It. TWEEDE BLAD. JE» oenhandei Ikmaar, kMEN, JE, 6. 2L Noord- emkool- Lange- bleek- Zaterdag 19 Januari 1918. No. 8 Soldatengraven. Uit de Pers. Oofd). ingewisseld, Cfevsallsg' m$i spossae »r§ e® mm gsienzaad, rap- i drank moeten vengoed in een veel goedkooper en uitstekendste trage ontlasting, ijs vertering, enz. ral verkrijgbaar, ekela. (Gron.) ONS BLAD. „W]ir Toten, wir .Toten, siind gröszere Heeie Als Ihr auif der Erdle, als ihr ruf Idem Meerei" Er Ts bij F. Biruicklm-am te Mun-cheni een „'boek als een monument" verschenen,, „Kriegsgraber" „Soldatengraven" ge- heeten, een boek, dat o-n-si stil stemt van droevige overweging. Met weemoed in het harit zal menigeen denken aan de talrijke ménischen,levens, die in diezen oor log uit bet leven zijn weggerukt. Waar vinden deze dapperen h-umne laatste rust plaats? Zullen de bloedverwanten, die in (iet vaderland' achterbleven-, nag eens hei graf van hunnen zoom, broeder of vader weerzien? Wordt voor die graven der ge sneuvelden- -die tiooidiige zorg gedragen? In een serie artikelen, verduidelijkt met meer dan 150 fo-to-grapbische opnamen en schetsen, geeft het bovenaangehaalde werk ons antwoord op deze vragen en -de tal rijke andere, die in onzen geest kunnen opkomen. Overal in het bezette gebied heeft de "Duitsche legerleiding bepaald-e comman do's (aangesteld, die belast zijn met de verzorging der soldatengraven. Met d-e grootste nauwgezetheid worden d-e dood-en- registers bijgehouden en de ligging der graven genoteerd, zo-odat men van d-e mees te strijders met zekerhieiidi bet graf kan aanwijzen en het weemoedig' opschrift van een -so-ldatengraf„Hier rust een onbekend soldaat", betrekkelijk zeldzaam is. Een der foto's do-et ons eene begrafenis iinihet veld zien in al haar eenvo-ud. Zwij gend beweegt de stoet zich door een den nenwoud. Hier- en daar zijn langs den weg soldaten geposteerd. Vo-o-rap het vuurp-ele- ton, daarachter een soldaat miet een krans, dan volgt de baar met -het lijk van den gesneuvelde. Haar vo-lgen eenige officie ren en dan lange rijen soldaten, die- aan hun kameraad de laatste eer willen be wijzen-. Het is een' waarlijk tragisch schouw spel, dat zicih aart onze oogen voordoet. De zorg, die aan het graf wordt besteedt, doet ons zien, hoe de soldaat met ge lijke liefde het graf bereidde voor vriend /en vijand: in den dood kent men geen vijanden meer: W|aar het ©enigszins mo gelijk was heeft men het graf met groen en bloemen versierd en o-veral ziet men het streven orn den do-oden soldaat met alle middelen, die ten dienste staan, d-c verdiende eer en liefdie te bewijzen. Vele graven vinden wij van een enkelen soldaat; misschien in een kleine scher mutseling met den vijand gevallen en door zijne strijdmakkers op dezelfde plek be graven. 