No. 106 Zaterdag 8 September 1917. lie Jaargang De vrouw eens spelers. Bur.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Middenstand en Wet geving Uit de Pers» Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. -1 A -I1 - "K- - ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. 90 ct. Met geïll. Zondagsblad 126 ct. bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 3 ct. van het Zondagsblad 5 ct. ADVERTENT1ËN: Van 15 regels50 et. Elke regel meer10 ct. Reclames per regel25 ct. Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 30 ct Wanneer prae-adviezen reeds aangeven of een Congres op hoog peil zal staan, dan moet het eerste Ned. R. K. Middenstands congres op 18 en 19 September te Utrecht te houden, een schitterend succes worden. Immers door de bestudeering der prae- adviezen worden de congresleden reeds met den gedachtengang der inleiders vertrouwd, zoodat zij des te gemakkelijker de behan deling der onderwerpen op het Congres zelf kunnen volgen. Dit is volstrekt nood zakelijk, omdat het Middenstands-vraagstuk, evenals dat van het grootkapitaal en dat van den arbeid, ook een uiterst moeilijk maatschappelijk vraagstuk is, waarover niet zonder grondige kennis van de oeconomie en wetgeving in haar geheel kan ge oordeeld worden. Dat het Bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond dan ook als prae-advi seurs mannen heeft uitgenoodigd, die in hunne prae-adviezen toonen met de oeco nomie en wetgeving in haar geheel vertrouwd te zijn, bewijst dat het Federa tie-bestuur zijn taak volkomen heeft be grepen. Wil er van een Congres kracht uitgaan, dan moet één en hetzelfde denkeeld duide lijk naar voren worden gebracht, en dus in de verschillende prae-adviezen terugge vonden worden. Die ééne gedachte is dan ook te vinden in de vier prae-adviezen, die voor den Ned. R. K. Middenstands bond werden uitgebracht, en luidt„Wijzi ging in de wetgeving". Wetsverandering wordt dus door de prae adviseurs als een middel beschouwd, om den Middestand vooruit te brengen. Is dit dan niet in strijd met hetgeen vroeger altijd beweerd werd, dat den noodlijdenden Mid denstand geen nieuw leven kon geschonken worden door wijziging in de wetgeving, en dat de Middenstand zichzelf moest helpen Geenszins, wanneer men het verband tus- schen zich zelf helpen en door wetsveran dering geholpen worden juist beziet. Eigen hulp is 't voornaamste, want wanneer de Middenstand zichzelf niet helpt door zich te organiseeren, en door organisatie krach tig geworden, op wetswijziging aan te drin gen, zal nooit of nimmer een verandering in de wet ten gunste van den Middenstand plaats vinden. Maar is een wijziging in de wetgeving in gunstigen zin eenmaal tot stand gekomen, dan wordt de Middenstand daardoor in sommige gevallen meer ge steund dan door zijn eigen hulpmiddelen. Terecht heeft prof. Aalberse dat ook in gezien, want zijn prae advies „Handelsnaam en Handelsregister" is uitsluitend een pleidooi voor wetsverandering, n.l. de in voering van een Handelsregister, omdat daardoor den Middenstand meer geholpen wordt dan door zijn eigen middelhet Informatiebureau. Bij het Handelsregister heeft men te rekenen met de openbaarheid, waardoor wat ingeschreven moest worden en niet ingeschreven is, tegenover -derden niet te hunnen ongunste in een proces kan FEUILLETON. (Slot) Ha, Blajnicay! hoe gaat het? Waar gaat ge heen? vroeg seen zeer modieus gekleed heer aan Anatol-e, dien hij bij dien' schouw burg ontmoette. Uitmuntend ,Dielbo®. ik wildle juist naar den schouwburg gaan. Naar dien schouwburg1? Hoe kun je too dwaas zijn? Zoo dwaas? |Hoe dat? Is -er wiel iets vervelender dan die schouwburgi® ©r wel iets eentoniger; altijd hetzelfde, zooidra men hem, dikwijls bezoekt. Ik voor mij houd meer