No, 33 Dinsdag- 19 Maart 1918 12e Jaargang- DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ft. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ABONNEMENTSPRIJS s Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bar.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. Een nationale v krachtdaad Een edel Hart. Per kwartaal franco huis. f 1.16 Met geill. Zondagsblad f 1,66 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant re.06 van het Zondagsblad j 0.053 Van 1—5 regels10.62' Elke regel meer. -f 0.12' Reclames per regel10.36 Kleine adv.: 80 woorden bij voornitbet. f 0.40 AOVERTENTIÉN: II. (Slot). Te midden van de vier groote polders sal dat blijft natuurlijk noodzakelijk voor de afwatering uit het binnenland vanzelf een meer, het IJselmeer, gevormd worden als alle inpolderingen voltooid zijn, zal het IJselmeer 145.000 H.A, groot wezen. Bij eb zal men het water van het IJsel meer laten afvloeien door de uitwaterings sluizen bij Wieringenbij vloed zuilen deze sluizen gesloten worden. Intusschen blij ven de IJsel, de Eem, de Vecht en andere zoetwater-rivieren hun zoet water voort durend uitstorten op het IJselmeer, zoodat binnen betrekkelijk korten tijd het IJsel meer nagenoeg geheel uit zoet water zal bestaan; althans zal het water dan neg zóó weinig zoutgehalte heboen, dat het voor industrie en voor drinkwater uitstekend te gebruiken zal rijn. tiet IJselmeer kan dan het groote zoetwater reservoir woraen voot de omliggende provinciën, waardoor net waterbezwaar vooral voor Noord-Holland, Gelderland en Friesland geheel kan worden opgeheven. Deze landen zullen hun teveel aan water in den wintertijd kunnen loozen op het IJselmeer, en hun tekort aan water in den zomer door inloozing van zoet water uit het IJselmeer kunnen aanvullen. Wat de voorziening beteekent in een eeuwenlang bestaan hebbende behoefte. Hae giooten last immers ondervonden de om de Zuiderzee gelegen landen niet nü yap te veel, dün van te weinig water 1 Gok in den kring van onze lezers kan men daarvan meespreken. Het behoeft niet gezegd, dat aan de uitvoering van deze grootsche nationale krachtdaad ook bezwaren en gevaren ver bonden zijn; doch danstonds zij voorop gesteld, dat deze ons niet van het stellen derzelve mogen afschrikken. Bezwaren en gevaren zijn er... om over wonnen te worden! Zoo zul.en b.v. de Zuiderzee-visschers ernstig in hun bedrijf worden geschaad; al is het waar, dat dit deel der omwonende bevolking zich op de zoetwater-visscherij zal kunnen gaan toeleggen: er zullen tij dens de werkzaamheden aan de droogleg ging jaren komen, gedurende wélke de yisschers niet te vrijwaren zijn tegen erge belemmering in hun broodwinning, doch in het Wetsontwerp is ook eene voorziening getroffen voor eene tegemoetkoming in de schade, welke de Zuiderzee-visscheis door de afsluiting in hun bedrijf kunnen onder vinden. Grondgedachte van die schadever goeding is eene pensionneering van de oudere visschers, zeg boven 55 jaar, en in een steun aan de jongere visschers, om, indien zij de zeevisscherij willen blijven uitoefenen, daarvoor betere vaartuigen te EEMILLET-QN, Omgewerkt naar het Eransch. .13, i I li, Kijk, sprak hij, mijnheer "Roselin! Kent ge mij? vroeg deze verrast. Ja, ik heb u bij den brand gezien. Weet ge wel, dat ge een moedige kerel zijt? Hij, mijnheer pastoor, stelde zijn leven in gevaar om het kind te redden, voegde de nieuw aangekomene er bijl Dan is 't ook billijk, dat het kind hem