No. 59 Zaterdag 18 Mei 1918 12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTtÊN: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDACL Een Eeuwfeest. Een edel Hart. BBREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. LAD Per kwartaal franco hu(s. t i.ifi Met geil!. Zondagsblad fl.fib bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 10.05 van het Zondagsblad j 0.06 Van 1—6 regels 0,76 EBce regel meer. o,|6 Reclames per regel f 0.42 Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. f0.48 De Roomsche pers jubileert! Wèl zijn er geen grootsche piannen ontworpen voor een luisterrijke feestviering, dewijl de tijdsomstandigheden daartoe te groote belet selen waren, doch niettemin: een jubileum vieren wij! i i We zijn er gedurende den oorlogstijd trouwens wel aan gewend geraakt: dat het uiterlijk feestvertoon bij voorkomende ge legenheden geenszins geëvenredigd is aan de grootheid, de belangrijkheid van het ge vierde feest. Zoo ook heden! Oeen uiterlijke feestelijkheid is er ge organiseerd en toch H^den vieren wij het 100-jarig bestaan der Roomsche Persi! Wij schrijven heden: 18 Mei 1918 en op 18 Mei 1818 versoheen het eerste nummer van „De Godsdienstvriend, Tijd schrift voor Roomsch-Catholijken", te Am sterdam bij A. Schievenbuis. Na de ver schillende periodieken, die slechts een kort en kwijnend bestaan hadden geleid, o. a. „De Kerkelijke Bibliotheek" (Amsterdam J. A. Crajenschot, en Grave, J. A. jKrie- ger), gesticht in 1794; „Zondagsblad voor R. Catholijken", 1799; „Mengelingen vooi R. Catholijken", mocht het aan le Sage ten Broek gelukken een tijdschrift te sfóch- tenj dat ongeveer een halve eeuw de rechten van Nederlandsch Katholieken heeft ver dedigd. Terecht verdient le Sage den eere naam van „Nestor der Katholieke Pers", hem door „De Tijd" in Juni 1847 reeds gc geven, j Als wij bedenken, dat de man, die dezen strijd met zooveel volharding gevoerd heeft, in het Protestantisme was opgevoed; dat hij eerst op dertigjarigen leeftijd tot de Katholieke Kerk overging; dat hij, na reeds negen jaren Katholiek te zijn geweest, zijn eerste schriftje tot verdediging van de leer der Kerk uitgaf en dat hij eerst daarmede aan het strijdvoeren raakte; dat hij, de eerste is geweest, die in Oud-Nederland die peri odieke pers aan den boven gekarakteri- seerden strijd (voor de rechten der Katho lieke Kerk en hare geloovigen in Neder land) dienstbaar heeft gemaakt, dat de meeste Katholieken, die tot nu toe in Ne derland, door middel dier pers, voor de hei lige zaak,van godsdienstige waarheid, recht en vrijheid kampten, als onder zijne vleu gelen, namelijk in zijne periodieke publica ties, de wapenen voerden, of althans op die wijs het eerst hunne krachten beproefd en geoefend hebben, als wij ons dat alles voor den geest halen, dan moeten wij erkennen, dat die man een gewichtig ge schenk der Voorzienigheid aan, Nederlandsch Katholieken was: dait Nederland's Katho- Jieken aan dien man groote verplichtingen hebben, èn dat zijne nagedachtenis onder ons in zegening moet blijven. De viering van het 100-jarig bestaan der Roomsche Pers mag ons op heden nu BBUILLEXOM. Omgewerkt naar het pransch. 