Jr. s-Hsetiii dies it weg loedig liting TWEEDE BLAD. sterdam her, Haarlem onze firma LIESHOUT, Alkmaar* SEN 84. ü's horton wellen sa veel water ck shondead. r, Dirkshora Pinksterdag) g 2 uur n.m, ons Program". l|dem verstaan". K Staatspartij". Zaterdag 18 Mei 1918. No. 59. PIN K-S TE EN aikmaar en Omgeving in den ouden tijd - r - - ihraven ala fabrikanten fflg Surrogaat bij het factoor voor Thee en rdam onier No. E 11. leveren wij, franco lage af tegen de maxi- iSEN ONDER REM- ng is in gesloten zak- nd, 1 pond en 2 pond tij bestelling op te ge- rking gewenscht wordt, Kders- Heeren Daghemden, Nachthemden, Overhemden, oorden, Bretels. i" alt Hoorn, en verkrijgbaar i f l.~t 0\S BLAD. 1. SINAI. In de derde maand, na Israels uitlacht uit Egypte, op den zeven-eri-veertigsten d-ag, waren de Joden gekomen in de woestijn van Sinai. Daarlegerden zij en sloegen zij hunne tenten op, in het gezicht van den berg. Mozes besteeg dién berg tot God, en de Meer riep hem van den berg en zeide: „Dit zult gij zeggen tot het huis van Jacob, dit verkondigen aan de zonen van Israël:, Met eigen oogen hebt gij ge zien, wat Ik den Egyptenaren gedaan, en hoe ik u als op arendsvleugelen gedragen en tot Mij opgenomen heb. Indien gij der halve naar mijne stem luisteren en mijn Yerbond onderhouden wilt, dan zult gij Mij wezen een kleinood uit alle volkeren; mijner immers is de gansche aarde; en gij zult Mij zijn een priesterlijk koninkrijk en een heilig volk; dit zijn de woorden, die gij spreken zult tot de zonen Israël's." Daarop riep Mozes de oudsten uit het volk bijeen, en verhaalde hun de plechtige en liefdevolle beloften des Heeren. Al het volk riep uit één mond: Alles, wat de Heer gesproken heeft, zullen wij doen. Als Mozes dit antwoord des volks aan God had overgebracht, sprak de Heer: „Nu zal Ik tot u komen in eene duistere wolk, opdat het volk Mij tot u hoore spreken en voor altoos in u geloove. Ga tot het volk en heilig hen heden en morgen, en laat hén hunne kleederen was-schen en zich gereed houden voor den derden dag; want op den derden dag zal de Heer ten aan- sdiouwe van al het volk nederdalen op den berg Sinar." .Verder moest de berg omheind worden, opdat noch dier noch mensch den berg zou naderen. Als de bazuin begon te schallen moest het volk tot den berg op gaan. Mozes daalde dan van, den berg af en ging tot liet volk en heiligde*het. Toen hunne kieederen gewas-schen waren, sprak hij: „Weest bereid voor den derden dag." Bij bet aanbreken van den derden dag hoorde men, hoe de donder begon te ratelen bij het licht van den bliksem, en eene dichte dikke wolk bedekte den berg, en steeds heftiger klonk het geschal der biazuiu, en het volk, dat in de legerplaats was, werd door schrik bevangen. Toen Mozes hen uit de legerplaats gevoerd had God te gemoet, hielden zij stand aan den voet des bergs. Geheel de berg Sinai was in rook gehuld, wijl de Heer over hen neerkwam in vuur en de rook golfde op als uit een oven- geheel de berg was ijzingwekkend. En het geschal der bazuin klonk hoe langer hoe luider en reikte hoe langer hoe verder. En God gelastte Mozes, den berg ai te dalen, om het volk te bezweren de perken der omheining niet te overschrijden om den Heer te zien. Hoorbaar en verstaanbaar voor het geheele volk verkondigde God toen de wet der Tien Geboden. Dit is het Pinksteren der joden: de JVetgeving op Sinai, Li ill 1 j I l£.LJ LfaLü' 2. SION. Deze Sinaitische wetgeving, bindend voor alle .lijden, was eene voorspelling en voor afbeelding