No. 16 12e Jaargang Donderdag1 7 Februari 1918 Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bat.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIÊN: VERGADERING AANDEELHOUDERS POLITi Een edel Hart, Per kwartaal franco huis. f 1.15 Met geill. Zondagsblad 1.55 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant f 0.06 van het Zondagsblad 10.05 j Van 1—5 regels10.62» Elke regel meer. f 0.12' Reclames per regel f 0.35 Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. ƒ0.40 van van de N,V. „ONS BL AD", R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor N. H., op VRIJDAG 15 FEBRUARI 1918, te 8 uur am, ten huize PROOT, Lange straat. Ontslagaanvrage van den administrateur. Benoeming van een nieuwen administra teur. Sollicitatiebrieven liggen ter inzage op het kantoor van de N.V. aan de Breed- stra&t. Het Bestuur: Mr. KRAAKMAN, Voorz. H. KENTF.R, Secr. J. F. QUAX, Pennhsgm. XVIII. EK. Het maatschappelijk ziekteverschijnsel dat werkloosheid heet en dat zich ook reeds voor den Oorlog op ruimen schaal vooral in de groote steden voordeed, m>ar door den oorlog in omvang zeer is toege nomen, vraagt tegenwoordig aller aandacht. Niemand zal het ontkennen dat zoowel de gemeente als de Staat geroepen zijn om te hulp te komen waar dit verschijnsel zich voordoet. Zij die buiten hun schuld, door omstandigheden van hun wil onafhankelijk, tot werkloosheid gedoemd zijn, mogen niet aan hun let worden overgelaten. De oor zaken op te sommen, waaraan de werk loosheid te wijten is, vooral gedurende de wintermaanden, komt mij van minder be- teekenis voor dan de middelen te noemen om zooveel mogelijk in hit levensonderhoud der werkloozen te voorzien. Het veel toegepaste systeem geldelijke uitkeeringen te doen hetzij door gemeente, hetzij door een steuncomité, zonder dat daar eenige tegen praestatie van arbeid tegenover staat, moge al steun brengen in de huisgezinnen der werkloozen, de keer zijde hieraan verbonden is zeer zeker met onopgemerkt voorbij te gaan. Het eigen initiatief, de lust om te arbeiden wordt er door verminderd en het op deze wijze zoo gemakkelijk verkregen geld, maakt dat vele arbeiders liever aldus worden geholpen dan op ernstige wijze naar arbeid te zoe ken. Er moeten dus middelen gevonden worden die aan den nood tier werkloozen een einde maken en tevens bevorderen de arbeidslust bij hen die voor steun in aan merking komen. Allereerst dienen wij dan te noemen een juiste, verdeeling van die werkzaamheden welke een gemeente zelf heelt te verrichten en hei zoeken van werkzaamheden die voor een gemeente zoo niet aanstonds, toch in afzienbaren tijd van belang zijn. Dat men hierbij op de allereerste plaats heeft te denken aan de jaarlijks terugkee- FEUILLETON. rende onderhoudswerken, spreekt vanzelf, De keuze van het tijdstip waarop deze verricht kunnen worden speelt hierbij een groote rol. Werkverschaffing is verre te verkiezen boven armenzorg, ogidat de prac- tijk ons de groote schaduwzijde van deze soort hulp duidelijk aantoont. Onbillijkheid en ontevredenheid zijn er veelal de ge volgen van. Zeer zeker kan men ook het sparen in tijden van overvloed als middel aangeven om in moeilijke dagen in het eigen levensonderhoud te'-voorzien. Doch de tijden die wij beleven, waarin alles even duur is en de arbeider zelfs bij hoogs loonen nauwelijks in staat is voor zich en