Jr. cadorus, aliteiten. iwhuis", rnituren, Mient 1. chl gesorteerd LUNG, a,s, EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Earspoort UIGEN. wen. bMÜlt M6WS, iisW- an IndgsUissshaol, Een nationale krachtdaad. Een edel Hart, I ntst@f, Knoo- mz,, in ruime den lAN der ïen belang" kmsterdamsche ORPER. beroemden Van 1—5 regels Elks regel meer. Reclames per regel Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. f 0.62' f 0.12' 10.36 10.40 P in de zaal ntree 30 cent. :t feest gewijd. Ag: £ISPFL0£HE>9 •s In v«omad, 8tro®= el Eeaaelasss» WanwoisG", IaaljasacMneSj Harken m laa^werktalgwi# AANGIPra VAN LBERLIN8Hfi op Vrijdag 15 en 22 en Woensdag 20 Baart 10—12 en 2—4 aar in het gebpuw op het Kerkplein. Aanvang van den 2-jarigen cursus voor meisjes van minstens 12 jaar 2 Mei a.s. Schoolgeld f25 per jaar, voor minvermo genden minderverder: Opleiding voor het Schooldiploma Linnen- naaien. hetSchooldiplomaCostuuni- naaien. Kinderjuffrouw, Diploma Tesselschade (hij voidoen- de detlname), leeftijd voor toelating minstens 17 jaar. jü de acten nuttige es fraaie handwerken, aanvang zoo spoedig mogelijk. de acte L.O. handteekenen. hulp in de huishouding, leeftijd vaor toelating15 jaar, bij voldoende deel name aanvang Mei e.k. J dienstbode (2 jaar), School geld f0.20 p. week, leer middelen, vrij lestijden 2)^ -7 uur of 2—6 uur, Woensdag avond en den geheelen Za terdag vrij. Cursus in Costnamnaaien voor dames, 2 schooltijden per week, 40 lessen f25, Verder cursussen in nuttige, fraaie hand werken, linnennaaien en teekenea. Prospectus op aanvraag. Inlichtingen worden gaarne verstrekt "door de directrice J. F. BEUMER. 1. Een van de dingen, waarin een klein volk groot kan wezen en waarin ons Hollandsche volk sinds eeuwen en eeuwen waarlijk groot genoemd mag. worden, is de vreedzame strijd, welken een klein volk strijden kan om behoud van of aanwinst bij het plekje grond, waarop God het te leven plaatste. De vreedzame strijd tegen de elementen der naiuur, tegen het water voornamelijk, een vreedzame strijd, waarin een edeler heroïsme betoond wordt, dan in den rondom ons woedenden kamp van volk tegen volk, van mensch tegen mensch Ginds immers wordt door middel van vernietiging de vernietiging van mensche- lijk leven en het daartoe benoodigde als doel nagestreefd, uit het weinig edele mo tief: de grootste macht te erlangen, te overheerschenhiér grijpen wij naar wapenen, om te strijden tegen de ons niet zelden bedreigende watervloeden, hiér over wegen wij, hoe wij den water-v-jand een deel van zijn eeuwen lang bezet gebied zullen ontworstelen uit het schoone motief vele duizenden schepselen God's méér te FEUILLETON. Omgewerkt naar het Jgransch, .17. Och! 't is zooiets onbestemds. We zullen zien, Roselin volgde gezwind. Hij was al van zes uur 's morgens op weg en de berglucht, die van de Pyreneën komt neergewaaid, scherpt den honger. Onder 't maal werd er geen woord ge sproken over de zaak, welke Roselin naar Castelnau gevoerd had, dewijl Cadette ge durig 'in- en uitging. Het gesprek liep over de natuurpracht der streek, over het schoone begin van den zomer. 't Is' hier beter dan te Parijs, merkte de man van Laure op, waar men stikt van de lucht der fabrieken; wie hier komt, zou er niet meer willen weg gaan. )X/aarom komt gij niet hier wonen?