TWEEDE BLAD. Zaterdag 27 April 1918. Ne. 50. Voor Alkmaar en Omatraken. acacgaaR-^r»^'CTi^JsaPMM»aaarr«'*Mp^fc<3PtrsennBai ir 1i OM—»oawaia—wp—flaMM bm—■MgBtfcHBiMugfcimiiM De herdenking' van het Mirakel van het H. Bloed te Alkmaar zal dit jaar weer op plechtige wijze den len Mei gevierd worden: te 4 uur Stille Omgang; te 5 uur H. Mis, voor de Deelnemers aan den Stillen Omgang, om den .Vrede af te smeeken; te 8 uur H. Mis voor de Leden van den Vriendenkring;- te 9 'uur plechtige Hoogmis. Den ge'heelen dag blijft de Reliek van het H. Bloed ter vereering uitgesteld. Des avond 7 uur plechtig Lof met pre dikatie, Processie en den Lofzang „Te Deum". Na het Lof: het lied van Lof en Dank. N.B. Aan den Stillen Omgang mogen alleen mannen en jongelingen deelnemen alleen dezen zullen te 5 uur in de Kerk worden toegelaten. Katholieke mannen, neemt deel aan den Stillen Omgang ter eere van het H. Bloed van Mirakel te Alkmaar. Na den Omgang, die stil en devoot g-ezamenlijk wordt af gelegd -onder gebed, zal 'te 5 ure de H. Mis in de St. Laurentiuskerk .worden opge dragen voor den Vrede, waaronder generale H. Communie. Wij: vertrouwen, dat zeer velen in deze kritieke, ernstige dagen zul len opgaan, om door krachtig gebed den zoo vurig gewenschten vrede af te smeeken. Ziehier de weg, welke, gevolgd wordt: Vanaf groote kerk, Paternosterstraat. Paardemarkt (voormalig Franfiisicanerkloos- te'r)5 maal het „Onze Vader" en „Wees Gegrpe?" voor den Vrede. Koningsweg, Doelenstraat, Langestraat, Steenenbruig5 maal het „Onze Vader" en „Wees1 Ge groet" voor de ter dood gébrachte Pries ters, Mr. Alard Dirksz. van JWaterlant, pastoor der Groote Kerk en zijn kapelaan David Leendertsz. (1573),. Kraanbuurt. Ver dronk enoord, Kapelsteeg, bijl de Kapel: 5 maal het „Onze Vader" gn „Wees Ge groet" voor Geestelijke en weréldlijke Over heden. Laat (Dominicusikerk)5 maal het „"Onze Vader" en „Weesi Gegroet" voor de geloovigc zielen in het Vagevuur. Koor straat, Bagijnhof naar punt van Uitgang. Een dankbetuiging, .Van den Zeereerw. Pater J. Kr.uijer, voor wiens Afrikaansche Missie wij verleden zomer giften- inzamelden, ontvingen wij het volgende schrijven C. M. Sovoti, Nov. 1917. Waarde Vrienden. Door een open brief wensch ik hiermede mijn :h artelijken dank te betuigen aan allen, die zoo milddadig hebben bijgedragen om Gods wenk hier in Afrika in stand te houden. Op de eerste plaats mijn oprechten, dank aan den Redacteur van „Ons Blad", die zoo bereidwillig mijn open brief heeft ge plaatst en daardoor zooveel heeft bijge dragen tot het goede doel. Tevens voor de moeite, die hij: zich getroost heeft om de giften in ontvangst te nemen. Verder aan al mijn vrienden, die door hun giften zoo ruimschoots hebben mede- geholpen aan het schoone missiewerk. In deze harde t ijlden was- er veel werk, waar aan, door gemis aan financiën niet voldoende de hand kon gehouden worden. Thans zijn wij door uwe bijdragen gelukkig in staat gesteld dit werk weer wat op te knappen. De milddadige gevers kunnen van onze gebeden verzekerd zijn. Dagelijks zullen wij hen in onze; gebeden gedenken. Een li. Mis tot dankzegging zal voor hen wor den opgedragen, waarin onze geloovigen zullen worden aangespoord om veel voor hun- weldoeners: 4e bidden. Een paar weken geleden ben ik terug gekomen van een rondreis door een ge deelte van ons. distrikt. .De katechumenaten waren over het algemeen in een slechten toestand en het was. ëen groote troost voor mij de katechisten te kunnen zeggen, dat ïnet de hulp van onze vrienden in Holland wij in staat waren