Zaterdag 20 April 1918 12e J aargun N o, 47 ALKMAAR. Bm,-. BREEDSTRAAT 12. Telefoon No» 433. PIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Vergadering N.V. „Ons Blad", Staa en land Een ödei Hart. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ••V' \"tv I ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. Met getll. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad f 1.15 fl.55 10.05 J 0.05 ADVERTENTIÉN: Van 15 regels10.62' Elke regel meer10.12' Reclames per regelf 0.36 Rleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. f 0.40 DE ADVERTENTIEPRIJS JS VER HOOGD MET 20 ,o/o OORLOOS- TOESLAG. van de R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland, op MAANDAG 29 APRIL 1918, des avonds half acht, ten huize van den Heer PROOT a.d. Langestraat te Alkmaar. Te behandelen: Balans, winst- en verliesrekening. Bestuursverkiezing wegens periodieke af treding van den Heer j. F. ,QUAX. Verkiezing van een .Commissaris, wegens periodieke aftreding van den Heer H. SOECKER. .Vaststelling advertentieprijs. Bespreking wijziging uitgave van „Ons Blad". Het Bes tuur: H. P. M. KRAAKMAN. H. KENTER. J, JE. QUAX. in crisistijd I, Nu wij reeds gedurende zoo heilloos langen tijd van Juli opi Augustus wordt het vier jaar! den rampzaligen oorlog beleven, nu wij„ al erger beklemd, de ko mende dagen moeten tegemoet zien, al hielden wij dan ook den oorlogsramp door God's gunstige beschikking' buiten onze grenzen bezworen, nü is dan .toch wel het tijdstip genaderd: waarop wij ons er wèl bewust van moe ten worden, dat alle menschelijke bereke ningen omtrent den aard en den duur van den oorlog en zijne gevolgen jammerlijk faalden. Nü wordt het hóóg1 tijd, dat wijl onszelf weten te onttrekken aan de graag en bijna onwillekeurig beoefende zelf-paaiingdat de oorlog wel zoo lang niet meer duren zal, dat wij ons huidige leven van hopen en wachten op béter wel zullen kunnen rekken tot gunstiger tijden en dat de ge spannen zenuwen zich alsdan weer zullen mogen ontspann'en, zonder dat wij daden stelden van opoffering:, van zielskracht en van berekening-voor-de-toekomst. Wij moeten onszelf ontwringen aan het weefsel van al te kalme lijdelijkheid, waar in wij ons ondanks onzen noodtoestand zoo zelfgenoegzaam gevoelen, doch waar door wij belemmerd worden in onze be wegingen, in onze pogingen, öm daden ,te stellen, waarmede wij onszelf kunnen redden van een anders zéker dreigenden ondergang. E£LltLLETQ.N. Omgewerkt naar het JEransch. 30' .1 .ca li :v i Houdt uw hoofd achterover, zei de dokter tot Maurice, en open uwen mond. Wat wijderzoo!wees maar niet 231 u ëeen zeer doen, ik moet eigenlijk maar eens jn uwe keel zien. Hij moest zijn onderzoek onderbreken, daar Maurice opnieuw een hoestbui kreeg, die nog meer dan de vorige schor klonk. Iiebt gij hier pen en inkt? vroeg de geneesheer aan 't meisje, dat bleek als- lin nen naast hem stond. Ja, mijnheer, in de andere kamer. Goed, ik zal gaan zien. Hij volgde haar naar "de eetkamer en op het Algeriaansch tapijt, dat zorgvuldig over de tafel gespreid lag, schreef hij eenige regels op een stukje papier. Kent gij den apotheker in de rue Custine? vroeg hij. ja, mijnheer. Welnu, laat gereedmaken, wat pp dit briefje staat en kom zoo spoedig: mogelijk terug. Gij moet zeggen, dat ik hier op het geneesmiddel sta te wachten. 