No 21 Dinsdag 19 Februari 1918 12e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS:, DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. De Broodvoorziening. feuilleton. Een edel Hart. IINNENLAHD. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bar.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 432. Ëiil Per kwartaal franco huis. f 1.15 Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad f 1,55 10.05 10.05 ADVERTENTIÊN: Van 5 regelsf 0.62' Elke regel meer0.12' Reclames per regelj 0.35 Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. f 0.40 i. Door de Vereeniging van Groenten- en Vruchtendrogerij te 's Gravenhage is voor eenige weken een brochure verspreid, waar aan een ruimere bekendheid niet mag ont houden worden. In deze brochure komt een hoofdstuk voor: „Het drogen van aardappelen ten behoeve van de brood bereiding", waaruit wij voor onze lezers het voornaamste résumeeren willen, en wèl met het oog op de belangrijkheid van de daarin verkondigde waarheid: dat in tijden van voedsel-schaarschte het verwerken van aardappelen tot aardappel meel niet genoeg kan worden gelaakt. In bovengenoemde brochure is een rapport van Dr. Sjollema, opgenomen, waarin door deren, op grond van wetenschappelijke feiten, wordt aangetoond, dat door het ver werken van aardappelen tot aardappelmeel de beste voedingsbestanddeelen van den aardappel verloren gaan, In dit rapport toch werd er op gewezen, dat bij de verwerking van aardappelen tot aardappelmeel, allereerst verloven gaat het eiwit. Bij eene normale campagne der aard appelmeelfabrieken kan tnet dit eiwit on geveer een twintigste gedeelte der bevol king van Nederland een jaar worden gevoed. Verder gaat bij de bereiding van het aardappelmeel een gedeelte van het zetmeel uit de aardappelen verloren, genoeg om bij een normale campagne een hon derdste deel der bevolking te voeden Ver volgens een zekere hoeveelheid vetvol doende om bij een normale campagne het voor 19.000 personen benooaigde vet te geven. Ten slotte gaan bij de bereiding van aardappelmeel de voedingszouten ver loren, volgens Dr. Sjollema een factor van zeer groote beteekenis, omdat daardoor onontbeerlijke stoffen verloren gaan, die in verschillende voedingsmiddelen te weinig voorkomen en die juist in de aardappelen in flinke hoeveelheid aanwezig zijn en waaraan het te danken is, dat sommige volkeren, die bijna uitsluitend v»n aard appelen leven, gezond kunnen blijven. Juist deze zouten moeten bewerken, dat in tijden van voedselschaarschte de mensch in leven kan blijven. Het vorige jaar vestigde het Bestuur der Vereeniging de aandacht der Regeering er op, dat aardappelen in tijden van voedsel schaarschte niet tot aardappelmeel mochten worden verwerkt, indien men op behoud van voedingsstoffen prijs stelde. De eenige oplossing om aardappelen te verwerken is, deze te drogen, waardoor alle voedende hestanddeelen behouden biijven. Verder wordt daardoor het gewone be derf der aardappelen in de kuilen enz. voorkomen, wat niet houdbaar is, kan direct worden gedroogd; gedroogde aard appelen kunnen veel gemakkelijker worden Omgewerkf naar het Franseh. 6. De menschen keken rond zich en nie mand anders ziende loopen en vluchten dan hem, begrepen zij niet wat hij" wilde, j Voordat de gramschap, welke hem ver blindde en razend maakte, hem toegelaten had verderen uitleg te verstrekken, was de koets al verre en niet meer in te halen. Eenige minuten later stopte zij op het aankomstplein van het Orleans-station. Maar zij, die er uit stapte, geleek niet meer aan de werkster met den regenman tel, die Marcel Barrère had laten ontsnap pen. Zij had een langen ottervellen jiels aan met zijde gevoerd; zij1 scheen grooter en rijziger; eeri allerkeurigst fluiweelen. hoedje bekroonde haar weelderigen brui nen haartooi en deed haar mat, donker- getint schoon gelaat heerlijk uitkomen. De sneltrein uit Bordeaux liep binnen. Zij naderde het hek en glimlachte tegen eenen man van ongeveer dertig jaar oud, deftig en rijk gekleed, met veel onderschei ding gaande, maar wiens vermoeide en bleeke