No. 42 Dinsdag 9 April 1918 12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bar.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAQ EN ZATERDAG. ft. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VQOR NOORD-HOLLAND ABONNEMENTSPRIJS AOVERTENTIEN „Het daghet" Een edel Hart. Per kwartaal franco huts. f 1.16 Met gelIL Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad fl 65 10.06 J0.06 Van 1—5 regels Elke regel meer. Reclames per regel Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet 10.62' 0.12' 10.35 10.40 De Advertentieprijs is verhoogd met 20 o/0 oorlogstoeslag. Over akkers en velden, over kruiden, planten en boomen heeft de lente haar tooverstaf uitgestrekt en nieitw leven wak ker geroepen. Knoppen zwellen en teer groene blaadjes sieren boomen en heesters en het frissche groen, dat velden en wegen kleurt, zoomede de eerste lentebloemen verheugen óns en spellen ons de heerlijk heid, die komen gaat, de heerlijkheid van de blijde maand Mei. Mei, de schoonste der maanden, de maand der lieve .Vrouw, nadert, de heer lijke maand, die het Roomsche hart ver heugt. .Vooral Roomsch Alkmaar ziet met blij verlangen die schoonste der maanden tegemoet, want niet alleen is deze voor ons de maand van Maria, maar ook de maand, waarin het gaat vieren het groot en waardig' wonder van het Allerheiligste Bloed van Mirakel, waarvan wij op den eersten „Maijendach" de blijde heugenis vieren. Vat was hij schoon, die eerste dag van Mei van het vorig jaar, toen hij na zoovele eeuwen weer luisterrijk werd gevierd en in zijn oude eer hersteld. Toen konden wij schrij ven: „de hoop, die velen sinds jaren vervulde, dat de oude eeredag van het Mirakel van het H. Bloed weder eenmaal zoude worden hersteld, is op heerlijke wijze in vervul ling gegaan," .toen melden dat deze op „vaste grondslagen" was gevestigd, en nu. nu maken wij ons weder op, om 'binnen enkele weken voor de 'tweede maal onzen gloriedag te houden, en luisterrijker nog dan het vorig jaar zullen wij hem vieren. Trokken toen in het vroege morgenuur honderden mannen op, om in „stillen om gang" de oude openbare processie te her denken, ook nui zullen zij, en, naar wij vertrouwen, in nog grooter getale, weder dien devoten omgang houden. Was toen die omgang uiting van verlangen om naar der vrome vaadren wijs het ft. Miracu leus Bloed te „waardigen" nog niet vast geregeld, dit jaar, ten minste zoo mogen wij redelijker wijze hopen, zal deze een meer geregeld karakter verkrijgen en daar door te beter tot zijn recht komen. Niet alleen zal de feestdag ook dit jaar gevierd worden met plechtige Hoogmis, uitstelling gedurende den dag van de reliek en besloten worden door een plechtig lof: in dat lof zal weder ter herinnering aan de vroegere „openbare" eene plechtige pro cessie worden gehouden, waardoor niet al leen aan het féést een hooger luister wordt geschonken, maar waardoor wij weder seae schrede vooruitgaan om „het oude te ver nieuwen". Wel mochten wij dus hierboven als titel plaatsen: „Het Daghet", een nieuwe dage raad breekt aan. EEIIILLEIO.N. Omgewerkt naar het JFransch. 