nen \,g azijn Distriet !e District Zaterdag 16 Maart 1918 No. 32 3*$ s-Fekda. Telef 526. i TWEEDE BLAD. 1918, be DHOUDERS, ÏLS, Mijn Paaschbiecht alkmaar. jjfmêcnlc- nfcl eo bebbeg, «is! er nlet neawarkeii BLAD. b i'.v; ;n kunnen («oowel bij an, wanneer men de men hem bevecht, al eft doorboord, of wel heeft. i de wormen, zooals: ;uurlijken weg uit het r jong en oud gaarne g geschiedt franco na s en Drogisten. Ieders gezond verstand getuigt: waar schepselen zijn, moet ook een Schepper wezen. Die Schepper noemen wij God. Die God, zoo getuigt wederom het ge zond verstand, moet alle volmaaktheden, alle goede eigenschappen bezitten als God alle volmaaktheden bezit, moet Hij ook oneindig rechtvaardig zijn als God oneindig rechtvaardig is, moet Hij ook, naar verdienste, zoowel het goede loonen alsook het kwade straffen. Dit nu, zien we niet altijd in dit leven gebeuren, waar het den booze dikwijls erg goed gaat, en den brave daarentegen vaak erg slecht gaat dan moet God, omdat Hij oneindig rechtvaardig is, in het andere leven den brave beloonen in den hemel, en den kwade in het andere leven straffen in de hel. Daaraan is niet te ontkomendit betoog duldt geen tegenspraak. Elke doode nu, die wordt uitgedragen, roept ons toe: „Hodie mihi, Crastibi: Helden ik, Morgen gij." En waar de lijk- statie langs trekt naar het kerkhof; predikt zij: „Gedenk, o mensch, dat gij stof en aech zijt, en tot stof en asch v zult wederkeeren." Dit geldt de stulp van den arme en het paleis van den rijke; dit geldt jong en oud, die daar vaak achteloos en onnadenkend voorbijgaat. Defunctus adhuc loquitur: nog spreekt de doode, vooral de doode, welke plotseling uit het leven is weggerukt, onverwacht, aan zijne dierbaren ontnomen is; opeens voor den oppersten rechterstoel wordt ge roepen, hetzij dan door longonststeking of hartverlamming, hetzij dan door een nood lottig toeval. Tellen we de laatste weken, in onze stad, niet een zestal plotselinge sterfgevallen? Is daar niet een zorgzame vader, uitgaande naar zijn werk, om voor vrouw en kinderen den kost te verdienen is daar ook niet een speelsch'e knaap te water geraakt en jammerlijk verdronken? Personen uit onze buurt en uit onze on middellijke nabijheid. Deze dooden vooral roepen ons luide toe de woorden van onzen Godiielijken Meester: Vigüate et orate: Waakt en bidt; Parati estote: Weest be reid, want gij weet noch dag noch uur van uw sterven. De Zoon dea menschen zal komen als een dief in den nacht, op een uur, waarop gij niet bedacht zijt. Als mij dergelijk ongeluk eens overkomen was, waaft zou zich dan op dit oogenb-lik mijne arme ziel bevinden? Nog in dezen H. Paaschtijd zal ik op staan uit mijne zonden en tot mijnen Vader gaan en Hem zeggen: „Vader, ik, heb ge zondigd tegen den Hemel en tegen U, ik ben niet meer wiaardig Uw kind genoemd te worden." Met beide handen wil ik de reddingsplank aangrijpen, om mijne ziel voor eeuwige schipbreuk te bewaren, de reddingsplank, door den gezegenden Ver losser ons geschonken op den dag zijner verrijzenis. Toen toch, staande in het mid den zijner leerlingen, sprak Hij tot hen: „Vrede zij u. Gelijk de Vader mij ge zonden heeft, zoo ook zend Ik u." Dank, lieve Jezus, voor deze kostbare, waarlijk hemelsche woorden! Ik, voor mij, behoef verder geen bewijs of betoog