No. 49 Donderdag 25 April 1913 12e Jaargang Bur BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. DIT BLAD VERSCHUNT DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. n. K. NIEUWS» EU ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-ROLLAND Stad en land binnenland. van HET binnenhof. Uitgave van de Naamtooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huis. f 1.15 Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad fl.55 fO.05 0.05 ADVERTENTÏÊN: Van 1—5 regels0.62« Elke regel meerj 0.12" Reclames per regelJ 0.35 Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. 10.40 DE ADVERTENTIEPRIJS IS VER HOOGD MET 20 OORLOGS- TOESLAO. in crisistijd. III. Welk voorbeeld zal thans Holland vol gen? Zullen wij als de Chineezen van Europa ook in dit opzicht, in deze zaak van urgent belang, veel te lang te laat blijven komen? Zullen wij nog langer blijven moppeien op Posthuma, zullen wij nog langer gemoe delijk blijven philosopheeren over het feit. 'dat de tjjden toch heusch nog, nooit zoo raar, zoo vreemd, zoo beroerd waren? En zullen we nog langer niets doen? Het beschaamt ons, dat naar wij mt goede bron vernemen de Duitsohe re geering de Duitsche krijgsgevangenen hier te lande opdroeg jndien de Nederland- sche regeering zulks wenschen mocht land ten gunste van de Nederlandsche voed selvoorziening te ontginnen, en ons daar door als het ware een lesje moest geven in oorlogs-oeconomie, waarin de Neder landsche regeering en het Nederlandsche volk zoo èrg hardleersch schijnen te zijn. Meerdere teekenen wijzen er op, dat men zich hier te lande van den noodtoestand bewust werd, en dat men de handen aan 't werk wil gaan slaan. Goddank! Eigenlijk had de regeering 'moeten be rekenen, hoeveel H.A. er nog gescheurd moesten worden, wilde Holland zijn be woners kunnen voeden, eigenlijk had de regeering tot het scheuren van 'die hoeveel heid H.A. land moeten dwingen, met dien verzachten dwang, dat de landbouwer een zóó hoogen .prijs voor zijn product kon bekomen, dat hem boven de productie kosten een behoorlijke winst verzekerd! was. [Hoe hooge prijzen zullen wij wel niet moeten betalen voor de ladingen graan, die wij, o zoo misschien! uit Amerika zullen krijgen?] De regeering had de landbouwers moeten dwingen, met dién verzachten dwang ook: dat de landbouwer niet héél zijn teelt behoefde af te staan. Het ziet er echter niet naar uit, dat er in deze dagen van de regeering nog zulke doortastende maatregelen zullen komen: de premie op het scheuren yati grasland zal de voornaamste prikkel blijven tot het ver bouwen van voedingsgewassen; het Neder landsche volk zal zich aan den boer moe ten toevertrouwen, die vanaf zijn stand punt redeneert, dat een boer toch niet alleen voor de liefdadigheid werken kan en mag.... Waar nu van de regeering de groote leiding inzake teeltregeling en teeltdwang niet krachtig genoeg uitgaat, daar dienen de afzonderlijke gemeenten zoo krachtig moge lijk den teelt van voedingsgewassen te be vorderen; de regeering heeft door Jiare laatste circulaire aan de gemeentebesturen inzake verbouwing van voedingsgewassen, óók door particulieren, het sein daartoe althnas gegeven. Vooral de grootere gemeenten met dich tere bevolking hebben in het Jcomende jaar hongersnood te duchten, wanneer zij zelf niet zorgen, dat een flinke eigen productie den misschien en wellicht te geringen aan voer van elders in kwade dagen kan aan vullen. Alle streven naar voedselproductie moet ernstig worden gesteund, en particu lieren mogen ervan doordrongen worden, dat zij door het bebouwen van een gehuurd' stukje land, zichzelf direct en de samen leving indirect een dienst bewijzen, dat zij in komende dagen misschien nog eenmaal zullen kunnen getuigen; mijn tuintje heeft mij .toch maar van den honger gered. 