vaartverbetering. eenheidsworst. geslaagd. geborenT Agenda. Maandag 4 Maart, Algemeene Vergade ring van de Onderafdeeling fabrieksarbei ders, 's avonds 7i/2 uur, in 't Verenigings gebouw „St. Wilïibrord". Aller opkomst gewenscht. extra-leerkrachten aan M. U. ]L. O.-scholen in verband met d eaanstelling van ambu lante hoofden, waartegen de heer Ter Laan (Den Haag) zich verzette. DE KAMERVERKIEZINGEN. Naar wij vernemen bestaat de kans, dat in de kieskringen Haarlem en Helder de candidatenlijsten der R. K. gecombineerd zullen worden. SALARIS-REGELINGEN. Ged. Staten van Noord-Hol land hebben hunne goedkeuring onthouden aan de sala risverordeningen voor onderwijzers van de gemeenten Hensbroek, Jisp, Opmeer, Sy- bekarspel en [Wervershoef. DE ONDERHANDELINGEN MET DE GEALLIEERDEN. De mondelinge en schriftelijke gedach- tenwisseling tussehen onze regeering en die der geallieerden, economische regelingen betreffende, is nu zoover gevorderd, dat uiterlijk half Maart de totstandkoming wordt verwacht. B U I T*E N L A N D. OORLOGSOVERZICHT De goede indruk, welken de laatste rede voering vain den Duitschen Rijkskanselier ongetwijfeld maken moest, is opeens weer •geheel weggevaagd door een jonkers-rede-' Voering Jvau von Heydebrand und der Lasa), waarin verklaard wordt: „Wat België betreft... geen annexatie, maar de militaire, politieke en economische overhand van Duitschland. De ontzaggelijke waarde van de kust van Vlaanderen tegen over Engeland moeten wij bij de onderhan delingen overeenkomstig de Duitsche belan gen doen gelden." Geen wonder, dat men in de Entente- landen jjjét wantrouwen de vele Duitsche vredesbetoogen aanhoort! Geen wonder ook, wanneer men thans ziet, welk een ongenadigen vrede de Rus sen nu ze daartoe gedwongen zijn zullen moeten sluiten. Harder immers dan de aanvankelijk te Brest-Litowsk gestelde, zijn de voorwaarden die Duitschland thans ter tafel 'bracht, en die door de Centrale Sovjet te Petersburg zijn aangenomen; harder en wellicht even min bevorderlijk om den algemeenen vrede te (dlienen. Maar er zijn omstandigheden, waarvan men in Duitschland meent gebruik te moeten maken om eischen door te zet ten, die anders zeker zouden worden ge weigerd i Werkelijk, het verwondert ons niet, dat de „Westm. Gaz.", de rede van Hertling besprekende, zegt, dat de Rijkskanselier zich wel een voorstander noemt van Wilson's vier grondbeginselen, maar dat hij ze niet temin door de wijze, waarop hij Rusland behandelt, met voeten treedt. „Brest-Li- towsk," zegt het blad, „heeft ons geleerd wat het waard is, als de Duitsche staatslie den zeggen, dat zij afzien van annexatie en schadeloosstellingen, zoodra zij de ge legenheid hebben een weerloozen buurman te plunderen. Hertling kan niet verwachten, dat de geallieerden een dergelijke proef met zich zullen laten nemen" EEN RAMP .TE HONGKONG. Een vreeselijk ongeluk is tijdens de wed rennen van de jockeyclub te Hongkong gebeurd. De .Chineesche publieke tribunes, waarop zich duizenden toeschouwers bevon den, stortten in. Honderden vrouwen en kin deren werden verpletterd, anderen kwamen om in de vlammen, die plotseling uitsloe gen. De politie, bijgestaan door soldaten en burgers, redde wat er nog te redden viel. 1 i VERSAILLES EN HET JTALIAAN- SCHE PARLEMENT. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Lugano In de zitting van [Woensdag van de vorige week zei de onafhankelijke socialist Lutci in de Italiaansche Kamer, dat de conferentie te Versailles de voortzetting van den oorlog voor onvermijdelijk en noodzakelijk had ver klaard. De volkeren zouden deze verklaring, die zonder gegronde redenen werd afgelegd, echter zoo maar niet aannemen. Het was ook een groote fout van de Entente de nota van den Paus onbeantwoord te laten. De katholiek Rodnio en de socialistische leider Treves waren dezelfde ipeening toe gedaan. De laatste merkte nog op, dat er geen gegronde reden was om den Paus van de vredesconferentie buiten te sluiten. In even afkeurenden zin sprak hij over de imperialistische oorlogsdoeleinden van alle oorlogvoerende staten." ALKMAAR. VEREENIGING TOT VERBETE RING VAN DE SCHAPENFOK KERIJ IN N-H. Dinsdag hield bovengenoemde vereeniging eene algemeene vergadering in Café „Cen tral". De voorz,, de heer E. Goversi Dzn., opende de vergadering, heette allen welkom, in het bijzonder den heer I. G. J. Kake- beeke, inspecteur van den landbouw. Voorz. brengt in herinnering, dat nu wederom een punt van reorganisatie op de agenda voor komt, n.I. wijziging der statuten. Hierna las de secretaris, de heer J. Sijp Jr., de notulen, welke onveranderd onder darik worden vastgesteld. Dan worden de volgende mededeelingen gedaan: een rijkssbusidie van f750.is wederom toegekend; een schrijven is aan den Minister gericht, om het slachten van dragende ooien te verbieden, Voorz. achtte het afslachten van deze ooien een ramp voor de N.-H. Schapenfokkerij. [Evenwel is nog niets van dergelijken maatregel ver nomen, toch hoopte spr., dat dit nog zou gebeuren. Verder waren ingekomen: ver schillende verslagen, brochures en een schrij- van den Directeur-Generaal van den Land bouw, berichtende, dat hij verhinderd was deze vergadering bij te wonen. De rekening over 1917 sloot in ont vangst en uitgaaf op f2210.46i/2, met een batig saldo van f 237.77i/2. De heer R. Joh. Keijser (Texel) bracht verslag uit namens de financieele commissie; de rekening was in de beste orde bevon den. Den Penningmeester werd dank ge bracht voor zijn accuraat gehouden beheer. Uit het jaarverslag, hierna door den Voor zitter, die het grootste deel van 1917 als waarnemend secretaris optrad, uitgebracht, stippen wij het volgende aan: De bedrijfs resultaten van het schapenhoudersbedrijf wa ren in 1917 al zeer verschillend. De fokkers leden grove verliezen; de weiders, die hunne schapen vasthielden, boekten oorlogswinst. De leverkotziekte heerschte in het voorjaar ernstig; rotkreupel trad veel minder op den voorgrond. De groei-omstandigheden waren vooral in den winter en het voorjaar aller ongunstigst, door weinig voeder, strengen winter en Iaat voorjaar. De droge zomer en daarop de natte herfst deden de deur dicht. Ook de prijzen waren tot half Au gustus betrekkelijk laag, daarna fleureerden zij, om buitengewoon te sluiten. Oorspron kelijk viel de afname voor het binnenland tegen; midden-zomer vroeg der vetsmel- ter, later de geheele consumptie. De wol- prijs werd bevredigend genoemd. Van de N. U. M. verwacht men onpleizier. Er wer den verder in 1917 1 algemeene-, 4 be- stuurs-, 4 fokkers- en 5 commissie-verga deringen gehouden welke in hoofdzaak de reorganisatie behandelden. Een commissie werd belast met het nemen van proeven tegen de leverbotziekte, welke een gunstig resultaat hadden. Bij de voorjaars-inspectie bleek, dat 1071 ooien, 1951 lammeren had den geworpen en 1568 groot gebracht, waar van er 1141 werden gemerkt. Bij de ver schillende typen was de gemiddelde worp vrijwel gelijk, echter was het percentage grootgebrachte lammeren bij de volbloed Texelaars ver uit het grootst. Tevens wer den 408 ooien en 21 rammen op punten gekeurd. Het hoogste aantal punten be haalden een gekruiste [Wensleydale ooi en een dito ram. Het resultaat van het laten dekken en werpen van enterlingen was niet gunstig, hoewel er van de overgebleven lammeren zich goed ontwikkelden. De na jaarsinspectie werd in den geest