miiiHiiiiiiMniiwHiin m H i «ussinen! s BULDER QUAX. ALKMAAR. PURMEREND. Ageis dl „SECRETARIAAT DER ARMEN" EN LIEFDEWERK „ST; FRANCISCUS REGIS." Bovengenoemde instellingen honden Dins dagavond zitting van 8V29 uur in hei gebouw der „St. Vlneentiusvereeniguig". Lui tik Oudorp 75. REPETITIE „PULCHRI STUDIO" Woensdagavond 8 uiur gewone lokaal. NED. R. K. VOLKSBOND. Vergadering van den Bestuursraad op Maandag 11 Maart a.s., 's avonds 8 uur. Zeer belangrijke agenda, o. a. behande ling van den beschrijvingsbrief voor den Centralen Raad en verkiezing van 2 afge vaardigden. R. K. PROP.-CLUB „PIUS X". Onderafd. Ned. R.K. V., Afd. Aikmaar. Ledenvergadering op Maandag 11 Maart 31918, 's avonds 8 uur (precies), ten huize van J. Vlaming, R. K. Vereep.-gebouw. Agenda: Opening. Notulen. Mededeelin- gen. Lezing of voordracht van een der leden en de aangehouden punten der vorige verg. VEREEN. QEWONE LEDEN, onderafd. R. K- Volksbond. Ledenvergadering op Maandag 11 Maart 1918, 's avonds 8 uur (precies), Volksbond- gebouw Oudegracht Agenda: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Inge komen stukken4. Benoeming gedelegeerden Bestuursraad; 5. Rondvraag; 16. Sluiting. Aller opkomst verzocht. toch dienden geraadpleegd over het nemen van maatregelen en de vuitvoering ervan. De niet voor haar taak berekende commis sies van allerlei aard, die mei passen in het tegenwoordige economische leven, zou den dan op zij kunnen worden geschoven. DE EENHEIDSWORST. De „Vee- en Vleeschhandel' verneemt, dat deze week 'n 10- a 12-tal fabrikanten met de eenlieidsworstfabricage beginnen en dus volgende week een kwantum gedistri bueerd zal worden. De moeilijkheid is het verkrijgen van grondstoffen: run^- en var- kensvleesch. De prijs waarvoor het pel- vleesch geleverd wordt aan de regeering, is verhoogd tot fl.40 per Jk-fT- Dezer dagen hadden de fabrikanten te Deventer wel rundvleesch. maar de regee ring had geen varkens gezonden. De fabri kanten werden toen gemachtigd zelf var kens aan te koopen. Het kwantum worst, dat gemaakt wordt, is voorshands nog niet groot. Een dei- grootste fabrieken zal bijv. maar 1500 k.g. in deze week leveren. OPHEFFING DER MELKRANT- SOENEERINQ? Naar wij vernemen, is de melkproductie in de laatste weken aanmerkelijk toegeno men. Van 28 Dec. af is de molkgift van het vee in Nederland successievelijk achteruit gegaan van 100 pCt. in de week van 23 tot 29 Dec. tot 77.04 pCt. in de week van 10 tot 16 Febr. In de week van 17 tot 23 Febr. was dit cijfer weer 77.05, terwijl in de laatste weken het percentage aanzienlijk grooter werd. In welingelichte kringen verwacht men dan ook, dat in April de melkproductie weer zoodanig zal zijn, dat rantsoeneering niet meer noodig is. NEUTRALE SCHEEPSRUIM! E. Van bevoegde zijde wordt aan het Ned. Correspondentiebureau het volgende mede gedeeld: De „Norddeutsche Aligemeine Zeitung" bevat een artikel, dat p. m. betoogt, dal het afstaan van scheepsruimte een daad zou zijn, niet overeen te brengen mei de on zijdigheid. Ook Nederland wordt in dit verband genoemd en er bestaat derhalve aanleiding de waarde van het betoog te bepalen. Het is bekend, dat de Nederlandsche Staat geene scheepsruimte in eigendom heeft en deze derhalve ook niet aan anderen kan afstaan. Wat wèl kan geschieden, en ook geschitd is, dat de Nederlandsche Regeering aan Nederlandsche reeders de vergunning geeft de hun toebehoorende scheepsruimte te ge bruiken voor niet-Nederlandsche doeleinden wanneer hetzij die ruimte voor de voorzie ning van de Nederlandsche behoeften niet noodig is hetzij door omstandigheden geene mogelijkheid bestaat, goederen naar Neder land te vervoeren. In geen enkel tractaat is vastgelegd en door geen schrijver over het .yolkenrechi is ooit betoogd, dat een Staat de plichten zijner onzijdigheid niet zou nakomen, indien