voor de instelling en de genadekracht der Biecht. Gelijk Gij n.l. mijn .Verlosser en Heiland, door uwen hemelschen Vader gezonden zijt als het Tam Gods, dat wegneemt de zon den der wereld, zóó ook zendt Gij op uwe beurt uwe leerlingen, om insgelijks de zonden der menschen weg te nemen. Toch aanvaarden wij dankbaar 's Heeren verdere zinnebeeldige handeling en nadere toelichting. De Heer Jezus blies- vervolgens over Zijne leerlingen en zeide hun: „Ontvangt den H. Geest; w-i-er zonden gij zult ver geven, hun zijn zij vergeven; en wier zon den gij zult houden, hun zijn zij gehou den." Ziedaar, door Hem, Wien alle macht gegeven is in den hemel en op aarde, een geestelijke reclitbank ingesteld, waarbij de Apostelen en alle geldig gewijde en wettig gezonden Priesters tot rechters wor den aangesteld, om de boetvaardigen vrij te spreken en de onboetvaardigen af te wijzen. Daarom volgen wij het voor beeld der eerste Christenen, van wie geschreven staat: „Velen van hen, die geloovig waren geworden, kwamen hunne handelingen belijden en bekend ma maken. Ja! Indien wij1 onze zonden be lijden, is God, de Heer, getrouw en recht vaardig om ons onze zonden te vergeven en ons van alle ongerechtigheid te reinigen." „God heeft ons met Zichzelven verzoend door Christus,, en heeft aan ons de bediening der verzoening ge 4 geve n," Daarom volgen wij het voor beeld der H-H. Kerkvaders uit de eerste eeuwen: „Gelijk men," zoo zegt de H. B a.s i li us, „zijne licha melijke krankheden niet aan iedereen bekend maakt, maar slechts aan diegenen, die de kunst vers-taan om ze te genezen, zoo moet men ook zijne zonden aan hen openbaren, die de macht bezitten om het geneesmiddel toe te passen." De H. Augustinus spreekt: „Onze barmhartige God beveelt ons in dit leven onze zonden te biechten, opdat wij in het andere leven niet beschaamd zouden -s-taan." De H. Joannes Chrysostomus schrijft: „Wij moeten eene volledige en nauwgezette Biecht onzer zonden afleggen." Daarom volgen wij de prakt ij k van alle rechtgeloovige Chris tenen gedurende negentienh.o.n- d e r d jaren. Want de verplichting van te biechten is voor den menschclij-ken hoog moed zulk een zware en zulk een moeilijke verplichting, dat zij zeker niet ingevoerd kan worden zonder hevig verzet en tegen kanting en felle tegenspraak en strijd. Hier van is echter in de geschiedenis der eeuwen nooit of nergens de minste of geringste sprake. Alzoo is deze verplichting niet later door de Kerk uitgedacht en ingevoerdmaar dagteekende zij van -Christus- pn de Apos telen. Zij is de groote vrucht van 's, Hee ren Verrijzenis. Om inu aan die zegenrijke vrucht van Paschen ruimschoots deelachtig te worden, zal ik mij ernstig voor mijne Paaschbiecht voorbereiden; het koin toch ook wel eens mijne laatste Biecht wezen. Daarom zal ik den H. Geest vurig bid den (de Litanie van den Maandag, de Veni Creator of 7 Onze Vaders en 7 Weesgegroeten) om niet blind te zijn voor mijzelven, maar om mijne zonden goed te kennen, er een waar berouw over te heb ben en ze oprecht te belijden. Bijzonder wil ik acht geven op welke plaatsen ik geweest hen en met welke personen ik heb omgegaan en dan ernstig nadenken of ik door gedachten of begeerten, door woorden of werken, of door verzuim tegen de ge boden van God en van de H. Kerk, of tegen de