gesteld om 'hunne scholen wat op te knappen. Tevens •spoorde ik de katechisten aan, iederen mor gen de gebeden voor de onderrichting cp te dragen vo'or hunne en onze weldoeners in Holland. De slechte toestand van de dorpsscholen was natuurlijk een groote belemmering voor het onderricht. Vooral in het regenseizoen, wanneer de Afrikaansche stormen en regen buien dagelijk® losbreken, gevoelen ze zich niet bijzonder aangetrokken om voor enkele uren in een slecht tegen den regen beschutte plaats te zitten. Gevolg was:, dat velen zeer slecht opkwamen en sommigen jn het geheel niet meer verschenen. Door uwe milde gaven zij'n we in staal ges.teld om vele plaatsen te herstellen en het onderricht weer naar wenseh te regelen. Dit onderricht in de dorpsscholen is van het grootste belang. Wanneer de leerlingen door" den kathechist in de dorpsschool voor ecnigen tijd onderwezen zijn, worden ze naar de hoofds.tatie gebracht om daar tot het H. Doopsel voorbereid te worden. Wanneer het onderricht in de dorpsscholen gestaakt moet worden of ben zeerste be lemmerd wordt, geeft dit een slecht uit zicht voor de hoofdstatie. Door uwe gaven hebt ge ontzaggelijk veel bijgedragen tot de uitbreiding van ons H. Geloof in 'Afrika, De goede God zal het u ruimschoots vergelden. Voor velen is de weg weer geopend om geregeld het onderricht te ontvangen en wijl hopen hen tot echte Katholieken te maken, die veel voor hunne weldoeners zullen bidden. J. KRU1JER. ALKMAAR.- KOFFIE. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen r. De leveranciers van koffie aan detail listen zuilen in het tijdvak van 27 April tot ea wet 24 Mei 1918 aan detaillisten mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen Bon No. 24 een er thee- en koffiekaart o 05 KG. Kofli; 3on No, 27 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. Koffie geldende deze hoeveelheden als voorziening in de behoeften van den detaillist voor de geheele maand Mei. 2. Leveranciers van koffie aan detaillisten zullen vóór den aangegeven datum van 27 April 1918, geen kolfie, bestemd voor die detaillisten, mogen afleveren uit het pand waar de koffie werd gebrand, 3. Gedurende het tijdvak, aanvangende op i Mei en eindigende 15 Mei. 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon No. 28 eener thee- en koffiekaart o 05 KG, koffie. 4. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Mei en eindigende op 31 Mei 1918, zal door deiaillisten san verb: uikers mogen worden afgeleverd op: Bon No. 39 eener thee- en koffiekaart 0.05 K G. Koffie. 5. Boss No. 28 ea 29 door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen, mogen door den betreffeaaea detaillist dadelijk aan zijn leverancier worden sfge gevennader zal worden bekend gemaakt, welke hoeveelheden de leverancier op deze bors zal mogen afleveren aan den detail list ra 2Ó Mei 19x8. MAXIMUMPRIJZEN VAN KAAS 20 PLUS, bereid onder rabbinaal toezicht. De Directeur van het Distributiebedrijf v&n Alkmaar, deelt mede, dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, dat in 1 ijne be schikking van 9 April 1918, No. 25279, afdeeling Crisiszakea, bureau Volksvoeding, sa sub I zal worden ingevoegd Ia. vast te stellen de navolgende maximum prijzen vcor jonge en belegen Goudakaas 20 plus, bereid onder rabbinaal toezicht a. in den groothandel f35 per 50 K.G. b. in den tatschenhandel f36 per 50 K.G. c. in den kleinhandel fo.42^ per X K.G f 0 09 per 0.1 K.G. en 10.04H per 0.05 K G. VET-RANTSOENEERING. AAN H.H. HOUDERS VAN HOTELS. RESTAURANTS, LUNCHROOMS, VOLKSGAARKEUKENS EN DERGE LIJKE