A g 0 M d 8, NED. R. K. VOLKSBOND. Bestuursvergadering op Donderdag 16 Mei a.s., 's avonds 8 uur precies» aard onzer ipartij. De Katholieke partij streeft naar de behartiging van algemeerie belangen en die zijn van alles omvattend en heeft tot doel de verwezenlijking der christelijke beginselen in het staatsbestuur en kant zich natuurlijk ook tegen verwaar- loozing ervan. Daardoor wordt aangegeven, wat de Kat- thoiieke partij met andere partijen gemeen heeft en wat haar daarvan onderscheidt. Zij is een volkspartij in den goeden zin van het woord. De kiezers moeten er rekening mede hou den, dat ieder R. K. kiezer in de Katho lieke partij behoort en daarop zijn plaats is. Een aan het Staatsleven practised deel- nemende partij moet een program bezitten als richtsnoer. De grondslag van ieder program van actie is een program van beginselen; voor alle partijen geldt dit, doch wel zeer scherp voor de onze. Onze be ginselen zijn blijvend en maken deel uit van de leer onzer Kerk, zoodat het eigenlijk niet noodzakelijk is, dat we altijd met zulk gen program komen. Onze beginselen vinden we neergelegd in onzen catechismus, welke niet alleen tot zekeren leeftijd geldt. Reeds de eerste vraag daarvan „Waartoe zijn we op de aarde" en het antwoord daarop trekt de grenslijn tusschen ons en anderen. Onze grondwet, ook voor het open bare leven, vinden we in de Tien Ge boden, terwijl het Onze Vader ons heeft geleerd biddend te vragen wat we noodig hebben en dat ook in de juiste volgorde. Nadere uitwerking van die beginselen van het politiek en economisch leven vinden we in een reeks van encyclieken. Het vorige program was tegelijk een pro gram van beginselen en een van aotie. Die beginselen blijven bestaan. De eischen va,D het oude zijn ten deele verwezenlijkt, en dit wordt nu vervangen door het program van heden. Spreker gaat hierop -de ver schillende hoofdstukken van het program na. Spreker wenscht daarbij te wijzen op twee belangrijke punten, die de geesten bezig houden, n.l. de volkeren-vrede en de be- drijfsvrede, vrede tusschen de naties en tusschen werkgever en werknemer. Een duurzame vrede tusschen staten kan alleen door organisatie verkregen worden. Evenzoo kan alleen een bedrijfsvrede wor den verzekerd door organisatie van perso nen in groepen, doch ook van groepen onderling. De staat zal die organisatie's deel moeten doen nemen aan de advisee- rende en uitvoerende taak van den staat. Met dit program, aldus vervolgde spr., gaan we thans de verkiezingen tegemoet. Eigenlijk behoeven we geen strijd te voeren tegen andere partijen, we rekenen alleen en moeten daarvoor moeite doen, dat de Katholieken op de Katholieke lijsten stem men. We staan voor de verkiezingen, die ons de Regeering kunnen brengen of we komen in de positie van een sterke minderheid Het regeeringkasteel biedt geen al te vroo- lijke intrede, doch de Katholieke partij er kent den plicht als zij gedwongen wordt een combinatie met andere groepen is altijd mogelijk de Regeering te aan vaarden. Wij, Katholieken, kennen de leus „utrique fidelis": aan beiden trouw, aan Paus en Koningin. Spr. stelt voor op dezen voor Roomsch Nederland zoo gedenkwaar- digen dag telegrammen van hulde te zen den aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin. Onder luid applaus wordt hiertoe besloten. Met het program gewapend, aldus spr., aanvaarden we samen de politieke reis vol gens christelijke beginselen. Spr. besluit met de laatste woorden van het Jtinerarium: „Laten we gezamenlijk voortgaan in vrede en liefde." (Luid appauls.) De Voorzitter bracht een woord van har- telijken dank aan den spreker voor zijn door werkte rede. Spr. hoopt, dat ieder in zijn positie zal medewerken om 'de verkiezingen voor ons te doen slagen. Dat zal de beste hulde zijn welke men mgr. Notens kan brengen. De vergadering werd 'daarop door den Voorzitter gesloten. SALARIEERING BIJZONDERE ONDERWIJZERS. De Tweede Kamer heeft verworpen met 45 tegen 30 stemmen het voorstel-Lohman e. abetreffende de salarieering der oijzon- dere onderwijzers. ,Van rechts stemde alleen de heer Bichon met de linkerzijde tegen. PMMMBgWPBBMB—MM II lit l»Tl II WW HM ■ZOTrWtS.c GIFTEN voor den kerkbouw te Anna-Pauiowna Vorige opgave f 212.20 - 5.