40. Nog dienzelfden avond, na den maaltijd, als de dienstbode niets meer te verrichten had in de eetkamer, zeide zij op bijna kal- men toon: Heden heb ik een belangrijk besluit genomen. Welk, moeder? vroeg Maurice, ter wijl het meisje wat bleek werd, als had zij een voorgevoel, dat er een einde ging komen aan haar gelukkig leven. Souriquette wordt stilaan een groot meisje, vervolgde Laure; zij is nu twaalf jaar, en binnenkort moet zij hare eerste H. Communie doen; zij moet bovendien leeren een juffrouw van deftigen huize te worden. Henriette verroerde ach niet, maar haar oogen glinsterden geweldig. Gij denkt er dus aan haar naar een pensionaat te zenden? zei Roselin. ja. Heel goed: zij zal goed leeren en ons veel eer aandoen. Moeder, sprak eensklaps de kleine, is 't noodig dat ik geleerder weze en fraaier manieren hebbe dan gij, om bemind te worden en gelukkig te zijn? Dom meisje, zei Maurice, dat is niet hetzelfde. Waarom is dat niet hetzelfde? Moeder is moeder, zij is volmaakï uoalt jji itj; mux gij moet jeeae «adete wij tevens gaan vieren 't Hoogfeest van den H. Geest, aan Wiens heilige werking wij Ie Sage ten Brock's bekeering, dus ook diens Rooinsch-journalistieken arbeid te dan ken hebben dankbaar stemmen; immers, als wij nagaan, welk een lijdensperiode de Roomsche Pers in Nederland beleefde, met hoeveel tegenwerking van andersgezin- den, met hoeveel lakschheid van geloofs- genooten zij te kampen had, als wij weten, hoeveel mannen van Roomsch ka rakter en van Roomschen durf zich gehéél hebben opgeofferd voor de zaak der Room sche Pers, als wij kortom besef fen, wat het aan geestelijke en lichame lijke menschenkracht en aan kapitaal gekost heeft in honderd jaren tijds een Roomsche Pers te stichten, zooals wij haar heden ten dage in Nederland kennen, dan doet 'het ons goed te zien, hoe over geheel ons land thans Katholieke dagbladen en peri odieken worden gelezen; hoe bijna iedere streek het eigen Katholiek orgaan heeft, dat, rekening houdend met plaatselijke toe standen en gebeurtenissien. de eigen bevol king vóórlichten wil en leiden ten goede,: hoe het Katholieke nieuwsblad thans vrij wel overal een 'tègen-macht vormt tegenover het z.g. neutrale, liberale of socialistische blad. Wie zal het becijferen, hoeveel zielen door onze Roomsche Pers voor het Katho liek geloof en voor de Katholieke partij be houden bleven of gewonnen werden! God alleen weet, hoeveel goed de Room sche Pers stichtte gedurende de vervlo gen honderd jaar! Wij moeten God danken op onze knieën, dat Hij de kiem, door le Sage ten Broek gelegd, zulk een wasdom verleende, dat de Roomsche Pers uitgroeien mocht over héél Nederland, dat héél ons Ka tholieke volk de versterkende vruchten van dien wijd-vertakten boom heeft mogen pluk ken, tot aller heil èn tot meerdere eer en glorie van God. Wij moeten God danken, doch vol daan mogen wij ons niet gevoelen; immers: dit eerste eeuwfeest beduidt nog geenszins de beëindiging, de voltooiing van den ar beid, door la Sage ten Broek aangevangen; nog steeds beleven wij een ontwikkelings periode Op heel Katholiek Nederland rust de dure plicht zijn eigen Roomsche pers gróó- ter te maken en meer volmaakt naar de eischen van den tijd. Van het erfdeel onzer vaderen mogen wij niet zonder aanwinst het vruchtgebruik genieten: onze nakomelingen hebben recht op onzen arbeid'! Moge ieder dit voor zich zelf begrijpen en daarnaar handelen. Men bevordert de Roomsche Pers door zijn eigen katholiek blad te lezen en te verspreiden en door daarin, te adverteeren. Een dergelijke bevordering van de Room sche Pers (van „steun" willen, wij niet spreken, omdat dit woord een facultatief opvoeding ontvangen dan zij gehad