TWEEDE BLAD. No. 94 Zaterdag 11 Augustus 1917. TOBIAS. ONS BLAD. 9. Het edelaardig en dankbaar gemoed van den jeugdigen Tobias uitte aiflhi varder: „Ik bid it, mijn vader, vraag hem (aan den Engel Raphael) o<f hij zich gewiaandige die helft van alias, wat uit Rages medegebracht is, voor zich te willen aannemen." Rqi'dien riepen den goeden geleider, en zij namen liero ter zijde, an zij begonnen hem te vragen, dat bij zich zont gewaaidiigian, da helft van alles, wat zij uit Rages hadden medegebracht, welwillend aan te niemen. Toen openbaarde die Engel huin afzon derlijk, zeggende: „Zegent dien God dies hemels en looft Hem in tegenwoordigheid van al wat leeft, dewijl Hij ui Zijlrae barm hartigheid bewezen heeft. Wiant het geWetm eens kominigis verborgen te houden, is goed, (anders zou mep zijne plannen kupneln ver ijdelen) maar idle werken Gods te open baren 'en te 'belijden is aeirviol (daardoor wordt d'e uitvoering niet verhinderd!, maar Gods wijsheid en 's Hoeren "liefde in bet licht gesteld). Goed is gelhed met vasten en de aalmoes is beter, dan het opleggen van schatten gouds, .Want de aalmoes be vrijdt van den dood, en zij is het, idiiie van zonden reinigt en barmhartigheid ten het eeuwig leven doet vinden. Maar dite zonde en ongerechtigheid bedrijven, 'zijn vijanden van hunne ziel. Ik openhaar u dan idle waarheid en zal u het geheim niet ver borgen houden. Toen gij onder trainen badt, en de doioidlen begroeft, en uwen maaltijd verliet, en overdag de doodan in uw huis verborgt, en ze 's nachts begroeft, droeg ik -uw gebed aan den Heer .op. En omdat gij welgevallig waart aan God, daarom was het noodig, dat de beproeving ui lou terde. Nu zond mij de Heer om u te ge nezen en Sara, die, vroiuw van uwen zoon, van den boozen geest te bevrijden; want j'k ben d'e Engel Raphael, één van de zeven, die staan voor het aanschijn dies Hoeren." Toen zij dit hoorden, ontstelden zij en bevend vielen zij op hun aangezicht ter ,aard!e neder. D|e Engel zeilde hun: „Vrerile zij u, wilt niet vreezen. Immers, terwijl ik bij u was, was ik het door dien wil God®, zegent Hem1 en zingt Hem lof! Ik scheen wel met u te eten en te drinken, maar iik gebruik eene onzichtbare spijs en eer. drank, welke; door d'e menschen niet kan gezien worden. Het is nu tijdl, idlat ik terugkeer tot Hem, Die mij gezonden heeft, gij echter, zegent God en verhaalt al Zijne wonderwerken." Nadat! (hij dit gezegd had, wend hij uit hun gezicht weggenomen, en verder konden zij hem niet meer zien. Tobias en zijn zoon, met het aangezicht ter aarde, volhardden drie volle uren in jde lofprijzing des Hoeren; dan stonden zij op en verhaalden al Zijne wonderwerken, Wat heerlijk voorbeeld van dankbaarheid! Zóó geruimen tijid te vertoeven in aan bidding en lofprijzing en dankzegging voor God® weldaden, door tien Engel hun be wezen. Is dit niet beschamend voor den Christen, die niet door eenen Engel, maar door Uien Koning der Engelen, door idien Heer der heerscharen, met wie'Jd&dlm wordli overladen, maar ziel en lichaam, naar die ziel vooral, in de H. Commniniieen die dan een kwartier van dankzegging nog te lang vindt, ja soms, zelfs kort na de H, Cammiuniie, 'het huis des Heerem reiedis ver laat, en den eerbied voor Jezus' heilige tegenwoordigheid uit het oog verliest? Nadat Tobias ziende was