plichten van mijnen staat gezondigd heb. Staan eenmaal mijne doodzonden met hun getal en die omstandigheden, welke de zon den van soort veranderen, goed voor mijnen geest, -heb ik ze vast in mijn géheugen in geprent, dan zal ik mij1 ijverig tot berouw over mijne zonden opwekken. Met den H. Francis-cms van Borgia wil ik mij plaatsen op den rand van den af grond der hel, om daar de plaats te be schouwen, die voor mij, terwille mijner zonden, bestemd was, om God te bedan ken, dat ik nog niet in dien vuurpoel be graven lig. O, plaats van verschrikking! O, oord van tormenten! [Waar de hoo- vaardigen -ten prooi zijn aan de diepste ver nedering; waa-r de gierigaards door honger en do-rsit gekweld worden; waar de ontuch- tigen met brandend pek en solfer worden overgoten; waar de nijdigaards van pijn en smart huilen a'.s razende honden; waar de tragen door vurige prikkels worden be stookt; waar de heiligschenners wanhopig uitroepenGods genademiddelen waren voor mij geen hemelsch medicijn, maar een helsch venijn! Wee mij, eeuwig rampzalige, dat jk toch die naaste gelegenheid van zonde niet wilde vluchten; ik had zoo gemakkelijk zalig kunnen worden, maar ik heb niet gewild! Nu is het te laat! Voor eeuwig te laat! Mijn God, ik dank U, dat Gij, in Uwe oneindige barmhartigheid, mij', tot nu toe. voor die onherstelbare ramp- hebt gespaard; dat ik door een oprechte biecht, door waar berouw en boete, nog die plaats kan ver werven, welke Gij mij, door Uw kostbaar Bloed, gekocht en bereid hebt bij Uwen hemelschen Vader, waar Gij elke traan uit onze oogen wegwischt, waar geen ge ween en geen geklaag meer zijn zal, waar wij verzadigd worden uit den overvloed van het buis des Heeren, waar wij genie ten zullen, w.at geen oog heeft gezien, wat geen oor heeft gehoord, noch ooit in 's men schen hart is Opgekomen, maar wat Gij bereid hebt voor diegenen, die U bemin nen. Mijn Heer en mijn God, ik betreur en verfoei mijne zonden uit liefde tot ,U, omdat ik daardoor U heb 'baleedigd, die mijn hoogste God en mijn grootste Weldoener zijt, Die oneindig volmaakt en daarom alle liefde waardig zijt. Ik bemin U boven alles en voor het vervolg ben ik bereid liever alles, zelfs het leven te verliezen, dan U nog ooit door eeine doodzonde te beleedigen. Eindelijk zal ik alle ijdele vrees en laffe schaamte overwinnen door te bedenken: lo. dat de biechtvader tot eeuwige ge heimhouding verplicht is; 2o. dat de biechtvader de plaats be kleedt van Christus, die vol liefde is jegens de zondaars; 3o. dat het beter is mijne zonden in het geheim Je belijden, dan er eeuwig beschaamd over te moeten zijn. Zóó voorbereid zal mijne Paaschbiecht eene goede en heilige Biecht zijn, en word ik van slaaf des duivels weder het vrije en biijie kind Gods. Alkmaar, den löen Maart 1918. M. P. A. OOMS, D.P. 7de VOLKSCONCERT. Evenals vorige jaren bestaat bij den heer Slinger het plan dezen zomer weder eenige Volksconcerten in de Groote Kerk te or- ganiseeren, waarvan het eerste zal plaats hebben op den tweeden Paaschdag, 's mid dags. Voor dit (9de) Volksconcert heeft de concertgever de medewerking verkregen van de bekende Amsterdamfiche zangeres mej. Alide Bertels, van den heer Gerard* Boe- dijn, viool-leeraar te Hoorn en van den heer Hogervorst, tenor, alhier, terwijl hij zelf weder het