yan ver maken, dile ons Üo-en g-avo-eLen;, daitiwij levenhet spel, bijvoorbeeld. Och, dat verveelt ook; ik kan p ver zekeren, dat ik er van wialg. Wat? Behoor j|e waarlijk niet taieier tot de onzen? Waarlijk niet. Dat is onmogelijk. Ik ben verplicht je voor onze dub te behouden. Ik Ia-at je niet los, voor j|e er met mij heengaat. Je Wordt lastig, Dielbos! Ik heb geen tij-dl - Geen tijd en er is geen beurs gehouden Vandaag. Wat heb jie te idioen? worden aangevoerd, Het voorbeeld op blz. 39 van betaling aan een ontslagen procuratiehouder geeft duidelijk de groote voordeelen van een Handelsregister aan En juist omdat de Nederlandsche rech ter in processen dikwijls een letterknecht is, is een wettelijke regeling van het recht op den Handelsnaam dringend noodzake lijk. Ook in het prae advies van dr. J. van Beurden, „Proeve van een beginsel- en werkprogram voor den Ned. R. K. Mid denstand" komen tallooze punten voor, waarbij wetswijziging als een krachtig hulp middel wordt voorgesteld. Wanneer de schrijver op blz. 86 spreekt over Zondags rust en vervroegde winkelsluiting, en be treurt dat een zoo groot moreel en sociaal goed door den stuggen onwil eener 'kleine minderheid aan talloos velen kan onthou den worden, voegt hij er aan toe: „Daar om moet de wetgever dien onwil breken door zijn macht." Maar hierin ligt tevens een bekentenis van den buitengewonen invloed, dien de wetten uitoefenen op het maatschappelijk leven. Ook bij de behandeling van de belasting- politiek geeft dr. van Beurden zeer juiste beschouwingen over het verschil tusschen inkomen uit zakelijk vermogen en uit arbeid. Maar de slotsom, waartoe de schrijver komt, is wederom wijziging in sommige punten van de wet op de Rijks- inkomstenbelasting, omdat daardoor alleen de druk op den kleinen middenstand kan worden weggenomen. Wanneer dr. van Beurden, verder spreekt, dat het volstrekt noodzakelijk is den mid denstand bedrijfstechnische kennis bij te brengen, is zijn conclusie, dat in Holland een wet tot stand moet komen gelijk die op. de „Gewerbeförderung" in Oostenrijk. Van de enquête, vóór een io-tal jaren door de Staatscommissie voor het Middenstands- vraagstuk ingesteld, zijn slechts enkele dee- len verschenen, o.a. het Rapport van de studiereis der heeren Meuwsen en dr. Nouwens, betreffende Middenstandsorgani satie en coöperatie in Oostenrijk-Hongarije. De andere, elf deelen, die den toestand van den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand in de provincies behandelen, lig gen nog gedrukt en wel op het Ministerie van Handel, maar zijn niet ter beschik king van het publiek gesteld. Laat de R. K, Middenstandsbond daarvan eens de reden vragen. En waar dr. van Beurden van publiek rechtelijke beroepsorganisatie spreekt, is natuurlijk wetswijziging stilzwijgend te ver staan. Ook het prae advies van Rector G. J. van den Hout over „Nationale beroepsor ganisatie" is indirect een propaganda voor wetsaanvulling, omdat volgens den schrij ver (en terecht, naar mijne meening) de nationale beroepsorganisatie het aangewe zen lichaam is, om collectieve arbeidsover eenkomsten te sluiten. Maar wil de col lectieve arbeidersovereenkomst groote be- teekenis krijgen, dan moet zij op wettelijke wijze geregeld worden. Het is nu nog pas Niets, iniaiar om je de waarheiidi te zeggen, ik heb- mijne vrouw bdoofid(, niet meer te zullen spelen, en ik wil mijn woondi niet breken. Dat is waarachtig wat moois! riep Delbois, spotachtig lachende; maar ik geef je mijn woord, dat ik mievroiuiw uiwe lecht- genooite morgen wel tot andere gedachten zal brengen; en om haar dadelijk mijn (in vloed t'e 'bewijzen, begin ik j|e meicfe te nemen» Een mam -als jij, mag geen slaaf van de luimen zijner vrouw zijni; jij z9-udt mij 'Waarachtig