I Do concum onze rei enorme heer-hugowaard, Ig$~ Agenda. Donderdagavond 8 uur vergadering van den NederL R. K. Bond van Transport arbeiders te water en te land, in „St. ,Wil- librord", PROP.-CLUB „ST. PETRUS". Ledenvergadering op Donderdag 21 Maart a.s., 's avonds 8 uiur. in „St. .Willi- brord". AUer opkomst is dringend gewen sell t. üeen lid mag ontbreken! BEEMSTER. Zondagavond 24 Maart, 's avonds 7 uur, vergadering van het Ziekenfonds „Eendracht maakt Macht''. MR. DR. J. VAN BEST. .Wij vernemen van welingelichte zijde: Als vaststaande mag worden aangenomen, dat aan mr. dr. J. van Best bij' de eerst volgende verkiezingen geen officieele cau didatuur zal worden aangeboden, JLOOZE GERUCHTEN. Daar geruchten de ronde doen, als zou den de verloven worden ingetrokken en militaire maatregelen aan de kust worden genomen, wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn, witte KOOL. De Min. v. Landb. heeft voor Deensche witte kool de volgende maximumprijzen vast gesteld: inkoop voor de gemeenten f0.08 per K.G.kleinhandelprijs f 0.06 per K.G. tusschenhandelprijs f O.Ü3i/2 per K.O. Bepaald is dat, tenzij het tegendeel uit drukkelijk door de gemeenten is te kunnen gegeven, bestellingen op gele kool met Deensche witte kool kunnen worden aan gevuld, v jBBBgBgEBBBEBBBBBHBSBBBBHSBggBBggBBgggggBBf BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. In de gisteren gehouden Rijksdagzitting heeft de Rijkskanselier nog eens betoogd: „Wij zijn op alles voorbereid, wij zijn be reid verdere offers te brengen, in rotsvast vertrouwen op de heerlijke leiding van ons leger en op onze heldhaftige soldaten" Wij hadden een meer vredelievende uiting verwacht na de jongste conferenties van Hindenburg met den Keizer en den Rijks kanselier. Deze conference's toch zouden als de Berlijnsche correspondent van het „Neue Wiener Journal" goed is ingelicht, tot een vreedzamer resultaat hebben geleid dan waaraan men gewoon is, na bespre kingen met het opperbevel. Naar aanleiding van de mededeelingen van den Rijkskanse lier zouden de al-Duitschers woedend zijn en men vermoedt, dat de regeering voor nemens zou zijn in het ^Westen een vrede door vergelijk te sluiten. Men zal het bericht evenwel met voorzichtigheid moeten lezen. De jongste uitlatingen van Hindenburg en Ludendorff hebben ons eerder op een ot- fensief in het Westen dan op een vrede door vergelijk voorbereid. Overigens ge'ooven wij, dat er op het oogenblik weinig kans is, dat de tegenpartij ingaat op dezen vrede. In Engeland zoowel als Amerika heeft men zich verklaard tegen een vrede in Wét Westen ten koste van Rusland. Evenmin kunnen wij veel vertrouwen stel len in het bericht uit Zurich, waarin het heet, dat Italiaansche bladen vernamen, dat .Wilson opnieuw den toestand zou laten on derzoeken. Of het gebrek aan scheepsruimte bij de geallieerden, waarop alles wijst, zou zoo ernstig moeten zijn, dat men werkelijk ge dwongen is zoo spoedig mogelijk vrede te sluiten? I i L Men verkeert neg steeds in het duister omtrent de bedoelingen van Japan en zijn optreden in Siberië. De be.us.sing schijnt neg niet te zijn gevallen. Het blijkt steeds duidelijker, dat de Roode Garde in Finland het overwicht krijgt, om dat zij geregeld toevoer van munitie en ge schut uit Petrograd ontvangt, terwijl de Witte Garde er gebrek aan krijgt; zonder spoedige hulp is het herstellen van de orde in Finland en het doen eindigen