orgel zal bespelen in de begeleidingen en een paar solo-nummers. Mej. Bertels is hier ter stede nog onbe kend, doch in Amsterdamsche zangerskrin gen waardeert men haar al® een goed ge schoolde solo-zangeres. De heer Boedijn verleende reeds een paar keer op deze concerten zijn hooggeschatte medewerking en ieder, die toen zijn mees terlijk spel hoorde, zal zeer zeker enthousi ast zijn medewerking begroeten. De heer Hogervorst is als tenorzanger hier reeds ter goeder naam bekend. Het publiek staat nu voor een luttel be drag weder een genotvollen middag te wachten. Later hopen we nog eens op dit con cert terug té komen. GEVONDEN VOORWERPEN, welke aan het Bureau van Politie alhier te bevragen zijn iederen werkdag van 9 tot 1 uur. Een ledige jibrtemonnaie, een rozenkrans, een bos sleuteltjes, een huissleutel, een gekleurde tegel, een kip, een paardendek, een -teenen mand met zeiltje, een knipmes, een broche, een vernikkelde schakelarm band, een zilveren beursje met inhoud, een hondenhalsband met penning, een kin derschortje, een pet, een Engelsch R. K. kerkboekje én een dop van een kinder- wagenwiel. INGEKOMEN PERSONEN. G. Schokker. N.H., machinist, Visschers- laan 16, Ruinerwold. E. van Maarleveld- llbrink. G.K., z., Voormeer 28, St. Pancras. J. A. van Uij 1, N.H., db., Steijn- straat 19. Amsterdam. A. Slikker, N.H., slager, Huigbrouwerstraat 5, Helder, P. S. den Dunnen, R.K., 'arbeider, St. Anna straat 23. Enkhuizen. J. Korter, R.K., z., St. Annastraat 23, Enkhuizen. A. M. Kerkhoff, R.K., z., Jul. van Stolberglaan 2, Hoorn. C. A. Bestevaer, N.H., db., Fnidsen 36, Bussum. J. J. Veel, R.K., ass. in de huish., Overdies-traat 22, Zaan dam. M. j. Conijn, R.K., ass. in de huish.. Snaarmanslaau 51, Delft. *W. F. Jansen, D.G., directeur tel.-kantoor, Hof 2, Den Haag. J. Jordens, N.H., metse laar, St. Annastraat 23, Haarlem. H- Sieraad. R.K. ,koopvrouw, St. Annastraat 23, Haarlem. H- F- Wiersma, R.K., z., Boterstraat 7, Den Haag. H. Bulder, R.K., kleermaker, Laat 150, Lisse. G. Langedijk. N.H., z., St. Annastraat 23, Hoorn. J. Hacquebord, N.H., werkman, St. Annastraat 23, Hoorn. j. Duijne- neveld-van de Graaf, N.H., z., Zoutstraat 2, Dordrecht. H- J- Toepoel, N-H., bakker, NieuwLandersitigel 63, .Utrecht. E. J. E. Tweedy, N.H., kantoorbed., Tuin straat 3, Amsterdam. M. E. Wieman, R.K., db., Kinheimstraat 35, Reeuwijk. J. Assenberg, N.H., emballeur, N.H., Geest 21, Waddinxveen. *W. A. H. .Verwoert, N.H., ondernemer bewakingsdienst, Mient 27, Wijk aan Zee en Duin. P. van den Berg, O.R., db., Jul. van Stolberglaan 2. Egmond aan Zee. C. M. de Kok, geen, z., van der Meijstraat 12, Amsterdam. Kuijt, geen, z., Uitenboschstraat 33, Zaandam. W. Brou-we^ R.K., db., Rit sevoort 19, Heiloo. E. van Dijk, G.K., modiste. Mient .14, Deventer. A. H. Wiegman. N.H. slager, Fnidsen 109, Kam pen. P. C. Kramer, D.G., z., Veerstraat I, Kwadijk. R- F- W- Dekker, N.H., wimkelbed.. Langestraat 103, Amsterdam. C. D. van Reije-ndam, N.H., z., Nassa-u- plein 29, Utrecht. H. A. J. Wiedemain, geen, *^z., Spoorstraat 28, Beverwijk. T. Werksma. N-H., kaasmaker, Druivenlaan II, Schoorl. J. Knegje, N.Isr., db., Verdronkenoord 5, Laren. J. P. de Lange. R.K., kantoorbed., Oudegracht 64, Bergen op Zoom. W. A. P. F. L- Hoogenbosch, R.K./N.H., z., Steijnstraat 