TWEEDE BLAD. No. 29 Binnenland. Zaterdag 9 Maart 1918 In den H. Vastentijd plaatselijk nieuws. 5EORMER.VEEE, Tl 1 Inlichtingen Jet Qem.-secretarie, O VS BLAD 6. Openlijk had Pilatus van den Heer ge tuigd: „Ik vind geene schuld in dezen mensch," De Opperpriesters en de Schrift geleerden gingen echter voort, Jezus voor te stellen als een oproermaker, die ook reeds vroeger in Galiléa het volk had op geruid. Daar nu Herodes, de Viervorst van Oaliiéa, zich, bij gelegenheid van het Paaschfeest. Je Jeruzalem bevond, meende de Landvoogd eene welkomen gelegenheid gevonden te hebben, om zich van Jezus af te maken, door Hem naar Herodes te zenden, opdat deze over de ingebrachte be schuldiging zoude oordeelen, Herodes bespotte den Zaligmaker op de meest onwaardige wijze, en zond Hem toen naar ,Pilatus terug, zonder evenwel den geringsten schijn van schuld in Hem ge vonden te hebben. Dit nu verklaarde Pilatus ook aan de Joden, zeggende„Ik heb in dezen mensch geene schuld gevonden aangaande hetgeen waarvan gij hem beticht, doch ook Herodes niet, want ik heb u tot hem verwezen, en zie, er is niets door dezen mensch bedreven, dat dien dood verdient," Op dit zoo plechtige en algeheele en on voorwaardelijke getuigenis van Jezus' on schuld laat de laffe Landvoogd volgen: „Derhalve Zal ik hem, na hem gekastijd te hebben, vrijlaten," Door deze even ont- eerende als wreede geeseling hoopte Pilatus aan de Joodsche .Oversten te believen en hun dorst naar Jezus' bloed eenigermate althans te bevredigen. Nu zal het treurtooneel voor onzen ge- zegenden Verlosser eerst recht en voor goed beginnen, Zes forsche mannen staan gereed: twee met lederen riemen van knoopen voorzien; twee met doornen roeden; twee met ijzeren ketenen, Hunne /gestalte rijst; zij zullen er terdege op los gaan. Arme Jezus! de onheilspellende grimlach, die de woestelin gen met elkander wisselen, .beteekent, dat zij Uwe zachtmoedigheid meten en ,Uw geduld op de proef zullen stellen. Onder tergend maatgezang vallen de eerste slagen op het maagdelijk lichaam des Heeren. Purperblauwe strepen blijven op de sid derende ledematen achter, Onze goede Meester krimpt in één van pijn en smart. Ha! we zullen zien, of die wonderdoener aan onze handen zal ontkomen! Voort man nen, onverpoosd! Heft de riemen, zwaait de roeden, slingert de ketens, goed zoo, dapper aan! Het regent slagen bij slagen,; zij maken wonden bij wonden; het bloed gudst langs alle kanten. Bij al die felle smarten komt het grievend zieleleed, dat de goederetieren Heiland aldus geslagen wordt door Zijnen hemelschen Vader, Die Hem wil vermorselen en verbrijzelen in Zijne zwak heid, Die Hem maakt tot een aardworm en geen mensch, ja tot een voetveeg der menschen. Het goddelijk Offerlam toch ziet Zich beladen met al onze zonden. Hij staat schuldig in onze plaats. Daarom heeft de Vader Hem de geesels bereid; daarom smeden de booswichten op Zijnen rug, tot dat Hij geen gedaante meer heeft; totdat Hij, aan een melaatsche gelijk geworden, van de kruin des hoofds tot de voetzool geen gezondheid meer bezit. .Vader in den hemel! kastijdt Qij zoo Uw welbeminden Zoon, het voorwerp van Uw welbehagen? Laat .Uw gerechte toorn weldra bevredigd zijn! Goddank! Een der beulen, door mede lijden bewogen, maakt Jezus los van de geeselkom. Door het hevige bloedverlies uitgeput valt de schoonste onder de kin deren der menschen ter aarde neder, gelijk een bloem op haren stengel gebroken. Zoo gruwzaam is de goede Meester gekastijd in Zijn onschuldig lichaam, om te boeten voor onze zondige