van de daar thans heerschende willekeur onmogelijk. Officieel wordt meegedeeld, dat de Bel gische troepen nu het vroegere Britsche vak aan de kust in het Westen bezetten. DB FRANSCHE AN1ICLERTCALEN. „De Fransche katholieken oogsten we'nig dank van de tegenwoordige Fransche regee ring voor hun opofferende gesicdheid voor de Fransche zaak. Ondanks het gloeiend patriotism?, dat t enige katholieke bladen doortrilt, gaan de autoriteiten met de ver volging der katholieke kerk rustig voort De Crolx en de Libre Farole geven elke week een eerie ge allen van een blind anticlericalisme. Zelfs vl .k achter het front, dicht bij de Fransche loopgraven, vinder- de vijanden der kerk nog een arbeidsveld. Zoo klsagt de „Libre Parole" van 38 Februari er over, dat de burgemeester vat Rrbécourt, hetwelk bijna geheel en alver- woest is, nog den pastoor uit de pastorie deed zetten. Te Noyon, dat het vorige jaar door de Duitse he troepen werd ontruimd, moest de katho lieke schooi, die in October geopend werd gesloten worden, hetwelk de gemoederei der katholieken in opstand bracht. All protesten van de katholieke pers schijnen daa'Iegen niets ie kunnen uitrichten. Hoe zou men dit ook van een regeering waar Clemenceau, de groote vijand van het katholiek geloof, aan het hoofd staat, kunnen verwachten?" HERDERLIJK SCHRIJVEN ,VAN KARDINAAL MERCIER. Kardinaal Mercier heeft een herderlijk schrijven gericht tot de geestelijkheid en de geloovigen van het Bisdom Mechelen naar aanleiding van de inbeslagneming van iKïkklokken ia België, BELANGRIJKS CONFERENTIE TE LONDEN. Clemenceau, Orlando en andere Fransche en Italiaansche ministers zijn te Parijs uit Londen, waar belangrijke conferenties ge houden zijn, teruggekeerd. Clemenceau gaf zijn groote tevredenheid over de resultaten te kennen. DE AFSTAND VAN SCHEPEN AAN DE ENTENTE. De Stockholmsche bladen puibliceeren een adres aan den koning, onderteekend door de directies der voornaamste Zweedsche indus- trieele ondernemingen, waarin zij verzoeken, geen scheepsruimte meer aan ge Entente af te staan, ALKMAAR. NOORD-HOLLANDSCH GROND- CREDiET. HYPOTHEEKBANK TE ALKMAAR. In de gisteren gehouden Algemeene Ver gadering werd de Balans en Winst- en Verliesrekening goedgekeurd en het divi dend over 1917 bepaald op 10 °/o, OPGAVE DER CATECHISMUS- LESSEN. In de week van 17 tot 24 Maart moet op school geleerd worden: Kleine Catechismus (1ste en 2de jaar) 11de les, Middelieering Groote Catechismus zonder kleine letters 11de les. Plechtige Communieieering zonder kleine letters 52ste les. Beide Naleeringen met kleine letters ,13de les, 1 1 In de week van 17 tot 24 Maart moet voor den Priester worden opgezegd Kleine Catechismus (1ste en 2d« jaar) 10de les, Middelieering 10de les. Plechtige Cammunieieering 51ste les. Beide Naleeringen 12de les, Uitslag stemming gemeenteraad De gisteren gehouden stemming voor twee leden voor den Gemeenteraad (vacaturen Stoel en Udo) hebben den volgenden uit slag gehad: District I. Mr. A. J. M- Leesberg 555, mr. P. A. Offers 406, G. Oukes 147 st-, zoodat gekozen is mr. Leesberg (R.K.). District II. J. Baart 354, mr. A. Prins 303, G, Veen 224; herstemming tusschen de heeren Baart (R.K.) en mr. A. Prins (Vrijz.), De rechtsche kiezers van Alkmaar moge» zichzelf geluk wenschen met dezen afloop. Ons van vorige perioden wèlbekend Katholiek raadslid, de heer Mr. A. Lees berg, zal der gemeente weder zijn goede diensten kunnen bewijzen, en de heer Baart, een niet minder gewenschte per soonlijkheid voor den Raad, bracht het tot een beduidende meerderheid boven de can- didaten der Vrijzinnigen en der S.D.A.P.