47, Wderingerwaard. J, Bom, geen, beeld houwer, L. Oudorp 62, Leeuwarden. W. F. Gotjé. N.H., sigarenmaker, Nieuw poortslaan 133. Heiloo. J. H. Muhren, R.K.. notarisklerk, Kennemersingel 8, Ob dam. J. M. de Louw, N.H., db., Lange straat 23, Amsterdam. Wed. H- J. de Vries, G.K., z., Kanaalkade 35, Haarlem. M. Wagemaker, N.H., grondwerker, Kei zerstraat 22, Duitschland. E. Baars, R.K., db., Overdiepad 22, Amsterdam. J. A. Mescher, R.K., z., van der Woude straat 1, Hoorn. J. Hoogendijk-Blokker, N.H.. z., St. Annastraat 22, Helder. J. W. Bluemers, R.K, z., Houittil 50, Ruur- lo. M. Brussel, R.K., z., Oosterburg straat 9, Wormerveer. A. M. du Pau, R.K., z., Verdronkenoord 109, Uithoorn. P. Visser, N.H., z., Nieuwpoortslaan 59, Heiloo. J. W; Wassink, N.H., db., Kennemerstraatweg 29, Amsterdam. Wed. W- Wolff, geen, z., Emmastraat 12, Princenhage. H. A. Peters, R.K., z., Laat 83a, Avereest. P. de Boer, N.H., fitter. 2e Zeglis dwarsstraat 24, We esp. C. de Vries. R.K., db., Scharloo 35, Cas- tricum. *J. Slagter, N.H., z., Druiven- laan 13, Heiloo. J. M. van Schaik, R.K., z., Lomhardsteeg 4, Amsterdam. D. van Zoonen, N.H., z,, Stationsstraat 65, Wieringerwaard. H. J. Friedt, N.H., schilder. Achterweg 33, Schermerhorn. M. O. J. Warning, R.K., apoth.-ass,, Ver dronkenoord 21, Boxtel. P. de Boer, R.K., d., Emmastraat .15, de Rijp. E. T. van der Stok, N.H., secretaris groen- tencentrale. Emmastraat 15, de Rijp. L. Beemsterboer, R.K., db., Westdijk 15, Heemskerk. J. B. H. Machielse, geen, houtbewerker Runstraat 9, Amsterdam. A. j. Bakker, N.H., reiziger, Keetgracht 10, Krommenie. P. de Vries, N.H., melk boer, Laat 36, Duitschland. C. J. Luken, db.. Laat 189, Obdam. J. A. van Wat mei, R.K., db., Uitenboschstraat 33, den Bosch. C. Zwakman, N.H., boekhouder, Steijnstraat 35, Oudkarspel. J. W- Bek, D.G.. supnumerair R. O. O., Laat 223, Den Haag. A. Overhand, N.H., zeeman, Oudegracht 192, Rotterdam. G. Hage- toorn. N.H., z., Steijnstraat 3, Beemster. P. Born, geen, beeldhouwer, L. Oudorp 62, Leeuwarden. Wed. J. H. Quinde- lach. N.H., z., Lomhardsteeg 4, Amsterdam. J. H. Muliring, N.H., bakker, Lim- merhoek 38, Egmond aan Zee. C. P. Honig, D.G., modiste, Langestraat 41, Be verwijk. P. E. E. de Wandeler, R.K., tooneelspeler, Heul 12, Stad Hardenberg. J. H. N. Buers. R.K., z., Schoutenstraat 30, Amsterdam. C. Schoorl, N.H., adj. commies ter secr.. Westerweg 11, Wormer veer. W- M. Bourgondien, R.K., winkel- juffr., Laat 131, Apeldoorn. A. A. Bak ker, G.K., z., Kerkplein lb, Sloten. A. Suidema, N-H., klerk R.D.bel,, Kerk-' plein 9, Hoogezand, j., Switzer, N.H.. winkelbed.. Fnidsen 84, Purmerend. G. Sijbrands, N.H., z., SnaarmansJaan 12, Wie ringerwaard. M. G. T. de Rouw, N.H., kantoorbeambte. Kennemerpark 9, Deven ter. R. van Slooten, N.H., tuinman, Oudegracht 207, Bloemendaal. F. W. Quax, R.K, administrateur, Wilhelminalaan 5, Den Haag. ,*J. H. Revers, R.K., petroleumventer. St. jacohstraat 34, H.H.- Waard. J. Duijn, RK.., caféhouder, Heerenstraat 10. Limmen. *-P. Ennik, N.H., beambte R. O. G., Zeglis le dwars straat 23, Avereest. K. H. Vervoort, R.K.. barbiersbed., Dijk 22, Amersfoort. C. Koning, N.H., loopjongen, 2e Kanaal straat 15, Beemster, S. van Vliet, N.H., vqerman, Tuinstraat 53, Lienden. M. Swart, N.H., pakhuisknecht, Gashouderstr. 