'u Houten kruis- dra-agt den naam van den gesneuvelde, terwijl zijn helm- m,aar soldaten aard op het graf is neergelegd. Langs een met sneeuw bedekten weg ligt eenzaam een graf, welks- kruis het opschrift draagt„Hier ruist een onbekende ko zak". Ver vara zijn vaderland; vara d-e oevers van den Don, Terek of Koeban, heeft hij -een eervol graf gevonden in den Diuitsohen grond. Hier en daar treffen wij eene verzame ling van kruisen aan. In cpmars-Ch tegen den vijand zijn zij als- trouwe kamera-den samen in den doo-ci gedaan: m-issohie-n heeft één granaat hen allen neergeveld en zijn zij bij elkander neergelegd Op de groote slagvelden wordt onze blik getroffen door een wand van. kruis-en. Vrienden en vijanden liggen- in hen dood vereeniigd in denzelfdien grond: naast de Duitsche namen lezen wij: „Hier rust een onbekend Fra-nsoh soldaat". „Hier ruis-i (ie En-gelsdhe soldaat T. H-elly" Voor al in het Wie-sten is het -een der eerste zorgen v-an het Duitsche legerbestuur ge weest de -graven van enkelingen o-v-er te brengen naar het dorpskerkhof of jnaar de massagraven, opdat men zeker zo-u zijn, dat ook in de toekomst voor het graf zal worden zorg gedragen en dé landman hiet eens zijn ploegschaar door bet land zal trekken, waarin de soldaat zijn graf gevonden had. In het Oosten duidt d-e vormi van het krui-s aan, waar Duitsdhers en Rus-sen be graven zijn: het Latijns Oh e kruis voor de Duitsdhers, het Andreaskruis voor de Rus sen, „Onder den somberen Russischen, he mel" zoo schrijft Biruinoi Paul in het miaandsdhrift „Wiieland" „strekt het land zidhi vlak o-f heuvelachtig uit naar het Oos ten, Wouden wisselen af met bouwland en braakliggende velden. Dorpen en gehuch ten- zijn verwoest en verbrand, anderen liggen .zo-o vreedzaam, als ware nooit een vernietigende oorlog over hen heengegaan. Daartus-sohen de -gravenEenzaam en ver laten: Op het kleine kruis js door de hand van een 'Kameraad geschreven: „Hi-er nuatDaarop de 'helnn. Verdorde takjes en eenige bloemen, op het graf uit gestrooid. Het geheel is omgeven jdoor berkenib-o-omen, een vredig plekje, als een roerend eenvoudig gedeukte-eken van op offering tot in den dood', een gedenk- ieeken van trouwe wapenbroeders-cihap. De kruisen der Russen zijn grof ien zwaar, van dikke balken: zij verheffen zich: hoog boven de heuvelen, van verre zichtbaar. Dirie dwarsbalken, waarvan de onderste schuin bevestigd is, verlaen-em het een vreemde schoonheid, die aandoet als een geheimzinnig teekera uit ihet Oosten va-n Azië of uit lang geleden tijden. Daaronder liggen de Rus-sen begraven, officieren en manschappen. De manschappen liggen in twee rijen, de officieren zijn flwars over hen heen begraven-, daarover is- een ho-oge heuvel opgeworpen nijet het machtige An dreaskruis: zo-o is het Russisch gebruik „Na de gevechten o-mi Ioewalki in de lente van 1915 hieven twee Duitsche gra ven in Russisch bezit," zo-o- wordt in- dit bo-ek verhaald. „Toen in den- zomer van hetzelfde jaar het Russisch- front voor het aanstormen onzer soldaten tot achter .Wilna mo-est wijken, zagen zij', dait bet soldaten- graf van 16 man go-ed onderhouden, doch dat van den offici-er verdwenen was. Alle navo-rsdhingen- naar den- verdwenen, gesneu velden- offioier waren te vergeefs To-en werd het a-nld-ere graf geopend- en daarin, dwars o-ver zijn m-ans-dhap-pemiili-ggend, had den zij hem begraven om hem naar Rus sisch gebruik de hem toekomende eer te bewijzen." Het prachtwerk is gestoken- i-n pen een- vo-udigen witten band, afgezet met