12e «jaargang No 58 Donderdag' 16 Mei 1818 idmsrk(54-5S aar. ir, Ged. NIEUWE Alkmaar. Lint, Knoo- Linnen, enz. 1NEN. ■acht gesorteerd Bar.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433« DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, 1ERDAO EN ZATERDAG. Ons Roomsoh Program: onz© kracht. if -• 3 N 3 2 4. euken en Navelbreuken, lir garantie. leid t st verzekeren van ico van werpen. (Laag (ITRC03KSB, Alkmaar se soorten op uw hoede i De jrijzen verkocht en euwe zaad heneden it de N» U. JW. er tieprijs plus matige lis betalenlaat je te Utrecht. toogenpri|s. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap ,,ONS BLAD" ALKMAAR. fj.ee ABONNEMENTSPRIJS- Per kwartaat franco huis. f 1.16 Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 10.06 50.06 ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels0.75 j Elke regel meer. j 0.15 I Reclames per regelf0.42'| Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. f 0.48T In de Maandag te Utrecht gehouden ver gadering van den Bond van R. K. Kies verenigingen in Nederland is het gewich tig moment beleefd, gewichtig voor lan gen verderen duur van het Roomsch-poli- tiek leven in Nederland dat het nieuwe Rooms,che program onder luid applaus werd vastgesteld. Geen opgeschroefde taal werd er ver nomen; geen luchtige jubelstemming heersch- te er, noch ook werd er gekweekt: waardige ernst deed zich gelden, zooals het dege- lijken, Roomsdien, politieke® werkers be taamt op een zóó historisch oogenblik. Kalm en rustig werd de bespreking ge voerd, welke vóór de vaststelling van het nieuwe program nog noodig of gewensoht geoordeeld werd. Dat de besprekingen zóó zouden ver- loopen, dat het nieuwe program ongewijzigd zou worden vastgesteld, was te verwach ten, nu de Kiesvereenigingen geen wen- schen tot wijziging of aanvulling meer aan het Fondsbestuur hadden kenbaar gemaakt. De Katholieke Staatspartij heeft zich hoe aou het ook anders kunnen? met het oog op het eene, algemeene ideaal één gevoeld! De Katholieke partij omvat talrijke stan den en groepen met ieder de eigen be langen voor het tijdelijke; ook onder ons leven er, die niet krachtig genoeg de per soonlijke baatzuchëgheid weten te onder drukken om van heeler harte mede te streven in de algemeen gewenschte richting; ook op ónze .mannen is politiek gespecu leerd door allerlei min of meer nieuwe staats partijen (als we zulk een „groot" woord voor sommige kleine organisatie's bezigen mogen); ook en vooral de Katho lieke partij heeft blootgestaan aan vele kwaadwillige pogingen onder andersgezinden om onze eenheid te breken; om verwarring en vervreemding-van-elkaar te stichten onder het Roomsiche kiezersvolk, onder de Room- sche voorstrijders. Doch dit alles is niet bij machte geweest de eenstemmigheid in ons Roomsch-politieke leven te verstoren: men hield bij alle drei gende vervreemdingsgevaren 't ééne Katho lieke ideaal, dat hóóger reikt dan wat van deze wereld is, voor oog en, men bleek ervan overtuigd, dat volgens onze .Chris telijke beginselen staat en maatschappij! moe ten worden bestierd, willen Godes eer en Codes wet in alles, ook op politiek en sociaal terrein, hóóg gehouden worden. In die tot éénheid bezielende overtuiging hebben onze kiezers en in naam van dezen de afgevaardigden te Utrecht ver leden Maandag hun welgemeende instem ming met het door het Bondsbestuur saam- gestelde program betuigd; in die over tuiging durven wij met moed en met het volste vertrouwen in de toekomst den strijd aanbinden tegen wie anders willen'dan wij, den strijd, waarin het nieuw-vastgestelde program ons wapen, onze kracht zal wezen 1 Wij hebben stééds geweten, waarvoor wij streden; als kind hebben wij den