natuur, voor ons schuldig vleesch. De mensch toch, geschapen naar Gods beeld en gelijkenis, heeft zijne oogen van zijn goddelijk toon beeld afgewend, om in het verborgene, in de eenzaamheid, in de schemering van den avond, in de duisternis van den nacht on gerechtigheid te plegen; daarom heeft het schaamrood de wangen van Jezus gekleurd. De mensch, gekroond in eer en glorie, slechts weinig minder ge steld dan de Engelen, heeft zijne verhevene waardigheid vergeten, is gelijk geworden aan het paard en den muilezel, welke geen verstand hebben; de mensch is zinnelijk en ontuchtig geworden; daarom is Jezus gekastijd in Zijn onschuldig lichaam. De mensch, tempel van den H. Geest, lidmaat van Christus en levende woontent des Heeren. heeft dien tempel bezoedeld, dat lidmaat schap onteerd, die woontent geschandvlekt door misdadige handelingen; daarom is Jezus met striemen overdekt, met wonden over laden. De mensch. de bewaarder van zijn broe der, heeft door woord en daad dien broeder verleid en tot diepen val gebracht. Daar om, om die rampzalige en gevloekte erger nis bij spel en dans, in kleeding en taille, is Jezus van het hoofd tot de voeten ge slagen, is Hij gekneusd, verbrijzeld en ver- morseld, O! Lieve Jezus! Wat hebt Gij toch zwaar moeten boeten voor mijne ongerech tigheid! Ik ben niet meer waardig Uw kind genoemd te worden. Maar, dierbare Ver losser, laat Uw kostbaar Bloed voor mij niet ijdel vergoten zijn. In dé toekomst zal mijn gegeeselde Zaligmaker altijd levendig jvoot mijnen geest staan, dan yooral wan neer de duivel mij bekoort, een werelds gezind mensch mij verleiden wil of eigen hartstocht mij tot zinnelijkheid aanspoort. O! Lijdende Godmensch! geef dat ik mijne booze gewoonte aflegge, mijne zinnen versterve en mijn weerspannig vleesch in bedwang houde, Averte oculos meos, ne videant vanita- tem: wend mijne oogen af, opdat zij geene ijdelheid aanschouwen! Pone custo diam ori meo: Stel een wacht aan mijne lippen, opdat geen ongepaste taal e>f scherts of lied daarover kome! Geef, dierbare Heiland, dat ik voortaan in geheel mijn handel en wandel den groot sten eerbied hebbe zoo voor mijn eigen per soon, als voor den heiligen persoon van mijnen naaste. Doornagel mijn vleesch met Uwe heilige vrees, dat de ontuchtige in dit en in het andere leven streng gestraft zal worden. Rijs nog eenmaal voor mijn oogen, ge geeselde Verlosser, in Uwe geheel bloedige gestalte, en prent diep in mijn geheugen, dat alleen de zuivere van harte, de reine van lippen en de onschuldige van hand staan zal op den berg Iran het hemelsch Jeruzalem, Alkmaar, den 9en Maart 1918, M. P. A. OOMS, D.P, VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Donderdag 7 Maart, Het voortgezette levensmiddelendebat werd ingezet met een lange rede van den heer Duys (S.D.A.P.), die Minister Pos- thuma le lijf ging, omdat Z.Exc. niét krachtig genoeg zou zijn opgetreden in wat de Zaandamsche afgevaardigde het „ontzet tend vieze zaakje" van het Rijksgraainbureau noemde; welk bureau schuldig zou zijn aan schromelijke bevoorrechting van belangheb- ben. We zullen maar eens afwachten wat de Minister er op zal antwoorden. Voor het overige draafde de heer Duys op zijn gewone manier door. Vooral toen hij het had over de groote winsten, door sommigen gemaakt, was hij geweldig op dreef. Daarbij liep hij echter eenmaal ge ducht met het hoofd tegen den muur op. Toen hij namelijk schold op Katholieke priesters, die de boeren zouden hebben opgezet tot verzet, werd hij in de rede gevallen doorzijn eigen baas, den heer