Agenda. R. K. MANNENKOOR „PULCHRI STUDIO". Woensdag 20 Febr., 's. avonds 8 uur, repetie in Lokaal Hazes, Zaadmarkt. r raüimn rri<itiwiirfirv>«wiwae hebben gezonden aan het Rijksproefstation voor Zaad-Contróle te Wapeningen. („St.-Ct.") BLOEM EN MEEL. De Min. v. Landb. enz. heeft bepaald, dat in zijne beschikking van 21 Nov. („St.- Ct." 273) moet worden gelezen onder B: B. dat zoodra in plaats van tarwebloem inl. of Amer.) en tarwemeel zal worden ge leverd bloem en meel van een bepaalde samenstelling, voor het vastgestelde sub a lo, moet worden gelezen: voor ,100 K.Ü. W.bons wordt verstrekt of 75 K-Q. Re- geeringsbloem of 70 K.G. rogge, terwijl voor het vastgestelde sub a 2o. alsdan moet worden gelezen: voor 100 K.G. B-bons wordt verstrekt 74 K.G. regeeringsineel. Deze bepaling wordt geacht in werking getreden te zijn met ingang van 14 Febr., met dien verstande, dat zij voor het eerst van toepassing zal zijn op de bons der broodkaarten gemerkt 41e tijdvak. VELDBOONEN. De Min. v. Landb. heeft bepaald, dat hetgeen in art. II van zijne besch. van 14 Jan. no. 512 werd vastgesteld voor boonen (alle soorten bruine, gele en witte) ook zal gelden voor veldboonen. („St.-Ct.") KOFFIE. De Min. v. Landb. heeft, met'intrekking van zijne besch. van 18 Januari, bepaald, dat het is verbonden gemalen koffie af te leveren, maar dat dit verbod niet van toe passing is op de aflevering van koffie welke gemalen is in tegenwoordigheid van den kooper der koffie, op de aflevering van gemalen koffie in pakjes, welke niet geopend kunnen worden zonder dat de ver pakking zichtbaar beschadigd wordt en welke' voorzien zijn van een duidelijke op gave van naam en woonplaats van den leve rancier-verpakker. en op afleveringen voor welke algemeene of speciale ontheffingen van het verbod zijn verleend door het Rijks-distributiekantoor voor thee en okffie. LEVENSMIDDELEN VOOR ONZE VISSCHERS. Het is gebleken, dat er in de voor schriften omtrent de distributie van levens middelen eene groote leemte bestaat, waar door onze zeevisschers zeer worden getrof fen. Deze toch krijgen niets meer dan an dere op hun bons kunnen ontvangen, welke rantsoenen voor hen te weinig geacht kun nen worden met het oog op hun zware werk. Willen ze meer hebben, dan moeten ze die levensmiddelen buiten .de distributie om tegen buitensporige prijzen aanschaffen. De reedersvereeniging te IJmuiden zal daarom trachten, door besprekingen met de regeering en het levensmiddelenbedrijf der gemeente Veisen, eene betere voorziening te treffen. DE „NIEUW-AMSTERDAM" IN AMERIKA. De hofmeester van de „Nieuw-Amster- dam" is gearresteerd, onder verdenking van spionnage. Men heeft op hem een brief In cijferschriit gevonden, blijkbaar bestemd voor Duitsche agenten in de Vereenigde Staten. Onder andere mededeelingen behelsde deze brief détails betreffende de Amerikaan- sche troepen-transporten, BOM.Mn.bi OP ZEELAND. Zondagavond zijn tijuens een vlieger aanval op Brugge en Zeeoruggo acht bom men gevallen op eene weide onde, Sluis bij het Kanaal Sluis-Bru^g;. Er zijn geen ongelukken gebeurd. De boomeu in de nabijheid zijn doorzeefd mee kogelgaten en de grond is natuurlijk geaeet omgewoeld. HOOI- EN GRASLANDVERPACH TINGEN. Aangezien in verschillende deelen des lands de jaarlijksche verpachtingen van hooi en grasland eerlang een aanvang zullen ne men. brengt de Min. v. Landb, ter kennis, dat bij het nemen van maatregelen als het vaststellen van prijzen voor melk, zuivel producten, vleeseh, enz., geen rekening zal worden gehouden met hooge pachtprijzen, die op bedoelde verpachtingen mochten wor den besteed. („St.