toebehoore, zei de priester. Zijt gij hier omwille der kleine Marie?, vroeg de agent, Enkel om haar. En zonder zich te laten- bidden, verhaal de hij hoe jLaure de kleine wees beminde en wilde behouden. Zij1 had hem uitge zonden om te vernemen wat zijl misschien door de politie niet zou geweten hebben. Komaan, sprak Eugène Greliche, ik zie al, dat gij mij niet hinderen zult, in tegendeel. we kunnen samen reizen, dit zal den weg verkorten. Vertrekt gij heden nog verder? Ja, met het rijtuig, dat mij dezen morgen hierheen bracht, Een huurrijtuig? Neen, de omnibus van Condom. De pastoor keek op zijn uurwerk. Zij is al ruim een uur weggereden, riep Cadette van uit hare keuken, als om te toonen hoeveel belang zij stelde in de gesprekken welk* haar heer voerde, Oat aet ei; au «au lief uit i sprak verkrijgen dan zij thans gebruikend Zoo zullen b.v. ook op meerdere k»st; deelen de dijken flink moeten worden her zien, verstevigd en opgehoogd, om de hoogst-te-verwachten stormvloeden d*or de afsluiting der Zuiderzee méér te duchten dan thans te kunnen trotseeren. Hiermee, en met nog meer, thans mis schien nog niet in 't zicht gekomen moei lijkheden, zal men rekening moeten houden; al werkende zal men vermoedelijk nog telkens op onverwachte grootere of kleinere moeilijkheden stuiten doch wat beduiden dergelijke moeilijkheden voor het doorzet tingsvermogen van den Hollander, die weet bèzig te zijn aan grostschen arbeid voor het huidige menschdom en veor vele na geslachten! ©f, en zoo ja wanneer wij de voltooiing van het werk zullen mogen be leven De duur van het werk wordt gerekend voor den afsluitdijk op 9 jaar sa den aan vang, en van 33 tot 38 jaar voor voltooiing van alle droogmakerijen in de polders. Moge het velen onzer lezers zij het ook op den ouden dag gegeven zijn, nog eenmaal den bodem der Zuider zee te bewandelen, dcor dicht overlom merde lanen, langs schilderachtige, welva rende landhoeven te midden van weel derig gewas 1 ggaflBSHg WOORDEN EN DADEN. Toen Amerika zich aan de zijde der oorlogvoerenden schaarde, meenden wij hier in een voor ons land gunstig teeken te moeten zien, daar wij' op den invloed van het zop democratische Amerika, dat den mond vol had over de „rechten van kleine volkeren", „volkerenbonden" en zoo vele andere schoonklinkende phrasen, op de ge allieerden meenden te mogen vertrouwen: om alle onaangenaamheden, die wij zoo nu en dan van beide oorlogvoerende par tijen ondervonden, in de toekomst zeker van de zijde van Amerika en zijn bond- genooten vermeden te zien. Hoe bitter is de ontgoocheling geweest, De Duitsche duikbooten hebben de scheepsruimte der geallieerden zoo gehavend, dat men 'danig in het nauw zit en zich een uitweg zoekt zij het dan ook door middel van onwettig heden. De Scandinaviërs en andere neutra len moesten veeren laten, doch het gaat nu maar -eventjes om: de geheele Hol- landsche kip te plukken. Engeland'» te hoog gespannen verwachtingen en de door de Vereenigde Staten te luid uitgeschaterde reusachtige hulp, te brengen door het bou wen van schepen, enz., hebben jammerlijk schipbreuk geleden. Amerika doet te wei nig en men ziet uit naar een stille reserve; de laatste hulpbronnen moeten worden aan gesproken, al Zijin die hulpbronnen dan ook noodig voor "het in stand houden van de levenskracht eener andere natie. Ons yolk is vóór alles een volk van handelsmenschen, Roselin verschrikt, Is er een ander middel om vandaag hier nog weg te komen? Ik