Troelstra. met de opmerking: „Dat is niet waar; zij hebben juist aangespoord tot. berusting.", Daar stond de Zaandamsche uitverko rene in zijn hemdl Van verrassenden aard was de bewering van den heer Duys, die daarbij gebruik maakte van mededeelingen, hem door den heer Lo Gro gedaan, dpt er door middel van de talrijke bureaux een stille strijd wordt gevoerd tusschen de Minister Pos- thuma en T r e u b, de eerste als pro- Duitscher, de tweede als voorstander der Entente, en de eerste bijgestaan door de Commissie van Bijstand, den heer Kriller en het Rotterdamsche kapitaal, de tweede door de N. U. M., den heer Van Aalst en het Amsterdamsche kapitaal Ten slotte verklaarde spr. onomwonden, dat hij het aanblijven van Minister Pos- thuma een ramp zou achten voor het land, Vriendelijk klinkt anders! Al even weinig vriendelijk was de ver klaring van den heer van Doorn (U.L.), dat hij tegen de credietaanvrage van 260 millioen zal stemmen, eenvoudig omdat hij geen vertrouwen meer stelt in het beleid van den Minister. Het laatste bedrijf van de Indische Be grooting, Bie zelf zonder stemming onder den hamer doorhuppelde, werd bij het be gin der vergadering afgespeeld."' Het amendement-B i c h o n 'tegen buiten gewone werken aan de haven te Soera- baja, waardoor naar de meening van den voorsteller van het wijzigingsvoorstel zou worden vooruitgeloopen op de beslissing omtrent het Indische vlootplan, werd ver worpen met 37 tegen 23 stemmen. Terwijl de motie-G e r h a r d betreffende een alge meen alcoholverbod in Indië voor de in- landsche bevolking en de daarmede ge- lijkgestelden, werd aangenomen met 31 tegen 30 stemmen. Het was een waardig slot. De Kamer heeft het ware belang van Indië gediend met het vragen van een alcoholverbod voor de Inlandsche bevolking. Avondvergadering van Donderdag 7 Maart. In de avondvergadering wisselde men het distributiedebat van over dag jvederom af met andere onderwerpen. Vooreerst was aan de orde een wetsont werp tot tijdelijke verhooging van het maxi mum der vergoeding wegens kostwinner schap van dienstplichtigen van f 2 op f 2.50 per dag. met een amendement-Ter Laan (Den Haag), dat van den rijksdaalder 3 gulden wilde maken. Verder dan de heer Ter Laan gingen nog de heeren Kolk man, Duymaer van Twist en Koo- 1 e n, die nog veel liever de maximumbepa ling geheel zouden zien vervallen om haar te vervangen door een goeden vasten maat staf voor vergoedingen, waaraan de burge meesters bij de toekenning zich streng zou den hebben te houden. De wensch van de heeren Ter Laan en'Duymaer van Twist betreffende de instelling van meer commissies van advies inzake vergoedingen werd niet gedeeld door den heer Kolk man, die mededeelde, daï de commissie in Zuid-Holland, waarvan de afgevaardigde voorzitter is, reeds ongeveer 11000 zaken afdeed en bij is tot 1 Maart. In 'dit verband wees de heer Kooien er op, dat soms beslissingen der commissies door allerlei omstandigheden wel lang op zich moeten doen wachten. Dat de heer Kolkman overigens be reid was het amendement-Ter Laan te steunen, spreekt vanzelf voor hen, die weten, dat de Zuidhollandsche Commissie reed9 onlangs bij den Minister op verhooging van de maximumvergoeding aandrong. Minister de Jonge wilde van een prijs geven van -het geldende stelsel, waarbij het lobn, dat bij indiensttreding werd ver diend tot grondslag wordt genomen, niet hooren. Alleen beloofde hij te zullen over wegen of het vaststellen van een vasten maatstaf mogelijk is. Intusschen werd het amendement-T e r Laan zonder hoofdelijke