trekken een onverbiddelijke kwaal verrieden. Een kamerknecht volgde hem, eenen reiszak dragende en een pak dekens en omslagdoeken, met 'n riem vastgebonden: Bij 't zien der jonge vrouw, schitterden de oogen des reizigers. Gij hier, markiezin! zeide hij ver heugd, Dat is braaï van h zoo vroeg op vervoerd dan versche aardappelen, daar zij minder laadruimte eischen, en zij zijn ten slotte ongevoelig voor vorst, zoodat aard appelopstootjes door het drogen hadden kunnen worden voorkomen. Desondanks heeft de Regeering het vo rige jaar de aardappelen niet laten drogen, maar voor een belangrijk gedeelte tot aardappelmeel laten vermalen. De Vereeniging van Groenten- en Vruch- tendrogers heeft echter te dezer zake dit jaar niet stil gezeten. Waar bovengenoemde voordeelen niet voldoende schenen te zijn om de Regeering te overtuigen, heeft zij in de praktijk aan getoond, dat gedroogde aardappelen beter konden dienen voor het doel, waarvoorde Regeering aardappelmeel gebruikt, n.l. voor het bijmengen in broodmeel, dan aard appelmeel. Er zijn zeer veel proeven betreffende het verwerken van gedroogde aardappelen in brood genomen, die buitengewoon gunstige resultaten hadden. De aandacht der Regeering werd op dit aardappelpoeder (zoo worden gemalen ge droogde aardappelen genoemd) gevestigd en langzamerhand is in alle kringen, ook in die der arbeiders, daarvoor een warme belangstelling ontstaan. Het Rijks Bureau voor de Distributie van Granen en Meel, de Centrale Brood-Commissie, het Centraal Broodkantoor, de Commissie van Bijstand inzake de Uitvoering der Distributiewet 1916, de Centrale Gezondheidsraad, de Rijks-Commissie van Toezicht opdeAard- appelvereemging Kodibu en wellicht nog andere officieele Commissies werden in deze zaak gekend. leiereen, zonder uitzondering, nam met belangstelling van de proeven kennis en constateerde tot zijn genoegen, dat brood, waarin aardappelpoeder was verwerkt, veel smakelijker was dan het tegenwoordige brood. Het was veel voedzamer, omdat eiwit, vetten en zouten niet aan den aardappel waren onttrokken, grooter van stuk, smaakte beter, zag er smakelijker uit en was veel beter verteerbaar. Toen daarop ia de verschillende verga deringen er nog op gewezen werd, dat het rendement bij de verwerking van aard appelen tot aardappelpoeder zooveel gun stiger was dan bij het verwerken tot aard appelmeel, steeg de b slangstelling nog in hooge mate. Uit onderzoekingen bleek toch, dat, wanneer 100 K G. aardappeien tot aard appelmeel werden verwerkt, men hoogstens 18 K G. aardappelmeel verkreeg, waarvan ongeveer 14 K G, Supia aardappelmeel, 2)4 K.G. Prima-Secunda en 1 y2 K.G. Secunda. Bij de broodbereiding wordt alleen Supra- aardappelmeel gebruikt. Deze 14 K.G. hebben een vochtgehalte van tenminste 20 o/oj zoodat van de 100 K.G. aardappelen, te staan om mij af te halen. Om u des te eer te zien, mijn heer en meester, wat zou ik al niet doen? ant woordde zij, streelende zijn handen vat tende. Maar kom spoedig door, de fris- sche morgenlucht kan u schadelijk wezen. Baptiste zal voor uwe pakken zorgen; heeft hij den vrachtbrief? ja. Zij stapte samen naar het heerenrijtuig en de jonge vrouw, de laatste instijgende, zeide tot Jean, welke het portier zou slui ten: I^aar huis, en gezwind! III. EEN ONBEKEND MAN. Terwijl Marcel Barrère uit den omtrek van 't brandende huj.s verdween, werd Laure Roselin fel omringd. Zij hield de kleine Marie Foulon op hare-armen,. Het kind bleef roerloos, bleek, koud, en iedereen dacht, dat het kind dood was.. Laure was wanhopig. Zij liefkoosde en zoende de kleine zonder ophouden, als was het haar bloedeigen kind. Zou ze nu wezenlijk dood zijn? her haalde zij al weenende. Het js niet moge lijsZoo'n braaf engeltje!u Ik denk, zeide eene vrouw, dat ge er ergens mee moet binnengaan en ze goed wrijven. Kinderen zijn zoo taai. Ja, ja, mad. Humbert heeft gelijk; laat ons ze wrijven Met flanel en brandewijn Draag ze naar mijne loge, mad. Ro selin, zei de portierster. Gevolgd door vijf of zes vrouwen, liep Laure naar de loge. Daar bemerkte men met verstomming;. in droge stof