- vroeg de pastoor. Weet ge wel, dat er niet te veel brave lieden in mijn parochie kun nen wezen, iWaar zou ik van leven? De grond is hun dankbaar die hem bewerken. Wel bedankt, 't is mijn werk niet, en ik beb kinderen, die moeten eten. Nu voor al, dat ik er twee te voeden heb, zal er hard moeten gewerkt worden. Deze woorden brachten den pastoor het doel van Roselin's komst te binnen. Cadette had nu verder niets te maken (n de eetkamer: de koffie dampte op tafel, kunnen |doen leven op Neerland's bodem, gevoed, rijkelijk gevoed en verzadigd door den aan de zee ontvochten grond Zóó beschouwend, mogen wij er trotsch op wezen tot die vreedsame strijders van de lage landen langs de zee te beh^oren, zóó beschouwend, mogen wij on3 er over verheugen, dat er in ons land nog een werk te verrichten staat, zóó grootsch, zoo voldoening-belovend als de droog legging van onze Zuiderzee, en dat wij daarvan de lavende getuigen mogen wezen. Een der sprekers bij de thans in de Tweede Kamer gehouden beraadslagingen over het wetsontwerp tot afsluiting en droog making der Zuiderzee riep de collega's, die zich bevreesd toonden voor de groote kosten, welke dit werk vergen zou, dan ook toe, met een zeer juist gekozen be roep op hun Hollanderschap: „Zijt gij wel mannen met zuiver Neer land's bloed in de aderen, nog een Hol? Under, een afstammeling van hen, die ons vaderland ontwoekerd hebben aan de baren, wanneer gij voor risico terugde'nst Wij moeten ons bewust wezen van het grootsche, dat in deze nieuwe gróótedaad van ons kleine volk gelegen is; wij moe ten ons ervan bewust weren, dat ons volk op het punt staat een veel voldoening be lovende krachtdaad te stellen, wij moe ten ons hiervan bewust wezen of worden, zonder nochthans de daaraan verbonden moeilijkheden voorbij te zien of te onder schatten. Hoewel wij de plannen in 't algemeen als vrij bekend veronderstellen, willen wij in weinige woorden nog even de voor naamste bijzonderheden en de voornaamste berekeningen voor de toekomst releveeren, deze laatste tevens tot motiveering van ons Hollandsch enthousiasme. Wordt het thans in de Kamer behan delde ontwerp tot wei, dan zal men vol gens menschelijke berekening volgender wijs te werk gaan Men zal door middel van een ontzag lijken dijk de Zuiderzee afsluiten; deze af sluitdijk zal van de kust van Noord Hol land bij Ewijksluis tegenover WieriDgen loopenover het Amsteldiep en verder van het Oostelijk punt van Wieringen naar Fiaam aan de Friesche kust. De lengte van den afsluitdijk zal zijn ruim 29 K M. Deze dijk zal zóó breed gemaakt worden, dat, behalve de glooiing van het dljkslichaam en de kruinshoogte, aan de binnenzijde nog genoeg ruimte zal overblijven voor een breeden tij weg en den aanleg van dub belspoor voor treinenverkeer. Op het Oostelijk gedeelte van Wieringen sullen een tiental sluizen worden gemaakt met eene gezamenlijke sluiswijdte van 300 meter. De uitwateringssluizen zullen ieder 10 M. breed zijnnaast deze 30 uitwate ringssluizen komen dan nog 2 schutsluizen Tcor de scheepvaart naar en van de zee. Binnen den afsluitdijk zullen de 4 nieuwe polders achtereenvolgens worden gemaakt ««""TO»!»? de heeren waren bediend. ,We zijn nu weer alleen, mijnheer pas toor, zoo begon Roselin, en ik wacht na naar hetgeen ge mij beloofd hebt. 