stemming aan genomen, evenals het ontwerp zelf en dat tot wijziging der Registratiewet 1917. De behandeling van- het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, een wetsontwerp van zeer groote beteeke- nis, van groot nationaal belang, ving aan in tegenwoordigheid vanzevenben, zegge 17 Kamerleden. Wat toch \yel wat heel bar 'is. De heer de Mura 11, die de bespre kingen opende, juichte het grootsche plan zeer toe. Evenwel was hij op een punt niet gerust. Hij vreesde namelijk als ge volg van de afsluiting verhoogde vloeden aan ide Friesche en Groningsche kusten. In verband waarmede hij dan ook een amendement heeft ingediend om wanneer tengevolge van de afsluiting1 de Friesche en Groningsche zeeweringen tchade moch ten lijden, het Rijk de schade zal vergoe den. Van die verhoogde vloeden vreesde spr, zelfs gevaar voor den te maken afsluit dijk van Wieringen naar Piaaim en daar door ook voor de dijken rondom de vier stukken waaruit de drooggemaakte Zuider zee zal bestaan. Gevolg daarvan was de indiening eener motie-d eMuraltenBon- g_a erts, waarin de wenschelijkheid was vervat, dat bij drooglegging van een of meer gdeelten der Zuiderzee de dijken van alle inpolderingen zoodanige afmetingen zul len moeten verkrijgen,^ dht zij in staat zul len moeten zijn de hoogst bekende storm vloeden, die ooit in de Zuiderzee js waar genomen, volledig te keeren, ALKMAAR. WELSTANDSGRENS BIJ REDUCTIE OP. DEN PRIJS VAN PETROLEUM, GAS EN COKES. Bij raadsbesluiten van 8 November 1917 en 4 Januari 1918 werd als weistandsgrens voor de reductie op den prijls ,van petro leum en gas aangenomen een onzuiver inkomen van f1200.of minder, volgens het kohier van den Hoofdelijken Omslag,, terwijl bij raadsbesluit van 7 Februari 1918 werd bepaald, dat goedkoope cokes zullen worden beschikbaar gesteld voor hen, die geen hooger welstamdsgrens hebben dan f 1200.—. Bj het uitvoeren van deze raadsbesluiten is de wenschelijkheid gebleken om de wei standsgrens te doen samenvallen met de betreffende klasse van tien Hoofdelijken Omslag. B. en W. stellen daarom voor om: lo. onder intrekking van het raadsbesluit van 8 November ,1917, No, 17, te beslui ten: Aan houders van petroleumkaarten, wier inkomen volgens het laatst vastgestelde ko hier van den Hoofdelijken Omslag minder bedraagt dan f1200.,(12de klasse) of wier inkomen "blijkbaar zoo gering is, dat een aanslag in die belasting achterwege is gelaten, wordt voor eiken gedistribueerden liter petroleum een toeslag, van gemeente wege verleend van 19 cent per liter; 2o. in te trekken onderdeel B van het raadsbesluit van 4 Januari 1918 (Gemeen teblad No. 579) en dit te vervangen door: B. Met ingang van 1 Januari 1918, den datum, waarop de verhoogde gasprijs zal worden geheven, aan de ingezetenen, wier inkomen, volgens het laatst vastgestelde kohier van den Hoofdelijken Omslag min der bedraagt dan f 1200.(12de klasse) en aan hen, wier inkomen blijkbaar zoo gering is, dat een aanslag in die belasting achterwege is gelaten, eene zoodanige reduc tie op den gasprijs toe te kennen, dat voor eiken kubieken meter gas, door hen ver bruikt over den gewonen meter, 8Va cent en over 'den muntgasmeter 9 cent wordt betaald 3o. met wijziging in zooverre van het raadsbesluit van 7 Februari 1918, te be sluiten dat voor hen, wier inkomen, volgens het laatst vastgestelde kohier van den oofde- lijken Omslag minder bedraagt dan f 1200. (12de klasse) en aan hen, wier inkomen blijkbaar zoo gering is, dat een aanslag in die belasting achterwege is gelaten, goedkoope cokes kunnen worden beschik baar gesteld en wel tegen den prijs van f 1.per H.L., kunnende aan de gemeente de daaraan te kort komende f2.per af geleverde H.L. in rekening worden gebracht, voor zoover de klassen betreft van 11 af en hooger, dat zijn zij, die recht hebben op meer dan 10 brandstoffeneenheden. MARKTAANV.OEREN IN 1917. A, Veemarkten. 