zijn gezin het hoogst noodige zich te ver schaffen, valt aan sparen geheel niet te denken. Naast de werkverschaffing valt dan ook de verzekering tegen werkleosheid alleen nog als duurzaam middel te noemen. Een dergelijke organisatie in het leyen te roepen zal zeer zeker niet zonder groote moeilijkheden kunnen geschieden, maar toch mag dit geen reden.zijn het vraagstuk zelf buiten beschouwing te laten en te trachten den weg te vinden die tot dit einddoel kan voeren. Alleen de verplichte verzekering "kan tot een afdoend resultaat leiden, zoolang slechts de vakvereenigingen en zij die daarbij zijn aangesloten de vruchten plukken, zullen er steeds velen b.ijven die, omdat zij In geen organisatie zijn opgenomen, daarvan ver stoken blijven. Het zal noodtg zijn, dat de gemeenten de bevoegdheid verkrijgen, de verzekering tegen werkloosheid ver plichtend te stetlea» Wellicht zullea deze tijden er toe medewerken, dit vraagstuk weer eens nader te brengen onder de be- langstelljng van hen die er invloed op kunnen uitoefenen. „Komt tijd, komt raad" is een bekend gezegde, de tijd waarin het vraagstuk der werk.ooiheid aan de orde is, is door den oorlog meer dan ooit aange broken, de raad moge als gevolg daarvan ook niet ontbreken. Mr. PAUL v. SONSBEEC& Egmond a. d. Hoef. In een Dinsdagavond gehouden verga dering van alle stakers te Amsterdam is op advies van de leiders dier beweging besloten de staking, op te heffen en weer aan het werk te gaan. Van een minder heid uit de stakers was hiertegen eenig verzet,i,, Volgen» mededeeling v.an het Plaatselijk Arbeidssecretariaat is men gisterenmorgen nagenoeg overal weer gewoon aan het werk gegaan Ziedaar een paar korte, veel-zeggende berichten De staking, die met moeite twee (dagen 'haast onopgemerkt kon voortdu ren, is heel vanzelf op advies van de stakingstofcers zélf geëindigd' Omgewerkt hit h'et- JEransch\ EERSTE DEEL. k - DE BRAND. 'tWas reeds laat, middernacht voorbij. Stilaan waren alle geruchten verdoofd in een groot ihiuia der straat Üjer Ko-n-iuigs- fönt-eln te Parijs. Al de lichten waren uit aan (die vensters der voor- en achterkamers. Zelfs de loge der huisbewaarster was donker. In de werkmanawijlk-en, ziet ge, is men vroeg te been; men gaat er dan ook in 't algemeen vroeg slapen. 't Was een donkere nacht, zonder mane schijn, Ofschoon het een schoone, rustige ein zachte lentelucht was. In de verte weerklonk Ide- haastige stap van eenige voorbijgangers, die huiswaarts keerden, of het rollen van rijtuigen, jdüfie bezoekers van schouwburgen naar huis hadden gebracht, Eensklaps werd de stilte in de buurt Verbroken door het krassend geluid van een deur. die behoedzaam geopend werd •en een vrouwenhoofd', beschenen door een rooden gloed, keek naar buiten, 't Was; een Wonderlijk schoone, bleeke, tibnkergetin-te vrouw, met harde en schrikaanjagende Wezenstrekken. Met een enkelen oogopslag; hiad zij (die Me» achterplaats' pverscbouwd, "de wtt bere gevels, stil en snel sloot zij weer de deur, draaide ze toe op nachtslot en stak den sleutel in haren zak; dan, gezwind Wegscherende langs Üje muren, verschool zij zich! in eene loods welke in eene hoek der binnenplaats opgetrokken stond', en waar een daa-zenfabrikant zijn stootkarre- kens onder borg. Een verstikkende brandlucht, waar petro leum in overheerschte, vervulde de lucht. Het huis bleef stil ails