INRICHTINGEN. Naar aanleiding van eene circulaire van Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel ontvangen, aangaande de vet-ra-ntsoeneering, wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling' ligt van Z.Exc. den Minister, dat de rantsoeneering1 der vetten algemeen zal werken en dus niet in hotels, restaurants^ lunchrooms, volks gaarkeukens, centrale keukens en dergelijke, spij'zen zullen zijn te bekomen met boter en vet bereid, zonder dat daarvoor bons worden ingeleverd. In verband hiermede zullen naast de vet kaarten met 13 bons- a 250 gram verkrijg baar worden gesteld vetkaarten met 25 bons a 10 gram; een bon van 250 gram zal in ruil kunnen worden gegeven voor een vetkaar! met 25 bons a 10 gram. Laatst- gemelde kaarten zullen aan de houders' der hotels, eethuizen, centrale keukens, enz. op afrekening kunnen worden verstrekt en tegen inlevering van de bons. van 250 gram zullen deze houders Jmn vetvoorraden we der kunnen aanvullen. De kaarten met 25 bons a 10 gram zul len in twee soorten verkrijgbaar worden gesteld, t.w. voor normaal-margarine en boter. Zij onderscheiden zich voorts hierin van de hoofdkaarten, dat de bons a ,10 gram geldig zijn gedurende de geheele periode der broodkaart; de bon van 10 gram behoudt mitsdien haar geldigheid ge durende ten hoogste 13 weken, terwijl de bon van 250 gram der hoofdkaart, zoo- als gezegd, slechts gedurende één week geldig is. Ten behoeve voor vreemdelingen zullen voorts dagkaarten voor boter en marga rine verkrijgbaar worden gesteld; deze dag kaarten bevatten 7 bona a 5 gram, zoodaf elke dagkaart recht geeft op 35 gram boter of 35 gram margarine. In het algemeen zullen de restaurants, lunchrooms en hotels slechts in aanmerking komen voor het ont vangen van bijkaarten en dagkaarten voor boter; bijkaarten en dagkaarten vóór margarine zullen alleen aan volksloge- menten, volksgaarkeukens, centrale keukens en daarmede gelijk te stellen inrichtingen verstrekt worden. In verband met bovenstaande mededeeling verzoekt de Directeur van het Distributie bedrijf van Alkmaar schriftelijke opgave van het aantal benoodigde vetkaarten van 25 bons a 10 gram en zulks vóór of op 30 April a,s. BOTER- EN VETDISTRIBUTIE. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar deelt mede, dat volgens mi- nisterieele beschikking van ,19 April j.l. bin nenkort eene regeling zal worden gemaakt, waarbij de boter- en vet-rantsoeneering' zal worden bepaald. Het rantsoen van boter en vel, dat per week beschikbaar wordt gesteld (kinderen beneden één jaar niet medegerekend), zal 250 gram per week bedragen. Verkrijgbaar wordt gesteld: A. Normaal-margarine a fÖ.50 per h'i K.O. B. Melange A bevattende 75 »/o mar garine en 25 boter, vermoedelijk f0.75 per 1/2 K.G. C. Melange B bevattende 50 °/o mar garine en 50 °/o boter, vermoedelijk f 1.10 per i/3 K.Q. D. Boter a f 1.60 per 1/2 K.G. Al deze vetten zullen uitsluitend op bons verkrijgbaar worden gesteld. Hiervoor zullen in den loop der volgende maand Rijks vet- of Boterkaarten worden verstrekt. Elke kaart zal 13 bons 'bevatten, 'elke bon recht geven de op 250 gram van de op de kaart vermelde soort vet. De kaart !s bijgevolg geldig voor eene periode van 3 maanden en elke bon gedurende één week. leder is1 vrij in de keuze van de vetsoor't en kan dus een Rijkskaart A, B, ,C of D aanvragen. Aan het hoofd van het gezin is het toegestaan verschillende soorten vel te betrekken, zoodat b.v. voor één gezin van 4 personen van iedere soort kan worden aangevraagd. De houders van legitimatienummers ;wor- den verzocht zich a, s. Dinsdag des namiddags van half v ij f tot half z e v en en a. s. ,W o e-n s d a g des na middags van 2 5 uur, te vervoe gen aan een der onderstaande scholen, om op te geven, welke soorten vet- en boter kaarten door hen woeden verlangd; en wel houders vain legLtimaitienitmmers: 1500 Dinsdag aan die Keetkolk, hoofd der sdhoiol de heer G. Helling». 