't Is heel weinig, zooals ik u bii voorbaat zei: voor ruim vijf jaar leefde Clémence. Foulon hier, gelukkig en stil, zonder ooit vreemdelingen te ontvangen, zelfs geen bloedverwanten, toen zij opeens verscheidene bezoeken kreeg. Wie bracht haar die bezoeken Een jonge dame, Hoe heette zij? Niemand heeft dat ooit achterhaald. Maar hoe is dat mogelijk, onder volk dat zoo gaarne praat en uiterst nieuws gierig is! Ja, maar die vreemdelinge nam goede voorzorgen. Zij droeg een lichten sluier over baar gelaat, dat er goed achter ver borgen zat; zij sprak tot niemand; zij kwam altijd te voet, zonder dat iemand gissen kon vanwaar. Hoe oud schat gij' ze wel? Heel vooraan in de twintig. Was 't een vrouw uit de burger klasse? Neen; ondanks zij zich heel eenvou- cjjg aanstelde, was het te zien, dat ze tot den rijken stand behoorde. t Hebt gij nooit gelegenheid gevonden om met haar te spreken? Neen, nooit. Maar zekeren avond ging ik haar rakelings voorbij; zij1 kwam uit de kerk, ik trad er binnen. Zij was fijn geparfumeerd. Kwam die vreemdelinge hier dikwijls? 'n Keer of drie, meen ik. Na het laat ste bezoek, verkocht Clémence haar huisje Het eerst zal begonnen worden met den Wieringerpolderdaarna met den Hoorn- schen polder, en dan vermoedelijk later met den grooten polder langs Noord-Hol land, Utrecht en Gelderland, en ten slotte met den polder voor de Lemmer. De grootte dier polders is rondweg gerekend tezamen 211.830 H.a., of wel na aftrek van dijken, wegen, vaarten, enz. 207.200 H.A. 12 790 H.A. zul'en min of meer uit zaudgrond bestaan; de overige 194.410 h.A. uit zeer waardevolle klei- en zavel gronden. Ook de zandgronden zullen ech'er zeer goed vruchtbaar te maken zijn. De it verkrijgen vruchtbare landen tul len dus een oppervlakte hebben van onge veer twaalf Haarlemmer?neerpolders (ruim 18.000 H.A.) Is het niet om naar te smachten in onzen tijd van vraag naar zoo groot mogelijke productie Zoo langzamerhand raakten wij de laat ste weken welhaast vertrouwd met de ge dachte: tot einde Mei zal onze br<¥>dgraan- voorraad bij den huidigen duur der brood kaarten voor ons Nederlandsche volk toe reikend wezen: dan zal 't afgeloopen zijn, dan zal er nijpende broodnood moeten ont staan, als tenminste Inmiddels geen raad wordt verschaft, als er niet door middel van economische overeenkomsten eenige aan voer van graan kan worden verkregen. Wij raakten zoo langzamerhand met die gedachte vertrouwd .(als we 't zoo noemen mogen!), ofschoon wij ons waarlijk geen antwoord konden geven op de vraag: „Wat dan?" En ofschoon die honger-datum tot onzen schrik meer en meer naderde Een niet geringe opluchting schonk ons derhalve de verklari.' ,van minister Pos- thuma bij het 'levensmiddelendebat, dat de graanvoorraad strekken zou tot 1 juli, en de later gevolgde berekening der graan- commissarissen: dat het Hollandsche volk wel tot 1 Augustus van brood voorzien zou kunnen worden! Laten we hopen, dat men zich niet mis rekend heeft, en dat we dus met een vrij gerust hart naar onzen nieuwen oogst toe kunnen leven! BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. MAXIMUMPRIJZEN SLACHTVEE De Minister van Landbouw heeft met ingang van 11 Maart voor slachtvee de volgende maximumprijzen in den groothan del en den tusschenhandel vastgesteld: I, Klasse A: Maximumprijs op