Katechis- mus geleerd, en daaruit begrepen, dat de mensch geschapen is en op aarde leeft om God te dienen en Jfiem hiernamaals eeuwig te aanschouwen Deze eenvoudige leer was voldoende om ons de scheidingslijn tusschen het Chris telijke en het niet-Christelijke, ook in het staatsieven, ook in de politiek, duidelijk te doen zien, NCij hebben stééds geweten, waarvoor wiji streden, doch thans bezitten wij een beknopte formuleering van de wenschen, welke wij, uit kracht van onze Katholiciteit, geheel in de lijn van de Katechismus-leer onzer kinderjaren, koesteren moeten,. Thans kunnen wij ons in bijzonderheden in de wenschen, in de eischen van onze Katholieke partij inleven; door ons tel kens opnieuw onze veelvoudige idealen voortgekomen uit ons ééne Roomsdhe ideaal voor oogen te stellen, kunnen wij ons aanhoudend opwekken tot nieuwen moed in den strijd, kunnen wij! aanhoudend onze kracht doen groeien! Moge alzoo het Roomsch Program onze kracht wezen: groote kracht zal in ons noódig zijn gedurende de thans volgende .weken en maanden, i Een ieder doe zija, voordeel mei zün schoon programde candidatelijsten zijn vastgesteld, de verkiezingsactie neemt een aanvang! DE VERHOOGDE O -W.-BE- LASTING. Door middel van groote annonces is gedurende eenigen tijd met 't oog op de behandeling van Treub's voorstel tot ver hooging der O.W.-belasting in de Tweede Kamer stemming gemaakt tegen de voorgestelde verhooging tot 50 Vanwege wie die annonces geplaatst wer den, bleef een raadsel, doch 't is begrij pelijk, dat een of andere combinatie van O.W.-ers zich die niet onbeduidende on kosten hebben willen getroosten voor het h, i. goede doel. Als voornaamste grief tégen de ver hooging werd aangevoerd, dat alle energie en alle werklust zou verdwijnen, jndicn de (O.W.) winst-prikkel niet meer werkte, dat daardoor de ongunstige levensomstan digheden van velen, vooral onder ar beiders nog ongunstiger zouden wor den, en dat wat niet te onderschatten zou wezen! de O.W.-belasting .tenslotte nog minder geld in de schatkist zou doen vloeien dan tot op heden het geval was. Wij kunneh deze argumenten laten voor wat zij zijn: laten de O.W,-ers zich zelf er maar niet ongeruit over maken, of de O.W.-belasting wel veel opbrengen zal, zij mogen die zorg laten rusten op den Minister van .Financiën! En hoewel het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, is, een grens van heffing der O.W.-belasting te bepalen, boven welke grens de Hollandsche werkkracht en werk lust zal verflauwen en verdwijnen, toch mee- nen wij veilig te mogen aannemen, dat zulks nog niet het geval zal wezen bij een hef fing van 50 Wij weerspreken dus niet alleen de Ü.W.-ers-argumenten tegen deze belasting- verhooging, wij durven ook beweren, dat die verhooging gezien de zorgelijke om standigheden in den lande ook redelijk en wél te motiveeren is. Men moet immers bedenken, dat zij, die gedurende dezen oorlogstijd buitengewone winsten maakten, in zekeren zin dubbel voordeel behaalden boven hun minder O.W.- gelukkige broeders; deze toch, die een vrijwel gelijk inkomen behielden als vóór eenige jaren, missen niet alleen de buiten gewone winst, doch ondervonden nood zakelijkerwijze tevens het nadeel der alge meene duurte. De salarissen mogen over het algemeen verhoogd zijn, bijna steeds blijkt het verhoogde salaris nog geenszins in even redigheid met de duurte der tijden, Laten dus de O.W.