TWEEDE BLAD. Zaterdag 20 April 1918. N*% 47. Guldön woorden Nieuws Dichters BLAD Onder „Van alles wat" biedt ,,Lux" een keurverzameling van gulden woorden, ge tuigenissen van dichters en geleerden, van een ongeloovigen Ooethe, van een twijfe laar Brentano, enz.: „Men moet de waarheid altijd weer her halen, omdat om óns heen de dwaling altijd weer gepredikt wordt en wel niet door enkelen, maar door de massa:. In tijdschrif ten, op scholen en universiteiten, overal is de dwaling'de baas en zij1 bevindt er zich wel bij en behaaglijk, in het be wustzijn der meerderheid, die op hare zijde is." GOETHE, Gesprache, 124 Febr. 1824. „Toen ik, vroeg aan eenvoudige katho lieke gebruiken ontwend, zonder zegen, door allerlei opvoedingsmethoden overgeleverd aan schijnweterij' en mooivoelerij, zonder geloof ronddwaalde en in Noord-Duitsch- land buiten de kerk strandde, lag ik des nachts in groot zielelijden op mijn leger- stee en dacht na of er dan geen enkel punt was, vanwaar ik om redding kon roepen. Toen herinnerde ik mij', dat ik als kleine knaap menigmaal 's nachts mijne moe der over mij neergebogen zag nederzitten, terwijl zij het „Wees gegroet" en het ge bed tot mijn Engelbewaarder voor mij bad en mij het kruisteeken op het voorhoofd maakte. Daaraan greep ik vast en zocht die kindergebedjes weer bij elkaar; het was de eenige draad waaraan ik mij' gered heb, al het andere baatte niets." CLEMENS BRENTANO, Gesammelter Werke IX, 343. „Wanneer iemand met aandacht de tijden van bloei en verval en de verschillende hervormingen, zooals zij vaak in de kerk elkander zijn opgevolgd, beschouwt, dan zal hij bevinden, dat de oorzaak van het verval in -de kerk gelegen is in verwaar- loozen en het misbruiken van het H. Sa crament des Altaars; van 'den anderen kant echter zal hij gewaar worden, dat de tijden van hervorming en bloei van het kerkelijk leven altijd met een teedere godsvruehl en een jjverig ontvangen van 3:t Sacrament gepaard gingen." Mgr. J. FISHER, St. a us M. L. XXXIX. 33. „De geloovige, die geen sympathie heeft voor den godsdienst, bevindt zich op den weg naar het ongeloof; de ongeloovige, die er genegenheid voor gevoelt, heeft zijn voet gezet op het pad des geloof's, Laten zij slechts beginnen, de godsdienstige waar heden te beminnen en spoedig zullen zij eindigen met haar te gelooven. Zij behoe ven slechts van nabij bezien, zonder af keer beschouwd te worden: wanneer zij met een oprechte ziel in aanraking komen, zijn zij van de overwinning verzekerd. De goddelijke geest, die haar bezielt, deelt haar een heilige aantrekkingskracht mede, waaraan niets weerstand biedt dan ver steende harten." BALMES, Brieven aan een Twijfelaar, 25ste Brief. „Ik zou wel eens een onbevooroordeeld matig, kuisch man willen vinden, die het' bestaan van God en de onsterfelijkheid der ziel loochent; deze zou minstens onpartijdig zijn; maar zoo'n man is er niet. LA BRUYERE, Caracteres i6. BERNARD VERHOEVEN. II. Een dichter moet muzikaal zijn en schil derachtig, zeiden we den vorigen keer. Niet alleen voor het gehoor: ook voor het oog moet hij werken. Doet Verhoeven dat ook? Dat wil zeggen: zet hij 'n mems-ch, 'n huis. 