1611, s, I ;en. hmes. Di|k. a, Lang' e- No. 27 Dinsdag 5 Maart 1918 12e Jaargang ur Am, zijn. n. AUassaar, sief 526, Alkmaar. ANENS i©rt £n v%m seaenza müe Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bnr.BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIÉN: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. De Padvindersbeweging Een edel Hart. i. ■s og> 'dam 28, UDERS, Ciimiifi sins props© tsnsp» Per kwartaal franco huts. f 1,16 Met geïll. Zondagsblad f 1,65 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 10,06 van het Zondagsblad 0.06 Van 15 regels Elke regel meer. Reclames per regel fO.62» f"012« 10.35 Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet 10.40 II. .(Slot.) Hoe 'vriendelijk onze jongens ook ui't- genoodigd worden: zij mogen tot geen pad- vindersafdeeling toetreden om deze reden: dat de huidige padvindersbeweging neu traal wil wezen, Ons Doorluchtig Episcopaat heeft reeds spoedig na het ontstaan dezer beweging zijn afkeurende stem doen hooren in de officieele mededeeling: „De Bisschoppen van Nederland kunnen hunne goedkeuring aan deze vereeniging niet hechten. Zij waarschuwen hunne gees telijkheid. zoo veel mogelijk te zorgen, dat hunne katholieke mannen of jongens aan de padvinderij niet meedoen. Kunnen zij dit echter niet tegenhouden, dan dienen /ij zelf de leiding te nemen, b.v. door de Pa tronaten. maar in geen geval mogen katho lieke groepen deelnemen aan kampeering." In deze mededeeling wordt niet alleen gewaarschuwd tegen het gevaar der neu trale -padvinderij, de Bisschoppen van Neder land wijzen daarin .tevens een Roomsehen padvindersweg voor de .toekomst. .Wij voor ons 'n heel persoonlijke meening 'wij zijn ook met Roomsche padvindersbewegingen maar matig ingeno men. Wij kunnen niet blind zijn voor de minder gewenschte eigenschappen, welke iedere padvinderij in bijna iederen jongen moet vormen of versterken; wij denken hier bij aan de tegenwoordig misselijk overdreven sportliefhebberij, aan de overdreven ver eering voor lichaamskracht en behendig heid, waaronder natuurlijk de vereering voor al, wat des geestes is, deerlijk heeft te lijden. Doch als wij weinigi gevoelen voor een zelfs Roomsche padvinderij, hoeveel min der dan weinig, hoeveel minder dan niets moeten wij dan gevoelen voor de neutrale padvindersbeweging, welke allen godsdienst voor ons het allervoornaamste buiten sluit! Wij willen onze jongens vormen 'tot dege lijke door-en-door Roomsche staatsburgers, welk doel op geen andere wijze te toe- reiken is, dan juist door middel van onzen Roomschen godsdienst. In alles- en bij alles en vóór alles moeten de voorschriften en wenschen van den godsdienst bij ons op den voorgrond treden. De godsdienst houdt te allen tijde het goede voor, waarschuwt tegen het kwade en gevaarlijke, prikkelt tot allerlei burgerlijke en maatschappelijke deugden, houdt af van alles, wat een edel, ridderlijk karakter onwaardig' is. Hoe konden de leiders der padvinderij dezen allervoornaamsten factor in de opvoe ding v-an onze jeugd veronachtzamen? hoe konden zij dien factor zelfs wetens en wil lens uitschakelen? en hoe durven zij dan nog een beroep doen op onze Roomsche jongens, zij het ook met vriendelijke woor den?! i, FEUILLETON. Omgewerkt naar het Eransch, 12. L ,i 1 Wat Clémence Foulon betreft, ietsi wierp een zware schaduw over hare goede hoe danigheden: zij dronk. Enkel des- avonds; ja,... maar 't gebeurde dikwijls, dat, eens de winkel gesloten, de ongelukkige, zonder zich te ontkleeden, insluimerde