schepen onder zijn vlag ladingen vervoer den, bestemd voor oorlogvoerende landen. Alleen loopt de eigenaar van het schip bij het vervoer van contrabande de risico, dat zjjn eigendom overeenkomstig de be palingen van het volkenrecht voor een prijsgerecht wordt gebracht en tot goeden prijs wordt verklaard. Gelet op het geldend volkenrecht, zoude het veeleer partijdig en derhalve niet over eenkomstig de onzijdigheid zijn, indien eene neutrale regeering haren reeders om andere dan hare eigen belangen verbood, hunne schepen te laten varen, ,d. i. overeenkom stig hunne bestemming te gebruiken. Immers zoude zij door zoodanig verbod medewei king- verleenen aan den ^eiligerant, wiens be lang het is. dat de bevoorrading van over zee van -Zijne vijanden wordt bemoeilijkt. Evenmin als onze Regeering op eeiiiger- lei wijze heeft medegewerkt tot. de toe passing der z.g. „blokkade" van de Entente, die, naar haar oordeel, met het geldend volkenrrecht niet is overeen te brengen, zou zij thans eene wijze van oorlogvoering kun nen bevorderen, die zij herhaaldelijk als on rechtmatig heeft gekenmerkt. Men vraagt zich af, of de „Norddeut sche Aligemeine Zeitung" zich wel bewust is van de conesquenties, waartoe hare theo rie leidt. Indien bevoorrechting van belligeranten strijdig is met de onzijdigheid, hoe staal j Wij hebben de eer hiermede aan onze cliënten te berichten, dat wij aan het ver zoek der Nederlandsche Commissie voor Russische fondsen tot opgave van genoem de fondsen, gevolg zullen geven op deze wijze, dat alle onder onze administratie voorkomende Russische Fondsen in totaal bedragen zullen worden vermeld, zonder opgave van namen of van ieders persoonlijk bezit. het dan met de toelaatbaarheid van de in voeren, die bijvoorbeeld 'Duitschland uit aangrenzende landen ontvangt, en hoe inet de onzijdige scheepsruimte, die, indien wij wel zijn ingeiicht, in niet onaanzienlijke hoe veelheid op Duitsche binnenwateren wordt gebruikt? KUNSTMESTCOMMISSI E. De Kunstmestcommissie maakt bekend, dat, met Ingang van 11 dezer, hare kantoren zullen gevestigd zijn Care! van Bylandt- laan 3. 's-Gravenhage. PETROLEUM VOOR BROED- DOELE1NDEN. De N. P. K- B. heeft op zijn onlangs tot den Minister van Landbouw gericht verzoek om voor broeddoeleinden petroleum beschikbaar te wilien stellen bericht ont vangen, dat wel voor de fokstations door de T. C. voor petroleum een regeling in deze is getroffen, doch dat aan particulieren voor broeddoeleinden geen petroleum be schikbaar kan worden gesteld. THEE EN KOFFIE. De Min. van Landbouw heeft bepaald, dat art. 4 der distributieregeling voor thee en koffie gelezen wordt: Van Rijkswege worden ter uitreiking door de gemeentebesturen thee- en koffie-distri- butiekaarten beschikbaar gesteld voor ieder hoofd der bevolking, personen, die op 1 April 1918 den leeftijd van 13 jaar niet hebben bereikt, niet mede gerekend. KAAS. Het Bestuur dèr Kaasvereeniging bericht, dat de bestellingen dd. 2/4 Maart als volgt zullen worden uitgevoerd: Volvette Goudsche met 1/3 'jonge vol vette Goudsche en 2/3 volvette van seizoen 1917. Edammer 40 -f- met 50 °/o Edammer 40 -f- van seizoen 1917 en 50 °/o jonge Edammer 30 af te leveren voor de Noord-Hol- landsche pakhuizen. Goudsche 40 met 100 °/o Goudsche 30 -(- van seizoen 1917. Nagelkaas met 50 »/o nagelkaas van sei zoen 1917 en 50 jonge Goudsqhe 20-}-. Andere soorten met 100 °/o kaas van seizoen 1917. HOOGLEERAARSBENOEMING. Bij Kon. Besl. is met 9 Maart benoemd aan de Landbouwhoogeschool te Wape ningen. tot gewoon hoogleeraar, om onder wijs te geven in kennis van landbouwwerk tuigen, van de afwatering van den bodem en van de polderbemaling, tevens tot dir. v. h. inst. voor landbouwwerktuigen en -gebouwen, de heer M. F. Visser, te Nieu- wendam. De heer M. F- Visser is geb. 1875 te