No, 31 Donderdag 14 Maart 1918 12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAQ, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS* EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIÊN: Een edel Hart. Bot.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huls. Met gelll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad v- Van 1—5 regels Elke regel meer Reclames per reget Kleine adv.: 80 woorden bij voormtbet. f 1.15 f 1.56 10.05 10.05 1 0.62» f 0.12» 10.35 10.40 HET LEVENSMIDBELEN- DEBAT. Wéken lang debatteert men thans reeds in de Tweede Kamer ever de jrijae, waarop onze levensmiddelenvoorziening tot op he den geschiedde en niet geschieden moet. Vele sprekers hebben tezamen een ont zettende hoeveelheid nationalen tijd ver bruikt, deels om verschillende ongew- nrchte toestanden in het licht te stellen, deels om de commissie's en het commissie-gedoe te doodverven, deels om heftig tegen minister Posthuma te keer te gaan. Maar in hoe verschillende termen de sprekers zieh ook uitspraken over de ver schillende onderwerpen, daaromtrent waren allen het eens: dat het zóó niet langer g»at! dat er verandering moet ko men, dat men met zoo mogelijk minder kosten betrekkelijk méér voor de voedsel voorziening van Neerland's bevolking moest zien te bereiken. Ziedaar de povere resultaten van een wekenlang levensmiddelendebat in onze Tweede Kamer. En zooals de besprekingen tot op heden verliepen, zien wij vooreerst nog geen orde komen in den chaos der vele en veelsoor tige debatten, zien wij voorloopig nog geen vaste „lijn", waarlangs de sprekers zich zullen kannen voortbewegen, om te komen tot een oplossing van de groote levensmiddelenkwestie, die zoo dringend noodig is. Veel sprekers zijn aan 't woord geweest, om in min of meer heftige taal te ver klaren, dat de levensmSddelenvoorziening, zooals deze thans plaats heeft, niet moet geschieden, doch al die sprekers hebben verzuimd met klare woorden aan te dui den, hoe die voorziening dan wel zou moeten geschieden. 't Is ook hiér weer: 4fbrekers genoeg, èpbouwershomaar 1 en de bruutste afbrekers zijn juist de S. D. A. P.'ers, van wie nog niet eens vaststaat of zij wel deel zouden willen of durven nemen aan de regeering, of zij met verantwoordelijkheid dus wel zouden durven: iets beters te be trachten, dan minister Posthuma tot stand bracht. Minister Posthuma is thans aan het woord; meerdere sprekers hebben betoogd, dat de minister beslist zoo spoedig mogelijk verdwijnen moest; andere sprekers wil den den minister wel behouden als hij zijn commissie- en adviseurssysteem maar prijs geeft of beduidend inperkt. Minister Posthuma is thans aan het woord, en gaarne hopen wij, dat hij na koene verdediging tegen de op hem gepleegde aanslagén gehoor zal geven aan wat de bezadigde elementen in de Kamer van hem schijnen te verlangen: dat hij dit distributie-systeem behoudt, maar (door prijsgeviog of inperking van commissie- en adviseurs-tal) dit systeem belangrijk verbétert. F.EUILLETON, Als dat" bereikt wordt, dan zal het le vensmiddelendebat hoewel wat è-g lang - niet tevergeefs gehouden zijn. Omgewerkt naar het Eran&ch, .16, 'li Gij koml dus recht van parijs?. Ja, mijnheer pastoor, over Agen en Condom. Kent ge niemand te Castelnau? Geen mensch, 'tls de eerste maal in mijn leven dat ik hier kom, Ik ben gebo ren te Hyères en mijn vader wa® hove nier; ik ben chemiker te Parijs, waar ik al twaalf jaar woon. Vermits