zwarte randen en getooid met het zwarte oorlogs- kru-is. P. S. „Beter gewaardeerd". Met vreugde lezen we volgende opmer kelijke woorden i-n „De Heraut" van 6 Jan. 1.1. „Wlij Protestanten van- o-nz-e dagen s-ta-an anders in onze beoordeelin-g van de Room- sene Kerk, dan Luther en Calvijn, De Paus is voor ons niet meer de antichrist en de Roioms-dhe Kerk niet me-er de zondige vrouiw uit de Openbaring. Het Christelijk element, dat in d-e Roomschie Kerk nog nawerkt, wordt floor ons betergewaar- d eer id, -en waa,r de strijd in onze dagen vooral tegen het moderne ongeloof gaat, voelen we zelfs, bij alle verschil van dog matiek en kerkelijk standpunt, h-oe na we 'in imeni-g opzicht aan 'de R-o-om-s clhe Christen,-en st aan". Mogen meer en me-er onze afg-esdhlei- dera broeders -en zusters leerem kennen en waardeeren- d-e schoonheid en waarheid- van Christus' ééne en eenige Kerk', zoo- schrijft „De Bazuii-n''. Herhalen we daarom dikwijls het vol gende, door Z. D. H. Mgr. H. van de We tering goedgekeurde QEBlED voor de b-ekeerin-g van Nederland. Almachtige, eeuwige God, die wil,flat allen zalig worden-en niie-mainid verloren, gaat, zie barmhartig neder op d-e zielen onzer dwalende broeders en zusters in Nederland, opdat de blinddoek vvegvall-e van- hunne oogen -en zij, teruggekeerd tot fle ware Moederkerk, iden vrede mogen genieten der v-olle waarheid. Door Christus, on-zen Heer. Amen. O Maria-, Moeder Golds; bid voior hen. Aan dit gebed gewaardiigde zich de Aartbisschop van- Utrecht een aflaat te verbinden van 100 dagen, eenmaal daags te verdienen. - Fen merkwaardige getuigenis e-n treffende lo-ft-uiitiing' op de Katholieke Kerk bevatten deze woord-en, welke de be faamde predikant Billy Sunday onlangs te Patersoin uitsprak. „Die Rooms-ch-Katholieke Kerk i-s getrouw a-an God, getrouw aan den Bijbel en aari Jezus Christus a-ls de Zoon van Ood daaraan is het tore te schrijven, dat zij alle eeuwen is staande ge bleven. Indien gij Katholiek zijt, hoop ik, dat gij naar de JVlis gaaf. Ga ter b-ie-cht: gij zult van mij geen woord critiek hon- ren." Een wel opmerkelijke uitlating, vooral in zulk een m-ond. BINNENLAND. R. K. CENTRAAL PROPAGANDA- BUREAU. De heer B. Th. de Wolf schrijft ons: Het aantal exemplaren van ons, propa gandablad „De Katholieke Partij" is ge stegen to-t 125.000 en no-g komen aan vragen in. W-ij moeten thans stop zetten. Had het hoofdbestuur niet bijgesprongen-, wij had den onze belofte: „de eersite keer gratis" niet kunnen houden. -Met instemming is ons eerste nummer begroet en 'de belangstelling ervoor zóó groot, dat het werkelijk onze verwachtingen overtreft. De groote belangstelling oni als gevolg daarvan de talloo-ze aanvragen omi toezen ding, alsmede de vele verzoeken om, prijs opgave geven ons aanleiding het volgende voorstel tot de kiesvereeniigingen te Boen; -Meld ons binnen een w-eek, dus- vóór 26 Januari, welk bedrag de kiesveiree-nigkig elke -maand vo-or de toezending d-er be-noodigde exemplaren kan beschikbaar stellen. Het plan best-a-at, om, indien fl.it ©enigs zins meevalt, met de gratis levering door te gaan. Stuurt ons zoo spoedig mogelijk uw