AGENDA. kerenski met den dood bedreigd. peru en du1tsghland. de zweedsche neutraliteit geschonden? Maandag a.s. repetitie voor het Dames koor der Bedevaart om half negen in het Patronaat. OED. R. K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Afdeeling Alkmaar. Algemeene vergadering op Maandag 13 Aug. 1917, 's avonds 8 uur, ten huize van den heer Hazes, Luttik Oudorp. AgendaBespreking en voorstellen Bonds vergadering. Alsvoren Bureau Arbeids recht. Jaarverslag Secretaris. DIE KOLENINVOER. Men meldt ons .uit Den Haag: Nadat sinds den aanvang vami Augustus de aanvoer van Duitsche resp. Belgische kolen niet meer bedroeg dan circa 4000 ton per werkdag, worden thans miet Dluitsch- land anderhandielingeti gevoerd), waarbij on zerzijds met den meesten klem is vastgehou den aan de voortgezette maaindielijksche levering van 350.000 ton, zooals in Maart was toegezegd, waarna echter Duitschlamd Voor ons land bezwarende comtra-praesta- tie eischte, namelijk dein vervroegden uit voer van aardappelen. Zoolang nu de onderliandielijigen niet zijn afgclcopen kan de industrie geien toadleelin/- gen van kolen ontvangen. Vertrouwd wordt thans, dlat binnenkort een definitief resultaat zal worden bereikt. INKOOP VAN AARDAPPELEN. Aan den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is volgend adres ver zonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Bestuur van den Nederlandschen Roomsch-Katholicken Middenstandsbond gevestigd te Utrecht, goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van 4 Maart 1916 en 12 Juli 1917 no. 33 dat in de Staatscourant van 26 Juli j 1. een mededeeling van Uwe Excellentie ver schenen is, waarbij het aankoopen van winteraardappelen door gemeenten, instel lingen en particulieren moet worden ont raden, aangezien een minder goede uitslag van den oogst, de inbezitneming van alle winteraardappelen van Rijkswege noodig zal maken, dat echter het bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond meent, dat het bewaren van winteraardappelen door par ticulieren, die daarvoor gelegenheid hebben, met meer zorg kan geschieden, dan wan neer dit van Rijkswege geschiedt, dat, wanneer een particulier nu reeds een zekere hoeveelheid winteraardappelen mag inslaan in mindering van het hem toegestane kwantum, gelijk in sommige plaatsen bij de brandstoftendistributie het geval is, de belangen van de minvermogenden, die geen voorraad kunnen opdoen, niet zullen wor den geschaad, redenen, waarom adressant Uwe Excel lentie eerbiedig verzoekt, de volgende vier punten te willen bepalen, opdat het inslaan der aardappelen een goed verloop hebbe: I. Een tijd vast te stellen, waarop ieder zijn inkoop van aardappelen mag doeu. II. Een ieder te verplichten voor de helft aardappelen te nemen, die goed blijven tot Februari en Maart, en voor de andere helft kleiaardappelen. III. Een verkoopprijs vast te stellen, die beide partijen bevredigt. IV. Voor te schrijven dat elk gezin zijn inkoop slechts mag doen bij één leverancier op een formulier, dat door de plaatselijke distributie-kantoren wordt ingevuld. Daar het bestuur van den Ned. R.-K Middenstandsbond meent, dat met inacht neming van de voorgaande bepalingen het inkoopen der aardappelen zonder bezwaren kan geschieden, verzoekt het uwe Excel lentie alsnog aan particulieren het opdoen van een wintervoorraad aardappelen te willen toestaan. 