der reorga nisatie gehouden. Van de in 1916 gemerkte lammeren, bleken de volbloed Texelaars en Lincolns het hoogste percentage voor de fokkerij aangehouden, van de Texelaars het hoogste percentage onder controle gesteld. Uit *ïe verzamelde gegevens, omtrent de lammeren in 1917 gemerkt, kon worden opgemaakt, dat de fokkerijen zich door den oorlogstoestand gaan inkrimpen. Het aan tal fokkers steeg van 77 op 91het leden tal van 130 op 154, terwijl de financieele toestand vrij gunstig genoemd werd. In de Financieele .Commissie (rekening 1917, begrooting 1918) werden benoemd de heeren M. Kooijman Azn., Texel; J. Buis. Ursem en C. Reijne Kzn., Krommenie. Tot leden van het bestuur in de plaats van de heeren P. Schenk Dzn. en jac. S. Keijzer, die volgens de statuten niet her kiesbaar zijn, werden benoemd de heeren IJ. Lap, Hoorn, Texel en H. WKühn.. Naarden. De heer J. Sijp Jr. werd wederom her benoemd tot secretaris-penningmeester-in specteur. Hierna bracht de Voorzitter een verslag uit over de premiekeuringen; hiertoe waren 256 jonge dieren aangegeven. Nu kwam in behandeling punt 8 der agendaBestuursvoorstellen. De wijziging der statuten kon de goed keuring der vergadering wegdragen. Voorts werd benoemd een commissie, bestaande uit het bestuur en de heeren Jb. Zuurbier, Alkmaar, D. Appel Nzn., Twisk en C. Keijser Szn., Texel, tot het ontwerpen en vaststellen van een Huishou delijk Reglement en Fok-Reglement. De bestuursvoorstellen: Instelling van een hulp-inspectie op Texel en Afschaffing van de „Proefklasse" werden goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd het bestuurs voorstel: Instelling van een Rammenfoksta tion op Texel, ingeleid door den heer Dr. D. L. Bakker. De begrooting, geraamd op f 2020. nagezien door de Financieele Commissie, werd in orde bevonden. Van de rondvraag maakte de heer Kake- beeke gebruik om zijn voldoening uit te spreken over de bijwoning dezer verga dering. Hij hoopte, dat de vereeniging onder de krachtige leiding Van het bestuur en samenwerking der leden mocht bloeien. De Voorzitter dankte den heer Kake- beeke voor zijn hartelijke woorden, Dr. Bakker voor zijne voorlichting en de leden voor hunne opkomst en 'hoopte, dat het ernstig streven tot samenwerking, hetgeen gebleken is uit de discussies, welke ge voerd zijn, mocht voortgegaan worden en sloot de vergadering mét den wensch. ,dat 1918 voor de schapenfokkerij een goed jaar mocht zijn. Gisteren werd in de bovenzaal van Café Schermerhorn eene vergadering gehouden ter bespreking „Vaartverbetering". De belangstelling was zeer groot en ver scheidene corporaties van waterschappen wa ren vertegenwoordigd, ook de burgemeesters van verschirehde omliggende gemeenten ga- van blijk van belangstelling. Alkmaar was vertegenwoordigd door den Edel Achtb. heer Burgemeester G. Ripping, den heer J. de Wit, wethouder en den heer G. Looman, directeur gemeentewerken. De Voorz. van de voorl. commissie, de heer G. Bos [Wzn., sprak er dan ook zijn vreugde over uit, het w.elkom aan een zoo groot aantal aanwezigen te kunnen toe roepen. Voorz. memoreerde, hoe in 1914, toen eenige heeren van den Langendijk het initiatief namen tot vaartverbetering vanaf den Huigendijk naar het kanaal, deze plannen door den oorlogstoestand als het •ware verflauwd zijn. Evenwel zijn juist door dien oorlogstoestand deze plannen opnieuw ontwaakt, daar er voor het vervoer per spoor bijna geen wagons te krijgen zijn. Daarom is nu wederom eene commissie in het leven geroepen. Voorz. geloofde wel, dat alien overtuigd zijn, dat de scheep vaart zoo degelijk 'mogelijk dient gemaakt te worden. De heer Rens Slot onderschreef de woor den van den Voorzitter en