-ers. Wij zijn onzen kiezers Katholieken, Anti-revolutionairen en Chr.-historiachen dankbaar voor deze schoone praestatie; wij zijn dankbaar, doch niet tevreden en nog niet voldaan Voldaan zullen wij eerst wezen, wanneer ook onze niet onbescheiden wenech (in den geest van voorloopige evenredige ver tegenwoordiging) in. vervulling zal zijn ge gaan dat ook de heer Baart de vele belangen onzer gemeente niet in het minst de arbeidersbelangen in den Raad zal kun nen behartigen. BENOEMiNG. Bij K. B. is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Helmond, de heer J. Stocks meier, thans id. aan de Cadettenschool te Alkmaar. OVERGEPLAATST, Met ingang van 1 April is de assistent 'der posterijen, de heer C. Groen, over geplaatst van Boxtel naar Alkmaar. OEWETENSGELD. Bij den inspecteur der belasting, ,1e af- deeling, te Alkmaar, is ten behoeve van 's Rijks schatkist ontvangen f338,53. PLAATSELIJK NIEUWS. BERGEN. Ned, R. K- Volksbond. Door bijna al de leden was Zondagmorgen deelgeno men aan de Algemeene H. Communie en des avonds was de jaarvergadering goed bezocht. De rekening van den Penningmeester gaf een batig saldo van f240 aan, en die van den Penningm. van „Hulp in Nood" een batig saldo van f 16. Inplaats van den heer J. Vrasdonk, die volgens reglement moest aftreden, werd ge kozen de heer H. Kuijs, die door het be stuur werd aangewezen om den heer Vras donk als secretaris op te volgen. Tot lid in het Comité „Hulp in Nood" werd ge kozen de heer K. Hollenberg en tot afge vaardigde naar 'de Centrale vergadering de lieer K. van Duin. De WelEerw. Heer Kapelaan de Moei hield een lezing over Socialisme en wel over het Socialisme als Godsdienstige Partij. Met aanhaling der woorden van verschil lende socialisten, als Gerhard, Bebel, Marx en anderen, toonde de spreker aan, dat volgens hun eigene verklaring het soci alisme vijand is van den Godsdienst. Nu er hier een afd, van de S.D.A.P. is opge richt, wilde de eerw. spr. de arbeiders waarschuwen van de S.D.A.P.-vergadering verwijderd te blijven, zijnde dat vergade ringen, waarin ons H, Geloof in gevaar komt, Onze Geest. Adviseur, de Z.Eerw. Pas toor, dankte Zijn WelEerw. voor zijn leer rijke lezing. Ten slotte werden 4 nieuwe leden ge ïnstalleerd; dat wij het 3de vereenigings- jaar het ledental tot 200 brengen, dat kan, vooral nu de onderafd. L~ T. B. in voor bereiding is, waarvoor zich al een flink getal opgaven; dat toch weldra, wanneer deze vakbond definitief wordt opgericht, «SU R, K- arbeiders daar lid van worden. PURMEREND. Statenverkiezing. Bij de stemming voor een lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Purmerend (vacature-Wildschut) werden uitgebracht 2546 geldige stemmen. Hiervan werden uitgebracht op de heeren D. de Boer Dz. te Stompetoren 776, J. T. de Graaff te Kwadijk 257, H. C. Oud te Watergraafsmeer 553 en Jakob de Vries Jacobszoon 960 stemmen. Herstemming tus schen de heeren De Boer (U.L.) en De Vries (S.D.A.P.). Distributie. B. en W. maken be kend, dat van 18 tot en met 23 Maart beschikbaar is: op bon no. 110: 4 K.G. aardappelenbon no. Ill: 1 pus bruine boonen; bon no. 112: 1 ons groene erwten; bon no. 113: 1 ons bak- en braadvet; bon no. 114: 1 ons