126. Hij' begreep haar, en hij gevoelde in wendig zulken geweldigen schok, dat hij er bijna misselijk van werd. Is dat mogelijk? stotterde hij. Wi®t? vroeg zij) zoo aangedaan als hij'. Dat gij met mij een huisgezin zoudt willen stichten, waar ik met zooveel blijd schap voor werken zou? Waarom niet? Qij1 zijt eerlijk en braaf. Spreek er mijne moeder over, mijn hart is u toegezegd. Vol vreugde liep hij' naar mad. Basset. Moeder, moeder!riep. hij als bui ten zichzelven, zij wil, het aangebeden meisje, zij wil! Wat?,... Dat zij mijn vrouw wil worden! O! zachtjesaan, dat gaat niet zoo vlug1, zei Laure al lachende; ge moet wat kunnen wachten, eens de eerste ontroering voorbij Zoo! boos ding! Waarom wach ten?... Het geluk is zoo zeldzaam en het leven zoo kort! Zeer ernstig', terwijil in haar azuren blik een wereld v,an gedachten en overwegin gen glinsterde, antwoordde zij: Luister, Roselin, gij1 spraakt daareven van 't stichten eens huisgezins. Jk reken er op, met u getrouwd zijinde, schoone kin- jleten te hebben, die ik beminnen zaïl zoo-- Gelijk het eerste* groen en de blijde lenteboden ons voorbereiden op het grootsch festijn, dat God ons jaarlijks in de herlevende natuur schenkt, zoo mogen deze regelen Roomsch Alkmaar en omgeviijg voorbereiden op het grootsch festijn, dat wij den Koning der Koningen willen berei den op den eersten dag van de bloemen- maand, Zijne lieve Moeder toegewijd. En naarmate wij dat blijde feest devoter vieren, zal het ons nader brengen tot Hem: door onze Godsvrucht te vermeerderen tot het Hoogheilig Sacrament des Altaars, in het Geloof waaraan Hij ons in Zijne goed heid wilde bevestigen door het heerlijk wonder van het Allerheiligste Miracuieus Bloed. Alkmaar, Beloken Paschen 1918. „KENNEMER." BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. VERVOERBONS VOOR SCHOENEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Ten einde den schoenhandel in meer regelmatige banen te kunnen leiden en ver dere prijsopdrijving zooveel mogelijk tegen te gaan, is alle vervoer van schoenen, pantoffels enz. zonder vergunning van het Rijksbureau voor de distributie van Huiden en Leer verboden. Die vergunning wordt aan tusschenhandelaren alleen verleend onder meer onder deze voorwaarden; dat uitslui tend wordt geleverd aan winkeliers en dal aan den winkelier een winst van ten hoogste 6 percent op de inkoopfactuur in rekening wordt gebracht. DE .VLEESCHVOORZIENING. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De bestaande moeilijkheden met de vleeschvoorziening hebben verschillende vra gen doen rijzen. Men vraagt waarom niet veel eerder is gerantsoeneerd. Ook wordt gevraagd, of dit een blijvende toestand zal zijn en zoo niet, hoelang die toestand dan zal duren. De meening, dat veel eerder had moeten gerantsoeneerd worden, is niet juist. Het is goed geweest, dat in het najaar en een deel van den winter flink is afgeslacht. Ware reeds vroeger het vleesch gerantsoe neerd geworden, dan zou er nog meer vee zijn overgebleven, dat de spoeling nog dunner zou hebben gemaakt. Want de moei lijkheid op dit oogenblik is niet, gelijk velen denken, dat er niet genoeg vee is. Weliswaar is onze veestapel eenigermate verminderd, maar er is nog een voldoend aantal run deren in ons land aanwezig. Het bezwaar is echter, dat het vee gedurende den winter sterk is ondervoed, zoodat er weinig slacht rijp vee is; doorgaans is het „vel over been". Het is dus èn voor de toekomst van onzen veestapel, waarmede onmiddellijk ver band houdt de toekomstige voorziening met melk, boter en kaas èn voor de vleesch- en vetvoorziening voor nu en later volstrekt noodzakelijk, dat het vee eenigen tijd zoo veel mogelijk wordt ontzien. Eerst wanneer net flink heeft geweid en daardoor goed in het vleesch en het vet gekomen is, kan er aan gedacht worden het rantsoen te verhoogen. Wanneer dit het geval zal zijn, is thans nog niet met zekerheid te zeggen. Het vleeschrantsoen wordt door den Mi- als moeder mij