zeide, dat de productie van den Langendijk per water vervoerd moet worden, wat zeer slecht gaat door de slechte doorvaart. Ook door de extra uitgaven hierdoor (f 80.000) zou de Langendijk gaarne hierin verbetering zien. De heer .Wartenhorst gaf hierna inlich tingen over de door hem gemaakte teeke- ning. De heer Hoogland wil dit plan aanbe velen en zou een sluis willen maken aan den Huigendijk met een vaairt achter Ou- dorp tot bij den Omval aan het kanaal. De heer Kroon zou een commissie wil len benoemen tot onderzoek van dit plan. De heer de Wit zegt, dat Alkmaar wat nalatig is geweest, maar dit kan nog her steld worden door, wanneer Raaksmaats- en Schermerboezem één worden, een flinke sluis aan de Zes Wielen te bouwen met een doorvaart voor schepen van 110 ton en hooger en de sluisgelden te beperken tot een minimum. De heer Brinkman merkt op, dat, al is de bedoeling van Alkmaar goed, de omweg blijft. De heer Ripping is het niet geheel eens met de heeren Hoogland en jie Wit, wat betreft, dat Alkmaar nalatig zou zijn ge weest. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft zich reeds lang met nieuwe plannen bezig' gehouden. De Voorzitter is van meening, dat de vergadering voor het vergrooten der sluis, maar toch ook voor den korteren weg is. De heer Slot meent, dat Alkmaar on tegenzeggelijk veel voordeel zal hebben van den korteren weg (van den Huigendijk ach ter Oudorp naar het kanaal bij den Omval). De Voorzitter brengt het plan van den korteren weg in rondvraag, wat zoo goed als met algemeene stemmen in beginsel werd goedgekeurd. Eenige der aanwezigen konden nog geen bescheid geven, daar zij niet gemachtigd hiertoe waren. De heer Ripping, burgemeester van Alk maar, zeide, dat uit de besprekingen duide lijk is geworden het belang van dit plan, en dat noch het gemeentebestuur noch de raad tegen dezen stroom zullen oproeien. Evenwel had spr. geen mandaat van den raad, zoodat hij zich van stemming ont hield. Alsnu werd overgegaan 'tot benoeming van een commissie tot onderzoek van dit plan. Hiertoe werden benoemd de voorl. commis sie met als voorzitter de heer G. Bos Wzn. en de heeren Slot Jr., Kamp, Dekker en de Wit. De heer Ripping bracht tenslotte een woord van hulde aan den Voorzitter voor zijn beleid. De Voorzitter sloot hierna met een woord van dank aan allen voor de belangstelling en medewerking, deze belangrijke vergade ring. KAASMARKT TE ALKMAAR. Burgemeester en Wethouders van'Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat blijkens van de Sub-Commissie voor Noord- Holland uit de Kaasvereeniging ontvangen bericht, de volgende Kaasmarkten niet zullen worden gehouden: .Vrijdag 1 Maart, Vrijdag 15 Maart en Vrijdag 29 Maart a.s. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, gevestigd in de z.g. Besognekamer van het Stadhuis, zal geopend zijn eiken werkdag des morgens van 10 tot 12 uur en bovendien des Maandagsavonds van 7 tot 8 uur. AANBESTEDING. Bij de Dinsdag gehouden aanbesteding voor het maken van werken en toegangs wegen ten behoeve van de Exportveiling voor land- en tuinbouwproducten aan het afgesneden Kanaalvak waren 21 inschrij vers; hoogste de firma Q. Versteeg te Meppel voor f 48.000, laagste de firma Stam en Zn. te [Wormerveer voor f24.752. Het werk is opgedragen aam de firma Stam en Zoon te Wormerveer. KOFFIE. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Gezien art. 8 der Distributiewct 1916 en artt. 5 en 7 van de Distributieregeling voor thee en koffie dd. 5 Oct. 1917, .aid. Crisiszaken, No. 898 B, Bureau Algemeene Zaken; i j i heeft goedgevonden te bepalen: le. de leveranciers van .koffie aan de- daillisten zullen in het tijdvak van 1 tot en met 27 Maart 1918 aan detaillisten mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen: Bon No. 16 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie, Bon No. 18 eener thee- en koffiekart 0.15 K.G. koffie, geldende deze hoeveelheden ais voorziening in de behoeften van den detaillist voor de geheele maand; 2e. gedurende het tijdvak aanvangende 1 Maart 1918 en eindigende 15 Maart 1918 zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: Bon No. 20 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie; 3e. gedurende het tijdvak aanvangende 16 Maart 1918 en eindigende op 31 Maart 1918 zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: Bon No. 22 eener thee- en koffiekaart 0.15 K.G. koffie; 4e. Bons No. 20 en 22 voor koffie, door detaillisten van verbruikers in ont vangst genomen, mogen door den belref- fenden detaillist desgewenscht dadelijk aan zijn leverancier worden afgegeven; nader zaJ worden bekend gemaakt welke hoeveel heden d.le leverancier op deze bons na 31 Maart 1918 zal mogen afleveren aan den detaillist. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, verzoekt H-H. Slagers, die in aanmerking wenschen te komen bij de distributie van dit artikel, hunne namen bij den Directeur van het Gemeente-Slachthuis alhier kenbaar te maken. Er wordt op ge wezen, dat verplichtend is de legitimatie- nummers van de afnemers van deze soort worst, te noteeren op lijsten, welke lijsten op nog nader te vermelden tijdstippen aan het Distributiebedrijf zullen moeten wor den ingeleverd. Het publiek zal bij niet meer dan één slager t. z. t. de worst mogen betrekken. Volgens Ministerieele beschikking zal niet vóór 11 Maart met deze distributie kunnen worden begonnen. De hoeveelheden, waar op onze Gemeente recht heeft, zijn besteld en worden H.H. Slagers verzocht vóór of op 6 Maart a.s. aan het verzoek hiervoor vermeld te voldoen. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Burgemeester der gemeente Alkmaar brengt hiermede ter algemeene kennis, dat bij hem op Vrijdag 8 Maart a.s., ter Secre tarie dier gemeente, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, kunnen worden ingeleverd opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, ter vervulling der plaatsen, opengevallen door de ontslagname van de heeren A. iW. Udo en E. E- Stoel, die zitting hadden resp. voor het ,1e en voor het 2e kies district. Voor zooveel noodig wordt er aan her innerd, dat die opgaven moeten inhouden de namen, de voorletters en de woonplaat sen der candidaten, en onderteekend zijn, wat het le kiesdistrict aangaat, door ten minste 30, en voor zooveel het '2e kiesdis trict betreft, door ten minste 26 kiezers, bevoegd tot deelneming aan de betrekke lijke verkiezing1. De tot invulling bestemde formulieren voor de bedoelde opgaven zijn van heden af ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar. Op Maandag ,18 Maart zullen de hier boven bedoelde verkiezingen plaats hebben. De verkiezingen zullen nog geschieden volgens de oude methode en door de kie zers, voorkomende op de kiezerslijst, van kracht geworden den 15 Mei 1917. De herstemming zal zoo noodig op Woensdag 27 Maart plaats hebben. GEWETENSGELD. Ten behoeve vafa 's Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur alhier le af- deeling, f691.60, voor te weinig betaalde bedrijfsbelasting. COLLECTE .VOOR DE ARMEN. Verkeerdelijk werd in „Ons Blad" van Zaterdag vermeld, dat verleden Zondag in onze drie kerken de aangekondigde col lecte voor de armen zou worden gehouden. Verleden Zondag had zulks alleen in de St. Laurentiuskerk plaats. Den nu volgen den Zondag zal voor dit doel gecollecteerd worden in de St. Dominicuskerk, alwaar Pater Maximinus Albada Jelgersma de lief- dadigheidspredicaitie zal houden. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij ook deze collecte ten zeerste aanbevelen. Te Utrecht slaagde gisteren voor het exa men Nuttige Handwerken mej. W- Beuriink van Alkmaar; eveneens slaagde voor het zelfde examen mej. M- G. van Dijk. ft. K. KIESVEREENIGING „VRIJHEID EN RECHT". In de gisterenavond gehouden vergade ring van „Vrijheid en Recht" werden tot afgevaardigden ter vergadering van de R. K. Rijkskieskringveieeniging „Den Helder" gekozen: de weleerw. neer W. H. Kooij en de heeren G. van Veen, H. Kenter, A. Mak en W. Seelen. Tot plaatsvervangende afgevaardigden de heeren J. F. Quax, Jb. Paart, Geels, Kühne en He weleerw Pater Aug. One. Uit het bestuur der Kiesvereeniging (Alkmaar mag, gezien het kiezerstal, 6 af gevaardigden zenden) zal alsnog één af gevaardigde worden aangewezen. Na eenige bespreking van de candidaat- stelling voor den gemeenteraad (vacatures Udo en Stoel) weid de vergadering door den waavnemenden voorzitter, Mr. Kraak man, met den Chr. groet gesloten, TELEGRAMMEN. AMERIKA EN DE OORLOG. Parijs, 27 Febr. (V.D.) De „Chicago Tribune" meldt, dat President Wilson en de partijleiders uit den Senaat na verschil lende conferenties hebben besloten zoo spoe dig mogelijk het wetsontwerp aan te nemen, welke Wilson onbeperkte vrijheid van han delen laat ten e'inde den oorlog krachtiger te kunnen voeren. DE ONTSPORING DER E. S. M. HAARLEM—AMSTERDAM. Amsterdam. De bestuurder der E. S. M. HaarlemAmsterdam, die zijn wagen bestuurde, welke destijds ontspoorde, in de z.g.n. S-bocht bij gloterdijk, werd heden door de 4e Kamer der Rechtbank tot .14 dagen hechtenis veroordeeld en ontzetting tiit zijn beroep voor den tijd van 5 jaren en 14 dagen. De rechtbank overwoog in het uitvoerig vonnis, dat afgiaande op de deskundige ver klaringen. die de rechtbank geheel overnam, de schuld van den wagenbestuurder vast staat, d. w. z. dat hij met te groote snel heid had gereden, de luchtrem te laat in werking heeft gesteld en dat de dood van een ander door zijn schuld ook veroorzaakt was. WEERBERICHT. Verwachting: Matige, later wellicht toe- nemende W. tot Z.W. wind, meest zwaar bewolkt, wellicht eenige regen; zelfde tem peratuur. BURGERLIJKE STAND. 25 Febr. Maria, d. v. Gerrit Johannes Dilg en Anna Caitharina Petronella Snoer- wang. 26 Febr. Teunis, z. v. Teunis van Gel der en .Willemina Kloot. GETROUWD: 27 Febr. Jan Roelof van der Zalm en Geertje Marees. 28 Febr. Leendert Brouwer en Elisabeth Wilhelmina Bruin. Dirk Jan Hagtin- gius en Aafje Schoonewil. OVERLEDEN: 28 Febr. Anna Margaretha Adelheid Stöve, gehuwd met Henri Eecen, 33 jaar. -«vaici j «jMiijj'Uatjm—a—wnKSJM» mnm ELCK WAT WILS. De „Corr. Pol." beschouwt de Fran- sche processen als een middel om de naar vrede verlangende Franschen zoet te hou den: „Wij zien inderdaad een merkwaardig schouwspel. Hoewel het Fransche volk vrede wenscht, zou het gaarne de over winning behalen en daar die overwinning hun reeds zoo dikwijls beloofd is en zij vertrouwen stelden in de staatslieden, die zeiden, dat hunne hoop weldra verwezen lijkt zou worden, beginnen de Franschen nu in te zien, dat men hen steeds om den tuin heeft geleid. En daarom moeten er slachtoffers gemaakt worden. Na Bolo ko men er nog 'n half dozijn anderen." „Wilson zou willen, zoo schrijft de „Corr. Europ." dat de 23 oorlogvoe rende landen, waarvan er 18 bij de Entente zijn aangesloten, zouden beslissen over h?t lot der Oosten rij ksche pro inden met Ita- liaansch sprekende bevolking, over de toe komst van den Lovcen en de Adriatische Zee, de greDzen van Duitschland zoudefi vaststellen en willekeurig over