't Welk doende, enz. W. FRANSEN J.zn., Leeuwarden, Voorzitter. Joh, SCHOENMAKERS, Geertruidenberg, Secretaris. UITVOER VAN VEE. Die „Rundveevereenjging" beeft een proef- uitvoer voorbereid van geslachte voljarige runderen (vaarzen, melkgevende koeien) en graskalveren (stieren). Er zullen naar Engeland worden uitge voerd 2000 koeien en 10QO slachtkalveren, totaal dus 3000 stuks.. Deze zending is een proefzending, be richt de „Veehandel" di. w. z. mem wil eens zien of de zaak marcheert. Gaat het goed, dian zal waarschijnlijk een grooter quantum volgen. Men zal na tuurlijk moeten zorgen, dat die Centrale Mogendheden een even groot gewicht vleesch krijgen als de Entente-landen. iDtie provincies, waar de veestapel het grootst en het grasgewas het minst goed is, zullen voor deze proefuitvoer in aan merking komen, n.i. Noord-Holland, Zuid- Holland, Friesland en Groningen. Kewringsplaatsen zijn Amsterdam, Rot terdam. Leeuwarden en Groningen. Zoowel veehouders als veehandelaren zullen kunnen leveren. Die1 handel is dus niet uitgeschakeld. Voor veehouders en veehandlelaren zul len op Donderdag 9 Aug. voorm'. half elf. in hotel Amiicitia te Leeuwarden en ver ier om half 2 uur dienzelfden, dag te Groningen, in hotel Vogelsang, 10 Augus tus 11 uur in Bellevuc te Amsterdam en II Augustus half 12 in het Verkooplokaal te Rotterdam vergaderingen wordien ge houden, waarin medededingen zullen wor den gedaan, betreffende dleze proctfuitvoer. Het vee zal worden geslacht aam dien Hoek van Holland en aldaar bevroren warden tot 13 a 14 gradlen C. ondier het vriespunt. Het risico is geheel voor eten leveran cier. - '7 KOFFIE, De distributie van koffie, die deze maand werd verwacht, zal nog minstens een maand worden uitgesteld KAAS. Het bestuur der Kaasvereeniging bericht, dat de voorraad D. H. H.-verplichting op Zaterdag 4 Augustus, uiterlijk Woensdag 15 Augustus, geheel aan de Algimez of hare vertegenwoordigers moet zijn aange boden. Het béstuur der Kaasvereeniging bericht, dat de bepaling sub 2 van circulaire Kaas- export no. 36 dato 26 Mei 1917 met in gang van 10 Aug. is opgeheven en ver vangen, wordt door het volgendie voor schrift ,Een exporteur mag op eiken, Zaterdag ten, hoogste e'en E. F. verplichting ip voor raad hebben, gelijkstaande met de hoeveel heid, welke uit zijne inkoopen vain produ centen resp. productie1 in de laatste 8 weken beschikbaar kwam, verhoogd met de hoeveelheid, welke hij in de viier laatste weken door ruiling of door inkoop miet reoepis op zich, nam, onder E. F. condi ties te verzenden. Het bestuur deelt tevens mede, dlat het in verband met het besluit door Rijks commissie van Toezicht genomen vam heden af geen consenten noch reaepissen meer te verstrekken, ook geen claims verstrekt, zoolang bovenbedoeld besluit van kracht blijft. GROENE HAVER VOOR1 PAARDEN. Aan de bewoners van Gelderland is voor zoover zij paarden houden en haver ver bouwen, door den regeerings-commissaris voor die provincie vergunning verleend om de paarden groen gemaaide haver te voeren, mits geen haver verkocht of weg gegeven wordt en een matig gebruik ervan wordt gemaakt. De enorme voedselnood voor deze dieren heeft deze concessie af gedwongen. („Nederl.") TELLING SLACHTVEE, Blijkens een regeerings-circulaire moeten de burgemeesters opgave doen vóór 24 dezer van het aantal stuks guste koeien, ossen, stieren, mestkalveren en varkens van meer dan 50 k.g. slachtgewicht, dat de veehouders in hun gemeenten houden op 10 dezer. („Vee-enVleeschh.") R.K. VACANTIE-KOLONIES EGMOND AAN ZEE. De R. K. Vacantie-kolonies te Egmond aan Zee, mogen zich dit jaar in een bij zon deren bloei verheugen. Niet alleen dat er met 'goed succes reeds geruimen tijd een zestigtal Eransche