antwoord in, opdat wij in staat zijn een bevredigend- antwoord te pulblice-eren. De 'brochure van Mgr. No-lens-, welke de rede en repliek bevat, door ons Tweede Kamerlid liin het parlement gehouden, is gereed en zal aan d-e aanvragers wo-rden toegezonden. De prijs is 5 cent p-er stuk. Wij verzoeken nogmaals dringend, ons de adressen der besturen d-er propa- gandai-clubs in te zenden. Binnenkort Ih' open wij dezeni uii-t te noodi- gen tot een vergadering te Utrecht, waaT de propaganda aal worden besproken. M'r. 'A'. vail Wijnbergen Weeft ons toe gezegd voor de bestuurders di-er propa- ganda-clubs in deze vergadering een rede te zuilen houd-en. Men- gelieve op de sprekerslijst no-g bij (c voegen-: N. J. F. Matthijsen, hoofd de'r R. K. school, te Wiormerveer; J. Th. van Lent, hoofd der R. K. school, Absteder- dijk 26, Utrecht; Jac. Kamerbeek, Zijlstraat, Haarlem'. Nogmaals danken wij vo-or den steun, welke ons bureau mio-dht en nog steeds m.ag ondervinden -en bevelen het qdres Spui 22, nog eensi dringend in aller aandacht aan. „DE HANZE" EN DE POLITIEKE ACTIE. Door het hoofdbestuur van „De Hanze" is aan de afdeeliingen en gilden een circu laire verzonden, waarin gewezen wordt op het zeer ho-og katholiek belang, dat bij de ,a.s-. Kamerverkiezingen op 't spel staat, en met allen nadruk bij de leden aange drongen wordt, te zorgen, dat in h-unne o-nder scheid-ene parochies al-lie middenstan ders, ja alle mannen boven- d-e 25 jaar, lid worden van de R. K. Riesvereeniging. JAARWEDDEN WETHOUDERS. Oed. Staten van Noord-H-olland hebben de jaarwedden der wethouders van de ge meenten nader vastgesteld als volgt: Obdam f40; Avenihom f40; Heemskerk f 100; Schermerho-rn f50.Uitgeest f 100; Blokker f60; Koedijk f100. BUITENLAND. DE GEESTELIJKHEID VAN BEZET ITALIË. In strijd met het volkenrecht hebben de Doitsch-Oostenrijksche troepen den his s-Chop van Treinte en alle geestelijken in- het overweldigde Ita'iaansche gebied, die t-e-gen het optreden der overweldigers- wilden- pro- tes-teeren, gevangen gezet, aldus wo-rdt uit Rome" gemeld. MUITERIJ IN KIEL? De correspondent van d-e „Daily Ex press" te Genèv-e seint.- aan zijn- blad- Een- telegram uit Bazel geeft bijzonder heden betreffende een muiterij, welke Maandag van de vorige week bij de vloot te Kiel he-eft plaatsgehad. De muiterij begon bij d-e bemanning van de d-uikibooten en breidde zidh- yervojgen.9 nit tot een deel der bemanning van de te Kiel stati-onmeerende kruis-ers. Na-ar verj-uidt werden, 38 officieren ge dood door m-aunen, waarvan, verscheidene ook aan de vroegere muiterij hadden deel genomen. Ofschoon de muiterij plaatselijk is, toont zij toch-, dat het marine-volk, vooral de bemanning der onderzeeërs^ ontevreden is, o-mda-t het aantal bo-oten en jniakkers, die in de Duitsche havens terugkee-ren, jed-erc m-aaind minder wo-rdt. DE ANNULEERING DER RUSSISCHE STAATSSCHULD. De Russische Voffcsoomniissuri&sein- heb ben aan het Centrale Uitvoerende Comité des sovjets het decreet betreffende de on voorwaardelijke annuleering, zonder uit zondering, van alle buitenlandsche leerlin gen; ter goedkeuring voorgelegd'. DIE POLITIEKE TOESTAND