— - 0.50 N. N., Alkmaar N, N., Schagerbrug m Skk t 217,70 BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. Werd er eenigen tijd geleden naar aan leiding van den brief, welken Keizer Karei van Oostenrijk aan Sixtus van Bourbon ge schreven zou hebben hier en daar iets gefluisterd van een mogelijke vervreemding tusschen de beide middel-Europeesche sta ten, wat er de laatste dagen geschiedt, is wel in staat om een ieder te doen gelooven, dat het bondgenootschap een buitengewone versterking ondergaat. Het juiste van de zaak komen we na tuurlijk niet te weteïl, doch Wolff deelt mede, dat er in het groote hoofdkwartier besprekingen plaats vinden, die een be vredigend verloop hebben en die, met de daarbij bereikte vaststelling der grondbegin selen voor de uitbreiding van het verbond de inleiding vormen tot de politieke, mili taire en economische onderhandelingen, die thans binnen zeer korten tijd zullen beginnen. „Het spreekt van zelf, dat de te treffen politieke en militaire overeenkomsten, wej- ker principeelen vorm men zich gemakke lijk kan voorstellen, sneller tot stand zullen komen dan de economische, bij welke een moeilijk compromis van belangen tusschen landen van zoo verschillenden economischen bouw en krachtenverdeeling moet worden tot stand gebracht. Het begin der onderhandelingen zal ver moedelijk te Parijs plaats hebben, waarna de besprekingen waarschijnlijk te Wee- nen zullen worden voortgezet en beëindigd. De omvangrijke werkzaamheden in aan merking genomen zullen de economische onderhandelingen zeer vele maanden in beslag nemen." Wat Duitschland en Oostenrijk hier be werkstelligen, dat "bewerkstelligen voor zich zelf óók de Geallieerden. De Engelsche regeering immers heeft het voorbeeld van de Fransche gevolgd, en alle handelsverdragen, welke de clausule van meestbegunstigde natie bevatten, op gezegd. Voorloopig behoeft deze maatregel nog geen ongerustheid te wekken; het is te begrijpen immers, dat de Britscbe regeering, nu omtrent de economisch-politieke ontwik keling der wereld nog niets met zekerheid te zeggen is, de handen wil vrij hebben voor toekomstige regelingen. Maar de maat regel is van groot belang in verband met de plannen van de Parijsdie conferentie om rfauwere economische betrekkingen tusschen de geallieerden na den oorlog tot stand te brengen. Natuurlijk is door den voorloopigen maat regel van de Britsche regeering nog niets beslist omtrent de toekomstige commercieel- politieke regelingen, maar het is toch wel gewenscht in het dog te houden, dat door dezen maatregel Groot-Brifannië de handen vrij krijgt voor den economischen oorlog, waarmee van zekere zijde wordt gedreigd voor het geval de tegenwoordige oorlog niet het resultaat zou brengen, dat wordt ge hoopt. Uit Moskou wordt bericht, dat daar de strijd tusschen de botojéwiki en de anarchis ten is begonnen. Het dreigde reeds langen tijd en waarschijnlijk was dit anarchistisch tiseh gevaar reden, dat Lenin; in den laatsten tijd een meer gematigde houding aannam tegen de oude partijen, wier plaats hij' had ingenomen;. Volgens het Reuterbericht uit Petrograd zouden de bosjewiki te Moskou de overhand hebben gehouden en zou het anarchistisch hoofdkwartier