5011000 Woensdag aan dezelfde school, 10011500 Dinsdag aan de Brlilensteeg, hoofd der school de lieer F. J. Aukes. 15012000 Woensdag aam dez. school. 20012500 Dinsdag aan de Nieuwesloot. hoofd der scb. de heer J. Zw-arteveen. 25013000 Woensdag aan dez. school 30013500 Dinsdag aan die Nieuwesloot hoofd der school de heer J. Wijn. 35014000 Woensdag aan dez. school, 4001—4500 Dinsdag aan de Snaarmans- laan, hoofd dier school de heer J. Eits. 4501—5000 Woensdag aan dez. school. 5001—5500 Dinsdag aan den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. 55016000 en daarboven Woensdag aan dezelfde school. Met nadruk wordt er o*p gewe zen, dat de gevraagde opgave wel wordt gedaan, daar anders de m o g e 1 ij k h e i d niet j s' u i t g e s 1 o- ten, voor die periode verstoken te zijn van vet- n boterkaarten. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Woensdagavond werd door het Plaat selijk Comité van Kath. Soc. Actie een buitengewone vergadering gehouden in „St. Willibrord". Het doel dezer vergadering was de oprichting van een Vereeniging voor Groote gezinnen, waartoe als spreker was uitgenoodigd den heer M. H. 'Jansen, voor zitter van den Bond, uit Nijmegen. Mr. Leesberg opende de vergadering met den Christelijken groet, heette ailen welkom en deelde mede, wat de K. 3- A. ertoe had geleid om deze vergadering uit te schrijven. Spr. bracht hiervoor een woord van dank aan den heer J. \Vinter, van wien hiervoor hét initiatief was uitgegaan en gaf het woord aan den spreker, den heer Jansen. Het is spr. eeii eer, dat hij, als nederig man voor deze taak geroepen is-; hij heeft dan ook met vreugde deze uitnoódiging aan genomen en hoopt, dat het hem zal mogen gelukken, ook hier een vereeniging op te richten, welke zal strekken tot eere van God en tot heil der maatschappij. Onze bond is een bij uitstek Kath. bond, een bond, welks leden bereid zijn om offers te brengen en zich te onderwerpen aan Jezus Christus. Hoevelen zijn er niet, die van geen oifers willen weten, die zich niet geroepen gevoelen om kinderen groot te brengen! daarom moeten wij onzen invloed doen geiden. Spr. toont met cijfers aan, hoe in Frank rijk het kindertal is achteruitgegaan, hoe het tijd is, dat de groote gezinnen in de pers verdedigd worden, hoe gewaarschuwd moet worden tegen de verdrukking dier ge zinnen door de moderne wereld en tegen de vergiftiging, welke hiervan uitgaat. Ja, ook in ons land zal het noodig' Zijn, oorlog te voeren tegen nieuvv-malthusia- nisme. Is het niet treurig voor onze moe ders om door de moderne dames met min achting te worden aangezien? Verder ging spr. na, hoe een groot ge zin had te tobben om een woning te krijgen, en hoe het ook ten achter staat mei de distributie, hoe met de belasting wetten rekening dient gehouden te worden met het groote gezin. Deze factoren dienen wij in 't oog te houden. Spr. toont aan met cijfers, hoe een kin deraftrek heel gemakkelijk kan worden ge regeld; maar dan moet het niet gaan zooals in Alkmaar, waar f25 voor een kind wordt afgetrokken. Spr. doet een beroep op den Alkmaar- schcn gemeenteraad, om hierin mede te Werken. Te Nijmegen is 'het gelukt met hulp van een raadslid