IN RUSLAND. De Stodeh-olmsche correspondent van d'e „Dlaily New-s" had een onderho-ud met den haar Engeland terugkeerende gezant B-udhanan, die hem verklaarde ni-et te ge- Ioo-ven a-a-n een directe ^verandering jn de binnenlandsche politiek; o-md-a-t geen enkele partij steik genoeg is o-m de B-olsjewiiki te verdringen. Zoolang deze hunne beloften houden, zullen zij aan de r-egeering blijven. Hij voegde hieraan toe: „Het Russische volk is den oorlog moe en verlangt vrede." PLAATSELIJK NIEUWS. 'T ZAND. Vanwege „de Hanze" wo-rdt alhier as. Maandag eene vergadering gehoud-en, waarop de heer S. J. A- Kees-om, uit Alk maar, het doel en de werking van het Bureau van Advies vo-o-r den Middenstand zal uiteenzetten. Niemand verzuimt deze vergadering bij te wonen. WPRM E R VEER. Levensmiddelen. In de week van 21 t-o-t en met 27 Januari zijn op onder staande blauwe bonnen de daarachter ge noemde regeeringsgo-ederen te verkrijgen; Bon 18 zandaardaippelen 1 K.Q., bon 19 zanda-ard-a-p-pelen 2 K.G.; bon 20 -jiort 1 H.G.bon 21 peuilvruqbt-en 1 H.G.b-o-n 22 vet 2 H.Q.bon- 23 kl-eiaard-apipelen 1 K.G. Het menu voor de Gemeentelijke Cen trale Keuken vo-o-r d-e volg-enlde we-efc luidt: Dinsdag selderijlsoep, Donderdag stamp pot (aardappelen met snijbo-omen) m-et in levering van bon 18. Zaterdag bruine boo nensoep. In de week van 20 tot en met 26 Jan, zijn op de oranje b-onnen 92 tot en met 98 verkrijgbaar 1 L. melik a ,11 cent. Voor degenen, die geen mclkbonbo-ekjes- Webb-en is het melkranfsoen vo-or de volgende week vastgesteld op 0.2 L. per persoon- en per dag, tegen 17 cent p-er L. Voo-r zieken en zwakken wo-rdt op de groene bo-n-nen de volgende week afgeleverd: Bion 5 gort 1 H.G.boni 105 rijst 1 HLG.; bon 205 vei 1 H.G. Nieuwe melkbo hbo-ekjesL Voor de ingezetenen, w-i-er eigennamien beginnen met de letters- H. tot gin met K. bestaat gelegenheid tot het ia ontvangst nemen van nieuwe tnelkbonb-o-ekjesi en wel op Maandag tot en met Dlon-derdag van, 101 en van 23 in de week' van- 20 tot en met 26 Januari 1918 ter gemeente-secre tarie. Men moet de 1-egitimatBekaart mede brengen. TWiISK. Statuten-. In. Staats courant No. 13 ko men de statuten voor van de Rundveefok- vereeniging „Ons Belang", alhier, SPANBROEK. B e n o e m-d. Bij K. B. is dé heer A. Com mandeur benoemd tot burgemeester van O-paneer en Spanbroek. SCHAGEN/ Aanstelling. Mej. W. Roggeveen, werkzaam bij de levensmiddelen-distribu tie ite Sdhagen, -is aangesteld bij' d-e cultuur commissie, waarvan het kantoor gevestigd is te Schagen. F okhe ngste n ke ur i ng. B-ij de Na- jaarskeurin-gen- van Folkhengstien zijn o. m. goedgekeurdEdelman, van G. Schoort, Harenca-rspel. Tribun; van N. Commandeur, e-n C. Stoop, Wlogn-um1. Claurel- Ha-1, van J, Smit, Spanbroek. Architect, va-n C. Ge-er. lings, An-na-Paulow-na. Vooltigeur, vain D. Aartm-an, Hoo-gwoud. Telegra-af-v-ereeniging Wiieringen. UITGEEST. Dienstweigeraars. G. Vlo-lt-e-s en P. Twisk, beiden van hier, die als miliciens cn-der de wapens moesten korn-en en dit weigerden, zij,n Donderdag ond-er geleiding naar Haarlem opgebracht. R. K. Kies vereeni-ging. Vrijdag 25 Januari houdt de