N. Niedorp, bezocht de vijfjarige H. B. S. te Amsterdam, de Hoogere Landbouwschool te Wageningen en de Universiteit te Halle a/S., waarna hij de middelbaar akte land bouwkunde verwierf. Ging vervolgens in den technischen handel en werd in 1918 tot leeraar aan de R. H. L. T. B. S. be noemd. Hij is voorzitter van Kring V van de Hol:. Maatschappij voor Landbouw en van het Instituut van Landbouwkun digen. Van zijn hand verschenen enkele brochures op het gebied van het polder wezen en een artikelenreeks in het „Han delsblad" over de overstrooming in 1916. HERKEURING VAN AFGE- KEURDEN. De Minister van Oorlog heeft een wijzi ging gebracht in het wetsontwerp tot her keuring van afgekeurden. Het ontwerp luidt nu, deelt de „Tel." mede. dat aan de herkeuring zullen woiden onderworpen de na 1885 geboren personen, die vroeger voor den dienst ongeschikt zijn verklaard, maar dat van de nu weer goect- gekeurden alleen /ij, die hoogstens '25 jaar oud zijn. voor de aflossing worden op geroepen. De goedgekeurden echter, die ouder zijn dan 25 jaar, zullen alleen worden opgeroe pen wanneer alle verloven worden inge trokken, dus feitelijk alleen bij oorlogstoe stand. y De situatie is door deze wijziging voor zeer velen, die worden goedgekeurd, gun stiger geworden, te meer, daar de regeeiiug eerst de lichting 1919 zal oproepen, zoodat de eerste ploeg van hen, die bij de her keuring worden goedgekeurd, zeer yermoe- delijk pas het volgend jaar behoeft op te komen. ZOMERTIJD 1 APRIL—30 SEPTEMBÉR. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een wetsontwerp ingediend tot tijde lijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908, tot tijdelijke invoering van een wette- lijken tijd. Ter toelichting zegt de minister, dat de tijdsomstandigheden het naar zijn meening geraden maken ook voor den aanstaanden zomer weder over te gaan tot invoering van "den z.g. zomertijd. Van 1 April 1918 af tot 30 September 1918 wordt dus de in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 bedoelde wettelijke tijd met een uur vervroegd. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. Na den vrede met Rusland, ni den vrede met Roemenië, hebben de Centralen thans kans gezien een vrede met Finland te sluiten. Finland was sfeeds tegenover Rusland weinig vreedzaam gezind. ,het heeft zich eigenlijk nooit erg vijandig ten opzichte der Centralen gevoeld, en daarom is het geen wonder, dat de voorwaarden voor een vrede met Finland veel minder zijn dan die. waaraan Rusland en Roemenië hebben moeten gelooven. Tegelijkertijd hebben Duitschland en Finland een handels- en scheepvaartverdrag geteekend. waarin bepaald wordt, dat beide partijen de meest-begunstigingsbeginselen ten opzichte van elkaar zullen toepassen. Zoo breidt zich in het Oosten de vrede uit. naar het Zuiden en naar het Noorden, maar of op den vrede met Rusland te vertrouwen is? Rusland voelt zich machteloos, maar hier en daar gist het nog. Op verschillende plaatsen van het tront en in het binnenland van Rusland zijn manifesten uitgevaardigd, die tot voortzet ting van den strijd oproepen. Zulke be velen zijn uitgegeven te Charkof en in Moscou, verder door de leiders der maxi- malistische troepen in Roemenië, door den Marinestaf in Petrograd en tenslotte door den opperbevelhebber van het binnenland sche front Soebenko. Tot de overbrenging van de regeering naar Moskou is blijkbaar besloten. De uit voerende Raad van den Sowjet zal het hoogste regeeringsorgaan te Petrograd zijn. Te Moskou zijn reeds maatregelen getrof fen, om de departementen uit Petrograd onder te brengen. Dat is toch voorzeker een zeer vredelooze vrede, daar in Rusland. Enkele staatslieden der Entente Bonar Lav/, Asquith en Mc Kenna hebben zich weer eens doen hporen: wat nu juist weer niet den vrede bespoedigen zal. Ai verbloemt men zich den