lm, Go. ilifl". SN UI. g-lop hoofd maakt lid, TWEEDE BLAD. De Speler. gd. lent i. stel, ICnoo- e.s in ruime tSTmcuas. ieeningen - een. Alkmaar, HAMEN, Donderdag 21 Maart 1918 No. 34 ©a tfelN'G. «NS BLAD. ssen litnran, TINOPNAMEN. 53 K M A A R. INTEuIEUMS. afwerking, LAAR. or, tea bttke Ged. NIEUWE «m Ciievaller clslne groene m&mi ess vmm 6& Het was Zondagavond; hier en daar be gon reeds een enkele ster aan den blauwen hemel te tintelen, en langzaam rees het maantje boven den horizont. In dat uur des vredes was het, dat de vrouw van den boom- fcweeker Van den Berg aan hare deur stond en met oplettendheid het oor leende aan elk geluid, aan het minste geritsel, dat uit de verte tot haar klonk, of zijl er ook het ge ruis van de voetstappen van haar man in herkennen zou. Zij: had hare kinderen zoo even ter ruste gebracht, en voor het oog der kleinen den weemoed, die haar hart bewoog, weten te onderdrukken. Nu zij echter alléén Was, Viel het haar onmogelijk langer de tranen in te houden, die Jiaar reeds zoo lang voor de oogen hadden geweld, en dit maal stroomden zij' lang en bitter. Ach! zij! had zoo v'éél verloren, zoo véél te betreuren. Zijl had een tijd gekend van heil en van vrede; toen was haar man braaf en goed; toen was de Zondag een huiselijke feestdag, en vooral de avond geheel gewijd aan de genoegens van het gezellig verkeer. Toen kwam een enkel goed vriend of buur man nog wel eens een uurtje keuvelen en een Wederkeerig bezoek verhoogde het genot des levens. Toen heerschte er welvaart onder het dak van den nijveren, arbeidzamen man; het dagelijksch brood ontbrak niet op den disch. De kinderen Waren altijd net en orde lijk gekleed; en het waas der gezondheid bloeide op het gelaat der trouwe Geerte, en wat zij ook deed, het ging haar alles even vrootijk en blijmoedig af. Maar zóó was het sinds lang niet meer. Haar man Was van lieverlede een vreemde ling geworden in zijn eigen huis; het scheen wel, dat hij1 zich bij zijn vrouw en kinderen niet meer gelukkig gevoelde. Zat hij nu en dan al eens bij! de zijnen neder, dan was het hem aan te zien, dat zijn gedachten verre zwierven. Hij' was onrustig en gejaagd en hij nam het eerste voorwendsel het beste te baat, om hen weder te verlaten. En hij be hoefde niet lang te zoeken: voor hem, die eenmaal tot uithuizigheid genegen is, js het zoo gemakkelijk een schijnbare reden te bedenken, om zich te verwijderen van de plaats waar hij geen rust meer heeft. In den beginne had de brave Geerte er nog zoo geen gedachte van, dat haar man op een verkeerden weg geraakt was. Maar dit nam niet weg, dat het haar in de ziel griefde, wanneer ziji hem menigmaal eerst laat in den nacht thuis zag komen; wan neer hij zoo geheel anders was dan ge woonlijk, en niet luisterde naar de verhalen waarvan haar moederhart vol was hoe hun oudste weder een bank vooruit was. gezet in de school, hoe hun jongste zich dagelijks ontwikkelde. ^Vls hij dan haar minnelijk ge snap met onverschilligheid en afgetrokken heid beantwoordde en zich haastte zijn troost in den slaap te zoeken, o, dan had zij het wel willen uitschreien. Maar zij' hoopte nog, de goede vrouw, en 'dat deed haar zwijgen en lijden. Zij hoopte, wanneer de winter zou komen, wanneer de rust jn den koop handel haren man weder meer aan huis zou binden, ja dan zou hij zeker wel tot de oude gezelligheid terugkeeren. De winter kwam, maar die hoop bleef