den aftrek zoo te krijgen, dat het is f 40 voor 1 kind en zoo ver volgens voor ieder kind f10 meer. Spr. wijst hierbij! dp de Rijksinkomsten- belasting', welke hier ook rekening mee houdt. Wat in Nijmegen kan, kan ook in 'Alk maar. De bond zelf kan beginnen met de arme groote gezinnen te steunen, doch die bond moet krachtig zijn en talrijk. Daarom dringt spr, er op aan, dat degenen, welke hiervoor In de termen vallen, zich als Jid zullen pp* geven. Dan zal de bond kunnen werken ter eere van Ood en tot zegen der maat schappij. Een daverend applaus beloonde spr. voor zijn rede. De Voorz. bracht hem een woord van dank voor de echt Katholieke lezing en spoorde alle aanwezige huisvaders aan, zich als lid op te geven. Spr. zegt a,ls lid van den Raad zijn schouders er onder te zullen zetten om de belastingregeling ook hier jn die banen te leiden, waartoe hij een beroep zal doen op zijn Roomsche mede-raadsleden. Spr. meent, dat, daar onze belastingregeling hier gebaseerd is op de Rijksinkomstenbelasting, het niet zoo moeilijk zal zijn. Alle aanwezige 32 huisvaders gaven zich als lid op, welke 215 kinderen vertegen woordigden, waarna een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren:, J. H. Jacobse, als voorzitter; O. H- v. Giezen, als secretaris; ,G. v. Veen, als penningmeester, en J. de Winter en G. A. Keijsper, als commissarissen. De spieker van den avond wenscht de heeren geluk met dit besluit en deelt nog mede, hoe er te Nijmegen door den hond aclvertentie's worden geplaatst om werk te krijgen voor een vader met een groot ge zin, hoe er bijl geboorte en bij ziekte ge holpen wordt, enz. enz. De Voorz. dankt hierna den spr. en de aanwezigen; hij meent, dat hef werk der K. S. A. hiermede is geëindigd en sluit de vergadering met den Christelijken groet. BEZICHTIGING „HANZE"-BANK. - Blijkens een in dit nummer voorkomende annonce zal het Hanzebankgebouw, Lange straat 85, op Zondagmiddag 28 April van 122 uur te bezichtigen zijn voor alle R. K. Middenstanders en voor besturen van de JR. K. Vereenigingen. Wij kunnen een ieder aanraden van deze gelegenheid te profiteerenmen zal iets zeldzaam schoons zien! KERMIS 1918. B. en W. zeggen in bijlage 44; In uwe vergadering van 6' Augustus 1914 werd op ons mondeling voorstel zonder hoofdelijke stemming besloten de kermis in dat jaar niet te doen doorgaan. Wel is waar hebben de kermissen van 1915, 1916 en 1917 voortgang gehad, doch de tijdsomstandigheden zijn voor het oogenblik zóó drukkend, dat wij! U wen- schen voor te stellen "de kermis voor 1913 niet te doen houden. Wij' hebben .de eer uwe vergadering voor te stellen in dien geest een besluit te nemen. BENOEMING VAN EEN LID-WERK NEMER VAN DE GEMEENTELIJKE 'ARBEIDSBEURS. B. en W- stellen den Raad voor wegens het bedanken van het lid-werknemer van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs G. Peere boom is ontstaan, ingevolge een voordracht van het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat een keuze te doen uit: 1. L. Hoogstad, Zeglis- dwars,straat 4; 2. W. Groot, Oudegracht 199. NEDERLANDSCHE KINDEREN UIT DEN VREEMDE. Naide hier ter stede behaalde successen bij de inzameling van gelden voor de Ne- derlandsche kinderen in den vreemde, heeft Zich onder leiding van het bestuur van de afdeeling Alkmaar van het Algemeen Ne- derlandsc'h Verbond een comité gevormd ten einde hulpbehoevende Nederlandsche kinderen uit den vreemde hier en in den omtrek te doen opnemen en verplegen. Reeds hébben verschillende gezinnen zich aangemeld, die bereid zijn tegen geen of