uitgedrukt, ongeveer ,112. K.G. aardappelmeel overbluft, hetwelk ge schikt is voor de broodbereiding. Wanneer menairdappelen evenwel droogt, blijft vaa de 100 K.G. ongeveer 25 K.G. aardappelpoeder over, hetwelk een vocht gehalte heeft van 10 o/oIn droge stof uit gedrukt, leveren 100 K.G. andappelen derhalve 22)4 K.G. aardappelpoeder ge schikt voor broodbereiding op. In voedingswaarde staat aardappelpoeder tot aardappelmeel verder als 2)4 tot 1. VOOR DE GROOTS GEZINNEN. De stad Nijmegen, die door oprichting binnen hare vesten van een „Bond van groote gezinnen" zulk een prijselijk initia tief nam tot een echt christelijke, echt eer lijke steunverwerving voor groote gezinnen, schijnt alle andere stadsche en dorpsche samenlevingen thans een voorbeeld te wil len stellen: hoe men o. a. op zeer voorname wijze aan den nood van vele groote gezinnen zal kunnen en moeten tegemoetkomen: in den gemeenteraad van Nijmegen komt n.l. eerstdaags in behandeling een voorstel tot invoering eener progressieve belasting heffing, met behartiging der be langen der groote gezinnen. Hoewel in de meeste, althans de voor naamste gemeenten werd overgegaan tot invoering van een progressief stelsel van belastingheffing, en Nijmegen hierin tot heden achterbleef, is het thans dubbel prij zenswaardig, dat hiertoe alsnog het initia tief is genomen, vooral nu er tevens aan wordt vastgeknoopt een principieele regeling ten opzichte der groote gezinnen, welke tot heden ten dage haar weerga iii den lande niet mocht „vinden. Overeenkomstig diens toezegging in de raadsvergadering van 15 December j.l., is het de heer Th. H. de Vreeze, raadslid, die een met zorg samengesteld voorstel den Raad deed bereiken. Wat betreft de voorgestelde belasting, heeft hij zich tot een zeer matige progressie bepaald, en strekt, zooals blijkt uit de me morie van toelichting, zijn voorstel tot in voering eener billijke geleidelijke progressie, waardoor niet alleen wordt verkregen, dat van de hoogere inkomsten procentsgewijze eenige meerdere belasting wordt afgezonderd dan van de kleinere, doch ook voor de lagere aanslagen een belangrijke verminde ring van belastingdruk en velen, in hoofd zaak de groote gezinnen, geheel vrij zullen komen van belasting. De oorzaak van het 'laatste is de kinderaftrek. Deze begint met f 40 voor 1 kind, waar na dit bedrag voor de meerdere kinderen telkens met f 10 wordt verhoogd. ,Voor 2 kinderen zal dus f 90, voor 3 kinderen f 150, voor 4 kinderen f 220, worden afgetrokken, tot een maximum voor kinderaftrek van f 900, voor elf kinderen, terwijl onder de kinderen worden verstaan zij, die den leef- dat de handjes der kleine met een touwtje samen waren gebonden, terwijl hare bee- nen stevig waren aan elkaar gebonden. 'Er viel niet langer aan te twijfelen; men stond voor eene afschuwelijke mis daad; doch men kon niet stilblijven bij die bijzonderheden; men moest eerst en voor al het kind zien te redden. •Met veel schranderheid wreef Laure het borstje, dat witter zag dan melk, terwijl een groote dochter, rechtstaande achter i's kindjes hoofd, dat legen haar ruste, zacht jes en regelmatig in zijn half geopend mondje blies, en een andere buurvrouw, neergeknield, de teere voetjes, zoo koud als marmer, trachtte te verwarmen. Na een kwartier werkens, zeide de buur vrouw Het schijnt me dat ze niet meer zoo ijskoud is. Laure weende maar altijd door. Zij schudde treurig het hoofd. 't.Is een gedachte, zei ze; het kind ademt niet Barmhartige God! wat ongeluk! En 't was toch zoo'n lief, zoo'n aar dig meisje. En braaf!Wist gij hoe dikwijls zij den trap opgeklauterd is om mijn arme kleine Rosa te vermaken, tijdens hare langdurige ziekte. En zachtaardig!En dienstwillig! Een ware parel van een kind!.... Ge kunt niet gelooven wat pijn het mij doet het in zulken staat te zien! Het is alsof ik mijn eigen kind nogmaals zie sterven! Een nieuwe tranenvloed rolde over de wangen van vrouw Roselin. tijd van 16 jaren npg niet bereikt hebben. Waar nu de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor gehuwden wordt ge bracht op f600, zal b.v. een