No 18 'insdag 12 Februari 1918 12e Jaargang' Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bt».: BREEDSTRAAT 12. ïelefoon Na 433. ABONNEMENTSPRIJS: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS» m ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Een edel Hart. Per kwartaal franco huisf 1.15 Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad f 1.55 10.05 10.05 ADVERTENTIÉN: Van 1—5 regels 10.62' Elke regel meer. J0.12' Reclames per regelj 0.35 Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 10.40 Sociale vsresnigingsn en de politiek. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland brengen bij deze ter kennis van alle Katholieke Sociale organisatiesdat het overeenkomstig het meermalen uit gedrukt verlangen der Pausen hun ernstige en uitdrukkelijke wensch is, dat de Sociale organisaties in het a'-gemeende zuiver politieke actie steeds zullen houden buiten hunne sociale werkzaamheid. In het bijzonder zullen zij zorg dragen, dat in en door de sociale organisaties nimmer over te stellen candidaten voor de vertegen woordigende lichamen worde beraadslaagd, noch in welk verwijderd verband ook op candidaatstellingen of op het verkiezen van bepaalde candidaten eenige invloed worde geoefend; dat in de Katholieke Kiesverenigingen de leden der spciale organisaties zich niet gedragen als leden dier organisaties maar als Katholieke Staats burgers, met alten medewerkend tot berei king van het doel, dat de Kiesverenigingen zich hebben gesteld; dat de leden der sociale organisaties aldaar niet er naar streven op welke wijze en met welke middelen dan ook zelf z.g. Stands can didaten te stellen, noch zullen eischen, dat door anderen bij het steilen van candidaten met het ledental der sociale organisaties worde rekening gehouden, maar, onder leiding der politieke besturen zullen mede werken, die personen te brengen in de vertegenwoordigende lichamen, welke ongeacht tot welken stand zij behooren den meesten waarborg bieden, de door de Katholieken aldaar te vervullen taak te zullen volbrengen. Utrecht, den 5 Februari 1918. t H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. t W. VAN DE VEN, Bisschop van 's Bosch. f A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem, t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. t P. HOPMANS, Bisschop van Breda. V VREDEI Er is vrede gesloten, vrede, werke lijke vrede, zooals wij dien vier jaar ge leden kenden, toen er nog geen meascheu- massa's geordend optrokken om antiere menscheniaassa's te vermoorden, toen dood en verderf nog niet uit de lucht te vreezen waren, toen uit de diepte der wateren nog niet het dooJsspook ópduiken kwam Er is vrede gesioten, doch wij mogen nog slechts spreken van de eerste vre- desfeiten; 't is nog mechts op een deel van het ontzaglijk lange oorlogsfront, dat het geschut zijn oorverdoovende geluiden staakt, en dat voortaan weer de menschen FEUILLETON? .Omgewerkt uit het Eransch, a Niettemin, zoodra het eerste ©ogenblik van verstomming' voorhij was, keerden de moedige redders op huil stappen terug en waagden zich met levensgevaar binnen den 'brandenden oven, die des te gevaarlij ker was, daar er in den winkel ontplof bare vloeistoffen .voorhanden waren, die alle konden springen. Roselin drong 't eerst binnen het ge bouw. Maar schier op hetzelfde ©ogenblik moest ibij half verstikt weer buitenkomen,. 