No. 24 Dinsdag: 26 Februari 1918 12e Jaargang- Ba?.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433, DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ft. ft. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ABONNEMENTSPRIJS:. ADVERTENTIÊN: iLJlt Samenstelling der candidaten I ijsten. Een edel Hart. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Per kwartaal franco huis. 11.15 Met geill. Zondagsblad f 1.56 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 10.05 van het Zondagsblad f O.Oöj Van 15 regels1 0.62' Elke regel meer0.12' Reclames per regelj 0.35 ji Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. |0.40"jj De wijze, waarop uit de groslijsten van candidaten voor de Tweede Kamer nu de 'officieele candidatenlijsten moeten ontstaan, heeft reeds tot heel wat geschrijf aanleiding 'gegeven. Het schijnt me toe, dat er bij de centrale besturen eenige aarzeling bestaat om de groslijsten ter stemming aan te bieden. Misschien ook is deze aarzeling het gevolg van andere overwegingen, die we te gelegener tijd dan wel vernemen zul len, al lezen we dan ook in art. 12 van het Regl. voor de R. K. Centr. Kiever. in onzen Kieskring: „De lijst van alle ge stelde candidaten wordt zonder aanbeveling zoo spoedig m o g e 1 ij k toegezonden aan de pl. Secretrissen. Wanneer a.s. Vrijdag het Kringbestuur definitief zal zijn gevormd, zullen de zaken stellig haar ge regeld verloop hebben. In het nummer van 3 Jan. sprak de Redactie van „Ons Blad'' zich uit voor het door „De Maasbode" gepropageerde stelsel van stemming over de groslijst, dat aan ieder kiezer zooveel stemmen toekent, als er candidaten op de officieele lijst moeten geplaatst worden, en waarbij de kiezer het recht zou hebben zijn stemmen op te hoo- pen. Dit cumulatie-systeem heeft stellig, evengoed als het daarmee nauw verwante abstinentie (onhoudings) systeem zijn voor- deelen. In aanmerking moet echter genomen wor den, dat op vele plaatsen, vooral op de dorpen, de leden der Kiesver., waar het eenigszins ingewikkelde kwesties betreft, het advies van hunne besturen noodig' hebben, al is het dan maar ter verduidelijking van het mecainisme, en dat dit advies licht ge volgd zal worden. Daardoor komt er in de hand van die besturen een mogelijk te groote invloed. Alleen bij het meest een voudige stelsel zullen de leden eigen ziens wijze geheel kunnen volgen. Op grond hier van voel ik persoonlijk veel voor het een voudigste stelsel, dateer bestaat, en dat dan ook wellicht in de bedoeling van het regle ment onzer Centrale ligt. Waar echter thans in de „N. H. Crt." een stelsel gepropageerd wordt, dat reeds in een geruimen tijd geleden verschenen bro chure (I, Visscher, Evenredige .Vertegen woordiging) werd aanbevolen, en dat m. i. 'nog gesteld moet worden boven dat waar aan de Redactie van „Ons Blad" de voor keur schonk, meen ik goed te doen ook dat stelsel even te belichten. ïk doe dat te meer, omdat het me lijkt niet in strijd te zijn met het reeds genoemde art. .12, al heeft het dan ook bij de formuleering van dat art. niet in de gedachtensfeer" der op stellers gelegen. Invoering behoort nog altijd tot de mogelijkheden. Volgens dit systeem dan is de gang van zaken de volgende. De Kiesvereenigingen ontvangen een voldoend aantal groslijsten. EËI1ILLEXQN, Omgewerkt naar het Eransch, 9. Wat is dat