een graf. Behalve de jonge vrouw, jdite een schuil plaats gezocht had' onder de loods, geen levend wezen in den romtrek te bespeuren;. Zij hield onafgebroken hare glinsterende oogen op de geheimzinnige benedenwo ning gevestigd. -Op den-zelfden tijd verlieten een ion-ge man en eene even jeugdige vrouw d'e ru-e du Temple en stapten de place de la Ré- publïqué op, Gij hebt ongelijk gehad mij af te halen, Roselin, zeide de vrouw tot haren man, Varnet heeft me verzocht morgén eerst te negen uur terug te komen, maar gij moet om vijf uur op uw werk zijn om de vuren aan te steken. Och kom! antwoordde tie andere, Wiens tongval en rappe manieren dén man uit 't Zuiden verrieden; 't gebeurt niet iedere» dag en ik zal daar niet van ater- ve'né.i. Daarbij, ik zou me te veel kwaad bloed maken; bij de gedachte, dat gij zoo moederziel alleen, in het holle van 'den nacht, over straat moest gaan* Lieve he mel! dan doe ik nog liever een dutje op twee stoelen in oenen hoek van 't vertrek, terwijl gij dé meest dringende bestellingen ia oude brengt, Gelukkig! Niet zoozeer, omdat Wij door den korten duur en door de onbeduidendheid dezer staking gespaard gebleven zijn van ver dere hinderlijkheden in onze samenleving, niet zoozeer, omdat daardoor een al te plotselinge, plaatselijke hongersnood hier en daar van ons volk werd afgewend, enz., (enz., vooral da krom noemen wij tie misluk king van deze staking gelukkig, omdat daaruit blijkt, dat ons Nederlanidisdhe volk als massa, als geheel .(vertegenwoordigd geacht in onze groote steden) van die onrust-stokers, die volk® verdervers en hun benden niets wéten wil; dat ons Neder- landsch volk nog verre boven het peil van dat „proifainum vulgus" verheven :s, (en dat het (nog lang zal moeten diuren, .al vorens de NederLandschie revoliutionnaire socialisten kanis zullen zien, ons goede land aan een dergelijke beilloioze verwar ring en rampzaligheid ten prooi te maken, als waardoor het Rusiland' verslonden wordit ein verteerd. D. NEDSBLANB ES JBE OOKLGth BUREAU REGEER1NGS-COMMIS- SARIS NOORD-HOLLAND, Het bureau van den Regeerings-Com missaris, belast met de Rijksgraaniverzame- ling in Noord-Holland, is niet ingang van Woensdag 6 Februari verplaatst van Kei zersgracht 121 naar (Weteringschans 120, Amsterdam, Telefoon Nos-, "7710, 7711 p-n 3063 Zuid; KOELHU1SBOTER, Het Bureau voor Mededeeliingên inzake de Voedselvoorziening .vestigt er de aan dacht op, d'at er geen reden, is om ide koelhuis boter, die thans beschikbaar Wordt gesteld, te beschouwen als minder deug delijk van qualiteit. tiet is goede boter, die in de koelhuizen js bewaard om dén wintervoorraad té kunnpti aanvullen'. De prijs kon lager yvorden gesteld!, omdat deze boter 'nog afkomstig Is van 'de zomer- melik, waarvan de productiekosten 'lager wareh dan de wartermelk. Het is aain de gemeentebesturen te zor- gen, dat deze boter niet ti-o-o-r minder eer lijke winkeliers tegen de hoogere win.te.r- priizen wordt verkocht.; KLAVERZAAD ENZ, - De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de aflevering en het vervoer van rood klaverzaad, wit klaverzaad en Zweedsch klaverzaad verboden Is* De Min, v. Landb. heeft vastgesteld' de navolgende maximumprijzen voor rood kla verzaad: Ink rood klaverzaad f4 per K.G., Bui- tenilandsch rood klaverzaad f 2.80 per K.G., welke prijzen zullen gelden voor zaad van