kinderen worden ver pleegd, maar ook in een tweetal daarvoor gehuurde huizen worden tal van Hollandsche kindertjes verpleegd uit alle oorden des lands. Reeds werden aan Rotterdam, Tilburg, Roermond, Hoorn, Amersfoort, Schijndel, Hazerswoude, Utrecht, Hilversum, Ter Aar, Amsterdam, Spierdijk, Arnhem, Hille- gom, Nijmegen, 's-Graveland, Leur, Laren en niet het minst Scheveningen de kinderen met de prachtigste resultaten afgeleverd. Na verblijf van eenige weken was de ge middelde gewichtstoename ongeveer tien pond. Enkele werden tot de eerste H. Com munie voorbereid. Nog worden eenige groepen verwacht, van wie enkele o.a. Nijmegen, en Breda dooT neutrale vereeni- gingen worden uitgezonden. Tot 4 October zijn alle plaatsen bezet. BESCHERMING VAN LAND ARBEIDERS. De Tweede Kamer ontving van de Re geering een wetsvoorstel tot bescherming der landarbeiders. Bedoeld hiermede wordt het tegengaan van overmatigen arbeid door te jeugdige personen, vrouwen en kinderen. HERWONNEN LEVENSKRACHT, De Commissie van Bijstand van „Her wonnen Levenskracht" is als volgt samen gesteldP. J. J. Haazevoet, voorzitter; P. J. S. Serrarens, secretaris; A. J. W. Nuy, penningmeester; J. H. de Wit, 2e se cretaris; J. P. W. van de Nieuwenhuize, 2e penningmeester. VERKIEZING EERSTE JCAMER. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kozen tot lid der Eerste Kanuer (vacature dï. Woltjer) den heer J. H., idle Waal Male- fijt, liid der Provinciale Staten van Zuiidl- Holland, oud-minister van koloniën; burge meester van .Katwijk. Hij vereenigde op zich 50 van 70 uitgebrachte stemmen. Er 'waren 20 blanco stemmen uitgebracht. BUITENLAND. OORLÜSSOVEREICHT. De Franschen en Engelschen schijnen héél natuurlijk niet tevreden over de resultaten van hun vorig groots inge zet offensief; uit verschillende berichten valt op te maken, dat zij wéér zooiets voor bereiden. Het vuur der zware batterijen achter het Engelsche front neemt in hevigheid toe, en op enkele punten wordt telkens trom melvuur afgegeven, als voorbereiding voor verkenningsaanvallentot nog toe bleef het daarbij, maar men kan er zeker van zijn dat binnen kort de geheele aanvals- voorbereiding krachtig zal worden ter hand genomen, om daarna een nieuwe offensieve beweging aan dat deel van het front te ondernemen. Reuter's correspondent bij het Britsche hoofdkwartier wijst er op, dat de Duitsche bladen zich vergisten, toen zij schreven, dat het Engelsch offensief in Vlaanderen tot .stilstand gekomen was. Dat het opper bevel zich daaromtrent geen illusies ge maakt had, bleek wel uit de reorganisatie der verdedigingswerken. Naar de corres pondent weet mede te deelen zijn sedert 31 Juli tien vijandelijke divisies terugge nomen, hetgeen hij een bewijs acht van de grootte der Duitsche verliezen, in aanmer king nemende, dat de meeste dezer troepen voor den aanval frisch in het vuur gebracht waren. De operatie van bij Freezenberg was niet van bijzonder belang. Hetaanvalsfront bedroeg slechts 3500 M. en de grootste diepte tot waar de Engelschen doordrongen ca. 500 M. Zij vonden zeer veel diepe schuilplaatsen die echter meerendeels' ver laten waren, zoodat dan ook weinig ge vangenen werden gemaakt In het Oosten wordt de aanval krachtig voortgezet. In Oost-Galicie trekken de Duitschers en Oostenrijkers reeds over de grens van Podolie en Pessarabië En in Roemente zetten de troepen van Mackensen den opmarsch in noordelijke richting, om de verdedigers van de berg passen in het Moldavische grensgebergte tot den terugtocht te noodzaken, krachtig voort. En