geworden, leefde hij nog twee en veertig jaar, en. hij mocht de kinderen van zijn kindskinderen aan schouwen. in het uur van zijnen doiod riep Tobias Zijnen zoon en diens zeven jeugdige kin deren, zijne kleinkinderen, bij zich en zeide tot hen„Nabij is de ondergang van Ninevé, vv.ant de voorzegging des Hoeren faalt niet. en onze broeders, diie verspreid zijn buiten het land van Israël, zullen daarin terug- keeren. En al zijn verlaten land zal be volkt worden; en het huis. Gqds; zal weder worden opgebouwd; en daar zullen' terug- keeren allen, die Gód vreezen; en verlaten zullen die volkeren hunne afgoden, en zij zuillen kamen naar Jeruzalem, en wonen aldaar; en verheugen zullen zich daar alle koningen der aarde en aanbidden 'den Koning van Israël!" In profetiischen getest spreekt Tobias, onder het beeld van Jerusalem, over de Kerk van Christus, waarin de volkerein hunne woonplaats zullen zoeken, 'di., waar toe zij zullen overgaan, na het verlaten van den afgodendienst, en waarin zij den Ko- ning van Israël, den Messias, Jezus Christus, God gezegend in eeuwigheid, zullen aan bidden. Alkmaar, den 11 en Augustus 1917. iM. P. A. OOMS, D. P Het Levensverzekeringsbedrijf als Staatsmonopolie. De buitengewone tijdsqfflistahdiighieldten doen buitengewone maatregelen noodig zijn en de buitengewone maatsegelen vorderen buitengewone uitgaven. Deize z.ig. crisis uitgaven, gedaan in het belang van de lands verdediging, de levansmiddtelen voorziening, het verstrekken van steun aan landgenooten en VTeemdelin'g'en, loopen in die honderden millioenen. Dliie uitgaven wordten gedaan uit leemingsigeldein, doch de aangegane leeniim- gen zullen in eetn miin of meer verwijderde toekomst moeten worden afgelost, terwijl de rente 'dier schuld moet wonden voldaan. Die daarvoor bemoedigde miidldlalen worden gevonden uit de belastingen. Waar de stij ging van den schuldenlast echter zoo bui tengewoon groot is als thans., heeft de Regeering geen kans gezien de benoiodiigde geilden te verkrijgen door de opbrengst der bestaande belastingen te veirhoogen, doch heeft zijl tot nieuwe heffingen haar toevlucht moeten namen, met het gevolg, dat wij hebben gekregen de Verdadiigiings- belasting, de Oorlogsibelasting, hét .verhoog de Successierecht en eindelijk de nieuwe Registratie- en Zegelwet. Bovendien liggen er nog ontwerpen tot verhoogt,ng der Grond belasting 'en tot invoering van eau effecten - belasting en een tabaksbelasting. Naast deze maatregelen tot delging der schuld en betaling van d'e intrest heeft de Regeering 'gedacht aan een besparing door het rente-percentage zoo mogelijk lager te stellen, en voorts aan het vandeelen. der aflossing over een grooter aantal jaren, ter wijl daarentegen, indien in de toekomst de rentevoet mocht dalen, die Staat de be voegdheid' zou behouden ook zonder een alg'etnieiane conversie de jaarlijksche aflossing nit te breiden. Het voornemen der Riegeering is een Jeening van bijv. 500 millioien gulden te sluiten, waarin die 5 pCt.