weet 't zoo niet! Maar ik ben met een eigen rijtuig naar hier gekomen, zei Qreliche; er is plaats voor twee; neemt gijl aan? Zeer erkentelijk. Beiden namen afscheid van den waardi- g'en geestelijke en gingen naar de herberg waar de agent ontbeten had, het rijtuig halen, dat daar uitgespannen stond. Is mijn paard gereed? vroeg hij aan een lief, bruingetint meisje, dat op den drempel der herberg verscheen. Vertrekt mijnheer nog? vroeg zij ver wonderd. Zeker. Waarom vraagt ge dat? Omdat de avond spoedig zal inval len. .Wilde mijnheer wachten tot morgen vroeg, hij en zijn paard zouden beter uit gerust zijn. Och! de nachten zijn schoon in deze streek, vooral in de lente, en ik heb een goed paard bijl me. Als de kleine rekening betaald was, ste gen Eugène en Roselin in een bescheiden Victoria, met vier zitplaatsen, dat de poli- tie-commissaris van Condom voor den agent had gehuurd, borg voor hem blijvende. Kent gij goed den weg? vroeg Ro selin. 't Is altijd recht door, antwoordde de andere. Er valt enkel de groote weg te volgen. In ieder geval, ons paardje zal geen anderen weg kiezen dan deze welke naar zijn stal leidt, Verontrust u dus niet. Zij reden over de schoone laan, aan weerskanten beplant met olmen en plata nen. ZM geleek, In dn «voAduftemerina, wat duidelijk te constateeren valt uit het feit: dat de tonnenmaat onzer s-chepen kon wedijveren met die van groote landen en volkeren; ontneemt men nu Nederland zijn sehoonie fvloot, dan zal het wegkwijnen. .Verantwoordelijke staatslieden in Engeland, Frankrijk en Italië zien met schrik de toe komst tegemoet, want na den vrede zal de zwaarste last op de vloot vallen om het door den oorlog ontredderde weer te her stellen. Doch de vloten dezer landen zijn herhaaldelijk gedecimeerd door de torpe do's, gelanceerd uit de duikbooten. Wat zal dan hulp kunnen aanbrengen? Zal Hol land nu zijn mooie vloot moeten geven om de gaten van anderen te stoppen? Welke toekomst gaan wij tegemoet, wanneer wij zonder vloot of met een vloot waarvan een deel door het varen in Entente-dienst "door duikbooten is vernield, den strijd om het bes-taan zullen moeten voeren? Er rijd ons beloften, gepaard met bedreigingen gedaan, doch meerdere gegeven beloften zijn ge broken, en al» de nood 'bijl de geallieerden nog méér zal gaan nijpen, zal men zich om 'ons ongelukkig volk dan bekommeren, en niet eerst op eigen behoud bedacht zijn? Met weemoed kan men thans denken aan de schoone, humane verklaringen van den president der Vereenigde Staten met de Engelsche staatslieden, de hoofdschul digen van den aanslag op 'Holland, verklaringen, die in het licht der laatste feiten tot bittere ironie geworden zijn. Redt onze bekwame minister Eoudon ons uit dezen benarden toestand, dan zijl hem een standbeeld „aere perennius" opge richt een blijvende dankbaarheid n.l, in het hart van ons volk zij' zijn deel! BINNENLAND. NEDERLAND EN PE OORLOG. DE 44e BROODKAART. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 44ste tijdvak l<?bpt van 19 tot en met 29 Maart, („St.