tevens van de afkondiging der volmaakte wet van het Nieuw Verbond, door de nederdaling van den H- Geest over de Apostelen, op den Sion. Als de vijftigste dag, na Paschen was gekomen, was de geheele Christengemeente bijeen op den berg Sion (in de zaal van het Laatste Avondmaal). Plotseling ontstond er een ge luid uit den hemel als van een hevigen op komenden stormwind, en vervulde het ge heele huis, waar zij gezeten waren. En er verschenen hun verdeelde tongen als van vuur, en op ieder van ben zette het zich neder. En allen werden vervuld met den H, Geest en begonnen te spreken in ver- door LEO SPEET, 51, Laten wij thans eens hier en daar een kijkje gaan nemen in het hiervoren afge bakende stadje. In 't jaar 1500 werd gelijk wij, reeds verhaalden de houten brug over de Mient, dewijl deze zeer vervallen was, in de „Steenen' 'brug herschapen; hoewel die eerste steenen brug nog geenszins zoo breed was als die van heden, vormde deze brug in ons stadje toch een .voornaam plekje grond: Na 1500 werd op deze brug de visch- markt gehouden, en in lateren tijd werden daar de keur-overtreders aan de kaak ge- sleld; zco vermeldt Boomkamp, dat in 1593 een stadskeur werd afgekondigd: „diat men op den Vastenavondtijd nog op andere da gen, Gansen, Vogelen of Snoeken zoude trekken, nog gayschuitten, nog vermommin gen, nog eenige baldadigheid of buiten sporigheden langs de straten bedrijven, nog de kinderen eenige pasquileuze spelen langs straet laten doen, en volgens het Arty kei van de keure, mogt men by Stadts Wallen nog Zoufkeeten geene .Vergaderingen van Dansers of Zingers maken, op poene van op de Steene Mienterbrug a e n d e Kaak ges feit te wórden." 1) .Vrouwen, die iets misdaan hadden, „moes ten van 't Stadhuis af tot aen de Steenebrug op de Mient twee lleenea ?.en een ijzer jok ©m den schillende talen, naar dat de TI. Geest hun gaf lUiit te spreken. Daar woonden nu te Jeruzalem god- vreezende Joodsche mannen van alle naties uit alle hemelstreken. Toen dan het gespro kene gehoord werd, school de menigte samen en stonden zij verstomd, wijl elk hen hoorde spreken in zijn eigen taal. Allen verbaasden zioh daarover en zeiden verwonderd: „Zie, zijn die allen, welke daar spreken, geen Galileërs, hoe komt het dan, dat ieder van ons hen hoort spreken in ooze eigene moedertaal Parthen en Mediërs en Aela- mieten, en inwoners van Mesopotamië, Ju- dea en Cappadodë, Pontos en Azi'ë, Phry- gië en Pamphylië, Egypte en uit de stre ken van Libyë, bij Cyrene, en aankomeiin,- gen van Rome, (wij) Joden, en Proselieten, (wij) .Cretensers en Arabieren: wij hoo- den hen in onze eigene taal Gods groote daden verkondigen: Wat mag dat wel be- teekenen?" De H. Petrus, de Prins der Apostelen, zal hun die beteekenis verklaren, dat n.l. in vervulling is gegaan de voorspelling van den Profeet joël: „In de laatste dagen (in den Messiaanschen tijd), (zoo spreekt de Heer) zat lk van mijnen Geest uit storten over alle vieescb: en uwe zonen en uwe dochters zullen voorspellingen doen en uwe jongelingen visioenen aanschouwen en aan uwe ouderen zullen droomgezichten verschijnen. Zelfs over mijne dienstknech ten en over mijne dienstmaagden zal lk ia die dagen van mijnen Geest uitstorten, en ook zij zullen voorspellingen doen: en wonderteekens zal Ik geven aan den hemel boven, en teekenen op de aarde beneden, bloed, en vuur, en damp van rook. De zon zal veranderen in duisternis, cn de maan in bloed, eer de groote en de aan gekondigde dag des Heeren komt. Dan zal het geschieden, dat alwie den Naam des Heeren aanroept, zalig wordt." Dit is het Pinksteren der Christenen: de Nederdaling van den H. Geest over de Apostelen en over 's Heeren uitverkorenen. 