5. Sneek. M. Ootjers, N.H., z., Sta tionsstraat 46, Oudk-arspel. G. Visser, N.H., tuinknecht, Lindengracht 43, Uitgeest. j. J. L. Ma-rjot. R.K., kleermaker, Huig brouwerstraat 16, Amsterdam. E. G. Duijneveld, N.H., z., Zoutstraat 2, Dor drecht. VERTROKKEN PERSONEN. F. W. Stieber, E.L., kellner, Langestraat 94, Amsterdam. C. Dekker, R.K., z., Keizerstraat 36a, Amsterdam. A. F. Rombout, N.H., los werkman, Laat 65. Apeldoorn. E. A. Willemsen-van Dijk, geen, z., Langelaan 2, Den Haag. A. Berndse-n, R.K., arbeider, 2e Kabelstraat 2. Boxtel. C. W- M. Zomerdijk, R.K., bankwerker, Verl. Landstr-aat 13, Heider. J. ten Oever, N.H., db., Baansingel 3, Meppel T. Stobbe, O.K., timmerman, Stationsstraat 37, Menaldumadeel. Wed. M. Mantel. N-H., winkelierster, Scharloo 6, Oudkarspel. O. Gilles, R.K., timmer man Groot Nieuwland 36, Broek op Lan- gendijk. *G. Nieuwenkamp, N.H., schip per, Zeglis 27, Amsterdam. *A. J. Hooft, geen, stoffeerder, Nieuwpoortslaan 103, Zaandam. P. Koopman, N.H., op zichter,- Stuartstraat 48, Beverwijk. C. Spil, R.K., boerenknecht, Lindenlaan 64, Zundert. J. de Moei, R.K., db., Schar loo 35, Bergen. J. W. Brouwer, G.K., juffr. van gezelschap, Lindenlaan 5, Am sterdam. A. A. Gilles. R.K., ass. huish., Voormeer 25a, Amsterdam. J. Bakker, R.K.. -electricien, St. Annastraat 41, Hil versum. C. Koning, N.H., z., 2e Kanaal straat 15, Beemster. T. Kuipers, G.K., winkelbed., Stationsstraat 67, Achtkarspe- len. A. W. Scholten, R.K., db„ Geest 49, Roermond. W. Riesling, R.K., boe renknecht, Middenstraat 3, Hoogwoud. S. A. H- Netel, N.H., db., Emmastraat 43, Bloemendaal. M. Bol, N.H., z., Omval 48, Akersloot. W- P- F. Albada- Jelgersma, R.K., winkelbed., Houittil 50, Bolsward. G. W. ten Broek, N.H,, winkelbed.. NieuWesloot .115, Amersfoort. J. Mulder, R.K., trammachinist, Wil demanstraat 19, H.H.Waard. C. Rave- s-teij-n. R.K., db. Kennemerstraatweg 39„ Ob dam. A. Slot, N.H., z., Kinheimstraat 45, SchoorL J. C. H. Steinman, N.H., stratenmaker, Boterstraat 7, Helder. P. Groen. R.K., z., Kinheimstraat 16, Heiloo. G. Frankfort, N.H., kellner, Nieuwe- sloot 49. Pen Haag. A. M. Temme, Rem., z., Lindenlaan 65, Twisk. H. Wolff, N.H., behanger, Geest la, Am sterdam. B. W. Nijhof. N.H., kappers- bed., Fnidsen 90, Maassluis. C. Lammers, R.K., oberkellner, Koorstraat 20, Utrecht. G. T. Romeijn, D.G./N.H., slager. Fores-tusstraat 27, Winterswijk. N. G. Scholten. R.K., manufacturier, Kerkplein 2, Amersfoort. Wed. F. M. Verberne. R.K., waschvrouw, Zeglis- 33, Velsen. A. R. Jeen, R.K., winkelbed., Houttil 50, Bergen. G. en B. C. van Breemen, strijkster, Laat S3, Bussum. M. de Jong. NjH., z., Stationsstraat 172, H.H. Waard. P. Bo'ot, N.H., z., Rarnemelks- buurt 22, Venhuizen. L. G. A. Schlich- ting, R.K., z., Fnidsen 107, Amsterdam. J. C. Thomasze, E.L., ass. Post., Steijn straat 29, Nieuwer-Ams.tel. A. Buur man, N.H., kellner, L. Oudorp 3a, Zutfen. A. C. Groot, R.K., db., Laat 189, Hei loo. Wed. F. Hamers, N.H., z., Uiten boschstraat 4, Amsterdam. R. R. Wes- tra, G.K., barbier,' St. Jacohstraat 28a, Sneek. A. Veldhuizen, N.H., figurante, Metiusgracht 3. Amsterdam. C. Rama kers, R.K., db., Kanaalkade 18, Bergen. P. Koeleman, N.H., db., Emmastraat 39, Edam. H. P. van Dijk, R.K., schrijver, Ropjeskuil 4. Obdam. R. Jonker, N.H., stadsarbeider. Zeglis 