voor een persoon? werd haar van verschillende zijden gevraagd. De portierster bleef het antwoord niet schuldig. Een dagbladschrijver, antwoordde zij'. Hij kwam zeker om nieuws over den brand? Ja. Die heeren zijn niet weinig praat ziek en nieuwsgierig!Nooit weten zij genoeg bijzonderheden. Zeg eens, mad. Humbert, sprak ze, zich tot een buurvrouw wendende, wilt gij eens een oogenblik op de loge Jetten? Ik loop even naar boven bij' de Roselin's, om eens te hoorén hoe de kleine het stelt. Ooed, goed, mad. Charles, 't komt er Op geen vijf minuten op pan. Een oogenblik later trad de portierster bij Laure binnen. Ik heb eenen brief voojr fnad. Rose- lin! zeide zij, de jonge vrouw den omslag ter had stellende, welken de onbekende haar toevertrouwd had. Laure nam den brief aan en stak hem voorzichtigheidshalve in den zak van haren voorschoot. met de gedachte hem te lezen, wanneer zij alleen was. L>och mad. Charles, die haar .gedachte begreep, 2eide haar: r?oe 'lem spoedig open, ik weet niet wat hij geschreven heeft, maar ik weet pat anders, Is nu bepaald, dat b.v. 5 namen op de candidatenlijst zullen geplaatst worden, dan kan ieder lid op de ontvangen groslijst achter vijf namen de cijfers 1 tot 5 plaatsen, en wel zoo, dat hjj daarmee aanwijst, wie hij als no. 1, w'ie als no. 2 enz. op de lijst wenscht geplaatst te zien. Zoo'n genum merde groslijst zou er b.v. aldus kunnen (Uitzien, als zij uit de handen van den kiezer kwam Arie Bertus 3 Cor 5 Dirk 1 Engel Fran9 ■"2 Gerrit Henk 4 Jan Kees De aldus uitgebrachte stemmen worden geteld en in formulieren ingevuld. Stellen wie. dat een locale 'kiesvereeniging 200 leden telt, en dat alle leden van hun recht ge bruik maken en 5 ciand. hun plaats aan wijzen, want de kiezer kan ook volstaan met minder candidaten op hun nummer te zetten. Dan zou het resultaat aldus kunnen worden weergegeven: Namen no. 1 no. 2 no. 3 no. 4 no. Arie 42 28 13 37 14 Bertus 2 86 20 70 10 Cor 1 3 8 13 62 Dirk 18 4 94 18 36 Engel 7 5 9 4 0 Frans Ï6 20 31 37 44 Gerrit 95 30 14 12 26 Henk 0 0 0 0 0 Jan 3 19 7 0 1 Kees 16 5. 4 9 7 Hieruit blijkt, dat er 42 leden Arie op no. 1 wenschen te plaatsen, slechts 2 die Bertus als no. ,1 verlangen, enz. Deze uitslagen worden naar het Centraal Bestuur overgemaakt, dat de cijfers in een nieuw formuleer combineert, dat dan den totaal uitslag aangeeft. Nemen we ge makshalve bovenstaande tabel ook als voor beeld voor dien totaal uitslag. Nu zou Oerrit de 1ste plaats op de candidatenlijst krijgen'. De 2de plaats kwam toe aan Ber tus, en wel met 88 stemmen, omdat de 2 stemmen, die op het waren uitgebracht voor de 1ste plaats gevoegd worden bij die van de 2de, immers 'de beide kiezers, die hem als ho. 1 wensehten, zullen hem, nu hij die plaats niet kan veroveren, toch gaarne als no. 2 Wenschen te handhaven. De 3de plaats behoort aan Dirk met 94 -j- 4 -j- 18 ea 116 stemmen; de 4de aan Arie met 37 -f ,13 28 i+ 42= 120 stemmen, en de 5de aan Frans met 148 stemmen. Men kan in dit systeem ook nog het idee van volstrekte meerderheid invlechten. Dan zou er voor de 'eerste plaats in ons voorbeeld eigenlijk niemand gekozen zijn, Oerrit zou nu voor de 2de plaats in aan merking komen, Dirk voor de 3de, Bertus Wat toch? Dat hij' een groote banknoot behelst. Een banknoot voor ons?En van wien Roselin stak zijne hand uit. Hij was uit het Zuiden, bijgevolg, zeer ongeduldig. Laat zien! sprak hijt Laure deed een gebaar, dat beteekenen moest: „Neen. Straks." En zich tot de portierster wendend, vroeg zij Wat heeft dit alles te beduiden? Ge weet, we 'zijn brave lieden en houden niet van geheimzinnige of ingewikkelde histo ries. Kunt gij ons vertellen wat gij ge hoord en gezien hebt? Ik heb beloofd te zwijgenDoch die aanbeveling bedoelt iedereen, uitgezon- dert u. Vooral als ge mij! zweert zelf aan niemand iets te zeggen. 