gort; bon no. 115: Va ons havermout; bon no. 116: i/a ons zeep, Belanghebbenden, die het formulier ge voegd bij de broodkaart voor de 11e periode nog niet ingevuld en nog niet ingeleverd hebben aan het levensmiddelenbureau, wor den in hun belang aangeraden dit alsnog ten spoedigste te doen, daar zij zich bloot stellen geen koffiekaarten te ontvangen. Centrale keuken. Van 19 tot 23 Maart zal worden verstrekt: Dinsdag: boerenkool met aardappelen. Woensdag: erwtensoep. Donderdag: spinazie met aardappelen. Vrijdag: hutspot. Zaterdag: boonensoep (schildpadsoep). De vorige week werd 1700 Liter ver bruikt. Brandstoffen. De brandstoffencom- missie voor het district Purmerend maakt bekend, dat zij, die het rantsoen 1917/18 nog niet hebben verbruikt, nog in de ge legenheid worden gesteld tot en met 25 Maart brandstoffen te bestellen. Alle bestellingen, na dien datum inge komen, worden terzijde gelegd en niet uit gevoerd, WAARLAND. Kaasfabriek „Op Hoop van Ze gen." De kaasfabriek „Op Hoop van Zegen", alhier eepige jaren gevestigd, zal verkocht worden. Jammer is het voor hen, die in de nabijheid van deze fabriek wonen; immers, zoolang de fabriek heeft bestaan, hebben vele omwoners voor 'billijken prijs melk kunnen bekomen, zoo ook wei, wei- boter en karnemelk. Dit zal onherroepelijk uit zijn, tenzij de fabriek door andere onder nemers gekocht wordt, die het nog eens zullen probeeren. HARENCARSPEL. Gemeenteraad. De raad vergaderde Dinsdagmiddag. Afwezig wegens ziekte de heer Zut. De Voorzitter heette in 't bijzonder den heer Hoogland welkom, waar deze na een ongesteldheid van ongeveer een jaar, weer ter vergadering verschenen was. Voorzitter hoopte, dat ook de heer Zut weer spoedig de- vergaderingen zal kunnen bezoeken. De begrooting voor 1918 is goedge keurd teruggekomen. Van den Ned. Bond van Gem.-ambtenaren was het verzoek ingekomen om adhaesie te betuigen met een adres door hen aan Ged. Staten te zenden, om enkele wijzi gingen te brengen in de vastgestelde salaris- regeling. Er werd o. m. gevraagd om de periodieke verhoogingen ook voor de Burgemeesters om de 3 jaar te doen plaats hebben en elke gemeente in een klas hooger onder te brengen. Op voorstel van B. en W. werd besloten geen adhaesie te betuigen, omdat hier de salarissen naar aller genoegen geregeld zijn. Goedgekeurd waren teruggekomen de ko hieren schoolgeld 4e kwartaal; de tijdelijke geldleening, groot 'f 6000, en een geldlee- ning, groot f2600, voor aankoop van een huis. Enkele dankbetuigingen waren ingekomen voor verleende duurtetoeslag en salarisver- hooging. Uit de verslagen van het herhalings- onderwijs voor jongens bleek, dat te Kerk buurt 11, te Waarland 10 en te Dirks- horn 6 leerlingen de lessen vrij trouw ge volgd hebben. In een der rapporten kwam paar voren, dat Hf et jammer is, dat de leerplichtwet ook op het herhalings-onderwijs niet van toepassing is. Ingekomen waren enkele reclames op den H. O. en de schoolgeldheffing. Deze zullen in comité worden behandeld. Uit een bericht uit Warmenhuizen bleek, dat hier gedurende Januari 10.800 M». gas was verbruikt. Bij de kasopname was hij den gem.