- leen.ing van 1914, groot 25 miilliaen, zal warden opgenomen. Over dit onderwerp voerde die minister van financiën, mr. Treub, in de Tweede Kamer het woord, toen hij het was op 29 IMaart, in een slecht bezochte avond zitting plotseling en geheel onverwacht te berde bracht een gansclh, nieuw plan. Door den heer Visser van Ysiendoorn was tot hem de vraag gericht, waar de Regeering meende die benoodigidie, zeer be langrijke bedragen te moeten vinden. In antwoord daarop gaf minister Treuib als zijin oordeel te kennen, dat de belastingen nog konden en moestem worden verhoogd, dooh idat mem 'toch voorzichtig moest zijn, dat wiet tengevolge van de uitgaven voor de icrisiis en de crisiis-laeningen zulk een groote druk op de belastingschuldigen zou worden galegdi, dat er voor idle andere nood zakelijke uitgaven geen geld meer zoui over blijven. En opdat de onverm.ijdiel.ijke nieuwe beladingen zouden strekken voor verschil lende sociale uitgaven en voor uitgaven op het gebied van omderwijs en industrie, had de minister omgezien naar de instelling van rijksmonopolies. In het algemeen, zoo vertelaarde de heer Treub, achtte hij rijksmoinopo'ie, zooals die in andere landen bestaan, wet dienstig voor Nederland. Hij zou bijv. niet gaarne komen met een tabaks- of een. alcoholmonopolie, die hier en z. i. terecht weinig .in stemming zouden ondervinden, omdat zij bij onze toestanden niet passen. Maar, zoo ging de Minister voort, er is één onderdeel van bet bedrijfsleven, idat al hebben al diergelijke dingen, natuurlijk hum bezwaren men dan toch, zonder het bezwaar van te diep in te grijpen in ons algemeen economisch leven, aan.den Staat kan trekken. En dat is: bet Verzeke ringswezen. En de Minister deelde vervolgens, als onderdeel van zijn door niemand voorzien plan, mede, binnen enkele dager» twee: com missies te zullen benoemen, om hem voor te lichten, opdat hij binnen den. kortst mogelijken tijd bij die Tweede Kamer zou kunnen komen met een voorstel tot het brengen van het geheele leyensverzekering'S- e n ih et geheele brand verzekeringsb edrijf aan den Staat. Na deze .miededeeling bleef „idien geachten afgevaardigde uit Gorimcbem", die den mi nister „als bet ware uit zijn. tent had' gelokt", niets anders over dan den minister dank te zeggen voor de „royale wijze, waarop deze op zijn vraag was ingegaan". Die heer Visser van Ysendoorn voegde daarbijl en aan de oprechtheid van die verklaring zal wel niemand in en buitten de verbaasde Kamer hebben getwijfeld dat hij' niet verwacht had reeds zooveel omtrent de 'toekomstplannen van den minis ter te zullen vernemen, als thans h,et ge val was. Die sobere raededeeling van den minister werd nader toegelicht en aangevuld eerst in een intervieuw, verschenen, in „Die Tele graaf' van 10 April, en vervolgens in de Eerste Kamer, toen de discussion [n de zittingen van 12 'en 27 April de gelegen heid boden hem aan het praten te krijgen. Maar hetgeen de heer Treub bij die ge legenheden te kennen gaf, deinikt hij de voorgenomen monopoliseeriug geleidelijk te doen geschieden, door te bepalen, dat na een zeker tijdstip geen verzekeringen in Nederland meer door die maatschappijen Imogen worden afgesloten. De bedoeling is niet een gedwongen naasting der parti culiere bedrijven, daar dit gepaard zou gaan met .schokken in bet bedrijf, welke de minister juist zooveel mogelijk wal ver mijden. De maatschappijen zullen' v.oor de keuze worden gesteld, haar loopende con tracten zelf te liquideeren, öf haar porte feuille aan het staatsbedrijf over te doen. Overwogen zal worden, aan alle verzekerden het recht tote te kennen, onmiddellijk naar den Staat