iste Tijd. tboomen. TWEEDE BLAD. lS. lijders Een mislukte inbraak. i SJ -v li. !®?te§ffi§ii§li§5l AARSSEN» mdelaar AALSMEER prima kwaliteit alle soor >a iu verschillende maten •penbooman uitstekend ge derbapianticg, alle soorten en*, enz. HKE3 EE BOOffifiAARDEH ten Dinsdag bij J, JONK. erend. porden ook aangenomen SAASS3K, ZwasaaevMet, ÜTTEBOii ÏERVEf 337 587.42. ia, Aan- en Verkoop Saki, iticatsBeringen, Wiegglng [LUIS wostfksm u vmk &8lecSeia eketien vwf Tei^f» 3S6. mmté's ii ÏYSCHE ©n )EN. lohterdam 2©s .Alkmaar. teringszwakte, gebrek aan id, duizeligheid, hoofdpijn, ivoel, alsof een prop naar kende, zuigende pijnen in een lichamelijk onwelzijn. niet die uitwerking, die een wormdoodeade kracht tebben zij niet die kracht, :ren. wormdoodend en voeren adawormes, langs den z%~ en lekker zoet en worden cent. Drie doosjes f 1,70. vens verkrijgbaar bij vele mde -Pekela. A. KUSTERS, Alkmaar, ONS BLAB. Zaterdag 13 April 1918. 41 De vroege dood van Rob Smits' vader maakte het noodzakelijk voor den veelbe- lovenden student de hoogeschool te verlaten, waar hij voor het tweede jaar de studies met goed succes volgde. Ëen betrekking moest gezocht worden om in de behoeften der familie te voorzien, die door den dood des vaders zonder geldelijke inkomsten was achtergebleven. Als schooljongen nog had hij zich hooit de piet ontzegd, welke de leeftijd meebrengt; een eekhoornjacht, een klopjacht, een visch- partij, een voetbal- of criketmatch zou nooit volmaakt geweest zijn zonder hem; want al de jongens hielden van hem. pn toch was hem dit geen beletsel tot een degelijke op voeding, Tvant toen hij de school verliet, was hij geestelijk en lichamelijk wel uitgerust om den strijd des levens te beginnen. Zijne vrienden stonden er over verbaasd hoe hij, twee maanden, nadat hij de school verlaten had, reeds een post van vertrou wen had weten te verkrijgen op een groot handelskantoor, waar hij volgens zijn ijver en nauwgezetheid als eerste klerk en kassier aangesteld werd; ook werd de groote kluis, waarin de boeken en dikwijls zeer groote sommen gelds opgesloten werden, aan zijne verantwoordelijkheid toevertrouwd. Het voorjaarsseizoen bracht groote druk te, waardoor het personeel genoodzaakt was laat te werken. Een avond op het laatst van Maart, waren allen om tien uur nog druk bezig, toen een der klerken zijn pen neerlegde, en zich uitrekkende zei: Wel, ik weet niet hoe of jelui erover denkt, jongens, maar ik trek er van door. Een oogenblikje, Frits, en ik ga zoover met je mee, antwoordde een andere. Ik denk er ook zoo over, 'zei een derde. Denk jij vannacht door fe werken, Smits? Ik zou denken van niet, antwoordde Rob, maar jullie moet maar niet op me wachten, want ik heb nog het een en ander op te ruimen voor ik de piaat poets. Pas op, dat ze je niet nemen, Robby, op je weg naar huis, gekscheerde een ander. Geen nood, jongens, ze weten wel, dat er bij mij niets te halen valt. Zoo schertsend en lachend, sloten de vermoeide klerken hunne lessenaars, brach ten de boeken naar de kluis, en waren al spoedig buiten, waar 'hunne voetstappen in de stille straat weerklonken. Zoodra ze vertrokken waren, ging Rob naar de buitendeur en sloot ze. Nu juist niet, omdat Ik ergens bang voor ben, zei hij tot zich zelf, maar men voelt zich zoo'n beetje eenzaam, zoo heel alleen. En zoo was bet ook. Het gebouw stond een beetje buiten de drukke verkeerswegen en slechts zeldzaam verbrak het geluiid van een voetstap of een voertuig de nachtelijke stilte. Teruggaande naar zijn lessenaar, hervatte hij zijn werk, maar het scheen, dat hij er zijn geest niet goed bij' kon houden. Telkens; en telkens kwamen in zijn geest op de talrijke diefstallen en aanrandingen, die in den