tegenvaller voor de Entente welke de vrede in het Oosten beteekent, niet, toch geven de uitlatin gen dezer staatslieden geen hoop op toe nadering: de Entente en voornamelijk Engeland geeft den moed niet op. Wat er nu gebeuren zal. op het westelijk front, nu de Centralen de handen vrij krij gen in het Oosten, zeide Bonar Law, kan niemand voorzien. Duitschland heeft ook geen onuitputtelijken menschenvoorraad. cn de troepen der geallieerden zijn vol moed. Zij weten dat zij een aanval kunnen weer staan en rekenen op de hulp van Amerika. Wij vechten dóór! ALKMAAR. KAASDRAGERS-VEREENIGING. Vrijdagavond is in een vergadering alhier opgericht de Kaasdragers-vereeniging ,Door eendracht verbetering" waarin als bestuur ders gekozen werden de heeren: J. van Dijk. voorzitter; T. Wolzak, secretaris; jb. Bruin, penningmeester en j. den Mijs en A. Amse, commissarissen. COLLECTE ST. DOMINlCUS-KERK. Het R K- Paroch. Armbestuur* maakt dankbaar aan de milde gevers in de St. Dominicus-kerk bekend, dat de 3 Maart in die kerk gehouden collecte voor de armen opbracht f 1121.75. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Gisteren heeft de candidaatstelling voor twee leden van den Gemeenteraad plaats gehad. Gesteld werden in district I: Mr. A. J. M. Leesberg (R.K.), Mr. P. A. Offers (Vrijz.) en G. Veen (S.D.A.P.). In district II: Jb. Baart (R.K.), Mr. A. Prins (Vrijz.) en G. Oukes (S.D.A.P.). Het lag in de bedoeling der Chr. His- torischen ditmaal met een eigen candid an t uit te komen; even voor 4 uur werd de lijst der Chr. Historisch en met ate cau- didaat den heer K. Vonk ten stadhuize ingediend. Om drie redenen kon deze lijst niet aanvaard worden: 1) de indiener van de lijsit was geen stemgerechtigde uit het 2e district, alwaar men den heer Vonk candideeren wilde; 2) één der onderteekenaren was geen kiezer; 3) één der onderteekenaren was geen kiezer in "district II. Deze drie tekortkomingen konden in die enkele minuten tijds niet meer aangevuld worden, zoodat de Chr. Historischen van candidaatstelling moesten afzien. STEMMING GEMEENTERAAD. De Burgemeester der gemeente Alkmaar, brengt hiermede ter fdgemeene kennis,dat de stemming ter benoeming van twee leden van clen Gemeenteraad zal plaats hebben op Maandag 18 Maart a.s., van des voormid dags acht tot des namiddags vijf uur. Candidaten zijn voor het lste kiesdistrict (vacature-A. W. Udo): Leesberg, Mr. A. J. M.; Offers, Mr. P. A.; Oukes, G.; voor het 2e kiesdistrict (vacatur e-E. E. Stoel) Baart, J.; Prins, Mr. A.; Veen, G. Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht luidt: „Hij, die, opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt jgestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." DISTRIBUTIE v. LEVENSMIDDELEN. Gedurende de week van 11 tot en met 17 Maart 1918 zal verkrijgbaar worden gesteld op Bon No. 2: 100 gram bak- en braadvet. 3: 250 gram peulvruchten. 4: 50 gram rijst. 550 gram gort. 6: 50 gram zeep. 7: 2 K.G. klei-aardappelen. 8: 1 K.G. zand-aardappelen. 9: 1 K.G. zand-aardappelen. MELK. Gedurende de week van 10 tot en met 16 Maart zijn geldig voor goedkoope melk bons No. 26 tot en met 32. VETVOORZIENING. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar, deelt aan belanghebbenden mede, dat in de „Staatscourant" van Zater dag 2 Maart j.l., No. 52, onder beschik kingen No. 81, 82 en 84, eene fegeling is getroffen voor het slachtverbod en voor de distributie voor vet van geslachte dieren. Ten opzichte van huisslachtingen wijst hij in het bijzonder op artikel 7, 8 en volgende van de beschikkingen No. 81 en artikel 3 en 4 van beschikking No. 82. Voor verdere inlichtingen betreffende deze regeling gelieve men zich in verbinding te stellen met den Heer Directeur van het Gemeende-Slachthuis alhier. GOEDKOOP BRANDHOUT. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar deelt aan belanghebbenden mede, dat de Raad der Gemeente Alkmaar heeft besloten, dan aanwezigen voorraa*d brandhout zooveel mogelijk gelijkmatig" te distribueeren onder de personen met een inkomen van beneden f 1550.tegen den prijs van 2 ct. per K.G. uitsluitend voor eigen brandstof. Naar aanleiding van' dit besluit verzoekt hij houders van legitimatienummers van 3p(Jl tot en met 6000 en daarboven en wier inkomen beneden f 1550.bedraagt, zich van 2 tot half vijf uur aan .de volgende scholen te willen vervoegen, om aldaar tegen betaling van f 2.een bon in ont vangst te nemen goed voor 100 K.G. hout. 30013500 Maandag aan de Keetkolk, hoofd der school de heer G. THeiliiiga. 35014000 Maandag aan de Brillensteeg, hoofd de heer F- J- Aukes. 40014500 Maandag aan de Nieuwesloot. hoofd de heer J. Zwarte veen. 45015000 Ma,andag aan de Nieuwesloot hoofd de heer J. Wijn. 50015500 Maandag aan de SnaarmansLan. hoofd de heer J. Eits. 55016000 en daarboven Maandag aan den Koningsweg, hoofd de heer P. Schip per. Uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat deze bon recht geeft op het hout dat moet wor den afgehaald, op onderverinelde plaatsen en aangegeven dagen van 912 uur en van half twee tot half zes. 3001-3200 Dinsdag, 3201—3400 Woens dag, 34013600 Donderdag, 36013800 Vrijdag, 38014000 Zaterdag, Pakhuis van den heer. W. Peereboom. Woifpad. 40014200 Dinsdag, 420144Ó0 Woens dag, 44014600 Donderdag, 46014800 Vrijdag, 48015000 Zaterdag, Gemeente werken. 50015200 Dinsdag, 5201—5400 Woens dag, 54015600 Donderdag, 56015800 Vrijdag, 58016000 en daarboven Zater dag, Oude Gasfabriek Paardemarkt. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 7 Maart. Nicolaas, z. v. Adrianus Bal vers en Anna Wit- 9 Maart. Andries, z. v. Cornelis Lauren- tiuis Vogels en Alida Johanna Bonte. ONDERTROUWD: 7 Maart. Antonius Bruin en Jansje Zui- derduijn. Adriaan Kruijt en Johanna Delphina Vissers. OVERLEDEN: 7 Maart. Jannetje Bronsveld, 53 jaar. KERKNIEUWS. BISSCHOPPELIJKE GUNST VOOR DEN STILLEN OMGANG. Met dankbaarheid vernam het Gezelschap van den Stillen Omgang, dat Z- D. H. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, toestem ming heeft verleend om op den Zondag van den Stillen Omgang in alle kerken van Am sterdam het Allerheiligste uit te stellen gedurende heel den ochtend tot den middag (na de Hoogmis). ELCK WAT WILS. Over mededeelingen, welke door leden van de militaire missie van Kolonel House zijn gedaan, wordt uit Washington aan de „Chicago Daily Tribune" geseind: „De toestand der Geallieerden is buitengewoon •ritiek. Met de artillerie is het zoo gesteld, dat «r geen sprake kan zijn van ten lang durig offensief. Amerika gaat zich rekenschap geven van de ondergeschikte rol, die het eenige rnjanden op het oorlogstooneel zal moeten spelen. Het Engelsche leger alleen verliest maandelijks 70 tot 80.000 dooden en gewonden en de Vereenigde Staten zullen langen /tijd nitt in staat zijn zulke leegten te vullen." Erg bemoedigend klinkt deze onverdachte getuigenis niet! Uit St. Petersburg wordt aand de „Chi cago Tribune" van 26 Februari (Parijsche uitgave) geseind: „De volgende officieele cijfers betreffende de voornaamste misdaden, in deze verlichte hoofdstad gepleegd gedurende de vijf weken tusschen 15 December en ao Januari, geven stof ter overdenking. Moorden: 135; inbraken: 15.600; be- roovingen: 203.801. Z.over men weet is er tot nu toe 1.875.000 gulden gestolen. Na ao Januari zijn er bovendien nog rao menschen vermoord en meer dan aoo gewond bij aanvallen op wijnkelders, waar het volk, hoewel met machinegeweren be schoten, in jjten letterlijken zin des woords zjjn leven gaf voor een flesch brandewijn Te Stamford in Amerika wordt een vereeniging opgericht onder den naam van „Zonen en dochteren der democratie", waar van de leden de verplichting op zich nemen geen Duitsche producten meer te koopen, totdat Duitschland toont de beginselen der democratie te eerbiedigen. In Ierland komen opnieuw verstoringen van de orde en rust voor door de agitatie der Sinn Fein. Zij hebben een klein stadje van 1000 inwoners met stokken (sic) ver overd: Kiltomagh in Mayo. In de gemeente Haren (Gron.) loopt reeds vee in de weide. Het totaal generaal op 23 Februari j.l. aan ingekomen giften bij het Kon. Nat, Steen-Comité bedroeg f 4963. 