ijdel. Altijd ging hij van huis en weldra schoot er ook niet een avond meer over om haar en haren kinderen toe te wijden. Toen gingen haar de oogen geheel open voor "3e droevige waarheid; toen zag zij' maar al te duidelijk, dat haar man aan spel en drank verslaafd, voor haar en hare kinderen misschien voor altijd verloren was. Wat zij pnder die er varing leed, is niet te beschrijven. Zij zag nu, dat de kleine som, die zijl voor hun huwelijk hadden opgespaard, en die hun voor huis en handel zoo zeer benoodigd was, dagelijks inkromp; zij zag 'hoe haar man, om aan geld te komen, voor een spot prijs alles onder zijn handen liet weghalen wat in zijn boomkweekerij nog met winst had kunnen blijven staan. Zoo droogden de hulpbronnen hunner toekomstige welvaart meer en meer op. De kinderen waren nau welijks gedekt met de kleederen, die zij den voorlaatsten winter ontvangen hadden en die nu noodwendig hadden moeten ver nieuwd worden. Als Geerte hen in hun armoedige plunje zoo voor zich zag staan, werd het haar eng om het hart, want zij had hare kinderen zoo innig lief. Maar nog banger klopte dat hart, wanneer zijl de oogen op haar man liet rusten, haar echt genoot, eens zoo goed, zoo kloek, zoo krachtig naar geest en lichaam. Hij scheen alles te doen wat maar mogelijk was om te vergeten. En dan kwam er menig woord over zij'n lippen, dat Geerte sidderen deed. En als Geerte dan met half fluisterende stem het waagde hem daarover te berispen, dan trok hij de wenkbrauwen dreigend te zamen, en scherp was zijn antwoord. En als zij in een goed oogenblik met zachte teederheid het ijs trachtte te doen smelden, dan be loofde hij soms een enkele maal fe zullen blijven, maar hij ging en kwam loo ruiger dan ooit terug. Want sommige menschen trachten het verwijt huns gewetens te over winnen door zich op te winden tot grim migheid jegens het voorwerp hunner on rechtvaardigheid zelve. Geerte bemerkte ook dit, dat de vrienden van haren man niet meer tot den gegoeden burgerstand be hoorden, neen, dezen hadden hem allen ver laten; het waren dronkaards en spelers, die zijn dagelijkschen omgang uitmaakten, want al durfde hij Tien niet in zijn huis binnenleiden, hij! was bij hen, altijd en overal. De arme Geerte dan stond op dien avond s^de deur. De sterreu flikkerden nu zoo vredig; het was zoo stil en zoo eenzaam, maar ook koud daarbuiten. Zij hoorde niets, uitgenomen de verwarde tonen uit het dorp, waar nog altijd een druk gewoel heerschte. Zoo kropen de uren voorbij; nu eens begaf de arme Geerte zich naar binnen, om hare verkleumde handen aan een smeu lend sprankje vuur te verwarmen, dan we derom werd het haar te eng in het kleine kamertje en dreef de onrust haar Wederom naar buiten, Maar hoe meer het uur van middernacht naderde, hoe angstiger en kou* der het haar werd, Eindelijk kan zij het niet langer houden, noch in huis noch op den drempel en slaat zij den eenzamen weg, die naar het dorp leidt, in. Hoe die weg haar lang valt en bang! In welken toestand zal zij haren man aantreffen? Hoe zal hij haar ontvangen? Wat zal de ontknooping hunner ontmoeting zijn? Deze en honderd dergelijke vragen be stormden beurtelings haar gemoed en ont vangen geen ander antwoord dan dat der vreeze en der onzekerheid. Eer zij het wist, stond zij voor de deur der dorpsherberg. Een vensterluik stond even op een kier, om den tabakswalm er uit te laten. Allerlei stemmen