bemint. Maar 't is mijn plicht, ook de uwe, aan hen te denken, nog voordat God -Jien geschapen heeft. Wil' zullen trouwen als ge genoeg geld gespaard hebt om tegen een ziekte of ge brek te kunnen. Gij verdient een goed loon. Hoe meer ge spaart, hoe meer ge zult toonen dat ge mij bemint. De vurige en geestdriftige Provensaal moest zich onderwerpen. Maar hij werd nu als verloofde ontvan gen en aldus deelde hij bijna het leven der twee vrouwen. Bij den aanvang van den winter, zeide Laure hem: Gij zijt schrander; indien ik in uwe plaats was, zou ik trachten verder te komen. Hoe bedoelt gij' dat? Ik zou trachten een geleerd man te worden. Willen kennen hetgeen me ont breekt mijn vak tot in den grond lee- ren, in plaats van oppervlakkig. Ik ben 't geheel met u egus. Maar lessen nemen kost veel geld. Neen, er Worden kosteloos avond lessen gegeven. En onze aangename avonden rond de familielamp? Ze zullen Wat korter zijn. Ik werk tot elf uur. Thuiskomende, vooraleer u ter ruste te begeven, komt ge nog eens bij ons binnen, om mij' te vertellen ,wat gij geleerd hebt. Hij gehoorzaamde haar, zooals hij in alles haren zin deed. Lang duurde het niet, of Roselin, onder den invloed van den arbeid, deed snelle vorderingen in zijn ambacht, l nister vastgesteld voor vier weken; tegen het eind dezer periode zal dus de toestand opnieuw worden nagegaan en overwogen worden of het reeds mogelijk is het vleesch rantsoen te verhoogen. Op het platteland wordt op verschillende plaatsen veel meer afgeslacht dan ver oorloofd is; het vleesch wordt dan clan destien verkocht met overschrijding der maximum-prijzen; daardoor is het noodig gebleken de algemeene bevoegdheid van de burgemeesters om ontheffing van het slacht verbod, dat nu ook 'tot paarden is. uit gestrekt, te verleenen, te doen vervallen. Alle voor slachting bestemd vee zal worden geslacht in de van R ij k s w e g e aangewezen of aan te w ij zen fabrieken en daar ver werkt worden tot eenheidsWorsi. Die slachtingen vinden dan plaats op aan wijzing van het Rijks-Distributiekantoor. Het leger va.lt buiten dit algemeen slacht verbod, maar de Minister van Landbouw zal er bij zijn ambtgenoot van Oorlog op aandringen, 'dat ook aan het leger alleen in den vorm van eenheidsworst vleesch zal worden verstrekt, en wel naar hetzelfde rantsoen als aan de burgerbevolking kan worden gedistribueerd. PAPIER. De Minister van Landbouw heeft goed gevonden in 'te stellen eene commissie van advies inzake papier. PRIJZEN VOOR AFVALLEN, De Minister van Landbouw heeft vast gesteld de volgende maximum-prijzen voor de hieronder volgende afvallen, alle ge leverd binnen de grenzen eener gemeente, en, zoo deze bestaat, aan een door het gemeentebestuur aangewezen opslagplaats: a. voor aardappelschillen f 1.50 per 100 K.G.; b. voor groente-afvallen f0.75 per 100 K.G.; c. voor bloed met ten hoogste 80 °o watergehalte f 1.50 per 100 K.G.; d. voor vleezige afvallen, waaronder te verstaan voor herkauwende dieren: longen, mild, lebmaag, boekmaag, baarmoeder, en voor paarden maag, milt, nieren, longen, strot, dikke darm, hersens en rug-gemergpee- zen, f4 per 100 K.G. BOTER. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het aan producenten van en grossiers \n boter verboden is af te leveren aan i verbruikers.; het is hun eveneens, verboden boter af te leveren aan anderen dan hunne gewone afnemers en tot grootere hoeveel heden dan gebruikelijk is. Het is aan detaillisten verboden boter aan anderen dan hun gewone afnemers en bij meer dan 1 K.G. af te leveren. CACAOBOTER. De Minister van Landbouw heeft ver boden de aflevering en het vervoer van cacaoboter. VEEVOEDERARTI KELEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend: dat veevoeder artikelen, die in de maand April worden toegewezen, tegen de navolgende orijzcn door de Regeering zullen worden afgele verd haver f21, erwten- en boonenpiksel *21, kanariezaad f 26, voerboonen f 26, voer- erwten f26, blaauwmaanzaadkoeken f29, inlandsche raapkoeken f 29, graanafval f 19, turfmelasse en cacaodopmelaase van afwij kende kwaliteit f 18, alles per 100 K.G. Deze artikelen moeten door de Regee- ringscomfnissarissfen worden geleverd vrij boord, exclusief zak, - In de lente ontsliep mad. Busset zacht jes in den Heer, gelukkig omdat hare dochter een braven en flinken gezel zou hebben voor de reis door 't leven, een verstandigen en eerlijken jongen, vol toe wijding en die haar gaarne genoeg zag om zich door haar te laten leiden. Hij regelde den lijkdienst, zooals geen eigen zoon het beter zou gedaan hebben, trachtende ^loor zijne liefde en goedheid de smart der wees eenigszins te doen ver minderen. Ge staat nu alleen op de wereld, Laure, sprak hij 's anderendaags; .vindt ge niet, dat het oogenblik gekomen is om mijne vrouw te worden? Nog niet, zeide zij diep ontroerd. Ik bemin u, Roselin, gij weet het. Maar ik ben niet sterk en indien ik ziek werd, wat zouden wij dan met de kinderen doen?... Neen, neen, laat ons nog wach ten. Bekoort u dit leven niet, vol weder- keerige, reine genegenheid? En als men ons beleedigt? Zij (aanschouwde haren verloofde met kalmen, reinen blik. Hen be.leedigen?Zij kon niet geloo- ven dat het mogelijk was, Ik wilde u wel om eenen dienst ver zoeken? vroeg zij eenigen tijd later. Spreek op.. Kunt gij' voor mij geen plaats vin den in de fabriek waar gijl werkt, of in een der fabrieken uit de buurt? Voor bor duur- of passementwerk, 't is mij' gelijk. Dit zal wel gaan. Maar waarom wilt gij! in een fabriek gaan arbeiden? Om wat geld te verdienen. Ik be schik over al mijn tijd, nu mijne arme Zemelen, grind en gries (zoowel gemengd als ongemengd) f15, haverafval f 12. gerst- afval f 14. Regeeringsvoermeel f 19, schil- vers van inlandsche raap- en blaauwmaan zaadkoeken f 29, alles per 100 K.G. BOKKING. De Minister van Landbouw heeft voor bokking maximum-prijzen vastgesteld als volgt: Kleinhandel: a. Zuiderzee-bokking (zachte zonder staartvin) 2 Va ct- per stuk; b. (harde zonder staartvin) 3 ct. per stuik. VOORZIENING WONINGNOOD. Bij de Tweede Kamer is een wetsoni- werp ingekomen, strekkende om de op richting van noodwoningen te bevorderen in die plaatsen, waar de nood zoo groot is, dat niet gewacht kan worden op de uit voering van definitieve plannen. De noodwoningen moeten een zeer tij delijk karakter hebben, terwijl de \roon de bevoegdheid verkrijgt de gemeenten aan te wijzen, die voorzieningen moeten treffen. De gemeenten zullen, volgens het voorstel, uit 's Rijks kas 90 o/o ontvangen van tlle stichtingskosten, terwijl van de huur en van de opbrengst van afbraak het Rijk 9/10 moet ontvangen. De Regeering rekent met 15 millioen gulden in den ergsten nood te kunnen voorzien. STEENKOLEN VOORZIENING. Er wordt een spoedige wederopenstelling der Duitsche grenzen voor vervoer \au steenkolen naar Nederland verwacht. (..Tijd-") J. P. HAVELAAR ,f- Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 7S jaar overleden de heer J. P. Have- laar, oud-minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. DE .STEMMINGSDATUM. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de nieuwe Tweede Kamer der Staten-Generaal in el- ken kieskring bepaald is op Dinsdag '21 Mei 1918, heeft goedgevonden te oepi- len, dat de stemming over 3e lijs- ten van candidateri en de daarop voorkomende candidaten zal plaats hebben op Woensdag 3 Juli. 1918. ALKMAAR. GEEN EXTRA BROODRANTSOEN" Sedert korten tijd konden de m Veisen wonende leerlingen der scholen in Haarlem en Alkmaar een extra broodrantsoen krijgen omdat zij den geheélen dag van warm eten verstoken waren. Op aandrang van het Centraal Broodkantoor is deze gunstige be paling weer ingetrokken. NOORDHOLLANDSCH LAND- BOUWCREDIET. Door commissarissen van het Noordhol- landsch Landbcfiiwcrediet zal aian de op 1 Mei «|r.s. te houden algemeene vergade ring van aandeelhouders worden voorgesteld het dividend te bepalen op 6 °/'o. OUDERSAVOND IN 'T PATRO NAAT. Zondag 7 April had de commissie van 't St. Aloysius-Patronaat de leden en de ouders bijeengeroepen tot sluiting van den in 't afgeloopen winterseizoen gegeven ont wikkelingscursus. Om kwart voor 8 was de bovenzaal goed bezet, en Icon de vol ijverige Directeur, de Weleerw. Heer W- BggBB 1 "UJi moeder mijn zorgen niet meer noodig' heeft. Morgen zal ik naar eene plaats uit zien. 's Anderendaags werd Laure ais werk ster aangenomen in de groote passement- fabriek der rue d'Augoulème, waar ook Roffilin in dienst wias. Er was veel en haastig werk in den winkel en ofschoon zij nooit buitenshuis gewerkt had, ging haar werk goed van de hand. Hare behendigheid, vlijt en naarstigheid deden haar spoedig opmerken als de beste Werkster van het huis. Niet alleen werd ziji niet heengezonden toen de drukte^ voor bij was, maar zij werd, integendeel, aan gesteld als eerste werkster, die de mees teres moest vervangen. Zoo ging de winter voorbij. Des avonds verdiende Laure nog wat overloon, met borduurwerk te maken voor klanten van vroeger. Zekeren .avond zat zij' zonder opzien te arbeiden. Roselin hield haar gezelschap. Eindelijk merkte zij op, dait hij haar zoo zonderling aanschouwde. Ge spreekt geen Woord, beste vriend, zeide zij. Ik vind dat niet aardig. Zijt gij soms niet wel? Hij glimlachte. Gij zijt een boosaardig schepsel, sprak hij'. Ik zoif u kunnen antwoorden, dat ik u bewonder, dat ik denk aan ons aanstaande geluk; maar ik wil ui liever de eenvoudige waarheid bekennen. Dat is beter ook. |Wat is er? Zie, als jk u 's avonds zoo aan den arbeid vind, denk ik wel eens, dat het mogelijk moet zijn een borduiirmachine uit t« vinden, dat eenvoudig, snel en goed L. van Adrichem, de aanwezigen het wel kom toeroepen. Wel moest 't hem van 't hart, dat er niet méér ouders hun be langstelling dezen avond toonden, 't Wfs immers enkel en alleen voor 't zieleheil van hum eigen kinderen, dat 'Patronaats- werk; 't was om die kinderen te behoe den voor de gevaren van onze moderne, wufte wereld, voor de-'besmetting van onze niet-Roomsche vereenigingen, die zich zoo onschuldig „neutraal" noemen; 't was, in één woord, om de ouders in hun moeite volle taak van opvoeden te steunen. Dank werd gebracht aan den leider van de ont wikkelingscursus, den heer Will. Vermeuien. Uit diens rapport bleek, dat men over 't algemeen tevreden kon zijn; gemiddeld 70 der jongens bezochten geregeld de lessen. Vooral de 2de cursus kon door zijn serieuse opvatting' op goede resultaten bogen. Dezen zomer nog zou men zich gaan voorbereiden voor 't onderwijsi in den a.s. winter en er zou naar gestreefd worden, dat steeds op hooger peil te brengen, zoo dat 't 'n vergelijking met de andere avond scholen zou kunnen doorstaan. Als de ouders maar meewerkten! Op aandrang van de leer lingen zelf zou de heer Vermeulen gedu rende den zomer althans één avond in de week zijn curare voortzetten. (Bij de ge legenheid, om zich daarvoor op te geven, boden zich 26 leerlingen aan.) 