hebben geka- pituleerd. De strijd duurt echter nog voort en hier moet dus worden afgewacht wat de toekomst zal brengen. Van het Westfront melden de Engelschen een klein plaatselijk Fransch succes de her overing van heuyel 44, waarvan de Duit- schers de Franschen Maandag hadden ver dreven. ONAFHANKELIJK. NOORD- KAUKASIË Volgens een Milli-telegram hebben de gevolmachtigde afgevaardigden der regee ring van de vereenigde bewoners van Noord- Kaukasie een nota tot alle regeeringen ge richt, waarin zij verklaren dat de volkeren van Noord-Kaukasie een nationale verga dering hebben gekozen, die m haar zitting van September 1917 de vereeniging der bewonets van Noord-Kaukasie heeft afge kondigd, en de uitvoerende macht heeft toevertrouwd aan de tegenwoordige regee ring, waarvan de afgevaardigden deel uit maken. De vereeniging der bewoners van Noord-Kaukasie brengt mede de afschei ding van Rusland en de stichting vaneen onafhankelijken staat. HET GELIJ KE KIESRECHT IN PRUISEN VERWORPEN. Rij de derde lezing van net wetsontwerp betreffende de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden, werd het voorstel tof aannemen van paragraaph III van het re geringsontwerp, hetwelk het gelijke kies recht inhoudt, met 336 tegen 185 stemmen verworpen. Een voorstel van Lohmann, volgens het welk behalve de grondstoffen onder zekere voorwaarden nog twee aanvullende stemmen konden worden toegestaan, werd met 338 tegen 73 stemmen verworpen. Het Huis van afgevaardigden zal na drie weken nogmaals over het Kiesrecht-ontwerp hebben te stemmen. Intusschen zal het in het Hesrenhuis behandeld worden. Of het Huis van Afgevaardigden dan op grond van het besluit van het Heerenhuis van meening zal veranderen, is de vraag, welke thans niet met zekerheid beantwoord kan worden. DE PAUS EN DE OORLOG. De Pauselijke vredesactie, zijn bemoeiin gen om het leed der gevangenen of ge- interneerden te verlichten, de lijdende be volking te steunen, waardoor het aanzien van den H. Stoel niet weinig gestegen is. zijn niet naar den zin van de Italiaainsche logemannen. Zij hebben dan ook, zoo meldt de „Croix", sinds eenige maanden een campagne op touw gezet, waarvan de opzet nauwkeurig omschreven is en, die met haat en hartstocht zonder ophouden, wordt voortgezet. Vlugschriften, „gedichten" wor den heimelijk verspreid, waarin reeds bij voorbaat vreugdekreten worden gehoord over het „na-den-oorlog, ais de rijke palei zen van het Vaticaan ontsmet zullen, worden van de Katholieke infectie, om te worden een rustoord voor de verminkte helden, die streden voor het ëéne Italië. Den Paus zal dan een trein naar Berlijn gegeven worden." Tegenover deze campgane blijven de 1 ta- liaansche Katholieken niet werkeloos. Twee welsprekende Katholieke propagandisten Cingolani en Martire trekken er b.v. te Rome iederen Zondag op uit om in, de verschillende wijken der stad de ware actie van den Paus uiteen, te zetten. En het gehoor dier beide verdedigers van het recht is bijzonder talrijk. Een teekenend incident heeft onlangs plaats gehad in de Gesu-kerk. Toen pater Moretti tijdens een preek in de overvolle kerk zinspeelde op de vaderlijke toewijding van den Paus, zijn liefde voor de ongeluk kige slachtoffers van den oorlog, werd hij plotseling onderbroken door luide toejui chingen van zijn gehoor. Een" verblijdend bewijs, zegt de „Croix", dat de lastercampagne niet al te zeer het beoogde succes heeft. riang (JBÉTT«rinrggaWMBBi«ai Wi ll UU.I I II ALKMAAR. BENOEMD. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot geestelijk auvi- seur van de „Hanze", van, den Volks hond", van de Underofficieren-vereenigrag en van den Vrouwenbond, afdeeiingen Alkmaar de .Weleerw. heer 3. H. jC. Hosman, Kapelaan der St. Laurentiuskerk. Tot geestelijk adviseur van de R. K. Handelsreizigersvereeniging, van den L. T. B., afdeelingen Alkmaar en van de Prop.