-Ct.") CEMENT UIT DU 1TSCHLAND. Naar de „Tel." verneemt, zullen dezer dagen tusschen onze regeering en de Duit sche regeering onderhandelingen aanvangen, over den invoer naar ons land van 50 mil- lioen K.G. cement. LEVENSMI DOELEN DjSTRIBUTI E. Verschenen is de Nota van den Minister van Landbouw inzake levensmiddelenvoor ziening, naar aanleiding van het verslag van de Commissie van Rapporteurs. INVOERING BURGERLIJKE DIENSTPLICHT. Naar het Haagsche Correspondentiebu reau uit goede bron verneemt, is thans, eer lang bij de Tweede Kamer de indiening' te Verwachten van het wetsontwerp tot invoe ring van den burgerlijken dienstplicht. KEURINGSRADEN. Bij Kon. besl. zijn, met ingang Van 1 Maart 1918, benoemd tot voorzitters van de keuringsradeil eil tot hun plaatsvervan gers voor de lichting 1919, voor de pro vincie Noord-Holland: le mil.district: tot voorz. Ie keuringsraad J. Ditmar, gep. luit. kol.; tot plv. M. W. de Vries. ,gén.-maj., miL-comm.tot voorz. 2e keuringsraad A. C. Altena, gep. koi.; tot nlv. A. A. Heisterkamp, gep. luit. kol.; tot voorz. 3e keuringsraad J. van Tooreneil- bergen, gep. luit.-kol.tot plv. W- F. de Reede, luit. kol., prov. adj.; 2e mil.district: tot voorz. le keuringsraad J. H. Makkink, gep. gen.-maj.; tot plv. J, p, ;N. vkn Buiige, kol, rail.-comm.; lol voorz. 2e keuringsraad H. G. yan Meurs, gep. luit.-kol.; tot plv. H. J. Indewey, gep. kol. 3e mil.-district: tot voorz. A. J. P. A. de Vries, oud-res. luit.-kol.; tot plv. W- R. H. Wakker, luit.-kol., mil.-c^mm. HOLLAND-FRIESLAND-LIJN. De dagelijksche dienst van de Holland Friesland-lijn is vooloopig beperkt tot drie dagen per week, n.l. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. iUITENLANO. OOm ftriSOVKHZIOHT. DE STRIJD IN 'T OOSTEN HERVAT. In het Oosten is de „strijd opnieuw ont brand „Aan het Groot-Russische front zoo melden de Duitschers zijn gisterenmiddag te 12 uur de vijandelijkheden begonnen. Bij den opmarsch van Dunaburg is de Dwina bereikt, zonder dat er gevechten werden geleverd. De Duitsche troepen, door de Oekrainers in den zwaren strijd, dien deze tegen de Groot-Russen hebben te voeren, te hulp gekomen. zïjn opgemarcheerd uit de richting Kowel." 't Is wèl snel in z'n werk gegaan met deze hervatting van den strijd; doch een dergelijken afloop van de niet-geslaagde besprekingen te Brest-Litowsk was te ver wachten. Om twee redenen moesten wij 't speet ons erg! vreezen, dat de strijd op het oostelijk oorlogstooneel nog niet ten einde kwam, ondanks de „niet-oorlog"-verkla>ring van Trotzky, ondanks de geordonneerde demobilisatie van het Russische leger, on danks ook de weinige animo der Centra- len, om wéér eens naar het Oosten een veldtocht te beginnen. De bekende verklaring van Trotzky im mers blijkt door de Duitsche regeering te zijn begrepen als een beëindiging van den wapenstilstand, èn de Russische rand volken (Oekrainers, Finnen, Esth- en Lijf- landers) roepen de hulp der Centralen (en der Zweden) in tegen de overweldiging door de z.g. Roode Garden der Bolsjewiki. De Duitsche regeering heeft de verklaring van Trotzky, dat de oorlog geëindigd is, zonder formeel vredesverdrag, aldus opge vat. flat daardoor het verdrag, van wapen stilstand van 15 December 1917 is opgezegd. Dat verdrag w-as gesloten, zegt een olfici- eele Duitsche verklaring, zooals in de inlei ding werd aangenomen, om den vrede tot stand te brengen; dus nu de vrede.niet is tot stand gekomen, heeft de Bolsjewiki- regeering afgezien van het voortduren van den wapenstilstand. Dientengevolge zou zeven dagen nadat de verklaring van Trotzky is< afgelegd, de oorlogstoestand worden hersteld. De Duitsche regeering ziet allicht in de hulpkreten, die uit de Oekraina, uit Lijf land en Esthland worden gezonden, de aan leiding om deze streken te bevrijden van de Roode Garden der Bolsjewiki. De verschil