Donderdag 11 April 1018 12e Jaargang R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE»; binnenland. nederland en de oorlog. alkmaar! Per kwartaal franco huis. f 1.1 Met gelll. Zondagsblad fl.ö; bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant f 0.0S van het Zondagsblad 0,0" Van 1—5 regels10.62» Elke regel meerj 0.12» Reclames per regel 0.35 Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. 10.40 DE ADVERTENTIEPRIJS IS VER HOOGD MET 20 ,o/o OORLOGS TOESLAG. VERSOBERING. Een wijs en tevens een goed-doend woord is er gesproken in de Dinsdag gehouden vergadering der Vereenigitig van Neder- landsche Akkerbouwers. In een openingsrede heeft de voorzitter dier vereeniging, de heer A. Colijn, van Amsterdam, waarheden gezegd, die verdie nen in ruimen kring gehoord te Worden. Wij leven in een duren tijd; geld is er genoeg, maar het geld heeft zijn waarde verloren; ons land heeft zelfs geld te veel. De duurte van de artikelen is ook niet allereerst ifce wijten aan de schaarschte, maar wel aan den grooten geldvoorraad, die bestemd is om ingeruild te worden tegen den goederenvoorraad, die veel kleiner is dan de geldvoorraad. De groote geldvoor raad is geen geluk, maar een vloek ge worden. Hoe kunnen wij dan het beste aan den duren tijd het hoofd bieden? De heer Colijn betwijfelt of het kan gebeuren door ver hooging van het inkomen. Want al ver dubbelen we ons inkomen, en we verdub belen den goederenvoorraad niet, dan raken we niet .uit de moeilijkheid, maar worden de artikelen weer dubbel zoo duur. Het eenige middel is volgens hem, ver sobering van ons leven, Zal dit wereldgebeuren ongemerkt Jaings ons heen gaan, zooals men wel eens beweert? De heer Colijn gelooft het niet. Een zoo ont- zettenden tijd trekt zijn voren, bij den een meer, bij den.ander minder. Het verwondert hem daarom, dat men niet méér redding ziet in dit middel, ver eenvoudiging in het leven. Niet alle weelde behoeft te verdwijnen. Niet alle maar zeer veel, weelde strekt tot verderf, De onge breidelde begeerlijkheid en het zingenot verslappen het Jeven. We moeten ons aan de toekomende tijden aanpassen door grooter eenvoud! Ziedaar het parool voor de toekomst! Geld geldt niet, wij moeten onszelf versoberen; wij hebben onszelf tot zelfs nog in deze oorlogsjaren veel te veel verfijndt VERLAGING VAN BRANDSTOFFEN- PRIJZEN. Naar de „TeL" uit goede bron ver neemt, zullen binnenkort de prijzen voor huisbrand .eenigszins verlaagd worden. KOFFIE. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de .Voedselvoorziening herinnert er aan, dat tot en met 15 April a.s'. op bon 24 der thee- en koffiekaart 1 ons koffie is te krijgen. De volgende verstrekking van weder 1 ons zal geschieden op bon 27 en wel van 16 tot en met 30 April. SCHIEDAM STOPGEZET. Het Bureaui voor. Mededeelingen inzake de voedselvoorziening bevestigt het reeds door ons gepubliceerde bericht, dat Schie dam geen graan meer voor zijn branderijen zal ontvangen; de voorraad, die er nog ij, mag worden opgebruikt, zoodat er nog voor een paar weken werk is. De gistvoorziening zal vervolgens geheel moeten geschieden door de Gist- en Spi ritusfabriek waar het, dank zij het melasse- gebruik, mogelijk, is met een belangrijk mindere hoeveelheid graan' dan in Schiedam, toch groote .quantiteiten gist af te leveren. EIEREN EN PLUIMVEE. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De stijging van den prijs van eieren, die ten gevolge der vleeschsehaarschte valt waar te nemen, heeft het noodzakelijk ge maakt een maximum-prijs voor versche eieren vast te stellen. Deze is bepaald op 12 ct. voor den groothandel, 12.75 ct. voor den tusschenhandel en 14 ct. voor den kleinhandel. Ook al was echter in de laatste weken de prijs, dien de producenten voor hunne eieren ontvingen, reeds hoog, dit weerhield velen niet van afslachting van hun pluim vee, daar, mede als gevolg van de vleesch sehaarschte, de vraag naar geslacht pluimvee zóó groot was geworden, dat de hooge prijzen, die daarvoor werden betaald, tot afslachting verleidden, hetgeen uit den aard der zaak slechts kon geschieden ten koste van den hoenderstapel en dus ook van de eierproductie. Door aan dit afslachten paal en perk .té stellen is een ver.bod uitge vaardigd, tot het vervoeren en afleveren van doode hennen en hanen, van welk verbod echter door de Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeniging en "de Pluim- veevereeniging ontheffing kan worden ver leend voor zoover betreft hanen, die nog niet zijn geplukt. NUCHTERE KALVEREN. De Min. v. Landb. heeft voor nuchtere kalveren, voor consumptie door het Rund veekantoor aangewezen, vastgesteld een maximum-grooth'ajndelprijs van 60 ets. per K.G. levend géwicht, onder aftrek van een bedrag van 50 ets. per kalf. STEENKOLENTEER, TEEROLIE, CARBOL1NEUM, NAPHTALINE. De Min. v. Landb. heeft bepaald: lo. het vervoer pit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden van steenkolenteer, teerolie, car- bolineum en naphtaline; 2o. de verkoop en de aflevering van steenkolenteer, teerolig, carbolineum en naphtaline Ja verboden. RIJST." De Min. v. Landb. heeft vastgesteld voor Bassein- en Rangoonrijst een maximum- groothandelprijis van f36 per 100 K.G., een maximum-tusschenhandelprijs van f37 per 100 K-G- en een maximtim-kleinhandel- prijis van 45 cent per K,G, KAAS. De Min. v. Landb. heeft vastgesteld de navolgende maximum-prijzen voor jonge en belegen Gouda en Edammer kaas 20 in den groothandel f30 per 50 K.G.; in den tuisschenhandel f31 per 50 K.G.; in den kleinhandel f0.37i/2 perH/2 K.G., f0.08 per 0.1 K-G., of f 0.Ö4 per 0.05 K.G, In eene desbetreffende circulaire aan de gemeentebesturen herinnert de Minister van Landbouw enz. dat de beschikbaarstelling van deze kaassoorten tegen verlaagde prij zen geschiedt in verband met de verlenging van het tijdvak van geldigheid van de broodkaarten. Voorts vestigt de Minister er de aan dacht op, dat waar de maximum-inkoopprij zen dezer kaassoorten ongewijzigd zijn ge bleven, de te verleenen toeslag thans aan merkelijk is vergroot en dus ook de kosten, welke de kaaisvoorziening voor de gemeen ten medebrengt, niet onaanzienlijk zijn ver meerderd. GEMALEN KOFFIE. De Min. v. Landb. heeft met intrekking zijner beschikking van 16 Febr. No. 61, bepaald: Het is verboden gemalen koffie af te leveren, tenzij voldaan is aan 'de voor schriften, in de hierna volgende artikelen vervat. De aflevering van gemalen koffie is toe gestaan, wanneer zij is verpakt door die handelaars, welke door het Rijks Thee- en Koffiedistributiekantoor als verpakkers van gemalen koffie zullen zijn ingeschreven en de origineele verpakking nog onbeschadigd is, In ongesloten verpakking is de aflevering van gemalen koffie slechts toegelaten: lo. door den detaillist aan den consu ment, indien de koffie gemalen ïs in tegen woordigheid van den kooper dier koffie; 2o. indien voor de aflevering van ge malen koffie eene algemeene of