3. SINAI EN SION. Beide wetgevingen, zegt de H. Hierouy- in us, zoowel daar op Sinai als nier op Sion, geschiedden op den vijftgisten dag na Paschen daar beefde de berg, waarbij de Jouen gelegeTd waren hier dreunde iiet huis, waarin de Apostelen bijeen waren; daar ratelde de donder, vergezeld van vuurvlammen en stormwind hier ontstond van den hemel een gedrudsch als van een opkomenden wind, en verschenen tongen als van vuur; daar werd de Wet afgekondigd ondei het geluid der bazuinen hiér klonk zij uit den mond der Apostelen; daar daalde God op den berg nedei hier kwam de Ei. Geest over de Apostelen. Doch ook moest het verschil tusschen beide wetgevingen even groot zijn ais tus- schen de twee Testamenten of Verbonden. Op Sinai werd alleen de Wet gegeven; op Sion tevens de genadehulp van den H. Geest, die de vervulling der wet licht en gemakkelijk maakt; daar was het de doode letter hiér de levende en levenmakende Geest; daar ademde alles gestrengheid en vei- schrikking hiér kinderlijke liefde; want de liefde Gods is uitgestort in onze harten door den H- Geest, die ons gegeven is; daar ontvingen de Joden de wet hums Heeren en vreesden zij als slaven voor hunnen meester; hiér geeft de Geest zelf getuigenis aan onzen geest, dat wij kinderen Gods zijn; want zegt de apostel Paulus: „Niet hebt gij den geest der slavernij ont vangen wederom tot vrees, maar gij hebt ontvangen den Geest der aanneming tot kinderen, in Welken >ij roepen: Abba, Vader." hals- dragen, en vandaer weer naer 't Sad thuis." 2) -• In de onmiddellijke nabijheid van de Stee nen brug was de „Appelmarkt", n.l. „op 't Dronkenoordt, tusschen de twee bruggen, te weten voor de Scheepen of Schuiten daarmede van buiten komende"; achter de toenmalige vischmarkt, op dt groentenmarkt bevond zich de „Kraen", welke in 159Ü aan 't uiteinde van 't f nidsen op de Bierkade geplaatst werd. Blijkens de hierboven beschreven „kom" der stad Alkmaar in 1520, was er achter de Mient niet veel meer te vinden van Alk maar; tus-schen de tegenwoordige Hekel straat en St. Jacobstraat eindigde het Alk- maarsehe „vasteland" in het vóórmoeras van de Voormeer, en het is kenmerkend voor de wijze, waarop Alkmaar vooral naar het zuid-oosten .aan het water ontworsteld is; dat het stadsbestuur in die tijden telkens en telkens „water" (of liever met water overdekten, lagen grond) verkocht aan bur gers, om dien grond droog te maken en ver volgens te bebouwen; zoo werden in 150b verscheidene erven „ter betimmering" ver kocht; „waeronder eenige leggende aen het Fnidser water" en bij een „water"- verkooping van 1516 vinden wij voor de koopers de voorwaarde bijgevoegd: „mits dat zij zouden laten leggen zoo veel grondts als tot de Fnidserstraat behoorde." Door deze laatste voorwaarde schijnt men te hebben willen voorkomen, dat de koo pers alleen het terrein, dat voor hunne woning noodig was, droog maakten en zich verder aan de eigenlijke straat niets lieten gelegen leggen. Eerst in 1570 werd de St. Jacobstraat aangelegd, en braik men om een toe gang Tot de nieuwe straat Ie vormen Die Geest der liefde en dat kindschap Gods ontheft ons echter niet aan de ver plichte vervulling der goddelijke gebodeii (van den Sinai)integendeel, gelijk een kind meer verplicht is den wil- zijns vader; te volbrengen, dan een slaat den