-Club „St. Petrus" werd benoemd de Weleerw. heer Th. O. van Haaster, even eens Kapelaan der St. Laurentiuskerk. INBRAAK. Dinsdagnacht vond een bewaker van den nachtveiligheidsdienst de deur van het kan toor van de firma Messelaar aan de Oude gracht alhier open. Op hetzelfde moment vlogen er twee kerels uit, die de vlucht namen. Zij bleken het kantoor reeds gedeeltelijk nagesnuffeld ta [hébben, want verschillende laden en kasten waren geforceerd. Er werd echter slechts 75 cent vermist. De daders wisten te ontkomen, maar lie ten achter een jas, een koffertje en een model stel loopers, zoodat er zeker jongens van het vak aan het werk waren geweest. In de achtergebleven jas werd een, spoor kaartje naar Den H<gig gevonden, in ver band waarmede de bewaker me,t een recher cheur naar Uitgeest fietste, waar een twee tal verdachten zicli van een kaartje naar Den Haag voorzagen. Zij werden gearres teerd en bleken de gezochten te zijn. Een der aangehoudenen had f 140, de andere een bedrag van f 13.50 in zijtn bezit. Zij werden naar Alkmaar overgebracht. De nachtwaker, J. Taman, heeft zich bij deze gelegenheid kordaat gedragendoor de Zilversitraat is hij de inbrekers tot over den Nieuwlandersingel gevolgd; de dieven waren echter niet te pakken. Voor de betoonde activiteit ontving de nachtwaker een belooning. EENHEIDSWORST. Op bon No. 76 is vanaf Vrijdag verkrijg baar 1 ons eenheidsworst. AARDAPPELEN. Op bon No. 77 is vanaf Vrijdag ver krijgbaar 2 K- O- kieiaardappelen. H.H. BAKKERS. H.H. Bakkers worden er op attent ge maakt, dat het afhalen van meel alleen kan geschieden aan het Pakhuis, Luttik-Oudorp, van 111 en van 35 uur, Zaterdags van 11 tot 1 uur, EXTRA-TRAMDiENSTREOELING ALKMAAR—BERGEN ALKMAAR—EQMON D. Bij de fa. C. van der Tooren is een extra-tramdienstregeling, verkrijgbaar, gel dend uitsluitend gedurende den len en 2en Pinksterdag en Zondag, 26 Mei a.s. ACTIE TEGEN DE DUURTE. Twee bestuursleden van het Christelijk Comité van Actie tegen de duurte hebben hedenmorgen een onderhoud gehad met den Burgemeester om verkrijg,baarstelling van harde zeep enz. te bewerken, wat tengevolge heeft gehad, dat heden direct zal getele grafeerd worden naar de drie grootste zeepfabrikanten in 011s land om zoo spoe dig mogelijk tegen regeerings,prijs harde zeep te leveren. Boter wordt deze week verstrekt; de hoeveelheid cacao, bij de verschillende win keliers opgeslagen, is niet van beteekeni? om gerantsoeneerd te worden» ZUiNIG MET GAS! Namens de directie der gasfabriek wordt ons medegedeeld, dat het met de gasbezui- niging hier ter stede geenszins naar wensth gaat; per dag: mag- 5100 M3. gas afge leverd worden en verleden Maandag b.v. hebben, zóóvteel Aikmaarders hun dag- ranitsoen overschreden, dat6700 M3 verbruikt werd. Men begrijpt, d;at een dergelijke, wij zou den haast zeggen roekelooze overtre ding van het oezuinigingsgebod onduldbaar is; de directeur der gasiabriek heeft dan ook reeds sinds eenigen, tijd de strafmaat regel van afsnijding moeten toepassen; velt afsluitingen hebben, alsnog plaats. Wij waarschuwen daarom onze lezers, dat zij met hun gasverbruik zuinig en voorzichtig zijn. Niet alleen met het oog op de straf van afsluiting en onkostenbetaling eiu inkrimping van het rantsoen voor de volgende maand, doch óók en méér nog uit goede burger-gemeenschapszin. Allen moeten zich nu eenmaal bezui nigen, laten dan niet enkelen zich wat meer gas „toe te eigenen", daardooi de gemeenschap benadeelen en het gevaar voor algemeene maatregelen vergroo- ten! V LEESCH Dl STR1BUTI E. De directeur van het