over te gaan, zonder dait daarbij de medewerking van de betrokken maat schappijen zal worden vereischt. De kan toorgebouwen zouden door 'dan. Staat kun nen worden overgenomen, mits zij! tijdig werden aangeboden, anders zouden, de maat schappijen het aan zichzelf 'hebban te wijten, als zij' ermede bleven zitten. Het staatsbedrijf zal commercieel wordien geëxploiteerd, dat beteekient: vrij van de fouten, die de ambtenarij1 plegen aan te kleven. Die minister noemde het aldus: dat „niet idle bureaucratie,, maar het zaken- elamenrt zijn stempel op dit .staatsbedrijf zal drukken". Het plan is, met die ruift erva ring verkregen middelen der maatschappijen voort te werken. De personeiel-quiaiestiie neemt de minister nogal licht op. Van de besparing op de exploitatie, die bij beheer im één hand zal worden verkregen,, mag nooit het gevolg zijn, dat de propaganda daaronder zal lijden, evenmin als, het ge schoolde personeel, dat in dienst idier maat schappijen is. Maar de hoofdzaak is en blijft het profijt voor de schatkist. Niet onmiddellijk, doch zeker na verloop van enkele jaren, zal volgons den heer Treub, de winst gaan vloeien. Uit de „vrij1 betrouwbare cijfers, waar over ik beschik" zoo, sprak hij1 in de Eerste Kamer „leid ik af, dat in Ivet voor het levensverzekerings,bedrijf lang niet gunstige jaar 1914 door die Nedeirlandscbe 'levensverztekerinigsmaatschap,pijlen nog een winst is gemaakt van 4»/g milteien, en dat de Nederlandsche levensverzekeringsmaat- schappiijien slechts ongeveer 2/3 bestrijken van het geheele terrein der levensverzeke ring in Nederland, terwijl 1J3, of misschien iets meer, wordt bewerkt door huitenland- sohe maatschappijen." Wat bier tegenover moet worden ge steld, als verteganwooird'igenid'e het belang der Neder],andBCh© maatschappijen in het buitenland, werd door den, lieer Treub niet gezegd. Voorts ticli'ttij de rniiinisto licit 'fiiïct iO'H mogelijk, dat in normale tijden de gezamen lijke winsten 7 a 8 miillioien zullen bedra gen, Diie der brandverzekerinosimiaatschap- pijten zijn volgens bem minstens wen ho,og te schatten. Ruw genomen zou er voor den fiscus dus een ronde 15 mlllioien per jaar uit de beide verzekeringsbedrijven te halen zijn. Op deze ramingen liet de minis ter de overbodige en zelfs «enigszins, naïeve opmerking volgen, „dat deze cijfers kun nen mee- en tegenvallen". In het bovenbedoelde pers-gesjmek vond de beer Treub ook nog da gelegenheid erop te wijzen, dat invoering van het sitaats- verzefceringsbedrijf bet voordeel zal mede brengen, dat alle gevaren voor de ver zekerden zuillqn zijn verdwenen. Maar hij: gaf toe dat, al moge er kans bestaan, dat enkele kleine, ndiet-reëele maat schappijen bij liquidatie in gebreke zouden blijven,, hiet aantal dierzujken toioh in, ieder geval onbeduidend zou zijn,, eim over het algemeen liet de heer Treub zich dan ook gunstig over den huldigen toestand, der levensverzekering®,maatschappijen uit. Trouwens' om, de veiligheid/ of aenig ander belang van de verzekerden gaat het hier niet. Het geheele plan vindt immers zijn oorsprong uitsluitend in de te verwach ten winst. En juist over die winst bestaat groot verschil van meaning. Dfö werkelijke winst toch zou volgens de balansen, der maat schappijen blijven ver beneden het door de,n 'minister genoemde cijfer. In een