wil zijns meesters, zóó zijn wij (Christenen) tot vol maakter naleving van Gods geboden ge houden (dan de Joden). Daarom heeft onze Wetgever óns meer voorgeschreven, dan hetgeen aan de Ouden gezegd was, en de Wet van Sinai, wel onver anderd, maar toch tot hare volle volmaakt heid opgevoerd (op Sion) tot wet gesteld aan ons, wien Hij zeide: „Weest gij vol maakt, gelijk uw hemelsche Vader vol maakt is." Bidden we, eensgezind volmaakt in Let gebed, met Maria, Jezus' moeder, en de H.H. Apostelen: Zendt, o Heer, uwen Geest uit, opdat wij herschapen worden, en Gij hel aan schijn der aarde hernieuwt! Kom, H. Geest, vervul de harten uwer geioovigen: er, ontsteek in hen het. vuui uwer liefde! Verleen aan uwe geioovigen, die op L vertrouwen, uwe zevenvoudige gave; scheuk hun het loon der deugd, een zalig uiteinde en de eeuwige vreugde. Geeft ook, dat de kinderen van Sinai weldra worden kinderen van Sion. Allernaar, den 13en Mei 1918. M. P. A. 'OOMS, D. P. acmaBwammiimwii n m jmitu.i.'autfii.u'.nTWXLM-JtM^awBwgMPrai ALKMAAj, GEVONDEN VOORWERPEN. Een zwart lederen ceintuur, een bruin lederen beugeltascbje niet inhoud, een al verbon, een glacé handschoen, een huis sleutel, een ijzeren wagenmoer, twee haar spelden, een colliertje, een zilveren broche, een koperen sleuteltje, een zwarte meisjes- zak, een reducule met inhoud, twee jrorte- monnaie's met eenig geld, een thee- en kof- fiekaart en een rozenkrans. VERTROKKEN PERSONEN. M. S. Schuit, R.K., db., Hoeverpad 34, Egmond-binnen. J. T. Kemper, R.K., timmerman, Huigbrouwerstraat 5, Hoorn. J. van Hooff, R.K., kantoorbed., S-char- loo 9, Driel. J. Dettingmeijer, N-H., broodbakker, Westerweg 20, Bussum. j. F. Bulens, Q.K., z., Druivenlaan 19, Zijpe. H. Govaert, N.H., db., Ken- nemerstiaatweg 79, Amersfoort. A. M. Kunnen, R.K., db-., Koorstraat 24, Heems kerk. J. J. Montijn, N.H., behanger en stoffeerder, Oudegracht 207, .Utrecht. N. Kostelijk, G.K., as®, htiish., Laat 93, Broek op Langendijk. -M. Kloosterboer, N.H., db,, Omval 31, Ursem. G. J. Vink, R.K., slager, Ritsevoort 9, Uithoorn. J. Smits, N.H., asst H. S. M., Tuin straat 5, Wadenoijen. J. Bezaan, N.H., kunstschilder, Hoogstraat 4, Oisterwijk. G. Dalenberg, N.H., z., Forestussltaat 9, Bergen. J. J. Balk, N.H., db., L. Oudorp 50, Oterleek. J. A- van Uijl, N.H., db., Steijnstraat 19, Amsterdam. K. van Urk, G.K., db., E. Oudorp 33, Oterleek. S, H. W- Buising, E.L., db., Langestraat 83, Amsterdam. E- B- Goes, R.K., z., Ritsevoort 23, Amsterdam. J. M. Goes, R.K., tab-akskerver, Dijk 1, Heem stede, G. Visser, N.H., tuinknecht, Ein- dengracht 43, Akersloot. G. Kroese- Schermerhorn, N.H., Z., Stationsweg 33, Bergen. Wed. Jf. Zeeman-Kos, N.H., z., Lindenlaan 10, Zijpe. W. Vasbinder, N.H., meesterknecht drukkerij, Stuarbbaat 44, Zutfen. T. van der Heiden, N.H., grondwerker, Klein Nieuwland 2, Enkhui zen. B. Hoefsloot, R.K., broodbakker, Verdronkenoord 69, .Coevo-rden. A. Vis ser, N-H., db., Metiusgracht 2, Wonsera- deel. M- Brouwer, G.K., db., Kooituin 13, Urk. J. Koppes, R.K., z., Westerweg 58, Baarn. A. M- C. Hartman, geen, huishoudster, Snaarmanslaan 99, Bergen. H. J. Reurslag, R.K., draaier, Zeglis 26, Zaandam. N. Kooger-Hekket, E-L., z., Langestraat 44, Bergen. M- van Assen, N.H., z., Voormeer 23a, Baarn. J. A. T. Bese, R.K., z., Eombardsteeg 4, Almelo. C. Hoogland, N-H., gasfitter, Stuart- straat la, St. Maarten. J. van der Bor den, N-H-, smid, Geesterweg 12, Amster dam. B- F- C. Baessou, R.K.; z., Keet- gracht 8a, Zwolle. W. E. Altes, N.H./ R.K., z., Laat 149, Sloten. J. A. een huisje, „een Kamer", in het Enidseuaf, Hierboven vermeldden wij, dat „buiten de Friesche poort" 17 burgers van Alkmaar woonden; van een „Friesiche pooit" kan men echter vóór 1523 niet spreken, daar in laatstgenoemd jaar de eerste steen werd gelegd voor die poort (in 1573 door de Spanjaarden weggeschoten). In 1528 is men ook begonnen met de „doorgraving" van Toornenburg, de plek, waar weleer het machtige kasteel van Ko ning 'Willem stond; in 1564 werd door de stad „het Landje, gelegen achter 't Lut- tikoudorp, genaemt Torenburgh", gekocht. Achter het Stadhuis bevond zich de „La- tijnsche School". Op Sint-Mauritiusdag van het jaar 1390 had Alkmaar zijn „School" gekregen, welke zou gegeven worden „aen- een braaf goedt man (by goedtdunken der Gerechte), die hetzelve regeere" en in een handvest van 1523 wordt gesproken van „een ver- maerde Sc-hoole". Niet ten onrechte! Want de „School" (Latijnsche School) van Alkmaar genoot in die jaren een bijna Europeesche vermaard heid. Een geschiedschrijver van Oud-Alkmaar mag niet nalaten van die beroemde school terdege kennis te nemen èntenminste cenigszins kennis te geven! Dr. H. E. van Gelder vroeger ad junct-archivaris hier ter stede, heeft over deze school een uitvoerige studie geschre ven, en aan hém danken wij het, dat wij onzen lezers daaromtrent enkele bijzon derheden kunnen mededeelen. De school was voorloopig een kerkelijke instelling, waarop de stedelijke regeering, door de kosten, die zij er voor droeg;: als bouwen der scholen, bezoldigen der iiioop Hekket, N.H., administrateur, Stuartstraai 75, Amstelveen. C. Schouten, R.K., z., Nieuwpoortslaan 51, Hciloo. M. A. van Eij-ck, R.K., z., Laa.t 128, Nijmegen. E. C. M. F. van der Feen de Lite, N.H., z., "Langestraat 104, Rijswijk. W. Beem sterboer, R.K., z., Geest 26, Zaandam. C. J. Kries, N.H., spoorbeambte, Lange straat 54, Vianen. J. den Adel, N.H., z., Houttil 46, H.H.Waard. W. J. van der Meulen, N.H, z., van der Meijstraat 10, Enlchutzen. P. Kuijk, D.G./'E.L., win kelier, Ged. Nieuwesloot 27, Amsterdam. N. Hoogland, N.H., huisjuffr., Hof 2a, Nieuw-Loos-drecht. T. A. Veenboer. R.IC, slagersknecht, Stations-weg 2, Hil versum. Wed. W- H. Lus-Barbiers, R.K., z., Schermerweg 46, Amsterdam. C. Kob-es, N.H., pakhuisknecht, Lange straat 67, Ouidkarspel. M. Bart, N.H., inpakker, Lindegracht 39, Bergen. D. Veter, N.H., slager, Achterstraat 56, Harenkarspel. P. Theling, R.K., Overdiestraa-t 6, Nijmegen. D. D. Kees-sen, N.H., z., Vaart.iig, Warmenhuizen. J. H. Venhorst, R.K., z., Laat 91, Helder. H. Botter, N.H., schipper, Ver dronkenoord 65a, Bakkum. K. Harre- wijne, D.G., huishoudster, Schermerweg 30, Bakkum. C. J. Wouters, geen, z., van Everdingestraat 12, .Vleuten. M. Tijs, R.K., z., Oudegracht 136a, Limmen. G. L. Kloitwer, N.H., kellner, Stationsstraat 79, Uitgeest. J. C. Govers, N.H., kantoorbed., Houttil 42, Den Haag. Wed. J. S. A- Bock, E.L., z., Langestraat 94, Helder. B- M. de Geus-van Kes-sel, R.K., z., Geest 47, Tiel. M. Zandvoort- Meijer, geen, z., Snaarmanslaan 18, Vel.,en. C. A. Bestevaar, N-H., db., Fnidsen 36, Koedijk. E. D. Schols, E.L., db., Lan gestraat 83, Heemstede. P. Turk, R.K.. bakker, Fnidsen 92, Oudkarspel. P. J. F."A. Verhoeven, R.K., winkeljuffr., Appel- steeg 1, Amsterdam. H. Mandemaker, N.H., db., .Stuartstraat 44, Den Haag. Wed. H. Jonker, R.K., z., Kennemersingel 22, H.H.Waard. H. J. J. Lubken, R.K., winkeljuffr., 'Schoutenstraat 30, Rot