't Zijn sombere vooruitzichten, als wij «dringend zulke maatregelen moeten aanprij zen. Zeker! en dat mogen wij ons nu ook biet meer verbloemen. Wanneer de gemeentebesturen en de par ticulieren nu maar al het mogelijke in het werk Stellen om de productie van ieder plekje grond, dat redelijkerwijize voor den teelt benut kan worden, zoo hoog moge lijk op te voeren, dan maar Üan ook alléén „zal er in Nederland geen hon ger geleden worden". Dan zaf het ergste geweken zijn, doordat wij, alléén betrouwend op éigen kracht en vermogen, den honger van ons geweerd zullen kunnen houden. Dan zullen wij ons alleen nog we derom naar Duitsch voorbeeld opoffe ringen moeten getroosten, ons aanpassend aan de omstandigheden en alzoo per slot van rekening nog een „normaal ccisisleven" leidend. Hierover in ons volgend slot-artikel. NEDERLAND EN DE OORLOG. HENNEN EN HANEN. De Minister vao Landbouw heeft d.d 22 April verboden de aflevering van hen nen en hanen, alsmede het vervoer van hen nen era hanen, uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des lands, hetzij in of buiten die gemeente gelegen., DE CENTRALE KEUKENS EN DE DISTRIBUTIE In een circulaire aan de gemeentebestu ren heeft de Minister vin Landbouw me degedeeld, dat hoezeer hij het zou betreu ren, indien de Centrale Keukens in haar nuttige werkzaamheden zouden worden be nadeeld, hij met het oog op de beperkte voorraden levensmiddelen, hier te lande aanwezig, geen extra hoeveelheid levens middelen kan beschikbaar stellen veor die keukens. De minister is echter bereid, hoeveelheden levensmidde'en, die even tueel in de gemeenten in beslag worden genomen en die niet zoo groot zijn dat zij voor distributie onder alle ingezetenen in aanmerking komen, te bestemmen voor de centrale keukens. EENHEIDSWORST. In de week van 1520 dezer is er 8822 K.G eenheidsworst afgeleverd. Er was na die levering een achterstand van 1.140 890 K G., en sedert is er nog 771.908 K.G. toegewezen. UITBUITERS. De O. W. koorts is cog niet uitgewoed; Nu het „gouden" tijdvak voor den expori- handel voorbij is, zijn er nieuwe sollici tanten opgestaan voor het zoozeer be geerde „O W."-vak. Wij bedoelen hiermede de winkeliers en kleine handelar n, die den huid;gen nood van het volk exploiteeien en uitbuiten Niet dat zij alléén in deze schuld zouden hebben, maar wanneer men de ftappante staaltjes hoort, m iet men wel tot de over tuiging komen, dat men er absoluut geen bezwaar in ziet, thans woekerwinsten te maken, zóó hoog dat het meest afgestompte rechtvaardigheidsgevoel er tegen in opstand komt Wij willen de winkeliers en handelaars in kwestie op een ernstig gevaar wijzen, dat zij door deze praktijken loopen en waar door helaas ook weer de goeden met de kwaden zullen lijden. Bij de onlangs plaats gehad hebbende opstootjes hebben heel wat winkeliers groote schaden aan hun eigendommen zien toe gebracht door het opgehitste volk, door een, men zou haast zeggen systematische, vernieling en plundering Toen is er voor de winkeliers een lans gebroken in verscheidene manifesten en proclamaties Zij konden toch niet aanspra kelijk worden gesteld voor de heers chende sc'caatschte en het nijpend gebrek. Maar wanneer de winkeliers zich nu meer dan ooit aan woekerpraktijken gaan over geven, dan vreezen wij voor hen het ergste bij