lende berichten uit die streken, zoowel als die uit Finland, doen zien op welk een beestachtige wijze de maximalistische troe pen daar optreden, en de kreet om hulp, door Finland tot Zweden, door de Oekraine en Lijfland tot Duitschiand gericht, is vol komen begrijpelijk. Zweden staat voor de moeilijkheid, flat interventie in Finland het in den oorlog zou kunnen wikkelen, waar het. in zijn begeerte naar neutraliteit, tot dusver buiten bleef. Duitschiand echter wil zijn beide verlangens vereenigen, de Oe kraïne en den gesloten vrede met die Repu bliek verdedigen en Lijfland beschermen, wellicht bezetten, en ziet daarvoor de kans schoon, nu Trotzky geen vredesverdrag slui ten wiide. en slechts eenzijdig den oorlog voor geëindigd verklaarde. Ook in Petrograd worden inmiddels door de volkscommissarissen toebereidselen ge maakt, om den strijd aan het front te her vatten. Lenirt zou pogen, naar verluidt, zich met Kaledln te verstaan. Krylenko roept alle vroegere generaals óp zich weer ter beschikking te stellen. Maar onder het volk is de lust om den strijd te hervatten niet groot. Woede heerscht tegen de regeering der vokscom- missarissen, die het land niet den vrede brengen kan. Slechts weinig troepen melden zich aan voor de Roode Garde; de soldaten van het Russische leger hebben geen zin om weer in de loopgraven te worden gezonden. Het bevel tot demobilisatie werd eerst afgekon digd, en daarna herroepen; maar aan de herroeping stoorde zich niemand. Toch wil Lenin voldoende troepen bijeen brengen, om de Hoodstad te kunnen ver dedigen, het komend nieuw Duitsch offensief; maar of er een Voldoende troe penmacht, met de noodige artillerie, kan worden bijeengebracht, betwijfelt de „Ran- nieje Oetro", en zegt: De toestand is algemeen te goed bekend, dart dat men zich nog aan ijdele hoop mag overgeven DE CHEF '\^TDEN1ENG£L. SCHEN STAF AFGETREDEN. Sir William Robertson is afgetreden. Hij wordt ,ails chef van den Generaien Staf opgevolgd door Sir Henry Wilson. ROEMENIË EN DE VREDE. Volgens vertrouwbare berichten uit JaSsy heeft generaal Averescu nog geen volslagen kabinet kunnen vormen. De grondslag waar op Averescu eén kabinet wil vormen is; „vrede met de Centralen", Men verwacht in Engelsche en pransehe politieke kringen in de eerstvolgende dagetl beslissende gebeurtenissen te Jassy en Boe karest. Men houdt het aftreden van koning Ferdinand voor onvermijdelijk. Of de koning ten gunste van zijn zoon of broeder afstand zal doen,. staat niet vaat. ALKMAA R. HET SLAGERSBEDRlJF. Er dreigt. ,er heerscht stagnatie in het slagersbedrijf tengevolge der vaststelling van maximumprijzen voor rtmdvleesch, welke prijzen met ingang van 20 fehr. van kracht worden. Ter veemarkt te Amsterdam waren gis teren 231 koeien aangevoerd, dal is minder dan gewoonlijk. Er werd zeer weinig gekocht. Eenige slagers, legerleveranciers, hebben tegen een prijs, iets minder dan de vorige week, maar nog altijd loopend tegen de-[2 per K.G. slachtgewicht voor de beste kwa liteiten, enkele inkoopen gedaan; anderen, die hunne klanten niet wilden teleurstellen of voor de vleeschlevering aan de zie kenhuizen hadden te zorgen, kochten ook eenige beestjes, doch 't meerendeel van den aanvoer ging weer naar de stallen der boe ren terug. Deze waren niet voornemens te verkoopen tegen f 1.25 slachtgewicht, zelfs was een verkoop tegen f 1.80, de prijs, eenige weken geleden op de slagersver gadering vastgesteld, hooge zeldzaamheid. Op de markten te Purmerend en Rotter dam wordt hetzelfde verwacht. 