R. K. K-iesvereen-iging in „de Ooievaa-r" ee-n algemie-ene vergade ring, des avonds te half acht, waarbij Mr. Paul van Sonsbeeck, burgemeester van Eg- moud-Binnen, over Evenr. V-ertegenwoor- ding zal spreken. WARMENHUIZEN. Loop der bevolking over het jaar 1917: Bevo-lkiing op 1 Januari 1917: 1013 m„ 933 v., totaal 1946. Geboren in 1917: 31 m., 32 v.; geves tigd 86 m., 91 vr.totaal vermeerderd: 117 m., 123 v. Overleden in 1917: 19 m., 16 v.; ver trokken: 52 nr., 63 v.; totaal verminderd 71 m1., 79 v.; dus totaal bijgekomen 46 mannen en 44 vrouwen. Op 1 Januari 1918 tota-al ingezetenen 2036. ALKMAAR. INGEKOMEN PERSONEN. M. !P. E. Spaujaard-W-olle'nisiiek, E.L., z., Prins Hendrikstraat 40. Haarlem. B. Vos, N.H., koopman-, L. Oudorp- 7, Dor drecht. M, Hl Elzevier, D.G., h-uii-shou-d'- st-er, Stationsweg 174, Craft. A. C. Apeldoorn-, R.K., idi'b., Verdronken-o-ord 15, Egmond aan Zee. T. van Gelder, N.H., -gasfitter, Qverd-iestraa-t 56, Buiksloot, A. Noo-rdeloois; N.H., onderwijzeres, Vogelenzang 4, Z.- en- N.-SChermer. M. Kolkman, R.K.. pos-tbode, Land'straat 82, Petten. C. Nellen-berg, N.H., tuin man, Rits-evoort 25, Groenk». A. H. Gouwe, E.L., knustschilder, Ondegra-chtl?!), St. Pieter. E- J. C. Hellingm-an, N.U., Stationsweg 17, Beemster. M. Bo-oU, N.H., db., W-es-tidiijk 14, Schermerhorn. Wed. H. Emke, R.K., huishoudster, Keizer straat 12a, B-ergen. A. J. Schipper, N.H., werktuigik,, OudegraCh)t 12a, Amster- dam. W-. J. G. van dien Hen-vel, N.H., Leerl. 'klerk H. 1J.S. M„ Sitation-s-s-traat 50. Vêlsen. N. de Groo-t, -R.K., pakiiuiskn., Hofstraat 6, Zaandijk. M. S. Schuit, R.K., db., Hoeverpadi 34, Egmond-bin-nen, H. Wits-en, N.H., timinerman-, Wester- hofje 21, St. Pan eras. J: J. Bialfc, N.H., db., L. Oudorp 50, Jisp. P. Co-set, R.K., db., Laat 150, Rotterdam-. H. Wolff, N.H., behanger en st-o-ffeerder, Geest 1, Amsterdam. J. M. de Groot-Booij, D,G., z.. Nieuwla-ndersingel 42, Pui'merend J, M. de Lauge-Wagem-akers, G.K., zLangestraat 66, HilLiigersberg. A. Pel, D.G., z., Laat 137, DOrdreahit. E. C. T-uijnman, R.K., db-., Finids-en 92, Bergen, W. J. J. tie Lang, R.K., kel-lner, Lom- bardsteeg 4, Culem-boirg. M. Fernhout, G.K., schipp-erskneaht, Van- der Woude- straat 43, Hoog-eveen. M. Sch-rieken, N.H., z., Stationsweg 13, Zijpe. S. Th-enisz, R.K., kermiisreiz-iiger en schipper, Vaartuig, Amsterdam. PI Daninijs, N.H., koiopm-an, St, Annastraat 23, Veenhuiz-en, VERTROKKEN PERSONEN. L. Hartho-orn, N.H., db., Langestraat S3., Anna Paulo-wna. C. L. Koersveld, R.K., ass. huiish., Verdro-nkenoo-idl 7, Wervers- hoof. L. E. Koersen, R.K., sigaren- sorteerder, Verdronkenoomd 45a, Leiden. K. Nielen, R.K., z„ Ciudegracht 105, Amsterdam. H. Bergers, R.K-> ko-k, Laat 106, Amsterdam-. I. Lamer is, N.H., ass. apoth., Verdronkenoondl 121, Gronin gen. P. M. C. üla-vemans-, R.K., z., Fn-idsen 105, Hardenberg. G. H. Oud-- haarlem; R.K., z., Staitionsiweg 104, Bil-oe- menda-al.P. van der Veer, G.K./N.H., scheepstim-m-erman-sknech-tj Oosterko-lkstraat 23, Achterk-arspelen. L. W„ C. Zu-ider- du-in, R.K., z., Nieuwpoo-rtslaalni 38, Hil- lego-m-. G. Hol'lenberg, N.H., db„ Laat 142, Bergen. A. L. Lindeboom, R.K reiziger, Westerweg 35, Slot-en. M. A. Leijen, R.K., z,, Wesiterweg 12, Slot-ein-, W-ed. J. Temme, N.H., z., OudegraCht 172, Hoorn. Cl C. tie Riuijter, R.K., db., Nieuwpo-ortslaan 38, Heiloo. J. H. 