treffen hare ooren. Door de reten van het venster heen valt haar oog op zijn gezicht, Qroote God! wat is het on kenbaar geworden. Hoe verwilderd staan die trekken, hoe misvormd door den drank en het spel. Zij meende, dat zij zich ver giste en verheugde zich er bijna over. Maar neen, hiji was 't maar al te wel. Haar hart dreigde te bersten. Toch vat zij moed en kracht, Werktuigelijk sleept zij zich voort: zij bereikt de deur. Zij treedt binnen. Het eerste wat zij daar hoort is een uit roep: „Hij heeft zijn koe ook verspeeld, wat zal hij nu wagen?" Een der gasten ontdekte Geerte. „Van den Berg!" zegt hij met een vloek, „het gezelschap wordt vermeerderd met uw vrouw, Dat Is een verrassing man! Wat vraagt gij1 voor haar? Dan kunt gij haar ook verspelen!" Van den Berg wordt doodsbleek en zinkt als door den bliksem getroffen ter aarde. Maar Geerte vliegt naar hem toe en reikt hem de hand. Hij' haalt diep adem, ziet zijn vrouw met een verwilderd oog aan en zegt: „Gjj komt nog even bijtijds. Nog één oogenblik, en gij hadt mij bleek en koud ginds uit de kolk kunnen ophalen." Toen hief hij' zich op inet een blik, waar in de lezen was, dat hij nog niet was ver loren. j „Geerte," zeide hij1, „Geerte, wilt gij mij nog? ,Witt gij mij nu nog, nu ik al uw geld en onze eenige koe verspeeld heb? Beslis nu over mijn lot: ja of neen, spreek." Geerte nam hem bij de hand: „Kom, o kom," ze'ide zij'. „Adriaan, ga mede." Verstomden allen te voren bij het too- neel dat er plaats greep, ditmaal ging er een luid gemor op. Én als nu Van den Berg zich met Geerte verwijderde, riep de man aan wien hij zijn koe had verspeeld: „Reken er op, morgen haal ik haar." „Nog hedenavond, zoo gijl wilt," ant woordde Geerte op vasten toon. Geerte spoedde zich met Adriaan zoo snel mogelijk voort, Zij kwamen te huis. Hun eerste gang wias naar den stal. Maar daar werd het Geerte bijna te bang. Daar stond die koe, die haar en hare kinderen zoo lang het armzalig leven gerekt had en waarvan zij voor altijd zou moeten scheiden. Maar haar man zou haar nu misschien Weer toebehooren. O, die ruil was zoo zwaar niet, Toen ging zij naar binnen, daar zonk zijl in haars mans armen. „Van den Berg," zeide zij, tomh'n Adri aan! Is dit dan 3e laatste zondeschuld, die betaald wordt! O, dan betaal ik haar jui chende." Van den Berg stond daar, bleek en ont steld: hij weende. Dat had Geerte in lang niet gezien. Ook zij zonk in tranen neder. Van den Berg werd weder geheel de oude, of liever hij Werd een nieuw mensch; het oude wias gansch voorbij gegaan, ALKMAAR. NED. R. K- VOLKSBOND. Maandagavond vergaderde bovengen. Or ganisatie. De opkomst wias bevredigend. Vóór de opening besprak de voorzitter, de heer J. Baart, den uitslag der heden gehouden stemming voor den Gemeente raad, met het verheugende resultaat, fiat Mr, Leesberg in district I met één stem meerderheid gekozen is, Spr. en met hem de gansche vergadering, verheugde zich .ten zeerste over dezen afloop, want een man als Mr. Leesberg behoort in den Raad en is alzoo wederom op z'n oude plaats. Spr, onthield zich van een bespreking over dis trict II, Na opening met Chr. groet werden de notulen gelezen en na een kleine opmer king goedgekeurd, waarna, na eenige mede- deeling omtrent de thans opgeheven sta king aan de steenkooperijen, een 6-tal nieuwe leden met een toepasselijk woord werden geïnstalleerd. Aan de orde kwam thans: benoeming