- ontvanger in kas f 3551.29i/2. Van het 'Nat. Steuncomité was bericht ingekomen, dat zij bereid is voor even tueel te bouwen noodwoningen 40 '/o van de kosten beschikbaar te stellen. Voorzitter zeide geïnformeerd te hebben wat de kosten voor het bouwen van een noodwoning zijn. Daarop is echter nog geen bericht ingekomen. De heer Hoogland merkt op, dat er met Mei veel behoefte aan woningen za! komen, 't Is van het Steuncomité een mooie tegemoetkoming. De heer Dekker zou meer voor vaste woningen gevoelen, omdat ook het oprui men der noodwoningen niet zonder kosten gepaard gaat. Voorzitter antwoordde, dat deze met Mei niet klaar kunnen zijn. De heer Doekes zeide gehoord te heb ben, dat het bouwen van noodwoningen voor gemeenten als deze niet bereikbaar is. Er werd besloten zooveel mogelijk inlich tingen in te winnen. Van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond was het verzoek ingekomen om steun voor het instandhouden hunner werkloosheids- kassen. Besloten werd daarop afwijzend te be schikken, omdat hier geen werkloosheid heerscht en ook niet te wachten is. Van de vereeniging „Goed Wonen" fe Waarland, was het verzoek ingekomen om een vooïschot van f13000 voor den bouw van 4 arbeiderswoningen, JBj en W-. «Ivfseertltn pn»t1g pp het adrtf te be&diikken en ook van de Ge zondheidscommissie was een dergelijk advies ingekomen. Voorzitter merkte op, dat gebrek aan woningen o. m. gebrek aan arbeidskracht ten gevolge heeft en is er vóór dc pogin gen der bouwvereenigingen met alle kracht te steunen. De heer Doekes merkte op, dat ze hun begrooting Wel wat laag genomen hebben. Met 4 annuïteit komen ze niet toe; dit zal wel dicht aan de 5 moeten zijn. Er zal, zei spr., veel geld noodig zijn, daar ook Tuitjehorn en Dirkshorn zullen komen. Trots de hooge huurprijs moet al reeds met een tekort begonnen worden. Kunnen we zoo voortgaan In elk geval zal het noo dig zijn voldoende zekerheid van het Rijk te hebben. Voorzitter antwoordde, dat het Rijk vergoedt van 't verschil tusschen goedkoop en duur bouwen. De heer Dekker merkt op, dat er steeds meer gebrek komt. Particulieren bouwen niet meer en de arbeiders kunnen het zelf ook niet Aanpakken van gemeentewege is dus noodzakelijk. De heer Borst merkt nog op, dat de koolboeten met Mei leeg zijn. Als er zeker heid is, dat er met de herfst woningen zijn, kunnen die tijdelijk worden betrokken. Besloten werd aan de bouwcommissie „Goed wonen" te berichten, dat ze op den steun der gemeente kunnen rekenen. Ingevolge een ingekmoen missive werd besloten met de nieuwe verkiezingen de gemeente weer in twee kiesdistricten te ver deden. Wel was in de vergadering van B. en W- door een der leden de wen- schelijkheid besproken er drie van te maken, doch dit is voor dit jaar niet meer mogelijk. De heer de Groot merkte op, dat het met het oog op de stemplicht wei wen- schelijk zou zijn. Ingevolge een voorstel van Ged. Staten kwam aan de orde een nadere behandeling van de salarisregeling voor onderwijzers. Het voorstel om ook bij niet verplichte land- of tuinbouwacte f100 toe te kennen, werd niet aangenomen. Wel werden aangenomen de voorstellen om bij ziekte van het hoofd der school aan het waarnemend hoofd het volle salaris uit te keerenaan kostwinners en niet- kostwinners in militairen dienst ook bij den rang van onderofficier niet meer dan 25 van het salaris in te houden en voor handwerkonderwijs bulten de schooluren f50 per wekelijks lesuur uit te keersn. Hierna sluiting. SCHAGEN. Leven smiddelenbedr ij f. Er is verkrijgbaar: 4 K.G. aardappelen op bon 54; 1 ons vet op bon 55; 1 on» gort op bon 56; )/a ons witte boonen op bon 57. Bon 58: 1 ons grauwe erwten; bon 59: li/a ons