tegelijkertijd worden in Zuid Boekowina pogingen aangewend om den Moldau te bereiken, en zoodoende uit het noorden en zuiden tegelijk op te rukken tofc het verdrijven van de Russisch-Roe- meensche troepen tot achter den Sereth. De Oostenrijksche troepen in Boekowina hebben verschillende hoogtestellingen bezet en rukken nu op naar Goera Hoelmora aan de Moldau. Het congres der Engelsche arbeiders partij besloot gisteren met overgroote meer derheid (met 1.846 000 tegen ss0-000 stem men) gedelegeerden naar de Storkholmsche conferentie te zenden. Of men in Engeland dan algemeen zoo'n fiducie in de vredesbijeenkomst heeft? Een man als Bernard Shaw zegt openlijk niets te verwachten van Stock holm. Bij de niet verwachte Russische revolutie, zeide hij, hadden mannen, die socialisten en idealisten waren, de zaken in handen gekregen, of waren ten minste de eenige personen die stappen in die richting deden. Zij vragen om een soort conferentie over het menschelijk geslacht. Ik denk, dat zij een vaag idéé hebben, dat zij misschien vrede kunneu maken. Ik verwacht niet veel van de conferentie te Stockholm en ik zie niet in, wat wij daar moeten doen. Het denkbeeld, dat een zeker aantal personen, zooals socialisten of pacifisten of wie dan ook, daar kunnen bijeenkomen en zeg gen, dat hun gevoelen in overweging ge nomen moet worden, schijnt mij bijna on begrijpelijk dwaas. Wie zal er naar hen luisteren Bij het einde van den Fransch-Duitschen oorlog waren de Duitschers overwinnaars en namen doodeenvoudig alles wat zij kon den krijgen. Zij legden Frankrijk een enor me oorlogsschatting op, en toen deze zoo spoedig Detaald werd, hadden ze spijt, dat zij deze niet grooter hadden gemaakt. Duitschland nam ook twee provincies, den Elzas eu Lotharingen. Ge kunt het van mij aannemen, wan neer ik zeg, dat, indien de Duitschers ons in dezen oorlog verslaan, zij ons levend zullen villen. Het verwondert ons niet, dat men met zulke vooruitzichten wel vechten wil Te St. Petersburg zijn drie lieden ge arresteerd, die den heer Kerenski wilden vermoorden. Zij behooren, volgens het „Hbld."„ tot een geheim genootschap, dat den moord op den heer Kerenski ten doel heeft. Een dier gearresteerden verklaarde,' dat ze bolsjewiki waren, maar de „Roes- koje Slowo", die den bolsjewikLvijandlen gezind is, erkent toch, dat de geaaresteendleii geen bolsjewiki zijn, maar provocateurs!. Een van hen zou zelfs een bekend agent van de Ochrana (de organisatie dar ge heime politie onder het oude regime) zijn. Peru heeft het voorstel van Duitschland om het geschil omtrent bet torpedeieren van de bark „Lorton" door de uitspraak van het prijshof op te lossen verworpen'. De regeering verklaart, dat het tot zinken brengen van het schip onrechtvaardig is en eischt schadevergoeding. Volgens Zweedsche berichten werd de Duitsche stoomboot „Friedrich Karro" 8 Aug. jl. voorbij de Skellefteaelfmonding tot zinken gebracht Daar de boot zich, volgens het loods- rapport, achthonderd mieter binnen de Zweedsche territoriale grens bevond, be- teekent dit tot zinken brengen/ een zware schending van de Zweedsche /neutraliteit. De vreemde onderzeeër kwam na die tor pedeering boven. Hij vertoonde echter geen natioinalffeitsonderscbeadingeitii. De „Lokal-Anzeiger" schrijft naar aan leiding van dit geval: De koelbloedige bru taliteit, waarmede Engeland zich buiten de perken van het volkerenrecht beweegt, zoo dra het dit in zijn belang acht, is te be kend dan dat dit nieuwe feit verbazing zou kunnen wekken. FABRIEKSBRAND BIJ LONDEN. Eergisterenavond ontstond brand in een fabriek te Barking, even buiten Landen. Dertien personen kwamen om, oen aantal anderen zijn gewond, Voor de Missie van Pater J. Kruyer. Nog Ingekomen zijn de volgende giften: Uit Liimnen f 2.50 Uit Bergen. Ter cere van den H. Antonius 1- ALKMAAR. 