van 2 bestuursleden. Tot stemopnemers wer den aangewezen de heeren Rijkenberg, Bee- rends en v, "d. Vliet. Een 8-tal candidaten bedankten om in aanmerking te komen. Gekozen werd bij eerste stemming de heer A. Beemsterboer met 47 van de 79 uit gebrachte stemmen. Bü de daaropvolgende stemming en herstemming .tusschen de hee ren A, Roobeek en J, OtQQt, weed eerst genoemde gekozen met 54 stemmen tegen 33. Voorzitter beval de door het Centraal Bestuur uit te geven 8-tal brochures drin- gend ter lezing aan; vooral bestuurderen van vakvereenigingen kunnen daar veel uit leeren. Exemplaren zijn tegen 6 cents ver krijgbaar bij het Bestuur en bij de bestu ren der Onderafdeelingen. De behandeling van de Agenda voor de op 1 April in „St. Bavo" fe Haarlem te houden vergadering van den Centralen Raad kwam thans aan de Orde. De afge vaardigden (Voorzitter en Secretaris) kregen over de meeste punten een vrij1 mandaat. Omtrent punt 5, n.L de noodzakelijkheid tot het stichten van vereenigingen voor woningbouw, zullen de afgevaardigden in lichtingen inwinnen, welken weg moet wor den ingeslagen, opdat aan de Kath. Bouw- vereen. „Goed Wonen" nu eens een ter rein zal worden aangewezen om te bouwen. De vereeniging' heeft nu toch lang genoeg gewacht. Door den heer Kempen werd thans ver slag uitgebracht van het nazien der admi nistratie van „Hulp in Nood". Alles werd in de beste orde bevonden. Spr. bracht hulde aan het werken van 'deze Onderafd. en beval de busjes bij de leden dringend aan. Voorzitter deed daarna mededeeling van datgene, wat door het Chr. Comité Van Actie, in samenwerking met den R. K- Volksbond en den Chr. Bestuurdersbond was gedaan. Uit deze mededeelingen bleek duidelijk, dat deze organisaties niet bij de pakken neerzitten, maar door hun bezadigd optreden al vele wenschen bevredigd zagen en in de toekomst vooral vervuld zullen zien. En dat wel zonder straatdemon straties, hangeroptochten, staking enz. Voor-' zitter vond terecht en de vergadering stem de daarmede volkomen in, dat men met verzoeke p verder kwam dan met eischen. Naar aanleiding dezer bespre kingen Werden er nog eenige klachten over vet, melk, koelhuistooter, brandstof, enz. ge uit, waarvan nota werd genomen. Van de rondvraag maakten gebruik de heeren Kempen, Roobeek, Groot, Keijsper en Vlaming, die allen naar genoegen door den Voorzitter werden beantwoord, waarna deze de geanimeerde vergadering sloof met den Chr. groet. Na vertrek van den Voorzitter nam de Vice-Voorzitter, de heer A. Mak, de lei ding over en had een geanimeerde bespre king plaafs over de middelen, die moesten worden aangewend om den heer Baart bij de herstemming gekozen te krijgen; uit de gevoerde discussies bleek, dat men alle krachten zou inspannen om dat doel te bereiken, waarvan huisbezoek een der voor naamste middelen genoemd werd. Tot dat doel zullen a'le propagandisten Donderdag avond opgeroepen worden. RLAATSELIJK NIEUWS. ASSENDELPT, Gemeenteraad. Den 19911 M»art, 's avonds half acht, vergaderde onze Raad. Aanwezig alle leden; voorzitter de Ede Achtb. heer Burgemeester K. Ci. de Boer. Van de talrijke zaken het volgende: r.Van den kantoorhouder rijkstelefoon een staat van het aantal handelingen over 1917 Dit bedroeg over 1917 in totaal 3520 en in 1916 in totaal 3383. Wel een bewijs dat de telefoon hier in een groote behoefte -oorzitt. 