t alkmaar. max1mu1v1 kleïnhandelprijs van versche noordzeevisch. Alle Schelviseh beneden 37 c.m. (ook de kleinste soorten) 14 ct. per pond. lompen. kunst. kerknieuws. Margaretha Bi]l, Agenda. ALKMAAR. PROP.-CLUB „ST. PETRUS». Heden (Dinsdag) avond 8 uur vergadering in „St. Willibrord". Aller opkomst dringend verzocht. OUDORP. Gedurende de Meimaand eiken avond zeven uur'Lof met Meimaand-oefening en gebeden voor den vrede. Vrijdagavond half acht vergadering der Kiesvereeniging. Aller opkomst dringend verzodht. BUITENLAND. OORLOGSOVERZ1CHT. In het pesten is de laatste dagen vooral de strijd om Yperen van belang, en naar menschelijke berekening kan het niet lang meer duren, of de Duitschers zullen in het bezit wezen van dit veel-omstreden oord van vernieling. Na den val van den Kemmelberg, zijn de Duitschers jn het Zuiden vooruitgegaan tot Yoormezeele, in het Oosten tot Zille- ■beeke en Hooge, in het Noorden tot de Steenbeek en Langemarck, zoodat zij in een halven cirkel om Yperen staan. De strijd om den Kemmelberg en de daaraan grenzende hoogten is, hoezeer ook de franschen en Engelschen door hevige tegenaanvallen hebben gepoogd daar een wijziging te doen ontstaan, ten voordeele der Duitschers beslist. De Engelschen moes ten ten Zuiden van Langemarck achter de Steenbeek terugtrekken, en bij Zillebeeke op de stellingen teruggaan, die Zij in 1914 daar bezet hadden. De hoogte 60, die vroe ger het middelpunt en doel van zoo hevige gevechten is geweest, werd nu door de Duitschers genomen. Bij den voortgezetten strijd ïn het heu velland ten Zuiden van Yperen werd ook Locre door de Duitschers bezet. Hevige gevechten werden geleverd om Yoormezeele, dat genomen en hernomen werd, maar ten slotte in handen der Duitschers bleef. Naar de Weensche bladen uit Bozen ver nemen, hebben de Italianen de stad Ala in Zuid-Tyrol vrijwillig ontruimd en de bevolking naar het binnenland gevoerd, het welk er op schijnt te wijzen ,dat de Ita lianen er op rekenen, dat zeer spoedig een groot Oostenrijksch offensief zal plaats hebben. De opmarsch der Duitschers en Oekra- jiners tegen Rostof aan de Don wordt voortgezet. Er wordt melding gemaakt van eenigen strijd bij Alexanderows'ki in het Gouvernement Ekaterinoslaw, dat, naar Engelsche melding, is ontruimd. NIEUW. HONGAARSCH KABINET. Wekerie Ï9 belast met de functie van een nieuw Hongaarsch Kabinet. Hij stelde zich met Tisza jn verbinding, PRESIDENT DER RORTUGEESCHE REPUBLIEK. Sidonio Pais is tot president der Repu bliek gekozen door het directe algemeene stemrecht. M YERDEELING YAN ELZAS-LOTHA- RINGEN Uit Ziirich wordt via Parijs ge seind De „Konstanzer Zeitung» bericht, dat in de hoofdcommissie van den Rijksdag bin nenkort de toekomst van Elzas-Lotharin- gen ter sprake zal worden gebracht. Volgens de „Stuttgarter Zeitung" worden thans over deze .quaestie tusschen de re geeringen der bondsstaten onderhandelingen gevoerd. In beginsel moet besloten zijn de heide provincies tusschen Beieren eu Pruisen te verdeelen, Roofmoord in de Beemster. Zaterdagavond is het der Alkmaarsche politie, dank zij de aanwijzing van een aafé- houcler alhier, gelukt, den bedrijver van den wreeden jn°ord 'n de Beemster te arresteeren. Zaterdagmorgen is de moordenaar waar schijnlijk reeds per tram in Alkmaar ge komen. In den voor-avond kwam hij in het café „Het Vosje", aan de Bierkade, waar hij een valiesje neerzette. Tegen 7 uur begaf hij zich naar het volkskoffiehuis ,.Het vergulde anker", van den heer Otto, aan het Luttik-Oudorp, waar hij een glas melk bestelde. Door den