slachthuis deelt mede, dat Vrijdag en Zaterdag a.s. een heidsworst opt bon in alle slagerswinkels van Alkmaar verkrijgbaar zal Jzdjii. De distributie van vleesch zal voortaan hoogstwaarschijnlijk plaats hebben 111 alie slagerswinkels, althans in meerdere dan nu het geval is; waardoor het wachtsysteem komt te vervallen. De ingezonden stukken in diverse bladen schijnen een snelwerkend middel geweest te zijn. „DE HANZE." Dinsdagavond j.l. hield genoemde vereeni ging een algemeene ledenvergadering. De opkomst was slecht. Inclusief het bestuur zag men er twintig mensehen. De Voorzitter deed verschillende mede- deelingen, o. m. dat is' opgericht een Hanze- afdeeling van R,K, Melkverkoopers aan vankelijk met '14 leden. De notulen werden goedgekeurd, waarna verschillende ingekomen stukken werden be handeld, o. m. een ingekomen ontwerp var voorloopig koopcontract mei de afdeeling* van het Roode Kruis. Intusscben kwam ter vergadering, de nieuw benoemde Geestel. Adviseur, Kap. Hosman. die den Eerw. Heer Kooij is opgevolgd. Z.Ew. werd met een hartelijk welkomst woord door den Voorzitter begroet, hetwelk door applaus der vergadering werd onder streept. De rekening en verantwoording, zoomede de begrooting van den Penningmeester, werd goedgekeurd, terwijl de verificateurs de verschillende daarop betrekkelijke bescheiden zullen nazien en in een volgende veigade- ring «hun rapport uitbrengen. De heer Endel werd tot bestuurslid her kozen. Uit de verkiezing bleek, dat genoem de functionaris 'had misgetast,' in de aan leiding die hij tot 't beschikbaar stellen zijner functie meende te hebben» Tot leden eener vaandelcommissie wer den benoemd de heeren, A. Schilder, J. H. Geels en P. v. Kessel, met de opdracht, te trachten zoo spoedig mogelijk een flink bedrag tot het aanschaffen van een mooien banier te verzamelen. Bij de rondvraag sprak de nieuwe Geest. Adviseur een sympathiek woordje ter ken nismaking, en uitte hij een vurig speechje ter opwekking aan de leden. Op gewone wijze werd daarna de ver gadering door den Voorzitter gesloten. 30-JARIG JUBILÉ. Dinsdag 14 Mei herdacht 't collectanten- college van de St. Laurentiuskerk den dag. dat 't vóór 30 jaar opgericht werd. Een feit, op zichzelf merkwaardig genoeg, om niet vergeten voorbij te laten gaan, maar des te eigenaardiger, waar twee leden, de heeren J. Goes en N. Konijn, méde hun 30-jarig jubilé vierden. Al kon men dien dag door de tijdsmisère en die groole gel delijke offers, die dit vragen zou, niet op grootsche wijze vieren, tè groot was de belangstelling en de sympathie voor de jubilarissen, dan dat men hem ongemerkt zou laten passeeren. Op waardige, echt- Roomsche wijze zijn de feiten dan ook her dacht geworden. '9 Morgens werd om 9 uur tot intentie van 'de leden in de St Laurentiuskerk '11 gezongen H. Mis opge dragen, waaronder allen ter H. Tafel nader den. Daarna werd den heeren aan de pas torie een ontbijt aangeboden, waar ook de Zeereerw. Heeren Geestelijken en de leden van 't 'Kerkbestuur tegenwoordig waren. Gedurende den dag mocht 't col lege van verscheidenen, o.a. vain heeren oud- leden, blijken van belangstelling ontvangen, terwijl van de middagbijeenkomst in het lokaal van den heer A. M. Hazes' de liceren G. Th. M. v. d. Bosch en G. W. Schlich- ting gebruik maakten, om de jubileerende vereeniging namens 't R. K. Arm- en Wees- bestuur te complimenteeren. In welgekozen woorden dankte de eerste voor 't mooie werk van Roomsche charitas, waartoe de heeren zich steeds beschikbaar stelden, voor de prettige meewerking, die 't Bestuur steeds ondervinden mocht. De Voorzitter, de beer S. Fraijman, dankte voor de belang stelling. 