markt per K.Q, levend gewicht Maximumprijs op stal per K-O- geschat levend gewicht. Ossen en vaarzen resp. 96 en 93 ets, per K.G.; koeien en stieren resp. 93 en 90 ets. per K.Q. Klasse B: ossen en vaarzen resp. 77 en 74 ets.'per K.O.; koeien en stieren resp. en haar schamele meubeltjes, aan eert pas gehuwd paar, dat er Zijn gerief aan vond. Zonder iemand iets te zeggen mij niet uitgezonderd vertrok juffrouw Foulon. Sinds heeft niemand in de streek nog iets van haar vernomen. Zoodat niemand weet wat er van haar geworden is. En gij zegt dat voor zes jaar Niet ten volle zes jaar, vijf en een half jaar, want het was wat voor den wijnoogst., Wat is nu uw gedachte? Dat het kleine meisje haar door die vreemdelinge toe werd vertrouwd. Zij moet ruim betaald hebben, want Clémence was nogal geldzuchtig, en voor niemendal zou ze uit hare geboortestreek niet verhuisd zijn. In ieder geval, mijnbeer pastoor, blijft de vrees mijner vrouw gegrond, dat op een schoonen morgen bloedverwanten op dagen om 't kindje op te eischen. Dat is niet waarschijnlijk. Wanneer een moeder haar kind vrijwillig *erlaat en ik denk, dat het hier zoo gegaan, Is gebeurt het zeldenj dat zij het later nog terugverlangt. Wat er van zij, mijnheer, met het groot te brengen, doet gij een oprecht werk van barmhartigheid; Ood zal er u voor loonen. Wilt ge mij eenen dienst bewijzen, mijnheer pastoor? Waarom niet, als 't mogelijk is. Ge zult niemand een woord zeggen, aangaande mijn bezoek, nietwaar? Ik verpand u mijn woord. Noch over den dood van Clémence Foulon. Ook niet 1 1 n I 74 en 71 ets. per K.G. Klasse C: ossen en vaarzen resp. "63 en 60 ets. per K.G.; koeien en stieren resp. 60 en 57 ets. per K.G. Klasse D: ossen en Vaarzen, koeien en stieren alles 50 ets. per K.G. II. Onder slachtvee der klasse A is te verstaan slachtvee waarvan de verhouding van levend gewicht tot slachtgewicht is als van 100 K.G. tot ongeveer 60 K.G. Voor Klasse B is die verhouding als van 100 K.G. tot ongeveer 55 K-G. Voor Klasse C als van 100 K.G. tot ongeveer 50 K-G. Voor klasse D als van J0O K.G. tot ongeveer 45 K.G. De maximumprijzen op stal per K.G. geslacht levend gewicht voor de klassen A, B en C zullen worden betaald onder aftrek van de gebruikelijke korting. („St-Ct") DE VETDISTRIBIXTIE. Er zijn, volgens „De Vee- en Vleesch- handel", in ons land 14 smelters voor liet smelten van het door slagers ingeleverde vet aangewezen. VUILVERBRANDING. In verband met de naderende voltooiing van de vuilverbrandingsoveh te Amster dam, hebben landbouwers uit de Krim tot den Minister van Landbouw een adres ge richt, waarin er op wordt aangedrongen, zoo spoedig mogelijk maatregelen fe willen treffen, die tengevolge hebben dat in steden, waar de vuilverbranding reed9 werkt, deze gestaakt wordt en de vuilnis als mest naar de landbouwstreken gevoerd wordt, 1 VEEVOEDERARTIKELEN, De Min, v. Landb. maakt bekend, dat voederartikelen, die In de maand Maart worden toegewezen, tegen de navolgende prijzen door de Regeering zullen worden afgeleverd: Mals, haver en erwten en boo nenpikkel f21 per 100 K.G.; kanariezaad f26 per 100 K.G.; voergerst f21 per 100 K.G.; voerboonen en voererwten f26 per 100 K.G.; Amerikaansche lijnkoeken f30 per 100 K-G, en inlandsche maiskoeken f20 per 100 K.G, Basis onbepaalde merken van La Plata- zaad geslagen, bepaalde merken en soorten ook schilfers naar de gewone ^verhouding. Zemelen, grind en gries (zoowel gemengd als ongemengd) f 15ha veraf val f 12Re- geeringsvoermeel f 19schilfers van inland sche raapkoeken f29. („St.