zeer matige vergoeding een kind op te nemen. Ieder, die bereid 'Is tot opname van 'één of meer kinderen, wordt dringend verzocht hiervan mededeeling te doen aan één der comité-leden. Het cqmité bestaat uit den heer O. H. Honing, voorzitter, mevrouw Oushoorn, secretaresse, den heer F. L. J. Buschgens, penningmeester, verder de dames Bosscher, Bijloos, v. d. Horst, v. d. Linden, Ohlen, v. Rijn, v. d. Voort, en de heeren Mr. Cohen Stuart, Dr. Greebe, Dr. Kloeke, Miibring, Dr. Schillings, Dr. Schroder. OPGAVE DER CATECHISMUS- LESSEN. In de week van 28 April lot 5 Mei moet op de school geleerd worden: Kleine Catechismus (late en 2dè 'aar) 12de les. 1 I Middelleering zonder kleine letters T2de les, 1 f 1 j'1 Plechtige Communieleering zonder kleine letters 53ste les. Beide Naleeringen met kleine letters 14de les. In de week van 28 April 'tot 5 Mei moet voor den priester worden opgezegd: Kleine leering (1ste en 2de jaar) 11de les. Middelleering zonder kleine letters 11de les. Plechtige Communieleering 52ste les. Beide Naleeringen 13de les. PLAATSELIJK NIEUWS.^ HARENCARSPEL. Gemeenteraad. Afwezig wegens ziekte de heeren Zut en Hoogland. De notulen werden goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. het raadzaam vinden om niet tot het bou wen van noodwoningen over te gaan, doch vast te houden aan het plan van vaste woningen. Het bouwen van noodwoningen zal de gemeente veel duurder komen, om dat ze over 5 jaar weer gesloopt moeten worden. Op een verzoek van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk, om 350 M2. water te mogen koopen van de ringvaart achter de kerk gelegen, werd gunstig beschikt. Er zal eerst gelegenheid worden gegeven bezwaarschriften tegen demping in te die nen en daarna zal een 'b'edrag' als koopprij's worden bepaald. De ambachtslieden kregen toestemming om hun rekeningen boven de f25,0111 de 3 maanden in fe dienen. Er werd besloten niet deel te nemen in de oprichting' van een N. V. tot aankoop van bouwmaterialen voor gemeenten, om dat dit voor deze gemeente van. geen be lang werd geacht. Ook zou dan, van den regel van aanbesteding moeten worden at- geweken. Op bet verzoek om eervol ontslag door mej. Kudders, wegens haar benoeming als onderwijzeres te Santpoort, werd gunstig beschikt met ingang van .1 Juni. Een nieuwe oproeping voor onderwijzer of onderwijzeres is gedaan en er hebben z«ch vijf sollicitanten aangemeld. De verordening op publieke vermakelijk heden is teruggekomen met verzoek om inlichtingen. EJfeze zijn inmiddels verstrekt. De tuinman Dekker heeft 183 hoornen langs de wegen geplant. Goedgekeurd was teruggekomen de ver ordening regelende de jaarwedden van onderwijzend personeel. Ingevolge gedaan verzoek van het Ge meentebestuur van Oudkarspel zal met de vier Langedijker gemeenten en St. Pancras gezamenlijk de regeling betreffende vleesch- distributie worden ter hand genomen. Met de brikettenfabriek, zei Voorzitter, gaat het nog niet zooais het moet. AN we wisten, dat we die brandstof niet noo dig hadden, zou het misschien beter zijn er mee op te houden. Op het schrijven van het Gemeentebe stuur van Krommenie, om" mede te werken van de Regeering gedaan te krijigen, dat graanschepen naar Amerika worden gezon den, werd afwijzend 'beschikt, omdat hier niet beoordeeld kan .worden of dat toe laatbaar is. Als gevolg van het schrijven van de Vereeniging van Ned. Gemeenten inzake het zelf verbouwen van voedingsgewassen, zijn reeds de noodige maatregelen getroffen. Er zijn enkele personen aangeschreven en voor hen, die niét biiji machte