijgen dan 13 miudi Het verzoek van „Volkshuisvesting", 0.n de administratie der dioor de gemeente (e bouwen huizen, te mogen voeren, afzonder lijk van die van de huizen der vereeniging ,werd zonidier stemming goedgevonden. Hierna werd de. openbare vergadering gesloten en ging over in comité. PLAATSELIJK NIEUWS. EGMOND, Geslaagd... Voor het examen Engelsch L. O. slaagde Dinsdag te Dén Haag de heer C. Brakman van Egtnond-Zee. PURMEREND. Geslaagd. Voor bet L. O. akte-exa. men slaagde Dinsdag te Den Haag mej, M. A. Stam van Rurmerend. Op nominatie. De Arr. rechtbank te Zwolle beeft ter vervulling der vaca ture van kantonrechter te Kampen op gemaakt een alphab. lijst van aanbeveling, waarop Mir. P, H. F. Bijl de Vroe, kan tonrechter te Rurmerend, als eersf-vóór. gedragen,e voorkomt. SCHAGEN. Jubileum. Het was Dinsdag 50 jaar geleden, dit de Zusters van Tilburg hier haar intrede dieden, daaraan herinnert ons de „Tijdi". Als men weet, miet welk een liefde en toewijding zij gedurendle al dien tijd haar dikwijls zoo moeilijke taak ten opzichte van zieke kinderen, en ouden van dagen vervuld hebben, dan behoeft men niet verbaasd te staan, datdieze dag voor dè Eerw. Zusters tot een onvergetelijke is gemaakt. Van 'parochianen en oud-paro. chianen werd een prachtig groot H. Hart beeld in haar huis geplaatst. Zelfs niet- Katholieken lieten zich. niet onbetuigd. Dat de goedié Zusters nog lang in Schagen mogen werken. Gelijk in vele andere plaatsen in dezen omtrek zijn ook hier 'n dertigtal Duitsche kinderen geplaatst om eenige weken vacan- tie te houden of langer te blijven. LANDBOUW en VEETEELT Een gardenier te Marmerwaude (Fr.) pootte dit jaar dlikke .aardappelschillen, met de spruitgaten er in, inp,laats van heek aardappelen. Hij is nu met den oogst aangevangen, die heel goed is. Deze ge lukte proef kan aanleiding geven, tot groote besparing van het vleesch van aardappelen, Een voorbeeld ter navolging? BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 7 Aug. Johannes C.ornelis, z. v. C'ornelis de Heer en M^ria Koeman. Cornelis, z. v. Hermanns Kornelis Johannes de Haan ten .Jannetje Jacoba Bakker. 7 Aug. Christina, d. v. Everandus Johan nes Ris en, Jansje Stobbe. S Aug. Engelina Anna, d. v. Johan Cor nelis Out en ivfargaretha Agatha Stoop, 9 Aug. Jan, z. v. Chris tof tel Bek ea Grietje Voiortman. "GETROUWD: 8 Aug. Johannes Franciscus Keurschot en Maria Geertruida Clasina Boot. 9 Aug. Jacob Langenberg en Johanna Maria Blijenberg. KERKNIEUWS. Naar we vernemen is de Zeereerw. heer A. J. Holiërhoek te Amsterdam, directeur der Onderlinge Kerkelijke Brandwaarborg- Maatschappij „St. Donatus", benoemd tot Kamerheer van Z. H. den Paus;. („Msbd," TELEGRAMMEN. DUITSCHE VLIEGMACHINE BOVEN EINDHOVEN. Eindhoven. Hedenmorgen is boven Eindhoven erf omgeving een vreemd vlieg tuig waargenomen. Het vliegtuig, dat blij kens het zwarte kruis op de Vleugels van Diuitsche nationaliteit was, vloog op ge ringe hoogte boven de Philipsifabriiek, kruis te boven de stad en verdween daarna in Z-0- richting. DUITSCHE DUIKBOOTEN AAN HET WERK. Bier lijn. (Officieel.) In de Golf val Biscajë hebben- onze duikbeoten 7 stoom schepen en 2 zeilschepen tot zinken bracht. KOLENGEBIREK. Enschedé. De firma J. F. Schob01 ■en Zonen te Enschedé, waar ongeveer arbeiders werkzaam zijn, is wegens kolen- gebrek genoodzaakt de fabriek stop K zetten. ELCK WAT WILS. In het gasthuis te Uden dle-elde c® inmiddels overleden patiënt uit Volkel aan zijne familie mede, dat ondier dien vlo® zijner boerderij geld' verborgen was. M onderzoek bleek dat zich daar' ongeve® f 15.000 aan goud- en zilvergeld) bevon-i Deze som valt aan zijn eenig kind ten dm Te Butte City, Montana (Vereenig1)' Staten), is Frank Little, lid van het besWf

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2