'n groep-, 'n sitraait, 'n stad, 'n landschap voor ons neer stralend van 's dichters ontroering natuurlijk maar zonder ver deren omhaal, zonder veel gezwam, zonder tirelantijntjes? Zoodat de voorstelling hoofd zaak blijft, en niet de gevoelens van den dichter domineeren? De kalmte van den landweg zonder auto-getoet, de triomf van den sterrenhemel zonder inlichtingen van 'n „sterrekundige", de spiegeling van den vijver zónder 'n wasch vrouw. Gelijk He- lene Swarth dat kan, en zooveel anderen: De sterren bloeiden in den zomernacht; De zuidewind suisde in de hoornen zacht. Op d' oude huizen trilde manelicht, Hun oogen loken stil de zwanen dicht, Die straks nog dreven op de donkere gracht. De sterren bloeiden in hun ilonker- piraicht. Of Qezelle: De rave trekt met trage veders-lagen voorbij mij', zwaar en zwart. Doet Verhoeven zoo ook? In alle geval 's z'n hand zeer onvast, als ze penseel, etsnaald of stift voert. Z'n oogen scheme- ren van alles wat hij hoort. Pater Molken- boer heeft er op gewezen in „De Bei aard" i)j zejfs bij zijn visioenen ziet men niet en zijn Aquarellen stellen niets voor. Inderdaad, wat voor 'n teekening komt er door deze verzen voor m'n oogen? De nevel bet al als een kille sprei Mijn huivrend lijf, 'dat trilt van tegen- W HHjj Hij zuigt mijn poriën zoo traagkens in, IJl en onzeglijk en toch zoo nabij'. Is dat een schilderij'? Ik zie niets in de lijst als veel grauw, 'k Hoor veel over 't lijf van Verhoeven. De voorstelling is overgoten, verdoezeld, vertroebeld door de mededeelingen van den dichter over z'n eigen. In 'de „Studiën" van Maart noemt pater Vogels onzen dichter een echo van Ge- zelle. 't Js niet aangenaam voor 'n woord kunstenaar 'n naklank genoemd te worden. Want voor hem geldt 't: Alleen een króón is: eigen schoon. En een verwijzing naar Gezelle! Daar voelt 'n gewoon sterveling zich bij' als 'n broekmannetje bij een broer, die geloot heeft. Van zelf geldt dit niet voor alle, ook niet voor vele gedichten van Verhoeven. Over 't algemeen heeft hij een eigen geluid. Doch de felste illustra tie van het woord van pater Vogels staat in „Van Onzen Tijd". Verhoeven beschrijft het heerlijke binnenvallen van het morgen licht door de kerkvensters. De heiligen, die er op staan gekleurd, verliezen hun onder scheidene tinten, de luister verbleekt, ze gaan op in de effen klaarte van het licht. De oud-beminde vensterverven krijgen Een brand van pure gloeden zonder grond, Waarin het licht de lijflijkhéid ont bond, En heil'gen in verklaarde statie stijgen. Verzaligd als uit visioenen nijgen, Waar vormen, lijk doorzichtig en door zond, Tot klaren waas vervluchtigd, in den bond Van verwe en gloor, die in elkander 1 zijgen. Een gazig-ijl, doch kleurenlicht gordijn Glanst voor der zaligen verpuurde glorie Met vlokjes licht doorzeeft de zonne schijn Het g'lasj tot met een kruis-rozet om kleed Van vleugen kleur, de