gij hier noch bloedverwanten, noch vrienden hebt, zult ge met mij mid dagmalen. O! mijnheer pastoor Dat is afgehandeld. Aan tafel kan men gemoedelijk praten. Zonder een antwoord af te wachten, begaf de pastoor zich op de «toep en riep Ei! Cadettel Eene stem antwoordde: Vat is er, mijnheer? Zet een bord meer op tafel; ik heb «en gast. En zet een eendenbout in den oven en maak er een sausje bij, zooals g'J alleen dat kunt, Cadette, 't Is wel, welantwoordde de stem, die min of meer knorrig klonk. En de pastoor voegde er stiller, bijna nederig bij: En ons niet te lang laten wachten, Cadette. Onze gast jg dezen morgen, om zes uur, uit Condom vertrokken, w. In de keuken hoorde men liet ruik hw DE PLATTELANDERSBOND. Onlangs zagen wij in een onzer bladen de niet onaardige opmerking gemaakt, dat in onzen tijd van steeds méér nieuwe ver- eenigingen, nieuwe bonden, etc. de op richting van een „vereeniging tegen de vereenigingen" inderdaad noodzakelijk wordt 1 Met nog méér klem zou men kunnen pleiten voer de oprichting van een derge lijke preserveerende vereeniging, nu met het oog op de komende verkiezingen steeds meer belaugen-groepen en -partijen zich trachten te vormen en alzoo de zuiver heid van het politieke streven bedreigd wordt. Een nieuw lokmiddtl, waarmede thans weer getracht wordt de kiezers van diverse pluimage van hun sulver-politiek streven óf te brengen, bezigt de „Piattelandeis- b nd", die gevormd werd om speciaal de belangen der plattelandsbewoners in de Kamer behartigd te krijgen. Alleriei mcoi'a wordt den man-van-bu'ten door de yóóim&nnen van den hond waarschijnlijk zonder eigenlijk verkeerde bedoeling vóórgespiegeldsluit men zich maar bij hén aan, dan zal voor alles en nóg wat, het platteland betreffende, ten zeerste zorg gedragen worden in de nieuwe Tweede Kamer! Een en ander zou een minder dènkend deeL van de massa kunnen aanlokken, om vergissing ten deze te voorkomen, achten wij het goed hei voigende ingezon den stukje, voo; komend in enkele bladen onder aller aandacht te brengen: Geachte Redactie, De p03t brengt mij twee stukken van dea neutralen (1) Piattelandersbond. Eerstens eene circulaire, waarin wordt aangekondigd, dat twee candidateaiijsten zullen worden opgemaakt„één waarop uitsluitend recht- gene candid&tea en één waarop uitsluitend linksche candidaten zulien voorkomen, zoodat het voor niemand een bezwaar kan zijn, z'n stem aan een onzer candidate» te geven." Het tweede stuk aan mijn adres gericht, brengt mij de mededseling, dat men mij op dé groslijst geplaatst Heeft, „om als algevaardigde van den Piattelandersbond dien Bond in de Tweede Kamer te ver tegenwoordigen." Dusde reinste standen vertegenwoordiging, Ondergeteekends heeft het nuttig geacht, het bovenstaande te publiceeren, in de eerste plaats om de aandacht te vestigen op het streven van dezen neutralen(l) Bond, tweedens om eiken Katholieken Plattelan der, die een dergelijke candidatuur mocht ontvangen, aan te sporen, deze in geen geval te aanvaarden. Op het reehtsche lijstje van dezen Bond tS3tPgBgaFsrrv;gT«rg^rirwCTTMriiiiii ■Mnyfawaï iw II imiwmgajfia poken en potten en pannen verzetten, Ga nu maar voort, mijnheer, sprak de priester; ik luister naar u. Cadette zal ons wel komen waarschuwen als ze met het maal gereed is, Mijnheer pastoor, vroeg Roselin, zijt gij reeds lang in deze streek? Ja, al een heelen tijd, en ik verveel er mij niet, 'tVolk is hier goed. Reeds vijftien jaar sta ik hier aan 't hoofd der parochie, Dan moet ge ze wel op uw duimpje kennen? Inderdaadl Hebt gij nooit zekere Clémence JFou- lon gekend, mijnheer pastoor? vroeg Ro selin, Jawel, ik herinner mij haar heel goed. Zij is nog eenigen tijd stoelenzetster ge weest in mijne kerk. 