't Is iniejt om iu|«t te houden, stot terde hij al wankelende. Hij ademde diep de veradWe lucht in, en alsof dit hem nieuwe krachten geschon ken had, snelde hij' terug het vuur in;. Red het kind! riep Laure hein na. X,wee minuten, twee eeuwen verliepen. De brandweer was .aangekomen en moedig, de bijl in hun vuist, waren zij Roselin achterna geijld. Eindelijk verscheen weer de dappere neld, met verzengden baard en haren, be- ™°kte kleederety stikkende, .wankelende, a® in zijnen arm een wit, vormloos, en rogloos pak houdende. ertl8 handen wenden naar hem uiit- gesMcen, terwijl eenige stemmen liepen: bravo, Roselin,! Bravo, makker ,',aaI, kreeg zijne vrouw in 'toog, e haar het pak ter hand en zeis y.,r~ ATouwtje, air 't in Üe hel zoo heet als heel menschelijke menschen met elkan der spreken zullenhet in ons oorlogs overzicht zoo vaak genoemde „oostelijke front" alléén heeft hfgedaau I Hoewel wij met zekeren achterdocht dit feit beschouwen niemand zal ons zulks kwalijk nemen, daar wij door den oorlog -zeer skeptisch werden omtrent alles, wat des oorlogs is toch verheugen wij ons van ganscher harte over dit eerste vredes- gewin, en willen wij in optimistische stem ming hierin het dikwerf verwachte „begin van het einde" zien. Gave de Hemel, dat wij ditmaal in onze graag gekoesterde verwachting eens niet teleurgesteld werden, dat een mildere stem ming over de vorsten en regeerders der overige oorlogvoerende volken kwam; dat de Cent ralen hun veel uitgesproken neiging voor „een voor alle partijen eer vollen vrede" met de daad zullen be- toonen dat de Geallieerden zij hetook voor- loopig in deie neiging zullen geióóven, en ertoe besluiten aan de groene tafel te komen aanzitten, al ware het alléén maar om te cont^óleeren, of en ia hoe verre de vrede der Centralen waarlijk een voor aile partijen eervolle vrede kan wezen. Dhn zal de dag van den éérsten vrede in gezegende herinnering blijven bij het huidige menschdom en bij het verre nage slacht I IIMNENLAND, HUMEEUJP MS BS ÜiMBMSi. DE „N1 EUW-AMSTERDAM". .Volgens door de directie der Hollaud- Amenka-Eijn ontvangen telegram is het s,s. „Nieuw-Amsterdam" te New-.York aange komen. Reuter seint nit Londen: Uit een Atlantische haven der Ver- eenigde Staten wordt gemeld: Alleen aan den gouvernementsbeambte is het toege staan aan boord van het s.s. „Nieuw-Am sterdam" te kómen, dat onder de stren gere bewaking is gesteld. S De „Matin" deelt mede, dat 33 manne lijke en 7 vrouwelijke passagiers van de „Nieuiv-Amsterdam' door de Amerikaan- sche autoriteiten na een streng onderzoek zijn aangehouden, ONZE OEZANT IN DE VER EENIGDE STATEN. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken is een telegram ontvangen v,an onzen nieuwen gezant in de Vereenigde Staten, Mr, Philips, meldende, dat hij te iVashingt- ton is aangekomen, DISTRIBUTIEPRIJZEN VAN ,VEE- VOEDËRARTIKËLËN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat veevoeder artikelen, die in de maand Februari worden toegewezen, tegen de navolgende prijzen door de regeering zuilen worden afgeleverd haver f 20, erwten en boonenpiksel f 20, kanariezaad f25, voerboonen f25, .voererw- is als daarboven, dan geve pod, dat ik er uitblijvek, Laure vloog aan, zijnen hals, snikkend weenende, terwijl ze stotterde: Ha! mijn Roselin!,.. Ge zijt toch 'n moedige jongen!.,. Ik ben trotsch op 'tü li K Naast jhaar stond die onbekende wilt de loods, bleeker dan de dood; zij wendde geen oog ,af van het p.ak. Zij scheen niet aangedaan, bijna onverschillig; alleen een diepe groef verdeelde haar prachtig voor hoofd in tweeën, terwijl haar oogen on verbiddelijk en wreed glinsterden, Laure maakte het deksel los waar kleine