Ood-mensch viert victorie Met de mandorla om zijn eigen leed. 2) Dit is werken voor het oog. Een poging- om te schilderen met woorden. Een sonnet met de beschrijving van 't geen de dichter 's morgens zag. Ik kan de tweede strofe niet genieten, omdat ik ze niet versta. Het woord mandorla van den Iaalsten regel leerde mij1 m'n Italiaansch woorden boek. Maar de inhoud is me wèl duidelijk. Echter iets Verhoevensch valt er niet aan te bespeuren, 't Is een vondst van Gezelle, heelemaal, die veel zuiverder is te werk gegaan. En een smetteloos gedicht heeft .voortgebracht. Zoodat het verre West- Vlaamsch ons veel nader staat, dan het Hollandsch. Wat mag Verhoeven hebben bewogen om Gezelle na 'te schilderen? Me dunkt, dat het niet juist is Verhoeven een echo van Gezelle 'te noemen, gelijk Vogels het deed. Een echo van Gezelle zou veel zuiverder klinken. Luistert eens naar den Meester: DE RAMEN. De ramen staan vol heiligen, gemiterd en gestaafd, gemartelaard, gemaaigdekroond, gehertoogd en gegraafd die 't branden van het ovenvier g'eglaasd heeft in clen scherf, die, glinsterend, al de talen spreekt van 't hemelboogsch geveif. Doch schaars 3) is heronsteken in den1 oosten het geweld der zonnevonke en valt zij' op de heiligen, zoo smelt 'L samijtwërk uit den mantelworp, *de goudware 4) uit de kroon, en alles, even wit nu, blinkt en bliksemt even schoon. Verdwenen zijt gij', hertogen en graven, zoo zaan; 5) verdwenen, maagden, martelaars en bisschoppen: voortaan geen palmen, staven, stolen meer, 't is alles henen, tot een helderheid gesmolten in een zonnelicht in God. 6) Hebt u het verschil gehoord en de over eenkomst? En wie heeft het gewonnen? Bewondert de verdeeling bij Gezelle, zoo evenwichtig. Eerst, in den allervroegsten morgenstond, de geschilderde ramen. De heiligen, bisschoppen met myters op, en den staf in de hand; maagden met de maagdenkroon, hertogen en graven ze prijken in al de kleuren van den regen boog. Maar de zon begint "te schijnen achter de ramen en de heiligen gaan aan 't schitteren; 't is of. ze worden aange stoken, of ze branden, of ze smelten in den zonnegloed! Niets, is er van hun onder scheidingsteekenen meer te herkennen. Alles is ondergegaan en verdronken in het witte licht van de geweldige zon! In de laatste strofe: een stilzwijgende vergelijking: zoo verbleekt de eigenheid van allen ouderdom, van allen stand, van alle kunne, van alle menschen, zoodra het Groote Licht van 1) Januari 1918, bldz. 456. 2) „Van Onzen Tijd", 12 Jan. 1918. 3) nauwelijks. 4) 't goudwerk. 5) zaan dadelijk. 6) Rijmsnoer, Jl, 127, den Hemel God ze bestraalt in de eeuwigheid en heeit alles maar één ge dachte meer en één wil. Verhoeven dicht veel. Haast in ieder tijd schrift van rechts zie je zijn naam. Hij geeft rijp en groen. Eigen zang en echo. Wie op e'en goeden naam staat, geeft slechts rijp en eigen werk. H. LINNEBANK, Kruisheer, Uden, Lentemaand, 1918. O klokken vsm ts lands!.,.. /t ls7 schoon/waïuieer-des beêklok klinkt, en 't smeltend stemgezueht der klokken uit den toore zingt in 't walmen van de lucht N GylGésiè'I}. 