aan den Voet der toonbank, en 's. morgens ontwa kende. verwonderd was daar te liggen. Er zal u wel eens een ongeluk over komen, moeder Clémence, vermaande Laure Roselin dan. Tracht u van dat leelijk ge brek te genezen. Dat kan ik niet, antwoordde zij dan. Dit was zoo wat de samenvatting vait hetgeen mad. Roselin Verklaarde aan den heer commissaris, het ontdekken van het kleine meisje, aan handen en voeten ge bonden, te midden van den vuurpoel. De ambtenaar zou gaarne geweten heb ben of mad. Foulon aan iemand kennis had, bezoeken ontving, nooit van iemand gesproken had over iets geheimzinnigs, voorgevallen in den loop van haar leven. Laure aarzelde niet. Zij bevestigde nooit iets vermoed te hebben. Aangaande den brief des- vreemdeling-s sprak zij geen woord, 't Is wel jammer, zei de commissaris, alles werd door den brand vernield; den kelijk had die rampzalige vrouw papieren V STPIJD OM RECLAME! Toen in het begin van de vorige maand de revolutio-nnaire socialisten te Amster dam, en in miniatuur pok te Alk maar, eene -alg-emeene staking poogden uit te kraaien, om van de regeering hunne onredelijke eq niet vervulbare wenschen in gewilligd te krijgen, toen David Wijnkoop voor de „verlichte" en „bewuste" massa dag aan dag op meerdere plaatsen te spee chen stond om door middel van volks agitatie, ja zelfs door middel van een om verwerping der regeering het onmogelijk te bevredigen volkszinnetje dóór te drij ven, toen scholden de steeds deftiger 'wordende S.D.A.P.-ers op die onverstan dige en onredelijke socialistische minder heidspartij, toen werd het revolutionnair gedoe onverantwoordelijk en schandelijk ge noemd in het steeds meer burgerlijke or gaan „Het Volk", „Waarom Omdat de S.D.A.P. die actie, die sta king zelf niet op touw gezet had! Omdat zij vreesde, dat de S.D.P. hier mede voor zichzelf een te groote (een voor de S.D.A.P. hinderlijke) reclame maken zou! Want zie! -het heeft niet lang geduurd, of de voormannen en volgelingen van „Het Volk" zetten te Amsterdam een soortge lijke actie op touw in den vorm van een levensmiddelenbetooging. De betooging heeft gisteren plaats ge had; de schreeuwerig'heid, waarmede deze betooging was aangekondigd, had dit resul taat, dat te 12 uur 'in den middag -een -groot aantal arbeiders te Amsterdam vrijaf nam en zich van fabriek en werkplaats naar het Stadion begaf, alwaar de meeting, welke de betooging voorafging, zou ge- houden worden, en dat na te- zijn opgehitst door verantwoordelijke mannen als de Miranda en Wibaut en het Tweede- Kamer-lid Kleerekoper de menigte de stad dóórtrok. Eind-resultaat natuurlijk nihil! Ma-ar de S.D.A.P. behoeft nu tenminste voor de S.D.P. niet meer onder te doen: ook zij heeft een betoog-ing georganiseerd,, w,aarbij het volgzame volk eens; naar harte lust zijn wenschen in speechen kon qan- hooren en door demonstratie indruk wekkend maken; ook zij heeft het volk ééns willen doen weten, wat zij wel be looft, als men haar maar trouw volgt. Welk van de beide partijen heeft bij dit alles nu het hoogste bod gedaan? Welk van beide heeft het meest geraffi neerd weten te speculeeren op de domheid en den hartstocht van de min of meer behoeftige massa? Welk van beide heeft de schoonste re clame voor zichzelf gemaakt? Dat is de vraag, welke de voormannen van beide -socialistische partijen zich stel len. j" De levensmiddelen voorziening onder welk motto al deze actie geschiedt is maar bijzaak! betreffende hare afkomst en haar-verleden» Mogelijk hadden die papieren ons op het