eerste kwaliteit, te leveren daar, waar zulks door tien Regeerings-Commissaris voor de Rijksgraaoverzameling zal Worden ge- Wensoht, terwijl de prijs voor zaad van mindere kwaliteit naar verhouding lager zal zijn,. De Minister verzoekt aan burgemeesters, geenerlei maatregelen te nemen tot jnb-ezit- En Maurice 7 Ik heb hem even voor achter zijn avondmaal gegeven en hem dan nog wat 'beziggehouden. Is de kleine Marie poulon niet naar boven gekomen? Ik heb baar biet gezien, maar ik heb aan mijne teekening gewerkt tot tien uur. Vooraleer uit te gaan, ben ,jk bij vrouw Fouilon binnen geweest^ er Was iemand bij haar. haren winkel? Neen, in de kleine achterkamer. 'tZag er een jonge vrouw uit, wier zwarte sdha- diuiw geteekend' stond op clle witte gor dijn der glazen afsluiting, welke de eet kamer van den winkel afscheidt. Ik kou hiaar heel goed zien,, daar het gaslicht in den winkel laag gedraaid was, Moedler Foulon en de vreemdelinge schenen te twisten en ie waren zoo hevig aan den gang, dat geen van beiden mijn binnen komen 'gezien of gehoord heeft, Dat 'a aardig!,,.. Wamt nooit ont vangt vrouw Foulon menschen. Dan, tot een andere orde van gedachten overgaande, vroeg Lauire: En sliep Maurice goed toen gij 'h'een- glngt? Gelijk een roos. 't Js een lieve en brave jongen, 'dien God ons geschonken heeft, vrouiW. O! dat is waar, antwoordde de jonge vrou'w op -eenen- toon van diepe o-vertui- gifng» Maar ook, ziet ge, Roseli®, als ik aan Mem denk, aan de mogelijkheid later zaken voor éigen rekening te doen, d'e wonderbare machine té laten werken, (dat gij uitgevonden hebh om pr njtosddeo een neming ingevolge art. 9 der Distributie wet 1916 van de na te noemen zaden: wit klaverzaad, Zweedbeh klaverzaad, Lugerne- zaad, Hop', Rupszaad, Lupinen-zaad, Wik ke, nzaad en SerraÖellazaad. Voorts verzoekt de Minister den burge meesters voor zoover deze zadien ingev-olg? zijn bovengenoemd rondschrijven reeds zijn inhezitgenomenj deze inbezitneming op te heffen. Ten slotte verzoekt de Minister den bur gemeesters de vordering van: rood klaver zaad met de grootste voortvarendheid' ter hand te nemen, opdat dit zaad nog tijdig voor den zaai kan gereinigd! worden, MANUFACTUREN, Het Rijksbureau voor Manufacturen maakt hetend, dait voor lijf- en huishond- goed, bestemid voor of komende van was» scherijen, tijdelijk ontheffing verleend wordt van h'et verbod tot vervoer, KAAS. De Rciterdamsehe Vereeniging "van Kaas-exporteurs 'heeft zich gewend tot de Tweede Kamer met eene uiteenzetting barer bezwaren tegen de tegenwoordige regeling der distributie van. de verschil lende kaassoorten in het binnenland. GEEN EXPORT VAN FIJNE ZADEN, Men meldt aan het persbureau "Vaz Dias uit Amsterdam: Naar wij vernemen is in hét concept voorstel nopens de aanstaande nandels- ove-reeriko-mst tussdhen Nederland en de Entente, geen plaats ingeruimd voor eer: hervatting van den export van karwij-, mos terd - en maanzaad. DE GRENS GESLOTEN, De Belgisdhle grens zal, naar verluidt, voor ongeveer een maand gesloten wor den» RUW GLAUBERZOUT. De Minister van Landbouw heeft ver koop en aflevering van ruw glauuherzout verbodenk TAN HET BINNENHOF. Vergadering van Dinsdag 5 Februari. Voordat Minister de Jonge aan het woord kom komen over de Oorlogsbe- grooting, moest hij in totaal de welspre kendheid' genieten van niet minder d'ato 25 Kamerleden, die