bijzondere ontheffing van het verbod verleend is door genoemd distr.kantoor. Detaillisten zijn verplicht zich te onthou den van welke wijziging ook, jn de verpak king van gemalen koffie; de aflevering van zulke koffie in geschonden verpakking, zoo wel als de aflevering in eene verpakking welke niet meer is de origineele verpakking van den ingeschreven leverander, is ver boden. Deze beschikking Ireedt in werking op 1 Mei a.s'. VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Dinsdag 9 April. De Kamer moest weer aanvangen met de herdenking van een overledene. M r. W. H. de Beaufort werd door den Voorzitter en de Regeering bij monde van den premier, eerbiedig' en met warmte in de herinnering der leden teruggeroepen, Een tweede open plaats werd officieel aangewezen door de mededeeling van de ontslagname van Mr. Dr. van Best en een derde door het op de meest eer volle wijze ontslag verleenen van den com mies-griffier Mr. Meelink, die benoemd is tot rechter te Amsterdam. Op de agenda werd ruimte gemaakt door het aannemen (met 36 tegen 27 stemmen) van het voorstel-L o e f f om het nieuwe Wetboek van Strafvordering, dat langdurige en gezette bespreking eischt, met het oog op den weinigen beschikbaren vergadertijd af te voeren. Echter werd die ruimte weer dadelijk Iten deele ingenomen door den heer San nes (S.D.A.P.), die verlof vroeg voor een interpellatie over de verlenging van den geldigheidsduur der broodkaarten. Aan de beurt kwam het eerste de Suri- naamsche begrooting van1918! De heer Sub-inga Mulder (U.l.) begon. Hij drong aan op bevordering van landbouw en onderwijs en diende een mo tie in, waarin wordt uitgesproken, dat de financieele verhouding tusschen de kolonie en het Moederland niet mag worden he- heerscht door plannen en stelsels met een vooropgezet doel. En de heer Paf ij n (U.L.) dacht er ook zoo ver. De heer K l e e r e- koper (S.D.A.P.) zou desnoods Suriname wel willen verkoopen, doch vond hier den heer Knobel (V.L.) vierkant tegenover zich. DE CANDIDATENLIJST HAARLEM- DEN HELDER. In verband met het bekende politiek advies hebben verschillende candidaten zich van de groslijsl teruggetrokken. Overgeble ven zijn: Mr. Bomans, ,Ch. L. v. d. Bilt, P. Reij- mer, Michielsen/ Mr. v. So-nsbeeck, van Lingen, Hulselmans en A- Loerakker. Na 19 April zal de definitieve can- dïdatenlijist worden vastgesteld. LEDEN DER STEMBUREAUX. Bij Kon. besl. zijn, voor het tijdperk 16 April 1918 lot 15 April 1922, benoemd, buiten den voorzitter aangewezen in art. 33, derde lid, der Kieswet, bij het hoofd stembureau ter verkiezifig van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in: Kieskring X~. tot lid: mr. J. Sickenga, kantonrechter; C. Heyblok, voorz. Held. Best.bond; C. Flaes, s-choolopz. arr. Texel; mr. G. A. Ketner, leeraar R. H. B. S. te Helder; F. Dekker, dir. N. V. Grossier- derij v/h. A. Klik; K. de Vries, hoofdcomm. gem.-secretarie, allen Helder. D-E VOLKSTELLING, Wij vernemen, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds met de voorberei dende maatregelen begonnen is voor de groote volkstelling, welke vermoedelijk einde 1920 zal gehouden worden. („Msb.") BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. Lioyd George heeft wederom ten tweeden male sinds het Duitsche offensief in het Westen eca redevoering gehouden om een uiteenzetting van den toestand te geven. Het voornaamste van deze redevoering achten wij dit dat Lloyd George de huidige toestand aan het Westfront „het meest critieke sta dium van den verschrikkelijken o 'riog" roemde, en dat hij kennis gaf van zijn zeer bijzonder planvoor Ierland den dienstplicht in te voeren, onder dezelfde voorwaarden als voor Groot-Britanië, ter wijl Ierland in ruil daarvoor het lang geëischte „home rule" (zelfregeering) zal bekomen. En in zijn uiteenzetting van den toestand erkende Lloyd George, dat de Duitschers er bij hun opmarsch in geslaagd waren, tusschen het derde en vijfde leger door te breken, doch dat door den geregelden en ordelijken terugtocht der Engelsche troepen de verbinding tusschen de beide legers kon .worden hersteld en de Duitsche doorbraakplannen konden worden verijdeld. Doch hoewel de plannen tot doorbraak, tot scheiding van de Britsche en Fransche legers mislukt waren, zouden wij ons aan een groote en noodlottige dwaling schuldig maken, zeide Lloyd George verder, zoo wij den ernst van den toestand onder schatten. Er dreigt een zeer ernstig gevaar, een eevaar voor geheel Europa, meent Lloyd George, en dat geeft h m aanleiding zeer buitengewone maatregelen voor te stellen. Niet alleen tot verhooging van den dienst plichtigen leeftijd voor Engeland, maar tot invoering van den dienstplicht voor Ier land. De toestand en de, stemming in Ierland zijn echter niet van dien aard, dat men dezen maatregel in Engeland met vertrou wen kan tegemoet zien. Men zet echter in Engeland Alles op het spel, om den inzet te winnen, en te zegevieren in den geweldigen strijd in het Westen. Naar het velen toeschijnt, is, door een nieuwe, aanvaFbeweging der Duitschers een tweede offensief in het Westen be gonnen. Terwijl in het zuiden van het slagveld, aan de Aisne en Oise, de Duitsche troepen hun front uitbreidden, door den overtocht over de Ailette, waarbij Cousy le-Chateau, benevens het bosch van Guny en de dorpen Quincy en Landricourt werden bezet, gin gen zij in het noorden, in het front bij Rijs- sel, tot den aanval over. Na een l evigen strijd werden de Engel sche en Poitugeesche troepen teruggedron gen tot aan de linie van de Lys, tusschen Estaires en St. Maur. Bij Givennchy en Fleurbaix, op de beide uiteinden van het front, houden de Engelschen hunne vroe gere stellingen nog bezet. Richebourg, St. Vaast (bij Neuve-Chapelle) en Lavertie werden door de Duitschers bezet. Of dit inderdaad de aanvang van een groot tweede offensief is, zullen wij 4f moe ten wachten. In het Oosten wordt de strijdondanks alle mogelijke „vrede" voortgezet. Duitsche oorlogsschepen zijn bij Hel- singfors in Finland gezien; dit zal waar schijnlijk worden bezet. De Buitschers eischen de ontwapening der forten en oor logsschepen waarin de Russische volks- commissarrissen toestemden. En een Reuter-bericht uit Petrozr>d meldt, dat officieel de val van Charkoff in de Oekraine wordt bevestigd. De twist tusschen Czernin en Clemei> ceau over de vredesonderhandeling tus schen de geallieerden en Oostenrijk inzake de Elzas-Lotharingsche kwestie duurt voort I De vroegere Fransche regeering ontkent beslist, dat de regeering ooit het initiatief nam voor besprekingen in Zwitserland. MISLEIDING EN LEUGEN. De heer Westerhof, die nu sinds ettelijke maanden ih den Alkmaarschen Raad zit ting heeft en in betrekkelijk korten tijd reeds meermalen aanleiding gaf lot onver kwikkelijke, eindeiooze, nutteiooze debatten en tot orde-verstorende scene's, die socialistische volksvertegenwoordiger in den Raad houdt ervan, 'de raadsoverzichten, welke in de