een schrik voor het huwe lijk inboezemen. De'lbos in-ami zijn vriend! bij dieini arm ien, sleepte hem', diie nog altijd tegenstreefde;,, mede. Weldra hadden zij elen fraai, huis bereikt lem tradlen in eten. helder verlichte groiote zaal. Eietn aantal personen van eiken rang en stand, die voor eeinigen tijd han del lem sitaatkuindc vergeten hadden, zaten rondtoer eiene met groen laken foekleedia tafel, waarop verscheidene hoopen goud en zilver uitgespreid lagen. Er werd1 écarté een rechtsinstituut in wording. En al spreekt de heer A. F. Koek in zijn prae advies „Middenstandscoöperatie" (dat meer oeconomische beschouwingen be vat) niet over een wetswijziging, toch zul len wanneer de coöperatie nog grooter vlucht gaat nemen, in de Wet tot regeling der Coöperatieve Vereenigingen verande ringen moeten worden aangebracht, b v. omtrent de toetreding tot de vereeniging of opzegging van het lidmaatschap. Uit alles blijkt dus dat de prae-adviseurs het groote belang van veranderingen in de wetgeving als een krachtig hulpmiddel in den strijd, dien de middenstand om zijn bestaan moet voeren, hebben ingezien. Doch verder dan inzien kunnen zij niet gaan. De voorgestelde wetswijzigingen moeten ook werkelijk tot stand komen. Endat kan alleen de Middenstand zelf bereiken, f wanneer hij, onder kundige leiding door organisatie een grootmacht geworden, den Wetgever tot die veranderingen weet te noodzaken. Mr. IT. SCHAAPVELD, Directeur van het Centraal Hauze- Bureau voor het Bisdom Haarlem. Amsterdam Septenber. De Onderwijzers-salarissen. Onder het opschrift „zouden ze het krij gen?" schrijft „De Gelderlander": Na de Tweede ICamer heeft thans ook de Eerste, en wel met algemeene stemmen, aangenomen het initiatief-voorstel Marchant om het wettelijk minimum der onderwij zerssalarissen met honderd gulden te ver- hoogen. Tot nu toe heeft de Regeering in den persoon van Minister Cort van der Linden vrijwel afwijzend tegenover dat voorstel ge staan en dat enkel om fmancieele redenen. Men kan echter het ernstige fmancieele bezwaar niet ondersphatten en toch van meening zijn, dat de Regeering zoo spoe dig mogelijk het door de Kamers aange nomen voorstel aan de Koningin ter teeke- ning heeft voor te leggen. Immers voor de minimalisten onder de onderwijzers is de toestand eenvoudig onhoudbaar. Wel heb ben heel veel gemeentebesturen de mini ma boven het wettelijk bepaalde bedrag vastgesteld, maar toch zijn er nog tal van onderwijzers, vooral op de bijzondere scho len wier besturen niet uit de algemeene kas kunnen putten en die dan ook met de grootste moeite slechts het hoofd boven water kunnen houden die zich met het minimum moeten behelpen. En vraag eens aan den eersten den besten arbeider wat f 500 in dezen tijd beteekent En al is nu het financieel bezwaar van groot gewicht, daar staat toch tegenover dat de .Rijksinkomsten de raming met ette lijke millioenen nu reeds hebben overtrof fen. Zonder dat buitenkansje had onze Staatshuishouding er ook moeten komen. En het is maar een betrekkelijk klein ge deelte van die meerdere ontvangst, welke voor verhooging der minima wordt ge vraagd. Maar dan mag ook geen dag langer de grove misstand bij de onderwijzerssalarissen blijven voortbestaan. BINNENLAND. Hier beeld zich voor een -koelbloedig waarnemer een ontzettend1 schouwspel aan; 'diezie angstige gezichten, wier blitk strak op hetzelfde Idoel gericht was, die allen het zelfde: denkbeeld, dienzelfden wens-ch, idlien van te winnen, koesterden. En als de kaar ten dan beslist hadden, dlan zag men aan die le-en© zijdie de bittere teleuirsitell'ing, aan de andfere de lage vreugtib, die als bet NBDBRLAND EN DE OORLOG. AMERIKA EN (ONZE1 QRAANINVOERL Naar aanleiding van de berichten wit wiare tapt het ongeluk