't hartje van Henriette. Mijnheer, zei ze, haar groote, blauwe oogen vol tranen tot den dokter verheflende, mijn broertje is dan zeker erg ziek? De geneesheer had waarlijk medelijden met het arme kind. Neen, lieve, sprak hij, erg wel niet.,, Uij zult hem goed oppassen, niet waar? Wij moeten ons onzen toestand niet roos kleuriger droomen, dan deze inderdaad is; wij moeten onze oogen wijd-open hebben voor de erge nooden, die thans reeds heer- schen, en voor de nog ergere nooden, die ons met haast berekenbare zekerheid wachten. ,Wij moeten onzen noodtoestand overzièn, dan denken dan doen! Ons volk moet thans reeds honger lijden: aan vier sneetjes brood per dag heeft bijna niémand genoeg; een volksdrank als thee is een vrijwel onbekende weelde ge worden; een enkel kopje koffie mogen wij nog genieten; de totale ondergang, welke onzen veestapel ten gevolge van de afslach ting bedreigde, heeft een rantsoeneering van vleeseh noodzakelijk gemaakt, welke prak tisch hierop neerkomt, dat er hoegenaamd geen vleeseh meer te bekomen is, terwijl vet en boter, waarmede men een aardappe- lenmaal smakelijk wist te maken, in veel te geringe hoeveelheid verstrekt kunnen worden, dan dat de huismoeders een be hoorlijk potje zouden kunnen bereiden. Meerdere noodzakelijke gebruiksmiddelen, welke dagelijks noodig zijn, worden steeds zeldzamer èn...» duurder, of: ontbre ken geheel. Een nijpende woningnood kwelt de sa menleving: tallooze personen en gezinnen zien met schrik het al dan niet „vrijspre kend" vonnis van Huurcommissie of Kan tonrechter tegemoet sinds de inwerkingtre ding der huuropzeggingswet, eft Huur- commisisie of '(en) Kantonrechter zullen somwijlen gedwongen zijn, een onrechtvaar dig vonnis ,te vellen, omdat béide partijen zich met evenveel reden zullen kunnen be roepen op recht en billijkheid. De werkloosheid neemt toe, (in ónzen tijd, nu men zoo véél geld betalen moet om heel wéinig te bekomen), en de besturen der grootere gemeenten ontwerpen zco-redelijk-mogelijke tarieven, om de ge zinnen van werkloozen te steunen en voor algeheelen ondergang te behoeden; de gemeentebesturen beijveren zich, te zorgen, dat d e werkloozen-gezinnen zich althans nog het hoogst noodige kunnen verschaffen om behoorlijk jn leven te blijven. Men begrijpe het wel! Men worde eens wakker, men wrijve zich de oogen eens uit! Zóó js de toestand en niét beter! Zóó is de toestand wij moeten niet meer willen gelooven aan een gelukkig- spoedig einde van den oorlog, noch ook aan een betere uitkomst, dan te verwach ten schijnt. Zóó is de toestand! Laten wij als nog voor 't oogenblik verbeteren, wat te verbeteren valt, laten wijl vooral voor den hierna volgenden tijd maatregelen nemen. Wij zijn op onszelf aangewezen: nóch Geallieerden, nóch .Centralen kunnen of willen ons in onzen nood terzijde staan; welnu! laten wij ons daarvan bewust wezen en laten wijl ons zélf uit den nood toestand trachten te redden. Wij hopen, wij vertrouwen, dat het mógelijk zal zijn. Doch dan moeten Wijl niet „bij de pakken neêrzitten", dan moeten wij de handen uit de mouwen steken en daden stellen, in het kinderlijk betrouwen, dat God ons na dezen tijd nog een goeden, een beteren tijd schenken zal. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. BEWAARKOOL OP GESCHEURD LAND. De Cultuurcommissie voor Noordholland maakt bekend, dat de bijzondere vergunnin gen voor het telen va,n bewiaarkool niet zullen worden uitgegeven voor de teelt op land, dat vóór 20 Maart 1Q18 ge scheurd is, zoodat alléén land na 20 Maart gescheurd, hiervoor in aanmerking komt. BRUINE BOONEN OP GESCHEURD GRASLAND, lo. De premie voor den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland is verhoogd en gebracht op f15.per 100 K.G. tot ten hoogste f350.per H-A. 2o. De gelegenheid bestaat in plaats daarvan voor iedere >H.A. vafi het Rijk te ontvangen door middel van een qacht- contract: f250.voor het scheuren; f35.per 100 K.G, voor de eerste 1000 K-O- boonen f32.per 100 K.G. voor al het an dere. De geoogste boonen moeten droog en marktschoon worden afgeleverd. De zaaiboonen worden in dit geval van Regeeringswege verstrekt tegen f35.- per 100 K.G. franco zonder zak, ten hoogste 200 K.G. per H.A. Aanmelding uiterlijk 1 Mei 1918 bij de Cultuurcommissie voor Noordholland te Alkmaar. STAPEL.GRC,ENTEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Gelijk wij in een vorig bericht reeds hebben uiteengezet, hangt het van de Weers gesteldheid af, hoe lang met de verstrek king van verschillende stapelgroenten kan worden voortgegaan. Het voorjaar van 1917 was zeer koud, zoodat toen de groenten vrij ver in het jaar konden worden be waard. Jn dit zachte voorjaar echter moes ten de stapelgroenten veel eerder worden opgeruimd. In dit verband mag: er op worden ge wezen, dat in verschillende gemeenten niet met beleid is gehandeld. Vaak is er te veel besteld of werden groote reserven verlangd, terwijl dan later bleek, dat niet voldoende zorg aan het bewaren was. be steed. Zoo was aanvankelijk de vraag van spersieboonen zóó groot, dat er, wegens den slechten oogst van deze groente, niet geheel aan was te voldoen. Verschillende gemeenten hebben later echter vaten sper sieboonen teruggezonden, omdat er in de gemeente geen bestemming voor was te vinden. Herhaaldelijk werd ook aan de Groenten-Centrale gevraagd kool, peen en uien, die niet meer in goeden toestand waren, naar de drogerijen te willen zen den. Vaak bleek dan, dat de groenten niet goed waren opgeslagen geweest. Merkwaardig is ook, dat in dezen tijd O! zeker, mijnheer!.... Welnu! heb dan maar vertrouwen, wij zullen hem genezen. Nooit had Souriquette zoo snel over den weg gevlogen. Toen zij weerkeerde met de medicijnen, had de heer Chaunj» zijn gereedschap voor den dag gehaald en op lange, fijne, buig zame baleintjes had hij ronde sponsjes ge stoken, niet grooter dan een noot. Reeds terug! zeide hij, Henriette be merkende met de gevraagde geneesmidde len. Ja, mijnheer, die apotheker is een brave man, ik behoefde niet te wachten. 't Is wel, geef mij eene .kom, water en een glas: Zij bracht direct het gevraagde: Hij goot in de kom den inhoud van een der fleschjes, lengde hem op met 'water en dompelde er een der sponsjes in. Kom nu met mij, gij zult mij helpen. Mijnheer... sprak zijj en hare stem begon schielijk te beven, gaat ge mijn broertje pijn doen? - Neen, neen lieve... hij zal bijna nog niet voelen wat ik ga doen. Bleek, maar dapper als een verpleegster, was zij bereid den geneesheer te helpen. Gij zult de kaars vasthouden en de kom, zeide hij: Ja, mijnheer. En niet bang zijn, hoor. En gij, brave jongen, doe uwen mond goed open, gij zult niets voelen. Met buitengewone schranderheid richtte het meisje, dat spoedig begreep, den schijn der kaars zoodanig, dat hij1 de zieke plaats goed verlichtte, terwijl de kom immer in het bereik bleef van de hand des dok ters, die de keel