No 30 Dinsdag 12 Maart 1918 12e Jaargang Alkmaar. taksprijzen. JIS worden /an effecten etten vanaf in gulden. IKE TARIEVEN. laatsclisppij ■ocnrenr, Dlrec- sito's NUN, Bjjk, Alkmaar. ;e Aitaiaar GRANEN, :?lsn Cbevallti telelffi® ifeene seeri en van Feenenzaad» ALKMAAR. Bar.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. ABONNEMENTSPRIJS: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIÊN: POLITIEK, xix. Een edel Hart. SVB. f* sa'na 4fe sterken drank moeten ïen ze evengoed in een dit is veel goedkooper coopste en uitstekendste koude, trage ontlasting, lechte spijsvertering, enz, :je. O/eral verkrijgbaar Oude-Pekela. (Gron.) 1904. jCt. BR As., Ssissia* in Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" Per kwartaal franco ha{s. Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad f 1.15 f 1.55 10.05 £0.05 Van 1—5 regels10.62» Elke regel meer. 0.12» Reclames per regel0.55 Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. f 0.40 Het moet ons allen getroffen hebben, hoe weinigen in de Kamer aanwezig waren, toen het levensmiddelenvraagstuik in behan deling kwam, En het kon niet anders, of die geringe .belangstelling voor een onder werp, dat zoo ingrijpt in onze tegenwoordige samenleving, heeft onze verbazing gewekt. En het is niet alleen bij de behandeling van' dit vraagstuk, dat de absentie van vele leden zich doet gevóelen en meer dan ooit de aandacht op zich vestigt: in den loop der jaren heeft dit verschijnsel zich telkens voorgedaan. Waar wij thans staan voor de nieuwe verkiezingen, kan het zijn nut hebben er nog eens op te wijzen, hoe het in de toekomst een plicht zal zijn van de afgevaardigden, met allen ernst hun taak op te vatten. Niemand zal eischen. dat een lid altijd en voortdurend aanwezig' is, redenen te over kunnen er zijn, die hem beletten tegenwoordig! te zijn, maar met recht mag men vragen, dat hij slechts bij hoogie uitzondering op het appèl ontbreekt en slechts om redenen van ge- wichtigen aard. en zeer zeker aanwezig is, indien onderwerpen behandeld worden, J die aller aandacht bezig houden en van j het hoogste belang zijn, Meer dan vroeger eischt de taak van afgevaardigde groote I werkkracht en te talrijk zijn vaak de tunc- j ties, die in één persoon worden vereenigd. Al willen wij ons niet uitspreken voor een stelsel, dat de vereenigbaarheid van af- j gevaardigde en een ander ambt uitsluit, wel meenen wij er op te moeten aandringen, dat een te veeleisehende opeenhooping van betrekkingen wordt vermeden. Het feit mag zich niet voordoen, dat men te vaak door het eene ambt gedwongen wordt zijn plicht als Kamerlid te verzuimen, Alleen, wanneer een vereeniging van beide functies mogelijk is, zoodat men aan beide den vereischten tijd en werkkracht kan geven, mag die dubbele ttaak worden aanvaard. Temeer, waar de financieele vergoeding in de toe komst van dien aard js, dat om geldelijke redenen een dusdanige cumulatie van be trekkingen niet noodwendig is, mag dit verlangen worden geuit, Aanwezig zijn zoo wel Jn de afdeelingen, waai- dikwijls het meest nuttige werk wordt verricht, als in de Kamer bij de openbare behandeling, moet regel zijn. absentie uitzondering. Het volk, dat zijn afgevaardigden als vertrou wensmannen uitzendt, heeft er recht op. Zoovele ambten, die men vroeger als eere- posten beschouwde, zijn van karakter ver anderd; de tijdsomstandigheden hebben op menige betrekking hun stempel gedrukt en wie weet, hoe in de naaste toekomst nog meer van sommige functionarissen zal wor den gevorderd. Onder hen zullen zeer zeker de leden der Staten-Generaal behooren. De groote absentie bij de behandeling van het distributievraagstuk moge tot voorbeeld BElllLLBXaN, Omgewerkt naar het Franscli. 