't Was een braaf mensch; alleen, zij wa» eenig&zins verslaafd aan den drank, 't Was haar eenig gebrek. 't Heeft haar duur gekost! De goede priester rilde. -- Wat zegt ge? vroeg hij ongerust, Straks daar meer over. Heette haar man Foulon, of was dat haar meisjes naam? Haar man? Voor zoover ik weet, trad zij nooit in 't huwelijk, Kijk nu! En dat kind,.,. [Welk kind? Maar haar dochter!,,.. De kleine Marie, een engeltje van zoowat zes jaar, Dit kan niet haar eigen kind zijn. Zij gaf zich uit voor weduwe en zei, dat de kleine haar kind was, Wat is haat overkomen? Zjj i* la cea brand gebleven, oaUtaaa behoort geen enkele Katholieke naam te staan. Hoogachtend, Uw dw. dn. H. BERGKAMP Jr. We'houder, Nieuw-Amstel. De inzender zegt het kort en bondig wij behoeven hieraan niets meer toe te voegen. ~ÜNNENLAND. .1 I NEDERLAND EN DE OORLOG. MENGSELS VAN CACAO. MELK POEDER EN SUIKER. Er zijn in den laatsten tijd een aantal winkeliers, die mengsels verkoopen van ca cao, melkpoeder en suiker, waarschijnlijk met de bedoeling hunne afnemers de berei ding van melkchocolade te vergemakkelijken. Waar, zooals ieder weet, cacao langen tijd kan worden bewaard zonder tot bederf over te gaan, kan ditzelfde niet gezegd worden van mengsels van cacao met melkpoeder, zoodat het in voorraad houden van der gelijke mengsels geen aanbeveling verdient. TABAK. De Minister van Landbouw heeft W. C. Schreyner te 's-Gravenhage en H. G, Har- dow te Zwolle benoemd tot inspecteurs van het Rijksbureau voor Tabak te Am sterdam en hen in die hoedanigheid aan gewezen als ambtenaren belast met het opsporen van feiten, bij de Dishributiewet 1916 strafhaar gestekl. BEWAARLOON GRAAN EN MEEL. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat onder intrekking van den in zijne beschikking van 21 Dec betreffende de distributie van graan en meel genoemden datum van 1 April geen. bewaarloon zal worden uitbetaald voor die partijen, die bij de regeerings-commissarissen worden in geleverd na ,1 Mei, DE MAXIMUM-VEEPR1JZEN. In een vergadering van de Vleeschhou- wersvereeniging „Eendracht" te 's-Graven hage, werd besloten maar weder met den verkoop van rundvleesch een aanvang te maken. Nu de Regeering wel maximumprij zen heeft bepaald voor den verkoop van rundvleesch, maar jn gebreke is gebleven het vee te leveren tegen de prijzen, door haar zelf bepaald op f 1.25, willen de leden van „Eendracht" toch trachten zooveel doen lijk aan de vraag hunner cliëntèle naar vleesch te gemoet te komen, hoewel zij in deze de medewerking van het publiek moe ten inroepen, nu zij genoodzaakt zijn, op de vrije markt waar de vraag zeer groot is in te koopen tegen pl.m. f 2 per K.G. en hooger, en de aanvoer van vee in verband met de groote schaarschte en de vree9 der boeren voor in beslagneming op de markt van overheidswege slechts zeer beperkt js, ECONOMISCHE ONDERHANDE LINGEN. Verschenen is de door ons reeds aan gekondigde nota van den Minister van Bui ten!. Zaken betreffende eene economische regeling met de geassocieerde regeeringen, d., w. z. de geallieerden en de Vereenigde Staten. De Minister teekent hierbij aan, dat hem sedert het opstellen der