Marie, in gewikkeld was, 't .Was een lief meisje van, vijf of zes jaar, bemind en getroeteld, door .al d,e menschen van 't kwartier. liet zag afgrijselijk bleek, hiaar oog leden hadden een blauwachtige tint, haar handjes waren gesloten; zij was gansch slap, bewusteloos. Geen zucht ontsnapte hare purpere lippen, haar hoofd bengelde over en weer bij de minste beweging van hen die haar vasthielden. Zij is dood! riep men weenende, Eenige vrouwen kwamen naderbij, luis terden aan dén rand barer lippen, zochten een zuchtje op te vangen). Niets, Ja,, zij is dood: herhaalde mdn, De vreemdelinge scheien niu ruimer te ademen, terwijl de geduchte boog harer samengetrokken wenkbrauwen ontspande, IIi - ACHTERVOLGDs Schielijk werd onder de menigte een ge- ten f25, inlandsche raapkoeken f28, Ame- rikaansche lijnkoeken f30, alles per 100 K.G., basis onbepaalde merken van La Platazaad geslagen, bepaalde merken en soorten,- ook schilfers, naar de gewone ver houding. Zemelen, grind, gries zoowel gemengd als ongemengd f 15, haverafval f 12, regeerings- voermeel f 18, schilfers van inlandsche raap koeken f28, alles per 100 K.G. AARDAPPELMEEL. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het vervoer van aardappelmeel uit eenig deel eener gemeente naar alle overige dec- len des Rijks, hetzij in of buiten die ge meente gelegen, zal zijn verboden met in gang van heden. Het verbod is niet van toepassing op zendingen van niet meer dan 10 K.G. bruto gewicht. BOTER. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat van de hoe veelheid boter, in de week van 27 Januari tot en met 2 Februari 1918 geproduceerd, 15 pCt. naar het buitenland Wordt uitge voerd, zoodat 85 pCt. voor het binnen lands ch gebruik behoort beschikbaar te blij ven. De voor dezen uitvoer te verkenen ver gunningen zullen gelden tot Dinsdag 12 Maart 1918, des middags te 12 uur. HET VLEESCH. Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt zullen met ingang van Woensdag 20 Februari, maximumprijzen voor rundvleesch in werking treden, gebaseerd op den prijs van f 1.25 per K.G. slaichtgewicht. HUISBRAND'. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Teneinde misverstand te voorkomen, heeft de' Rijks Kolendistributie aan de Brand- stoffencommissies medegedeeld, dat de huis brandstoffen, die op 1 April a.s. bij de verbruikers nog in voorraad mochten zijn als overschot van de rantsoenen -voor het stookseizoen 1917/1918, niet in mindering zullen worden gebracht op de voor het stookseizoen *918/19 f-57 toe te kennen rant soenen. Dit geldt zoowel voor alle klassen van groep A, als voor de groepen B, C en D. PETROLEUM UIT GALICIË De „BerI, Börsen Conner" meldt: "Afgevaardigden uit de Oostenrijksche petroieum-industrie zijn naar Nederland vertrokken, om te onderhandelen over pe- troleum-leveringen uit Galicië in verband met een nieuwe handels- en credietover- eenkomst met Nederland. NED. SCHIP VRIJGLATEN. Te Den Haag is bericht ontvangen dat het stoomschip „Luna", van de Koninkl. Nederl .Stoomboot-Maatschappijdat onlangs door Duifschers is aangehouden en naar Swinemuende werd opgebracht, thans is vrijgelaten en dat dit schip uit Swinemuende vertrekt ter voortzetting der reis naar Go thenburg. NEDERLAND EN DE GEALLIEERDEN. Da Lordensche berichtgever van het „Hdbld," seint: De „Daily Mail" zegt dat aan het eind van de vorige week vérstrekkende diplo matieke en economische schikkingen zijn tot stand gekomen tusschen Groot-Brittannie en Nederland en de geallieerden en Neder land. Zaterdag hebben de