belastingplich tige met elf kinderen, die een inkomen heeft van f 1600, nog vrij zij'n van belasting. Voorwaar een echt christelijk voorbeeld ter navolging, dat wij ook in onze omgeving bij eerstkomende gelegenheid gaarne ter harte genomen zouden zien. Zouden, om daartoe krachtig aan te spo ren alléén niet reeds afdeelingen van den bovengenoemden Bond in Alkmaar en om streken moeten worden ojogericht, om nog te zwijgen van vele andere motieven, die daartoe dwingen? NEDERLAND ES DE OORLOG. BOMMEN OP NEDERLANDSCH GRONDGEBIED. Zaterdagavond voerde, vermoedelijk een luchteskander der geallieerden, een lucht aanval op België uit. Boven België werden kartetsen waargenomen, die op de vlieg tuigen werden afgeschoten. Tevoren, omstreeks 8 uur, zijn van uit een vliegtuig vijf bommen geworpen bij de hof stede van J. D. de Teyter, in de buurt van Mauritsfort. gemeente Hoek bij1 Terneuzen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Twee telefoonpalen werden omverge worpen en de nog niet in exploitatie ge brachte tramlijn is beschadigd. TABAK. Naar het Haagsche Correspondentiebu reau vernam uit bij den tabakshandel be trokken kringen, wordt in verband met het door de Regeering' uitgevaardigde verbod van aflevering, vervoer en verkoop van ruwe tabak en mede als gevolg van de reeds door de N. O. T. genomen maatregelen tot het tegengaan van den kettinghandel in tabak verwacht, dat niet alleen aan de voort durende prijsstijging van de sigaren een einde zal komen, maar zelfs de mogelijk heid niet is buitengesloten, dat de sigaren- prijzen weder zullen dalen. BOTER. De Minister van Landbouw enz. heeft toegestaan, dat van de hoeveelheid boter, in 'de week van 3 tot en met 9 Februari 1918 geproduceerd, 20 °/o naar het buiten land wordt uitgevoerd, zoodat 80 ,°/o voor het binnenlandsch gebruik behoort beschik baar te blijven. De voor dezen uitvoer te verkenen ver gunningen zullen gelden tot Maandag 19 Maart 1918, des middags te 12 uur. BEENDERMEEL. De Min. v. Landb. heeft vastgesteld den volgenden maximumprijs voor beendermeel: f20 per 100 K.G. af fabriek inclusief em ballage. zoodat deze prijs slechts verhoogd mag worden met de werkelijk betaalde en noodzakelijke kosten van vervoer. Eventu- eele commissies voor den tusschenhandel zijn in dezen prijs begrepen. Voorts heeft de Min. het vervoer van beendermeel uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen en de verkoop en aflevering van beendermeel ver boden. Onder beendermeel wordt verstaan in stukken gebroken en (of) gemalen beende- Eensklaps richtte het meisje, wier hoofd over het gelaat des kinds gebogen was. zich bevende op,' en terwijl hare oogeu van blijdschap glinsterden, riep het uit: Ditmaal heb ik het goed waargeno men: kleine Marie leeft, ik ben er zeker van!Ik heb haren adem op mijne lip pen gevoeld!.... Inderdaad, er kwam een lichte rozige tint op het wasbleeke gelaat der kleine. Het ijskoude lichaampje werd min of meer lauw; de warmte nam zelfs zeer snel toe, terwijl de stramheid verminderde. Het bloed begon weer vrij te loopen en het leven keerde terug. Een diepe zucht welde op uit haar kleine, blanke borst, terwijl in den schijn van 't licht, twee oogen, blauwer dan de hemel, opengingen. Moeder! mompelde Marie zachtjes. Dan, ziende, dat ze op Laure's knieën lag, trachtte zij haar handjes naar v.rouw Roselin uit te strekken, die zij goed kende en gaarne zag. Deze streelde en liefkoosde haar jnet waren drift. Gode zij dank! mompelde zij; lief kind. ge zijt gered!.... Ja, zei de buurvrouw, die Laure in 't wrijven had bijgestaan, maiar zoo alle vrees voor verstikking geweken is. er" dient gezorgd dat er geene inzinking op de borst oploopt. Gij hebt gelijk, antwoordde Laure. In allerhaast deed zij Marie haar klee- ren weer aan. En nu, sprak zij, draag ik haar mede naar mijne kamer; ik zal haar 'iets warms 'te drinken geven, dan leg ik ze in 't bedje ren, hetzij al of niet geheel of gedeeltelijk ontvet. DE THEE-VOORRAAD. jNaar „Het Volk" van welingelichte zijde verneemt, heeft de inventarisatie van de hier te lande aanwezige