nota het bericht gewerd, dat de geassocieerde regeeringen wenschen terug te komen op hare toe- in het gebouw, wtaar ik, sinds mijn huwe lijk, met mijne vrouw woon. .Wat voor bedrijf oefende zij te Parijs uit? Zij hield een kruidenierswinkeltje. Waar? In de rue Fontaine-au-Roi, Sedert lang? Roselin dacht na, Marie is nu zes jaar, antwoordde hij. en ze kon niet loopen toen Clémence haren winkel opende, Maakte zij goede zaken? Dat kon er nogal door; zij was eer lijk en goed, daargelaten haar neiging tot drinken. Mijn vrouw is drie jaar ziek ge weest en Clémenceheeft haar toen ver zorgd met de grootste toewijding. Daar om waren wij zoo gehecht aan haar en het kind. Arme Clémence! zuchtte de pastoor. En gij zegt, dat zijl in een brand gebleven is?.,., 't Is verschrikkelijk! Roselin vertelde daarop verder over de ramp; wat men geloofde in 't kwartier,: wat men zeide! hoe de plichtige gevlucht was zönder eenig spoor na te laten! Hij vertelde alles, uitgezonderd het bezoek van den onbekende. En toen de priester, ontroerd en ont hutst, zeide: En wat gaat er van het kind ge worden? antwoordde Roselin: Mijn vrouw denkt 't aan te nemen omdat de kleine haar herinnert aan ons meisje, dat nu een engeltje in den hemel is. Ge moet weten, mijnheer pastoor, voegde de brave jongen er bij, nrij'n vrouw is de goedheid wlvej iM geeft ml «Mid, witst 2egging, dat genoegen genomen zou worden met de van Nederlandsche zijde gestelde voorwaarde, dat voor geassocieerde rekening varende Nederlandsche schepen niet in de z.g. gevaarlijk zone zouden worden ge bruikt, Wat de nota zélf betreft: De geassocieerde regeeringen zouden in acht nemend Nederland's recht van uit voer van landbouwproducten naar de .Cen- tralen zich bereid verklaren ons land van de hoogst noodige levens- en gebruiks middelen, mits de uitvoer van artikelen, die door aanvoer van b.v. kunstmest en veevoeder beïnvloed worden, öf werd ge stopt öf werd beperkt. Die artikelen waren voor het veevoeder: boter, kaas, vee en veeproducten, paarden, pluimvee en eieren, varkens en varkensproducten voor de kunst mest: aardappelen, suiker en zaden. Alle rantsoenen zijn beneden de normale behoeften en beperkt door de heerschende wereldschaarschte, doch worden voldoende geacht om in het allernoodzakelijkste te voorzien. Voor enkele is wellicht nog ver- hoogiing te verkrijgen. Op de lijst van voorloopig overeenge komen aanvoeren staan o. a. bij de vele artikelen: 400,000 ton broodgraan voor 12 maanden, voorts rjjst, stijfsel, cacao, kof fie, thee, wijn, honig, petroleum enz. en allerlei grondstoffen voor de industrie. Nederland zou tot zijn beschikking kun nen houden voldoende scheepsruimte om de aanvoeren te vervoeren. Daartoe zouden Nederlandsche schepen jn alle havens der geassocieerde regeeringën bunkerkool ont vangen en mét den meesten spoed worden uitgeklaard, Naast de tonnage voor den toevoer voor Nederland zou scheepsruimte beschikbaar gehouden worden voor den uitvoer uit Nederlandsch-Indië naar andere landen dan Nederland. De overblijvende tonnage zou ter beschikking gesteld worden van de ge associeerde regeeringen voor gebruik buiten het z.g. gevaarlijk gebied. (Omtrent dit laatste hebben de geasso cieerde regeeringen zich,blijkens de inede- deeling van den Minister alsnog be dacht.) VAN HET BINNENHOF. De week ving aan met een extra vergade ring; natuurlijk gewijd aan het levensmid delendebat. Waar zou men trouwens ook anders