Britsche en Ne- derlandsche regeeringen de zand- en grint- ruoht verspreid. Ongeveer twee uur had een zieke werk ster. wonende aan dien overkant op die tweede verdieping, niet kuinnemdte slapen, een vrouw gelijk een dievegge buiten de woning van Clémemce Fouilon zien slui pen, langs de deur, die op die achterplaats uitkomt. Een hevige schijn verlichtte haar. De werkster had geen acht geslagen op dien hevigen schijn; nu begreep zij, dat die vlammen voortkwamen van den brand door Idie onbekende gesticht Zij 'hield, bovendien, staande, dat zij die vrouw op 't eerste gezicht herkennen zou, Die woorden, eerst gefluisterd; werden van groep tot groep herhaald. De vreem delinge, d'ie naast Laure stond; vernam ze en voelde een rilling door haar gansdbe ÜchaanA varen. Werktuigelijk haalde zij een zakdoek te voorschijn en hield hem voor haar ge laat, om eenige 'droppels zweet weg te vegen, die op haar voorhoofd, parelden, eigenlijk om haar aangezicht te verbergen. Terzelfder tijd viel er .iets zwaars ten gronde. De onbekende merkte biet biet op; zij sloop weg tusschen de menigte, welke reeds merkelijk aangegroeid was, en be reikte zoo de straat. Maar een jonge huis schilder, Marcel Barrère, die haar sedert eenige oogeniblikken gadesloeg, wellicht ge troffen door hare weergalooze schoonheid, liad zich ten gronde gebogen. Wanneer hij zich opiiohte, hield hij In zijne hand een koud; zwaar,, malsch en schitterend voorwerp, Bii den schijn vast den hiand m Bij kwestie opgelost. De belemmering van het Nederlandsche telegraafverkeer is „voor- loopig" opgeheven en het kabelverkeer is Zaterdag hervat. In Nederlandsche officieele kringen te Londen wordt verklaard, dat de „voorlcopige" ophetfing weldra blijvend zal worden, naar aanleiding van de onder zoekingen, die de Nederlandsche autori teiten onverwijld zullen instellen naar oor sprong en bestemming van het zand'en grint. Het is zeer waarschijnlijk dat voor Groot-Brlttannie zeer bevredigende voor waarden zullen worden verkregen. De Nederlandsche gezant te Londen, Van Swinderen, sprak zijn zeer levendige voldoening uit over de beëindiging van het geschil. Te Londen zijn de heer v. Vollenhoven, bijzonder gedelegeerde voor Nederland en de heer-Therrill, die alle geallieerden ver tegenwoordigt, bezig met de voltooiing en bijzonderheden van een Nederiandsch- geallieerde overeenkomst, betreffende de Nederlandsche scheepvaart voor de gealli eerden en de levering van levensmiddelen en andere benoodigdheden door de gealli eerden aan Nederland. Nederland zal een „rantsoen" levensmiddelen en industrieel materiaal ontvangen, gebaseerd op de be kende behoeften van het land in verband gebracht met de wereldschaarscbte aan levensmiddelen en grondstoffen. De be noodigdheden zullen in Nederlandsche schepen worden vervoerd. Het overschot van de Nederlandse handelsvloot zal ko men ter beschikking der geallieerden echter buiten de oorlogszone. BRANDSTOFFEN KLASSE 1, Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Door verscheiden brandstoffen-commissies is tot de Rijks-Kolendistributie het verzoek gericht het rantsoen van "10 brandstoffen- heden voor klasse I met 2 eenheden te verhoogen en dus te brengen op 12. De Rijks-Kolendistributie heeft nu de brand stoffen-commissies uitgenoodigd om, indien zij meenen dat in haar district die ver hooging behoort plaats te vinden, hiervoor een met redenen omkleed voorstel te doen. De Rijk9-Kolendistributie zal dan bepalen in hoeverre een bepaald district, met het oog op het ontbreken van gas en hout, voor zoodanige meerdere verstrekking in aanmerking kan komen. Er zal alleen tot zoodanige meerdere verstrekking mogen worden overgegaan'met machtiging der Rijks-Kolendistributie en in geen geval aan anderen dan hen, die tot klasse 1 behooren. Indien zoodanige meer dere eenheden worden verstrekt, zal daar voor de verhoogde prijs moeten worden betaald, KOFFIESURROGAAT. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft een circulaire aan de bur gemeesters gericht, waarin hij wijst op de ondeugdelijke koffieaurrogaten, welke in den handel worden gebracht. Hij draagt de bur gemeesters op, in de eerste plaats een be roep te doen op de medewerking' van de plaatselijke bladen in hunne gemeente en daarin de bevolking met den meesten na druk te doen wijzen zoowel op de gevaren welke het gebruik van de thans in den handel komende koffieaurrogaten oplevert, als op het feit, dat voor die surrogaten prijzen worden gevraagd, yre'kc in gee nerlei verhouding staan tot de werkelijke waarde van het artikel. In de tweede plaats bij hen, van wie het bekend zij, hetzij koffiesurrogaat fabricee- ren, hetzij artikelen verkoopen, op welke wat het was: een kleine gouden beurs, welker fijne en buigzame ringetjes geleken aen de stof waar maliënkolders uit vervaar digd worden. Zij was nagenoeg met gouden geldstukken gevuld. Dat is aardig! dacht hij; wie mag toch die vrouw wezen? Zonder gerucht of drukte sloop hij, op zijne beurt, tusschen de groepen door, om de onbekende in te halen, die zich snel ver wijderde. Op de straat gekomen, zag hij, dat - ze reeds ver weg was. Rijzig, namelijk lang, prachtig gebouwd, was haar gang zoo vlug als 'elegant. Zij had op Barrère een grooten voorsprong. Hij verhaastte zijnen stap, maar de af stand tusschen haar en hem verminderde niet. Zij zal moe worden, dacht hij. Öp de Place de la Republique haal ik haar in. Hij vergiste zich, hij haalde haar niet in. Gekomen aan het uiteinde van het voorgeborchte des Tempels, snelde zij de Rue de i'Entrepot in en verdween uit het gezicht. Marcel, die nogal wat achter was, kon haar niet langer met de oogen volgen. Woont zij aan deze kanten? vroeg hij zich af, en ga ik haar spoor bijster worden? Naar aanleiding van die onbekende, ver moedde hij een geheim. Zij was mooi, ontegensprekelijk mooi; maar haar tragische, wreede, verschrikke lijke schoonheid maakte indruk op den jongen man, dreef hem, bijna onbewust, er toe aan den sluier te willen scheuren welke haat ephuMe, de qualificatie „vervalscht en schadelijk" toe passelijk schijnt, opgave der voorraden te vorderen en die voorraden in bezit te nemen. Hetgeen werd opgemerkt over koffie zal, naar te vreezen is, binnen korten tijd ook met thee het geval zijn; ook op theeesurro gaten zijn verschillende opdrachten derhalve van toepassing. In het belang van de volksgezondheid en ter voorkoming van financieele schade', voor al bij het minder ontwikkelde publiek, doet de Minister een ernstig beroep op de medewerking van de burgemeesters in dezen, KATHOLIEKENDAG IN HET BISDOM HAARLEM, Het Hoofdbestuur der Katholiekendagen in het diocees Haarlem deelt mede, dat op een nader te bepalen datum in September van het loopende jaar fe Alkmaar een dio cesane Katholiekendag zal worden gehouden, alwaar in behandeling zal komen „De Vrouw". Nadere bijzonderheden zullen later worden medegedeeld. DE PLUIMVEE-VEREENIGING. Mr. M. Süngenberg te Haarlem heeft een open brief gericht tot den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. Daarin herinnert hij er