1918. 1917. Paarden 624 560 Runderen 2281 2846 Vette kalveren 741 936 Nuchtere kalveren 9330 11236 Schapen 15855 20842 Lammeren 3614 4137 Bokken en geiten 582 601 Jonge idem 195 198 Vette varkens 17060 18900 Magere varkens 1934 3070 Biggen 3779 9202 55995 72528 'Op de drie groote paardenmarkten wer den aangevoerd 1456 stuks, Op de drie groote veemarkten 6248 stuks, Totaal aanvoer 63699 stuks tegen 82259 in 1916. V B. Kaasmarkt. Aangevoerd werden in het afgeloopen jaar 11880 stapels, wegende 7074267 K.G. tegen 21119 stapels, wegende 9748654 K.G. in 1916. Bovendien werden gewogen 16347 var kens, tegen 18796 in 1916, en 1527 K-O- andere waren. C. Graan- en Zaadmarkt. Kanariezaad 6 H.L. 162 H.L. Mosterdzaad 88 H.L. 324 H.L. Koolzaad 48 H.L. 43 H.L. Spinaziezaad 87 H.L. 62 H.L. Blauwmaanzaad 27 H.L. 255 H.L. Karwijzaad 204 H.L. 492 H.L. Erwten 37 H.L. 4319 H.L. Tarwe 8021 H.L. Rogge 25 H.L. Gerst 672 H.L. Haver 8554 H.L. Boonen 69 H.L. 3150 H.L. Lijnzaad De grootste aanvoer was op 12 October met 44 H.L. In de erwtenkokerij werden 3 monsters gekookt, terwijl 32 H-L. granen werden gewogen en 17 H.L. gemeten. D. Kleine markten. Diverse stalletjes 4434 M2. plaatsruimte. Boomen 637 stuks. Bloemen in potten 626 M2, plaatsruimte. Sierplanten 35 stuks. Aardaj>pelen 84 H.L. Groenten 2419 M2. plaatsruimte. Zwanen „9 stuks. Pauwen of kalkoenen 6 stuks. Ganzen 58 stuks. Ander gevogelte 1005 manden van meer dan 10 stuks. Idem 1148. manden van 10 of minder dan 10 stuks. Konijnen 8889 stuks. Ander soort wild 3 stuks. Appelen 2185 H.L. Peren 4006Va stuks. Andere vruchten 971/2 stuks. E. Eierenmarkt. Op de eierenmarkt bedroeg de aanvoer 123(H89 stuks. F. Botermarkt. Op de botermarkt bedroeg de aanvoer pLm. 50.000 K.G. GENOOTSCHAP „DE STILLE OMGANG", In de bestuursvergadering van den „Stil len Omgang" is voor wijlen den heer H, Tander tot voorzitter gekozen de heer H. J. van Emmerich. Het bestuur hoopt evenals yoorgaande jaren op een goede opkomst .van deelnemers en wijst hiermede op hare advertentie, voor komende in dit blad. Aangiften tot deel name kunnen geschieden bij de heeren G. W, de MunkKnijper, Ritsevoort 44 en P, Arends, Laat 177, NOORD-HOLLANDSCH GROND- CREDIET HYPOTHEEKBANK TE ALKMAAR. Aan het verslag over 1917 wordt het volgende ontleend: In 1917 werden afgesloten 129 hypothe caire leeningen tot een bedrag van f 1449050.terwijl de daarop betrekking hebbende onderpanden worden gewaardeerd op f2080647.zoodat gemiddeld pl.m. 70 °/o der getaxeerde waarde werd verleend. Het totaal der op 31 December 1917 uitstaande leeningen bedroeg f4457077.50, terwijl de daarop betrekking hebbende onderpanden waren gewaardeerd op f7328031.zoodat gemiddeld pl.m. 61 °/o daarop loopt. In 1917 had ëéne executie plaats, waarbij geen verlies werd geleden. De Vennootschaj) is. behalve met be trekking tot de ten hare behoeve hypothe cair verbonden goederen, direct noch in direct bij eenig onroerend goed geïnteres seerd. In 1917 werd verkocht f791500.aan pandbrieven, terwijl werd ingekocht tot een bedrag van f 189600. Op 31 December 1916 was aan pand brieven in omloop f 3626200.zoodat op 31 December 1917 in omloop was tot een bedrag ad f4228200.De Reserve en de Extra