eventueele nieuwe opstootjes. En dan zullen zij het toch wel grootendeels aan zichzelf te wijten hebben. HET NEDERL MOTORKOTTER SCHIP „MEEUW" GEZONKEN. Volgens te Rotterdam ontvangen bericht, is het Nederlandsche motor-Kotterschip „Meeuw", op reis van Londen naar Rot terdam, ai April in de Noordzee door een Duitsch watervliegtuig tot zinken gebracht. HET UITVAREN ONZER VISSCHERSVLOOT. Naar men mededeelt is de toestemming tot het uitvaren van een deel der stoom- visschersvloot ter kustvisscherij zeer spoe dig te verwachten. NEDERLAND—DUITSCHLAND. Te Den Haag liepen de laatste dagen onrustbarende geruchten omtrent een ulti matum, hetwelk door Duitschland tot onze regeering zou zijn gericht en waarbij Duitschland zou gedreigd hebben onze ha vens te bezetten, indien wij niet aan zekere Duitsche eischen toegaven. Van een zoodanig ultimatum is ter be- voegder plaatse niets bekend. Men boude de hoofden foch koel: men spreke toch niet zoo Jicht van een „ulti matum". Gelijk bekend hebben op dif oogenblik onderhandelingen fusschen de Duitsche en Nederlandsche regeeringen plaats over een economische overeenkomst. Bovendien moet een vergelijk worden getroffen, waardocr Nede'rlandsche schepen ongestoord naar overzeesche havens kunnen vertrekken, wan neer Nederlandsche schepen van 'overeen komstige tonnenmaat "an overzee in Ne derlandsche havens binfténloopen. Deze on derhandelingen, die zeer moeilijk zijn dooi de verscheidenheid der belangen, gaan on- 'gehinderd voort. Wel heelt .Duitschland be paalde wenschen uitgesproken, die echter volgens de „Nrd. D. Allg. Zeit" gegrond zijn op bestaande verdragen, „waarvan de rechtmatigheid aan de Nederlandsche regee ring 'niet onbekend kan zijn." CACAO EN BONBONS. De Minister van Landbouw heeft ver boden cacao te verwerken tot chacoiade, bonbons of in welken anderen vorm ook. GELE WAS. De Minister van Landbouw heeft thans een maximum-kleinhandelsprijs voor zuiver geel bijenwas vastgesteld op f 6.25 ner K.G., onder voorbehoud, dat de verkoop gescheidt over de toonbank en tot een hoe veelheid van ten hoogste 1/2 K.O. („St.-Ct.") NUCHTERE KALVEREN. Vanwege het Ministerie van Landbouw wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat de taxatie van nuchtere kalveren (lot eenouderdom van circa één maand) zal geschieden naar den volgenden maatstaf Prijs per K.O. Klasse levend gewicht Levend gewicht A. f 0.60 circa 40 K.G. en hooger B. -0.55 30 tot 40 K.O. C. - 0.50 beneden 30 K.O. De bepaling van den prijs is mede athan- kelijk van de qualiteit der dieren. In het belang van de leveranciers wordt er op gewezen, dat zieke en lijdende dieren, als mede die, welke men direct vóór de afleve ring te veel gevoederd heeft, geweigerd kunnen worden. Hetzelfde is het geval met dieren, waarmede men op andere wijze de commissie van overname tracht te mislei den. („St.-Ct.") Vergadering van Dinsdag 23 April. Onze gelukwenschen aan de Gebeenten De Kamer heeft rich zonder stemming vereeuigd met een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld, dat het Rijk 30 opcen ten zal heffen op de dividend-en tantième- belasting, om de opbrergst daarvan te verdeelen over de Gemeenten ea dat de Gemeenten bevoegd zullen zijn, zelf nog 18 opcenten te heffen, indien en voorzoo ver het totaal der opcenten daardoor niet hooger wordt dan s/s varl het percentage, dat in het laatst ver'oopen belastingjaar in de gemeente voor het hoogste inkomen is geheven. Minder vlot liep van stapel het wetsont werp in zake machtiging van den Staat tot deelneming ia het maatschappelijk