heeft en daarmee uit. Ik begrijp nog niet daarom Ge moet niet aandringen, kindlief, sprak Laure. Maurice heeft gelijk: uwe op voeding kan niet genoeg verzorgd en vol ledig zijn. Henriette antwoordde er niets op. Uw kleederuitzet is gereed, vervolgde mad. Vallauris1; Maandag breng ik u naar de kostschool, welke ik voor u heb uit gekozen. Het kind zeide eenvoudig: MaandagDan reeds! Geen woord meer kwam uit haar. Zij werd enkel wat bleeker, en'bleef vlij tiger aan de zijde van Laure, wanneer deze de werkwinkels in oogenschouw nam. Die gerustheid bracht mad. Vallauris in den waan, dat dit veranderen van levens regel haar nogal aanstond. Den morgen van haar vertrek omhelsde Souriquette de werksters die zij liefhad, bezocht al de werkhuizen, en zonder wee- nen, zelfs zonder spreken, nam zij staaltjes op aan den boord der verschillende getou wen en stak ze eenvoudig in haren zak. Dan beschouwde zij lang de lokalen, als wilde zij er ',t minste hoekje van in, haar geheugen prenten, bleef lang aan den hals van Maurice hangen, langer nog aan den hals van Roselin. Een werkman droeg haar koffer op het rijtuig dat buiten wachtte. Laure „sloeg het meisje gade; zij be merkt, dat Souriquette hare ontroering onderdrukte, en dat maakte de arme vrouw ongeduldig. Maak hei koet, fluisterde zij Roselin begrip uitdrukt, en de Roomsche Pers met meer recht een steun voor de Katho lieken genoemd kan worden) een dergelijke bevordering van de Roomsche Pers is niet alleen een goede daad, doch Roomsche plicht: omdat hier de gestadige parallel-loopende wisselwerking plaats vindt: dat de Room sche Pers de Katholieken krachtiger help:, naarmate de Katholieken hun eigen Pers krachtiger bevorderen. Vooral in deze dagen mag er inderdaad wèl op gewezen worden, dat de ontwik keling onzer partij zonder een krachtige Pers niet mogelijk is, dat daar, waar de positie onzer Pers h.et krachtigste is, het Katholieke leven 't meest bloeit. Een gewichtige tijd voor de Katholieke partij is aanstaande; hoe krachtiger nu de Pers bevorderd wordt, des te krachtiger kan en zal zij de katholiek-politieke actie steunen! Men bedenke het wèl! Voor nh en altoos! Dan zal Nederland wanneer na weder om honderd jaren nog de wereldkloot draait met z'n menschelijke bewoners en de Room sche Pers haar tweede eeuwfeest mag vie ren de krachtigst mogelijke Katholieke partij bezitten, zóó, als God de strijders voor Hem op aarde in legerschaar geordend wil zien! HUISZOEKING OP HET PLATTELAND. Het vermakelijke, doch tevens leerzame feit, dat wij naar aanleiding van ons artikeltje over „Ontevreden boeren?' een anoniem schrijven ontvingen,, waarin de boe ren de ergerlijkste menschen, werden ge noemd en waarin de wenschelijkheid van een „algemeen uitvoergebod van boeren" werd uitgesproken, dat feit kan ons niet weerhouden, het nogmaals voor de boeren op te nemen, op gevaar af, dat we door een nog minder correct schrijven van een of anderen onnadenkenden stedeling „verrast" worden In vele streken van ons land, -vooral op het platteland, is men thans bezig met het opsporen en in beslag nemen van achter gehouden voorraden. Dat zulks geschiedt zal een ieder ook de niet-bevooroordeelde boer kunnen bil lijken, of althans verklaren; het schijnt im mers waar, dat hier en daar veel te groote voorraden van meel, tarwe, erwten en boo- nen, enz. achtergehouden zijn, era dat daar door een niet onbelangrijke hoeveelheid voedsel aan het