spoor der misdadigster gebracht. Maar, mijnheer, zei eeh buurvrouw, die zich daar bevond, ik meen dat men een ijzeren kistje in den brand opgéraapt heeft. De magistraat keek op. Waar js dat? vroeg hij1; daar heb ik niets van geweten. Naast het lijk der arme Clémence vond men een koffertje, benevens eén re gister, dat, beschut door de marmeren toon bank, ongeschonden gebleven isv Weet gij, waar die voorwerpen neer gelegd zijn? Bij de portierster, denk ik. De commissaris zond eenen agent. De kwam weldra terug met een boek, waar de kleine schulden in opgeteekend stonden van de klanten der kruideniers-ter, en een ijzeren doos van 25 centmiter vierkant, zonderling van vorm, staande op verwron gen pootjes, heel eigenaardig bewerkt, maar zwart geblakerd door 't vuur. Het slot, ofschoon oud, was niet erg in gewikkeld en lang duurde het niet of het was open. Het vooruitzicht der buurvrouw kwam uit. Het koffertje behelsde vier banknoten van honderd francs; kwijtbrieven van den huisbaas; verder een geboorteacte op naam van Justine Clémence Foulon-, afkomstig van Castelnu d'Aanzan, in het departe ment Qers. Anders niets. Dat is al ééne lichting, zeide de commissaris opgeruimd; daarmede vinden Wij wellicht den draad die ons in dien BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. GEDROOODE GROENTEN (JULIENNE). Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De beschikbare voorraad kool loopt al lengs op zijn eind 'en de jonge voorjaars groenten zijn er nog niet. Bovendien is de prijs daarvan voor de meestem te hoog. Daarom is het nuttig de aandacht te ves tigen op de-julienne (gedroogde gcoenten), waarvan de gemeentebesturen thans hun bestellingen kunnen inzenden bij het Rijks Centraal Administratiekantoor. Aangezien de julienne een smakelijke en voedzame vorm van groenten is, die, om de hierboven ge noemde redenen, zooveel mogelijk binnen ieders bereik behoort te worden gebracht, is een maximumprijs vastgesteld van 15 ct. per pakje van 1 ons. Ook het vorig ja,air was julienne ver krijgbaar, Toen was echter de qualiteit niet zóó, dat deze hier te lande niet alge meen bekende groenten-soort zich gemak kelijk burgerrecht verwierf. Dit jaar Is ech ter de julienne uitstekend v.an- qualiteit, zoodat zij ongetwijfeld een aangename af wisseling bij de voeding kam vormen. DE VLEESCHVOORZIENING. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De op-lossing der moeilijkheden, die zich voordoen hij de voorziening met rundvleesch wordt niet, zooals verschillende bladen meen den te weten, gezocht in verandering der maximumprijzen- op rundvlees-ch, maar wel in het vaststellen va-n maximumprijzen op vee. Daa-rvo-or is, met medewerking! der Rundvereeniging, een plan opgemaakt. Er komen verschillende maximumprijzen voor verschillende qu-aliteiten vee en ook wordt een onderscheid gemaakt tu-ss-chen vee op stal' en op de 'markt, zoodat het voor de boeren voordeeliger zal Zij-n met hun bees- tën op de markt te komen. De prijzen zullen berekend worden naar levend ge wicht en zullen den slagers een voldoende winstmarge laten. Hét-Ligt in de bedoeling, dat ook de voorziening nan legerbehoeften onder de reg'eling valt. Wat de eenheidsworst betreft, ook daar voor heeft men moeilijkheden ondervonden door het gebrek aan slachtvee, maar men ■hoopt toch in de week vain '11 Maart met de aflevering te kunnen beginnen. HET VET. Naar het „Vadert." verneemt, is bij de regeering een geheel nieuw p-lam in bewer king voor de distributie van margarine, waarbij het 