k ipi- taal eener Naamlooze Vennootschap, welke zich ten doel stelt, de oprichting en de exploitatie van een Nederlandsch Hoogoven-, Staal- en Walswerk. Er werden daartegen ernstige bezwaren ingebracht. Niettemin zal het ontwerp Donderdag wel worden aangenomen. BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. HET GROOTE OFFENSIEF schijnt hervat te wezen. "Volgens Engel- sche mededeeling werd in den middag en den avond van Dinsdag de vijandelijke artil lerie-actie heviger langs het grootste ge deelte van het Britsche front, in het bij zonder in de sectoren van Somme en Ancre, in het da] van de Scarpe en in de sectoren ten N. van Bethune, ten N. en ten N.O. van Bailleul. Tegen de schemering verliefde Duilsche infanterie de loopgraven om ten N.W. van Albert een aanval te doen. Krachtige aanvallen ontwikkelden zich laat in den avond in de buurt van Brancourl. Gedurende den nacht hield de artillerie- actie aan en 's ochtends, vroeg werd een hevig bombardement geopend 'langs bijna het géheele Britsche front van noordelijk van Albert tot aan de Engelsche verbin ding met de Eranschcn, ten Z. van de Somme. Krachtige infanterie-aanvallen du ren voort in den Albert-sector en tusschen Somme en Avre. Zware vijandelijke artillerie-actie had 's ochtends vroeg eveneens plaats tusschen Oivenchy en Robecq. De Duitschers melden nog ,,van de oorlogstooneelen geen nieuws", doch de En- gelschen geven toe, dat de Duitschers in het gevecht van Woensdag eenige vorde ringen hebben gemaakt in de richting van Amiens. Op zeker oogenblik waren 3e Duit schers in Villeres-Bretonneux. Gelijk wij in ons vorig overzicht meer als curiositeit dan wel als belangrijke oor logsdaad den strijd der Amerikanen aan het Westfront vermeldden, zoo i9 thans ook de aanval der Engelschen op Zeebrugge en Ostende vermeldenswaard. Het Engelsche plan bestond daarin, dat na een krachtige beschieting van Zeebrugge door de monitors, welke beschieting een uur zou duren, de „Vindictive" met twee hulpschepen aan 'den havendam van Zee- brugge zouden aanleggen, en de storm troepen aan land zettèn. Intusscheo zouden 3 blokkeersohepen, oude kruisers, zich naar den ingang van het kanaal begeven, aan den grend gezet en daarna opgeblazen worden. Twee oude, waardelooze duikbooten, ge vuld met ontploffingsmiddelen, zouden op het paalwerk loopen, om de verbinding tusschen de kust en de pier te verbreken. Te Ostende was de operatie eenvoudiger; daar zouden n,l. twee blokkeeringsschepen op het strand worden gezet en voor den haveningang opgeblazen worden. De resultaten zijn, dat te Ostende twee blokkeeringsschepen op het strand gezet en achtergelaten werden, nadat men ze had laten springen. .Te Zeebrugge bereikten twee der drie blokkeeringsschepen hun doel. Zij werden aan den ingang van het kanaal door een ontploffing tot zinken gebracht. liet derde liep aan den grond op weg daarheen. Volgens Engelsche mededeeling zijn er voldoende aanwijzingen, dat de toegang tot het kanaal van Brugge waarschijnlijk vol komen is versperd en dat aanzienlijke ma- terieeie schade werd veroorzaakt. Doch het Duitsche bericht constateert, dat de oorlogvoering ter zee van de Vlaam- sche kust uit door dé actie der Engelschen op geenerlei wijze is gestoord. Het zal voor de Duitsche genie-troepen in ieder geval 'n betrekkelijk gemakkelijke taak zijn, die „volkomen" versperring weer uit den weg te ruimen en de schade te herstellen. Verder wordt medegedeeld, dat van kl-c Engelsche zeestrijdkrachten, die aan <hn aanval deel namen, de kleine kruisers „Iphigenia", „Intrepid", „Sirius" en twee andere Van hetzelfde type, doch welker na men onbekend zijn, door de Duitschers dicht bij de kust tot zinken zijn gebracht. 