over 'praten in deze dagen! Vooreerst trad de heer B e u m e r (A.R.) op met het vervolg zijner Vrijdag afge broken rede. Ook deze afgevaardigde oefende critiek. Zoo op de regeling der brandstoffenvoor- ziening. De egalisatie der kolenprijzen, of schoon een daad van Regeeringsbeieid, werd overgedragen aan het Centraal Ver- rekenkantoor, een particuliere Naamlooze Vennootschap, waarin alleen de "groote han delaren iets te zeggen hadden, met het ge volg, dat allerlei willekeur viel waar te nemen en de grootindustrie bevoordeeld werd boven de kleine gebruikers. Voorts achtte spr. het noodzakelijk, dat veel meer mededeelingen omtrent den crisis dienst aan de Kamer worden-verstrekt. Ten slotte bracht spr. eenige klachten der boeren: achterstelling van de zand boeren, onbillijkheden bij hooivordering en veevordering, naar voren; waarbij hij den Minister aanraadde in het oog te houden, dat de Regeering de medewer king der boeren onmogelijk missen kan. Niet bijzonder veel nieuws vertelde de heer Teenstra (V.D.), die vooral aan- zij is verstandig1 en wijs. Daarom zal ik haar nooit iets weigeren. Wij zijn niet rijk, maar als zij haren boterham deelen wil met dit arm schaapje... mij goed. De goede God zal er wel voor zorgen, dat waar er eten is voor drie, een vierde even min iets te kort kome. Maar ik vind dat ge waarlijk brave lieden zijt! riep de pastoor aangedaan en geestdriftig int. Wij doen, wat we kunnen, en, nog eens, het overige gaat den goeden God aan!Dan, mijne vrouw heeft het on derzoek der politie niet willen afwachten. Vooreerst, zij stelt er weinig vertrouwen in; vervolgens wil zij weten, hoe 'tgesteld is met de familie van Clémence, of deze haar het kind nu óf later niet afnemen zal. Want ziet ge ons die kleine grootbrengen en naderhand een bloedverwant opdagen, die ons komt zeggen: „Hier, dat kind!... Wij hebben er recht op, gij moet het terug geven!" Ik, als main, zou dat wel teboven komen, doch mijn vrouw zou er van ster ven. Ik ben dus op onderzoek uitgegaan, om haar gerust te stelten. Ik zal zeggen al wat ik weet. Laat ons beginnen met het begin: Gij zijt zeker, dat .Clémence geenszins de moe der was van het kind? Als van mijn eigen bestaan. Kendet gij haar goed? Ik zeide u reeds, dat zij stoelenzet ster in mijne kerk geweest is. Daarvan leefde zij. alsook van hetgeen ze met naai werk en anderen huiselijken arbeid ver diende. In deze streek, een klein luilekkerland, behoeft men niet veel om je leven, drong op omzichtig en deskundig ingrijpen in de productie. Evenwel verdient ispr. hulde voor Ue wijze, waarop hij de Sociaal-Democraten eens flink aanpakte naar aanleiding van hun schelden op de boeren, die zij sehij- nen te beschouwen ate leden eenec Ver achte kaste. Ook deze afgevaardigde lief ten slotte Minister Posthuma los. Hij verklaarde te behooren tot hen die meenen, dat ernstig dient overwogen, of de Minister niet dooc een ander moet worden vervangen, Een heel .veel vriendelijker toon viel te beluisteren in de rede van den heec Snóeck Henk e mans (C.H.). Deze spreker constateerde, dat wei de persoon en het beleid van den Minister zijn aangevallen, maar niet diens stelsel, dat dan ook z, i. sinds geruimen tijd goede resultaten oplevert en waarmede, omdat het in den grond goed 'is, niet moet vvor- den gebroken, zoolang de buitengewone omstandigheden voortduren; al moet het dan ook, zoodra de toestand weer nor maal zal zijn geworden, zoo spoedig