-Ct.") NEDERLAND EN DE GEASSOCI EERDE REGEERINGEN. In de Tweede Kamer verklaarde minister Loudon gisteren, dat, nu Duitsichland op de desbetreffende vraag verklaarde, onmoge lijk binnen twee maanden 200.000 ton tarwe te kunnen leveren, de regeering zich ge dwongen ziet den eisch te aanvaarden van het varen onzer schepen door de gevaarlijke zóne, dien de Geassocieerde regeeringen aan de levering op 15 April van 100.000 ton tarwe verbonden hebben. Zij heeft haar toestemming echter afhankelijk gesteld van de volgende voorwaarden: Nederland moet kunnen rekenen op vol doende Nederlandsdie scheepsruimte voor de voorziening des land®, aangegeven in de Londensche „basis of agreement''. Bunker kolen voor den aanvoer naar Nederland en daarvoor aan te w-ijzen Nederl-andsche sche pen zullen moeten worden verstrekt. Ten aanzien van de vaart in het bezette gebied door Nederlandsche schepen zullen de ge associeerde regeeringen moeten waarborgen, dat die schepen geen troepen of oorlogsbe- noodigdheden vervoeren, niet bewapend zul- een helder en recht lint, zoover loopende als het 'gezicht reikte. Zoodat we beiden denzelfden haas jagen! begon Eugène schielijk, Roselin huiverde. O! wat mij1 betreft, 't is niet het zelfde. Ja, dat weet ik wel, gij zoekt de kleine te behouden, brave kerel die ge zijt. Maar zoudt g;e den naam niet willen ken nen van de feeks, die 't huis u|Wer ramp zalige vriendin in brand stak. Voorzeker, ja. Hebt gij' uit het gesprek met den pastoor van Castelnau iets- kunnen aflei den, dat ons op haar spoor brengen moet? Roselin keek verbaasd op. Iets kunnen afleiden?herhaalde hij. Toch wel. Ik ben overtuigd, dat het kind. dat Clémence foulon tej; hand werd gesteld door groot volk, dat belang had bij zijne verdwijning, zooals ik er belang biij heb, dat die familie haar vergete. Ik keer dus terug met de zekerheid, dat nie mand ook mijne vrouw lastig zal vallen; meer .verlang ik niet. Heel moeilijk zijt ge niet. Wat zegt ge daar?,... Dat gij spoedig tevreden zijt gesteld. Denkt ge dan dat jk nog meer be hoef te weten?.... Dat meen ik, ja. Hoor eens, jk ben maar een arme werkende jongen, en ben niet gewoon mijn hoofd te breken met ingewikkelde zaken. Thuis, voegde hij er naiefweg bij, denkt Laure altijd voor twee na, En als »we vrouw de waarheid ver» langt 1» fceaMria aüèJ '&I.Ü3I len zijn en de bemanningen vrij zullen zijn al dan niet aan de vaart deel te nemen en dat eventueel vernietigde schepen terstond na den oorlog door andere vervangen zullen worden. Verder kan en mag de regeering niet gaan. De Minister voegde hieraan nog toe fle mededeeling, dat zoodra het antwoord der geassocieerde regeeringen hem heeft be reikt, hij! ook dit aan de Kamer zal mede- deelen. Besloten is heden, na de pauze, het standpunt door de regeering ingenomen, in bespreking te brengen. DE VEEVOORZIENING. Naar het „Hbld," verneemt, zal van regeeringswege getracht worden nog deze week te zorgen voor den aanvoer van vee tegen de vastgestelde maximum-vleeschprij- zen. Intusschen schijnt het in de bedoeling te liggen op de markten van regeeringswege vee in beslag te doen nemen. Gisterenmor gen is dat op de Ams'terdamsche veemarkt begonnen. SCHOENEN- EN KLOMPENBONS. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het blijkt hoe langer hoe meer, dat er in het algemeen groote bezwaren verbonden zijin aan de gangbaarheid der Schoenen- en klompenbons buiten de gemeente, waarin zij zijn afgegeven. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité acht het daarom noodig de bestaande regeling aldus te herzien, dat -de bons slechts gel dig zijn in 'de gemeente van afgifte, behou dens de uitzonderingen, welke in overleg met de burgemeesters zullen worden vast gesteld. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft voorts aan de burgemeesters bericht, dat het drin gend gewenscht is, niet alle bons, waarop een gezin aanspraak heeft, tegelijkertijd uit te reiken, aangezien de betrokken personen daardoor in de verleiding worden gebracht bons aan anderen over te doen, of meer bons aan te bieden ter verkrijging van ten paar schoenen (klompen) zonder betaling. Het verdient dus aanbeveling, om aanvanke lijk f>er gezin niet meer dan hoogstens twee bons uit te reiken, en met de uitreiking slechts dan door te gaan, wanneer des- verlangd de schoenen (klompen), welke op de reeds aan dat gezin verstrekte bons zijn aangeschaft, kunnen worden vertoond. HULP VOOR DEN LANDBOUW. In verband met de groote moeilijkheden voor de voedselvoorziening, waardoor de landbouw voor Nederland van zeer groot belang geworden is, wordt er de aandacht op gevestigd; dat onder de geïnter neerden honderden geschikte werkkrach ten voor den landbouw beschikbaar zijn. Werkgevers, die gebruik wenschen te ma ken van de hulp dezer arbeidskrachten, worden verzocht hunne aanvragen daartoe te richten tot het Hoofd 'van den Inter- neeringsdienst, Generaai-Majoor Onnen te 's-Gravenhage. PRONKBOONEN. De Min. van Landb., de wenschelijkheid overwegende, dat de teelt van pronkboonen meer dienstbaar gemaakt worde aan de volksvoeding dan tot dusverre het geval was, brengt ter algemeene kennis, dat met betrekking tot genoemd gewas dit jaar de volgende regeling zal worden getroffen: Iedere verbouwer zal verplicht worden voor elke 1000 K.G, groene pronkboonen, door hem in 1918 op een veiling te bren- Rosefin was niet lang verlegen. Dan zal ik haar herhalen, kameraad, hetgeen ge mij toevertrouwen wilt, ant woordde hij. Ik ben overtuigd, dat de kleine Marie iemand in den weg loopt, 't is een geld kwestie. Waarop steunt dat vermoeden? Op de vrouw, die Clémence Foulon is komen voorstellen het kind aan te ne men en groot te brengen, 't Is een vrouw uit de hooge wereld, en de beeltenis, welke de pastoor van haar schetste, komt vrijwel voereen met de persoonsbeschrij ving, welke Marcel jBarrère gaf van de vreemdelinge, door hem achtervolgd. Kijk! dat is waar, gaf Roselin toe. daar heb ik niet eens aan gedacht. Die vrouw, vervolgde Greliche, heeft vooreerst het kind verwijderd, daar zij Jiet niet uit den weg durfde te ruimen. 6 jaar lang heeft zij noodig gehad om zich te gewennen aan het denkbeeld der misdaad, welke zij ten slotte bedreef, toen zij de woning der winkelierster in brand heeft gestoken. Dit wanbedrijf moet haar, stof felijk gesproken, ten goede komen. Gij hebt gelijk: want de arme kleine Marie, die ik ie midden der vlammen vond met samengebonden beenen, was ter dood veroordeeld. De brand was gesticht om 't kind uit den weg te ruimen. Maar Marie is zeer verstandig voor haren ouderdom. Eens genezen van de koorts, zal ze spreken. Zij zal ons den haam opgeven der brandstichter, der af schuwelijke kindermoordenares! Niet zeker dit de kleine bm naam gen, vóór 1 Febr. 1919 in te leveren 40 K.G. droge pronkboonaaden van den oogst 1918, teg»n een prijs van f0.50 per K.G. GEEL MOSTERDZAAD. Bij besch. van den Min. van Landb. is verboden geen mosterdzaad te Verwerken behoudens offioieele uitzonderingen, ZAAIHAVER, De Min. van Landb. brengt ter kennis, dat indien bij de opneming van de opper vlakte bouwland beteeld met graan, te oog sten in 1918, mocht blijken dat landbou wers minder zaaihaver hebben gebruikf dan zij ontvingen, en dat zij de restanten niet aan de Regeering hebben teruggeleverd, alle haver van den oogst 1918 van de betrok kenen zal worden afgedorscht en wegge haald, zonder dat voor voeding van eigen vee iets zal worden gelaten. („St.