koelhuisboter. Alle oude bons voor aardappelen, vet, gort en witte boonen vervallen hiermede en moeten door de winkeliers worden in geleverd. Men denke er aan, dat volgende week slechts 1/2 ons vet verkrijgbaar is. Tijdens de PaaschtentoonsteBing is het kantoor gesloten. De landbouw. In de Jandbouwpol- ders van Hollands Noorden staat de win tertarwe over het algemeen goed. Wel is ze wat laat, tengevolge van den natten herfst, en den grooten bietenoogst, die vrijwel alle beschikbare arbeidskrachten ju beslag nam. Doch het gewas is gezond en krachtig en dat is het voornaamste. Er is meer gezaaid dan vorige jaren; onge veer 1/5 van het bedrijf. Karwij, beperkt door het verbouwverbod, waarin tot tweemaal toe wijzigingen werden gebracht, staat zeer goed. Paaschtentoonstelling. De aan- voor de Paaschtentoonsteliing is natuurlijk iets minder dan in vorige jaren, ook al een gevolg van den treurigen oorlogstoestand. Aangegeven werden 4 ossen, 60 vette koeien en 20 ter opluistering, 183 stuks wolvee, verder varkens, kippen, geiten en konijnen, benevens eene zeer groote collectie ma chines en andere voorwerpen in betrekking tot den landbouw. De Schager markt. Op de Scha- ger markt van Donderdag j.L was de aan voer van slachtkoeien weer zeer belang rijk. De handel was goed, de prijzen iets minder; le kw. 95 ct, 2e kw. 85 ct., 3e kw. in afdalende slacht waarde tot 35 ct. De heer J. Vethman, ^Winkel, verkreeg de hoogste prijs, f 700. De handel in melkkoeien had grootendeels op de stallen plaats. De afzet was goéd, de prijzen hoog, tot f675. Nuchtere kal veren, met toenemenden aanvoer iets (ager, slachtgewicht 70 cent. Beste weideschapen waren hoog. Een koppel van den heer A. Brak, Zijpe, ging voor f62. Nieuwe vereeniging. Je Sdiagen is eene vereeniging „Schagen en omstre ken van Zoetwatervisscherij, afd. van de NederL Heidemaatschappij" opgericht Het bestuur bestaat uit de heeren Griek, Aarts- wout, voorz., Smit, Anna-Pautowna, secr., W.| Dekkeir, Scjhagen, penn., J. Plak,, Schagen en C. Otsen, Lutjewinkel, commis sarissen. Doel: voortplanting en bescherming van zoetwatervisch. Duur betaald. Donderdag werden op de markt te Schagen de mollenhuidjes, door opkoopers met consent met den zeld zaam hoogen prijs van 45 cent betaald, WINKEL. Machinist ZuiggemaaL Tot ma? chinist van het Zuiggemaai van de Kaag- polder. gem. Barsingerhorn, is benoemd de heer P. Smit te 'Lutjewinkel, alhier. Mede op het vijftal stonden: Jb. Swart- hoff, St. Maartenbrug, gem. Zijpe; M. v. d. Welle, Anna-Paulowna; H. Tulp, Utrecht; A. v. d. Bramde, Geertruiden- beig. Het aantal sollicitanten bedroeg 72. ANNA-PAULOWNA. Gewefënsgeld. Ten behoeve van 's Rijk* schatkist is te Anna-Paulowna bij den ontvanger ingekomen f27.93 ink, bel JK, OeHëofeltVflrteg, Ut tenfokvereeniging „St. Johannes" alhier, heeft besloten zich aan te sluiten bij den R. K. Prov. Bond van Geitenfokvereem- gingen van Zuid-Holland. NOORD-SCHARWOÜDE. Concours. Met Pinksteren zal aihier wederom een Concours van Harmonie- en Fanfarecorpsen worden gehouden, uitgaan de van den Westfrieschen Bond. Er wordt naar gestreefd feestelijkheden te doen plaats hebben in denzelfden trant als 7 jaren geleden, BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 18 Maart. Adriana, d. v. Cornelis van Maarleveki en Alberta Jacoba Wiersma. OVERLEDEN: 14 Maart. Jeanette Anna de Lange, 51 j. 15 Maart. Nicolaas Jacobus Johannes