terdam. A. Hoogvorst, N.H., z., Ach- terdam 28, Sahood. T. Ous-soren. geen, scheepsklinker, Keizerstraat 2, Zaan dam. A. H. Wiegman, N.H., slager, Fnidsen 109, Staphorst. J. J. Verberne, R.K., z., Geestersingel 30, Weert. J. de Jong, R.K., z., Ropjeskuit 6, Amsterdam. ~M. Kuipers, O.K., huishoudster, Steijn straat 1, Amsterdam. "N- P. Langereis, N.H., z., Metiusstraat 18, Leiden. O. R. E. Brunner, E.L., z., van Everdingestraat 16, Amsterdam. J. J. W. H- Denekamp, N.H., arbeider, Druivenlaan 29, Muiden. M. Vellinga, N.H., barbier, Langestraat 34, Arnhem. H. H- Gloerich, R.IC/ E.L-, schipper, Geestersingel 8, Amersfoort. B. W. Boots, R.K., smid, Landstraat 45, Amsterdam. C. ten Hoeve, N.H., db., Kennemerstraatw-eg 79. Amersfoort. T. G. C. Goes, R.IC, z-, Baanstraat 18, Oss, P. Vermeulen, D.G., z., Oo-ster- burgerstraat 11, Texel. P. van Leeuwen, N.H., los werkman, Fabrieksweg 12, Eiber- gen. Wed. F. de Boer, N.H., z., West- dijk 10, Heiloo. 'W. de Wever, R.K.., metselaar, Lindengradht 33, Oude Niedorp. C. Burgering, R.K., z., Westerko-lkstraat 16, Hoorn. Hoofd van een gezin. jREAA TSfa Lil H i E U W B-_ W1ER1NGERWAARD, Verkiezing ingelanden. Bij de verkiezing van 2 Hoofdingelanden van den polder Wieringerwaard werd de heer jC, Waiboer Az, herkozen. In de plaats van den heer D. Kater Kz., aftr., die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer K. Zijp Kz. Voor de verkiezing was zeer weinig belangstelling. Slechts 18 personen namen daaraan deel, met een gezamenlijk getal van 32 stemmen. Diefstal. Bij den heer Metzelaar, gem. Wieringerwaard, nabij Oude Sluis, werd de koperen geleider van den bliksemafleider ge stolen. Na aangifte, gingen de gemeenteveld wachter van W.W. en de rijksveldwachter van AnnaPaulowna op onderzoek uit, met het gevolg, dat het koper bij den opkooper Brantenaar te Schagen in beslag werd ge nomen. Als vermoedelijke dader werd een verlof ganger uit Oudesluis gearresteerd. meesters, een zekeren invloed kreeg en hand haafde, Men moet hierbij niet aan een tegen stelling tusschen wereldlijk en kerkelijk ge zag den-ken, zooals men wel heeft gedaan, „In de Middeneeuwen was het overal van zelf sprekend, dat alle onderwijs uitging van de Kerk en dat alle scholen kerkelijke inrichtingen waren." Voor Alkmaar stellen wij ons voor daar wij in 1487 een verpachting der school vermeld vinden ivoor 12 rijnsguldens van 40 grooten vlaamsch) dat oorspronke lijk na 1390 de kerk het schoolmeesters ambt .verpachtte, en dat het door de ste delijke regeering gepacht werd, tol, om streeks 1500, misschien wel uit erkente lijkheid voor den steun door de vroedschap verleend bij den groo-tschen herbouw del Parochiekerk, het benoemingsrecht geheel aan de s-tad kwam en de pacht verviel. Wij vinden ten minste in de, sedert 1540 aanwezige, rekeningboeken van kerkmees ters, wel andere, maar geen schoolpacht ver antwoord. Na eB 1500 dus was de Parochieschool geheel onder s-tedelijk beheer. Heette zij daarom wellicht haar „perticuliere scoel"? Waar het schoolgebouw in de oudste tijden in Alkmaar stond is niet bekend, maar in het einde van de 15de eeuw vinden wij haar achter het Stadhuis, dat is dus achter het aan de Schoutes-traat grenzende gedeelte ervan. Dat het daar niet zeer ruim kon wezen valt in het oog, als men bedenkt, dat zich daar ook het mannengasthuis be vond, totdat dit in 1589 vereenigd werd met het vrouwengasthuis en kwam ter plaatse waar het nu nog is. De school lag waarschijnlijk geheel achteraan, in de on middellijke