-Ct.") ALGEMEENE GAS- EN ELECTRIC1- TEITSRANTSOENEERING. Het Btireau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening deelt mede: De Rijks-Kolendistributie heeft voor de rantsoeneering van gas en electriciteit voor het tijdvak van 1 April 1918 tot en inet 30 September 1918 de volgende regeling vastgesteld: Gas. Voor alle particuliere verbruikers wordt beschikbaar gesteld, als minimum rantsoen-: a. voor koken .(bijkoken hieronder be grepen) behalve wanneer ten genoegen van de Brandstoffen-commissie wordt aan getoond, dat niet op gas kan worden ge kookt, 20 M3. per gezin per maand, ver meerderd met 2 M'1. voor eiken persoon waaruit het gezin bestaat; b. voor verlichting, behalve wanneer nien tegelijkertijd op een electriciteitsnet is aan gesloten: in April 7, in Mei 4, in Juni 2, in En als gij iets omtrent haar persoon verneemt, wilt ge 't mij' dan aanstonds schrijven? Ik beloof hef u. Heeft zij' hier familie? Niemand, tenzij verre neven, die te Carauzon gevestigd zijn. Heeft zij wat achtergelaten? Niemendal. Gansch haar vermogen stak in haren handel en in koopwaren. Nu werd alles door den brand vernield en niets was verzekerd. Eenige nog te ont vangen rekeningen en vier banknoten van 100 francs, teruggevonden jn een ijzeren kistje, zullen ternauwernood voldoende zijn om hare schulden te betalen. Dus, verklaarde de priester, ge kunt gerust zijn omtrent de bloedverwantschap, wees zeker, niemand zal u het kind be twisten. Roselin had juist den pastoor zijn adres opgegeven: rue de Cléry, ten kantore af te halen, toen de huisbel klonk. Beiden zaten nu weder in de veranda en slurpten aan hun kopje koffie. Wacht even, zei de pastoor, ,jk ga eens zien wie het is. Eenige minuten later hoorde Roselin, van het terras, waar hij' zat, in het salon hetzelfde gesprek voeren dat hij' reeds met den priester had. Wat mocht dat te bedui den hebben? Was er dan nog een andere persoon, die er belang bij' had het voorgaande leven van Clémence Foulon te kennen? Wat voerde die in zijn schild? Kwam die het kind opeischen In andere omstandigheden zou Roselin heengegaan rijn; nu, integendeel, luisterde Juli 3, in Augustus 5 en in September 9 M3. Bovenstaande minimum-rantsoenen voor zaken en verlichting te zamen vormen de ge middelde behoefte van de kleinere verbrui kers in de groote steden, zoodat, mits de uiterste zuinigheid wordt betracht, men met dit rantsoen kan toekomen. De hoeveelheid, welke aan de gasbedrij ven bovendien toegewezen zal worden voor straatverlichting, openbare gebouwen, enz, is zeer beperkt, aangezien gedurende den zomer het gas in de eerste plaats naodig is voor kookdoeleinden. Nadat tevens is voorzien in de gerantsoeneerde behoefte der industrie, zal de eventueel resteerende hoe veelheid worden toegewezen aan de gasfa brieken van die gemeenten in welke het gemiddeld gebruik in 1915 hooger was dan het minimum-rantsoen. Aan alle gasbedrijven zal in de eerste helft van Maart worden medegedeeld, welke hoeveelheid gas in het tijdvak van 1 April 1918 tot en met 30 September 1918 kan worden