'Abbink, N.H., k-aintooirbed., Stations straat 35, Almelo-, J. pri- A. Mo-uissie, N.H., kinderjuffr. én db-., Meti-usigra-cht 5, Bussum. T. F. Haulez, R.K., grond werker, Nieuwpo-ortsla-an- 153, Heerle-n. F. C-. Habi-ech't, E.L., z., Lo'mb-ardsiteeg 3, Utrecht, J. Kolk, N.H., leerl. klerk H.lj. S. M., Snaarmanslaan 56, Den Haag. W- Ko-ppes, R.K., zWesterweg 58, Rotterdam. Hoofd van een gezitii LOMPEN. De Directeur van hét Distributiebedrijf deelt jhl-et volgende miedie: De M-imister van Landbouw, Nijverheid- en Handel, nootiigt d-e directies van all-e industrieën in Nederland!, die lom-pen ver werken, lalsm-e-de all-e in N-eid-erl-andl ge vestigde groothandelaren in- lompen, die vóór o-f gedurende den oorlog redhts-treeks aan zulke in-dustriën lompen- hebben- ge leverd, in h-un -eigen belang uit, zich ui-ter- lijk 21 Januari a.s. schriftelijk te richten tot de Co-mmissie van Advies jnzake lom pe1^ Stadhouderslaan 102 te 's-Gravenhage, mét vermelding van firmanaam en adres'. Door die Commissie zullen in het belang van de regeling van den handel in lom pen, vragenlijsten worden verstrekt, welker nauwkeurige invulling in het belang van verbruikers en- handelaren ten zeerste weidt aanbevolen. In het bijzonder wo-rdlt de aandacht van belanghebbenden gev-estigd op de oo- wenschelijkheid van opslag o-f vasthouding van lompen uit speculatieve oogmerken, daar ten opzichte van den uiitvoer hetzij gedurende o-f spoedi-g na den oorlog- geert enkele toezegging kan worden gedaan en in het belang van de binnenlandsche pij verheid zo-o noo'dig tot het jn bezit nsm-en van voorraden, zal worden overgegaan. HERFST-ZAAIZADiEN. De Directeur van het Distributiebedrijf deelt, ingevolge de circulaire van fret Mi nisterie van Landbouw, Nijverheid en Han del, mede, dat alle herfst-zaa-izaden, voo-r zóóver nog aanwezig bij erkende jandboiu- vvers-teelers, -erkende handelaren en er kende -landbo-uwvereeniging-enonmiddellijk worden gevorderd) om te worden inge leverd. Tevens wordt medegedeeld, dat de vor dering van Wil-helmina- en Roodkaf-win- terzaaitarwe wo-rdt uitgesteld tot 1 April, opdat waar no-odig no-g herzaaiing van slecht aangeslagen perceelen met goed gekeurd zaad kan plaats vinden. GEVONDEN VOORWiERPEN, welke dcor de eigenaren terug te bekom-en zijn aan het Bureau van Politie alhier, eiken werkdag van 91 uur fles vo-orm. Dirie portem-o-n-naies met -en zond-er geld, een zilverbon, -een dop van een vulpen, een kaas, een m-an-dhetknoop, een Jiondenf halsband, een jc-nge witte Jiaan, een zilveren broche, een trap, twee damiestasChj-es jnet tnho-ud, eenige handschoenen, -een m-elk- maat, twee overschoenen en een badhand doek. BEVRIEZEN VAN VLEESCH. Dte Directeur van het Distributiebedrijf deelt mede, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en- Hand-el, heeft goedgevonden te bepalen: 1. Het is verboden ruinid-, kalfs- of schapenvl-ees-ch t-e be vriezen, of op peniger- lei andere wijze te conserv-eerein. 