'Een groot aantal voornaamste slagers te Amsterdam heeft thans bekend gemaakt, dat zij door de onmogelijkheid om vee te koopcti tegen f 1.25 slachtgewicht, volgens het be sluit van den Ned. Slagershond, te begin nen met Woensdag 20 dezer, voorloopig gedurende acht dagen hunne zaken zuilen sluiten. Ook te Alkmaar is de veehandel totaal gestagneerd; evenals in Amsterdam was er te Alkmaar gisteren slechts een zeer geringe aanvoer, omdat ook in onze om geving de boeren wel op hun vingers had den kunnen uitrekenen, dat de slagers met het oog op de spoedig van kracht zijnde maximumprijzen de door de boe ren te vragen prijzen niet zouden willen en niet zouden kunnen betalen. Zoo krijgen we mogelijk enkele vleesch- looze dagen! DE STAKING BIJ DE STEEN- KOOPERS. Door de besturen van den R. K- Bond van Transportarbeiders te water en te land „St. Bonifacius" en den Centralen Bond van Transportarbeiders, betrokken bij de staking van de vaste personeelen der fir ma's Stoel, de Wild en de N. V. Bouw stoffen, wordt getracht tot bespreking van het conflict met de werkgevers te komen. Zaterdag' j.l. is telegrafisch door de hoofd besturen een onderhoud aang-evraagd tegen Maandag, waarop de werkgevers geant woord hebben, daartoe niet in de gelegen heid te zijn. Gisteren is door de vaikver- eenigingsbesturen schriftelijk 't verschil nog eens gememoreerd en er op gewezen, dat afwijzing van bespreking, voortduring van het conflict beteekent. Maatregelen tot Sitcun- verleening aan de stakers worden door de vakvereenigingen reeds genomen. .Van den heer C. J. Hoksbergen, secre taris van den Bond van Werkgevers, ver nemen Wij fret volgende: Van het hoofd bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders werd Zaterdag door hem een telegram ontvangen, verzoekende een bespreking op Zofldagavond of Maandag morgen. De bond heeft hierop geantwoord, dat eene bespreking op Woensdag werd toegestaan. De opmerkzaamheid werd er echter op gevestigd, dat deze bespreking onnoodig was, indien daarmede beoogd werd den Bond van Werkgevers tot aanvaarding der arbeiderseischen te brengen. In dat ge val werd verwezen naar de brieven van 14 en 15 dezer. Naar aanleiding van den gis teren ontvangen brief, heeft de Bond van Werkgevers verwezen naar het geteekende contract. Het minimumloon voor a1le vaste arbeiders,, ook oude arbeiders, is f 0.25 per uur benevens een toeslag van f3.per week. Aan vlelschippers wordt boven den overeengekomen toeslag van 25 een extra wekelijksche toeslag gegeven van 10 °/o, wanneer het loon in eenige week niet meer dan f 20.bedraagt en 5 ,°/o boven een loon van f20.De Bond van Werk gevers voegde hieraan toe, dat hij niet tot 'bespreking bereid was, indien daarmede be oogd werd, de voorstellen van de arbeiders te doen aanvaarden en zoolang de arbei ders zich niet op het standpunt stellen, dat geteekende overeenkomsten nakoming be hoeven. CONTROLEEREND GEMEENTE ARTS. In de administratie der gemeente wordt behoefte gevoeld aan het hebben van een controleerend gemeente-arts, die zal worden belast met het .afgeven van ziekenbriefjes bij ziekte van tijdelijke en vaste werk'ieden, beambten en ambtenaren welke hem zullen worden aangewezen, alsmede ten behoeve van het Steuncomité. B. en W. hebben Dr. Pameijer bereid ge vonden deze betrekking, althans voorloopig voor den tijd van een jaar, aan te nemen. Mitsdien stellen zij den Raad voor: Dr. J. H. Pameijer, voor het jaar 1918 te benoemen tot 'controleerend gemeente-arts, op eene belooning yoor f 1,-— voor elk afgegeven ziekenbriefje voor de eerste 100 afgegeven briefjes; van f 0.S0 per briefje voor de tweede 100 afgegeven briefjes en van f 0.60 voor elk volgend afgegeven briefje, met dien verstande, dat de minimum belooning f 100.per jaar bedraagt. ADMINISTRATEUR „ONS BLAD". In de laatst gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. „Ons Blad", werd deti heer S. J. A. Keesom alsi adminitrateur van „Ons Blad" eervol ontslag verleend, en werd als zoodanig benoemd de heer F. W. Quax, R. K. VOLKSBOND. Gisteravond vergaderde in „St. Willibrord" de R, K. Volksbond. De Voorz. opende de vergadering met ge bed én Sprak zijn vreugde uit over den goeden opkomst, waarin hij" een bewijs, zag van de ijver van het Roomsch vereenigirtgS- leven. Spr. hoopte, dat dit niet alleen zoo zou blijven, doch nog grooter worden. Laat men elkander steunen en ais één man pal staan, als hst gejd de ye.rdeding van onze arbei dersbelangen. Het is,zegt spr., voor de arbeiders tegenwoordig een slechten tijd en er wordt veel geleden, doch iaten wij steeds bedenken, hoeveel onze Meester voor ons heeft geleden. Hierna las de secretaris de notulen van de 2 laatste vergaderingen, welke onver anderd werden goedgekeurd. De Voorz. bracht een woord van dank aan den secretaris, voor zijn steeds keurige notu len, men krijgt daardoor in een kort ver slag, steeds het verhandelde op de vorige vergaderingen fn gedachte weer, waarmede de vergadering door applaus instemde. Voorz. deelt mede, dat naar aanleiding van de onlangs verzonden circulaire aan 'H.H. Patroons, sommige arbeiders een flinke ver hooging hebben verkregen, anderen een kleine verhooging, weer anderen echter niets Dan werden eenige nieuvVe leden met een toepasselijk woord door den voorzitter geïn stalleerd. De heer Fransen bracht hierna rapport uit omtrent den toestand van het Ondersteu ningsfonds. Alles w'as in de beste orde bevonden, in kas w'as op 31 December 1917 f 1176.251/., met een batig saldo van f 128.ó2i/2. Spr. bracht een woord van hulde aan hef nieuwe bestuur, maar sprak er tevens zijne verwondering over uit, dat van de bijna 600 Volksbonders, slechts 101 lid zijn van het Ondersteuningsfonds.. Spr. wees op de -voordeelen b'ij het ziek zijn aan dit fonds verbonden en spoorde alien, die nog geen lid zijn aan, lid te worden van dit heilzame fonds. De voorz. dankte de commissie met het nazien der boeken, belast en onderstreepte de aansporing van den heer Fransen, om lid worden van het fonds. De heeren Kemper en Beemsterboer wer den herbenoemd tot verificateurs belast met het nazien der boeken van „Hulp en Nood". De Voorz. deelde vervolgens mede, dat de 1 cent afdrage voor den secretaris .van arbeid eerst ingaat 1 April; nu stelde het bestuur voor, het bedrag, dat door de leden nu te vee! is betaald, af té staan aan de kas van de Haven- en Transport arbeiders, welke het bij de nu uitgebroken staking zeer ten goede komt. De vergade ring stemde hiermede door applaus, in. Hierna gaf de Geest. Adviseur een'uit eenzetting van de staking. Allereerst behan delde Z.Eerw. de werkstakingen in liet algemeen en de gevolgen hiervan. Spr. wees er vooral op, dat men niet lichtvaardig met een staking mag zijn. De tegenwoordige maatschappij is. zóó ingericht, dat door staking in het eene bedrijf, het andere bedrijf ook moet staken, vandaar, dat hiertoe niet lichtvaardig mag worden overgegaan. Een dwaling is het ook te staken als men recht heeft. Het is niet geoorloofd dan te staken, bedenkende de groote gevolgen aan een staking verbonden. Wanneer een staking geen kans van slagen heeft, mag men er in geen geval toe overgaan. "Daarom is een staking pas ge oorloofd, wanneer zij voldoet aan de vol gende eischen: le. het moet gaan om een zaak van belang; 2e. slechts gebruikt wor den als het uiterste middel, wanneer alle andere middelen tot overleg zijn gebruikt; en 3e. moet het niet alleen gaan om een zaak van belang, niet alleen als uiterste middel, maar er moet ook kans van slagen zijn. De beslissing, omtrent een staking, moet men steeds laten afhangen van de hoofdbesturen in onze vakbeweging. Z.Ew. achtte een ernstige Waarschuwing