-gezegenden eens wat ruim betalen, mede tot verlichting van de lasten der oorlogsschade-lijders. Zij mogen zich met hun overige winst- percenten nog gelukkig prijzen boven ver reweg het grootste deel hunner medebur gers! i BINNENLAND. NEDERLAND EN DE QORLOfl. VERVALSCHTE THEE, Het blijkt niet overbodig het publiek te waarschuwen tegen den sluikhandel in wat met „thee" gelieft te noemen. Er worden in het geheim aanbiedingen cn natuurlijk ook leveringen gedaan van op thee gelijkende drooge blaadjes, die evenwel bij onderzoek weinig of niets te maken hebben met het begeerde artikel; hoogstens is er een klein percentage theebladeren doorgemengd. De aanbieding geschiedt bovendien vaak in de verpakking van bekende thee-firma's; waar bij echter de banderol, die de echtheid! van het artikel zou moeten waarborgen, reeds verbroken is. Men bedient zich dus van bekend verpakkingsmateriaal om een minderwaardig, wellicht zelfs voor de ge zondheid schadelijk product, aan den man te brengen tegen woekerprijzen. Als voor beeld kan worden genoemd een surrogaat waarin geen of bijna geen thee voorkwam, dat voor niet minder dan, 40 ct, per pakje van 10 gram of f4 per ons werd ver kocht of gekocht. Bij clandestienen aankoop van thee stelt men zich dus bloot aan niet onaanzienlijke financieele schade en wellicht ook aan ge vaar voor zijn gezondheid, terwijl men tege lijk de mogelijkheid opent om, voor zoovel re er nog echte thee aanwezig, is, cüe aan de distributie te onttrekken, vaak, door overdadige vermenging met allerlei gedroog de bladeren, in den vorm van een volmaakt waardeloos artikel, i SCHEEPVAART INDIË—AMERIKA. (Officieel.) Bij het departement van koloniën is van den Gouverneur-Generaal telegrafisch bericht ontvangen, dat de vaart op Amerika hervat is en dat een aanvang is gemaakt met het verleenen van uitvoer vergunningen van producten, waarvan de uitvoer verboden ia (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage.) OPHEFFING PAARDENSLACHT- VERBOD. Naar wij vernemen zal binnen eenige weken het paardenslachtverbod worden in getrokken. Distributie van paardenvleesch wordt voorbereid; maximum in- en verkoop prijzen zijn in bewerking. Men zal het vet (rauw) opvorderen voor het vetkantoor, STAM- OF STOKBOONEN. De Minister van Landbouw enz. heeft bepaald, dat stam- of stokboonen (behalve witte en bruine consumptieboonen) en erw ten (behalve groene, vale, grauwe en geie consumptie-erwten) voor zoover zij voor den zaai in groentetuinen in aanmerking komen en daarvoor worden bestemd, niet zullen 'worden gevorderd voor 1 October ltflS. terwijl de na bovengenoemden datum nog aanwezige hoeveelheden zaaizaad on middellijk moeten worden ingeleverd bij den betrokken RegeeringSrCommissaris. Van het bovenbedoelde uitstel van vor dering zijn Heinricb-Riesenboonen uitge zonderd. Heinrich-Riesenbconen moeten derhalve met ingang van den datum van 14 Mei worden gevorderd en ingeleverd tegen den bij de beschikking van 16 November 1917 vastgestelden maximumprijs van f 50 per 100 K.O. Houders van groentetuinen en andere verbouwers van Heinrich-Riesemboonen die deze alsnog wenschen uit te zaaien, kunnen hunne aanvragen onder opgave van ver langde hoeveelheid en grootte van het door hen te bezaaien perceel richten tot de Ver- eeniging „Zaad-Centrale" ,Cornelis Speel manstraat 9 te 's-Gravenhage. JL>i£ ADli.K_»lbiJUhUiIi£. Naar men vernea-ut, zal 3 Juni a.s. een aanvang worden gemaakt met de distributie van boter. Uil'VOER TUIN hOUWZADEN OUtiST 1918. De Minister van Landbouw, Njj verheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat, zoo in het volgend jaar, uitvoer tuin- bauwzaden zal kunnen worden toegestaan, zulks slechts zal kunnen gelden voor par- tijen, afkomstig van perceelen land, waar van voor 1 Juni 1918 zal zijn opgegeven aan de Vereeniging „Zaati-Lentraie", Cor nells Speeliuanairaat 9, s-Giavcuiiage, ut juiste grootte en ligging v»n net perceel, ue.toori en variëteit van bet gewa:, alsmede oi