No. 97 Zaterdag 18 Augustus If lie Jaargang ABONNEMENTSPRIJS dit blad verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdao. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIËN Een familiegeheim. Avond cursussen IHSOHÜJVIÜG VAN LEIILINGEN Gemeentelijke Avondschool voor Handwerkslieden Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. Per kwartaal franco huis. 90-ct. Met getll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 125 ct. 3 ct. 5 ct Van 1—5 regels 50 ct. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct SAL ER NU VREDE KOMEN? Millioenen harten hebben de heldhaftige daad van Paus Benedictus gezegend, daar zij van oorlogsmoeiheid snakken naar rust. Maar zal de edele poging van den Paus ook gunstig gevolg hebben Wij gelooven, dat verstandig is noch de verwachtingen al te hoog te spannen, noch al te zeer voor eene mislukking te vreezen Zeer terecht merkt P. in de „N. Haarl. Crt." op: „Wij gelooven overigens verstandig te doen door een ieder te waarschuwen niet te veel gewicht toe te kennen aan hetgeen de bladen der verschillende landen over de Pauselijke vredesvoorstellen schreven en zullen schrijven. Men kan er .vrijwel van verzekerd zijn, dat de ervaren Pauselijke diplomatie deze voorstellen niet heeft ingediend, zonder eenige zekerheid te hebben, dat ze althans overwogen en beantwoord zullen worden. Dat zij zich daarvan vergewist heeft ver zekerde immers al aanstonds de bijzondere correspondent van „De Tijd". Zeker moet men zijne verwachtingen ook niet te hoog stellen. Het zou prachtig zijn wanneer alle mogendheden de Pauselijke voorstellen aanvaardden als grondslag voor te voeren vredesonderhandelingen. Maar met veel minder kan men tevre den zijn. Het zal namelijk al een bijzonder groote beteekenis hebben, wanneer de verschillende mogendheden antwoorden op dat deel der voorstellen, dat meer speciaal haar zelf aangaat. Uit die antwoorden zal dan toch kun nen worden afgeleid wat iedere partij eigen lijk wil. Dit is nog nooit juist omschreven. Gebeurt het nu wèl in de antwoorden der verschillende mogendheden, op de Pause lijke voorstellen, dan is reeds veel bereikt. Dan is de weg gebaand tot eventueel nieuwe voorstellen of directe onderhande lingen. En is het nu eenmaal zoover, dan mag worden aangenomen, dat de vrede niet meer voor langen tijd kan worden terug gedrongen. Zeker echter hoort de gansche wereld rnet spanning naar wat de Stem uit Rome aan weerklank vinden mag. Vooral juist vlak na de mislukking van Stockholm door het veto der drie westelijke groote mogend heden. Zou de Zwarte Internationale nu ver mogen wat zich de Roode heeft zien ont zegd? Het ware uiterst merkwaardig en belangrijk. Voor het gezag van Rome. En voor dat van elke idefiele macht. De wereld oorlog, beëindigd door het "woord van den Paus het zou een van de grootste en gedenkwaardigste data van de geschiedenis zijn. Welk een beteekenis allerwegen aan deze vredespoging des Pausen wordt ge FEUILLETON. (UN SECRET DE EAMlLLE), (Vrije vertaling uit heit Frans ch.) 35. Zij had veel tijd gebruikt oim deze woor den te uiten en Florence hadi veel moeite gedaan om ze te verstaan. Het jonge meisje blikte dankbaar ten hemel. Arm zijn was niets. In hare aderen vloeide tenminste niet het slechte bloed, waardoor zij zich zelve had verafschuwd. „Nu|, dewijl wij van hetzelfde geloof en zusters zijn," zeide zij, terwijl zij voor het bed nedierknielde en die hanldl dier ster vende in|d'e hare hield, „zullen wij te zamen het „Our Father" bidden Hij is immers uw Vader en mijn Vadler!" Aandachtig bad zij het goddelijk gebed, de oogen gevestigd! op het vertrokken ge laat, dat zich toit haar wendde. Toen zij bij de woorden kwam: „Vergeef ons onze schulden," bewoog Lina even de lippen, zander evenwel een klank te laten hoorei». Daarop sloot zij de oogen voor den laatsten 'sfaap, De zuster begon het „De Pro- fundis" voor idle overledene te bidden. hoen Florence, in het kasteel barer over ledene