'bak- en braadvet, Waarmede tal van misbruiken zouden zijn voorgeko men, geheel zal komen te vervallen. Ook moet het in de bedoeling van de regeering liggen, een mengsel van margarine en boter op groote scha,an n het verkeer te brengen. „Het Volk" verneemt hieromtrent nader, dat het in de bedoeling zou liggen, een hoeveelheid met margarine gemengde boter van 1.200.000 K.G. wekelijks in distributie te brengen, zoodat ieder ingezetene 2 ons per week zou kunnen krijgen. Er zou dan echter nog ongeveer 400.000 K.G. boter per week overblijven voor het zoogenaam de „vrije verkeer", d. w. z. dat de meer- vermogenden hieruit hun vetrantsoen nog zouden kunnen aanvullen. SLACHTVERBOD EN VET- INZAMELING. Nu de Slachtwet is afgekondigd, heeft de Minister van 'Landbouw, Nijverheid en doolhof geleiden zal. En het kind, mijnheer, vroeg Laure op bedeesden toon, mogen wij het behou den? - Zeker, indien de familie van Clé mence Foulon het niet opeischt; en gij zult er zelfs een goéd Werk mee doen, madame. Ol zei de jonge vrouw, de ramp zalige winkelierster 'was niet rijk. Al wat zij bezat, stak in de koopwaren, waar de winkel van voorzien Vas; zij1 zijn door 'tviiur vernield, en Clémence was; niet ver zekerd. Zijt gij daar zeker van? Ja-, de verzekering liep ten einde, nu twee maanden geleden; zij vernieuwde ze niet, dewijl zij van maatschappij^ wilde Ver- a-ndereft. 't Is of het zoo moest zijn. - Buiten eenige rekeningen welke in dit register aangeteekend staan, en waar vele onbetaald Vvan zullen blijven, een ot twee stukken wijn, die nog in 't stapelhuis liggen, en de vierhonderd francs uit het koffertje ongeveer genoeg om den huis baas te betalen, -en eenen wissel die op 't einde der maand vervalt. Ge ziet wel, mijnheer, dat de bloedverwanten der kleine, indien zij ze heeft, er niet veel belang bij hebben haar op te ei-schen. Ook denk ik, dat .gij u zeiven be schouwen kunt als hare pleegmoeder. Maar gij zult dit eerst bepaald wezen, nadat wij naar ginder geschreven hebben om de noodige inlichtingen. 'En ondertusschenMoeten wij te uwer beschikking blijven?,,,. Handel aanstonds -gebruik gemaakt van de hem bij die wet verleende bevoegdheid om de noodige regelen te stellen op het slach ten en in verband daarmede, op de vet- inzameling. In het algemeen wordt nu het slachten van runderen, schapen en varkens- verboden, de -paarden blijven voorloopiig ongemoeid. Ten aanzien van runderen en schapen wordt echter tegelijk eene algemeene ontheffing verleend onder bepaalde voorwaarden. Zoo- j doende zal het geoorloofd zijn* te slachten, j wanneer te voren mededeeling is- gedaan I aan den burgemeester overeenkomstig de door dezen te geven voorschriften. Al het vet en het vetafval moeten vakkundig wor den afgescheiden en zonder eenige beper king worden afgegeven overeenkomstig de door den burgemeester te geven aanwijzin gen: Ten slotte heeft de Minister de prijzen vastgesteld, tegen welke ruw' vet en vet afval. vpn slachtingen aflko-mstig, ten hoog ste zullen moeten worden afgeleverd en wel: slagers rundvet, niervet inbegrepen, beneden 15 K.G. f 0.80, van 1520 K.G. fl.10, boven 30 K-G. fl.40 per K:G., vet van met zoete melk gemeste kalveren fl.40, schapenvet f0.80, varkensvet 11 en aille afvallen en brokken f0.50 per K.G. BEETWORTELEN. Het bestuur der Suikervereeniging deelt mede. dat de Minister van Landbouw Vöor de campagne 1918'19 de prijzen der beet- worten gelijk zal stellen aan die van ver leden jaar. SCHOENENDISTRIBUTIE. De „Echo van het Zuiden" deelt mede, dat