van den kleinen zieke schilderde. Heel wel, sprak hij eindelijk. Gij zult een flinke ziekenverpleegster zijn. Ge moet zorgen, dat uw broertje warm ondergedekt blijft, en hem ieder half uur doen gorgelen met hetgeen in deze flesich is deze, goed kijken, zij is rood als Bordeaux-wijn. Ja, mijnheer. Gij zult u 'niet vergissen? O! wees gerust, mijnheer. Heeft hij dorst, dan geeft gij hem limonade te drinken met veel citroen er in en zeer weinig suiker, of wel wat bessen sap; wordt hij rooder in zijn gelaat, dan legt ge mos'terdpleisters op zijn beenen. Maar, laat eens hooren. kunt ge mosterd pleisters maken? Ja, mijnheer, ik heb ze wel eens gelegd bij moeder. Hoe laat komt uwe moeder thuis? Tegen den avond, ais 't donker is. Ik zal op dien .'tijd weerkeeren. Toen Laure thuiskwam, vond zij Hen-' riette halverwege den trap op haar staan wachten. Groote God! zei de arme moeder huiverende, is Maurice zieker geworden? Het meisje hing reeds aan haren hals en gaf haar zoen op zoen. Hij is het dezen morgen geweest, na uw vertrek, sprak zij'. En aanstonds voegde zij er bij: 'Maar nu is hij veel beter. - Waarom zijl ge mij niet komen roe- pen? Ik wilde u niet doen verschrikken, wat ook u ziek zou gemaakt hebben. van voedselschaarschte, van de nog' aan wezige groenten niet meer wordt gebruikt. Dit is niet alleen het geval met zuurkool en snijboonen, maar ook met, kroten (bieten), die toch een gemakkelijk bereidbaar, sma kelijke en zeer voedzame groenten uitmaken. Een verbouwer te Bovenkarspel bood dezer dagen aan 30 distributiebedrijven, waar onder die van groote gemeenten, kroten aan tegen 4i/2 et. per K.G. Hij ontving 2 bestellingen, ieder van 1 wagon. Een ander verbouwer, "die hetzelfde artikel aanbood, kreeg niet één bestelling. Van de groote gemeenten kwiam geen enkele bestelling in. Ook de Julienne (gedroogde groenten) gaat slecht weg. 'Wij1 hebben er reeds vroeger de aandacht op gevestigd, dat de qualiteit van dit artikel dit jaar zeer goed is. De winkelier behoeft geen Julienne yan het vorig jaar, die minder goed van qua liteit is, te verkoopen» omdat hij zijn voor raad daarvan met vergoeding der vracht, kan terugleveren aan zijn grossier tegen factuurprijte. Het publiek behoeft dus alleen Julienne te koopen van oogst 1917, wat op de pakjes vermeld staat. Met deze Ju lienne is een voedzaam en smakelijk maal te bereiden. MELKjVOORZIENING ZOMER 1918. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 1 Mei vastgesteld de navol gende regeling voor de consumptiemelkvoor- ziening in den zomer 1918. I. Melklevering. Degenen, hetzij dit natuurlijke of rechtspersonen zijn, die in vorige jaren gedurende den zomer ge woon waren melk voor de consumptie te leveren, hetzij rechtstreeks, hetzij door be middeling van tussc'henpersonen, naar be paalde gemeenten, behooren dit ook thans •te doen naar dezelfde gemeenten en op' de zelfde wijze, voor zooveel zij1 zulks gewoon Waren. De zomerlevering en de zomerprijzen zullen gelden tot en met 31 October 1918. Melkinrichtingen en slijters zijn gehouden hunne overmelk ter beschikking van het gemeentebestuur te stellen, hetwelk ten aanzien van de bestemming van deze melk als consumptiemelk eene nadere beslissing neemt. II. Melkprijs, a. de maximum pro ductieprijs, waarvoor de volle rauwe melk af boerderij of zuivelfabriek aan tien melk handel in rekening gebracht mag worden, bedraagt 13 cent per Liter; b. de