grootmoeder teruggekeerd, de trap besteeg en in de gang kwam, waarin de geuren dier haar zoo goed beleende kamers uitkwamen, zag zij om, Wendde zich tot Clervie en vroeg met toonlooze stem„Aan .wieii behoort pui Jréiaz?" hecht, blijkt ook uit de beschouwing van het „Handelsblad", waaraan we dit uittrek sel met voldoening ontleenen. Rome heeft op Stockholm wat voor. Ten eerste, dat zijn internationalisme, schoon organiek zeker minstens even sterk als dat van het Socialisme, nooit agressief gestaan heeft tegenover de nationale ge dachte (deze nu genomen in den „burger lijken" zin want ook vele socialisten erkennen, of zijn althans gaan erkennen, dat de nationale gedachte een duurzame realiteit is). En ten tweede, dat de Roomsche kerk niet, als het Socialisme, in elk der naties slechts één bepaalde sociale groep omvat. Wel steunt het overal slechts op één be paalde geestelijke groep, doch die staat, in 't algemeen principieel, niet tegenover de landsregeering, gelijk de socialistische partijen (althans normaal, in gewonen tijd) dat overal doen. De voorstellen van den Paus richten zich dan ook niet tot een bepaalde bevolkingsgroep in de oorlogvoe rende landen zooals dit het geval was (grief der Entente) met de socialistische actie, maar tot de officieele draagsters der nationale gedachte de Regeeringen. En eindelijk zullen de Regeeringen al licht minder beducht zijn voor het ver hoogde prestige van Rome, dat uit een pauselijk succes zeker zou volgen, dan voor een groote versterking van den invloed der socialisten met den nasleep van veler lei eischen, hetwelk even zeker het gevolg zou zijn van een socialistisch vredessucces. Of dit nu voldoende zal wezen om de oorlogvoerenden aan één tafel te krijgen, of met name de leuze van „vrede door overwinning" en de -argwaan jegens alle vredesplannen in de Entente-landen zullen worden overwonnen, moeten de volgende dagen leeren. Maar hoe merkwaardig zou het zijn, welk een groot moment in de wereldge schiedenis zou het wezen, indien het eens mocht gelukken aan den van alle wereld lijke macht beroofden Paus om den oor log tot s^aan te brengen alléén door zijn geestelij k gezag. Het woord van Job ware dan toepasse lijk: „Tot hiertoe zult gij komen en niet ver der 1 En hier zal hij zich stellen tegen den hoogmoed uwer golven." Het ware, zeker, een triomf voor Rome. Maar, meer nogvoor de kracht van een onstoffelijk gezag. Een overwinning van den geest op het stof. NIET TEGEN. Terwijl de Engels,Che Arbeiderspartij met qvergroote meerderheid besloot, deiel te nemen aan de Conferentie vam Stockholm, heeft de Regeering gedecreteerd, dlat dlie deelneming niét zal mogen plaats: hebben:. Zij zal daarvoor geen verlof geven. Een gelijkluidend verbod1 is, in overeeti- „Aan Albert, Paul's vader," wa-s het ant woord. Toen zag Florence haar bruidegom aan, legde haar arm op den zijne en zeide piet roerend vertrouwen: „Goddank, dan ben ik toch nog thuis." „Dierbare Florence," sprak Paul ge roerd, „wees gezegend, dat gij Uit woord gesproken hebt." Daarop trad zij het vertrek der over leden grootmoeder binnen. Zeven of acht boeren knielden in de sterfkamer en baden aandachtig den rozenkrans. Zij knielde bij h.en neder èn stortte haar hart in een vurig gebed voor de dierbare overledene uit, Clervie verzocht Florence, wat voedsel te gebruiken en zich ter ruste te begeven. Het jonge meisje was inderdaad zóó uit geput, dat zij als 't ware tot niets meer in staat was. Toen Paiul haar goeden, nacht wenscbte, aarzelde zij een oogenblik en zei: „Ik heb gezien, Paul, dat gij het koffertje van Lina hebt medegenomen. Zmidt gij mij dezen avond niet reeidls van den angst kunnen bevrijden en mij zeggen, wie ik ben?" Bij deze woorden vloeiden haar de tranen over het gelaat. Clervie antwoordde voor Paul: „Florence, wij weten niet, wat deze papieren behel zen. De ongelukkige sprak ook wellicht in ijlkoorts. Vertrouw op onsGij zijt echter niet in staat, heden nacht nog .nieu we aandoeningen te verdragen en moet rust nemen, óm- de treurige plichten te vervullen, die u zijn opgelegd." Terwijl Clervie eindelijk tijd had otm hare oude vriendin te beweenen, sloot Paul zich in zijne kamer pp, om de koffer van stemming met en vermoedelijk op initia tief van Lomden, dooi- Frankrijk, Italië en Amerika uitgevaardigd. Al deze geallieerde landen zullen Idjus je Stockholm niet vertegenwoordigd zijn„ en de 'beteekenis van het socialistisch Vredes congres is daardoor reed's bij voorbaat aanmerkelijk verminderd. Toch vermindert dat dien kans op vredte piet in het minst. Die beteekenis der voorgenomen samen komst kon van meet af aan slechts, hierin gelegen zijn, dat zij uiting gaf aam den vredesdrang en de zucht naar overleg-, die zich steeds krachtiger bij de volken openbaart. Een drang pn een zucht, die qngetwijfeld opk de drijf veenan waren van de groote vergadering der Labour-part ij in Engeland, bij haar besluit om aan de Conferentie deel te nemien. De volken zijn den oorlog moe, meer dan moe. En die oorlogsmoeheid zal mien, ook in Engeland niet omgedaan maken door 'het vertrek naar Stockholm1 aan dei gedele geerden der Arbeiderspartij te beletten. Vèeleer js te voorziien, dat deze maat regel -een geheel teg en ©verges>teilde uitwerking zal hebben. D|e vreidiesrbeweging js bij de volken op gang, en piiets zal haar kunineni weerhou den, geen verbod, geen censuur, of welke andere maatregel pok. Zelfs indien een botte; weigering van een der partijen om ook maar de vredes voorstellen. van den Paus in overweging te nemen den kanis ,op vrede zou schijnen te Verkleinen toch; .zou dit den groei van den drang naar vrede niiet belemmeren, veel- eer misschien bevorderen. Hoe meer en hoe krachtiger hiet volk uiting geeft aan zijn brandend verlangen naar vrede des te beter. j Van de diplomaten Maar van diplomaten mogen wij, hoe. neu traal oiok gezind, geen kwaad spreken. Dat zijn de braafste mienschien vg|ni da wereld. v DE GROOTE GEZINNEN. Nu de Evenredige Vertegenwoordiging ons in 's Lands, bestuur de plaats gaat verzekeren die ons toekomt, roept men krachtiger dan ooit ©mi een katholiek pro gram-, waarin recht wedervaart aan alle groepen der bevolking, een program tevens doortrokken van het katholicisme. Dat er plaats is voor zulk eqin program, bewijzen ons slag op slag de maatrege len, door onze liberale Regeterimg geno men, en waarin niet de minste rekening gehouden wordt met die grootera of klei nere draagkracht als gevolg van bet kin dertal, Onze belastingwetgeving draagt overal de sporen van cfet liberale systeem, waarbij niet naar de waarde van, het in komens maar louter na,ar de inkomstcij- fers gerekend wordt. .Wiedurft zeggen, dat een, gezin, van tien personen met f2000 inkomen ruimer Lina te doorsnuffelen. Vol afkeer opende hij het. Bovenop lag een kleed en wat linnengoed, kleinigheden, dlaaroudier een tusdbje met visitekaartjes. Dieze droegen gedeeltelijk den naam: „Gravin de Trélaz", waarboven een kroon prijkte, andere den naam: „Karoline F.ulton, dramatische kun stenares"Een fleschje met reuk, een onaangenaam ruikende schrijfmiappe, dan, half verborgen onder het linnengoed, een hoop papieren, die Paul verwonderd te voorschijn haalde. Het waren verschillende staatspapieren, die alle betrekking hadden op den bezitter en eene aanzienlijke som vertegenwoordigden. Plaul wist, dat Lina of zij, die zich dezen naam gaf, niets meer bezat en begreep aanstonds de geheiele waarheid. De papieren waren gestolen en konden in Frankrijk niet ingewisseld' wor den, waarom de ongelukkige het buitenland trachtte te bereiken, vóór de diefstal be-, kend en de nummers der papieren gepubli ceerd waren. Val afschuw wierp hij de papieren ter zijde en zette zijn onderzoek met immer grooter wordenden afkeer voort. Eindelijk vond Ihij op den bodem van den koffer een tamelijk dik, beschreven cahier, dat den titel droieg: Theme for a dramatical work Thema voor een treurspel). Oat