'Als zwijgen geen kwade gevolgen hebben kan. Trouwens, gijl weet wel, dat wij bescheiden zijn. Ja, en daarom zal ik u vertellen Wat er gebeurd is. Luister. Een uurtje of wat geleden, trad een heer mijne loge binnen; hij zag er braaf en zoo net uit, dat ik en al de anderen dachten, dat hij' de genees heer was, gezonden door docter Jacquier. Was hij' het dan niet?... vroeg Rose lin verwonderd. Neen, gij gaat 'het hooren. Dan, na mij de deur te hebben doen sluiten, zeide hij me, dat hij moeder Foidon kende, dat hij haar hulp kwam brengen hij moet haar vroeger ook Wel eens bijgestaan hebben hij had het ongeluk vernomen en vroeg me wat êr van haar geworden was. Hoorende, dat zij in den brand ge bleven was, scheen hij diep aangedaan, voor de 4de enz., wat pratisch toch werd: Gerrit no. I. Dirk no. 2. Bertus no. 3. De bepaling van volstrekte meerderheid kan derhalve invloed hebben op de volg orde; zij maakt bovendien het systeem nog heel wal ingewikkelder. Ten slotte dient de bepaling uit ons regle ment van kracht te blijven: bij gelijk aantal stemmen komt de oudste in jaren op de hoogste plaats. Wanneer men niet tegen wat administra tieve beslommeringen opziet, verdient het hier aangegeven stelsel wel overweging. J. .VERHEGGEN. •seüKBBBggBBgsgTqi—iHi mi i iUKaqcffMBgtr'*? V DE TWEEDE NEDERLAN DSCHE JAARBEURS. Het is een verblijdend verschijnsel, een teeken van kern-Hollandschen durf, dat ook dit jaar voor de tweede maal on danks allerlei tegenwerkende factoren te Utrecht een indrukwekkende Jaarbeurs ge houden wordt Aan bijna alles heerscht gebrek; niet dan met groote moeite kan de Nederlander in zijn ergst noodige onderhoud voorzien, een ieder voelt zich belemmerd in zijn graag beproefden brééderen wiekslag naar gróó- tere'daden op gebied van handel en indus trie, en dompend, zwaar weegt de oorlogs gedachte op ieder van ons. Doch de geest en de werkkracht van ons nijvere volk kan beteugeld en teruggedrongen en in hare uitoefening be perkt worden niéts ter wereld deze tweede Nederlandsche Jaarbeurs is e? het bewijs van is in staat die tweevoudige kracht te knakken of te dooden in haar oorsprong. De geest- en de werkkracht van ons nijvere volk leeft onverstoonbaar voort, en groeit uit naar overal, tegen den geweldig- sten druk ïn! Met welk een gerustheid mag Nederland, dat in deze benauwende omstandigheden nog zoovéél tot stand weet te brengen, de toekomst na den oorlog tegemoet zien. Onze geëerbiedigde Koningin, die deze Jaarbeurs met een opwekkende cede opende, legde er óók den nadruk op: „De klèmtoon op de noodzakelijkheid, der paraatheid van onze nijverheid en onzen handel, in dit voor het nationaal leven zoo beslissende tijdsgewricht. Er mag niets ver zuimd worden wat menschelijk vernuft zou hebben kunnen bedenken om die gereedheid het volmaakte ziooveel maar mogelijk te doen