heer Otto werd hij aan de tatoueeringen op beide handen als den vermoedelijken dader herkend, en daarom liet de heer Otto den hoofdinspecteur van politie, den heer J. H. G- van den Berg, waarschuwen, dat zich in zijn café een verdacht persoon bevond, wiens signalement overeenkwam met hetgeen de bladen daar over hadden vermeld. De hoofdinspecteur begaf zich onmiddellijk naar het café en verzocht den persoon zijn handen te laten zien en toen hij constateerde, dat deze ge- tatoueerd waren met twee degens op de eene en een matrozenkop op de andere, ging hij direct tot de arrestatie over. Hij ontkende iets van den moord af ts weten en bleef dit tot het einde toe vol houden. Wel had hij ruzie gehad met den zoon van wed. Bier, bij wien hij1 als ar beider diende en ook was hij wel op het erf van den heer Zijp geweest, doch dit vond zijn oorzaak in het feit, dat hij eenden eieren wilde zoeken. De bloedvlekken ver klaarde hij door te zeggen, dat zij afkom stig waren van het slachten van een kalf. Na de ruzie was hij bij1 wed. Bier weg gekropen en al wandelende had hij Alkmaar in den vroegen Zaterdagmorgen bereikt. Hier had hij getracht werk te Vinden, doch dit was hem niet gelukt. Toen de hoofd inspecteur hem later in zijn cel nog eens bezocht, werd hij van het nagelvuil ont daan, waarin ook bloedsporen gevonden Werden. Hij werd bij deze gelegenheid nog eens gemoedelijk toegesproken en toen hem gevraagd werd hoe hij het zou vinden als a ij n moeder op ïoo afschuwelijke wijze was vermoord geworden, barstte hij in een zenuwbui los, begon te slaan en te trappen en schreeuwde het uit, met de handen stekende bewegingen jn de hoogte makend: „Steek me maar dood! steek me maar dood!" In een rustige roogenbük ver klaarde hij in Februari gedeserteerd te zijn van H. M.'s „van Galen", liggende te Hel- levoetsluis, omdat hij voortdurend Dijn in zijn schouder had. Zondagmorgen is hij door den hoofd inspecteur Van den Berg per Noord-Hoi- Iandsche tram naar Midden-Beemster ver voerd en werd hij allereerst voor den Bur gemeester geleid. Een groote menigte was voor het Raadhuis samengestroomd, die zich zeer vijandig gezind jegens den moordenaar toonde; 'óveral dit het publiek hoorde men de ernstigste verwijtingen in de heftigste taal. Trouwens, zóó was de houding van het Alkmaarsche publiek bij zijn overbren ging naar het politiebureau óók geweest en in de geheele Schermer, Beemster en Purmer was de moord den ganschen dag h e t onderwerp van het gesprek. Groot was de deelneming met de familie Zijp en de vermoorde echtgenoote, die allen zoo goed in deze streek hadden gekend wijl zij er geboren en opgevoed wgs. Nadat de moordenaar geconfronteerd was met den heer Zijp, juffrouw Bier e. a. en hij op de plaats des flrisdrijfs was geweest, werd hij des middags om twee uur per tram naar Amsterdam gevoerd, waar hij in het Buiten-Gasthuis in presentie van de heeren Van Ledden Hulsebosch en Van den Berg met het ongelukkige slachtoffer werd ge confronteerd. Hierbij bleef hij kalm en on verschillig en toen hem gezegd werd, dat nu Joch het oogenblik om vergiffenis te vragen zeker wel was gekomen., verklaarde hij er niet aan te denken. Hij werd ten slotte naar het hoofdbureau geleid. Daar de verdachte, als deserteur onder de militaire jurisprodentie valt, werd hij gisterenmiddag naar Den Helder vervoerd. De dader van den moord heet A. J. de Seyn. Hij is '21 jaar oud, een Hollaiidsch marine-deserteur en afkomstig uit Groede (Zeeland). Bij onderzoek bleek de man in het bezit te zijn van twee scheermessen, twee doiken en twee gewone messen. Een dier werk tuigen voelde kleverig aan en wordt daarom nader onderzocht. Verder had De Seyn een tiensfuivcrstukje en enkele stuivertjes in zijn zak. Het zoontje van den heer Zijp1, dat altijd nauwkeurig aanteekening hield van alles wat in zijn spaarpot werd gedaan, verklaarde onmiddel lijk, dat zich onder zijn gespaarde geld een tienstuiverstukje en enkele stuivertjes Hadden bevonden. 