des anderen schijnt te spotten, terwijl het toeval schijnt te zeg gen: voior mi hpt geluk en voor ui die wan hoop, Ide schande, die diood zelfsDie tspie- ler inpemit afscheid van het leven als Ibet ware, want hier worden alle zachtere aan- dioeiniiinigen verworpen, en gaan. verloren: Anatole aarzelde nog. Werktuigelijk stak hij idle hand in de borst, naar zijn bri-e- venitasdi, waarin zich nog eemige wissels bevonden-; hij haalde diep adem, ging ver volgens. zitten spelen, etn w-oïii; nogmaals beproefde hij zijn geluk, hij1 won steeds meer. Nu had hij moeten terugtreden, maar idle eerzucht, zijn verlangen om zijn misstap idloor een schittereindl geluk verschoonbaar te makien, dlezia helsche verzoekingy 'kortom, de rampzalige speddle voort. Nauwelijks waren er twee uiren. ve-rlo-o- pen, sedert het 'gelulk hem toegelachen hald(, ofzijne haren rezen ten berge, hij fradi zich den boezem opieng©stohieuridi, kramp achtig, als het reufelien van een stervende, kwam-en nog idle wooidien over zijne lood kleurige lippen: Mijn landgoed)! Eieini diepe stilte volgidle. .Die kaarten vielenhij was geruïneerdOnverschillig gaapte men hem aan. Hij trok driftig een potlood luit zijn brieventaseh en schreef dlaarmedfei epniige regels .óp een stukje papier, zocht vervolgens zijn idlienstvaairidiigeni vriend op, gaf faera bet briefje over, en zeii niet een dbffe istemi: Voor mijne Valentine. Breng haar Idliit over pen uur. Daarop verloor bij Washington over weigering van graan uit voer naar Nederland heeft bet Haag scire Correspondenti-c-bureau ziich tot het Minis terie van Buiterlandsche Zaken, gewend, eln daar het volgende vernomen: Op h et oiogenblik, idiat in de Vcreenigdle Staten ..uitvoerverboden op graan werden toegepast, la-gen in Amieriikaarische havens een veertigtal 'beladen N-aderl-auds-chie stoom-' schepen. De h-eer Hoover, regelaar der voeding in Amerika en tevens president van de ,,Com- for Relief in Belgium", doelde aan gezant te Washington nnede, dat de ladingen zouden worden vrijgegeven op voorwaarde, dat 2/3 daarva-ij aan d!e Relief Commissie zou komen en 1/3 voor Neder land bes.chiifcb.aiar zoiuide zijn. Die Regeering was in beginsel bereid qp dit voorstel fa te gaan, id'ach bij overleg met de directie der Relief Commissie te Rotterdam, bleek, dat imen 2/3 d-er ladingen voor België niet kan gebruiken. Deze Commissie toch is door Ide üuits-che overheid niet gemach tigd veevoeder in België in te voeren én bij onderzoek bleek de ide bevrachting "dier beladen, schepen aldus te zijn verdeeld: 18.500 ton tarwe, 64.900 ton miais, 16.600 ton gerst, 42.100 ton haver. 52.400 ton lijn koeken. Van deze (artikelen kon d-e Relief Commissie slechts de 18.500 ton tarwe en ongeveer 30.000 ton mals gebruiken. Vasthoudende aan het door den heer Hoover aangegeiv-ein beginsel werd1 daarom het navolgende tegenvoorstel gedaan. Lie Relief Commissie zou recht hebben op 2/3 van de geheiele 'beladen wachtruimte van 195.000 ton, dus ongeveer op. 135.000 ton. Zij kon gebruiken 18.500 ton tarwe en 30.000 tan rnai-s-, totaal 48.500 ton. Het deficit van ongeveer 85.000 ton zou die Nederlandsche Reg-eering in scheepsruim-te beschikbaar stellen. W|aar voor Nederland dan ongeveer 145.000 ton zou overblijven, verklaarde de Reg-eering zich bereid ook de tonnage voor de Relief Commissie op 145.000 ton te brengen. De „American Export Council", het lichaam', dat in die Vere-enigde Staten over uitvoer beschikt, aanvaardde dit voorstel niet, doch besliste, dat 'die Relief Commis sie de 'beschikking zou krijgen over 185.000 ton tarwie en 40.000 ton rnais, terwijl voor Nederland zqui warden wijgegeven 135.000 ton gerst -en ongeveer 37.000 tan rnai-s. Ofschoon deze beslissing verre van be vredigend Was, motetst zij ten slotte wordien aangenomen als het uiterste dat verkregen- kon wordien. Aaii den Gezant te Wiasbington werd volmacht gegeven in overleg met de in koop-agenten idier Regeering de noodige voorzieningen te treffen om tot eene v-e-r- dfeeling der vrijgegeven ladingen te gera ken. Daarbij deden zich moeilijkheden voor terzake van idle goedkeuring der ladingen voor idie Relief Commissie. 