'n Gloed van klare klokkenklanken komt mij tegen langs lentelanden'k mijm're en sta ontroerd In hunne melodieën is er iets gelegen, dat mijne ziel ver van hier henenvoert Drie jaren treed ik dolend over vreemde wegen, het knellend ballingsjuk om 't lijf ge snoerd Doch, immer zijgen stille zaligheid en zegen in mij weêr, wen 't blij klokkenklinglen roert, Mijn God, Gij' weet, waarom ik in uw groote velden zóó graag blijf luisteren naar den diepen Vlokkenklang! Alsof hij m' iets van 't lieve moederland vertelde O klokkeliedren, blij of treurig naar ge lang uw tonen fee-st- óf doode-maren melden! O klokken van te lande! Ik min uw groot- schen zang! H. BOGAERTS, Missionaris. Belgisch vluchteling. ALKMAAR. DISTIBUTIE KAAS 20+. De Directeur van het Distributiebedrijf verzoekt H.H. Detaillisten in kaas in af wachting eener nadere regeling, voorzoo ver zij deze soort kaas nog niet hebben afgenomen, en daarvoor 'toch in aanmer king wenschen te komen, zulks aan het Bedrijf kenbaar te maken. INGEKOMEN PERSONEN. M. J. Hazes, R.K.,, hulp jn de huish., Tuinstraat 5, Hoorn. *T. Spruit, N.H./ R.K., arbeider, Jaagpad 35, Nieuwe Nie- dorp. P. van der Veer, O.K.,, scheeps timmerman, le Lan-ddwarsstraat 9, Acht- karspelen. E. Schreuder, geen, z., Huig- brouwerstraat 6, Hoorn. B. W- Boots, R.K., smid, Landstraat 45, H.H.Waard. E. VIugt, R.K./'N.H.. lompensorteerder, L. Oudorp 7, Velsen. - A. H- J- Spee, R.K., los werkman, le Kanaalstraat 15, Watergraafsmeer. C. Liefhebber, N.H., db., Hekelstraat "20, Barsingerho-rn. S. Kalff, R.K., db., 21 Kabelstraat 8,, Rijswijk. A. C. Gijzen, R.K., arbeider, Paijglop 22, de Rijip. J. Kókelaar,, N-H-, barbier, Laat 139, Haarlem. A. M. Boetje,, D.G., bezoekster Tuberc., Zuiderhoutstraat 3, Haarlem. H. A. Ko°', N.H., z,, Veer- straat 1, Utrecht. F. C. de Graaff, D.G./Rem., w'erktu'-g. ingenieur, Kennemer- straa-tweg 38. Sloten. C. Groen, R.K., beambte post, Tuinstraat 6j, Boxtel. J. W. van den Heuvel, R.K.,, .tuinman, Stuarts-traat 39. Amsterdam. H. J. Smit. R.K., koopman, Nieuiwesloot 125, Helder. F. Dros, N.H., z., Verdronkenoord 22, Texel. C. Beemsterboer, R.K., db., Fnidsen 95, Uitgeest. G. F. Sonnevelt, Ger., z., Fnidsen 44, Nijmegen. F- Kars, N.H.,, z., Eendrachts-traat 14, Hel der. W- F. Kuit, H-Ap.„ schilder, To-u-s- saintstraat 17a, Beverwijk. Wed. Hartog- van der Luur, N.H., z., Wes-terweg 41. Den Haag:. Wed. A. Willemsen, N.H.. z., Hoogstraat 12a„ Gouda. J. F. van Duinen, N.H.,, brugknech-t, Noorderkade 1. Heerewaarden. J. va* dec Steen, ge n, korenmolenaar, Achterweg 23, Wieringer- waard. G. Mulder, N.H.,, db„ Achter weg 23, Wieringerwaard. D. Reekers, R.K., arbeider H. S. M., Breedsfraat 7, Balk. I, C. Koppejan, N.H., z., Wil- helminalaan 12, Amsterdam. C. Boeke, N.H., z., Oudegra-Cht 283, Engeland. P. Zwart, N.H., scheepstimmerman, le Kanaalstraat 18, Zaandam. K. Barnard, N.H., z., Tuinstraat 4, Den JHUag1. S. .Veenstra, G.K., banketb.bed., Lange- straat 63, Leeuiwarderadeel. F. Brug- gink, N.H., sigarenmaker, Laat 2, Amster dam. J. 