net gewas voor eigen reksmng ui op contract is geteeld, in het laatste geval, met wien het contract is afgesloten. Ook z.g. eigen telers dienen deze opgaven te verstrekken. VERSTREKKING VAN VOEDINGS MIDDELEN IN HOTELS ENZ. De Minister van Landbouw heeft, met betrekking tot de verstrekking van voedings middelen in Hotels, Restauarants en Kof fiehuizen, uit overweging dat het in ver band met de voedselschoarschte en mede in het belang zoowel van de ondernemers ais van de werknemers in die bedrijven, noodzakelijk is andere maatregelen te ne men ter bezuiniging op het verbruik van de beschikbare voorraden, met intrekking van vroeger te dezer zake genomen beschik kingen, bepaald als tijdelijke maatregel: 1, Zij, die spijzen gebruiken in of be trekken van Hotels, Pensions, Restaurants, Koffiehuizen, Sociëteiten of andere inrich tingen, waar spijzen worden verstrekt, wor den onderscheiden in: Vaste gasten (giroep A); Passanten (groep JB), 2, .Voor de maaltijden zullen aan groep A slechts mogen worden verstrekt: a. een eenvoudig ontbijt; b. een middagmaal (lunch) van ten hoog ste één gang, bestaande uit visch, of wild, of gevogelte, of bij distributie beschikbaar gesteld vleescih of vrijgelaten vleeschsoor- ten met groenten en aardappelen, een halve schotel (koud of -warm) als voor- of na gerecht en dessert; c. een avondmaaltijd (diner) samenge steld als de middagmaaitijd; hierboven sub b. extra schotel groente. Aan groep B zal voor de maaltijden slechts mogen worden verstrekt: au de maaltijden als voor groep A be paald b. volgens de dagkaart, met dien ver stande, dat de maaltijden kunnen uitgebreid worden met een schotel, welke echter al leen mag bestaan uit buiten, de distribu tie vallende voedingsmiddelen. 3, De middagmaaltijd mag slechts wor den verstrekt van 12 uur tot 3 uur des namiddags en de avondmaaltijd van 5 uur itot 9 uur des avonds, voor zoover het warme spijzen betreft. Evenwel mogen naar plaatselijk gebruik de middag- en avondmaaltijden worden om gewield, i Na 9 uur dee avonds mogen geen warme spijzen meer worden verstrekt, In buitegewone gevallen kan door den Burgemeester ontheffing van, bovengenoem de bepalingen worden gegeven. De ondernemers zijn, verpliaht, bij ge bruik in hunne inrichting of bij levering elders, van die artikelen, waarvoor aigemeeti geldende distributiekaarten of bons zijn of zullen worden uitgegeven, de daartoe be stemde kaarten of bons in te nemen. Deze beschikking treedt in werking op den 15en Mei 1918. NAAIGAREN, Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen der Regeering .binnenkort eene rege ling te trefefn voor naaigaren. De bedoeling zou dan zijn, dat de industrieën, die naai garen gebruiken, daarvan rechtstreeks zou den worden voorzien tegen redelijke pi ij zen. .Voor huishoudelijk gebruik wordt eetie productieregeling van naaigaren overwogen, waarbij dan deze garens in distributie zou den worden gebracht. KOFFIE. De Minister van Landbouw heeft be paald j Gedurende het '.tijdvak, aanvangende op 1 Juni en eindigende op 15 Juni 1918, za. door delaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: bon no. 30 eener hee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Juni en eindigende op 30 Jum 1916, door delaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: bon no. 31 ceucr hee- en koffiekaart ,0.05 K.G. koffie. VAN «ET BINNENHOF. .Vergadering van Dinsdag 14 Mei. .We weten nu zoo ongeveer, waaraan we ons iten aanzien van bet werkplan, ucr Tweede Kamer hebben te houden, .Vrijdagmiddag gaan de heeren met Piuk- stervacanlie, na deze week, met behulp van twee avondvergaderingen, zooveel mo gelijk te hebben afgedaan. Z.ij komen dan weer bijeen op 28 Mei