niet mis plaatst tegen een politieke staking, om, zooals van andere zijde wordt gepro beerd, daardoor invloed uit Ie oefenen op het eerstdaags te voeren levensmiddelendebat in de Kamér. Dan bracht Z.Eerw. de sta king alhier ter sprake. Er was gevraagd, zegt Z.Eerw., weet de Geest. Adviseur van deze staking? Nu; deze vraag is, tame lijk overbodig, maar toch wilde spr. wel zeggen, dat hij reeds: in November 1916 van deze staking vermoedde, en wel door de in dien tijd ojpgerichten Bond van Werk gevers en Waarin bij' de oprichting verzon den circulaires, bij het omschrijven Van het doel zoo vaak gesproken over staken, steun verleenen bij dreigende en Uitgebroken sta kingen, geschillen epz. en door de lage loonen in het transportbedrijf. Z.Eerw. meende, dat deze staking: ging om een ge- rechtvaardigdert eisch. Een luid applaus beloonde den Geest. Adv. voor zijn mooie en alleszins duidelijke uiteenzetting. De Voorz. spoorde de leden aan tot steun en onderschreef de waarschuwing van den Geest.tAdv. inzake politieke sta king. Laat ons, zegt spr., toonen, dat wij leden zijn van de Rooms,che Vakbeweging. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij de heer Boersen aan eiken staker 5 kop aardappelen toezegde, werd de vergadering door den .Voorzitter met gebed gesloten. NOOD DER TIJDEN. Naar wij vernemen, is door het R. K. Armbestuur besloten, (met speciale Vergun ning van Z. D. H. den Bisschop) op 3 achtereen volgende Zondagen een extra col lecte te houden, hiertoe gedwongen door den nood der tijden. Zondag a.s. zal in de St. Laurentius- kerk de eerste collecte en een liefdadigheids- predieatie worden gehouden door den Zeer- eerw. Pater Borromaeus de Greeve; onder de H. Missen op Zondag 3 Maart in de St. Domtnicus-kerk, waar de lief- dadigheids-predicatie gehouden wordt door den Zeereerw. Pater O. M. Maximinus, jel- gersma; op Zondag 10 Maart ten slotte in de St. Joseph-kerk, met predicatie door den Weleerw. Pater Servatius Booms. .WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie geeft het publiek in overweging geen gelden af te staan of bonnetjes te koopen van de ver- eeniging „De Nederlandsche Vereeniging Volksbelang", directeur C. J. F. Vroom, alvorens bij hem, Commissaris, inlichtingen te hebben ingewonnen. AANGEHOUDEN. Door dé politie zijn in de afgeloopen .week aangehouden Drie militairen terzake verschillende win keldiefstallen van sigaren, schoenen en?.; een persoon terzake vernieling van enkele glasruiten bij nacht; vier personen terzake frauduleuze handelingen bij het afleveren van steenkool; twee jongens terzake diefstal van sigaren; een persoon, die hier en elders oplichting heeft gepleegd; een juffrouw wegens diefstal van verschillende snuiste rijen; twee Duitsche deserteurs wegens diei- stal van verschillende voorwerpen uit een fabriek; drie militairen wegens diefstal en verduistering van militaire goederen. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR, op Donderdag 21 Febr. 1918, 'snam. 1 uur. LOOP DER BEVOLKING VAN DE GEMEENTE ALKMAAR. In 1917 zijn alhier geboren 238 jongens en 215 meisjes, te zamen 503 kinderen. 14 jongens en 7 meisjes werden alhier geboren Uit elders woonachtige meisjes, terwijl 6 jongens en 3 meisjes elders geboren werden uit ouders, die in deze gemeente woonplaats hadden. Als levenloos aangegeven werden inge schreven 6 jongens en 8 meisjes. Overleden zijn 92 ongehuwde mannen, 57 ongehuwde vrouwen, 78 gehuwde man nen, 68 gehuwde vrouwen, 34 weduwnaars en 50 weduwen, totaal 204 mannen en 175 vrouwen of te zamen 379 personen. 