3. Een procesverbaal van de kas opname bij den gemeenteontvanger. Alles was in stipte orde. Het kasgeld bedroeg f 18800. 3. Een meded'eeb'ng, dat de ta rieven der gaslevering in Krommen'e zijn verhoogd, doch dat de financieel zwakken reductie krijgendeze reductie zal ook ge geven worden aan de bewoners der Lange- heit, die het kookgas van Krommenie betrekken, mits de gemeente Assendelft die reductie vergoed. B. en W. wenschen te wachten met een voorstel in deze zaak, tot zij meer gegevens hebben. 4. Van de brandstoffencommissie een schrijven, waarin de gemeente wordt verzocht een crediette verleenen van ten hoogste f 3T00 voor het bonwen eener opslagplaats voor zwarten brand op het stationseraplacement. Wordt toegestaan, de voorzitter zal over dien bouw nog nader met de commissie be prekingen voeren. 5. Wordt de heer H. Veenboer, als oudste wethouder, aangewe «en, om, zoo de voorzitter mocht verhin derd zijn de vergadering van Commissa rissen der Centrale Ambachtsschool te Zaandam bij te wonen, als diens plaats vervanger op te treden. 6. Werd voorgelezen een staat van melkonderzoek van gemeente wege bij verschillende melkventers. Het resultaat was bevredigend. 7. Ingekomen een adres van de heeren M. Gr. Boon en S. Cr. Dekker, waarin de Raad verzocht wordt over te gaan tot het instellen van een huur commissie. B. en W. zullen met een voorstel dienaangaande komen, doch wachten tot de nieuwe huuropzeggingswet, die zal ingrijpen en verband houden met de huurcom missie wet, in het Staatsblad zal staan. Zij vinden dat een huurcommissie langzamerhand in deze gemeente reden van bestaan krijgt, al zou bet dan alleen maar zijn, dat zij preventief kan werken. 8. De heer Van der Klift, leeraar aan den land- bouwwintercursus ziet zijn verzoek om ver hooging van zijn honorarium ingewilligd. 9. Op het adres waarin het onderwijzend personeel verzoekt om ook nog een duurte- toeslag over het 2e halfjaar 1917 wordt gunstig beschikt. Het prae-advies van B. en W. was niet bepaald gunstig, doch zij lieten het ten slotte aan den Raad over. De heeren Sikkes, Aafjas en G. Jbz. IJft vonden dat het onderwijzend petsoneelsver dat tijdvak duurtetoeslag toekwam en stel den voor dezen toeslag te stellen op 5 pet. Dit voorstel wordt met algemeece stemmen aangenomen. 10 Het gemeentebestuur van Assendelft zal in overeenstemming met de omliggende plaatsen een schrijven richten tot het gemeentebestuur van Zaandam, waarin aangedrongen wordt op gunstiger bepalingen tot toelating van leerlingen op de H. B. S. te Zaandam, zoo deze in een Rijks H. B S. wordt omgezet, n. Wordt voorgelezen een ichrijven van den Veen- palderj dat zij niet ingaan op het voorstel van het G. E. B. em alt toeslag op de steenkolen 6 ets. per K.W.U. meer te be talen; dit zou jaarlijks f 1800 kosten. De bestuurderen willen f 900 toeslag geven, dat is plm. 3 cti. per K.W.U B en W. adviseeren den Ra.d het polderbestuur eenigszias tegemoet te komen en den toe slag te bepalen op 4 ets. per K W Ude toeslag zou dan pl.m f 1200 bedragen. In dien zin wordt besloten 12 Aan den Directeur van het G. E. B. wordt geen duurtetoeslag verleend. B en W. stellen voor dient salaris met f 100 te verhoogen en te brengen op f 700 De heeren Sikk 8 en G Jbz. IJff vinden in verband met de vele werkzaamheden dat het salaris ge bracht moet worden op f 800. Zij maken er een voorstel van, hetwelk met 7 tegen 2 stemmen wordt' aangenomen 13, Ten slotte deed onze