-Ct.") ONRIJPE HAVER. De Min. van Eandb, heeft het maaien en voor veevoeder gebruiken van onrijipe groene haver verboden. („St.-Ct.") DE MELKPRODUCTIE. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De melkproductie is op dit oogeublik weer stijgende. Het laagste punt werd be reikt in de week van 1723 Febr., toen de productie 77.05 percent bedroeg van dit in de laatste week van 1917. In de week van 24 Febr.2 Maart bedroeg dat percentage 81.8 en aangenomen mag wor den, dat er nu eene» voortdurende stijging zal komen. Daarmede zijln echter de moei lijkheden van de melk voorziening nog lang niet overwonnen. Het is mogelijk dat men in de kleine steden gaandeweg met rant- soeneeren kan ophouden, doch in de groote steden bestaat nog een zoodanig tekort, dat men voorshands nog zal moeten blij ven ramtsoeneeren. ONS BROOD. Naar de „Msb." verneemt zijn proeven 'genomen met bijmenging van lijnzaad. ,Voor- loopig waren de resultaten bevredigend, zoo dat wij1 binnenkort mogen verwachten, dat lijlnzaad eveneens een bestanddeel van ons Brood zal uitmaken. Het percentage is nog niet vastgesteld. ¥ERZEKERINGSPERSONEEL. Het Bureau voor de R. K. Vokarganisktie deelt mede, dat bijl genoegzame medewer king van de zijde der R. K. Volksbonden en R. K. Werklieden-vereenigingen, in den loop van den zomer nog zal worden over gegaan tot oprichting van een Ned, R. K. Bond van verzekeringspersoneel. DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN. Men meldt uit Den Haag, dat de datum der verkiezingen voor de Tweede Kamer voorloopig is bepaald op Woensdag 3 Juli. Zooals bekend is, heeft de candidaatstelling,, ingevolge de Kieswet, plaats op Dinsdag 21 Mei, ZOMERTIJD. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp i. z. den zomertijd, met het amendement-Van Doorn betreffende de per manente invoering, aangenomen. NIEUWE SPOORWEGDIENST REGELING, Naar wij vernemen zal de nieuwe spoor»" wegdienstregeling op ,15 Mei a.s. worden ingevoerd. '(„Msb."), kent!.... Wat!Zou die misdaad dan on- gestraft blijven _Tenzij wij de feeks ontdekken in deze streek zelve. Want ik reken er stellig op, dat gij mij helpen zult. Waarom niet! Maar ik verwittig u, dat ik niet heel sterk ben in die zaken. Ge zult me gezelschap houden. Met u pratende, zal ik mijne gedachten ont» warren. Als 't maar waar is!Maar, zeg eens kameraad, gij wilt op zoek gaan naar die geheimzinnige boosdoenster. Moeten wij morgen dan te Castelnau tefugkeeren? Dit zou geen reslutaat opleveren, ant woordde Greliche, al glimlachende. Zij, die destijds den pastoor jn het kerkportaal ont moette, zij die brand stichtte in de woning der rue Fontaine-au-Roi, .verblijft niet in deze streek. Na een oogenblik hernam hij: Als ik zeg in deze streek, vergis ik mij; ik bedoel aan den kant dezer streek. Ik geloof, dat het iemand is, die Clémence Foulon gekend heeft, toen deze nog .dien de te Condom of te Agen. Daar moeten wij op inlichtingen uitgaan. Mogelijk vin den wij eenige aanduidingen; de politie commissaris van Condom schijnt me een schrander man toe. Hij zal ons wel hel pen, Het paard, dat in volle vaart voort- draafde op een tamelijk steile helling, stiet op dit oogenblik tegen een grooten steen, welke te midden van den weg lag, en waarschijnlijk van een kar gevallen was, jOKöïdt vervolgd.) j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1