3 torpedojagers en een aantal torpedo- motorbooten werden door Duitsch artillerie vuur in den grond geboerd. PLAATSELIJK NIEUWS. ANNA-PAULOWNA. Inval. I11 de malerij alhiér is dooi' de politie, versterkt met kommiezen, een nachtelijke inval gedaan. Het bleek, dal er tarwe werd gemalen voor een 4-tal landbouwers. De tarwe is in beslag genomen, de malerij stopgezet en tegen de overtreders proces-verhaal opgemaakt. PURMEREND. Nederl. R. K. Volksbond. Na lezing van 'de notulen werden de plannen der Prop.-club besproken, deze zal zich reorga,niseeren en zich verdeelen in een afd. voor lectuur en een afd. welke zich «n hoofdzaak zal belasten met de versterking van Volksbond en Vakorganisatie door mid del van huisbezoek en anderzins. De Voorz. moedigde de aanwezige leden aan om lid te worden van deze zoo schoone onderafd., welke in den loop der jaren al heel veel nut heeft afgeworpen; een afd. van den Volksbond, welke een sterke prop.-club heeft, zaT steeds een flinke afd. van den Volksbond ^ijn. Daarna kwam ter sprake het punt de coöperatie, door N. Nooij als voorstel bij de afd. ingezonden. Er werd besloten een commissi^ in te stel-* len, welke zal trachten deze zaak uit te werken. Verder werden er enkele klachten uitge sproken aan het adres van het Steuncomité, over partijdig optredendeze klachten zul len door het bestuur worden onderzocht. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter onder dank aan den O. A. en aanwezigen de vergadering. OUDKARSPEL. De Raad vergaderde de vorige week voltallig. De notulen werden goedgekeurd. De Voorzitter deelde mee, dat te zamen met het gemeentebestuur van N.-Schar- woude besloten is om de draineerbuizen in de Spoorstraat verder door te leggen, om de waterloozing' te verbeteren. De proeven in de brikettenfabriek gaan nog niet naar wensCh. jWel is de kwaliteit tamelijk goed, doch de productie per dag is lang niet voldoende. Het drogen gaat hier veel langzamer dan in Brabant. Wal daar in één dag droogt, droogt 'hier in drie dagen nog niet. Dit ligt hier misschien aan het klimaat. De bijdrage vo.or het onderwijs voor 1918 bedraagt f4245. Mededeeling is ingekomen, dat f200. salaris voor den telefoonhouder vooralsnog voldoende wordt geacht. Voor de distributie is een begrooting opgemaakt, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f3761.40. Ook was ingekomen het gemeentever slag over 1917. Dit zal bij den raad cir- ouleeren. Van de verloskundige mej, 0. Zaagtnan- Schurtmaker is het verzoek ingekomen era evenals het vorig jaar meer cTuurtetoesiag te mogen ontvangen. De heer Kalverdijk zou ook aan den gemeente-opzichter duurtetoesiag willen toe kennen. Besloten werd dit adres tot een volgende vergadering aan te houden. Van enkele bewoners van de Diepsmeer was het verzoek ingekomen om verhooging van subsidie voor het halen en brengen der schoolkinderen. De vervoerder, die f 6.51) per week ontvangt, heeft opslag gevraagd en doordat het aantal schoolkinderen met 1 April verminderd is van 15 op 7, moeien de kosten door 3 personen worden betaald. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de subsidie van f 100 op f200 te breng'en. Van de bewoners van het oostgedeelte van de Spoorstraat is een adres ingekomen, waarin werd meegedeeld, 'dat door slager Jongsma een dam is gelegd in de door vaart, waardoor een ongezonden toestand ontstaan is. De gemeente-opzichter heeft een onder zoek ingesteld en vond de toestand daar niet hinderlijk. Het adres ging na een-ige bespreking voor nader advies in handen van B. en W. Van 6 inwoners van het noordeinde van den Dijk was het verzoek ingekomen om aansluiting aan het gasbupennet, desnoods door het leggen van een noodbuis. De raad zag de wenscheüjkheid ervan in én besloot het adres ,in handen te stellen van den directeur der gasfabriek cn hem te verzoeken het verzoek, zoo eenigszins mogelijk, in te willigen.- Hierna kwam weer ter tafel het adres van 21 inwoners, die vreezen met 1 Mei geen woning te kunnen krijgen. Inmiddels zijn er hiervan een 14-tal voor zien, zoodat er nog' 7 overblijven, waar van er nog wel een paar buiten beschou wing kunnen blijven. Besloten werd voorloopig 11 Mei af te wachten. Rondvraag. De heer Ooet zegt, dat de maximum prijzen worden overschreden, in 't bijzonder door de slagers. Dit kan niet anders, want zij kunnen er niet voor 'leveren. Js daar echter niets aan te doen? De Voorz. zegt, dat 200 K.O. uitgebeend kalfsvleesch is besteld, wat tegen den maxi mumprijs van f 1.per K.O. geleverd moet worden. Oaan ze daar boven, dan worden ze uitgesloten evenals dit met ver- koopers van andere waren geschiedt. Voorz. merkte op, dat jn meerdere ge meenten besloten is met het oog op den kritieken toestand, in hoofdzaak in de steden, de kermissen dit jaar niet te laten doorgaan en gaf dif aan de heeren iti ernstige over weging ook voor deze gemeente. Hierna besprak de Voorz. de woningbouw bij de cel. Dit wordt met het oog op noodzakelijke uitbreiding' vail het raadhuis hoe langer hoe meer noodig. Besloten werd spoedig met een teekening te komen voor twee eenvoudige ambtenaarswoningen onder één kap. Volgt sluiting. EOMOND-BINNEN. Drankbestrijding. Zondag hield de Maria-Vereeniging eene door 31 leden bezochte vergadering. -Na de opening sprak het mede aanwezige eereüd eenige gevoel volle woorden ter herinnering aan den over leden Adviseur, voor wiens zielerust ook namens de M. V. eene H. Mis zal worden opgedragen. Verslag werd uitgebracht van de door een lid vaii het H. B. gehouden inspectie. Twee nieuwe Jeden werden geïnstalleerd, zoodat er pu 57 leden zijn aangesloten. Met bijna algemeene .stemmen herkoos de verg. de dames Verheggen-Van Brempt en Van der Velde, respectievelijk als presi dente en secretaresse. Plannen voor de deelname aan den drank bestrijdersdag te Lisse zullen in de vol gende vergadering ter sprake komen.. Voordrachten en zangnummers waren voor deze bijeenkomst als. teeken van rouw van de agenda geschrapt. Nadat de hoop was uitgesproken, dat de afd. spoedig weer een even ijverig Adviseur mag hebben, als de ontslapen Pastoor was, werd de vergadering geslo ten. OUDORP. Geweten sgeld. Ten behoeve van 's Rijks -Schatkist is uit Oudorp, door tus- sichenkomst van een R. K. geestelijke, per postwissel ontvangen f6, met het bijschrift „Behoort aan 's Rijks kas". ZU1D-SCHARWOUDE. Verdronken. Zondagmiddag geraakte het 4-jarig dochtertje van J. Zwi in het water. Toen het ongeluk door enkele per sonen werd bemerkt, was het meisje reeds gezonken. Na een poos te hebben gedregd, werd het kind opgehaald; pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten helaas niet baten. Voor de ouders een zware slag, ZIJPE. Van bakker ij tot groentenzaak. De bakkerij, vroeger van den heer F. Veilt te 't Buurtje, gem. Zijpe, is' gekocht door den heer Frans Veul aldaar. Voor de vierde maal zal de bewoner weer een j\£eul

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1