's Avonds werd de dag in een gezellige bijeenkomst in de bovenzaal van den heer Hazes, voor deze gelegenheid smaakvol door den beer A. Haakman versierd, be sloten. Op keurige wijze had de heer Netten aan de opdracht van de feestcommissie, om voor „de tafel" te zorgen, voldaan. Voor aangename en schoone afwisseling zorgde d e heer W. Schreurs door zijn zang en pianospel. Rest ons nog te zeggen, dat aan 't college als stoffelijk bewijs door 't Arm- en Weesbestuur eene verrassing werd aangeboden. PLAATSELIJK NIEUWS. HEEMSKERK. Bedevaart Heiloo. Zondag zijn een-'veertigtal leden van 't Kruisverbond en de Propaganda-Club te voet naai' O. L. Vr. ter Nood gegaan, met 't ontplooide vaandel van 't Kruisverbond voorop. Heen- en terugreis werden met de grootste opge wektheid volbracht. Uit volle borst werden de liederen uit 't Bedevaartboekje gezon gen, terwijl vele gebeden tot verschillende intentie's tot Ood opgezonden werden. Op 't Genadeoord aangekomen sprak de Wel eerw. Heer Kapelaan Berkhout een wel komstwoord. Daarna werd de Kruisweg gebeden en 't Lof gezongen, waaronder Zijn Eerw. een heerlijk schoone predicatie hield over de H. Maria, Moeder van Smarten, Troosteres der Bedrukten, Hulp in allen nood. BARS1NGERHORN. Waard- en Groetpolder. Tot watermolenaar van dezen polder werd in de vergadering van 15 Mei te Winkel benoemd de heer J. Huisman te Noordschermer. Als 2de op de lijst van aanbeveling kwam voor den heer Jb. Zwart te Burgerviotbrug, Zuidzijpe. Ansjovisvangst Te Kolhorn io onze gemeente is men zeer tevreden over de opbrengst van 'de ausjovisvingst. In de afgeloopen week werden aan. de .Coöpera tieve zouterij ruim 1 millioen stuks afgele verd. Ook in de andere zouiterijen. waren er handen te kort. De prijs-is bevredigend. EGMOND-BINNEN. Drankbestrijdeosdag. Maandag om 10 uur vertrekken de drankbestrijders uit de Egmonden naar Lisse. De weg "wordt per fiets afgelegd tot Haarlem en verder per trein 1.11 of tot Heemstede en dan per tram 1 uur. Vertrek uit Lisse om 6.15 per tram. Distributie. Deze week wordt be gonnen met de tweede verstrekking van re- geeringssajet, zoolang de voorraad strekt. Ook zijn de nieuwe klompenbons thans ver krijgbaar. UITGEEST. Geslaagd. Te Haarlem slaagde voor het akte-examen O. mej. H. Zonjée van Uitgeest. ANNA-PAULOWNA. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den ontvanger te Anna-Pau- lowna f 7.98 ink. bel. Deroofmoorti te Anna-Paulow- n a p o 1 d e r. '1 wee van de drie in deze zaak gearresteerden, n.l. V. eni E., uit de gemeente V eisen, zullen Dinsdag -* Jum voor de rechtbank te Alkmaar terecht staan. 31 getuigen zijn gedagvaard. Dien dag zul len geen andere zaken worden behandeld, De derde beklaagde, M., uit den Anna- Paulownapolder, afkomstig uit Broekuna ven, zal den daaropvolgenden Dinsdag te rechtstaan. Hij wordt verdacht van aanwij zingen te hebben gegeven, waardoor de lust tot'rooven bij de beide andere verdachten werd aangewakkerd. V. was ten tijde van den moord in dienst bij M. Na dien hadden beiden ruzie gekregen, tengevolge waarvan V. zich verschillende dingen liet ontvallen. [W ARMENHUIZEN. Jubileum. De heer D. G. Knijnen- berg, Hoofd der O. L. School, herdacht op 12 Mei den dag, dat hij vóór 25 jaren tot het onderwijs toetrad. Deze dag is voor hem geworden een onvergetelijke vreugdedag. Maaandagmorgen ai zeer vroeg was geheel het dorp in vlaggentooi. De jubilaris met echtgenoote en kinderen betrad reeds vroeg in den morgen het bede huis om God te danken voor de vete en groote gunsten in dit kwarteeuw van den goeden God ontvangen. Dames zangeressen en een kinderkoor, geaccompagneerd door den heer Nelisseri, luisterden de H. Mis op door verschillende zangnummertjes. Om twee uur na den middag kwamen al de kinderen van het dorjj, die de