AlkmaarsChe bladen verschijnen, in zijn lijfblaadje „De Vonk" aan een nadere beschouwing te onderwerpen, en daarin te laken, hetgeen hem als persoon of als partij- mensch niet vleit. Wij gunnen hem dit propagandistisch en zelf-verheerlijkend genoegen van ganscher harte, och! we weten wel, hoe ,,'n mensch" is! en ons rekenschap gevend van het „wie en wat" bij deze Westerhofsche krantjes-polemiek, zullen wij ons niet vaak verwaardigen, te reageeren op zijn geschrijf, zullen wij hem met rust laten, wanneer hij in „De Vonk" propaganda maakt voor z'n goed betalende partij en daarbij de gelegenheid te baat neemt, zich zelf in de hoogte te steken. Maar dan moet de heer .Westerhof hel niet al te bont maken, dan mag hij niet al te misleidend en leugenachtig schrijven. In het laatste „Vonk"-nu-mmer lezen wij in een artikeltje, gedeeltelijk geschreven naar aanleiding van ons laatste Raadsoverzicht, (waarin de socialistische eischen inzake de levensmiddelenvoorzienihg en de behande ling daarvan in den Raad besproken wer den): „„Ons Blad" verloochent uiteraard ook in deze zijn arbeiders-vijandig standpunt niet. „De socialistische propaganda-speech van den heer .Westerhof en het goedwil lig woordje van den heer Verkerk lieten ook zelfs de menigte op de tribune nuch ter in hun oordeel. Men doorzag de be doelingen van den rooden propagandist, zoo oreert „Ons Blad" in hooge wijsheid. De raadsoverzichtschrijver van „Ons Blad" heeft waarschijnlijk met doofheid te kampen en daarom niet gehoord dat er zelfs een paar menschen buiten de raadszaal werden gezet, die zich niet in konden houden bij het irriteerende, het tergende lachen van den heer Udo, en de schampere woorden van dezen nobelen heer." Ziehier een treffend staaltje van mislei ding en leugen. De heer Westerhof doet, alsof hij „Ons Blad" letterlijk citeert (hij verzuimt alléén het citaat met aanhalingsteékens te slui ten), en laat het daardoor schijnen, alsof wij geschreven zouden hebben, dat de menschen op de tribune nuchter in hun oordeel bleven, terwijl wij" 111 wer kelijkheid dit schreven "(nogwel over de raadsvergadering van 21 Febr. en nièl over die van 28 Maart!): „De toeleg (van den heer W. c.s.) mis lukte; de overgroote meerder heid van den Raad bleef nuchter in ihfctar oordeel ondanks de met kunst en vliegwerk gevulde publieke tribune; men doorzag blijkbaar toén reeds, de zuiver (of liever on-zuiver-) politieke be doeling van onzen rooden propagandist." Wij hebben dus- niet willen zeggen, dat de publieke tribune nuchter in haar oor deel bleef, en 't is interessant, hier te constateeren, dat de heer Westerhof het met ons ééns is: dat de publieke tribune niet nuchter bleef in haar oordeel, dat de publieke tri bune (waarvoor de heer Westerhof sprak) dus aan zinsverbijstering leed!! De heer Westerhof beging een érge jour nalistieke ongerechtigheid en hij compro mitteerde zich danig, door valseh te ,.ci- Wij hebben óók zeer zeker het tumult op de tribune gehoord, dat ontstond, door dat de heer Westerhof tijdens de raads zitting van 28 Maart (dus niet tijdens die van 21 Februari!) den heer Udo val- schelijk ervan beschuldigde te lachen niet de nooden der arbeiders; de heer Udo lachtte om 't geen de heer Westerhof over het roode gemeentebestuur van Zaan dam zeide, en het was een lage truc van Westerhof (tot ophitsing der tribune) het gelach van den heer Udo zóó verkee d uit te leggen. Een tweede wel niet juist, maar toch niet leugenachtig citaat