'Ook bleek De Seyn in het bezit te zijn van een qui tan tie van den heer Zijp als lid der Hollandsehe Mij. van Landbouw: In het koffertje van den verdachte bevond zich een pas gewasschen, nog niet geheel droog, werkpak. De man droeg twee pak ken over elkaar. N. .V. „ONS BLAD". In de gisterenavond gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de N. V. „Ons Blad" werd als bestuurslid herkozen de heer J. F. Quax, en als commissaris de heer H- .Boeker. Met algemeene stemmen werd de Balans, Winst- en Verliesrekening goedgekeurd. Besproken werd de wenschelijkheid tot dagblad-uitgave over te gaan, hetgeen tot resultaat had, dat eene commissie werd benoemd, welke grondig zal onderzoeken op welke wijze zulks het best zal kunnen ge schieden. R. K. CENTRALE KIESVEREENI GING VOOR DE PROV. STATEN. Zaterdagmiddag vergaderde bovenge noemde vereeniging in Café Mooij te Alk maar. De Voorzitter, Mr. A. Dorbeck, opende de vergadering met den Christelijken gToet en heette de niet talrijk opgekomenen wel kom, waarna door den Secretaris, den heer B. Veltman, de notulen werden ge lezen, welke werden goedgekeurd. Door den Penningmeester, den heer P. Kuijs, werd het financieel verslag uitge bracht, welk verslag aangaf een voordeelig saldo van f8140.de bescheiden werden door de heeren Louter en Pepping na gezien en in orde bevonden. De Voorzitter bracht een woord van dank aan Secretaris en Penningmeester voor hun praestaties'. Breedvoerig werd hierna besproken de nieuwe kiesregeling, en hoe met de Cen trale zal moeten worden gehandeld. Alge meen was men van oordeel, dat deze moet blijven bestaan. Overleg zal worden gepleegd met Zaan dam, om zoo mogelijk samen te werken. Verder werden nog enkele huishoudelijke zaken besproken. Mr. Kraakman WensCht bij de rondvraag den Voorzitter geluk met zijn herkregen ge- zondheid, en met de kracht, welke hij weer in zich voelde om zich aan de taaie politiek te wijden. Spr. hoopt, dat het hem gegeven zal zijn, nog vele jaren hieraan te mogen arbeiden, en mocht er in de Centrale verandering komen, dat hij dan weer als voorzitter zal mogen worden be noemd. De Voorzitter zegde dank voor deze woorden hem toegesproken, aan de aan wezigen voor hun medewerking en sloot hierna de vergadering. EEN AFSCHEID, De WelEerw. heer W- H- Kooij, kape laan der St. Laurentiuskerk, gaat van ons scheiden; gisterenmiddag werd alhier de bisschoppelijke mededeeling ontvang'en, dat Z.Eerw. was benoemd tot kapelaan aan de St. Marthakerk te Den Haag. Deze tijding, welke een verlies beduidt voor Roomsch Alkmaar, zal ^elen Katholie ken voorzeker êen ongaarne ervaren ver rassing wezen. Kapelaan Kooij immers heeft in de vijf jaren, gedurende welke hij te Alkmaar werk zaam was, een geweldige hoeveelheid werk verricht, én voor het geestelijk én voor het tijdelijk heil van Katholiek Alkmaar. Talrijk zijn de vereenigjngen, waarvan hij de geestelijke adviseur, de leider, de ziel was; met onverdroten jjver heeft hij gewerkt voor den bloei van onze Hanze-, onze R. K- Volksbond-afdeeling, van de R. K. Handelsreizigers vereeniging, van den Vrouwenbond, van den Land- en