131, Midwoud, G. van Elten, G.K., wagenmaker, Kinheim straat 23. Anna-Paulowna. J. de Boer, R.K.. kantoorbed., Schermerweg 56, Amster dam. G. Marees, N.H., z., Kennemer straatweg 40, Amsterdam. G. Haase, geen, koopman in g-alanteriën, Spoorstraat 35. Hoorn. A. J. Mertens, R.K., ketel maker. Keizerstraat 22, Hilversum. J. Klaassen. geen, telegrambesteller, 2e Tuin dwarsstraat 17, Hoorn. C. H. Reiner, N.H.. directeur Stra-fgev., Zuiderhoutlaan 15, Hoorn. Wed. J. Romunde, G.K., z.. Spoorstraat 95, Rotterdam. A. S- F. Mosk, N.H., barbier, Spoorstraat 29, Am sterdam. P. Poppen, N.H., kantoorbed., Prins Hendrikstraat 14, Wieringen. G. Zonneveld, N.H., arbeider, Veerstraat 1, Arnhem. .Wed. J. W- Schalkwijk E.L., z., Verdronkenoord 53, Bergen. P. van der Laan, N.H., bouwk.-opz., Parkstraat 6. Hattem. B. A. W- van Etst, R.K., z.. Verdronkenoord 18a, Delft. Wed. J. Krap, N.H., z., Geest 1, H.H.Waard. E. W. Bruin, N.H., z., Laat 89, Helder. A. van Huizen. R.K., meesterknecht, Stuartstraat 59, Amsterdam. G. J. Stocks- meier. R.K., leeraar R. H. B. S., Kweeren- pad 17, Helmond. A. H. Gouwe, E.L., kunstschilder, Oudegracht 180, Laren. M. Schuur Entingh. G.K., ass. in de huis., Vogelenzang 2,' Amsterdam. H. Haan. geen, tuinman, Noorderkade 60, Beemster. M. E. Doutna, N.H., z., Laat 181, Vei- sen. E- J. van Amste-1. N.H.. verpleegster, Bierkade 3a. Amsterdam. A. J. C. Bos- ser't. D.G., z., Varnebroek 4, Haarlem. B. Butter. N.H-, db., Magdalenenstraat 17, Oterleek. N. Jongert, N.H., pakhuis knecht, Zeglis 137, Leusden. J. K. van Vliet, N.H., z., Verdronkenoord 1, Scha- gen, —- P, Molhoek, N.H., onderbaas grondw., le Kabelstraat 4, Leiden. J. J. Zonderhuis, R.IC, kaasmaker, Ritse voort 34, Brunssum. Wed. D. Schoen makers R.K., schilder, Groot Nieuwland 50, Heiloo. H. W. Buijs, N.H., schilder, Ramen 18. Egmond aan Zee. R. Sw'art, N.H.. z., Gashouderstraat 5, Aengwirden. T. W. van Son; R.K., fabrieksarbeider, Kooltuin 17, Duitschland. N. J. Ven- neker, R.K., barbier, Boterstraat 16, Naar- den. Hoofd van een gezin. PLAATSELIJK NIEUWS. OUDE NIEDORP. Diefstal. Bij den veehouder P. K. te Niedorper Verlaat, zijn 5 kippen en een haan ontvreemd. Raadsvergadering. De Voorzitter, Burgemeester Nagelhout, opent de vergadering en heet allen welkom, waarna de notulen gelezen én goedgekeurd worden. Voorzitter geeft van een door den heer F. <C. Jong ingezonden opgave van kosten distributiebedrijf een kort overzicht, naar aanleiding van de vraag van den heer Strijbis in de vorige vergadering, waaruit blijkt, dat tot heden toe is uitgegeven voor dat bedrijf f3242.21, terwijl over het 2de halfjaar 1917 nog betaald moet wor den en het bedrag van f4000.wel over schreden zal worden. In januari '18 is fl00.13i/2, over Febr. f66.16i/2 voor de distributie uitgegeven. De levering der schoolbehoeften is ge gund aa-n den heer A. J. Kuhne te Alk maar, voor f411.45. Van Harenkarspel's gemeentebestuur is ingekomen een schrijven over het verstrek ken van regeeringsartikelen uit Oude Nie- dorp aan Harenkarspel's ingezetenen en omgekeerd, wat tot resultaat had, dat 15 Februari j.l. deze maatregel is opgeheven. Goedgekeurd en terugontvangen de hef fingsverordening, waarbij als maximum- hoofd. omslag f 10.000 zal mogen worden geheven. Daarna wordt een schrijven behandeld van de