meenden idiat zij iets over die begrootiing moesten -zeggen. De Minister wasi echter zoo verstandig, |hét slechte voorbeeld van wijdloo-pigheid, hem door de Kamer gegeven, miet te vol gen, Zijn rede Was kort en zakelijk. En in zooverre zal ieder haar wel mooi hebben .gevonden. We- vreezen evenwel, dat, wat den inhoud betreft, de voor standers van ontwapening en minder mili taire lasten haar allesbehalve mooi heb ben gevonden. Evenals ieder verstandig mensch voelt Z.Exo. voor het denkbeeld van ontwape ning. Evenwel,,., bij acht deze zeer on waarschijnlijk. Een leger zal noodig zijn. Niettemin wil ook Z.Exc. geen beslissin gen, welke vooruitloopen. op de toekomst. Met den heer Ruys tie Beerenbrouck wil hij „cousiolideeren niet praejudlicieeren". Ons leger moet zoo paraat worden ge maakt als onder de tegenwoordige omstan digheden mogelijk is. Na de totstandkoming van den vrede zal onmiddellijk kunnen worden gedemobili seerd indien de dienstplichtigen, welke tot het leger zullen gaan behooren tengevolge fortuin mede te Winnen voor onzen zoon, dan gevoel ik noch moeite, noch ver moeienis, alleen het doel blijft me dan voor -oogen» Ik denk er over zoo-als gij, lieve vrouw. Nochtans, iets bekommert mij meer dan dit alles-: uwe gezondheidL Gij zijl -nog (niet (héelemaal -opgeknapt van de lange en wieede ziekte Die ons zoo goed als ten omtier ge bracht heeft!-.,.. Dank toch niet aain 't geld; lieve hemel! blijven we gezond, (dlan zullen wij 't wel terugwinnen. Gij, goede engel, on berekenbare schat, zijt het kostbaarste wat ik ter -wereld bezit! Lieve echtgenoot, sprak zij ontroerd, Wat zijt gij go-edMaar kom, ik o-ok heb lu heilig en onwrikbaar lief!.... En die liefdé heeft mij opnieuw aam het leven gehécht, toe»', eenige m aandien geleden, onze kleine zoete Rosa in mijne arme® stierf,,,. Het jonge echtpaar stapte hu al ven wijl voort in de straat der .Korangsfon-te-iini. Het herdenken van haar gestorven doch tertje had Laure zoo geweldig kangedaa-u,- dat zij een oogenblilc mioesit stilhouden -om adem te schéppen -e-n Jieure trainen af te wi-ssdheni. Rosalin mam tii-e omstandigheid te baat. om zijnen arm rond Ide tengere lendlem zijner gezellin te -slaan, hiaar tegen, zijne borst te drukken en zijn lippen te druk ken op Laiuire's weeldering bl-o-nti haar. Maar eensklaps voelde hij het rante lidhaam dér jonge vroiuiW gJlen en als ver stijven: in zijne armen. Z\j waren bijna thuis, ternauwernood vaai het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den Landstorm, dan nog 5 jaar dienst plichtig blijven,, ook al zullen zij ku-rmen. volstaan met een jaarlij-ksche inspectie. Het zal dan mogelijk zijn ieder o-ogenblik het leger op de tegenwoordige sterkte op te roepen, E11 inmiddels zal men 5 jaar den tijd hebben om te zien hoe zich dé toe-, standen zullen, ontwikkele-m - Het zal er dus niet goedkooper op worden met -ons leger, als Minister De Jonge zijn zin krijgt i Van de talrijke kleinere punten, die nog Werden behandeld, noemen we Be me-die- d-eel-ingen des Ministers, dat de diien-stweb ge-raars zullen worden samengebracht in een f-orti in de stelling Amsterdamdat mog Wordt -overwogen wa-t moet worden gedaan inzake -nauwkeurige bewaking der muni tiemagazijnen!. De weigering des Ministers, om o-ver te gaan .tot gedeeltelijke dle.miobili«.atie, had -bij de replieken de indiening