aan, dat hij namens een aan tal exporteurs van pluimvee klachten heeft ingebracht tegen de gestie van het bestuur der Pluimvee-vereeniging. Een dezer klachten hield een beschuldiging in tegen den hoofdinspecteur Smits, dat luj van de exporteurs fooien opeischte. Op verzoek van den Minister stelde oud- Minister mr. Th. Heemskerk een onderzoek in omtrent deze beschuldigingen. .Vele dezer beschuldigingen vereischten een langdurig onderzoek, doch één er van was zeer concreet en scherp geformuleerd, na melijk jegens hoofdinspecteur Smits. Het resultaat van het onderzoek omtrent deze beschuldiging was, dat Mr. Heemskerk zich vereenigde met den brief van de Rijks commissie aan het bestuur der Pluimvee- vereeniging. die opgenomen is in de dagbla den en waarin de commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Patijn, Schimmel- penninck en Loehnis, er op aandrong' den Hoofdinspecteur Smits definitief van zijn functies te ontheffen. Met het vrijsprekende gedeelte van dezen brief, in 't bijzonder ten aanzien van de corruptie kon mr. Süngenberg zich aller minst vereenigen; hij heeft dit aan de com missie van onderzoek medegedeeld, omdat de heer Smits zich niet alleen heeft schuldig gemaakt aan corruptie, in de strenge betee- kenis des woords, maar omdat hij bovendien een zeer eigenaardige en onjuiste opvatting- had omtrent beheer en afdragen van gelden, die aan anderen toebehoorden. Niettegenstaande dat heeft het bestuur der Pluimvee-vereeniging meer gelet op de vrij sprekende en vergelijkende overwegingen van den brief, dan op het veroordeelend dictum en "het ontslag aan den inspecteur Smits gegeven met het praedicaat eervol. Tegen dezen gang' van zaken wensciit mr. Süngenberg een krachtig protest te doen hooren. Hij meent, dat het bestuur der Pluimvee- vereeniging een voorbeeld had moeten stel len, zoekt de reden daarvan in het feit dat dit bestuur zelf niet vrijuit gaat, zelf be klaagde is, die niet over een medebeklaagde kan oordeelen en acht geen waarborg aan wezig dat de Pluimvee-vereeniging', wanneer mr. Heemskerk ten aanzien van andere func- ionarissen tot dezelfde conclusie komt, dat advies zal opvolgen. Hij weigert daarom tot een verder onderzoek mee te werken, Hij zette het op een loopen. Na korten tijd kreeg hij de onbekende in 't oog. Zij gaat de boulevard Magenta op stappen, peinsde hij, dan, waarschijnlijk, steekt zij den boulevard Saint-Martin over en ik loop gevaar haar spoor bijster te worden in de oude wijken Turbigo en der Hallen, Hij versnelde zijnen loop. Toen hij den boulevard Magenta be reikte, stapte zij juist op het tegenover gestelde voetgangerspad; zij was hem ter nauwernood nog eenige meters voor. Zij hoorde achter zich loopen en onrus tig wendde zij haar hoofd om. Mevrouw 1 riep de schilder mevrouw, wacht een oogenblik! Inplaats hem te gehoorzamen, scheen de onbekende als aangegrepen door een ont zaglijken angst, en op hare beurt ging zij, aan den boulevart Saint-Martin gekomen, op den loop. Barrère liet zich niet ontmoedigen. Hij haalde haar weer bijna in. Zoo waar ik leef, riep hij haar toe, zoo gij niet stilstaat, schreeuw ik moord en brandl En ik klaag u aan bij den eer sten politiebambte dien ik ontmoet. Die bedreiging kon verwezenlijkt wor den. Zelfs des nachts ontmoet men politie mannen op de boulevards. Als maakte dit woord op haar het uit werksel eener bliksemflits, schielijk bleef zijn staan, roerloos, als aan den grond ge spijkerd. (Wordt vervolgd.) 6

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1