15, 1 Een oogenblik bleef hij sprakeloos, als aan den grond gespijkerd staan; maar die buitengewone ontroering duurde niet lang, en hij schoot de onbekende achterna, roe pende s Houdt haar tegen!houdt haar tegen!anders ontsnapt ze mij weer!.,.. Zij had den wagon bereikt; de knecht opende eerbiedig het portier. Vlug, kalm, geheel onverschillig steeg zij in, niet de minste vrees latende blijken, niet schijnende te bemerken, dat de schilder moord en brand achter haar riep. Maar de heer, die haar vergezelde, had inch plotseling omgekeerd, en zijn natuur lijke bleekheid was zoodanig toegenomen, dat de menschen dachten, dat een plotse linge bewusteloosheid hem deed ineenzin ken, Toe dan, Jeain, zei de dame met koortsig ongeduld, helpt toch den markies instijgen en voeg u maar bij' ons, want de trein gaat vertrekken. Inderdaad, een dof gedreun was als het sein. v Hoe hij, dien men „markies" noemde, in den trein geraakte, voortgestuwd, op getild, neergezet door den knecht; hoe deze zelf op den trein klauterde, terwijl hij reeds volop in gang was, is niet te beschrijven, Want het gebeurde te snel, w Qatteltuwchea hielden «Utiombedieoden zijn: de tijden zijn moeilijk, de nood bij velen is groot, en de belangstelling, die dit onderwerp eischt, heeft recht op méér aandacht, dan op die yan een luttel aantal volksvertegenwoordigers. Zij zijn geroepen hun geheele persoon te geven, zij mogen niet volstaan met slechts ten deele hun krachten te schenken. Egmond a/d. Hoef. Mr. PAUL v. SONSBEECK. DE ONDERWIJSSTRIJD. Ondanks het wèl doorwrochte onderwijs- bevredigngsraipport. dat bij zijn verschijning -alle partijen volgens haar zeggen en haar eerste handelen bevredigende, on danks de aanneming van het nieuwe grond wetsartikel 192 in de beide Karners> wil er .thans nog maar weinig yan vrede in de onderwijskwestie blijken, en blijft het eene formeele strijd! Na in princiep eindelijk eens eerlijk toe gegeven te hebben, dat het bijzonder on derwijs rechtvaardigheidshalve gelijk gesteld moet worden met het openbaar onderwijs, wenschen de heeren van linksch de conse quentie hunner eerlijke bekentenis niet te aanvaarden, nu retireeren zij, nu zoe ken zij uitvluchten, nu gaan de propagiandis- ter der linkerzijde in hun schaamtelooze, politieke oneerlijkheid zelfs zóó ver, de kiezers met het oog op de komende verkie zingen op te ruien tegen rechtsch, omdat dat fs hun argument! een rechtsche meerderheid beslist volledige uitvoering zul len geven aan het nieuwe grondwetsartikel 192, en openbaar en bijzonder onderwijs inderdaad volkomen gelijk stellen zal!! Zooiets 'is misschien te verklaren van propagandisten, die het met de eerlijkheid niet zoo nauw nemen, en er zich alléén maar om bekommeren, of huin actie door de hoogere partijgenooten waardig bevon den wordt: gewaardeerd te worden in klin kende munt; maar wit hebben wij te denken'van wat blijkt uit het afdeelings- onderzoek over het wetsontwerp van den heer De Savornin Lohman, c.s., tot wijzi ging van ide Wet op het lager onderwijs (gelijkstelling salarissen bijzondere en open bare onderwijzers) ,,Vele leden keurden de indiening van dit wetsontwerp af, omdat zij niet is overeen te brengen met geest en inhoud van de vóór de jongste verkiezingen tusschen de politieke partijen gemaakte afspraak. Men heeft hier te doen met een voor stel van politieken