een-er motie- K. t-er Laan. tengevolge, waarbij de Wensc'hélijkheid wordt 'Uitgesproken, dat dé drie langst gemobiliseerde lichtingen onver wijld maar talis zullen gezonden worden; terwijl de heer A1 b a r d a een motie voor stelde, in tegenstelling met die rne-en ing des Ministers uitsprekende, dat aan te werk gestelde geïnterneerden niet mag worden belet lid eener vakvereeniging te worden-. De motie-T-er Laan werd zoowel door Minister de J on,ge als titaor den premier namens de ge'heele Rege-ering beslist on aannemelijk verklaard. ALKMAAR. „JUBAL," Deze jonge vereeniging Jioudt «chijnbaax van geen rust, Behalve -de populaire- matinée's geeft zij ook intieme-matiné-e's» Deze zijn echter alleen toegankelijk voor donatrices, donateurs en genoodigden, A.S, Zondag geeft zij weder zo-o'-n intieme matinee en beef-t zij zich de welwillende medewerking mogen verzekeren van mej* Dina Nijenihiuis ('m Alkmaarsche, atadge- Jioote en 'leerlinge van het Conservatorium t-e Amsterdam). De firma Geb-r. Spanjaard! stond haar welwillend hun Rleyel-vleugel af. Zij zal werken spelen van Schubert, Sahumainn, Gluck -en .Van Beethoven (o, ml. de z.gjn. Mondisdhein sonate). Voor 'n i nvitatie kan men zich tot den dirigent van „Jub-al", den heer Ji, A- Maas, wen* dent GROSLIJST VOOR DE TWEEDE KAMER, Naar wij vernemen'heeft het B es-t uur der Alkmaarsche R. K- Ki-es-vereeniging, gebruik makend van ide machtiging, hem in de laatstgehouden ledenvergadering ver leend, als vijfden candidiaat op de gros lijst voor Alkmaar geplaatst Mr, Dr. Dl, A. P. N. Kool-en. 'GEW.ETENSGELD. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen b. d. insp. alhier, ,1e aftL, f866.67, bedi-, ink. en verd.be-1, II. VLAAMSCH-BELGISCH VERBOND, In „het Wapen van Munster", van den heer Loudoin, trad! Zondagmiddag voo-r de afd. Alkmaar v,ain het Vlaamsch-Belgisch: Verbond en eenige genocdigde Nederlan ders op, Ide heer Paus, sergeant-majoor van het Belgische leger, met 't onderwerp: Cannibalisme en gewoonten en zeden- der Bankala's in Congo. nog eenige meters yan mo-eder FomtaVs winkeltje verwijderd;. Wat is er? vroeg Roselin verschrikt, Laure strékte 'hare hand uit. Hare oogen. stonden vervaarlijk opengespalkt, hare lip pen beefden, hare keel was als in een ijzeren tang geklemd; zij kon bijna geen woord -uitbrengen, Daar!,,,, stotterde zij. Daar Wat?,,,. Brand!»-.,. Brand Waar - Qe (droomt. Ik zie niets. Maar als wildé zij antwoorden fn La-u- re's plaats, die sto-m was van schrik, sloeg ee-n golf vo-nfcen naar buiten uit de kel derkeuken van eenen winkel, e-an-Lge stap pen van 'het echtp-aar, terwijl uit alle reten en spleten rook ontsnapte. Alle duivelsriep de Pro-vensaal uit, voorwaarts ijlende, 't is toch waar:... Vlug, Laure, laat ons moeder Foulon op kloppen. Komaan., moed, maak u niet on gerust, oins huis Jigtt aan d-en achterkant, ver van den winkel, in het tweede gedeel te van den bouw. Maurice loopt niet het minste gevaar. Di-e woorden hérschonken plotseling 0e jonge vrouw al hare krachten. Zij ijlde haren man achterna. Deze, met zijn fors-dhe vuisten, beukte op- de grijze vensterblinden van den win kel. Ei: madame Foulon' schreeuwde hij terzelfder tijd; moeder Clemiance, s-po-ed uspoed uSta op Niemand antwoordde. (Wordt vervolgd.) j j ,.D LI, 11 J 1 j L J i .-jai

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1