de Mini-ster van Landbouw, op ad vies van het Rijksdis-tributiebureau v. Hui den en Leer, zou besloten hebben, bin nenkort bij de distributie van de -bous voor regeeringsschoenen de welstands-grens te doen vervallen, zoodat deze dan beschik baar zullen worden gesteld voor allen, die er gebruik van wenschen te maken. ZAND EN GRIND. De Minister va-n Landbouw heeft be paald I. Het vervoer van zand, grindzand en grind uit eenig deel eener gemeente des Rijks, hetzij in of b-u-iten die gemeente ge legen, is Verboden. II. De aflevering van zand, grindzand en grind is verboden. Het s-u-b I gestelde verbod van vervoer is niet van toepassing: voor zoover het ver voer plaats vindt in hoeveelheden van niet meer dan 25 kub. M. Het sub li gestelde verbod van afleve ring is niet van toepassing voor zoover de -aflevering plaats vindt in hoeveelheden van niet meer dan 25 kub M., bestemd voor één en hetzelfde werk. GROENTENPRIJZEN. Men schrijft ons van L a n g e n d ij k Ingaande Maandag 4 Maart zijn voor onderstaande soorten groenten de prijzen verhoogd en vastgesteld als volgt: Roode kool f 13.per 100 K.G.; gele kool flO.per 100 K.G.; Wortelen f4. per baal van 50 K.G. plus I21/2 cent per baal voor vervoerkosten. Witte kool en uien onveranderd. VAN BET BINNENHOF; Vergadering va-n Vrijdag 1 Maart. Het levensmiddelerivuur werd vandaag ge opend door den heef Ter Spill. Welke Vrij-Liberale een alleronsympa- thiekst betoog ten beste gaf. Een echt Vrij- Voorzeker. Vindt'gij dit lastig? Neen, in 't geheel niet. Ik wilde u enkel vragen of dit lang zal duren. Waarom? Ik verlang zoo spoedig mogelijk te weten, of ik het kind behouden ma.g, ja dan neen. Moet ik het afstaan, dan vind ik 't onnoodig er'jjyj aan te hechten 'met het langer te verzorgen. De commissaris beet op zijn dunne lippen. Ik kan u geen bescheid geven, sprak ■hij. Ik zal lachrijven, de stukken van het dossier overmaken aan een confrater van ginder verre, die de noodige stappen aan wenden zal. Maar gij weet, de menschen zijn niet haastig in 't Zuiden."t Zal in ieder geval wel een week of twee, drie duren. Laure drong niet aan en keerde terug naar haar kwartier. Hoor eens, sprak zij tot haren man. men heeft in de ijzeren doos de geboorte akte van Clémence Foulon gevonden. Zoo? Waar is zij vandaan? Uit Gascogue. Haar dorp heet Cas- telna-u d'Anzan. En hare familie? Daar is niets van bekend. Maar gij herinnert u wel. pat de onb-ekende aan de portierster heeft gezegd, dat Clémence geen f-aniilie heeft. Dan ku-nt gij Mairie, neen, Henriette, behouden, vermits- gij zooveel van haar houdt. Of ik ha-ar liefheb!mompelde Lau re. Moest men mij haar ontnemen, 'tware of men mij een tweede maal scheidde van onze kleine Rose! Liberaal betoog. Een betoog-, dat de indruk moet maken, dat hij die het uitspreekt eigenlijk de eenige is, die er iets van weet en waaruit toch zoo duidelijk blijkt, dat de -hoogwijze redenaar alleen in zijn eigen beperkt kringetje heeft rondgekeken. Spr. verzette zich op hoogen toon tegen de aanvrage ya-n 260 millioenen voor de levensmiddelenvoorziening, omdat er z. 1. van ondervoeding en vermindering van volks kracht geen s-prake is en daarentegen over het al-gemeen welvaart heerscht. Deze laatste bewering bewijst alleen, dat de heer Ter Spill slechts naaf bepaalde kringen heeft gekeken en van de toestan den onder het volk in zijn geheel in de verste verte niet op de hoogte js. Terwijl 'hij in zijn hooge Wijisheid ten aanzien van de quaestie der ondervoeding maar eventjes de kleinheid