maximum productieprijs, waar voor jie voile rauwe melk franco melk inrichting of meikslijiterij: aan den melkhandel in rekening gebracht mag worden, bedraagt 14 cent per Liter; c. de maximum consump'tiemelkprijs^ waarvoor de volle rauwe melk of losse ge pasteuriseerde melk afgehaald boerderij of zuivelfabriek aan den verbruiker in reke ning mag worden gebracht, bedraagt 14 cent per Liter; d. de maximum consumptieprijs, waar voor d e volle rauwe melk of losse gepasteu riseerde melk bij verbruikers aan huis be zorgd wordt, bedraagt 17 cent per Liter; e. de maximum consumptieprijs voor gepiasteuriseerde melk verpakt in flesschen wordt bepaald op: 20 cent per 1/1 Liter- flesch, 18 cent per 8/10 of ,3/x Literflesch, 11 cent per i/2 Literflesch, 10 cent per 4/10 of 3/8 Literflesch f. de maximum consumptieprijs voor gesteriliseerde melk verpakt in flesischen wordt bepaald op: 21 cent per 1/1 Liter flesch, 19 cent per 8/10 of ?/4 Literflesch, 111/2 cent per halve Literflesch, IO1/2 cent per 4/10 ol 3/8 Literflesch; g. de maximum consumptieprijzen voor karnemelk en taptemelk worden bepaald op 7 cent per Liter. Wat hebt ge dan. gedaan? De winkelierster heeft me aangeraden den dokter te gaan halen. Hebt gij haren raad gevolgd? Ja, en ik heb Maurice verzorgd zoo als hij 't mij gezegd had. Wat zijt ge toch een braaf meisje! Toe! schatje, kus mij nog eens, ik hou zeer veel van ie!.... Souriquette liet zich niet onbetuigd. Nu, huil maar niet; de dokter keert direct terug en hij heeft gezegd, dat hij broertje genezen zou, fluisterde Henriette in moeder's oor, als deze haar kwartier bereikt had. Eenige minuten later stond de heer Chauny daar. Het meisje had al zijne bevelen stipt uitgevoerd, zoo verstandig, als een groote vrouw het zou gedaan hebben. Gij hebt daar een wonderbaar kind, zeide hij tot Laure, 'die verrukt en tevens wanhopig was. Zij heeft haar boertje zoo goed verzorgd, als gij zelve zoudt gedaan hebben, madame. En hoe stelt het onze jongen? vroeg Roselin, die beefde als hiji eenen oogsiag op zijn zoon wierp, op dien armen Mau rice, anders zoo, woelig en zoouitgelaten, en die daar nu gloeiend rood lag, moei lijk adem kunnende halen, hem ternauwer nood herkennende, hard ziek, verteerd door koorts. Hij1 is niet wel, antwoordde eenvou digweg de dokter. Laure werd doodsbleek. Lieve hemel! mompelde zij', bijna in onmacht vallende, mijn jongen is verloren 1 •—Nu maakt ge het wat te bont, ffiada- III. Bijslag, a. Aan melkinrichtingen* en aan melkslijters kan voor de melk, ge noemd onder d, e en f van het sub' 11 bepaalde, een bijslag van ten hoogste li/j cent voor eiken in consumptie gebracliteu liter melk uitgekeerd worden, terwijl de bijslag voor de melk onder g genoemd ten hoogste 21/2 cent per Liter bedraagt; b. geen bijslagen zullen verleend worden voor melk, welke ten behoeve van bakke rijen, beschuitfabrieken en ijsmakers wordt geleverd; c. melkinrichtingen, zuivelfabrie ken of slijters, die gewoon zijn melk, karne melk of taptemelk in eene andere gemeente in consumptie te brengen, ontvangen den bijslag van de gemeente, waar deze melk geleverd wordt; d. het bedrag van den bijslag zal door den Minister voor elke gemeente afzonderlijk bepaald worden; e. aan het oordeel der gemeentebesturen is, behoudens het sub f en g bepaalde, over gelaten, of een bedrijf als melkinrichting, is te beschouwen. IV. Uitkeering van den hij slag. De