uit „Ons Blad" van den heer Westerhof luidt: „De heer Westerhof staat hier in zijn ware gedaante van uithuiten van de hui dige treurige levensomstandigheden- teil gunste van zijn partij en ten gunste van zichzelf, in zooverre hij de gehonoreerde propagandist dier partij is." En hij voegt eraan toe: ,,'t Is -ejchter zoo iets ais een vraag of de katholieke arbeiders met deze woor den wel accoord gaan. Is het dezen heer nog steeds onbekend, dat onze eischen volkomen onderschreven worden óók door het Christelijk Comité van Actie tegen de duurte? Is hij zoo'n vreemdeling in Jeruzalem? Of doet hij maar zoo? En heiligt het doel ook hier de middelen Ons antwoord hierop kan kort zijn: de christelijke arbeiders onderschrijven de so cialistische „eischen" niet; het volgend schrijven werd door het Chr. Comité van Actie dato 24 Febr. aan den heer K. van 't Veer, voorz. van het Socialistische Co mité van Actie, 'toegezonden: „In opdracht der gecombineerde verg, van besturen der R. K- Volksbond en Chr. Best. Bond, deel ik u mede, dat wij niet ingaan op uwe uitnoodiging tot het houden eener protestvergadermg met het volgen eener demonstratie." Dat heeft het .Chr. Comité van Actie geantwoord: wat een enkeling als de heer Bosman daaromtrent misschien gezegd heeft, mist alle beteekenis. De heer Bosman is..,, de christelijke arbeiders niet! De heer Wes terhof liege nu nooit meer, dat het Chr, Comité van Actie accoord gaat met het Soc, Comité; hij wete, dat onze arbeiders daartoe nog te „nuchter", te verstandig zijn! Men wijte het niet aan ons, dat dit artikel wat lang van adem werd: de heer Westerhof heeft er kans toe gezien in betrekkelijk weinig woorden zóóveel mis leiding en leugens, misleidingen en leugen tjes bijéén te garen, dat een uiteenrafeling van al dat fraai's vele bedachtzame woor den noodig maakten: een draad garen raakt, wanneer moed willige kinderen daarmee spelen, sneller in de war, dan dat kalme vingers hem weer ontwarren kunnen! R. K. MILITAIR .TEHUIS. Door den ZeerEerw. Heer Luit.-Kolottel F. J. H. Evers, Hoofdaalmoezenier, is aan den WelEerw. Heer W- H. Kooij, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Direc teur van het R. K- Militair Tehuis en is als zoodanig aangesteld en belast met den zielszorg voor de R. K. militairen te Alkmaar en omstreken de WelEerw, Heec B, Hosman, BENOEMD. Bij K. B. is benoemd met 1 Mei tot directeur der strafgevangenis te Alkmaar, de heer D. L. Hars, thans adj.-dir. 2deti rang strafgevangenis te Breda. SPOORWEG ALKMAAR—MEDEM- 'BLIK. Ter voorkoming van misverstand wordt ons medegedeeld, dat de opgegeven opper vlakte van de Wieringermeerpolder, groot 7000 H.A., betrekking heeft op het Wes telijk deel van den Polder, doch dat de geheele polder 21.000 H.A. groot is. R. K. KIESVEREENIGING. Dinsdag j.I. hield voor de R. K. lokale kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" de heer Chr. v. d. Bilt, uit Den Helder, redaeteur van de „Volksbanier", een rede over ons Program van actie. De Voorzitter, Mr. Dorbeck, opende de vergadering, het betreurende, dat niet meer deren aan den oproep der kiesvereeniging gevolg hadden gegeven. (Later was de op komst beter, doch ook wij blijven het be treuren, dat voor een dergelijke vergadering in sommige kringen niet meer belangstel ling bestaat; de afwezigen hadden ook hier, zooals gewoonlijk, ongelijk: zijl hebben een hoogst iflteiessaute tede gemist,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1