gemeentebesturen Hoogwoud en N. Niedorp. Daaruit blijkt, dat cenigen tijd geleden met het dag. best. van Oude Niedorp is gesproken over den voetbrug aan de Langereis. Met leedwezen is- verno men, dat de raad van Oude Niedorp heeft besloten niet deel te nemen aan de her stellingskosten. Hoogwoud meent als eisch te moeten stellen, dat ook door Oude Nie dorp wordt bijgedragen, omdat ook Oude Niedorp van die voetbrug gebruik maakt. Nu de brug is stopgezet voor -het verkeer voelt men het gemis; Hoogwoud en N. Niedorp zouden nog gaarne bespreking met Oude Niedorp hebben om deze gemeente op haar besluit te doen terug komen om tot herstelling over te gaan, zoo spoedig mo gelijk. Eindelijk wordt gevraagd wanneer gezamenlijke bespreking zal volgen. De heer Strijbis zegt te weten gekomen te zijn, dat de brug vroeger is geplaatst door particulieren, dat het onderhoud &I duurder begon te worden en dat de par ticulieren daarom begonnen te weigeren; zoodoende is die brug in verval geraakt. Spr. vindt het niet doelmatig, dat men er aan zal meedoen. De heer Rempt: ik ben er wel voor, wij moeten het verkeer zien te vergemakkelijken, doch niet belemmeren. De heer Strijbis zegt: Als er 100 per sonen over de brug gaan, zijn er nauwelijks 3 van Oude Niedorp bij. De heer Rempt: Als we hier niet aan mee doe-n, loopen we gevaar, dat N. Nie dorp ons laat zitten met de Veriater brug over de sluis. De heer Strijbis: Dat vind ik weer heel ander werk. De heer Rempt: Ik vind het beter het verkeer te bevorderen. De heer Srtijbis: Wij beiemmeren het verkeer toch niet. Laat de Kaasfabriek aan de Langereis er ook iets aan geven. Ik zou er wel wat voor over gehad hebben, maar nu ze op 'n derde deel voor ons aanhouden, vind ik dat dit onze gemeente niet toekomt, Voorzitter zegt, dat B. en W. vinden, dat er gesproken behoort te worden met N. Niedorp en Hoogwoud; goedgevonden wordt, dat B. en \V. van Oude Niedorp met die twee gemeenten bespreking zullen houden. Goedgevonden wordt over 1916 geen subsidie aan de Schager Ha-ndeldr. en Ind. Midd.-vereeniging te geven, daar de reke ning over dat jaar reeds is afgesloten, doch wel over 1917. De heer F- C. jong, administrateur van het distributiebedrijf, vraagt verhooging van salaris; goedgevonden wordt hem f 100 ver hooging, en aan M. Kooiman, die daar ook werkzaamheden voor verricht, f50 te geven. Daarna volgt rekening Armbestuur. Ont vangsten f 1940.60, uitgaven f 2108.161/2, nadeelig saldo 176.56V2. Rekening Protestantsche Armvoogd]]". Ontvangsten f 5709.19, uitgaven f4432.38, ba-tig saldo f 1276.81. Beide rekeningen worden onder dank goedgekeurd. Volgt rondvraag, waarbij niemand iets voor openbare zitting heeft te zeggen, ter wijl de heer J. Wit in besloten zitting over de brandstoffen wil spreken. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP. Kiezersaantal. Het aantal kiezers bedraagt alhier 505, waarvan 80 Katholieken. SINT MAARTEN. Grasverpachting. Op 11 Maart j.l. had de jaarlijksche grasverpachting phats van de dijken en wegen der Banna Sint Maarten. De opbrengst bedroeg in totaal de som van f 4631.50, tegen f3205.25 in 1917; atzoo een verhoogde opbrengst van f 1426.25 of ongev. 44 o/o. SCHAGEN. Politie. Gevonden: 2 portemonnaie'4 inhoudende «enig geld.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5