zijn land te huren, is een half bunder gehuurd voor f5.per snees. Van H. M. de Koningin was bericht ingekomen, dat 'de Woningbouw-verceni- ging erkend is. Een verzoek van den rijksveldwachter .Van der Meijden om eenige verbetering aan zijn woning', ging in handen van B. en W. De huishuur voor Van derM eijden werd bepaald op f.140.waarvan f40.door het Rijk wordt betaald. Hierna werden af- en overschrijvingen geregeld, betalingen goedgekeurd uit de post van onvoorziene uitgaven, een geld- Ieening aangegaan, groot f1500.af te lossen in drie jaar en een suppl. begrooting opgemaakt, groot f3798. Voor het geven van herhalings-onderwijs werden benoemd de hoofden van scholen en de onderwijzeressen, met uStzondering van mej. Kudders, die vertrekt. De stembureaux zullen bestaan uit: 1 e district de heeren J. Burger, voorzitter. Borst, de Groot en Dam, leden, en Jb. Smit, pl.v.v. 2e district de heeren L. .Doekes, voorz., Dekker, Smeets en Krapman, leden en C. Nieuwland, pl.v.v. Op voorstel van B. en W. werd besloten na 1 Mei voorloopig alleen aan de bedeel den 50 toeslag op de brandstoffen te vcrleenen. Deze regeling moest door de hooge uit gaven worden beperkt. Als leden in de Commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren W. Stropper, J. Spaansen en J. Krapman. De heer Dekker vroeg, waarom juist hout moest worden gekocht om andere brandstoffen deelachtig te worden. De Voorzitter zei, dat dit noodig was, omdat het anders te lang zou duren eer het hout weg was:. De heer Dekker vroeg verder, hoelang het nog kon duren eer de aanbesteding van woningen in het Waarland zou kunnen plaats hebben. De Voorzitter zei, dat op de goedkeuring van bestek en teekening moet worden ge wacht, wat nog wel een paar weken kan duren. Sluiting. CALLANTSOOO. Gemeenteraad. Deze week ver gaderde de Raad. Afwezig wegens onge steldheid de'heer W. Govers. De Voorzitter, de WelEd.Achtb. Heer Lovink, opende de vergadering. Notulen Öer vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen Van het Prov. Electr. bedrijf voor den Polder Koegras; de Voorzitter zegt, dat er spoedig in zal worden, voorzien. De heer Vos heeft hooren zeggen, dat er molens waren te verkrijgen om electrici- teit te leveren; hij' meent, dat dit voor het dorp van groot belang kan zijn, omdat het er voor den winter weder slecht voor staat met het licht; het zou zoo wat f28 per lichtpunt kosten, dit zou de gemeente op f6000 komen. De Voorzitter: de vraag zal zijn, of er genoeg deelnemers zijn, en de yraag is ook, of er altijd wind genoeg wezen zoui om te malen. De heer Vos zegt, dat het een Ameri- kaansche uitvinding is; dat de molens heel licht schijnen te draaien en dat er ook gelegenheid bij' bestaat om stroom te be waren; dit zaakje werd voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven was ingekomen van eenige ingezetenen, om den Kalfvaarderweg te ver beteren, daar deze in een zeer slechten toestand is. De heer Kruisveld: het is daar wel noo dig; dit vinden ook de andere heeren. De Voorzitter zegt dat, als deze menschen willen medewerken, hij' ook wel genegen zou zijn om daar verbetering' in te brengen; de kosten worden geraamd op flOO en bij stelde voor, dat de gemeente er f50 aan zou geven; hierover werd nogal wat ge praat, wat t,en slotte werd overgelaten, aan B. en W. Rapport van de vereeniging inzake de distributie, dat de administratie piet in orde is, en er een 'te kort is. De Voorzitter zegt dat, toen de heer JSitidscharwouSe hier de zaak op zich nant.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5