naderen, om een toekomst zoo voor te be reiden. dat wij deze met vertrouwen kunnen tegemoet gaan." En verder: „Als eenmaal de belemmeringen wegval len, die u verhinderen buiten onze grenzen uw vleugelen uit te slaan, zult gij ook daar uw uiterste krachten aanwenden in het be lang onzer industrie en handel maar toen ik hem meedeelde, dat de kleine gered was., slaakte hij' eenen vreugdekreet, en zijn oogen glinsterden gelijk diamanten. Ei! zei Laure, dat is aardig!.... Neen, antwoordde Roselin, die nooit verwonderd of verlegen was, het is onge twijfeld een plaatsgenoot van moeder Eou- lon. 't Kan zijn, sprak de portferster. In ieder geval, hij stelde zeer veel belang in haar, want hij wilde alles weten: of gij achtenswaardig, braaf vdTk waart en de rest. Ge zult Wel vermoeden wat ik ge antwoord heb. Hij wilde dan een briefje voor n schrijven, en heeft een banknoot in den omslag gestoken, zeggendedit dient om het kind te verzorgen. Heeft hij1 zijnen naam opgegeven? -Ik durfde hem niet te vragen hoe hij heette. Ten andere, zijn naam zal wel in den brief staan. Maar 't zag er een braaf en eerlijk man uit. Dat kon ik in zijne oogen lezen. Hij heeft me vooral op het hart gedrukt aan niemand over zijh be zoek te spreken, en ik durf u zweren, dat niemand daar nog een woord over zal hooren. Gij ook zult zwijgen, niet waar? 't Valt te bezien hoe de zaak ineen- zit, zei Laure mistrouwend. Dat zult ge wellicht door den brief vernemen. En hoe gaat het met het kind? Niet al te best. Het gloeit van koorts en ijlt. Ik zal nog wél eensi naar boven komen. Zij ging heen en toen Laure zeker was dat ze den trap afdaalde, opende zij den omslag. Eu stak inderdaad een banknoot in, lus* Waar de over de gansche wereld her vatte wedloop op economisch gebied, het uiterste zal eischen van goede koopmans- schap en technische bekwaamheid gepaard aan onweerstaandbare ondernemingsgeest, daar zaJ nu voorlichting en kennis aan deze factoren het spoor tc Wijzen, dat tot het doelwit voert." „Naast God" stelt de Koningin „een. onbegrensd vertrouwen in het willen qu kunnen" van het Nederlandsche volk. Door deze tw'eede Jaarbeurs toont het Nederlandsche volk zich dit vertrouwen waardig. ~CU MN B N L A'S D. BH m OOKXi&Q DE MAXIMUM-VLEESCHPRIJZEN. Naar men verneemt, heeft de Minister van Landbouw enz. de medewerking ver zocht van de Rundvee-vereeniging tot het oplossen van de bestaande moeilijkheden inzake de vleeschvoorziening. Het dagelijksch bestuur is in verband daarmede opgeroepen voor een spoedver gadering tot het ontwerpen van een regeling' voor de vleeachvoorziening, Waarbij getracht zal worden zooveel mogelijk met de belangen van alle partijen rekening te houden en allen, die bij de vleeschvoorziening betrok ken zijn, in hun bedrijf te laten. EENHEIDSWORST. Het Rijks "Centraal Administratiekantoor heeft thans aan de gemeentebesturen bericht, dat zij, met ingang van 1 Maart e.k., be stellingen op eenheidsworst kunnen inzen den, berekent naar eene hoeveelheid van 100 ICG. per 1000 inwoners per week en voor een behoefte van 2 weken. Voor het vervolg zal de bestelling kunnen ge schieden per vierweeksche periode. De be- stellingen zullen wekelijks voor het vierde deel worden uitgevoerd. Indien de weke- lijft gefabriceerde hoeveelheid dit vordert, zal het aangevraagde quantum tot een zeker percentage