381.88. Naar uit Boedapest bericht wordt, zullea in deze maand volgens een bekendmaking van het oppercommando van Mackensen alle Fransche, Engelsche en Amerikaansche ondernemingen, fabrieken en huizen in be zet Roemenie in het openbaar worden ver kocht. Naar wij vernemen zijn de koeien, welke eenige weken geleden in de gemeente Overschie voor de militare étappe-slachte rijen zijn gevorderd door de 1 ij ks-taxateurs circa f 55.000 Uger geschat dan door hen, die door den burgemeeter aldaar met de taxaties waren belast. Uit Bazel wordt aan de „Vossische Zeitung' geseind: „Een neutrale, die langen tijd in Enge aud geleefd heeft en een reis vergunning kreeg om een familielid, die op sterven lag, te bezoeken zeide aan een vertegenwoordiger van het Zwitsersch Al gemeen persbureau, dat hij geen woorden kon vinden om de toestand.-n te Lo. deu te schilderen. Er is 30 gram vleesch per dag toegewezen, doch het is de vraag of men het wel kan krijgen, Om twee uur 's nachts beginnen de rijen zich al te vor men voor de winke,s, die nog geopend zijn (want sedert weten zijn de groote winkels met levensmiddelen reeds gesloten), doch eindigen meestal zonder succei voor de hongerige bevolking. Het broodrantsoen is op 120 gram gesteld. Melk is bijna nooit anders dan gecondenseerd en dan nog tegen hooge prijzen te bekomen." Zou 't er inderdaad zóó nauwen? De vaandrig Goloffttjanoff uit Woronesj, Oekrajmer van geboorte, die in een Rus sische brigade te Szloniki gediend heeft en er in slaagde de Fransche linies te pas- seereu om zich naar Bulgarije te begeven, verklaart in de „Ka mban*", dat het grootste gedeelte van de 23.000 Russen aan het Salonikiffont Oekrajmers zijn, die men na de Eolsjewieksche revolutie te Petrograd achter het front heeft geconcentreerd en daar gedwongen werden als arbeiders dienst te doen, daar zij anders als krijgsgevangenen zouden worden behandeld. Ofschoon zij verklaarden, dat zij na het teekenen van den vrede met de Oekrajme wenschten 1 aar huis te worden gezonden, werden deze üekrajmers door andere troepen omsingeld om naar Afrika te worden gedeporteerd, TELEGRAMMEN. TROTZKY AFGETREDEN. Londen. Volgens een Reutel-bericht uit Petrograd is Trotzky afgetreden als Volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken. DE FRANSCHE KAMER EN DE FRANSCHE REGEERING. P a rijs. De Kamer heeft met 460 tegen 75 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige- wind meest uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of halfbewolkt, weinig of geen neer slag; zelfde temperatuur. INGEZONDEN STUKKEN. IS LOONSVERHOOGING NOOD ZAKELIJK? Mijnheer de Redacteur! Mag ik U een klein plaatsje verzoeken voor het volgende? Bij voorbaat mijn dank. Onlangs werden de patroons per circu laire door het Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond afd. Alkmaar verzocht en aange spoord het loon hunner werklieden te ver- hoogen. Het verzoek bleek eenig succes te hebben gehad, althans eenige weken later werden de goedgezinde patroons door mid del van de pers daarvoor bedankt. Hoeveel patroons zouden aan dat dringend verzoek gevolg hebben gegeven? Ik geloof voorzeker: niet veel! De meesten zullen het verzoek wel aan hun laars gelapt hebben, want, {het js wel treurig, maar het moet

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2