Turkije be schikken. Maar zouden de Vereenigde Staten zich ook aan zulk een modus pro- cedendi hebben onderworpen, toen zij van Panama een strook land eischten, hetwelk voor hun levensbelangen noodzakelijk was?" De pacifisten onder de Fransche socia listen schijnen steeds sterker te worden. Bij de laatste stemming over de ooriogs- credieten kon Renaudel slechts met moeite de radicalen bewegen er voor te stemmen en toen Albert Thomas op het socialisten congres, dat onlangs te Parijs heeft plaats gevonden, over EJzas-Lotharingen sprak, gingen er zelfs stemmen op: „On s'en fiche de l'Alsace-Lorraine" (Elzas-Lotharingen kan wat ons betreft gestolen worden). Reuter meldt uit Washington, dat de „American Defense Society" in een uiteen zetting harer actie aanspoort tot het aan nemen eener andere houding tegenover de Duitsche taal, letterkunde en wetenschap. Die taal zal, volgens het artikel, in de toekomst in alle Fngelsch sprekende landen een doode taal zijn. In zijn wekelijksch rapport meldt de Amerikaansche minister van oorlog Baker o. a., dat de Amerikaansche troepen een steeds belangrijker aandeel nemen in de operaties. In den zoo gewichtigen sector van den Chemin des Dames zijn troepen van de Vereenigde Staten in actie en namen deel aan verschillende welge daagde ver kenningen, waarbij zij zich als flinke sol daten hebben doen kennen. Als een bewijs, hoezeer de katholieken in China in aanzien zijn toegenomen, kan dienen, dat de Chineesche regeering de ver pleging ia het nieuwe reuzenhospitaal, dat zij te Peking laat bouwen, aan de zorgen van katholieke ziekenzusters heeft opge dragen. Volgens „1' Oeuvre", zoo meldt het „Berl. Tagebl." is Caillaux, die, gelijk men weet, zich thans in hechtenis bevindt", on der verschijnselen van vergiftiging, zwaar ziek geworden De verdediger van Caillaux heeft een onderzoek naar den juisten aard der verschijnselen geéischt. In de Engelsche „Morningpost" wijst de bekende militaire criticus Repington op het dreigende gevaar van een Duitsche landing, in verband met het komend offen sief. Duitschland heeft nauwkeurige plannen voor een landing in Engeland voorbereid en thans, nu voor het eerst niet alleen zijn leger, maar ook zijn vloot geen oorlog meer op twee fronten heeft te voeren, is ongetwijfeld de neiging tot den aanval op het Engelsche moederland in Duitschland geweldig toegenomen. Een Engelsch soldaat Arthur Maycock, die uit Duitsche krijgsgevangenschap thuis is gekomen, vertelt, dat toen hij vrijge laten werd, de andere Engelsche krijgsge vangenen tegen het prikkeldraad van het aamp opdrongen en hem toeriepen„Ver tel den menschen thuis, dat wij het twin tig jaar zullen uithouden, als ze de Pruisen maar flink aframmelen." Voor het personeel van de firma Philips te Eindhoven ^circa 4000 man) zal eerlang een warenhuis worden opge richt. Ook een „zegen" voor den Midden stand 111 Dat de Haar'emsche dieven weinig ontz-'en, blijkt uit het t feit, dat ook de bronzen lauwerkrans van het Frans Hals standbeeld is geBtolen. Te Bellingwolde (Gron,), waar een vroeger straatarm persoon, nu smokkelaar, dezer dagen een bezoek bracht, was deze jongeman in een overjas gestoken, die hem ruim f 300 gekost had Heel ch'que HANDELS- en MARKTBERICHTEN. AANBESTEDING. Bij de ten raadhuize te Texel gehouden aanbesteding voor het bouwen eener O. L. School te de Cocksdorp, en een do. school, met onderwijzerswoning, werd voor eerstge noemd werk 't laagst ingeschreven door J. Daalder, te de Cocksdorp, voor f35.200 en vóór de andere school, met onderwij zerswoning, door Voormans te Schagen, voor f 35.000. De gunning werd aangehou den. V i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2