Was alles. Piaul was in zijne ver wachtingen teleurgesteld en vroeg zich af, hoe hij het zou moeten aanleggen, om de afkomst zijner- bruid vast te stellen. Het cahier had hij eerst ter zijde! gelegd'; nu (nam' hij (het wbder ter hand in die'onbestemde hoop tuisschen de bladen het ben of ander papier te .vinden of gene s bestaan heeft, dan een gezin van twee of drie met f1500? Toch betalen niet deze laatsten de meeste belasting. Verstrekking van schoeisel en sajet hangt af van de inkomensgrens volgens de classificatie der gemeenten in de per- soneele belasting. Maar of gij nu tien kinderen of geen enkel te uwen laste hebt, opi die grens heeft dat geem invloed. Er moet een radicale wijziging komen op de regeeringsbureau's in het oordeel over de groote gezinnen. En die wijziging zal er niet komen, als ze niet door recht- sche partijen wordt geëdscht of afgedwon gen. Op een katholiek program, sta boven aan: da.aidlwerkel ijken" steun aan de groote gezinnen door een zuivere belasting naar draagkracht, na,ar de waarde van het in komen voor het gezin; daadwerkelijke steun door de gezinnen naar hun sterkte en hun behoefte te doen profiteeren van de $taatszoirg. - -I BINNENLAND. ""NEDERLAND EN DE G0RL0S. MOEILIJKHEDEN MET ENGELAND. Wij vernemen .van welingelichte zijde; dat een gerucht, dat alle betrekkingen tus,- schen de ,N- O. T. 'en die Engeilsche regee- ring zouden zijn afgebroken, miiet geheel juist is. Aangezien ons laud in groote economi- sdlio ellende zon konten, indie» hier niet weder ten spoedigste geregelde! aanvoeren kunnen geschiede»., zijn door dia N, O. T. ernstig pogingen gedaan omt zich te ver gewissen of zij haar taak tegenover den Nedenlau'dschien handel zal kunnen blijven vervullen. Er bestaat reden aan te niejnte», dlat de Britsdie regeer,ing de moeilijkheden beseft en tot bevredigende regeling zal mede werken. DE SCHEEPVAART. Het stoom,schip „parkhaven" is .Donder dag met ongeveer 2000 ton tarwe (be schadigd) van New-York, het laatst van Haugesund, te Rotterdam aangekomen. („N. R. Ct.") KOOL- EN OLIEZADEN, De Minister van Landbouw heeft het nooidig geoordeeld', over tei gaan tot de inbezitneming van koolzaad 'en andere olie zaden. De prijs wordt vastgesteld; w:at koolzaad betreft, op een basis van f 65 per 100 K.G. De prijzen van lijnzaad, blauwntaanzaad en dederzaadl zullen naar verhouding lager worden gesteld. Bij het vaststellen van den prijs voor hiet koolzaad van den oogst 1918 zal geen rekening worden gehouden nnet den prijs, die daar voor thans wordt betaald. BLOEM EN MEEL. De Regeeringscómmiissarts, belast met de Rijksgraanverzamieling in Noord-Holland, heeft aan de burgemeesters een circulate gestuurd, waarin hij erop wijst, dat nog niet voldoende de hand wordt gehouden aan den maatregel, dat de bakkers- geen groioteran voorraad bloem, en meel mogen hebben dan zij noiodig hebben voor twee braodkaairttermijnem, dus voor 18 dagen, D'e Riegeermgscomimiissaris. verzoekt èn ver band daarmede narilene opneming van de voorraden bij de bakkers, en deaLt mede, dat bestelkaiarten van bakkers; dlie meer dan het .quantum' voior 18 dagen in voor- die hem, licht kon verschaffen. Hij o,pen de het op de eerste bladzijde en lasonwille keurig den eersten zin. Hij begon: Twee tweelingszusters, die zoodanig op elkander geleken, dat men ze niet - van alkander kon onderscheiden. Een beginsel- looze, harde, bedorven vader, die aan het spel verslaafd was en daarvan leefde. Deze karakters zullen jn het eerste bedrijf ont wikkeld worden en de tegenstelling, die tuisschen de twee zoozeer op elkaar gelij kende zusters bestaat, moet op den voor grond treden Paul verschrok. Was het mogelijk, dat deze vrouw, die, om geld te verdienen, op de gedachte kwam,, hare eigen geschie denis tot een tooneelstuk o,m>' te zetten? Die aantekeningen bevatten zeker iir» hoofd zaak de waarheid over Lina, alsmede de afkomst van Florence, en liet was dus noodzakelijk het heefe cahier door te lezen. Paul was de Engelsehe taal volkomen machtig. Het schrift was netjes en hij ver sland, meer dan hij las, dien inhoud. 