2. Ten behoeve van het bevriezen- of in bevroren staat h-ouden van- vle-es-ch zul len met ingang van 15 Februari 1918 geen kolen meer beschikbaar worden gesteld. 3. Het bepaalde ond-er 1 en 2 is ni-et van toepassing op- inrichtingen; die in op dracht oif vo-or rekening van de R-ege-eri.no; vleesch bevriezen of in bevroren staat be waren;. 4. Van het verbod onder 1 kan -ont heffing worden verleend do-or de- Rijks commissie van Toezicht op de Vl-eesch- vereeniging. VOORZIENING IN DE VACATURE IN DE COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. Tot vej-vulling der vacature in' boven genoemde Commissie; -ontstaan- wegens pe riodieke aftreding 'va-n Mr. A. H. Serva- tius, stellen B. en W; voor uit h-et na volgende dubbeltal -eene keuze te flo-en: 1. Mr. A. H. Servatiusi. - 2. Mr. Pi, A. Offers. De benoeming wordt gerekend te zijn ingegaan op 23 December LI. „KATHOLIEKE KRING." Op Woensdag 23 Januari a.s., des avonds tflL8 hiu-r, zal ten huize van den heer Proot de W-eled. Z-e-erge-1. he-er Dir. G-erard Brom Redacteur van „De B-eia-aid" voor de l-edpn van bo-vengeno-emden Kring spre ken over „St. Franciscus". Wiaar de heer Brom thansi spreken zal over e'-en -h-em zo-o- geliefd onderwerp- als een heilige-leven van een heiligeals St. Franciscus n-og weD daar moeten wij tpflle leden van den Kath. Kring ten zeerste aanraden den heer Brom in devote aandacht te kom-en aanhoorem Het feit -alleen, dat deze spreker -op treedt met dit Onderwerp, verzekert bij voo-rbaat het m-ooie welslagen- van dezen Kring-avond. Dameskaartejn a f0.25 zijn bij den secre taris, den heer H. J. F. Wanna, verkrijg baar. Begrootings-nabeschouwingen. III. (Slot.) In na-uiw verband met d-e beschouwingen; welke bij de behandeling d-er begroeting werden gewijld! aan den zo-rgelijlcen finan- cieelen toestand -dier gemeente, zi'en wij de bij deze gelegenheid veel besproken „winst wiit gemeentelijke bedrijven". Som mige raadsleden sprak-en zich uit tégen een dergelijke winstmaking: noemden zo-oi-ets een „verkapte- belasting", and-ere meen den-, diat er niets tégen was. 't Zou vo-orzeker -een ideale toestand wezen, wanneer de gemeente op geen enkel bedrijf oo-k maar ©enigen winst be hoefde te mak-en, wanneer zij haar afnemers liet product óf den arbeid- leveren kon tegen den kostprijs en ge-en cènt méér, doch nog afgezien van het feit, dat de bedrijven in de practijk elkander feitelijk niet zelden financieel te hulp moeten ko men-, nog afgezien ook daarvan, dat hef allemaal geen- -echte winst is, wat men gaarne als „winst" beschouwt, bet kan niemand ontgaan, diat éénige winst op welke wijze ook verkregen en wit weik-o bedrijven oo-k getrokken de Alkmaar- sche gem-een-s-chap bij het opmaken van de gemeentelijke b-el-asting (gelijk zulks hoog iioodi-g blijkt) ten go-ede komt, en Id-at .een normale winst (nooit ho-oger dan die, r- welke normaal -uit particuliere bedrijven wordt getrokken) derhalve ni-et -uit den booze kan worden geacht. De afnemers van gemeente-produict of gemeente-arbeid worden toch in 't bij* L

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5