Burgemeester een zeer belangrijke mededeeling; n.l. dat Z E A. tegen 1 Mei ek. bij d« Koningin eervol ontslag heeft aangevraagd als Burgemeester dezer gemeente. Hij had 38 jaar de ge meente bestuurd en vond het nu tijd heen te gaan. Voor hij echter ging zou hij in een openbare raadsvergadering afscheid n*men van de leden en een rede houden, waarin hij nog veel tot Assendelft te zeg gen had, doch waarvan de grondtoon zal zijn: dankbaarheid voor de aangename medewerkicg welke hij tijdens zijn bestuur van Assendelft heeft mogen ondervinden. Hierna rondvraag die niets opleverde en sluiting dezer belangrijke vergadering, Loonactie. Door de R. K. timmir- liedenve. eeniging „St. Jozef" en de neu trale timmerliedenfederatie's is in overleg met de weikgevers besloten met ingang van den ren Mei as. het uurloon te bren gen van 30 ets, op 33 ets. Personalia. Door onzen edelachtb heer Burgemeester K. Cz. de Boer, die onze gemeente ruim 38 jaar heeft bestuurd, is bij H. M. de Koningin met iDgangvan 1 Mei ek. eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Wel een belangrijk bericht Toor Assendelft. 'T VELD, Maria-vereeniging. Zondag werd alh'er opgericht een Maria-vereeniging met aanvankelijk 170 leden, alsmede een Kruis- verbor.d met aanvankelijk 77 leden. Tot voorioopige bestuursleden van het Kiuis verbond werden aangewezen: de Heeren S. Snel, Zijdewind, A. Smeets, Waarland, Jac. Jong Jnz. en H. P. Kager, 't Veld. WAARLAND. De inbraak. In verband met den in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ge- pleegden inbraak bij den schipper Jb. Droog, werd Zondag reeds iemand aangehoudei en werd Maandag aan een tweede, die te Zijdewind met den trein van ongeveer 5 uui uit de richting Alkmaar arriveerde, eer. gratis retourtje tot Alkmaar verstrekt om met den trein van even 5 uur een bezoek te brengen aan den Officier van Justitie. Het is de wensch van velen, dat mocht men de daders nog niet op 't spoor zijn, men daarin dan toch spoedig zal slagen, omdat daardoor waarschijnlijk meerdere zaken aan 't licht zouden komen. Wanneer de zaak in kwestie spoedig aan 't licht komt is een woord van hulde aan den on verschrokken schipper zeker niet misplaatst. OUDE NIEDORP, De brandstoffen. Door een abuis had onze Gemeente, vóór de 10 brandstof fen-eenheden te hebben bereikt, nog te kort ontvangen 867 éénhedeD, tengevolge waar van op de laatstgehouden vergadering toe zegging werd gedaan, tot spoedige aanvul ling daarvan, welke eerste levering zal bestaan in 40 ton bruinkoolbriketten. Tevens is toezegging ontvangen voor de leverb g van 100000 bakkersturven uit Ouderkerk NOORD SCHARWOUDE. De welingerichte herberg met kegelbaan, doorrijstal enz. van den kastelein D. Stam alhier werd Dinsdag 1.1. gekocht door de Heeren C. Trompetter te Noord gcharwoude en G. Bekker te Zuid Scharwoude. Het doel is daardoor te voorzien in de behoefte aan een Patronaatsgebouw A1 g e m. .Vergadering Noorder- ma r k t b on d op Zaterdag 16 Maart. Aanwezig waren afgev, van alle aange sloten vereenigingen, t. w1.: „Tuinbouwbe- lang" en L. T. B. alhier, „Eendracht" te Oudkarspel, Waarland en O., L. T. B- te Zijdewind, „Nieuw Leven" te Heer- Hugowaard en „St. Maarten". De Voorz. de heer Brugman opent met een hartelijk welkom, memoreert de eigenaardige omstandigheden, waaronder en de bloei waarin de markt verkeert en brengt hulde aan allen, die hiertoe hebben mede gewerkt. Na lezing notulen, Wordt medegedeeld, dat als nieuwe bestuursleden zijn benoemd de heeren A. v. Nienes voor Tuinbouwbe- lang, G. Duijves voor L- T- B. Lange- dijik, P. de Jong voor Waarland en P. Gootjes, voor St. Maarten. De Penningm., de heer A. Swager, geeft hierna rekening en verantwoording. Ont vangen is f 71,003.12, Uiitgeg. 