'Alles, R.K., db., Fnidsen 95 Schermerhorn. G. Kroese-Schermerhom, N.H., z., Stationsweg 33, ambtshalve. P. S. Verberne, R.K., timmerman, Linden- laan 45, Blokker. A. Beerepoot, R.K., z., Laat 37, Leiden. N. Stougje, N.H., db., Oudegraoht 34, Nieuw Helvoet. M. Ouwehand, N.H., gep. onderwijzer, Stationsstraat 81, Katwijk. C. C. Kohl- brugge, E.L., winkeijuffr., Tuinstraat 31, Amsterdam. P. Sieuwerts, N.H., tim merman, Klein Nieuwland 2, Den Haag. G. M- Melker, R.K-, db., Langestraal 63, Amsterdam. j. A. Wuijister, N-H., schrijver b. d. politie, Ged. Nieuwesloot 79, Tiel. H. Zaadnoordijk, N.H., onder wijzer, Baansin-gel 1, Enkhuizen. S- 5- Raucamp, N.H., gep., Hoeverweg 27, Ber gen. A. Boersma, N.H., db., Stations weg 174, Heiloo. A. Zwaan, N.H., db., Laat 179, Egmo-nd aan Zee. K. Kramer, O.K., db., Metiusgracht 8. Ber gen. K. F. Kusch, R.K., schoenmaker, Laat 74, Heiloo. H. W- Bruins, O.K., z., Houttil 5, Apeldoorn. J. M- Cunen, R.K., winkelbed., Langestraat 13a, Oss. R. Koster, N.H., z., Lindenlaan 93. Nieuwe Niedorp. "J. van Zweden, G.K., z., Gashcuderstraat 9, 'Amsterdam. M. van Schagen, R.K,, z., Noorderkade 19, Amsterdam. Wed. de Quartel, N.H.. z., Kinheimstraat 7, Haarlem. Jj. Bak ker, Ger., ass. iin de huish., Zeglis- 42, Helder. W- Dijkstra, N:H., boekbinder, Forestusstra-at 1, Amsterdam. A. F, Rombout, N.H., werkman, Baangracht 16. Apeldoorn. J. 'J. I. Feringa, geen, leer- ares Vakschool, Lindegracht 216 Winscho ten. C. M. E. Sluijter, R.K., z., Oude gracht 184, Haarlem. O. van der Pol N.H., db, Oudegraoht 130, Amsterdam. T. A. j. M. Mertems, R.K., adj. insp der dir. bel., Cabeljaustraat 10, Ooster hout. J. Vrooland, O.K., db., Ramen 4. Amsterdam. VERTROKKEN PERSONEN. G. H- Rubingh, geen. db., Zeglis 45, Amsterdam. J. D. P. Rosier, y.H., 'kok. Geesterweg 1, Wageningen. IWed. K. Óver, N.H,, z., WesterWeg 41, Utrecht. E. van der Bijl, G.K., db., Geest 34, Utrecht. H. Óver, N.H./D.G,, arts. Vierstaten 1, Utrecht. J. M. Swart, R.K., winkeijuffr., Lamgestraat 39, Leiden. C. J. Voskuil, R.K,, lijnWerker, Lom bardstraat 3, Oudkatspel. A. Overhand. N.H., zeeman,, Oudegracht 192, Rotter dam. J. F. J. Atkins, N.H./R.K., z., Koorstraat 47a, Rotterdam. S. v?n Qetsen, N.H., amb-t. H.S.M., Westerweg 25, Lichtenvoorde. A. Kwak, N.H.. schip persknecht, Zeglis 128, Oterleek. J. H. Bekker, N.H., winkeijuffr., Verl. Land- straat '34, Amsterdam. J. van der Wal, geen, z., Zuiderhoutlaan 4, Har- lingen. J. Hoogland, N.H., z., Zuider houtlaan 4, Barradeel. J. Boon, R.K., db., Kennemerpark 6, Bergen. J. J. Stevens, R.K,, schrijver b. d. Politie, Lan gestraat 38, Eindhoven. E. M. Slaman- Koster, R.K., z., Westerhofje 17, Leiden. O. Bloothoofd, R.K., db., Appelsteeg I, Oudorp. W. Alfrink, N.H., Alkm. ijzergieterij', Baaupad 26, Uitgeest. A. E. M. Hanlo, R.K-, adj. ing. H. IJ. S.M., Verdronkenoord .123, Amsterdam. T. G. I. Wight, N.H., ambt. H. IJ. S. M., Spoor straat 62, Gorinchem. A. E- Klaver weiden, R.K., z. Kweerenpad 19, Deven ter. J. P. van Leeuwen-Rijlaarsdam, N.H., z., Hofstraat 7, Rijswijk. D. L. Beijneveld, N.H., onderwijzer, Baangracht 4, Bergen- B. Schuit, R.K., db., Westdijk 4, Egmond-b:nnen. "A. Ousen, N.H., kok, Nieuwesloot 49, Kerkwijk. -N. Kaan, N.H., z., Langestraat 52. Anna- Paulowna. H. van der Wel, N.H.. db., Stationsweg 23, Amsterdam. N. jonker. N.H., db., Zeglis 131b, Nfbbixwoud. 