aard, Eenige leden waren van oordeel, dat de tegenwoordige Kamer niet bevoegd is tot behandeling van dit voorstel. Bij. de jong ste verkiezingen zijn de kiezers ge raadpleegd over art, 192, maar niet over de uitvoering daarvan. Sommige leden betoogden, dat art. 192 een voorschrift voor den wetgever bevat en niet werkt, zootang de nieuwe schoolwet niet is tot stand gekomen, dus zoolang de Marcel Barrère in de wachtzaal tegen. Zijn schreeuwen en zwaaien met de armen hielp niet; integendeel, het deed hem voor krank zinnig doorgaan. 1i Maar ik zeg, dat gij baar moet aan houden!,.. huilde hij, ten prooi aan doffe gramschap. Wie?,.,. Wel haar!OindsDie vrouw! Waarom haar aanhouden?... Wat heeft ze gedaan? Zij heeft een huis in brand gesto ken in de rue Fontaine-du-RoiMaar houdt haar dan toch! houdt haar dan toch aan! En daar men hem stevig vasthield, wa nende dat hij geheel van zijn zinnen- be roofd was, begon hij te bulderen en te gillen, ten einde krachten en argumenten: Hulp!Moord 1De brand- stichtster!.1 Dan eensklaps, met oogen, "die uit zijn hoofd puilden, rukte hij zich los uit de handen der bedienden en met een sprong stond hij op het perron- van 't station. Maar op dit oogenblik verdween de trein, in volle vaart, reeds aan den ge zichtseinder, - De schilder viel neer op eene bank; hij rukte zich de haren uit het hoofd. Nogmaals ontsnapt ze mij! riep hij. Ha! ik geloof, dat de duivel zelf haar be schermt! Maar zij, die hij opzij had gestoofen, verstonden het zóó niet. Zij brachten hem voör den ambtenaar, die de politie onder zijne bevoegdheid had en deze, niets van zijne onsamenhangende amtwoordea kunnende ontwarren, hield hen» voorwaarden, waaraan volgens het Grond wetsartikel het bijzonder onderwijs moet voldoen, bij de nieuwe scheolw^t niet zijn vastgesteld. Men Was niet vreemd aan het denkbeeld, dat de voorstellers het ontwerp hebben ingediend, om dat zij vreesden, dat de verkie- zingen wel eens ongunstig voor hunne wenschen konden uitval- 1 e n," In het gespatieerde zit het vergift! Leugenachtigheid en pitvluchtgezoek! De eigenlijke politieke aard van de onder wijskwestie verdween (moést verdwijnen) bij j aanneming van art. 192, en onthield de Kamer zich steeds zoo angstvalling van voorstellen „van politieken aard"? De kiezers, die eenmaal hun stem gaven j vóór gelijkstelling, zij óók móeten eerlijk heidshalve de consequentie daarvan aan vaarden. De voorstellers Lohman c.s. zou den het ontwerp hebben ingediend, „omdat zij vreesden, dat de verkiezingen wel eens ongunstig voor hun wenschen konden uit vallen"? Prachtig! de leden, die zóó spraken, bekennen dus openlijk, dat de on- derwijsbevrediging niet naar het eerlijk ver langen van rechtsch zal geschieden, indien linksch de meerderheid behoudt! Nogmaals: leugenachtigheid en uitvluchl- gezoek! Gelukkig Waren vele andere leden bij het afdeelingsonderzoek van andere, van eer lijke meening, en wij willen hopen, dat de hier genoemde „bevindingen" van enkele leden geen gezindheid van de meer derheid in onze vertegenwoordiging aan duiden. Doch de hierboven weergegeven uitlatin gen toonen duidelijk aan, wat wij hóe redelijk wij ook zijn van onze fanatieke tegenstanders te wachten hebben, als zij de baas zijn! BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. KALKE1EREN. Het Bestuur voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt de aandacht op de wenschelijkheid in de eerstvolgende weken nog een ruim gebruik te maken van kalkeieren. die., zooals bekend is, zeer goed zijn te gebruiken in spijzen