151.468.79; voordeelig saldo f 19.534.33. Van de schuld is totaal afgelost f 10.133; deze bedraagt thans nog f27.325. Namens de Comm. lot nazien der reke ning adviseert de heer G. Barten tot goed keuring, waartoe wordt besloten. Voor de rekening 1918 worden tot com missieleden benoemd de Voorz. en de heeren J. Groen Az. en J. van Meurs. Volgt jaarverslag van den Secr. den heer J. Kliffen - waaruil bloei «n leven blijkt De Secr. der Commissie van Beheer brengt hierna verslag uit. Er hadden slechts 53 keuringen plaats tegen 134 in het vorige jaar. Tot nieuwe leden dér Comm. werden benoemd de heeren J. Bos, J. Groen Az. en C. Eecen, de laatste in de plaats van den heer Winder als secretaris. Hierop had de verplichte uitloting plaats van 40 aandeelen. De heer G. Barten stelt voor nog f5000 uil te loten. Dit Wordt aangehouden tot 11a de behandeling der agenda. Aan de orde is hierna een voorstel van de Comm. van Beheer om het te heffen percentage van het ter veiling aangevoerde van 12/10 tot 1 pCt. terug te brengen, Zonder veel bespreking wordt dit voorstel met «Jg, stemmen aangenomen. Hierna komt in bespreking een bestuurs voorstel om bij de betrokken corporaties aan te dringen op verbetering en vergroo ting van de doorvaart door de Mosselbrug en van de Sluis te N.-Scharwoude, met de toezegging, dat de bond eventueel '10 pCt, der kosten zal willen dragen, Algemeen is men van oordeel, dat deze verbeteringen dringend noodig zijn. „St, Maarten" acht voorloopig de Mosselbrug] het voornaamste en zou hiervoor 20 pCt, willen garandeeren en met de sluis willen wachten. Na algemeene bestrijding trekt St. M. dit voorstel in en wordt het be stuursvoorstel aangenomen. Inzake het wegen der kool wordt lang durig gesproken en door den heer T. Kos telijk („Nieuw Leven") op maatregelen voor een uniforme regeling' van het wegen aan gedrongen. Hiertegen rijzen echter zooveel bezwaren, dat het Bestuur het voorstel als onuitvoerbaar moet afwijzen. De bascules zullen echter zorgvuldig worden gecontro leerd, Een voorstel van „Nieuw Leven" om ook kool te doen inladen aan de stations Heerhugowaard en N.-Scharwoude zal onder de oogen worden gezien en zoo mogelijk in 't komende seizoen worden uitgevoerd. Een voorstel van den L- T B. Lange- dijk om instede van 5/100 1/10 pCt, van het geveilde aan de vereenigingen uit te keeren, wordt wegens het uitvoeren van de veel geld kostende besluiten, door de voorstellende vereeniging ingetrokken. Aan het Bestuur wordt machtiging ver leend om verbeteringen aan te brengen aan de laadplaats der schuiten, verbreeding der straten in die omgeving, het bouwen van een bergplaats enz. Het voorstel-Barten, om nog f5000. van de schuld af te lossen, wordt hierna aangenomen. De heer J. Ootjers wijst er bij de rond vraag op, dat de Groentencentrale een op gaaf verwacht van de vermoedelijk in dit jaar te teelen hoeveelheid peen (Friesche wortelen), Op voorstel van den heer J. Groen Az. wordl besloten een biljet bij alle leden te verspreiden, waarop het aantal sneezen kan worden ingevuld, waarop