1NTERNEERING VAN KRIJGS GEVANGENEN IN NEDERLAND. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat, blijkens bij hem in gekomen mededaeiing van den, Oeneraal- Majoor, Hoofd der afdeeling Interneering, rE 16000 krijgsgevangenen feti burgerlijke geïnterneerden (officieren, onderofficieren; minderen en burgers) in ons land zullen komen en wenscht in verband daarmede/, yoar of op 15 Augustus schrif telijk eene opgave te ontvangen': lot van hotelhouders of pensionhouders in deze gemeente, die bereid zijd die verschil lende categorieën .van bovengenoemde per sonen te huisvesten, ouder mededeeling van het aantal, de gevraagde pensioniprij- zen, alsmede van den tijd, dat verblijf zou kunnen worden gegeven; 2o. van personen, die gemeubileerde of ongemeubileerdie kamers voor bovengemeld doel beschikbaar wenschen te stellen, onder mededeeling van bet aantal en voor welke prijzen; 1 i I 3a van personen, die ledig staande ge bouwen, of fabrieken tot het onderbrengen van genoemde personen kunnen beschikbaar stellen, onder mededeeling van die soort dier gebouwen of fabrieken en den) huurprijs, HUURCOMMISS1E TE ALKMAAR. Die Hiuiujrcotnniissie te Alkmaar brengt ter kennis van. de huurders van woningen'; Iwclke worden verhuurd voor een bedlrag van f6.per weck of minder en welker huren sinds .1 Januari 1916 zijn verhoogd, dat bij den Secretaris dier Commissie (ter Gemeente-secretarie) en eveneens aan de na te noemen adressen kosteloos: for- mm li er en verkrijgbaar zijn, waarbij, voor zoover nog noodig, aangifte wordt gedaan, dat de huurprijs van de dioior hen bewoonde perceelem na 1 Januari 1916 is verhoogd. 0. J. Verkerk, Voorzitter der Qommissie, 3e Costerstraait 1. H, P. Ibink Melenbrink, lid en plaats- ver v. Voorzitter, Oudegracht 138. 1. Bakker Dz., lid, Kerkplein 4. Th. van der Klei, lid, Luttik-Oudlorp 94. J. Westerhof, lid, Nieuwpoortslaan 123. CONCERT door het Stedelijk Muziekkorps; Directeur die heer H. A. Maas; op Zondag .12 Augustus, des, avonds van 7Va9Va' uur in den Hout. Program.m a: 1. The Motor, Marsch G. Rosey. 2. Ouverture Tot de opera „Si j'etaiiis roi" Adam. 3. a. Rendez-vous, Gavotte Alerter, b. The Seniegambian patrol (in, marschvorm) Rosey. 4. Fantasie uit de operette „La fille de Madame Angot" Lecocq, 5. Kenmis-marsch 1916 H. A. Maas, 6. Wials uit de operette „Die lustige Wittwe" F. Lehar. 7. Potpourri-populaire „No. .11" Vanham. 8. La Kraquette, Marche-danse Clerice. GESLAAGD; Gisteren slaagde te Rotterdam voor het akte-examen Tieekeuen ÏVL O. akte M A miejuffr. C. Th. M. Brumsen van Alkmaar. UITREIKING VAN BROODKAARTEN, Tot in ontvangst name dier broodkaarten over de maand Aug./Scpt. 1917 worden hou ders van legitimatiekaarten verzocht, zich Woensdag 15 Aug. en Zaterdag 18 Aug., telkens des namiddags van 2 tot 5 uiur, te vervoegen aan één dier oinidierstaanidje scholen en .wel: houders van legitimatienuimmers 1500 Woe/nsdag aan de Keetkolk, hoofd dier school de heer O. Hellinga. 5011000 Zaterdag aan dezelfde school. lOOl—1500 Woensdag aan de Briilensteeg, hoofd de heer E, J, Aukes. 15012000 Zaterdag aan dezelfde school. 20012500 Woensdag aan de Nieuwesloot, hoofd de heer J. A. Zwarteveen. 25013000 Zaterdag aan diezelfde school. 30013500 Woensdag aan de Nieuwesloot, hoofd de heer A. Wijn. 35014000 Zaterdag, aan dezelfdie school. 