uitkeering der bijslagen zal geschieden na goedkeuring van de door Burgemeesters bij het Rijks Centraal Administratiebureau voor de Distributie van Levensmiddelen in gediende controle-regeling en na accoord- bevinding der wekelijks aldaar in te zen den verzamelstaten van de geleverde melk. ingericht volgens, de door bovengenoemd kantoor gegeven of te geven aanwijzingen. VA Ontheffing van de ver plichting tot melklevering, Over melk. Onder overmelk wordt verstaan die melk, welke door inrichtingen en slij ters zelf niet op de gewone wijze in con sumptie kan worden gebracht. Overmelk mag tot zuivel worden verwerkt, wanneer zij niet door den Minister van Landbouw als consumptiemelk is opgeëischt of hier aan door het gemeentebestuur geen bestem ming als consumptiemelk is gegeven. Wijziging van het bedrijf. Wan neer kan worden aangetoond, dat veehou ders ten gevolge van de uitoefening van hunne militieplichten na 1 Augustus 1914 hun bedrijf hebben moeten wijzigen, zoo geldt te hunnen opzichte de verplichting tot melklevering alleen dan, wanneer zij vóór bovengemelden datum gewoon wia- ren melk voor consumpt.e te leveren. VI. .Tekort aan melk. .Wanneer zich in een gemeente een tekort aan melk voor doet, zal na aanvrage van den betrokken burgemeester bij het Rijksbureau voor Melk en Kaas, op1 aanwijzing van dit bu reau, door bijlevering1 van melk in dat tekort kunnen worden- voorzien, totdat door toepassing van de bepalingen van de Ont eigeningswet of Distrib'Utiewet 1916 of op grond van andere voorschriften, de melk- toevoer weer op1 het normale peil zal zijn gebracht, met dien verstande, dat er in het algemeen geacht wordt een tekort aan j melk te zijn, wanneer de hoeveelheid con- 1 sumptiemelk daalt beneden de hoeveelheid, welke overeenkomt met een verbruik van 0.4 Liter per dag en per persoon in de betrokken gemeente. Tot deze hoeveelheid zal bijgeleverd worden in de gemeente, die de aanvrage doet. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 1 Mei bepaald: Het is aan de kaasfabrieken en aan fabrieken van melkproducten verboden om volle zoete melk of ten deele afgeroomde melk te verwerken tot kaas met hooger vetgehalte dan 20 °/o vet in de droge stof. De Minister van Landbouw heeft inet ingang van .1 Mei verboden volle melk te me, zei de dokter. Neen, hijl is niet ver loren, verre vandaar; maar ^k verzoek u kalm te blijven en wel te doen wat ik u zeggen zal zie, juist wat uwe kleine vandaag heeft gedaan en wij zullen hem genezen. Is 'twaar, dokter?... Is 'twaiar?... Ik hoop het. Hij bleef lang aan 't ziekbed. Roselin, die den toestand van zijn zoon inzag gelijk hij werkelijk was, wilde de waarheid weten en onder voorwendsel hem uit te laten, volgde hij den geneesheer naar beneden. Dokter, vroeg hij hem jn den gang, is h et wel waar dat mijn kleine niets meer heeft dan wat keelontsteking? De geneesheer zette een hoogst Beden kelijk gezicht. Een keelontsteking, die erger kan wor den, zei hij langzaam. Ach! mijn God Daar hebt ge het al: ge zijt geen zier moediger dan uwe vrouw. 1Maar, dokter, 't is zoo'n brajve jon gen, mijn eenige zoon!.... De geneesheer kuchte eens, Is hij dan veroordeeld? hernam Ro selin wanhopig. Bijlange piet. Zeg mij de waarheid. Maar gij moet moed toonen. De arme vader wankelde. *t Is dan wel verschrikkelijk, stotter de hij. Maar hij richtte zich op. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1