voor Afdeelings- onderzoek o. a. van nog te verwachte ont werpen betreffende het scheuren van gras land en het bekomen van stikstof uit de lucht en vangen op 29 M'ei de slotreeks der openbare vergadering, aan. Een vooi- stel van den heer Froelstra (S.D.A.R.), die den boer op wilde voor de verkiezingen, oin na het Pinksterreces eerst weer na den stemming.sdag ,(j3 Juli) bijeen te ko men, werd gelukkig verworpen met 48 tegen 19 stemmen. Een oude Kamer moet aiicen in gevallen van zeer dringende noodzake lijkheid bijeenkomen als haar opvolgster reeds gekozen is. Aan het verkiezingsontwerp-D u y s c.s. tot verleening van ouderdomsrenten werd j nog heel wat (f ijd besteed. Er werd vrij lang gerepliceerd. Ten slotte werd het aan genomen met 41 tegen 36 stemmen. Met de Linkerzijde stemde voor de heer B i c h o n (C.H.), die, ofschoon tegenstander van. Staatspensioen, de Eerste Kamer in de gelegenheid wilde stellen zich alsnog oveT de Ouderdomswet uit te spreken. .Waarna aan de beurt was het voorste! der Rechterzijde om de salarissen der bij zondere onderwijzers gelijk te maken met die van hun openbare collega's in dezelfde gemeente. De Linkerzijde wilde er niet van hooien. De Sociaal-Democraten en de .Vrijzinnig- Democraten verklaarden bij monde van de heeren Gerhard en Ketelaar, dat zij het ontwerp op zich zelf wel sympa thiek vonden, doch dat zij zouden tegen stemmen, omdat de financieele gelijkstel ling naar hun meening niet mag worden los gemaakt van de uitvoering.- van art. 192 der Grondwet jn haar geheel. En van de zelfde meening waren de heeren Visser van IJ zendoorn (V.L.) en Van Raal- t e (U.L-). Avondvergadering van Dinsdag 14 Mei. In de Avondvergadering werd heel wat afgehandeld. Een lange reeks conclusiën en wetsontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voornaamste der ter tafel verschenen voorstellen was dat ter voorziening in den woningnood. Minister Cort van der Linden toonde zich bij de behandeling ervan zeer toeschietelijk en nam alle amen dementen over. De belangrijkste waren een amendement-Schaper om de te bouwen noodwoningen niet lainger dan 5 jaar te doen bewonen met bevoegdheid voor de Kroon om den duiur der bewoning telkens met een jaar te verlengeneen amendement- Kooien, bedoelende het toezicht op de oprichting, de instandhouding en het ge bruik der woningen ook voor te schrijven voor uit eigen beweging gebouwde nood woningen en een amendement-d e K a n t e r om vast te stellen, dat het bewijs van de behoefte aan blijvende voorziening met per se moet worden geleverd, maar dat defi nitieve bouw in den regel automatisch voortvloeit uit den nood bouw. Verder noemen we nog de oprichting van pensioenfondsen voor burgerlijke en militaire landsdienaren in Indië, de regeling det Indische waterschappen, den duurte- bijslag op pensioen en wachtgeld en eqn buitengewoon iViarineikreUiet. j .Vergadering van .Woensdag '15 Mei. Met jeugdig vtiur, met benijdenswaardige kracht, heeft de grijze lieer Lobman (C.H.) zijn voorstel om de salarissen der bijzondere onderwijzers geiijk te iftakeji aan die der openbare collega s in dezetide ge- ineente verdedigd tegen de aanvallen uoor de Linkerzijde erop ondernomen. De afgevaardigde van (Joès betoogde, dat het voorstel niét is- de uitvoering van artikel 192 der Grondwet, doch alleen de erkenning van het beginsel van dat artikel, de wegneming eener schromelijke ongelijk heid, welke alleen komt ten nadeele van de bijzondere onderwijzers', die schouder aan schouder hebben gestaan met de openbare onderwijzers, toen deze streden voor de verbetering van hun positie. Bovendien heelt de Linkerzijde steeds gezegd, als zij opkwam voor verbetering, van de positie