Out, 34 j. Johannes Klaver, 61 j. 16 Maart Cornelia Houtkooper, wed. van Willem Serfaas, 72 j, Guurtruida Adriana Kieft, 13 j. 17 Maart, Johanna Heidenrijk, wed. Ja cob van den Berg, 55 jaar. 18 Maart. Anna Maria Bussen, wed, Arte Haker, 83 jaar. KERKNIEUW Si Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Schiedam (Allerh, Hart van Jezus) den Weleerw, heer C, F. J, Berkemeijer; tot kapelaan te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) den Wel eerw, heer J. J. Middelburg; tot kapelaan te Krommenie den Weleerw. heer E, Mathot; tot kapelaan te Stompwijk den Weleerw. heer W. H. Polder, en tot kape laan te Zaandam den Weleerw. heer M. L. A. Ammerlaan, die kapelaan was te Schiedam (O. L. V- Visitatie), EL.CK WAT WILS, In de „Slagerscou. aat1 heetteen slager te Roermond medegedeeld, c at hij dooi da Algemeene Staa spartij is aangezo-ht voor een cantiidatuur voor de 'iweeue Kamer. Hij kan aan deze uitnoodsging geen gevolg geven, maar vraagt nu, wie zijner collega's lust hetft in de caudidatuur. Hij zal hem dan bij de Algemeene Staatspartij voordra gen en aanbevelen. De „Nieuwe Koerier" vindt, wijl ook een ander Koermondenaar is aangezocht door de „lollige partij," dat zijn stadge- nooten blijkbaar in den smaak vallen. Een boerdeiij in de gemeente Opster- land (Fr.), die voor acht jaar bij pubhekea verhoop gekocht werd voor f 17.000, is nu bij publieke veiling ingezet op f 95 oco. Naar uit Petrograd wordt bericht, zijn er, sede.t den aanslag op Lenin, stre ge maatregelen voer zijn veiligheid gei.ou.ea. Wanneer Lenin zich op straat vertoont, 11 hij altijd door een bataljon Roode Gardisten omringd. Niemand nwg het Smolui- nsti- tuat, den zetel der^regeering, binnentreden, zender eerst gefouilleerd te zijn. Verdach ten worden zelfs geheel en ai ontkleed. Ententebladen berichten, dat er reeds 220.000 Amerikanen op Franschen grond stasn. Dit aantal kam wel niet gecontro leerd worden, maar tcch is het interessant tt weten, dat juist de Amerikanen hun mentaliteit als zakealui staat er borg voor veel waarde er aan hechten cm hun in Frankrjjk aangebracht kapitaal zoo pi achtig mogelijk vast te leggen. Zoo zijn ruim ioo.coo man alleen bezig om den door hmn aangelegden spoorweg in goeden staat te houden. De Amerikanen zullen wel het plan hebben dezen spoor weg na den oorlog tegen een moei stuk geld aan Frankrijk te verkoopen". „Indien een Peel of een Palme, ston in Er geland aan het bewind was, zoo schrijft heel opmerkelijk de „Correspondence Politique", zou het terstond gaan aanzitten aan ae conferentietafei om de actiesfeer van Duitschland in Rusland nog zoo veel mogeiijk to beperken, dsar het thans het oogenblik niet meer is over overwin ning te spreken, welke voortaan relfs met de hulp van Amerika onmogelijk zal zijn. Het zou dan het debet en credit van de oorlogsbalans eens gaan opmaken en trachten te redden van het oude Europa, wat nog te redden valt," De politie te Vlissiagen heeft een kat- tenslagerij ontdekt, waar reeds menig den iaatsten tijd ontvreemd poesje gestroopt en voor de comsumptie gesfch.kt is ge maakt. De gevaarlijke S bocht der E. S. M. bij Slot et dijt, waar eenige maanden ge leden het noodlott ge ongeluk voorviel, is thans verdwenen. De hoct.t is veel minder scherp geworden en ten overvloede gelden dezelfde voorschriften ten aanzien van de snelheid, waarmede hier gereden mag worden. „Hebt ghij 't op munt gemunt, uytmun- tender dan goudt.."