artikel in „Ooge Eeuw" door Jhr. imir. H. Smiiissaert, wordt bijv. de jaar lijksche bedrijfswinst der Nederlands,oh e levenisveiteek'erings'maats,chap,pijen (er zijn er 93) over de vijf jaren, onmiddellijk aan dért oorlog voorafgegaan, aan d'e hand cler beschikbare gegevens geschat oip 1 millioen 1 tan. Een andere schrijver, mir. J. Kist, die het Idtoor minister Jlreiub jgepoemdei winst cijfer van 41/2 millioien, over 1914 aanviel, caiouikerde, diait in hetzelfde jaar het geza menlijk levensverzekering,sbiadrijï gieen winst, doch een verlies van f 193.000 had opge leverd. Komen deze schattingen ook maar «enigs zins de werkelijkheid! nabij; dan zouden de bedragen idler uit de enorme staatsschuld voortspruitende verplichtingen, Jot welker nakoming het profijt van het voorgenomen staatsbedrijf immers zal moeten strekken, de beteekenis van het winstcijfer zoozeer in het niet doen verzinken,, dart daarmede het geheele plan vanzelf zou verdwijnen. Die eiscb toch, dien minister Treub stelde aan Staatsmonopolies. behalve dat zij1 zoo weinig mogelijk ingrijpen in het alge meen economisch leven luidt: dat „er redelijke kans moeit bestaan, dat zij een behoorlijk bedrag in /te schatkist zullen brengen". -Bovendien gaf de minister in de Eerste Kamer aan den heer Sitork de ver zekering, dart als hij', „na bert onderzoek der Comimteisie (voor de Levensverzeke ring) toit de conclusie mocht komen, dart het hoogstens een quaestie van één of twee millioen zal worden, h:ij werkelijk niet die geheele moeite op den hals van den Staat zal schuiven". Want „als het niet uit haalt", is het daartoe „een veel te groote zaak Bij de installatie van een der beide door den minister ingestelde commissies erkende de heer Treub, dat aan de verwezenlijking van zijn denkbeeld' groote bezwaren ver bonden zijn. Maar hij liet daarop onmiddel lijk volgen, dat bezwaren er nu eenmaal zijn oim te worden overwonnen. Diit „schoone woord" is in bet algemeen meer fier dan overtuigend. In dit geval zal (het wel niet gesproken rijn met be trekking tot bet bezwaar, ontleiend aan de geringe winst. Mocht dit bezwaar gegromd blijken, dan is bet, getoest aan de eigen wooiden van den minister, echter afdoende. ALKMAAR. RlJKSTUiNBOUWWINTERSCHOOL. Wij ontvingen dezer dagen teen program ma van het Onderwijs aan de Rijkstuin- bomwwinterscbool te Alkmaar voor het cur susjaar 1917I9I8. Gaarne vestigen wij bij deze op een en ander uX -dlit programma de aandacht van onze lezers. Het doel van het onderwijs is, een aan komend tuinbouwer de noodige theoretische kennis van het tuinbouwbedrijf te verstrek ken. Het onderwijs draagt in boofdlzaak de stempel van vakonderwijs. Daarbij wordt rekening gehouden met die behoeften van het tuinbouwbedrijf in de provincie of streek, binnen welke de sohool is geves tigd. De leertijd aan de school dluurt twee winterhalfjaren, telkens van 1 October 1 April. Tot de eerste klasse der school w'ordien alleen toegelaten zij, die bij dien aanvang van het schooljaar den leeftijd van zestien jaar hebben bereikt en die door hert afleggen van een examen de bewijzen leveren, dat zij de kundigheden bezitten, vereischt om 'het onderwijs met vrucht te volgen. Met toestemming van den Diinecteur-Gemeraal van 'Landbouw kunnen 15-jarigen worden toe gelaten. Het school,geld bedraagt f 10.per