Tuinbouw- bond, enz. Vergeten wij ook vooral niet zijn ijVeren in dienst der Katholieke Kiesvereeniging, en zijn vele, tijdnoovende zorgen, besteed aan lief R. K. Militair Tehuis hier ter stede. Als de Katholieke militairen binnen Alk maar een gezellig en goed en een geestelijk- weldadig tehuis vonden, als vélen, die anders laksch in den dienst van God zouden ge worden zijn, daardoor op het rechte pad hieven en nauwgezet hunne gosdienst- plichten bleven vervullen dan danken wij dit voornamelijk aan het gestadige krach tige en opofferende werken van den eerst kortelings afgetreden Eerw. Directeur. Wanneer wij de geschiedenissen zouden schrijven van de Roomsche vereenigingen in Alkmaar, dan moesten wij wel op iedere pagina den naam van den heer Kooij ver melden De WelEerw-. heer Kooij heeft inder daad een groot aandeel gehad in hetgeen er de laatste jaren voor en door Roomsch Alkmaar tot stand kwam. Wij zijn hem daar hartelijk dankbaar voor, en wij hopen, dat God hem hier voor rijkelijk moge beloonen en zegenen, vooral ook in de omgeving, waar men hem thans wacht. Onze beste wenschen vergezellen hem op den tocht daarheen! Moge het den Eerw. heer Kooij daar in alle opzichten wélgaan: hij heeft het aan Alkmaar ruimschoots verdiend! KIESVEREENIGING „EENSGEZINDHEID", In de op Vrijdagavond gehouden ver gadering van de Kiesvereeniging „Eens gezindheid" is in beginsel besloten tot opheffing van de kiesvereeniging, zoo meldt de „Alkm. Crt.". In een zeer spoedig te beleggen ver gadering zal dit voorstel tot opheffing van de kiesvereeniging aan het oordeel der leden Worden onderworpen. EERVOL ONTHEVEN. Bij Min. res. is met 1 Mei a.s. mr. T. J. A. M. Mertens eervol ontheven van de werkzaamstelling als tijdelijk adj.-inspec teur der dir. bel. te Alkmaar, le afd. VLAAMSCHE ARCHITECTUUR. Op Zondag 5. Mei a.s. ten 3 uur, zal m het Hotel „Het Wapen van Munster" alhier, een zeer belangrijke bespreking met lichtbeelden plaats vinden, over het onder werp: „Vlaamsche Architectuur", door den bekenden architect Huib. Hoste. Iedereen kan deze interessante voor dracht, gehouden door een meester in het vak, bijwonen tegen een entree van 10 cent tot dekking der kosten en het overige ten bate van het Belgische Roode Kruis. Wij hevelen het bijwonen aan alle archi tecten, aannemers, aanverwante vakvereeni- gingen en vaklieden ten zeerste aan. PRINSESJES VERJAARDAG. Bij gelegenheid van den 9en verjaar dag van prinsesje Juliana wapperde heden van alle openbare gebouwen in onze stad de vaderlandsühe driekleur. KAAS. De Directeur van het Distributiebedrijf deelt mede, dat voor de week van 29 April tot en met 5 Mei 1918 op bon No. 58, 100 gram kaas 20 wordt be schikbaar gesteld tegen den prijBi van f 0.37i/2 per 1/2 K-O- en S ct. per ons. H.H. Winkeliers moeten deze bons a.s. Maandag 6 Mei aan het Distributiebedrijf inleveren. VERKOOP NUCHTER KALFS- VLEESCH. Op bon No. 59 zal Woensdag! 1 Mei a.s. verkrijgbaar ^worden gesteld 1 ons nuchter kalfsvleesch, tegen den prijs van f 0.50 per 1/2 K.G., van 81 uur en 's namiddags van half 3 —8 uur, bij onderstaande slagers: P. Schwarzer, Stationsweg, J. B'aauwboer, Ritsevoort, J. Brommer, Houttil, D. A. Luiting, Luttik-Oudorp, F. J. Kroese, Zoutstraat, en wordt verzocht bord en papier ter in ontvangstname mede te brengen. Tevens wordt medegedeeld, dat het vleesch alleen mag worden verkocht uit den winkel en niet aan huis mag worden bezorgd. Alle Wijting1 (van elke afmeting) 131/3 ct. per pond. Alle Schol van 2035 c.M. 14 ct. per pond. MAXIMUMPRIJZEN VAN ALLE