laatsten tijd hadden plaats gehad. Dan dacht hij aan de groote geldswaarden, die nu juist in zijn kluis waren ingekomen, behalve een kostbaar zilveren theeservies, dat een der vennooten er als een geschenk voor zijn vrouw ter bewaring had in ge plaatst. Bah! dacht hij. Ik wordt er zenuw achtig van. Wees nou niet zoo dwaas, ouwe jongen. Laat ik nog zien of dat zilver goed weggeborgen is, en dan zal ik maar sluiten en naar huis gaan. Ja, daar was het nog goed ingepakt, geen ongegronde angst dus. Hij legde hierop zijn boeken weg en sloot en grendelde de kluis. Toch was hij het nog niet geheel" met zichzelf eens en hij had liever gezien, dat de gordijnen neergelaten waren, toen hij de kluis sloot. Rob was op 't punt om Zijn jas aan te PUkmasr en Omgeving fn den ouden tijd door LEO SPEET. 44. Uit het vóórgaande hebben onze lezers reed9 kunnen opmerken, dat de oorlog tus- schen de Gelderschen en de Hollanders mede een der gróóte oorzaken was, welke het gedijen van de beurzen onzer Alkmaar- sche voorvaderen verhinderden. De oorlog tegen de Gelderschen kostte den Hollandschen graaf gèld, véél geld, ien ook Alkmaar moest graag of niet, met ambitie of met dubbelen tegenzin zijn aandeel in de kosten opbrengen. Voorzeker een gevoelig drukkende last! Doch nog gevoeliger aan den lijve zou de Geldersche oorlog onzen voorvade ren last veroorzaken In een voetnoot wezen wij er reeds op, dat de Gelderschen in het jaar 1507 bij hun inval jn Holland het Muiderslot en het stadje Weesp innamen: die inval in vreemd gebied was de vijandelijke daad, waarmee de Gelderschen het bestand-voor twee jaren (in ,1504 tusschen graaf Philips en Karei van Gelder gesloten) voorgoèd verbraken, en waardoor de krijg opnieuw in alle hevigheid Ontbrandde. Ja 150fi ,toch was de 'ééne bestandsluitef, trekken en de lichten uit te draaien, toen hij zich herinnerde, dat in de gang, die het kantoor van het fabrieksgebouw scheid de; nog eenige pakken lagen, die den vol genden morgen per eerste gelegenheid moes ten verzonden worden. Nog even wilde hij zien of de orde gereed was. In de gang gekomen luisterde hij. Geen geluid. Hij werd beschaamd over zich zelf. „Bah! wat ben ik toch een kind," zei hij tot zich zelf op zachten toon. Doch plotseling scheen het, dat zijn hart ophield te slaan, want van achter de trap, die naar de bovenverdieping leidde, kwam kalm een man te voorschijn, terwijl het licht van het kantoor hem vol bescheen. Hij droeg een versleten overjas met slappen hoed, terwijl een rooden zakdoek onder zijn oogen en om het hoofd geknoopt, alleen de oogen zichtbaar liet. Een revolver had hij in de rechterhand. Als versteend stond Rob daar, nauwe lijks durvende ademhalen, hopend, dat de inbreker hem niet gezien of gehoord had. Tot zijn schrik echter, keerde de man zich Hecht tot hem, de revolver dreigend op hem gericht. Kom op de proppen, jongeheer, klonk het Rob spottend in de ooren. Nou geen kunstjes en naar die kluis daar en open ze vlug! Door Rob's geest vloog de gedachte aan de groote geldswaarden, terwijl het zil veren theeservies hem nog ongeruster maakte. Zou hij de kluis openen? Hoe zou hij zoo iets kunnen doen? Neen, dat nooit. Zijn betrekkingde schande! En toch vverd het hem afgevraagd met het vuurwapen op de borst gericht. Nie mand zou toch verlangen, dat hij zijn leven waagde voor dat beetje geld. En dan wat zou er van zijn familie, zijn moeder, ge worden! 