*) Verkoopt, zoo g'er bezit, dan al uw gouden tientjes Een dubbeltje per uag stijgt reeds de waarde, vriendjes, Is dat geen fraaie winst, die u geen Munt onthoudt Justus Minus. Vondel, Bij den Haagsc'nen gemeenteraad was gisteren ingekomen een missive van G. Ou w e h a n d, daarbij de bemiddeling van den Raad inroepende ter verkrijging van een woning. Wél een goed middel, om de vroede vaderen eens te doen voelen, hóede woning nood nijpt I Malle advertentie'* „Gevraagd een huishoudster van mid delbaren leeftijd in een kiem gezin, zonder vee", --- „Een geheele Inboedel te koop. Koop lieden komen niet in aanmerking." Te Hooge zand is heid verpakte thee geve staanden stroohoop. De slag genomen. Nu de prijzen v zoo enorm hoog zijn, Waal proeven nemen n:; (muizen) ook nog tab. Margaret Wilson, president, heeft medegl Frankrijk zal gaan, onl geven in de legerkamp daten te zingen, zooals heeft gedaan, INGEZONDEb „GOD LOONE Met deze bede, zoo kenis, op de lippen, v< Armbestuur van A Ik ml zich te wenden tot zijn om hen innigen dank j ruime bijdragen, welke: in de steeds berooide Driemalen achtereen j monde van een volgeiiri ciscus, die de Armoe lief had, en wiens zon de Armen in de bres s gedaan op uwe liefdai malen achtereen werd beantwoord op eene wachtingen verre overt Zoo bracht de collect gehouden in de bijkeii waar het meerendeel juist niet tot de mees niet minder op dan f6 met de twee vorige veertien dagen tijds 1 van f 2575.03 voor onz En nu weet het R. niet beter te doen, om te betuigen, dan U toe lijke, rijke en allen ov vattende bede der Arme het U loonen," Ofschoon het verzaun zaak dienen moest, om een vermoedelijk tekort meerdere vrijheid te g er op aankwam, in tastend op te treden, tol bestuur, gezien de ru collecten, in deze dage: deren nood, gedurende extragift te mogen toev mele wekelijksche bede den wij wel wenschen tuigen hadden moge „extratje" een blijde g gezichten, die zoo wei: lachen hebben; dat t| eene ruime belooning Maar, op dienzelfdei weder zoovele „nieuwe weer kennis genomen nend leed en van zoovel wij ons niet alleen v onze dankbaarheid te u des te meer klem te bli pen:"„Katholieken van bij voortduring uw Arrj: niet, dat wij' steeds zo „Blijft er toch aan den| lijks meer dan tweehond' zaak gezinshoofden, moe U ook begrijpen, dat ruime collecte de vraag gewettigd blijft: „Maar onder zoovelen?" Daarom, Katholieken ons steunen; wij durver vertrouwen vragen dajl bleken is, hoezeer gij c Steunt ons door uwe v dragen en vermindert d overweeg sterk of gij kunt verhoogen. Gij, die in dien vor nog niet helpt, begint zooveel noodig. Vergeet in nood is, het eersti wordt, is: „Ga eens Armbestuur" en och, maal bij ons zijn, dan kuij nooit meer veriaten. En mag het Armbestui eene tot U gerichte be zijn nu toch eenmaal aan dan, het is deze: „K het Armbestuur niet in beschikking, maar maak gaven, Die zich in d< Armen tot U wendt, n uwe kinderen, al is h zeer bescheiden deel: g verzekering is denkbaar Bedenkt eens, waar zo' bestuur nu zijn, wannee geslacht niet voor een gezorgd, dat echter veel den? Zoo vertrouwt het bestuur, dat de gehouden predikatiën, die ongetwiji nader tot U allen hebbe baar zullen blijven. Zeket den Armen ten goede, m den milden gevers ten zijn wij er van overti der Annen, welke wij titels niet maar een mg

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2