en voor het bakken van spiegeleieren. Bij ^zorgvul dige behandeling kunnen ze ook gekookt worden; men zal dan echter goed doen met een naald een gaatje in het ei te prikken. Het is daarom vooral noodig, dat van deze eieren nog flink wordt geconsumeerd, omdat met 1 April a.s, de overeenkomst met de kalkers afloopt en de Regeering na dien tijd niet meer de beschikking heeft over de putten. Er is echter nog een groote hoeveelheid in de putten, en de eieren, die niet hier te lande worden .geconsumeerd, zullen voor uitvoer in aanmerking moeten komen'. Er zal nog piaar enkele weken kunnen worden voortgegaan met de verstrekking van deze eieren. Tot half April zal nog aan ook voor een gek, of liever voor 'n drinke broer. i Laat hem zijn roes uitslapen in den amigo, zeide hij tot de agenten, die waren toegeloopen; morgen zal hij beter uitleg geven. Ondanks zijn heftig verzet, werd Marcel in den amigo gezet. Eerst 's anderen daags, en dan nog ta melijk laat, werd hij voor den politie-com- missaris gebracht, die met het onderzoek omtrent den brand belast was. Waarom zijt ge mij niet aanstonds die geschiedenis komen vertellen, sprak hij woedend, ik had naar Bordeaux geseind; dank aan dien zieken heer, zou men de vrouw herkend hebben. Maar, mijnheer, deed Marcel opmer ken, men heeft mij in den amigo geduwd, toen ik de zaak wilde ophelderen. Omdat gij u aansteldet als iemand die zijn verstand verloren of verdronken had.. De schilder had zin om zich weer eens kwaad te maken. Maar de gedachte, dat men tegen de politie altijd ongelijk heeft, bracht hem tot kalmte. De commissaris telegrafeerde naar Bor deaux. maar 't was te laat; de trein was reeds lang binnen en men had niemand opgemerkt, die aan de geseinde persoons beschrijving beantwoordde. Te Parijs werden opsporingen gedaan onder de koetsiers van goeden huize, om te vernemen of zij dien dag geen meesters naar het Orleans-station gevoerd hadden; 't leverde geen uitslag op. l&m bet hoofd der recherche trok aich alle aanvragen kunnen worden voldaan. Tegen dien tijd is er weer ruimte voor versche eieren. Ook is nog een partij ingekalkte eenden eieren beschikbaar, die geplaatst zullen moe ten worden bij bakkerijen en industrieën. /ZEEVISCH. Het Bestuur voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Aangezien nog steeds geen uitzicht be- staat, dat de stoomvisschersvloot binnen korten tijd de visscherij kan hervatten, mogen I over de maand Maart nog geene aanvoeren van zeevisch worden verwacht, die vol doende zullen zijn om aan de binnenland- I sche vraag geheel te kunnen voldoen. Tengevolge echter van betrekkelijk groote deelneming aan de trawlvisscherij door de zeiltrawlers en de bijzonder ruime vang sten. welke door deze schepen worden ge maakt. zal op aanmerkelijk ruimer schaal dan te voren zeevisch beschikbaar kunnen worden gesteld, en wel voornamelijk kleine schelvisch, wijting en gul. Bij geschikt weder voor de uitoefening van de kustvisscherij is een betrekkelijk groote aanvoer van schol te verwachten. De Zuiderzeevisscherij zal over de maand Maart vermoedelijk nog spiering opleveren terwijl de kaais bestaat, dat de vangst van haring van dien aard wordt, dat jn den loop der maand begonnen kan worden met de beschikbaarstelling van Zuiderzeeharing (bakbokking). De distributie van Noordzeeharing kan wegens gebrek aan voorraad als afgeloopen worden beschouwd. DE MELKRANTSOENEERING. Te Zaandam is, ingaande Maandag, de melkrantsoeneering opgeheven. Enkele an- dere kleine plaatsen, waarin nogal zoetboe- i