Win terhalfjaar. Leerlingen, die zich door bij- zonderen aanleg onderscheiden, doch on vermogend rijn, schoolgeld te betalen, kun nen daarvan door dien Minister worden vrijgesteld. Van Rijkswege zuilen tort nader te bepalen bedragen toelagen wordien be schikbaar gesteld, teneinde jongelieden van goeden aanleg, die het onderwijs aan de school wenschen te volgen en wier ouders of voogden niet of slechts, gedeeltelijk in staat zijn de kosten daarvan te dragen,, daartoe in de gelegenheid! te stellen. 'Het programma, bevattende eis ehe>n van toelating, leerplan enz., wordt op aanvrage 'gaarne toegezonden door dien Directeur, 'die tevens bereid is nadere inlichtingen te verschaffen. ALGEM. COMITÉ KATHOLIEKEN DAGEN. Op Üe 7 dezeT te 's-Graivenhage ge houden vergadering van hief Algemeen Co mité der Katholiekendagen in het Diocees Haarlem; werd onze stadgenoot, die heer Mr. A. Dorbeck, gekozen tot lid van het Hoofdbestuur. HET R. K. MILITAIR TEHUIS TE ALKMAAR. 'tWas op 'n killen Maart-avondDruilerig sijpelde een fijne motregen doior die kale takken der boiomen of daaldle met eentonig g-epjisitier neer oip d'e- glibberig-glinsterende straatsteeinen. Flauw flikkende: ',t licht der lantarens, dart overal weerkaatste in de on telbare plassen en plasjes. Geheel' vreemd waren we van 't station straat in straat uit gedoold, eigenaardig vreiemdie gevoelens in 't hart, nu w'e dan in Alkmaar waren aan gekomen en over e,en oogenblikje soldaat zouden zijn, althans „'erin" zouden ritten. Na heel wiat vragen en zoeken arriveerden we eindelijk bij de barakken aan dien Wes terwég. Die lichting, waartoe we behoor den, was reeds den vorigen diag aange komen. Moeilijk is bet weer te geven, hoie wie te moede waren onder al die nieuwe indrukken, welke we dien avond opdeden, nadat we de poort van het barakkenkamp waren binnengetreden. Tussohen al de drukte een soort verhuisdrukte het geroep en gelach, gevloek en gestoei, voelden we ons echt als een kat in een vreemd pak huis, Slechts even, bij bet „ouder de wol" gaan, nadat ieder zijn kl'eeren burger natuurlijk op de plank had gelegd, voelden we, als een korte bestemming, opkomen een angstvraag: Moet je daar nu misschien jaren inritten? Vat» slapen op den harden stroozak kwam natuurlijk niet vee]. Al het nieuwe en vreemde, het nog steeds voortdurende geroep, geschreeuw en gegooi met kussens, dat ondanks ser- geanten-gevloek en bedreigingen, bleef duren tot laat in den nacht, 't was nu juist geen wiegeliedje, dat je zachtjes-sussend spoedig in deed slapen. Twee dagen brachten we zoo door in het ruwe, vreemd-ongezellige barakken- leven. Den avond van den tweeden dag kwamen we in het R, Kath. Militair Tehuis aan het Verdronken oord. Die eerste indiruk, welke we bij bet binnentreden reeds, kregen, was: Goddank, dat is tenminste een uit komst, hier kun je je avonden althans 'prettig en gezellig doorbrengen, Dien in druk, of liever, die overtuiging hebben we gehouden. Daar voel je je thuis, allen, die je er ziet, voel je als vrienden, wer kelijk i ets "huiselijks is er lm het vroolijk- opgewekte verkeer in de billardzaal en in de rustige stilte der lees- en schrijfkamer. Er hangt een atmosfeer van vertrouwe lijke kameraadschap, iets, w'at moeilijk te zeggen is, doch wat men voelt als zeer weldadig aandoende in tegenstelling- met