vergat, dat wanneer dat kwaad niet zoo Waarneembaar is, dit juist het -gevolg is va-n de distributie-maatrege len, w-aarvoor reeds 80 millioen werd toe gestaan en voor de voortzetting waarvan nu 260 millioen worden gevraagd. We vinden het nogal dom van iemand, die behoort tot het „denkend deel der na tie"! Spreker's slotsom was, dat hij, omdat men thans niet meer op- eenmaal het dis tributiestelsel kan pcijis- geven, het gevraag de crediet wil toestaan voor den overgangs tijd, mits de Regeering waarborgen zou geven, dat het stelsel geleidelijk zal jvorden verlaten. Om die richting vast in te slaan zou men alvast o. aniet langer' de suiker tegen verlaagden prijls- kunnen be schikbaar stellen, omdat een nieuw staal tje v-an de waanwijze domheid van den heer Ter Spill! suiker slechts een -genotmiddel en geen voedingsmiddel zou zijn! Ook zou de afgevaardigde de melk wat duurder willen gemaa-kt zien. Wat ook alweer bewijst, da-t hij. niet weet welke belangrijke plaats dat voedingsmiddel in neemt in het gezin van den kleinen en kleineren man. Evenmin kan ons 'b-ekoren het denk beeld van den afgevaardigde om alleen hruinbrood tegen lageren prijs beschikbaar tes tellen. Voor zeer velen, die hun boter ham niet voldoende kunnen meubileeren, is een sneedje wittebrood het eenige middel om de boterham wat smakelijker te maken. Op voorstel va-n den heer 011 o (U.L.) werd besloten het wetsontwerp betreffende de droogimaking der Zuiderzee in avond vergaderingen af te doen, opdat de Kamer er nog vóór het Pa-as-chreaes mede gereed zal kunnen zijn. DAG. BESTUUR R. JK. KIESKRING „HELDER." Het definitief Dageiijksch Bestuur va-n de R. K. Centrale Kiesvereeniging in den Rijkskieskring „Helder" is als volgt samen gesteld: Mr. Leesberg, Alkmaar, Voorzitter. B. Veltma-n, Heiloo, Secretaris. C. G. J. Maas, Zwaagdijk, Penningm. Jhr. Mr. P. v. Sonsheeck, Egmo-iid, Vice-voorz. H. Nijp-els, Helder, 2e Secr. DE „HERTOG HENDRIK", Hr. Ms. „Hertög Hendrik" is- 300 mij len bewesten de Fairoer beloo-pen door een orkaanachti-gien s-torm. Het schip bekwam averij en verloor vijf .sloepen. Het is terug gekeerd naar de Faroer, waar het voorloo- p-ig wordt hersteld. Het schjp wordt daarna naar hier teruggesleept. Mens-chenlevens gin gen niet verloren. Alles is wel aan boord. 't Is onbegrijpelijk, zulke liefde voor een kleine vreemdelinge. De groote, droomerige oogen der jonge vrouw schoten vol tranen. Zij is geen vreemdelinge, zeide zij met idiepe overtuiging, onze kleine doode heeft haar heur zieltje nagelaten toen zij naar den hemel vertrok. Roselin wilde thans niet ingaan tegen die moederlijke superstitie. Daartoe zag-hij- zijn vrouw te gaarne. Dus, vroeg hij, wat wilt ge eigenlijk? Wa-nt ik zie aan -uw -gelaat, dat ge iets will, Ja, 't is waar. De commissaris heeft gezegd, dat wij het kind mogen behouden tot zoolang niemand het opeischt. Maar vooraleer dit kan gebeuren moet hij trach ten inlichtingen in te winnen te Gascogne, Inlichtingen'inwinnen?Dp welke manier?... Gaat hij er a-genten heenstu- ren Neen, hij zal schrijven. Lieve hemel! da,n zal er ondertus schen* nog veel water in de Seine vloeien. Ik ken het Zuiden, ik ben er vandaan. Alle man is- er ban-g van pen en inkt. Niet waar? Daarom, Roselin, had ik graag, dat gij zelf heengingt. Waarheen? Naar Ca-stelnau d'Anzan. - Wat gaan doen? De familie van Clémence opsporen. Maar de onbekende verzekerde, dat zij geen bloedverwanten bezit. (Wordt vervolgd.) 1 - X

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1