'n Duidelijk bewijs van de goede gezindheid der cur sisten kreeg men, toen Willem Jonker, een der oudste deelnemers., jn gedicht-vorm zijn dank uitbracht. Daarna ging men over tot "t voornaam ste punt van den avond, de prijsuitdeeling. Met 'n hartelijk woordje, met 'n opwekking om zóó door te gaan, reikte de Weleerw. Heer Directeur aan de gelukkigen Bun prij zen uit. Bij den eersten cursus verkregen: Willem Vaske den lsten, Simon podijn den 2den prijs; Cor en Willem Blankendaal en Jan Godijn prijzen voor gedrag' en vlijt Bij den 2den cursus: Willem Jonkers den lsten, Arie de Jong den 2den, Jacob Pan nekeet den 3den prijs; Jan v. d. Aakster, Jan Vreeker, Gerard Kiebert, Jan de Boer en Jan Jonkers prijzen voor gedrag en vlijt. De heer v. Daele gaf bewijs, dat ook niet de lichamelijke, en de heer A. Klooster, dat evenmm de aesthetische ontwikkeling vergeten was. Kranig, vooral den korten tijd van voorbereiding in aanmerking ge nomen. werkten „de roodbroeken" hun vrije- en orde-oefeningen uit; hun groepen en standen oogsten een levendigen bijval. Maar 't getuigt van 'n zeldzame volhar ding; 't is 'n bewijs te meer voor 't: „waar een wil iis, is een weg", wat de heer Klooster bereikt heeft met z'n viool club. Hij, gesteund door 't eerelid, den heer C. Arck, die met nog jeugdige ambitie de luit bespeelt, en door z'n „concertmees ter", den jongeheer G. Kiebert. .Uitge voerd werden o. a.'n Lofzang van Sknabel, 't lieve Angelika, Dina, va,n Carlo Graziani Walter, Stella Amorosa van Joseph Rico, en 't populaire, 't publiek pakkende Kcr- messe Champêtre van Florian Julian. \ar- dig was 't te zien, hoe de jonge „artiesten" den strijkstok hanteerden. We roepen ze 'n „excelsior" toe. 't Spontane applaus en 't dankwoord van den Weleerw. Heer van Adrichem waren wèl verdiend. Tegen tienen ging men na sluiting en gebed uitéén. MAXIMUMPRIJZEN KINDER MEEL. 1. In pakjes van i/2 K.G.a. in den groothandel f 0.321/2b'. in den tusschen- handel f 0.34i/3c. in den kleinhandel f 0.40. 2. In pakjes van j/t K-G- a. in den werkt, iets in den zin van een naaimachine, Laure, getroffen, hield op met borduren, Hebt gij dit idee gehad? vroeg zij. Meer dan dat, ik ben begonnen zulk een machine samen te stellen. Och kom! Wel zeker, en 't werkt bijna. Ol 'tis een heel klein stuk, grof afgewerkt, maar 't gaat toch. En gij hebt er mij nog niets Van ge zegd! Hoe kunt gij zoo goed' zwijgen? Dat verwondert u,' niet waar? Ik sta er zelf verbaasd over, voegde hij er bij'; maar 't is toch zoo. Ik wilde u verrassen. En gij zijt er goed in geslaagd? Kunt ge mij uitleggen waiar uwe uitvinding in beslaat? Wel zeker. N En hij deed dat zoo helder, dat Laure er verbaasd over stond. Zij had nooit ge twijfeld aan 't vernuft van haren verloof de, maar in hare teedere bewondering vond zij nu dat dit vernuft aam 't genie grensde. Zoo dus, sprak zij, met uwe machine zou de voortbrengiprijs aanzienlijk vermin deren? Gij-hebt er geen denkbeeld vam. Een stuk borduurwerk, dat maanden handen arbeid vergt, kan afgemaakt worden in enkele dagen. En evengoed vervaardigd? Beter, zou ik denken; 't is- te zeggen, mogelijk wat minder sterk, maar veel re gelmatiger. Dat zou ik willen zien. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1