'Het vervolg luidde: „Hetcontract, dlat tus- schen de zoozeer op elkaar gelijkende zus ters bestaat.De eene, die ik „Maud" zal noemen, is zacht en schuchter van aard. Zij is niet juist goed' te noemen, maar zij is liefdevol en bekoorlijk. Men kan zelfs,, als men wil, eene volmaaktheid van baar maken. Dje andere., ,diie jk dien naam „Arabella" zal geven, is, levendig, krachtig en trots,ch. Zij voelt het ver lagende van haar toestand. Beide zusters treden in verschillende tooneeleni op. Ara bella had gehoopt, dat een jonge of oudie lord, onverschillig wie, haar zou Jwwen; te ALKMAAR. in het SCHOENMAKEN, BEHANGEN EN STOFFEEREN en van LEERLINGEN en GEZELLEN in het KLEÊR- EN MANTELMAKEN, op WOENSDAG'. '22 AUO., des avonds van 79 uur, of op DONDERDAG 23 AUG. a.s., des namiddags van 24 uur, in bet Schoolgebouw. Nieuwe leerlingen moeten den leeftijd van 14 jaren hebben bereikt en miet goed gevolg een lagere school hebben doorloo- penzij moieten tevens een bewijs kuninien overleggen, dat zij minstens één jaar, en die voor het kleêr- en mantel maken twee jaren in de praktijk werkzaam, zijn geweest, Zij, (die zich voor den Giezellencursua wensdhen aan te melden moieten den leef tijd van 17 jaren hebben bereikt en in het bezit zijn van een diploma Ambachtsschool of een bewijs kunnen overleggen, dat zij drie jaren in de praktijk werkzaam zijn ge weest Het geboortebewijs moet warden mee gebracht. Het schoolgeld bedraagt van 15 gulden, terwijl onvermogenden kosteloos toegelaten kunnen Werden. Het aantal nieuwe leerlin gen, dat geplaatst kan worden, is pl.m. 40. De lessen, vangen aan Dinsdag 11 Sept. a.s., des avonds 7V2 uur. De Directeur, J, v. REIJENDAM Czn. met de daaraan verbonden te ALKMAAR, Inschrijving van leerlinge» aan boven genoemde inrichtingen zal plaats hebben op MAANDAG 20 AUG. voor leerlingen van den vortgen cursus en op DINSDAG 21 AUG. a.s. voor hen, die de school voor 't eerst wenschen te bezoeken, tel kens des avonds van 79 uur in het School gebouw. Het geboortebewijs moet worden meegebracht. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs te hebben genoten, worden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt ,f 5.-per leerling, minvermogen den f 2.50. Onvermogenden kosteloos. Leerlingen uit omliggende gemeenten en zij, die aan den vervolgcursus wenschen deel te nemen, betalen f5. De lessen vangen aan Maandag 10 Sept. a.s., des avonds 7 uur. De Directeur, J. v. REIJENDAM Czn', maar het geluk dient haar niet, en zij haat meer en meer de wereld, waar haar schoon heid an talenten geene waardeierimg vinden. Hare zuster Maud is gelukkiger. Een jonge Fransehmian wordt op haar verliefd en. huwt haar, ondanks 'de smeekingen zijner moe der Een jaar van geluk onder die oogen der nijdige, haatdragende zuster; dan sterft bijna plotseling de jeugdige echt genoot, en laat Maud achter met een pas geboren, ellendig, zwak dochtertje. De Fransche grootmoeder verlangt het kind, maar de vader dier jonge weduwe bemoeit er zich; mede ;en bepaalt, dat' bet kind zou behouden blijven, wijl hij voorziet, dat het een voordeelige 'band is met de rijke familie. Maar 'de dood' van den echtgenoot had Maud in het hart getroffen. Zij sterft ook en laat haar kind alleen achter. Dit sterft echter nu ook na eenige dagerts Dit is een zware slag voor de zuster en den vader dier overledene, want zij hebben tot nu toe ieen goed leventje geleid, wijl Mand het vruchtgebruik van hel vermogen haars overleden mans had, waarmede zij vader en zuster rijkelijk ondersteunde, Maai' de vader van Maud weet zich, te helpen. De t weelingszuster van" Maud, Ara bella, die oip haar tot vergissens toe geleek, moet de plaats der overledene innemieit» en moet afe weduwe Maud verder leven en bet vruchtgebruik van het vermogen gé nieten, (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1