'n Oogenblik weifelde hij; dan kwamen plotseling zijn natuurlijke moed en vastberadenheid hem te hulp. Wat er ook gebeurde, hij mocht de kluis niet openen. Hij drukte zijn tanden vast op elkaar. Laat de man hem dooden, als hij wilde, maar de kluis openen zou hij niet. Dit alles bruischte door zijn geest in een seconde; hij voelde zijn spieren op zetten, een bovennatuurlijke kracht scheen hem te bezielen, en toen de inbreker, on geduldig over het stilzwijgen, dreigend een stap nader deed, had Rob hem, voor dat hij het kon vermoeden, een zoo hevigen vuistslag in het gelaat 'toegediend, dat hij achterover ter aarde viel, terwijl een revol verschot, gelost, terzelfder tijd dat hij neer- tuimelde, in den zolder terecht kwam. Met een sprong maakte hij zich -van het wapen meester en beval hem, ofschoon met bonzend hart, zich niet te verroeren. Maar zelfs deze voorzorg was niet nood zakelijk; de hevigheid van den slag, die zijn slachtoffer had neergeveld, had hem een oogenblik bedwelmd; waarvan 'Rob1 ge bruik maakte, hem handen en voeten met een touw te binden. Nu buiten gevaar, snelde hij naar de telefoon, doch zijn knieën knikten. De zenuwachtige energie, welke hem tot dusver had staande gehouden, scheen hem een oogenblik te verlaten en uitgeput viel hij op een stoel neer. Kom aan, dacht hij; dait gaat niet aan, ik moet mijn werk voltooien. Hij verzamelde al zijn krachten en vroeg hulp aan het hoofdbureau van politie. Daar na keerde hij naar den inbreker terug, dien hij op zijn angst'g smeeken, met den revol ver dreigend beval, stil te liggen en niet te probeeren om los te komen. Niet gauw genoeg kon Rob de deur ont sluiten voor de politie, die spoedig ter plaatse 'kwam en was niet wéinig verbaasd een der grootste bandieten in Rob's ge vangene te ontdekken, die wegens tallooze inbraken een welbekende der politie was. Na opgesloten te zijn, weigerde de ban diet ene uitlegging te geven, doch daar hij wel inzag, dat hem geen genade te wachten stond, verhaalde hij; hoe hij zich achter, door een ruit in te drukken, toegang tot de fabriek verschaft had, in üe hoop op gemakkelijke wijze en zonder veel werk een goéden slag .te slaat, hetgeen evenwel Philips, bijgenaamd de Schoone, gestorven; zijn zoon Karei, nog geen zeven jaar oud, werd toen onder leiding van den heer van Croy en van zijn leermeester, Adriaan Florisz gesteld; de regeerimg dezer landen werd aan zijn grootvader, den reeds méér ge noemd Maximiliaan, als zijnde Karel's wet tigen voogd, opgedragen. Deze Maximiliaan droeg op zijne beurt de landvoogdij weer op aan zijne dochter Margaretha, die op haren 27-jarigen leeftijd reeds blijken van heel buitengewone be kwaamheid gegeven had; deze Margaretha werd in 1507 te Dordrecht als landvoogdes gehuldigd en zij is het geweest, de sterke vrouw, die de groote lasten van den Gel derschen krijg heeft moeten torsen. Na inneming van Muiden en Weesp waagden de Gelderschen nog een gewel digen aanval op het Blokhuis der Amster dammers te Ypersloot, waarna zij na eenig verlies geleden te hebben terug keerden; in 1508 werd de z.g. Kamerijk- sche vrede gesloten, volgens welken de vijandelijkheden ook tusschen de Oosten- rij-kschen en de Gelderschen moesten op houden, en Weesp en Muiden teruggegeven moesten worden. Gelijk geschiedde. Doch de vrede was van korten duur; in 1511 werden de vijandelijkheden van Gel dersche zijde hervat; de Gelderschen ver overden Harderwijk, Bommel, Tie' en eenige andere plaatsen, terwijl de Hollanders op hunne beurt op de Zuiderzee eenige voor- mislukte. Rob steeg in achting bij zijn patroon en vrienden, terwijl hij allen verzekerde, dat hij niet zoo dapper geweest was, doch dat hij nog nooit in zijn leven zoo'n angst gehad had. Een meer substantieele erkenning voor wat hij gedaan had, ontving hij van de firma, die hem mét een verhoogd salaris in zijn post van vertrouwen handhaafde. - (,7N. V. C.») ALKMAAR. GROOTE VOORJAARSVEEMARKT. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Groote Voor jaarsveemarkt, te houden op Maan dag 15 April a. s., het vee, 't welk niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag wor den langs denHelderschen weg, over de Heilooërbrug en over de F r i e- schebrug. Aanvoer van vee over de Geester- brug, de Nieuwlandersingelbrug, de Emmabrug, de Schermervlot brug en de beide rustieke voet bruggen is verboden. Het vee, 't welk over de B oom- poort sb rug bij het Zeglis de stad in komt, mag slechts naar de markt vervoerd worden langs de .Voormeer en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Friesche brug. Bij de T ex e 1 s c h e-, de H e i 1 o o r- en de Friesche brug zal het aan te voeren vee door deskundigen worden onder zocht. Vaartuigen met voor de'markt be stemd vee mogen uitsluitend gelost worden aan de Kanaal kade. De lig plaatsen zullen door den havenmeester wor den aangewezen. Geen vee mag ter markt worden geplaatst voor des morgens zes. uur. SLACHTVERBOD. De Directeur van het Distributiebedrijf bericht aan belanghebbenden, dat Z.Ecx. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: 1. Het slachten ^van .runderen is ver boden 2. Het slachten van schapen is ver boden; 3. Het slachten van varkens is ver boden; 4. Het slachten van paarden is ver boden 5. Van- het verbod onder 1 gesteld wordt bij dezen, met uitzondering van voor ken nelijk dragende dieren en voor vrouwe lijke dieren met melktanden, niet in het bezit zijnde van breede tanden, ontheffing verleend voor de navolgende gevallen: a. voor slachtingen verricht in opdracht van militaire autoriteiten b. voor Slachtingen geleverd in op dracht van het Rijks Centr. Adm. kantoor voor de distributie van levensmiddelen; 6. De burgemeesters zijn bevoegd van het onder 1 gestelde verbod ontheffing te verteencn met uitzondering van voor kennelijk dragende dieren en voor vrouwe lijke 'dieren met melktanden, niet in liet bezit zijnde van breede tanden, doch uit sluitend voor zoover de onmisbare behoefte aan vleesch voor verpleegden in zieken huizen en krankzinnigengestichten het slach ten van koeien noodzakelijk maakt. CENTRAAL BUREAU .VAN ADVIES. Het Centraal Bureau van Advies voor den Middenstand vergaderde (lezer dagen in Café „Central". De vergadering werd bijgewoond door den Rijksmiddenstands- Adviseur, den heer Kropveld. De volgende vereenigingen waren ver tegenwoordigd: de Hanze van Alkmaar, Purmerend, KrommenieWormerveer, Lan- gedijk en Hoorn, de Vereeniging van den H. en I. Middenstand te Alkmaar en de Middenstandsvereeniging te Hoorn. De heer Jb. Cloeck ppende de verga dering en heette den vertegenwoordiger der Regeering en den afgevaardigden der aangesloten vereenigingen welkom. .Voorzit ter concludeerde uit de cijfers in het jaar verslag, dat de middenstanders meer en meer het nut van het Bureau van Advies gaan inzien. Het verheugt hem, dat ze ook meer gevoelen voor eene goedingerichte boekhouding. Toch moet hij als lid der com missie van aanslag voor 's rijks inkomsten belasting nog maar al te dikwijls ervaren, dat het treurig gesteld is met de boekhou ding van verschillende middenstandszaken. Niet enkel op juridisch gebied verstrekte deelen behaalden, waarbij vooral de Enk- huizers zich dapper gedroegen. Jaren lang bleef het een grillige afwis seling van oorlog en vrede en wapenstil stand tusschen de Geldersehen en de Hol landers met telkens wisselende krijgskans, tot in het jaar 1517 geheel Noord-Hol land deerlijk te lijden kreeg van den Gel derschen vijand. Een talrijke bende Gelderschen, ver- eenigd met den z.g. „Zwarte hoop" (een troep afgedankte of onbetaald gebleven Saxische soldaten) 1) veroverde en brand schatte in genoemd jaar Medembiik, en zakte af haar de stad Alkmaar, „roovende, brandende en vangende, doende den arme