ren wonen of in wier onmiddellijke nabij- j beid een aantal dezer is gevestigd, zuilen spoedig volgen. Voor de groote steden is dat geen maatstaf, doch voorsipeld kan wel worden, dat begin April de rantsoe neering in de groote gemeenten voor dit jaar haar langsten tijd heeft gehad. REGEERINGSBUCSK1NS. Naar „De Graafschapsbode" meedeelt, overweegt onze Regeering de mogelijkheid om tegen den gis. winter goedkoope bucks kins voor de bevolking beschikbaar te stellen. Tot dit doel zullen dan alle wol en lompen door de Regeering worden gevor derd. VERVOER VAN RUNDEREN PER SPOOR. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat het verbod van vervoer per spoor in binnenlandach verkeer van run deren met ingang van 11 Maart 1918 tijdelijk buiten werking wordt gesteld. VULMATERIAAL (VEEREN. ENZ.). Bij K. B. is de uitvoer van vulmateriaal (veeren, erin végétal, alpengras, zeegras (zeewier) en varens, in eiken vorm) voor matrassen en dergelijke verboden met in gang van 8 Maart. De Kroon behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen, of in bijzondere getal len daarvan ontheffing te doen verleSKi. LEVENSMIDDELEN- VOORZ1EN1NO. Zaterdagmiddag half één had in het ge bouw van den R. K- Volksbond te 's-Gra- venhage een groote openbare vergadering plaats, ter bespreking van de levensmidde lenvoorziening. De vergadering was uitgeschreven door de zaak aan; hij besloot dadelijk eenen agent naar Olascogne te zenden, om er inlichtingen te vergaren nopens Clémence Foulon, haren man, hare bloedverwanten, haar voorgaand leven. de Permanente Commissie inzake Crisis maatregelen, gevormd uit de christelijke sociale vereenigingen. Ato sprekers traden op de heeren K. Kruithof, voorzitter der Christ. Nationale Vakvereenigmg, en C. J. Kuiper, penningmeester van het R. K. Vakbureau. De Minister van Landbouw was vei- tegenwoordigd door den heer Schim v. d. Loeff terwijl verder aanwezig waren de Tweede Kamerleden de heeren Ruijs de Beerenbrouck, De Monti Verloren, Engels en Bomans, De vergadering nam een motie aan, waar-' in wordt aangedrongen op krachtige maat- j regelen om het opdrijven van prijzen en het opslaan van voorraden door kettinghande- laars en anderen te beteugelen; inbeslag neming en rantsoeneering van alle eetbare vetten; verkrijgbaarstelling van rundvleesch tegen redelijken prijs; ver.ag.ng der brand- stoffenprijzen voor het minimumranisoen; óók voor de toewijzing in de periode April 1918April 1919; beschikbaarstelling ten behoeve van de arbeiders en daarmee gelijk te stellen volksgroepen van boven- en on- derkleeding, van schoeisel en dekens, tegen aanzienlijk lagere prijzen dan die op dit oogenblik gelden; krachtig optreden tegen alle corruptieve praktijken en toekenning van adviseerende bevoegdheid, ook aan de arbeidersorganisaties, inzake de prijsbepaling der voedingsartikelen; toekenning van uit voerende en controleerende bevoegdheid be treffende de distributievoorschriften, zoowel landelijk als plaatselijk; ingrijpende maat regelen ter bevordering der productie van voedingsartikelen in eigen landwijziging van de D'Strióutiewet, waardoor de ge meenten van het 1/10 deel der distributie- kosten worden ontheven, of althans op een zoodanige financieele tegemoetkoming aan d e gemeenten, dat de goede uitvoering der voorschriften niet door financieele on macht wordt belemmerd; krachtige bevor dering van den woningbouw, o. m. door verhooging van de crisisbijdrage tot min stens 90 spoedige totstandkoming van het ontwerp Huuropzeggingswet. V. IN QASCOGNE. Eerst