volk, dat in deze dager, zoozeer hongeren moet, onttrokken blijft. Doch nu komt het er maar weer op aan: hoe zij, die met de huiszoeking belast zijn, hun taak opvatten en verrichtten. Op sommige plaatsen schijnen de boeren daarover niet te klagen te hebben, doch elders doet men dit op een wijze, welke uitermate geschikt is, om wrevel en mis noegen en onwil op te wekken. In Zeeland van waaruit tal van klacli- ten vernomen worden en wellicht ook elders, onderzocht men- niet alleen stallen, schuren, hokken etc., maar geheel de hoeve wordt onderstboven gehaald, zelfs de lin nenkasten en de brandkasten moeten ge opend worden, al begrijpt ieder, dat men in deze meubelen geen meel bf tarwe van beteekenende hoeveelheid kan verbergen, terwijl men hier en daar heel kleine voor raden voor eigen gebruik zelfs niet ontzag. Begrijpt de Regeering nu niet, dat zij door een dergelijk taktloos optreden de zaak nog verergert? dat de boeren hoe onver antwoordelijk zooiets ook heeten moet ertoe geprikkeld worden, moedwillig wraak te nemen, door den teelt te veronachtzamen of erger nog te belemmeren en on mogelijk te maken? Begrijpt de Regeering niet, dat men. juist in deze tijden de boeren zoozeer noodig heeft om het land zoo productief mogelijk te doen wezen? Men dupeere den Hollandschen'boer toch niet te zeer; men handele taktisch en be hoorlijk, Uit onze omgeving hebben wij nog maai weinig over deze huiszoekingen vernomen, doch, als ook hier de algemeene inquisi tie zal worden gehouden, dan hopen wij, dat het daarbij niet bruut toe zal gaan, BINNENLAND. in het oor, zij kropt haar weer op. Och kom! antwoordde Vallauris, wiens gemoed insgelijks overliep, kinderen vergeten spoedig. Ondanks haar schijnbare kalmte wan kelde Souriquette een weinig bij 't over stappen der binnenplaats, maar toen zij zag dat Mytha, de hond der fabriek, die 'haar nooit verliet, haar weer volgde, smolt al haar kinderlijke moed in tranen Ga heen, arm beest, zei ze al snik kende, wijl worden van elkander geschei den.... Ik vertrek!! Wij zullen u komen bezoeken, Souri quette, zeide Laure, en dan Mytha mede brengen, en ook de werksters der fabriek en allen die gij gaarne ziet; maar ik smeek u, wees toch redelijk. Ja, ja, antwoordde het meisje, ik moet wel, omdat gij het wilt! Het pensionaat was gevestigd te Nogent. De dochter van een der beste vrienden van Vallauris had er hare opvoeding geno ten. Laure was dit kind eenige malen met hare moeder gaan bezoeken en had het gesticht naar haren zin gevonden. Henriette nam kalm afscheid van hare pleegmoeder. Maar toen een der onderwij zeressen haar verzekerde dat het j>ensio- naat ha&r goed bevaillen en zij er zich niet vervelen zou, antwoordde de kleine: Ik geloof u gaarne, juffrouw; en danmoeder wil het. De meesteres ried, dat die enkele woor den veel verdriet verborgden, en zij verliet dien dag de nieuwe leerlinge geen oogen- blik. Zij bezocht met haar den tuin, die heel mooi was, de studiezalen en 's avonds, l meenende dal ze nu geheel gestild was, NEDERLAND EN DE QORLOfl, DE RIJST VAN DE „NIEUW AMSTERDAM". Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening kan met stelligheid een dagbladbencht tegenspreken, volgens hetwelk een groot gedeelte der rijst, die met de „Nieuw Amsterdam" hier te lande is aangevoerd, yoor de consumptie onge schikt zou zijn, omdat er broeiing in de lading was ontstaan. De kwaliteit der la ding is, dank zij de genomen voorzorgs maatregelen, onberispelijk en na grondige telling van de eetste tot de laatste baal geschikt voor consumptie. VROEGE AARDAPPELEN. De Minister van Landbouw brengt ter kennis dat het gestelde in zijne kekend- making van 10 Mei j.l. niet van toepassing is op vroege aardappelen welke vóór 1 Juni 1918 in den handel worden ge bracht. Verder heeft de Minister bepaald, dat het in de beschikking van 8 dezer gestelde vervoervercod niet van toepassing is op vroege aardappelen, welke vervoerd wor den vóór 1 Juni a.s. VASELINE, Ieder, die partijen vaseline (witte of gele) in eigendom of in bewerking heeft, is ge houden 'daarvan opgave te doen aan het Rijks-Distributiekantoor voor geneesmidde len, enz. (R.D.G.), Oranje-Nassaulaan 13, te Amsterdam, VLAKGLAS. Het vervoer en de aflevering van alle soorten vlakglas uit eenig deel eener ge meente naar aile overige deelen des Rijks is verboden, Dat verbod is niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 3 M3. vertrouwde zij haar toe aan twee meisjes van haren ouderdom. Maar indien 's nachts de vrouw, die in de slaapzaal waakte, gekeken had naar het blanke bed van Souriquette, ze zou haar hebben zien liggen met wijd opengespalkte oogen, twee oogen, die gedurig de oude, zwarte meubels van 't huis zagen, de groote, geruchtmakende getouwen, de wen telende machines; zij zou op die kleine lip pen, verbleekt door verdriet, aanhoudend deze woorden hooren terugkomen: Moeder LaurettevaderMau rice! 's Anderendaags onderwierp zich het meisje gewillig aan de regeltucht van het huis. Was zij niet de vlijtigste, ze was dan toch de stilste en gehoorzaamste leerlinge. En, nochtans, zij kende hare lessen niet, noch begreep haar schrijfwerk. Had zij dan geen geheugen? Ofwel za't er geen verstand achter dit groot ontwikkeld voorhoofd? Acht 'dagen lang stelde de bestuurder zioh die dubbele vraag. Den volgenden Zondag, toen de familie Souriquette kwam bezoeken, lekkernijen en verrassingen brengen, kom zij de kleine ban nelinge niet te zien krijgen in de spreek kamer. Met ontsteld gelaaf kwam madame Chau- mont, de bestuurster, melden, dat het kind 's morgens plotseling ongesteld geworden was en het bed niet kon verlaten. Laure dadht dat ze zou sterven. Mijn dochter is erg ziek, mompelde zij. Ik word het gewaar!daarom mij niet gewaarschuwd?, KOFFIESURROGATEN. De Minister van Landbouw heeft vast gesteld voor alle droge koffiesurrogaten een kleinhandelprijs, d. i. de prijs aan verbrui kers in rekening te brengen: f 1.75 p. K.G. Verder is bepaald: dat de maximum-klein- handelprijs gesteld is mét inbégrip van leve ring der emballage. HARDE ZEEP EN ZEEPPOEDER. De Minister van Landbouw heeft be paald le. dat, met handhaving van de door hem gestelde maximumprijzen, het verbod van aflevering en vervoer van harde zeep en zeeppoeder, hetwelk met ingang van 15 Mei 1918 in werking is getreden, voor alle harde zeep en zeeppoeder, niet voorzien van het merk bedoeld in art. 6 dier regeling, en in den handel .gebracht door andere dan de door het Rijks zeepbureau ingeschre ven fabrikanten, niet van toepassing is: a. tot 15 Juni 1918 op de aflevering van harde zeep door winkeliers over de toonbank aan het publiek en door de gemeentelijke distributiebureau's. voor zoover betreft de hoeveelheden die zich op het tijdstip van inwerkingtreding dezer verbodsbepalingen reeds bij die winkeliers of distributiebure au's in voorraad bevonden; b. tot 81 Mei 1918 op de aflevering van zeeppoeder door winkeliers over de toonbank aan het publiek en door gemeentelijke distributiebureau's, voor zoover betreft de hoeveelheden die zich op het tijdstip van de inwerkingtreding dezer verbodsbepalingen reeds bij die win keliers of distributiebureau's in voorraad bevonden. („St.