lieden onzer Stadt groote en onverwinne- lijke schaden; zij .quamen hier op St. Lu- biëndach na St. Jans Geboorte op een Donderdadh, 's avonts tusschen 10 en 11 uuren, wegneemende een groote en ontel bare Schat van Geldt, Goudt, Zilver, "Klei nodiën en Juweelen, mitsgaders kostelijke Laakens, Linnen, Wolle, Zijde, Fluweel, en andere dingen van groote waerde; zoo dat Beddens, Koper en ,Tin geen gading was, en zij zelv verleegen waren om nun roof te bergen; men verwondere zig niet over deezen grooten buit in Alkmaer ge vonden, want verscheiden waren van de omgeleegene plaetsen herwaerts gevlugt, en hadden deeze Stadt als een Pakhuis hunner Rijkdommen gemaekt. j2) Acht lange dagen moet deze plundering van Alkmaar door de Gelderschen o.s. ge duurd hebben; en gedurende dezen Bid hef Bureau adviezen, maar zeer vaak ook in verband met distributie-maatregelen. Vborz. hoopt, dat ook in dit opzicht het Bureau veel voor den middenstand zal verrichten. Dat de middenstanders het nut van het Bureau inzien, blijkt uit het feit, dat de Algemeene Handelsvereen. te Helder zich met 150 leden aansloot en daar een corres pondentschap werd gevestigd, evenals te Purmerend voor de Hanze. Het filiaal te Hoorn heeft in 1917 zeer veel werk ver richt .hetgeen blijkt uit 'de rekening en ver antwoording. Jammer, dat de Algemeene Middenstandsvereen. te Purmerend het lid maatschap opzegde, omdat zij een filiaal van het Centraal Bureau wensehte op te richten, waarover dat bureau niets of heeJ weinig zou te zeggen hebben. Die eisch kon natuurlijk niet worden ingewilligd, ook omdat het C. 3. verantwoordelijk is tegen over de Regeering, die subsidieert. Daarna werden de notulen, gelezen door den directeur, Mr. Leesberg, goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat binnenkort een filiaal voor de Gewestelijke Federatie van Hanze-vereenigingen te Hoorn zal worden gevestigd. Uit het jaarverslag, dat in druk verschenen is en aan de leden der aangesloten ver eenigingen en andere zat worden gezonden, stippen we slechts aan, dat tn 1917 niet minder dan 314 adviezen gratis werden verstrekt, 22 boekhoudingen werden inge richt, 13 bijgehouden, 27 regelmatig gecon troleerd, 14 maal werden balansen opge maakt; herhaaldelijk werd advies verleend bij verschillende belastingen. Vervolgens werd de rekening en ver antwoording uitgebracht: de ontvangsten be droegen f 6056.78i/2, de uitgaven f4137.88 alz.oo een batig saldo van f l918.90i/.>. De begrooting, eveneens uitgebracht door den heer S. J. A. Keesom, sloot in ontvangsten en uitgaven met een totaal van f 6093.90 y* De afgevaardigden van de Slagersvereen. en van de Afd. van den Ned. Aannemers- bond zullen worden uitgenoodigd om mei den heer W. van Vuure de rekening na te zien. Bij de daarop volgende bestuursverkie zing werd de heer C. W. Keijsper met algemeene stemmen herkozen. Bij de sluiting verzocht de Voorz. den Rijks-Middenstandsadviseur den dank van het C. B. aan de Regeering over te brengen. De heer Kropveld antwoordde hièrop, dat het hem aangenaam was deze verg. bij te wonen. Hij hoopte met de vereen, te Purmerend in contact te treden en deze vereen, tot andere gedachten te brengen. Spr. hoopte steeds met het Cen traal Bureau en de Middenstaindsver. voe ling te houden. Hij zal daarom gaarne zien, dat hare wenschen hem kenbaar wor den gemaakt en hoopt het zijne er toe bij te dragen den middenstand te schragen Voor personen wenscht hij evenwel niet op te treden, wel voor organisaties en daar om zal hij. steeds via de organisaties hei pen. Voorts besprak de heer Kropveld d e d i s t r i b u t i e-m aatregeien i n.z.a.k.e manufacturen. De Rijksmiddenstands- Adviseur hoopte, dat eene nieuwe regeling zal werden -getroffen, eu de hulp der Bu reaux van Advies daarbij zal worden be nut. Ook bij het treffen van andere distri butie-maatregelen zal de Regeering meer voeling houden met dc Bureaux, instellingen, bestuurd door den middenstand zeiven. Naar aanleiding van een opmerking van den Voor zitter, id'at er hier reeds een rijkscontro leur voor de manufacturen was aangesteld, zeide de heer Kropveld, dat dit evengoed zal geschieden, al zullen de bureaux hunne medewerking verleenen. Waarna Voorzitter de vergadering sloot met de toezegging, dat, als de Regeering het vraagt, het Bureau van Advies gaarne de manufacturiers zal helpen. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR, (Vervolg.) op Donderdag 11 April 1918. Na de pauze, welke ongeveer 2 uur heeft geduurd, werden de geloofsbrieven van het nieuw-gekozen lid, Mr. A. Prins, door de heeren de Lange. Meienbrink en Westerhof, nagezien en werd tot toelating besloten. VERORDENINGEN REGELENDE DE LEVERING VAN GAS EN ELECTRISCHEN STROOM. De Commissie van bijstand voor de ge meentelijke lichtbedrijven deelt bij schrijven van 15 Februari 1.1. mede, dat haar de noodzakelijkheid is gebleken eener herzie ning van: le. de Verordening regelende het gebruik zouden zij (volgens Velius) 3) ook de kasteel-en Middelburg en Nieuwenburg door brandschatting geheel verwoes't hebben. Dit laatste is moeilijk te gelooven, omdat deze verwoesting in 1491 reeds door hel Kaas- en Broodvolk verricht was. Of zijn de beide kasteelen na 1491 weder hersteld? Of was de verwoesting, door het Kaas- en Broodvolk aangericht, niet zoo erg? vraagt Boomkamp. Evenals Boomkamp moeten ook wij de vragen onbeantwoord laten. Een Geldersch geschiedschrijver 4) heeft, „het misdrijf (der Gelderschen) verkleinen de," geboekstaafd, dat de Gelderschen dreigden de stad in brand te steken, en dat zij met veel geld de Alkmaarsche bur gers een brandschatting van hunne stad hebben laten afkoopen, doch Boomkamp zegt, dat 't zeker is, dat de Gelder schen bij hun vertrek Alkmaar ïn brand staken, „ten minste aen de zijde van de Kennemerpoort, brandende daerdoor op '1 Ritsevoort af de meelmolen 5) (sommigen zeggen twee),- die aen de Vest tusschen 't Ritsevoort en de tegenwoordige Binnen banen stondt, behalven nog wel bonded Huizen, 't geen blijkt, wijl de Hoorn- schen, die op den Huigendijk tusschen de Waert en de Schermer zig verschanst had den, ziende aen den opgaenden rook van Alkmaer, dat de Gelderschen de Stadt ver lieten, toeschooten en den brand blusten 6), bewarende dus de Stadt voor den alge- heelen ondergang. 7) In deze plundec-periode moeten de Qel- van gas door particulieren en 'de Verorde ning, regelende de voorwaarden, waar op door.de gemeente Alkmaar met aanwen ding van muntmeters gas zal worden ge leverd. i 2e. Tarief en voorwaarden voor de leve ring van electrischen stroom door het Ge meentelijk Electrisch bedrijf te Alkmaar, Ie. B. en W. stellen diensvolgens voor, onder irftrekking van bovenbedoelde ver ordeningen, vast te stellen een nieuwe Ver ordening, regelende de levering van gas door de gemeente-gasfabriek. Aan deze nieuwe Verordening ontleenen wij: Art. 6. Aanleg van dienstleidingen geschiedt vanaf de hoofdleiding tot een afstand van 1 M. binnen den gevel van een perceel of over de grens van een erf voor rekening van de Gemeente-Gasfabriek, echter hoogstens tot een lengte van 12 M. Het meerdere zal door den aanvrager betaald moeten worden. Deze dienstleiding tot en met den meter blijft het eigendom van de Gemeente-Gas fabriek. De kosten van timmer-, metsel-, verfwerk, enz. onder stoepen en door gevels o'f muren, blijven voor rekening en risico der aan vragers. Art. 8. Het plaatsen en wegnemen van gasmeters geschiedt