worden teruggebracht. De worst, die gefabriceerd wordt in be paalde toegelaten fabrieken, onder behoorlijk hygiënisch toezicht, zal voorzien zijn van een loodje, houdende den naam van den fabrikant. De maximumprijs van deze worst, ver vaardigd uit 10 pCt. varkensvleesch en 90 pCt. rundvleesch. wordt in den kleinhandel f 1.10 per KG. THEE EN KOFFIE. Het is niet mogelijk gebleken in Maart de distributie van thee weder te doen plaats vinden. Het koffierantsoen is voor ,het tijdvak van 1 tot 15 Maart bepaald op 0.1 K.G. en voor de tweede helft van Maart, met 't oog op de dan invallende feestdagen, op 0.15 K.G. ONZE GEZANT TE PETROGRADG BEROOFD? We hebben gepubliceerd een bericht, waarin gemeld werd, dat de Nederlandsche gezant te Petrogrado zou zijn overvallen en beroofd. Bij navraag aan het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken is aan de „H. Ct." ge bleken. dat daar niets van dit geval bekend was. Men bracht het bericht in verband met het feit, dat circa een maand geleden in de opera te Petrogrado de zakportefeuilie aan den gezant ontroofd was. schen de twee bladen van den brief. Verduiveld! zei Roselin, dat is nog een kerel, die onbekende, 't Is inderdaad een stuk van waarde. Een briefje van dui zend francs! Dat moet een 'prins zijn! Zwijg, sprak Laure, laat mij den brief inzien. Lees hem luidop, dan weet ik het ook spoedig. De jonge vrouw gehoorzaamde. „Met die kleine wees op te nemen stond er met potlood geschreven hebt gij eene goede daad gepleegd. Maar zoo gij er toe komt u aan haar te hechten, haar lief te hebben, opgepast dan, want haar leven loopt gevaar. Opdat ze er aan ontsnappe, moet gij eene andere woning kiezen, zelfs naar een andere wijk verhui zen, en, als 't kan, van naam veranderen. Wat haar betreft, heet haar voortaan niet meer Marie, maar Henriette. Ik voeg hier bij een kleine som om haar te verzorgen en de kosten te betalen uwer nieuwe in richting. „Zijt ge bescheiden, dan keer ik weder, maak mij aan u bekend en zal it met wel daden overladen. „Daarom, zoó Spoedig gij! verhuisd zijt, en dat moet tusschen dit en drie maanden gebeuren, maak mij uw nieuw adres be kend. ljrief af te halen ten postkantore. kantoor der Beurs, onder de letters: M. F. A." De brief was niet onderteekend. Laure zweeg. Met gefronste wenkbrau wen overwoog zij. Roselin, als buiten zichzelven, riep uit: Dat is nji eens geheimzinnig! 't Zal niet moeilijk gaan van naam te ver- VERBOUW VAN HENNEP. Daar gebleken is, dat sommige landbou wers voornemens zijn dit jaar aan den ver bouw van hennep ongewone uitbreiding te geven, brengt de Minister van Landbouw ter algemeene kennis, dat ten aanzien van den oogst van dit gewas, hij zich voor behoudt die maatregelen te nemen, welke noodig zullen blijken, met inbegrip van het vaststellen van maximumprijzen en inbezit neming van den oogst. Daarbij zal met de hooge prijzen, die thans voor zaad en land pacht worden betaald, geen rekening wor den gehouden. („St.-Ct.") ZEMELEN. De Min. van Landb. heeft bepaald, dat de belooning van zemelengrossiers, aanvan gende met de Maart-distributie, zal bedra gen f2 per 1000 K.G. („St.-Ct.") MAXIMUMPRIJZEN SIROOP. De Min. v. Landb. heeft de volgende m^xjijmim-tussichenhandelprijzen voor glu cose vastgesteld Blanke siroop, bij uitgepakt of uitgetapt gewicht, f 0.80 per K.G. Masisé idem i 0.81 per K.G. („St.