38 mannen en 27 vrouwen zijn alhier over leden, die elders woonplaats hadden, terwijl 6 mannen en'2 vrouwen, die hier woonach tig waren, in een andere gemeente over leden. Het getal huwelijken bedroeg 160, te weten: 132 tusschen jonkmans en ionge- dochters, 3 tusschen jonkmans en weduwen, 8 tusschen weduwnaars en jongedochters en 12 tusschen weduwnaars en weduwen. De bevolking, die op 1 Januari 1917 11018 mannen .en 11669 vrouwen, totaal 226S7 personen, bedroeg, vermeerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 1903 mannen en 1492 vrouwen, terwijl zij verminderde door overlijden en vertrek uit de gemeente met 1478 mannen en 1253 vrouwen, zoodat zij op 1 Januari 19IS be stond uit 11443 mannen en 11908 yrouwen, totaal 23351 personen. Hieronder zijn begrepen de bevolking van het Rijksopvoedingsgesticht, bestaande uit 93 en die van de Cadettenschool, bedra gende 145 personen. De-geboorte bedroeg 1 op 46; er stier ven 1 op '70. PLAATSELIJK NIEUWS. BEEMSTER. Distributie 1825 Febr.: Aardap pelen no. 33, vet 27, rijst, gort en haver mout 34, zeep 12. ASSENDELFT. Een goed bericht. Lang zijn we verstoken gebleven van varkensvlee^ch, doch naar de Directeur van de Levensmiddelen voorziening ons mededeelde, zuilen er deze week weer regeeringstoetjes in Assendeltt arriveeren. W e d s t r ij d. De uitslag van den too- neelwedstrijd, dezen winter gehouden te Zaandam en Assendelft, is voor Assendelft niet slecht. „Eensgeznidheid" behaalde een lsten Jfrijs in de 2de afd. en „Oefening kweekt Kennis" een 3en prijs in dezelfde afdeeling. Personeele prijzen werden behaald door onze plaatsgenooten: Mej. K. Boekei, Mej. J. Boet en den heer Bas Kleyn. SINT MAARTEN. Ongeluk. Maandagmorgen had hier een ernstig ongeluk plaats. De heer Bi. zou met twee paarden voor den boeren wagen hout halen van Bergen. Nauwelijks op weg, raakte hij, daar de paarden schichtig werden, den dissel kwijt, zoodat hij' het stuur over den wagen verloor. De paarden sloegen op hol en geraakten aan het Rijpje met wagen en aT te water. De heer BI. was van den wagen gevallen, met het nood lottig gevolg, dat hij zijn hoofd ernstig bezeerde en zijn rechterbeen brak. Dokter Groenhart van Harenkarspel was gelukkig heel spoedig ter plaatse om den heer Bi. geneeskundige hulp te verleenen. Paarden en rijtuig werden met groote moeite op het droge gebracht. HEER-HUGOWAARD. R. K. Kiesvereeniging. Verleden Zondagavond hielden de R. K. Kiesvereni gingen „Recht en Orde" en „Recht en Plicht" eene gecombineerde vergadering in „de Hengstman". Er waren 86 léden aan wezig. De afredende leden, de heeren Po land en J. Wijnker, werden herkozen tot candidaten voor het Polderbestuur. Tot be stuursleden der Kiesvereeniging werden her kozen de heer H. Overtoom tot voorz. en tot secretaris J. Does, in plaats van den heer A. Bos, die bedankt had. Tot bestuurs leden van den Rijkskieskring 'den Helder werden gekozen de heeren H. Nijpels van den Helder, J. J. v. d. Meulen van Heer- Hugowaard, D. Keet Sr. van Schagen. C. Kramer van Z.-Scharwoude, J. Burger van Harenkarspel, J. Tromp van ISclioorl en Snel van Zijdewind. SCHOORL. Verhuring. De vorige Week werdeil de landerijen ,toebehoorcnde aan de ge meente. Weder verhuurd, welke de som op brachten van f2310, tegen f1649 in 1917, dus een vermeerdering van f 661 voor ruim 12 H.A. Aanbesteding. Bij de gehouden aan besteding van het verbouwen der openbare scholen te Schoorl en Groet, werd inge schreven als volgt: P. den Das f1370; C. Koel fl243j C. Schotvanger f 1228. Gegund aan den laagsten inschrijver. .TELEGRAMMEN. GENERAAL KALEDIN. Petrograd. Door de Bolsjewiki wordt telefonisch uit Moskou vernomen, dat genei raai Kaledin zelfmoord gepleegd heeit. ANNULEERING DER RUSSISCHE .STAATSSCHULD. Petrograd. Vertegenvvoordigers van 19 geallieerde en neutrale staten hebben eet)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2