school bezoeken, in die kolfbaan van den 'heer de Geus bijeen en huldigde den jubilaris met eenige feestliederen, vervaardigd door den heer C. de Oeus, onderwijzer. Door den heer Nelissen werd onder een keurige rede den jubilaris namens de kin deren een gouden horloge met inscriptie en gouden ketting aangeboden. De kinderen werden onthaald op alles wat lekker is en de jubilaris dankte de kinderen voor het keurig geschenk. Toen de kinderen óm vier uur de zaal verlieten, traden binnen Burgemeester en Wethouders en Secretaris der gemeente en werd den jubilaris door den Burgemeester onder een toepasselijk woord een enve loppe met inhoud overhandigd; meerdere gelukwenschen volgden. Uit een Commissie uit de burgerij samen gesteld trad als woordvoerder naar voren de heer Jacob Swan, die onder welgemeende woorden wederom den jubilaris een wel gevulde enveloppe overhandigde. De jubilaris, getroffen door zoovele blijken van waardeering, bedankte het Dagelijkscb Bestuur der gemeente, bedankte de geheele burgerij; trok uit de overtollige bewijzen van aanhandekelijkheid de conclusie, dat hij' als goéd onderwijzer zijn taak had vervuld en hij zou 'trachten zijn taak te blijven vervullen tot opvoeding der jeugd. Hierna kwamen vele notabelen hem hunne gelukwenschen aanbieden. Des avonds kwamen eenige oud-leerlinge» en leerlingen van den Laind- en Tuinbouw- cursus hem met een cadeau vereeren, ook in den vorm eener enveloppe met inhoud. Het fanfarecorps „T.A.V.E.N.U." bracht den jubilaris een serenade. Tot laat in den avond was het een gezellige en vroolijke feestvreugde; toasten, muziek en zang wisselden, elkander af en bereidde aan den jubilaris en zijn buis gezin een dag om nimmer te vergeten. Moge het den jubilaris gegeven zijn, nog vele, vele jaren zijn schoone taak te kunnen blijven vervullen, SCHAGEN. Leven smiddelenbedr ij f. Er is verkrijgbaar 4 K.G. aardappelen op bon 952 ons groene erwten op bon 96men houde er rekening mee, dat volgende week slechts 1 K.G. aardappelen verkrijgbaar is. Op de omslagen der oude bonboekjes is verkrijgbaar 1 'ons koevleesch bij slager Ploeger. Nieuwe bonboekjes kunnen deze week worden afgehaald. Raadsvergadering. In de verga dering van den Raad van Sohagen op 14 Mei kwamen de volgende punten in behande ling: 1. Benoeming leden Stembureau. Benoemd werden de heeren W. Rogge veen, P. Meurs en J. Koster en lot plaats vervangende leden de heeren P. Boekei, J. Schoorl en P. Tiapman. 2. Benoeming lid Gascommissie. Benoemd werd de lieer P, Meuis, die de benoeming aannam. 3. Voorstel tot verhooging van de jaar wedde van den pi. geneesheer. Deze werd met ingang van 1 Mei 1918 met f 100 verhoogd. 4. Voorstel tot het verkenen van een duurtetoeslag v. d. gemeentebode. Aan dezen beambte werd een toeslag van f 2 per tveek toegekend. 5. Voorstel met betrekking tot de ver strekking van goedkoope melk. Besloten werd de maximum melkprijs op 16 cent per liter te brengen. De houders van goedkoope kaarteij, die tot heden een melktoeslag van U/2 ct. per liter ontvingen, zullen die van af 1 Mei niet meer ontvangen» 6. Voorstel tot het bestraten met tegels van het trottoir langs het plantsoen. Aangenomen. Begrooting f300. 7. Inzake gasbesparing. 8. Vaststelling instructie melkcontroleur en bepaling bezoldiging van dezen eventu- eelen beambte. Punten 7 en 8 aangehouden tot de eerst komende vergadering. Een adres met het verzoek, de kennis dit jaar niet te doen plaats hebben, werd vooc kennisgeving aangenomen» WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige winden, uit Oostelijke richtingen, meest licht tot halfbewolkt, aanvankelijk droog, behoudens kans op onweer, wij warm.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2