ZUIDERZEEHARING EN BOKKING. Alle versche Zuiderzeeharing (z.g. Pan haring) tegen 2 ct. per stuk. Alle Zuiderzee Zachte bokking (Bakbok- king) tegen 2y2 ct. per stuk. Alle Zuiderzee Harde bokking tegen 3 ct. per stuk. MAXIMUMPRIJZEN TONGEN EN LEVERS. (NUCHTERE KALVEREN). Tongen a 20 cent per stuk. Levers a 45 ct. per stuk. MAXIMUMPRIJZEN ,VET KALFS VLEESCH. Per K.G. Fricandeau f 4. Spierstukken en dikke lenden 4. Carbonaden van rib en Jenden 3.80 Borst 3.60 Hals (voor lappen en gehakt) 3.50 Beenderen 0.10 De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien artikel 8 der Distributie- wet 1916 en voorzoover betreft het hier onder te stellen verbod va» vervoer art. 1, Sub b, van de Wet van 1 September 1917 (Staatscourant no. 578); heeft goedgevonden te bepalen; 1. de aflevering van alle lompen, waar onder ook worden gerekend afgedankle kleedingstukken ,nog bruikbare deelen van zulke kleedingstukken, gebruikte oliezakken, gebruikte poetslappen, oud papiermakersvilt, snijdsels en andere snippers yan nieuwe manufacturen en ook oud touw, alsmede van kunstwol en effilochées, js. verboden; 2. het vervoer uit eénig deel eener ge munte naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, van alle lompen, waaronder ook worden gerekend afgedankte kleedingstukken, nog bruikbare deelen van zulke kleedingstukken, gebruikte oliezakken, gebruikte poetslappen, oud papiermakersvlit, snijdsels en andere snippers van nieuwe manufacturen en ook van oud touw, alsmede van knustwo! en effilochées, is verboden 3. de verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld zijn niet van toepassing op oud papier of snijdsels van nieuw papier; 4. de verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld zijn niet van toepassing op lompen in hoeveelheden minder dan 200 K.G., voor zoover deze niet per spoor, per schuit of per sleepers wagen worden yervoerd; 5. aan de verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld kan, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing worden verleend door 't Rijksbureau voor Lompen, Laan van Meerdervoort Ï9, 's-Gravenhage d. deze beschikking is in werking ge treden 24 April „1918. --u<. ob liw. „BILDERDIJK." Ten bate van de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose voerde de Rederij kerskamer „Bilderdijk" vorige week in de groote zaal van „de Harmonie" op- „Groot handelaar", van O. Watther en L. Stein. Men kent die Duitsche stukkenonveran derlijk thema, met 'n geniale vindingrijk heid, zouden we haast zeggen, gevarieerd, en daardoor steeds aantrekkelijk. Tegenover elkaar de zelfbewuste eigenzinnige bruut en de beschaafde, zeer correcte wereidling, wiens goeie kern 't ten slotte wint van zijn trots en, 'daar doorheen gestrengeld 'n romantisch liefdeshistorietje, waarin de alvermogende Amor rijk idealisme en ide alistische rijkdom samenvoegt. En om wille van de aardige idéé vergeven we g-aarne de verrassende onnatuurlijkheden, verblijden we ons méé met al de betrokkenen, als ze bij 't einde in pais en vree te zamen zijn, als de bruiloften zullen gevierd worden en alles botertje tot op den bodem is. De schrijvers noemen „Groothandelaar" 'n blij spel: er loopt echter 'n draad van droevige tragiek door. En heel goed voelden de toeschouwers 't groote leed van de familie Schneppke, den gewezen magazijnchef van den Handelsraad Swandorf, den rijk gewor den groothandelaar. Prachtig beeldde Mej. J. van Twisk 't angstig lijden, de afmat tende spanning van die familie uit. Dat was spel, innig, mooi! Maar waar zouden we blijven, als