40014500 Woensdag aan de Snaann ans- la/am, hoofd de heer J. Erts. 45015000 Zaterdag aan dezelfdie school. 50015500 .Woensdag aan de Koningsweg, hoofd de heer Pi. Schipper. 5501 en daarboven Zaterdag aan dezelfdie 'school. Dringend wordt verzocht, om alle mede werking fe verkenen, door de kaarten op de aangegeven plaats en tijd te halen of te doen afhalen, met het oog op de vele werkzaamheden, het Distributiebedrijf voor het a.s. winterseizoen opgelegd en waar door de gelegenheid het publiek geditrendie kantooruren te helpen, bezwaarlijk kan wor den gevonden, zonder dat dit graote stag natie oip administratief gebied te weeg brengt BRANDSTOFFEN KAARTEN. Die volgende week zal een begin worden gemaakt met de verzending der brandstof- femilcaiarten. Op iedere kaart staat vermeld, het door de Rijks-Kodendistributie vastgestelde rant soen,terwijl het nummer aan de bovenzijde gestempeld, het nummer blijft, waaronder de houder bij de Brandstoffen-Comimissie be kend staat. Evenals bij de Levensmiiddielen- distributie, moet deze kaart zorgvuldig wor den bewaard. Maatregelen ter vervanging van weggeraakte kaarten en de kosten aan 't verkrijgen van andere verbonden, zullen nader worden vastgesteld. Bij de brandstoffenkaart' wordlt tevens toegezonden lo. Een kaart waarop eenige inlichtin gen voorkomen. 2o. Een bestelkaart welke gebruikt moet warden, wanneer een® distributie wordt aangekondigd. BRANDS TOEFENBESPARING,. Gisterenavond is ten stadhuize eenie con ferentie gehouden met vertegenwoordigers der Bakkers-patroons- en Gezelfon-vereieni- gingen, Coöperaties, Grootbedrijven op baik- kcTsgebied en de Brandlstoffien-Camimissde, om tot de door de Rijks-Kolendistribuitie ge- eischte brandstaffenbesparing te geraken. Het resultaat was de benoeming eenier com missie, welke binnen 4 dagen plannen in die richting zal voorleggen ter beoordee- ling der Brandstoffen-Comimissie. Reeds is een ontwerp groepcering van bedrijven ge reed gemaakt en zal Maandagavond die sa- menvoeging verder worden vastgesteld, re kening houdend met de verlangdle besparing van 30 a 40 °/o brandstoffen. De commis sie bestaat uit de heeren: Bel, de Jager, de Goede, Molenbroek, Taaie, Valk, Jacobse en de Vertegenwoordigers der Coöperaties „Ons Doel", „Ons Belang" eu „Voor- waairts". PLAATSELIJK NIEUWS. OUDORP. (Slot van Raadsvcrslag, 2e blad.) De heer Bleeker vraagt of er geen schrij ven is ingekomen om meer vergoeding voor de militairen. De Voorz. zegt, dat dit alleen aan den Burgemeester behoort; het schrijven is al beantwoord. De Voorz. zegt, dat dit de laatste ver- gadering is, welke de heer Kramer heeft bijgewoond en brengt dezen een woord/ van dank, voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan, en wenscht hem al het beste toe. Hierna sluiting. 't ZAND. „De Hanze." Donderdag 9 Aug. IJ. heeft de vergadering plaats gehad! van „de Hanze" aid. 't Zand, in het lokaal van den heer O. A. de Wit. Na opening met Christelijken groet wordt voorlezing gedaan der nauwkeurige, notulen; welke ongewijzigd worden goedgekeurd. Vervolgens brengt de heer Houtenbos ver slag uit van de besprekingen op de alge meene vergadering, gehouden te Haarlem. Daar werd de heer Dekker van "Amsterdam gekozen en de heer Wijdeman van Alkmaar herkozen als hoofdbestuurslid. Vooral is op die vergadering aangedrongen op jeugd organisatie: de jongeren moeten zooveel mogelijk doordrongen wordien vaar de nood zakelijkheid van het vereenigingsleven. Besloten wordt, dat die leden, te beginnen