'Wed. C. Sieffers, N.H., z., Steijnstraat 35, Winkel. C. Beemsterboer, R.K., db., Westdijk 9. Uitgeest. A. M. Kerk- hoff, R.K., z., Jul. van Stolberglaan 2 Hoorn. A. H. Rusdh, D.G., db., Spoor straat 27, Amsterdam. J. Jonker, R.K., boerenknecht, L. Oudorp- 43. Grootebrock. M. C. Brumsen-Kerkhöff, E.L.. z., Wesiterweg 29, den Bosch. H. A. Duits. N.H., barbier, Houttil 9, Haarlem. A. M. Brand, R:K., Witikelbed., Snaar- manslaan 97, Haarlem. W. J. Bulens, C.G./N.H., kru'deniersbed., D-"Uivenlaan 15. Leiden. J. O. Jungsit, N.H., arbeider, Omval 42, Óudorp. E. de Boer, N.H., 7.., Bloemstraat 1. Rotterdam. - C. van Rossem, R.K., z.. K'ennemerstraatweg 69, Bergen. G. J. Hermes, R.K-, kantoor- bed., Kennemerpark 31, Schermerhorn. G. J. J. Klaassen, R.K., kunstschilder, Nieüwpoortslaan 145, Hoorn. J. N. Schot, N.H., arbeider, Noorderkade 14, Hel der. Wed: C. Duinker, D.G., z., Hof 2a, Loosdrecht. Wed. A. Poortenaar. N.H., z., Doelens,traa-t 3, Castricum. R. Dijkstra, N.H., db., Boterstraat 20, Harlingen G. van Stripriaa-n, N.H. leer!. Am.school, Laat 113, Haarlem. C. Mooij, .R.K-, z., Lindengraciht 29, Am sterdam. J. Alles, R.K., z., fnidsen 95. Schermerhorn. J. C. Rozen, R.K., db,, Nieüwpoortslaan 46, Oisterwijk. A. W- Borgsteijn, R.K-, db. Emmastr.iat 58, BIoc- mendaal. F. H. R. Delachaux, R.K-, contr. opium regie, Emmastraat 4, Den Haag. S. A. Hoogland. N.H., broodb - knecht, Houttil 5, Amsterdam. H- J- M. Brunklaus, R.K., z., Zijdam 6, Am sterdam. M. W. A. Aikema, N.H.. z., Westerweg 50, Grootegast.' P. Mettes, R.K-, db., Magdalenens.traat 7, Castricum. Wed. de Vries, G.K-, z., Nieuwesloot 119, Amersfoort. W. Zwart, O.R.C.,' db.. Magdalenenstraat 20. Egmo-nd ai Zee. J. Egmond, N.H., ad.i. commies 'ter Secr., Van der Woudestraat 56, Schoterland. Hoofd van een gezin. PLAATSELIJK NIEUWS. WARMENHUIZEN. Uitvoering. De uitvoering van de R. K. Tooneel- en Zangvereenigin-g „St. Joseph" is schitterend geslaagd. Het blij spel „De hoed van Italiaansch s-troo" werd door alle spelers flink vertolkt. De heeren zangers waren gelukkig met de uit te voe ren zangnummertjes, en de zaal was flink bezet. Het langdurig, krachtig applaus ge tuigde van veel pret. Prijsuitdeeling. Dinsdagmiddag was er prijsuitdeeling in het Patronaat; alle R.K. kinderen waren in feestdosch aanwezig en met hen vele ouders, familieleden en be langstellenden. Eenige heeren studenten fun geerden als leiders van de pret. Een prijsje voor -getrouw kerkbezoek, een glaasje limo nade. een gemeenschappelijk lied en een paar tooneelstukjes gaven veel feestvreugde. Het was een leuke en gezellige verpoozing. ASSEN