'Dioior h-et lange liggen toch in de in Amerika hie-erschendie hitte 'waren vele- ladingen tot bederf over gegaan. Dieze anidlerhand-eiling-eM Werden door dein gezant toet idien lieer Hoover tot een goed einde gebracht en schriftelijk bevestigd. Die „Amrican Export Council" evenwel hechtte aan die getroffen schikking zijne goedkeuring niet, op grond dat zij ge>en bindende kracht hadi, omdat de heer Hoover haa-r zo injhiebbem getroffen in zijne quali- teit van president der „Commisisii-o-n der Relief in Belgium" en niet in die van regelaar der voeding. Intusschen tracht de gezant nog wijzi ging te verkrijigen van de gevallen beslis sing. Het Ministerie van Buiitenlnndsche Zaken verzoekt ons er op te wijzen, dtat in d.e medledeeling no-pens den uitvoer van, graan uit Amerika abusieveLijk is vermeld!, dat zich onldler die1 menigte. Eenzaam zat eene jonge vrouw in. hatne kamer te Wachten. Zij was diooldlsblieek. Bij het lidbt idler laag afgebrande waskaarsen sloeg zij nu leen blik naar den hemel, dan naar de eenzame straat. Eenzaam, gelijk die- lange uren voor baar omgingen, rolden eenige tranen over ha-re wangenH-et was Valentine-. Arme vrouw, aan welke folteringen was zij ten prooii! Zij moest het zichzielve bekennen, haar mam wias eer loos 1 Op dit oiog-eniblik werd! op die straatdeur geklopt; adieimiloosi stond zij op. Zij hoorde schreden .naderenverheugd sprong zij naar die deur, maar deinsde op hetzelfde cogenblik terug. Het was Dielbos, die haar koel een briefje overgaf miet die volgende regels: In uwe oogein, in .diie van ieidiereen ben- ik omt-eierdl; ilk ben niet iin staat dieze dub bele ellende te dragen; ik heb het land verlaten en- wil trachten im die nieuwe Iwe- re-ldi tot een nieuw en bet-er leven te- ge raken. Vaarwlel. Nauwelijks had Valentine Üaze vrees,e- lijfce regels gelezen, of zij stiiet Delb-os |t-er zijldie en vlo-o-g h-et huis uit. Die domtoren verkomriigdlei het tweede uur na middernacht, terwijl Valentin© al- Leien, in nachtgewaad!, de eenzame straten doorvloog. -Een -onbewust gevoel, ©en enkele ge dachte diiie (echter waar, d|ie onbe-dr iegelijk de Commission for Relief in Belgium, niet door ld© Dluitsiehe overheid is gemachtigd voevoiödler in België in te voeren. -Zulks is niet het geval, do-ch de commissie kan geen veevoeder gebruiken, omdat zij hare taak beperkt tat idle voorziening in voe ding van den mcn-scli. Ook behoeven enkele der cijfers ver betering. "D|e oorspronkelijke' beslissing van den American Expend Council gaf de Re- li-ef-comimiissie niet de beschikking over 185.000 ton, doch over 18.500 toni tarwe -en N-adierlanid ni-ct over 135.000, dto-ch o-ver 13.500 ton gerst. De Nederlands che commissie ter regeling van >die voadselkwestie met de Vcrae-nigde Staten is Woensdag te New-York aangeko men en vertrok onmiddellijk naar Washing ton. UITVOER VAN EN NAAR ENGELAND. W|ij lezen, in „Die V-eehaiiidle-l" Het Landbouw Exp-ort Bureau heeft dien laatsten tijd druk telegrammen- gewi-sseld met idle Central meat mark-at. Het resultaat is, idiait de makelaars (Salesmen) gaarne be reid zijn tegen -een pirovis-ie van 1 Ip-Gt. van idle bruto opbrengst, het rundvl-e-esch in consignatie-coimimiiisisie te vevkoopen ook die schapen va-n-"t L. E. Bi. Agenten voior idle S|m-ithfiel|d mairkt zijn niieit geraad- pleegidl, hoewel deze goed op d|e hoogte zijn; van Idle-n toe-stand v-an -do markt. D-e con signaties zulle-n- ook niet .geadresseerd wor dien aa-n de makelaars., doch idle he-e-le -partij zal gedirigeerd- worden aan een markt- comimisisie, idiie onderling zal verdleelen, naar gelang van prestaties van voorheen. RAAP- EN PATENTOLIE. De Minister van Landbouw heeft, gezien art. 8, liste liidi, der Diistrihuitiiiew-et, ondier inteekfci-ng van zijin- beschikking van 23 Aug. j.