we al den acteurs en actrices den lof gaven, die hun toekwam? Genoeg te zeggen, dat er. prachtig gespeeld is! Momenten waren er, dat de weergave af was, artistiek!! „Bilderdijk" speelt zonder dat d-lk-dilittantige, dan ongeroutineerde, dat onbieholpene, dat onze liefhebberij-tooneel- gezelschappen nog .te vaak aankleeft. In één woord, zonder datgene wa't aanleiding geeft tot zoovele ongelukjes, zoovele onge rechtigheden, die men juist op dat mo ment zoo gaarne gemist had; dat doet lachen, als men volgens: de gewone rege len huilen en omgekeerd, als men lachen moet. Daar had je bijv. Balthasar Hüber (de heer P. Bijvoet). Wat 'n frisch, on gedwongen, mooi-gewoon spel! Dan Swan dorf (de' heer G. Cloeck) in z'n aristo cratisch, krachtig optreden; de lieve, o! zoo naïef doende Fransje (Mej. L. van Os) de bijdehande, moderne Lucie von Heidings- feld (Mej. E. J. Stuy). Hoe moederiijk- bezofgd, Hollandsch-veijstandig handelde Caroline (Mej. M. v. d. Pol) .tegenover haar als een kind zoo blijen man! Ieder gaf z'11 karakter juist, zuiver, zonder „chargeeren", zonder z'n rol te „verwateren", 'n Bijzonder woord van lof komt toe aan den heer v. Gulik, die in de plaats van den heer M. Kater, verhinderd als deze was door familie-omstandigheden, z'n rol te vervullen, den persoon van Groothandelaar Ludwig Schneppke verbeeldde. Er waren oogen- hlikken, om je te verkneuteren, om je geheel in zijn situatie in te denken; zóó precies, zóó goed gevoeld gaf hijl alles weer. Dr. Straven overhandigde na 't 2e be drijf namens de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose aan „Bilderdijk" 'n lau werkrans; 't herhaaldelijk applaus na ieder bedrijf toonde duidelijk, dat spel en stuk insloegen. En om dit laatste en om 't mooie doel betreuren we 't, dat de zaal betrekkelijk niet goed gevuld was. „Jubal" vulde op aangename wijze de pauzen aan. De heer Maas had met z'n steeds meer en meer bekend rakend orchest succes: Grime en decors waren over 't algemeen goed ver zorgd. (Slechts tante Thérèse leek ons te jong.) Wim V. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 28 April. Geertruida Henrica, d. v. Ja cobus 'Cornells Ullings en Margaret'ha T romp. 27 April. Wijpko, z. v. .jWijpko Wijp- kema en .Hermina Godefrida Menthen. 29 April. Jacoba Maria, d. v. Johannes de Vries en Elisabeth Jrleudikhuizen. OVERLEDEN: 27 April. Wilhelmina Elisabeth van den Berg, 17 jaar. 28 April. Jacobus Snoerwang, 55 jaar. 29 April. Margaretha Scholten, gehuwd met Cornelis Bijl, 35 jaar. 28 April. Trijntje Klijn, wed. Jacob Groot, 80 j. 29 April. Abraham Willem van Kluijve, 73 jaar. eer Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot; ieeraar aan het Seminarie Hageveld te Voorhout, den weleerw. heer A. Verhagen; tot kap. te Rotterdam (H. Joseph), den weleerw. heer p. A. M. Hermans; tot kap. te 's-Gravenhage (H. Martha), den weleerw. heer W- H. Kooy; tot kap. te Alkmaar (H. Laurentius), den Weieerw, heer Th. G. v. Haaster; tot kap. te Sassenheim, den weleerw, heer j. JF. Ups, voorheen kap. te Leidschendam. Tot leeraar aan het Seminarie Hageveld te Voorhout, den weleerw. heer L. H. M. Nieuwenhuizen, en .tot kap. te Oudorp, den weleerw. heer C. J. Hesp, thans kap. te Oversohie. ELCK WAT WILS. Op den Rijn nabij Emmerik kwam Zaterdag het eerste schip met graan uit de Oekrajine aan voor België, Op een in „Krasnapolsky" gehouden vergadering van restaurateurs is besloten van af Maandag, in verband met de zeer scherpe rantsoeneeringsmaatregel van boter, geen gebakken aardappelen meer te verstrek ken. De