DELFT. „G o e d W o n e n." Deze vereeniging hield den 16' dezer haar jaarvergadering. De .Voorz., de heer Boevé, opende, waar na de notulen werden gelezen door den Secr., den heer Barnhoorn. Deze werden onder dankzegging gearresteerd. De kas rekening sloot in ontvangst en uitgaaf op f 2549.44i/3. Aan huur hadden de 13 wo ningen opgebracht f 1560.20. De balans gaf aan bezittingen f25370.90 en aan schul den hetzelfde bedrag met een winstpost van f 149.18. De winst- en verliesrekening sloot aan beide zijden op een bedrag van f 1629.13. De Raad van Commissarissen adviseerden tot goedkeuring der rekening, zoodat het bestuur werd gedechargeerd. Het bestuur stelde voor de winst over 1917 ad 1149.18 aldus le verbruiken; le. Rente aan aandeelhouders f 24.80; 2e. een extra storting in het onderhoudsfonds ad f 40.S5; 3e. een extra afschrijving op eigendommen ad f 83.53. Dit werd met alg. stemmen aangenomen. De -heeren Barnhoorn en Winter werden met algemeene stemmen op één na tot bestuurslid herkozen. Verder werden nog een aantal huishou delijke zaken besproken en besloten dat m de volgende jaarvergadering 4 buitenge wone aarideeien zullen worden uitgeloot. Hierna sluiting. Het h u I d e b I ij k aan Burgemees ter De Boer. De inzameling voor het huldeblijk heeft een zeer bevredigend resultaat. In een bijeenkomst van een vijf tigtal ingezetenen dezer gemeente fs b-tsloien den aftredenden Burgemeester rijn geschil derd portret aan te bieden om liet in de raadzaal een plaatsje te geven. De vergade ring benoemde een commissie, bestaande uit de heeren wethouders Veenbocf en C. IJz. Kleijn en de heeren Boevé, Barnhoorn. Peij-s en De Jong, om het plan ten Uit voer te brengen. Zijn EdelAchtbare is zeer met het plan ingenomen, doch hoopt, ddt men zich daarvoor niet te groote financieele offers zal opleggen. Distributie. Van 21 April tot 4 Mei wordt verkrijgbaar gesteld op: Bon 15: 4 K.G. aardappelen; bon 14: t/2 ons gort; bon 19: 2 ons br. boonen.; bon 1 van de peulvruchtenkaart: 4 ons erwten; bon 14: li/a ons bak- en braadvet; bon 7: 5 ons kindermeel; bon 13: 1 pak kaarsen; bon .1: 3 ons kaas-; bon 10: i/2 ons zeep-. SCHAGEN. Op 'de laatst gehouden algemeene vergadering van de St. Lodewijks-vereeni- jing werd in beginsel besloten door het bestuur een Fonds op te richten naast de St. Lodewijks-vereenigfng: een Fonds tot geldelijke ü-itkeering bij overlijden, mits ge noegzame deelname bestaat. Levensmiddelenbedrijjf. Verkrijg- baar op Bon No. 80: 1 ons- bak-' 'ui braadvet. Politie. Verloreneen duimstok. BERGEN. Volkshuisvesting. Toegelaten is als vereeniging, uitsluitend ter verbetering der volkshuisvesting werk/.aim: R. K. Wo- ningvereeniging „Roomsche Act e Bergen (N.