afgegeven en op welke hoeveelheid kolen in verband hiermede ten hoogste kan worden gerekend. Elke gemeente moet een zoodanig stel sel van gasrantsoeneering invoeren, dat aan elk verbruiker het minimum-rantsoen is ge waarborgd. Electriciteit. Voor alle particuliere gebruikers wordt beschikbaar gesteld: I. als minimum-rantsoen voor verlichting: in April 8, in Mei 5, in Juni 3, in Juli 4, in Augustus 6 en in September 10 K.W.U. II. als vast rantsoen: voor koken (bijkoken hieronder begre- pen) a. voor hen, die alléén op een electrici teitsnet zijn aangestoten 120 K.W.U. tegen afstand van elke brand- stoffeneenheid, welke men van het gedu rende de zomermaanden te ontvangen rantsoen vaste brandstoffen, voor dat doel mocht wenschen af te staan; b. voor hen, die tegelijkertijd op een gasnet zijn aangesloten, doch voor electri- sche waterkokers, strijkijzers e. d. een be perkte hoeveelheid electriciteit wenschen; 4 K.W.U. voor eiken M3. gas, welken men daartoe van zijn gasrantsoen wenscht af te staan, tot een maximum van 120 K.W.U. voor het geheele tijdvak van 1 April 1918 tot en met 30 September 1918, Alhoewel in verband met het feit, dat de eleotrische centralen niet, zooals de gasfabrieken, behoeven te beschikken over eene speciale kolensoort, de afgifte van electriciteit minder beperkt behoeft te wor den, maakt de zorgwekkende toestand van de kolenvoorziening het toch noodzakelijk ook aan het electriciteitsverbruik een grens te stellen. Mitsdien bedraagt het maximum-rantsoen voor verlichting voor particulieren: in April 24, in Mei 15, jn Juni 9, in Juli 12, in Augustus 18 en in September 30 K.W.U, ONZE BROODVOORZIENING. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer der Sta ten-Generaal deelde Minister Posthuma mede, dat de regeerings- commissarissen geschat hadden, dat de broodvoorziening zelfs tot lAugustus zal kunnen voortgaan. DE THEE-DISTRIBUTIE. Naar de „Leeuw. Ct." verneemt, zal met ingang van 1 Mei a.s. weder een be gin worden gemaakt met de thee-distri butie. S—PW— hij met ingehouden adem af wat er binnen werd verhandeld. Maar weldra verdween zijn angst: de vreemdeling was eenvoudig een agent, ge stuurd door den prefectuur van politie, met de opdracht in 't verleden van Clémence Foulon een aanduiding te zoeken, welke hem op 't spoor kon brengen der onbe kende, die zoo behendig door de handen van Marcel Barrère geglipt was. Roselin kuchte eens, als wilde hij zeg gen: „Ik ben hier en luister". De agent wendde ongerust zijn hoofd om en vroeg: -Zijn we hier niet alleen?,.'.. De priester scheen verlegen, maar her won spoedig zijn koelbloedigheid. Flet is beter dat ik u de heele waar heid zeg, sprak hij; zij zal u gerust stel len; 't is zoo'n brave jongen!.... Wie? Hij, die hiernaast zit, en om dezelfde reden als gij gekomen is. De agent rees van zijnen stoel op. Voor dezelfde reden als ik?.... zeide hij, groote oogen zettende. Blijf kalm. Hij schiet niet onder nw hazen. Trouwens, ik jal hem aan u voor stellen, dan kunt gij1 zelf over hem oor- deelen. Daarop leidde de pastoor zijnen bezoe ker öp het terras. De agent, zonder een woord te spreken, monsterde met scherpen blik Roselin. Weldra verdween de rimpel van zijn voorhoofd. (Wordt vervolgd.) I I -\ I i i '-+J —J

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1