gemeenteraad van Akkrum heeft besloten met het oog op de tijdsomstandig heden dit jaar de kermissen niet le tóten doorgaan. De Hoornsche woningvereeniging .Ar beidersbelang" heeft aan den raad der ge meente een annuïteitsleening aangevraagd groot f 146.160, voor den bouw van 28 woningen, Zaterdagmiddag hield de rijksveldwach ter te Amstelveen in den Middelpolder een tilbury aan, waarin bij onderzoek een ge slacht varken werd gevonden, dat onmid dellijk naar het distributiekantoor te Am stelveen werd vervoerd. De V. S- hebben aan. België een kre diet van 3.250.000 doll, toegestaan, zoodat het totaal der leeningen aan België is ge stegen tot 107 millioen en dat van de leeningen aan alle bondgenooten tot 5.238.850.000 doll. De Engelsche verlieslijsten van de laat ste veertien dagen geven in totaal 213.864 namen. Zal het naamloos wee, dat hierdoor Weer in zoo talrijke Engelsche gezinnen zijn intrede zal doen, de Engelsche regeering niet afbrengen van hun idee van een oorlog tot het uiterste? Een dame te Hoorn ontving o. a. met haar verjaardag ,twee dik beboterde sneden wittebrood ten geschenke. Ze was er zeer ingenomen. WEERBERICHT. Verwachting: Matige, in het Noorden krachtige N.O. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, met kans op onweer, vooral in 't Zuiden, later iets zachter in 't Noorden. ELEÜRAüfiMEN. DE .ZAAK .VAN BEST. Naar wij vernemen wordt er thans een uitgebreide aotie op touw' gezet om mr. dr. J. van Best zijn vroegere plaats in het Katholiek politiek, leven terug te geven. De heer Van Best heeft verklaard, in verband daarmede bereid ."te zijn zich in het belang der gnede zaak voor de a.s. verkiezingen wederom verkiesbaar te stel len. Er heeft zich een protest-comité gevormd, bestaande uit de heeren J. Gemen, j. van Mierlo en H. van Rijsingen, die door middel van een uitgebreide propaganda in den vorm van vlugschriften, al het mogelijke zullen doen om mr. dr. van Best te rehabtl- leeren. GROSLIJST VOOR DE NOORDE LIJKE .PROVINCIES Door den Bond van Katholieke Kiesver- eenigingen is voor de drie Noordelijke Kies kringen de volgende groslijst opgemaakt;- 1. A. C. v. Vuren. 2. W. Fransen. 3. H. Brouwer. 4. J. Hermans. TWEEDE KAMER. Den Haag. ,De Tweede Kamer heeft met 59 tegen 2 stemmen' het wetsontwerp aangenomen tot verhooging van de Ver- dedigingsbelasting en tot heffing van 50 opcenten over 1918—19 op die heffing. HANDELS- en MARKTBERICHTEN. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING^ 29 April. Spinazie f 5.40f 15.90, raapstelen f 2.90—f 4.20, rabarber f 15.40—f 17.40. sel derie f 0.90f 1.30, pieterselie f 1, radijs f 2.30—f 4.60, prei f 17.40—f20.30. alles oer 100 bos; asperges 4572 cL per bos. ALKMAAR, 29 April. 63 nuchtere kal veren; 8 vette varkens. PURMEREND, 30 April. Kaas; 9 (sta pels a f65, 3 st. kleine boeren f64.50. 384 K.G. boter f3.50. 813 Runderen, w.o. 803 melk- en gelde- f260f760> 10 stieren, 23 paarden f300 f800 stug1, 5 vette kalveren regeerings- prijs, 729 nucht. kalveren v. d. slacht reg.- prijs, v. d. fok f25—f 60, 122 vette var kens vlug, 32 mag. varkens f85f 110 vlug, 84 biggen f 35f 55, 963 schapen f 35f 73 stug. Kipeieren f 14, eendeieren f 15.50, kie vitseieren 1000 f7—f8. ADVERTENTIEN. Heden overleed na «en langdurig doch geduldig lijden, onze gelietde Echtgenoote en zorgdragende Moe der, Mejuffrouw geb. SCHOLTEN, na voorzien te zijn van de H.H. Sa- ctamenten der Stervenden, in den ouderdom van 35 jaar. Alkmaar, C. BIJL 29 April '18. en kinderen.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2