met Jan. As., hun rekeningen per half jaar bij hun debiteuren zullen inleveren, met dien verstande, dlat de schuldenaars, die binnen een maand zullen voldoen/, een korting genieten van 3 y/o, waarvan de an deren, die langer wachten, zullen' versta- kén blijven. Deze maatregel vloeit voort uit de noodzakelijkheid voor de vaklieden en handelaars, om Loonen, grondstoffen én handelswaren contant te betalen, Nog worden de leden verzocht, de spaar- doosjes voor het altaarfonds van tijdl tot tijd met een kleine (of groote) bijdrage te Verrijken. Niets belangrijks ttieer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de bijeenkomst. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. GEBOREN: 11 Aug. Klaasje, d. v. Evert Schoen «1 Lijsbeth Pijper. ONDERTROUWD: Gerrit Kuijper en Maantje Bloiem. Gafariël Koning en Christina Wplzak. I ELCK WAT WILS. Het modrt dezer dagen aan die amb tenaren te Gennep gelukken, beslag te leggen op een roeiboot in de Maas, waar mee bijna 4000 kwattatabletten, 75 K.G. thee, een even groote hoeveelheid sajet, 50 K.O. cacaoboter, een partijtje peper en het vleesch van twee varkens vervoerd wend. Volgens ^en proet door de „New York Times" genomen doet een telegram een reis om de wereld in 16 min. 30 seconden. De katholieke bladen van Frankrijk kondigen een boek aan, geschreven door een hoogstaand geestelijke, en getiteld: „De Pausen en de oorlog". In het boek wordt vooral gesproken over de bemoei ingen van Z. lï. Benedictus XV ten gunste van den vrede. Een zendeling in de Dajaklanden schrijft, dat er in de Maleische dagbladen, die gezamenlijk door Chineezen en Mo hammedanen worden uitgegeven, steeds „brutaler" over de oorlogvoerende mogend heden geschreven wordt. In den regel voeren de oorlogsberichten het opschrift „prang gila" (de waanzinnige oorlog), dik wijls staat er boven de stukken „bangsa boewas" (de wilde volken) en onder dit hoofdje vindt men verteld van al de gru weldaden in den oorlog bedreven. Of ze gelijk hebben! Te Jbudel en elders aan onze Zuidgrens zoo bericht de „Bossche Crt." wor den dagelijks enorme partijen sigaren naar Belgie uitgevoerd. Te Budel gingen Donder dag weder millioen sigaren over de greus. Senator Lewis heeft in den Amerikaan- schen Senaat meegedeeld, dat de eerstvol gende Amerikaansche troepen naar Rusland gestuurd zullen worden en andere naar Italië. Naar verluidt worden voor de Ameri kaansche regeering bij San Diego aan de kust van de Stille Zuidzee evenals op de Philippijnen en Honululu reusachtige sta tions voor draadiooze telegrafie aangelegd. Deze moeten in uen herfst gereed zijn, evenals twee ot drie in Argentinië en Bra zilië, alle met masten zoo hoog als de Eiffel- toren en een werkingsfeer van 10.000 K.M. De Russische ex minister van Binnen- landsche Zaken, Chwostof, is gearresteerd onder verdenking zich 1.125.C00 roebel ta hebben toegeëigend. De voorloopige Russische regeering heeft de kerk in Georgië onafhankelijk van de Russische kerk verklaard. De jachtopziener V. schoot in den Coudorppolder een otter van 1.25 M. lengte; die ruim 17 pond woog. GEMENGD NIEUWS. Gestrand. Men meldt ons uit Vlie land De motorboot „Vlieland" van de Alk maar Packet is tijdens een ko/te onweers bui met veel regen door slecht zicht nabij de haven op een dam geloopen en komt bij vallend water droog te staan. Nader wordt gemeldt De Donderdagmiddag op een dam ge4 loopen moterboot „Vlieland", is met hoog water vlot gekomen en heeft den dienst op gewonen tijd hervat.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 2