voorraden thee tot resul taat gehad, dat nog gedurende vier weken thee zal kunnen worden gedistribueerd, zoo als dit vóór de stopzetting daarvan ge schiedde. JULIENNE. De Min. v. Landb. enz. heeft vastge steld de volgende maximumprijs voor ju lienne: in den kleinhandel 15 cent per jjakje van 1 H.Gr. Het artikel julienne (gedroogde groenten) is toegevoegd aan de lijst van goederen aan gewezen krachtens art. 1 der Distributie- wet 1916. CALCIUM-CARBID. De Min. v. Landb. heeft bepaald, dat het verbod van verkoop, aflevering en ver voer van calcium-carbid niet van toepas sing is op den verkoop; aflevering en het vervoer van hoeveelheden van niet meer dan 5 K.G. voor zoover de 'verkoop en de aflevering geschiedt door kleinhandela ren als zoodanig erkend door den heer voor zitter van de Toewijzingscommissie voor kaarsen, schemerlichten en dergelijke en die het bewijs van zoodanige erkenning kunnen toonen. In een circulaire aan de burgemeesters zegt de minister, dat door gewijzigde om standigheden het mogelijk is, thans op eenigszins ruimere wijze calcium-carbid voor het publiek beschikbaar te stéllen. Slechts eens per maand kan aan de ge zinnen, welke naar het oordeel van den burgemeester voor toewijzing jn aanmerking komen en welke een desbetreffende verkla ring of bon afgegeven aan de kleinhan delaren kunnen toonen, eene maximum hoe veelheid van 5 K.G. worden afgegeven, („St.-Ct.") 'KARWIJZAAD. De Min. v. Landb. enz. heeft het ver voer van karwijzaad uit eenig, deel eener gemeente naar alle andere deelen des rijks hetzij in of buiten die gemeente gelegen, verboden. VEEVOEDER. De Min. v. Landb. brengt nogmaals onder de aandacht van de landbouwers in de wei- derijstreken, dat ook zij er op moeten reke nen, dat voor de voeding van hun vee in den winter 1918/1919, zijl geheel zuilen zijn aangewezen op den verbouw van vee voeder in eigen bedrijf. Ten gevolge van de zeer lage prijzen, die voor voederbieten, koolrapen en peen zijn vastgesteld, is het niet te verwachten, dat deze artikelen in hoeveelheden van eenige beteekenis voor den handel zullen worden geteeld. Bovendien zal het vervoer van ge noemde artikelen niet zijn toegestaan. KLAVERZAAD. De Min. v. Landb. maakt bekend, dat in 1917 in den handel is gebracht eene partij Hongaarsch rood klaverzaad sterk met warkruid bezet en dat het grootste deel van dit zaad op heden in handen van de Regeering is; vermoedelijk zijn circa 350 balen over de landbouwers verspreid; dat -uitzaai van dit zaad zonder deugdelijke reiniging ten sterk ste moet worden ontraden, weshalve hij den landbouwers aanraadt geen in den handel gebracht rood klaverzaad uit te zaaien dan na vooraf een monster ter onderzoek te bij mijnen kleine, en blijf er bij waken. Komt moeder Clémence nog 'gaaf en ge zond uit den vuurpoel, zeg haar dat Marie bij mij is. Gaaf; en gezoqd, nu nog!zei de portierster. Dat is niet meer waarschijn lijk. Bah! zei een andere buurvrouw, ter wijl Laure met het kind heenging, dronke lappen komen behouden uit alle gevaren! Maar zoo zou liet Cléwence Foulon niet vergaan. De brand, thans gevoed door de petro leumvaten, die in den kelder lagen, woedde nu in volle hevigheid. Maar ook de spuitpompen werkten dap per en gansche stroomen water werden op den vuurpoel gegoten. Men hoopte den brand te beperken bij 't voornis en de twee eerste verdiepingen, Van alle kanten kwam volk toegeloopen, meer werkers dan gapers, wat nog nooit gebeurd was. Maar de politie hield nu de menigte in bedwang, en, ondanks het spot ten van enkele moedwilligen ,werd naar haar geluisterd. Geheel het gelijkvloers brandde gelijk een fakkel, groote wolken vonken en zwarten rook sloegen naar buiten en verdoofde# de gele, met blauw en rood geboorde vlam mentongen. De bewoners der hoogëre verdiepingen hadden, bevangen door paniek, al wat nog te redden was, door de vensters gesmakt. En in 't diepste der bninenplaata zaten vrouwen te weenen, op doorweekt bedde- goed, bleek en paars "in den weifelenden schijn van den brancf. (JKordt vervolgd.)!

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1