-Ct.") CACAOPOEDER. De Minister van Landbouw vordert van een ieder, die hetzij onder zioh zelf, hetzij onder derden cacaopoeder in voorraadi heeft, opgave te doen van de hoeveelheid daarvan en de plaats waar die poeder zich bevindt, bij den burgemeester van de gemeente zijner inwoning vóór 25 Mei 1918; met dien ver stande, dat geacht zal worden voor gebruik van hem zelf of zijn gezin bestemd te zijn eene hoeveelheid van 25 K.G. of minder en derhalve alleen opgave zal behoeven te worden gedaan door hen die de beschik king hebben over meer dan 25 K.G, BROODKAART 50ste TIJDVAK. De directeur van het Centraal Broodkan toor maakt bekend, dat de broodkaart van het 50ste tijdvak geldig is van 18 tot en met 24 Mei. DE „ZAANLAND" GEZONKEN. Een Lloyd's bericht meldt, dat de „Zaanland", na aanvaring met een ander stoomschip, gezonken is. (Het s.s. „Zaanland" van den KoninkL Holl. Lloyd, groot 5417 br. ton, gebouwd in 1900, was door de Amerikaansohe regee- ring gerequireerd. Red.) RIJSTSCHEPEN. Volgens bij het departement van koloniën ontvangen telegram heeft de consul van Frankrijk te Batavia medegedeeld, dat onze rijstschepen te Saigon uitklaring zullen ont vangen, ONZE VOEDSELVOORZIENING, Een bij uitstek bevoegd deskundige op, landbouwgebied, gevraagd naar de vooruit zichten van onze voedselvoorziening, gaf als zijn meening te kennen, dat de perspec tieven voor den aanstaanden winter veel ruimer en veel gunstiger zijn, dat dit voor den winter 1917-18 het geval was, mits, zoo volgde hierop, geen al te groote mis slagen worden gemaakt. Duizenden teelen nu op grooter of kleinet Mamade, antwoordde de bestuurster, ik verzeker u, dat juffrouw Vallauris al de dagen der week met hare maatjes gespeeld en geen enkele les verzuimd heeft. Eersc gisterenavond, toen zij ging slapen, klaag de zij zwaar vermoeid te zijn. Dezen mor gen bemerkten wij, dat zij koorts had. Ik heb geeji telegram gestuurd, daar ik wist dal gij icwaamt; ik wilde u, daarbij, niet onnoodig ongerust maken. Ik dank u, madame; maar ik wil haar aanstonds zien. Dat begrijp ik. Komt. Men had het kind overgebracht naar een groote, welverlichte plaats, waar zij alieen lag, want men vreesde besmettelijke ziekte, Zij lag daar bleek, met oogen die schit terden van koorts; zij ijlde wat en her kende niemand barer huisgenooten. Laure begon te weenen; maar zij ver moedde onverwijld de waarheid1. Heeft zij zich verveeld in den loop der week? vroeg zij aan mad. Chaumont. Heeft zij naar ons gevraagd? Heeft zij spijt betuigd ons huis te hebben moeten verlaten Zij heeft zich geen enkele dag ver veeld, madame. Aan geen enkele barer ge zellinnen heeft zij over ui gesproken. On der de uitspanningsuren heeft zij altijd ge speeld. Zij heeft zich vermaakt. Zij heeft iederen dag tamelijk gegeten. Zij zag er wel wat droefgeestig uit, maar daar die treurigheid niet overdreven was, hebben wij er niets ergs in gezien,, ze toeschrij- vendë aan 't veranderen van levenswijze, Aile leerlingen weten daarvan, maar 't gaat gewoonlijk sjxredig over. (Wjordt vervolgd.) j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1