-H.). HEEMSKERK. L. T. B. Op de Woen-.dagavond ge houden ledenvergadering werden belangrijke zaken behandeld. Eerstens werd den leden meegedeeld, dat er een commissie benoemd Was om uitvoering te geven aan 't voor schrift van den Minister, dat ieder, daartoe in staat, zelf aardappelen, peulvruchten tn groenten moet telen. De Voorz. en Secr. van den L. T. B. hebben ook zitting in die commissie, zoodat met de belangen der leden rekening- gehouden zal worden. Tot afgevaardigde voor de A'gem. Verg. werd benoemd de heer Q. de Ruijter, voorz. Besproken werd de a.s. palp-compagnc. Voor de regeling ervan werd het Bestuur uitgebreid met de heeren A. Schuijf en Au-g. de Wildt. Tot leden van de hooivorrierings-commis- sie werden benoemd de heeren van het Dag. Bestuur van den L. T. B. Door den heer O. Verduin, Voorz. van de Vakgroep- Tuinders, werd verslag-gedaan van de levering s-lappe mest en de moeilijk heden gereleveerd, daarbij ondervonden. Verder hetgeen gedaan was, om van den Minister bew-a-arloon te krijgen voor duin- zandaard-aippelen, met dit resultaat, dat de Minister weinig op heelt met de teelt van aardappelen jn de duinpannen en ook van geen verhooging wil weten. Met 't voorstel, om -hier ter plaatse een brandstoffen-commissie aan te vragen, konden allen meegaan. Hierna sluiting. WORMERVEER. Examens. ,Vcor het diploma van den handelscursus de Hanze slaagden na afge legd examen in dubbel boekhouden, han- delsrekenen en handelsrecht mej. j. van Wijk en de heeren C. Veenis en W. Kamp te Krommenie en P. Winkelaar, alhier. Benoemingen. Tot voorzitter der Commissie tot wering van Schoolverzuim werd jn de laatste vergadering, m plaats van den heer P. van Son, die wegens ge zondheidsredenen bedankt 'had, benoemd de heer N. Mattliijsen, terwijl to-t secretaris werd herbenoemd de heer S. JHuijbinck. Levensmiddelen. In de week van 22 tot en met 28 April zij-n op onderstaande roode bonnen de daarachter genoemde re- geeringsgoederen .te verkrijgen: Bon 11 zandaardappelen 1 K.G.bon 12 zandaardappelen 1 K.G.; bon 13 peul vruchten 1 H.G.; bon 14 zandaardappelen 1 K.G.; bon 15 distributie-kaas 20 -j- I H.G.; bon 16 gort i/2 H.G.; bon 17 peulvruchten 2 H.G.; bon 18 vet j/2 H.G. bon 19 aardappelen 2 K.G.; bon 20 dag kaart; bon 21 dagkaart. Op bon 19 mogen alleen Donderdag tot en met Zaterdag aardappelen afgeleverd worden. Het menu voor de Gemeentelijke Cen trale Keuken luidt: Dinsdag erwtensoep, inleveren bon 13; Woensdag' selderijsoeji, inleveren bon 20; Donderdag stamp-pot uien, inleveren b-on 11Vrijdag groeutensoepj in leveren bon 21Zaterdag stamppot savoij'e- kool, inleveren bon 12. Het rantsoen voor zieken en zwakken op groene bonnen is voor de volgende w'eek: Bon 18 havermout 'li/2 H.Q.bon 118 rijst 2lh H.O.bon 218 vet 1 H.O.; bon 318 peulvruchten 5 H.G. In de week van 21 April tot en met 27 April zijn op de oranje bonnen 64 tot en met 70 verkrijgbaar 1 Liter melk ad II cent. LANGENDIJK. S 1. J o s e ph v er e e n igi ng. Deze vereeniging vergaderde Donderdagavond jn café Beers. Na opening en notulen, werd aan de orde gesteld een voorstel tot het nemen van aandeelen in het hotel „de Burg" te Noordscharwoude, in te richten als R. K. Vereenigingsgebouw. De Voorz. deelde mede op het laatste uur te hebben vernomen^

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5