der openbare onderwijzers, dat een onderwijzer zonder behoorlijke be zoldiging onmogelijk goed onderwijs kan geven. Nu echter eischt zij dat onmogelijke van de bijzondere onderwijzers. .Waar is, vroeg spr., nu haar liefde voor het volks onderwijs? Dat de kosten van' het ontwerp wel eens 8 millioen gulden zouden kunnen beloo- pen, achtte spr. een argument te Ineer vóór het ontwerp. Daaruit blijkt toch vol komen duidelijk welke groote bediagen op onbillijke wijze worden onthouden aan de bijzondere onderwijzers. Als woordvoerder der Anti-Revolutionai ren trad ter verdediging van het ontwerp de heer .Van der Molen op; terwijl de heeren Van Wijnbergen cn Nolens die taak op zich namen voor de Katholieken, De heer Nolens moest eerst opkomen tegen een misverstand. In de Memorie van Antwoord toch wordt medegedeeld, dat spr. het ontwerp, niet mede onderteekende op grond van zijn bezwaren tegen het salarisontwerp-Mar- chant c.s. Dit nu is een vergissing. De lieer Nolens meende, dat men het ontwerp-Loh- man wel eens zou kunnen beschouwen als van gelijken aard met het ontwerp- Marchant en waar hij a!s bestrijder van dit laatste voorstel is opgetreden, vreesde iiij, dat zijn onderteekening schade zon kunnen doen aan het voorstel-Lohman, waarmede hij volkomen instemde. Met nadruk drong spr. aan. op de aan neming van het ontwerp. Wat door de rechtvaardigheid wordt geëischt mag niet langer dan bepaald noodig is worden uit gesteld; politieke consideraties mogen daar bij geen invloed oefenen; de bijzondere onderwijzers mogen niet het slachtoffer wor den van een herleving van den school strijd en mogen, in het algemeen belang, niet als paria's worden uitgestoofen bij dc algemeene salarisverbetering op alle terrein; terwijl het bovendien in het belang der Linkerzijde is niet den indruk te vestigen alsof zij hernieuwing van den schoolstrijd wenscht. Bij de replieken kwam de lieer Troel stra (S.D.A.P.) met' een yerrassing uit de lucht vallen. Hij opperde namelijk het denkbeeld aan de bijzondere-schoolbesturen voor de verbetering der onderwijzerssalaris sen een renteloos 'voorschot te geven, dat verrekend zou kunnen worden bij de tot standkoming der definitieve uitvoering van art. 192. De Rechterzijde beet evenwel niet hard in dit denkbeeld, dat alleen een verschui ving van belasting beteekende. En toen werd er ook niet meer ove rgepraat. Het ontwerp-L o h m a n werd verworpen met 45 tegen 36 stemmen. Tegen stemden alle Linksche leden en de heer Bichon (C.H.). POLITIEKE PROPAGANDA-MEE TING TE HOORN. Op Maandag, 2cn Pinksterdag, 20 Mei a.s., zal in het „Park" te Hoorn een groote politieke propaganda-meeting gehou den worden. Te 2 uur zal de meeting aanvangen. Ais sprekers treden op de heer Chr. v. d. Bilt uit den Helder, met als onderwerp „Ons Beginsel en ons Program", de Zeereerw. heer Pastoor J. O. van Kelck- hoven uit Amsterdam, met „Onze tijden verstaan" en Mr. J. H. Bomans uit Haar lem, met „De strijd in 1918 en de R. 'K. Staatspartij". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij' naar de annonce in dit blad. R. K. BOND VAN KIESVEREENI GINGEN. (Slot.) Spr. wil nog een vergelijking maken tus schen vroeger en nus De Katholieke Staats partij was tot 1897 bijna steeds minderheid en onderling verdeeld. Daarna werd onzer partij reeds tweemaal geroepen aan de re- geering deel te nemen en is de eenheid- sterker dan ooit te voren. Wij, Katholieken, hebben recht op den ons toekomenden invloed in het Staats bestuur. Wij wenschen niet bevoorrecht, doch ook niet achtergesteld te worden. Men verwijt ons wel eens, dat wij te gouvernementeel zijn, doch dit ligt in ded .o -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1