kosteloos, behoudens indien de levering van gas slechts voor tijdelijke doel einden wordt verlangd, in welk geval de kosten moeten worden vergoed. Art. 11. Voor het gewone onderhoud van de gas meters zorgt de Gemeente-Gasfabriek kos teloos. Op aanvraag worden -verstrekt veiligheids- gasmeters (zoogenaamde V-meters), die tot doel hebben bij behandeling volgens op die meters aangebrachte voorschriften, gasont- snapping bij nacht te beperken tot een niet gevaarlijke hoeveelheid. Het is den gasverbruiker verboden: le. de zegels van de gasmeters te ver breken; 2e. aan de spruitleiding, dan de aanslui ting der binnenleidjng, aan den meier, of aan den meter zeiven, werkzaamheden te verrichten of te doen verrichten. Art. 12. De levering van ga,s geschiedt tegen den prijs per M3. door den Gemeenteraid te bepalen, te berekenen naar de aanwijzing van den gasmeter. Onder nader door Burgemeester en et- houders te bepalen voorwaarden kunnen contracten voor levering van groote hoeveel heden gas voor indusittieele doeleinden tegen verminderden prijs afgesloten worden. De af te nemen hoeveelheid gas 'moet minstens 15.000 M3. per jaar bedragen. Wanneer de betaling der verschuldigde gelden voor kosten van aanleg, herstel, meterhuur, verbruikt gas of uit welken hoofde die ook mochten voortspruiten, we gens weigering niet geschiedt in de maand die op de leveringsmaand' volgt, is de Di recteur verplicht, den aanvoer af te sluipen totdat de schuld voldaan is. 'Art. 13. ''De gasverbruiker, die zich door de aan wijzing van zijn meter bezwaard acht, kan bij de Directie schriftelijk herijk aanvragen. Blijkt dan werkelijk, dan miswijzing plaats heeft buiten de door de wet geoorloofde grenzen, dan moet verrekening plaats heb ben volgens de geconstateerde miswijzing. Deze verrekening kan nooit verder terug gaan, dan over de maand voorafgaande aan die waarin het verzoek om herijk is ingediend. Art. 15. De meterhuur, maandelijks door verbrui kers van gas over den gewonen meter te voldoen, bedraagt per maand voor: een 2-lichts gasmeter f0.'20, een 3-lichts gas meter f 0.20, een 5-lichts gasmeter f Ó.25, een lü-lichtsgasmeter f0.35 enz. De huur der V-meters wordt berekend volgens bovenstaand tarief met een verhoo ging per maand voor: een 3- of 5-lichts meter fO.10, een 1 O-lichts meter f 0.15 enz. Art. 16. De gasverbruiker, die geen verdere gas levering verlangt of een perceel of per ceelsgedeelte verlaat, is verplicht, in het laatste geval uiterlijk 3 dagen vóór !het verlaten van het perceel of het 'perceels gedeelte en onder medcdeeling van zijn nieuwe woonplaats hiervan schriftelijk aan de Directie kennis te geven en haar in de gelegenheid te stellen den imeter te doen wegnemen. l—l dersthen ook Egmond-Binnen, de Nieuw- poort (toendertijd een vlek bij Alkmaar) en het Huis te Coulster plat gebrand heb ben, Van Alkmaar trokken de benden der Gelderschen naar het „Huis ter Hard" aan den Spaarndamschen dijk tusschen Am sterdam en Haarlem..,. Alkmaar was verlostl Op een enkele plaats staat aangetee- kend, dat de Alkmaarders zich door deze plundering niet ontmoedigen lieten, en flat ze nieuwe bolwerken en wallen oprichten en opwierpen, en de stad vergroo-ten, doch van een eigenlijke „uitleg" 'een ver grooting) van de .stad schijnt men niet te kunnen spreken vóór het jaar 1528. 1) „Vaderlandsche Historie," door 'an Wagenaar, pag. 144. 2) „Alkmaer en zijne Geschiedenissen," pag. 56/57. 3) „Beschr. van Hoorn," pag. 196, nieuwe druk 1740. 4) Sligtenhorst: Geld. Gesah., pag. 349. 5) Een voorganger van den „mokn van Piet"? 6) Velius. „Beschr. van Hoorn pag. 196/197. 7) „Alkmaer en zijne Geschiedenissen." pag. 57/58.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5