-Ct.") LEBMAGEN EN STREMSEL. De Min. v. Landb. heeft met intrekking van zijne beschikking van 30 Jan. 1917, vastgesteld de volgende distributieregeling voor lebmagen van kalveren en stremsel: A: De aflevering en het vervoer van onbewerkte lebmagen, afkomstig van bin- nenlandsche nuchtere en vette kalveren, zijn verboden. Dit verbod is niet van toepassing ten aan zien van onbewerkte lebmagen bestemd voor of afgenomen door één der door de Rijks commissie van Toezicht op "de Vereeniging van stremselfabrikanten aangewezen of na der aan te Wijzen personen (lebdrogers). B. De aflevering en het vervoer van binnen- en buitenlandsche gedroogde leb magen van kalveren zijn verboden. Dit verbod is niet van toepassing: lo. op het vervoer, dat gedekt is door een vervoerbewijs, afgegeven door de Ver eeniging van Stremselfabrikanten; 2o. ten aanzien van binnenlandsche ge droogde lebmagen) bestemd voor één der onder A bedoelde personen (lebdrogers). C. De aflevering en het vervoer van sitremsel zijn verboden. Dit verbod is niet van toepassing: lo. ten aanzien van stremsel, waarvan de verpakking voorzien is van de controle- strook van het Rijkslandbouw proefstation te Goes; 2o. op het vervoer dat gedekt is door een vervoerbewijs, afgegeven door de Ver eeniging van Stremselfabrikanten. DE NIEUWE SPOORWEGDIENST REGELING, Naar de „Tel." verneemt, zal de nieuwe dienstregeling voor de spoorwegen eerst 1 Juni verschijnen. In verband met de vele tusschentijdsche wijzigingen in de tegen woordige dienstregeling, zal op 1 Maart een verbeterde .uitgaaf van de huidige rege ling worden uitgegeven. "MELKHANDELAREN. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft goedgekeurd de statuten van het Di ocesaan Vakgilde van Melkhandelaren en tot geestelijk adviseur benoemd de weleerw. heer J. P. J. Kok, kapelaan le Delft (H. Hippolitus). DISPENSATIE. Wij herinneren er aan, dat Z. H. de Paus aan allen, die zich gedurende de iri-111 II imm) anderen. Roselin is enkel mijn doopnaam. In onze nieuwe verblijfplaats, geven Wij den anderen op: Vallauris; en de klucht is gespeeld. En op de werkplaats zal men voort gaan u Roselin te noemen. Bij gevolg zul len eenigszins schrandere vreemdelingen, mits een weinig te zoeken, immers te we ten komen, dat Roselin en Vallauris een en dezelfde naam zijn, daar wij op de fabriek altijd ons adres moeten opgeven. Een erge zaak!... Wij zullen insge lijks van baas veranderen!... Al lang doet ons 't huis Lelaurrain, uit de rue d'Abou- kir, voorstellen, aan mij als hoofd der af- deeling, aan u als toezichtster; wij zullen die voorstellen aanvaarden. Maar ondanks alles, zal men 'toch weten, dat wij' Roselin heeten. Neen, wij zullen aan Lelaurrier zeg gen, dat wij onzen anderen naam voeren, om onze oude bazin kwijt te raken, die ons zal zoeken terug te krijgen jn haren dienst; in zijn eigen belang zal onze nieuwe heer het mogelijke doen, om het geheim te bewaren, dat wij niet gaarne verklapt zien. Gij stapt er nogal licht over, weet ge!'t Is zeer erg, wat gij1 voorstelt; zoo ineens dergelijk besluit nemen Ik heb vertrouwen! Iemand die maar aanstonds duizend frank schenkt etl belooft later nog meer te doen, houdt zijA belofte. En dan Wat nog? Mijne machine! Welnu!..,. (Wordt vervolgd.);

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1