Reserve bedroegen respectievelijk f 35440.291/2 en f 48707.63i/a; bij goed keuring van de Balans en Winst- en Ver- tiesrekening zal het totaal der Reserve be dragen inclusief de Reserve voor Koers verschil op de Effecten van de J3elegde Reserven f 95327.94. Door Commissarissen wordt aan de Alge- meene Vergadering, welke gehouden zal worden op 18 Maart a.s., voorgesteld het dividend over het boekjaar 1917 te be palen op 10 7-IMMEN. Cursus bemestingsleer. In te genwoordigheid van het bestuur van den l. T. B. afd. Limmen had de officieele sluiting van den cursus in de bemestings leer plaats. De WelEd. Heer Haze loop, Rijkstuin- bouwleeraar te Alkmaar, woonde de laatste les, welke werd gegeven, bij. Het woord werd gevoerd door den heer Hane, leeraar van den cursus te'Beverwijk; voor het bestuur van den "L. T. B. door den voorzitter; namens de cursisten door den heer Schoenmaker. Daarna door den WelEd. Heer Hazeloop, Alkmaar, die zijn ingenomenheid met dezen eersten cursus betuigde. Uit de antwoorden bleek, hoe goed de leerstof was verhandeld en zeker zullen, volgens den heer H-> deze lessen rijke vruchten voor de toekomst dragen. De cursisten zuilen dezen zomer een excursie maken onder leiding van hun leeraar. Plaats, waarheen de excursie zal gemaakt worden, alsmede tijd, zal in over leg met het Rijkstuinbouwieeraar nader vastgesteld worden. Deze excursie zal behalve een nuttige, tevens een aangename zijn voor de cursisten. Het bestuur van den L. T. B., op wiens initiatief deze cursus werd gehouden, kan met voldoening op zijn bemoeiingen terug zien, 1 1 1 li Gemeenteraad. Dinsdag j,l. ver gaderde de Raad onzer gemeente. Er werd heel veel gepraat, doch weinig behandeld. Uit een debat over de melkvoorziening stippen wij aan, dat de Burgemeester ge gronde hoop heeft, dat over veertien dagen de gemeente de melkmisère te boven zal zijn. 't Is te hopenwant er zijn menschen, die in geen 14 dagen melk geproefd hebben. Betreffende het bouwen van nieuwe wo ningen bleek de onmogelijkheid om thans van gemeentewege woningen te bouwen; h t systeem van noodwoningen werd door B. en W. beslist ontraden De Centrale keuken. De porties kosten nu 15 cent; aangedrongen werd op lager prijs. De Voorzitter deelde mede, dat da kostprijs van bet eten nu reeds per portie 16 cent bedraagt, ongerekend kosten van loonen en brandstofiea Het aantal porties stijgt voortdurend en bedraagt nu ruim looo per dag. Eeu inspecteur van het Ko ninklijk Nat.onaai Steuncomité, die reeds in zeer vele gemeenten de centrale, keukens neelt bezocht, verklaarde bij eeu bezoelc, dat de keuken te VVoim.rveer tot nog tue de eeaige was waai hij geen in.kele op merking haa te maken. Wijl bovenden de voedingswaarde der menu's geregeld door Dr. Kor te weg worden onderzocht, is het te begrijpen, dat de Raad met overging tot prijsverlaging der porties. IN a een debat over gasprijsverlaging, dat ook al geen resultaat opleveide, werd de vergadering wegens het vergevorderde uur gescnorst. Vriendenkring H. SacramenJ;. Donderdag jl. hield de Vriendenkring ter eere van het H. Sacrament alhier zijn jaar- vergadering. Na opening der vergadering met gebed deelde de geestelijke adviseur, de ZEw. Heer Pastoor Rombouts mede, dat de leiding van den Stillen Omgang bleef aan het Beduur van den Vrienden kring. De deelnemers aan den Stilten om gang moeten ztch voor Zondag a.s. aan melden bij eender bestuursleden, de heeren Maithijsen, G. van der Laan, Steven, Reu ter en J, van der Lee Sz. Na dien datum wordt de lijst van deelnemers