het bestuur een schatting kan maken van het aantal balen en dit in Den Haag kan opgeven. Medegedeeld wordt, dat op Vrijdag 22 Maart weder paardemest zal worden ge veild, voorwaarden zullen in de bladen en voor den aanvang worden bekend gemaakt. De heer Ootjers bespreekt verder de frau duleuze opgave van de kool. De Prov. Comm. zal thans genoodzaakt zijn de erg- sten te straffen in den vorm van mindere toeslag, wil het een volgende maal nog niet erger zijn. Algemeen wordt deze meening gedeeld. Verder Wordt bij1 de rondvraag besproken de door den Minister toegezegde uienprijs in 't volgend jaar, welke te laag wordt ge acht, het meerdere aantal wagons, dat in Broek wordt geladen, wat veroorzaakt wordt omdat in Broek alle kleine en hier alleen groote vrachten worden gelaten. Verder het bouwen van roode en gele kool op nieuw land, wat wel officieus maar nog niet offi cieel is. Tenslotte tvestigt de heer Ootjer9 de aandacht op het gewijlzigde statuut der groep veiling, waarbij de Bond zich wel kan aansluiten, mits de aangesloten vereenigin gen lid worden van de Ned. Tuinbouwraad. De heer j. Groen Az. vraagt wat het gevolg zal zij'n als dezen hiertoe niet be sluiten, waarop geantwoordt wordt, dat er dan een scheuring zal ontstaan en deze vereenigingen dan maar uit den Markt- bond moeten treden. Over dit punt wordt druk gediscussieerd. De heer Groen zegl, dat de L. T. B. volstrekt niet tegen aansluiting bijl de groep veiling is, maar vindt de aansluiting bij1 den Tuinbouwraad een waardelooze dwang en voor den L. T. B. onaannemelijk. De Voorz. en de heer j. Kliffen zouden reeds nu een besluit willen nemen, waar tegen met kracht Wordt geprotesteerd door den heer Bakker (L. T. B-, Zijdewind), terwijl ook de heer de Jong (Waarland) van bordeel is, dat de leden hierin eerst moe ten worden gehoord. Derhalve Wordt besloten hiervoor alsnog de gelegenheid te geven. Volgt, na een woord van dank, sluiting. Benoeming. Tot directeur van het levensmiddelenbedrijf is benoemd de heer C. Levendig alhier, op een salaris van f 600. LIMMEN. De eerste pelgrims. Men meldt ons uit Oesdom: Dinsdagmiddag kwamen hier wederom de eerste pelgrims ten getale van ruim 300 personen. De pelgrims deden ons denken aan den Stillen Omgang. Zonder eenig uiter lijk vertoon werden de kinderen van de. R. K. School te Limmen naar het genade oord geleid. Het deed ons recht goed, dat ook hier de kleinen, evenals bij' de Com muniebank, de grooten voorgingen. Die kin derlijke vereering, welke aan Onze Lieve Vrouw ter Nood werd gebracht door de kleinen, zal onze Lieve Moeder in den Hemel werkelijk goed gedaan hebben. De kinderen immers zijn de lievelingen van haar Zoon. Dagelijks klinkt nog dat woord uit het Tabernakel, dat een» werd gesproken door den Zaligmaker: „Laat de kleinen tot Mij komen." Dagelijks geven velen gehoor aan die roepstem, dagelijks verblijdt Jezus door Zij'n komst die onschuldige harten, dagelijks ook wordt Jezus' Hart verblijd, wamt het is Zijn vermaak, met de kinderen der menschen te zijn. Dankbaar voor die gunst storten nu diezelfde kinderen hunne harten uiit hij! Onze Lieve Vrouw ter Nood op den feestdag van den H. Jozef. Waarlijk, deze hulde moet Maria driewerf aangenaam geweest zijn. Als een welriekende wierook geur moet hum gebed opgestegen zijn tot den troon yan Gods mensch geworden Zoon -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5