den tweeden dag na zijn vertrek 's morgens, kwam Roselin in *t nette dorp Castelnau-d'Auzan aan. Hij wendde zich tot den eersten knaap den besten dien hij op den weg ontmoette. Wilt gij een flinke fooi verdienen? zeide Roselin, een geldstuk toonende. De oogen van den kleine schitterde van begeerlijkheid. Wat moet ik doen? Mij bij mijnheer pastoor brengen. De jongen op zijn bloote voeten, liep voor hem uit. Na een kleine straat, met ongelijke, pun tige keien, door te hebben geloopen, kwam hij op een pleintje, in welks midden de kerk stond. Naast de kerk was een tame lijk fraai, wit geverfd gebouw, met een verdieping, helder beschenen door het zon nelicht. Daar is het! zei de knaap, het huis met zijnen vinger aanwijzende. Roselin schonk hem de beloofde fooi en ging recht op de pastorie af. De deur van den tuin stond open. Te midden van de rozen en glycina's zag hij een priester wandelen. Hij groette hem. De pastoor kwam lachend naar hem toe. Kan ik u van dienst zijn, mijnheer? vroeg hij, Ik kom u eene inlichting vsagea, VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Vrijdag 9 Maart. Maar weer het levensmiddelendebat! .We hoorden er vandaag vrijwel alleen den heer Troelstra, den lsider dsr S.D.A.P. over. Een zeer verstandig woord was voorla de opmerking van den socialistischen lei der, dat de Kamer wil zij zich niet onster felijk blameeren, uit de gevoerde debatten een concreet resultaat moet doen te voor schijn komen. Verder constateerde spr., dat de orga nisatie der levensmiddelenvoorziening alge- meene afkeuring heeft gevonden. Z. i. echter mag men die slechte organisatie niet wijten aan Minister Posthuma alleen. Het heeft hier, betoogde de heer Troelstra, ont broken aan algemeen Regeeringsbeleid, zoo dat het geheele Kabinet en in het bijzonder de premier mede verantwoordelijk moeten worden gesteld. Van het niet berekend zijn der organi satie voor den duur van den oorlog en de eerste tijden daarna, gaf «pr, den schuld vooral aan Minister T r e u b, die weigert een crediet toe te staan, dat voor langer dan een half jaar kan strekken. Wat het al of niet heemgeen van Minis ter Posthuma betreft spr. kon zich niet voorstellen, dat de Minister Van Landbouw nog de overtuiging zou hebben, mijnheer pastoor, antwoordde Roselin. Is 't vertrouwelijk?... ,Treed dan de kamer binnen. Hij wees een klein vertrek aan, zindelijk onderhouden, bevattende ternauwernood eenige stoelen met strooien zittingen en eene tafel met gestreept kleed. 't Is vertrouwelijk en niet vertrou welijk. antwoordde Roselin ontwijkende, die zich aangetrokken gevoelde door de boomen en de bloemen van den tuin, en meende, dat het onderhoud wel gevoerd kon worden te midden van Oods lieve natuur. Hindert het u niet te spreken in de open lucht? Integendeel. Daarbij, hetgeen ik te zeggen heb, behoeft niet iedereen te hoo- ren Goed, volg mij dan. 'tWas een oude, groote tuin,, afgesloten door hagen, beplant met fruitboomen en bloemperken; een gedeelte was tot moes hof aangelegd, .welks bedden afgezet wa ren met zorgvuldig gesnoeiden palm. Op 't eerste gezicht bemerkte Roselin, dat hij op 't gebied stond van een ervaren liefhebber van tuinbouw en boomteelt. Hij sprak zijne beworidering^uit, en dat stemde aanstonds den pastoor te zijnen gunste. Zoo bereikten zij een prieel. De pastoor deed Roselin neerzitten in een strooien zetel, De andere begon. Maar bij zijn eerste woorden, onder brak de priester hem. (Wordt vervolgd.) - iM ij -i 1 i "-ijl

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1