gesloten. Slechts zij, die zfch opgegeven hebben, kunnen aanspraak maken op een zitplaats in de kerk op het Rusland te Amsterdam, waar te 5H uur de H. Mis zal bijgewoond worden. De leden vertrekken Zaterdagnacht 16 Maart te 1 t1/i uur van de Markt en wachten te 12)4 uur aan de kruising WandelwegWarmoesstraat de deelnemers uit het Zuidelijk deel der gemeente. Hierna trad als spreker op de heer L. van den Broeke, Secretaris-redacteur van „De Tijd". De begaafde spreker verhaalde het wol der der H. Stede ,in 1345 en gaf een keurige beschrijving hoe in oude tij den de processie gehouden werd. Na dien luisterlijken tijd kwamen droevige dagen. Toch hielden de verdrukte katholieken leeds kort na de overgang van Amsterdam onder het juk der Watergeuzen een Stillen Om gang in de vroege ochtenduren en dit bleef zoo in den ioop der eeuwen Sedert een twintig tal jaren is het aantal deelne mers ontzaglijk toe genomen, duizenden bij duizenden maken nu m den vroegen och tend den Stillen Omgang. In een schitte rende peroratie schetste, de spreker ten slotte de liefde der katholieken voor den Christus Eucharisticus. De Zeeteerw. Heer Pastoor bedankte den speker hartelijk voor zijn welsprekende rec'e, waarna deze welge slaagde vergadering met gebed werd gesloten. Benoemingen. Tot hoofd der Chris telijke School te Berkel (Z.-H.) is benoemd de heer J. in 't Veld, hoofd der school met den Bijbel alhier Tot onderwijzer aan school A werd be noemd de heer J. P Bode «n tot onder wijzer aan scnool 8. de heer A M Kroon. BERGEN. Kippendiefstal, Den tuinman van den heer M. alhier bevreemdde het, dat gedurende Be laatste dagen zoo weinig eieren door de kippen gelegd werden. Bij onderzoek bleek toen, dat 16 kippen vermist werden van witte kleur. Eergisterennacht heeft men ook aan den kippetoom van den heer B. aan den Ko- gendijk een bezoek gebracht. Ook hier wor den 16 kippen van verschillend pluimage - vermist. EGAtOJND AAN ZEE. Personalia. Vrijdag is het 25 j'aar geleden, dat de heer G. Snoeks werd aan gesteld tot opzichter bij den prov. \Pater- staat in het 2de Duindistrict. Het ontbreekt den jubilaris stellig niet aan blijken van belangstelling, te meer daar de lieer Snoeks zich gedurende zijn verblijf hier heel wat vrienden gemaakt heeft. Veel heeft daartoe voorzeker ook bijgedragen zijn werken op vereenigingsigebied. Zoo is hij de oprichter van het korps Scherpschutters en van de gymnastiekvereen. „Willen is Kunnen". Van de eerste werd hij door de Koningin be noemd tot commandant. Hij is sinds jaren voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging en van het R. K. Armbestuur. Hij is het eenigiste Kath. lid, dat in onzen Gemeente raad zitting heeft. Hij is als rentmeester belast met het toezicht op yerschiilende in de beide Egmonden gelegen goederen. Tot 1916 was hij le luitenant Van de Landweer Infanterie. In ieder van deze be trekkingen heeft de heer Snoeks zich steeds op verdienstelijke wijze onderscheiden, zoo dat hij zich de algemeene achting verworven heeft, Ad muitos annos! OBDAM. Als gevolg van de besprekingen in eene vergadering van de afd. Obdam van den L. T. B-, is als Ijare onderafdeeling alhier opgericht een vereeniging van Chris telijke Naastenliefde, 4en doel hebbende de leden bij ziekte door arbeid te steunen me't ongeveer 30 leden. Tot leden van het be stuur zijn gekozen de heeren: A. Koomen, P. Groenland, C. Blankendaal, p. Brake- boer en S, Koopman. SCHAGEN. Politie. Verloreneen vulpenhouder en een porlemonnaie.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5