mo gelijk worden verlaten. En ook naar een nieuwen bewindsman ging spreker's ver langen niet uit. De heer de M o n t verloren (A.R.) acht de uitgaven voor de distributie even noodzakelijk als die voor de verdediging van ons land en meende, dat op den inge slagen weg zelfs nog verder zal moeten worden gegaan dan tot dusver geschiedde, In den laten namiddag kon nog de laatste spreker in eersten termijn het was de 23ste! aan het woord komen. De heer Rutgers (A.R.) vertelde niet veel nieuws. Alleen dient vermeld, dat hij in verband met de Zaterdag in den Ned. R. K. Volks bond in Den Haag gehouden vergadering van Christelijke arbeiders, zijn onvoorwaar delijke instemming uitsprak met het feit, dat die arbeiders geen gebruik wenschen te maken van het ongeoorloofde en hoogst bedenkelijke middel van de politieke werk staking ais middel om de Regeering te intimideeren. Door den heer de jong (U.L.) werd slechts een korte verklaring afgelegd, De afgevaardigde van Hoorn zou in verband met het ingediende enquête-voor stel zijn verdediging tot later uitstellen, Vergadering van Dinsdag 12 Maart, Het was een verademing, dat het lange levensmiddelendebat eens werd onderbroken door iets anders, door de behandeling name lijk van de Huuropzeggingswet, van het wetsontwerp tot voorkoming van ontruiming van woningen. Bij welk ontwerp twee stel amendementen der Commissie van Rappor teurs in bespreking kwamen, het eene om uit de Huurcommissiewet de huurgrens voor de werking dier wet te doen vervallen nu ook in de Huuropzeggingswet geen huur grens wordt voorgesteld en het andere om de procedure inzake de Huuropzeggings wet evenals die van de Huurcommissiewet te brengen bij de Huurcommissie ,met ge legenheid tot beroep op den kantonrech ter in plaats van dadelijk bij den kanton rechter. Er werd over dit ontwerp vrij uitvoerig gesproken. De heer Lohman (C,H.) zag in het voorstel een aantasting van het eigendoms recht. De heeren Visser van Ijzen- doorn (V.L.) en 'Limburg (V.D.) be toogden echter, dat het eontractrecht vei lig mag worden aangetast ate het algemeen belang zulks eischt en de heer Mende la (S.D.A.P.) was dezelfde meening toege- Zij bezat een huisje met een hof, waar zij kool en groente in teelde; hennen die eieren legde-; een spaarpotje, eerlijk ver diend, is dat niet voldoende? En haar privaat leven? Was altijd zedig en deftig. Zij was eer 'ê'en weinig vreesachtig dan vrij. Met mansvolk had ze nooit omgang. Woonde zij altijd te Castelnau? Toen ze jonger was, heeft ze als meid gediend, eerst te Condom, later te Agen, telkens bij deftig volk. In dien tijd was haar gedrag zoo onberispelijk als later te Castelnau. Kent gij geen familie ]n deze streek, waar, om eene of andere reden, een kind uitbesteed werd? De pastoor dacht eenige oogenblikken na, Neen, sprak hij. Ondanks alle voor zorgen, blijft zooiets niet geheim; het ion mij ter oore zijn gekomen. Maar eensklaps staarde hij Otrak voor zich uit, ate doemde er iets op in da verste verte zijner herinneringen. .Wacht eens!,., zeide hij. Misschien weet ik wel iéts, "Wat? vroeg Roselin trillende. Doch daar verscheen Cadette. Dit was voldoende om den pastoor recht te doen springen. Kom, sprak hij, laten wij den maal tijd van Cadette niet koud worden. Bij het nagerecht zal ik zeggen wat ik weet, Maar ik zeg u vooruit, dat het niet veel te; Wie weet?,,,, (Wordt vervolgd,) j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1