-l,, no. 65-84), afidi. Handel, bepaald: I. Die aflevering v-an raap- en pat-antoliia idloor o-liefabrikanten ten oliehaind-cla-ren, ïs verboden, ten-zij rraet schriftelijke' toestem ming van den Minister van- Landbouw, Nijverheid) en Hand-el. In gieval van- twijfel of iemand gieiranigs-chikt moet werden ondier de oliiefab-rikanten -en oliefaandelairea, wordt door d-e-n Minister voornoemd beslist. II. Aanvragen voior het verkenen van toestemming als sub I bedoeld, beho-oren te Worden gericht tot d-e Commissie van Advies in zake h-et gebruik 'van eetbare! vetten voor technische idioeieind-e-n, Van Speycktraat 4, te 's-Gravenhag-e. („St.-Ct.") RANTSOENEERING VAN COURANTENPAPIER. De Nederlandsche Dagbladpers, vereeni ging van uitgevers van dagbladen, houdt Maandag 10 September a.s. te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering, ter bespreking van de rantsoeneering van courantenpapier, waartoe wegens den kolen- nood en om andere ongunstige toestanden zeer waarschijnlijk spoedig zal moeten wor den overgegaan. De leveringen zullen reeds voor de maand October zeer waarschijnlijk niet meer kun nen bedragen dan 50, tot hoogste 75 pCt. van het normale gebruik van den laatsten tijd. VFILEN VAN BOONEN EN KOOL. Aam -besturen van vailiingsiverae-niiging-eni, controleurs, exporteurs -e-n o-nidiernem-ingiéiu tot h-et veiidiuurzamein vam groenten is door die Rijkscoimim-iss-i-e van, toezicht op- de Ver- een-ig-tng Gfaenteu-Qenit-rak bericht, idia-t mie,t ingang van Dtoinidierdag 6 September 19171 die volgende percentages geldle-n: iPiromhboonen: -5 pCt. biininiein-lamidi, 65 pCt, fabrieken, 30 pCit. buitenlandi. Die v-eilingisbesitureji wordien uitge-noodigidl er ten, strengste op toie te zien, dat gee-ti boon-en .afkomstig -uit 'het b-iiniinen-Lalndsctoet gedeelte, dqor idle telers of tuss-chienpersonen was, le-iidldie hare schredlen naar d-e ha-ven. Die lange; i-eelks van- lantaarns op dje kaai spreididien -e©n helder licht ver over h-et stille water. Vliegtenid- Mep zij dje kadlen- langs-; id-e schaduw va-n e-eu- man ging voor haar hit; zij -wildle roie-pe-n, tdio-ch kon g-eicïi geluid- luit hare kie-el 'krijgen; ihare knieën knikten) zij vjie-1 nieidlerAnatole- vluchtte stee-d-s voort; idie ongelukkige -richtte zich wedier op -e-n ijldie hem na. Met idle- uiterste krachtsinspanning geluk te -hief haar eindelijk Anatole te- bereiken. Zij sloeg haar wanhopige wringende ban den om zijn hals le-n- smeekte hie-m- haar niet te verlaten-. Zij wild© h-emi alles vergeven, daaraan m-o-cht hij niet twijfelen. Zij zou hem bijstaan, door „ha-re liefde ov-er zijn sp-e-elzuidht zegevieren» Getroffen wierp Anatofe zich schreiend vaar h,are voeten ©n dankte haar vo-or haa-r groote -liefde, «Mie hem- .alles- vergaf. Plechtig beloofde hij -niet in -een- vreierrid! land, m-a-ar bij -en do-or haar naar e-e-n nieuw, een beter lev-en te zull-en streven. Het was leien aangrijpend tafereel in dezen stillen nacht am de donkere haven-omgeving te hoopen hun zacht geschrei van gro-ot -berouw iem innige Mefde. Aan dat ooigenblik behoefde Anatole in zijn latex leven -slechts terug te- dienken dnr zijn speelzucht te oivea-winnen en te- leveln alleen voor het geluk v-an zijn vrouw. M Cl UU.' V - LA n5")

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1917 | | pagina 1