het ruwe, vloekende en „kankerende" in de barak. Het is, geloof ik, de echt Kath. geest, die er heerscht. Die vertrouwen in boezemt, ons doet samen en thuis yodten. D'e jonge vereeniging 't is een motoili- satie-vereemiging, daar Alkmaar geien gar nizoensplaats was mag ex zijn, en staat bij het meerendieel der Roomsehe jongens goed aangeschreven. Dit is vooral te danken aan de emi nente personen, die het bestuur vormen em de dagdijks'che leiding in handen hebben. Op de eerste plaats die wakkere, altijd ijverige en opgewekte sergeant-prefect De Gieus. Miet bewonderenswaardige opoffering van bijna allen vrijen tijd is hij iederen avond te vinden in hiet Tehuis, heeft voor elk een hartelijk of schertsiend-aainh'alend woord, weet er op de bem éigene wïjzie steeds een grapje tusschen door te gooien, in één woord, houdt ér altijd jje gezellig heid en den goeden toon in. En wie een weekje verzuimd beeft, hoeft niet te rekenen er zonder een verhoor af te komen. Toch zoo, dat niemand er zich door gekrenkt zal voelen, gewoonlijk in den vorm van een grapje, maar dan toch meestal doeltreffend, lederen avond vast ook is er aanwezig de Z.Ew. Directeur, kapelaan Kooij, of, zco zijn vele bezigheden het n.iet toelaten, ■kapelaan Hosman. Deze beide geestelijken zijn vcor alle jongens steeds sympathieke verschijningen. Voor elk is er steeds een hartelijk opwekkend woord en bereidwil- ligen steun jn woord en daad. Ze voelen, maar doen ook veel voor de vereeniging. Vooral om ze aantrekkelijk te maken voor de Roomiscbe militairen. Zoo is er dan ook bijna elke week een extra-avondjC, Een tractatie of een miuriekuiitvoiering, ge- (woonlijk door het orchest „Juibal", onder leiding van den heer Maas gegeven: altijd avonden van waar miuziek-genot. JOf een lichtbeelden-serie over allerlei onderwerpen met uiitlegv Of een gelegenheidsfeestje, zoo als in Mei 1.1., ter herdenking van het twee-en-een-half-jarig bestaan der vereeni ging. Als een bewijs van bizondere waar- deering- en dankbaarheid wierdi "loien dien Directeur een nnaoi beeld van dien. H. Jozef aangeboden door de leden, mét dén. wensch, zooals de prefect het i,n zijn toespraak uit drukte, dat het eenmaal, als die kapelaan pastoor was geworden, zou mogen prijken in zijn kerk als herinnering aan zijn dank bare „jongens" van 't Alkmaarsche R. K. Militair Tehuis. Begrijpelijk Is, dat het Tehuis, om: te •kunnen bloeien, flinken finanicieelen steun» heboieft. Die Alkmaarsche Kath. burgerij .heeft zich hierin dan ook van een goede zijde laten kennen, en geeft ruimschoots. Iedere maand verzamelen d'e jeugdige zela- tricen langs "de deur hun penningskes voor de Roiomsche soldaten. :D®n is er een Commissie van. Beheer, die in laatste instantie den fiinancieelen rugge steun en een stevigen biedt. Leden van den R. Kath. Vrouwenbond! zorgen voor de dagelijkscbe reinhowding der lokalen. En dan kunnen we niet nalaten, hier even te noemien de heer Van de Poj, de concierge, iemand, die met zijn mannetjes. Weet om te gaan hij is zelf oud-militair en voor zijn baantje „geknipt" is. W„ TIJD ARBEIDSBEURS. STADHUIS, Correspondentschap der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Tel. 158, Spreekuur iederen werkdag van 1012 vm, Zaterdags van 1112 uur. 11 Aug. Gevraagd worden: 1 'kleermaker, 1 ka mermeisje, 1 werkvrouw, 1 electricien, 80 meisjes v. Imnaakfabriek, 1 dienstbode. Bieden ziéh aan: 1 banketbaikkier, 1 ielec- tricien, 1 [huisknecht, 1 kellner, 1 kleer maker, 1 loodgieter, 3 metselaars;, 1 ma chinist, 2 stukadoors, 2 stokers,., 3 straat makers, 1 timmerman, 2 werkmeisjes, 9 werklieden (Los), 1 vrouwe!, noodhulp. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rol rood koord, een dasspeld; twee ringen, een rijwiel, een zakje mtet geld; een hondenhalshaind, een horloge in arm band, een postduif, een brodbe^ twee me daillon-portretjes, eien gouden oorbelletje, een handmof jniet 2 handschoenen, 'ecml beurs met geld, een lorgnet, ©en pakje een jangensimiuits, e'en portemonjiaie met geld, een fijtuigzweep, een rijwielpotnp, een horlogeketting en een vulpen. DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN 1 van 13 tot en met 19 Aug. 1917, op: Bon No. 6, 100 gram Rijst. 7, 50 gram 'Gort. 8, 50 gram Rak- ten Br.vet 9, 125 gram Zeep. SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN HET GEMEENTE-SLACHTHUIS, DIENST 1916, De 17 volgnummers hebben de uitgaven de raming overschreden met een bedrag van f 5360.90, op 4 volgnuimimera bleven zij daar benedien met f 582.09. Het nog niet verevende bedrag yan f4778.81 kan zonder bezwaar wordien gevonden uit die meerdtere ontvangsten. Op 10 volgnummers stegen deze boven de raming met f 15875.34i/2, bp 2 volgnummers bleven rij daar beneden met f 1157.24, zoodat eten meerdere ont vangst kon worden geboekt van f 14718,101/!. Bij de suppletoire begrooting woudit in ontvang- geraamd de meerdere ontvangst ad fl4718.10i/2 en in uitgaaf de meerdere uitgaaf ad f4778.81; op het resteerendte voordeelig saldo van f 9939.29i/2 komt in mindering hiet geraamde nadeelig saldb van f 2300.36, zoodat de refcening zal sluiten met een voordeelig saldio van f 7638.931/2, De commissie tot de belastingen heeft tegen de suppletoire begrooting geen be zwaar en stelt voor, haar goed te keuren. 'REKENING VAN HET STEDELIJK MUZIEKKORPS; DIENST 1916. De uitgaven van het Stedelijk Muziek' korps hebben in 1916 bedragen f2900 tegen f 3093 in 1915. De commissie tot de be lastingzaken stelt vóór de rekening goed te keuren. AF- EN OVERSCHRIJVING EN TWEEDE SUPPLETOIRE REGROOTINO VAN HET STADS-ZIEKENHUISj DIENST 1916, D'e commissie tot die belastingzaken slelt den Gemeenteraad vooir: lo'. Regenten van het Stads-Ziekenhuis te machtigen tot af- en overschrijving op de na te noemen hoofdstukken hunner be grooting, dienst 1916, van de daarachter vermelde bedragen. Af te schrijven: hoofdstuk 14 Ontsmetten 170, hoofdstuk 16 Administratiekosten f 21.52, hoofdstuk 19 Instrumenten f40.47, hoofdstuk Onvoorziene uitgaven f45.75, te zamein f 177.74. Over te schrijven oip: hoofdstuk 1 Rijks-, polder- en gemeentebelasting f 29.18i/2) hoofdstuk 2 Onderhoud van gebouwen, dien tuin enz. f2.90, hoo fdstuk 3 Brood f72.531/2 hoofdstuk 4 Vleesch, iederen en viseh f8.54, hoofdstuk 6 Wijn, bier en bessensap f2.60, hoofdstuk 10 Huishoudelijke benoodiigidihe» |len f 44.O6V2, hoofdstuk 15 Salarissen sups 1 IIJ B-I UB. r-t« -O '««Mn» 5®n«eWfi «te «teqnrte Hare rial niftt heeft 1 dsjék^ .wiejjkie, yp$c $3 he^ajgfiis J eeyblsd «p apd^emng; jfpsjtym «dié AROSilefen 1 Moeder dg Kieik: „Laten. xwij ons atten

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 5