nabijheid van wat nu, in ge- detnpfen toestand, de Breedstraat heet, ijaaar WORMERVEER. Distributie. Naar aanleiding van de tehanueiing der vleesehdistributie in de vergadering van de R. K. Kiesvereeniging, heeft her Katholieke gemeenteraadslid, de heer' <H... F. Knijper, zich tot den Burge meester gewend om inlichtingen. De But- gemeester. deelde mede, dat hij niet voor nemens is het kalfsvleesch op bonnen te distribueeren. Wel zal het kalfsvleesch in één winkel in bet Noordelijk en één winkel in het Zuidelijk deel der gemeente verkocht wo-rden, terwijl de andere slagers ter voor koming van fraude tegenwoordig zullen zijn. In de laatste week van April zijn Voor deze gemeente toegewezen 60 kalveren, wegendo 1521 K.G. en in de eersite week van Mei 57 kalveren, wegende 1192 K.G. Het verlies aan been is 50 °/o. De moeilijkheid van de kalfsvleeschdistributie schuilt hierin, dat r,iet te voren kan bepaald worden, hoeveel kal veren er zullen komen per week. De visch wordt Voortaan op nummers verkocht. Na de afhandeling der vet-distri- butie zal hiervoor een nieuwe regeling ge troffen worden. ASSENDELFT. Lezing Mr. Bom ans. De R. K. Kiesvereeniging vergaderde Woensdagavond 15 Mei en genoot de groote eer en liet bijzonder voorrecht den heer Mr. Bomans, den krachtigen Katholieken propagandist, den Katholieken redenaar bij uitnemend heid, in haar midden te hebben en een redevoering te houden over het onderwerp: „Waar het om gaat." De zaad was rmin bezet, ongeveer 300 rechtsche kiezers wa ren aanwezig. Ook de Z.Ew. Heer Pastoor Van den Berg en de Eerw. heer Kapelaan Jongejans waren mede ter vergadering. De redenaar heeft bijna li/2 uur lang gesproken. !n het eerste deel zijner rede toonde Z.H. E.G. glashelder aan, dat links in- 1913 door laster en leugen aan het bewind was gekomen. Met pakkende voorbeelden toonde Z.H.E.G. den laster en den leugen, waaraan linksch Nederland zich schuldig maakte. In zijn tweede deel behandelde spr. enkele ideëele punten in het Katholiek Staatsprogram en gaf in woorden, vlam mend van liefde en geestdrift, den wensch en de noodzakelijkheid te kennen-, dat alle Katholieken bij den aanstaanden stembus strijd onder den strijdkreet: „Voor Rome" als één man moeten stemmen op No. 1 van elke Katholieke lijst, tot heil van Kerk, Vorstin en Vaderland. v De Voorzitter dankte den spreker harte lijk en eindigde met den wensoh, dat God hem nog lang zo-u sparen, opdat hij nog veel zal kunnen werken en strijden voor den groei en bloei der Katholieke Staats partij. Hierna sluiting met Chr. groet. UITGEEST. Schoolfeest. Inde dezer dagen ge houden vergadering van de R. K- School feestcommissie werd besloten, wegens de tijdsomstandigheden, dit jaar geen, school feesten te organiseeren. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de R. K. School te Zoeterwoude (Z.H.) is benoemd onze dorpsgenoote, mej. L. Zonjée. LANGENDIJK. Kr nis verbond „S t. Michael". Dinsdag 14 Mei vergadering in „De Burg". Opening met gebed. Wederom wordt een lid-geheelonthouder geïnstalleerd. Voor de meeting op 2den Pinksterdag te Lisse werd een 5-tal toegangskaarten besteld. Besloten wordt om Zondag na Pinksteren een Bede vaart te organiseeren naar Runxputte, uit gaande van het Kruisverbond, waarbij zich echter mannen en jongelieden boven 16 jaar kunnen aansluiten. Ofschoon er enkele stem men opgingen om geheel .te voet te gaan, werd besloten om met den trein van 12.50 uur tot Alkmaar te gaan en verder te wan delen naar Kapel. Terugreis van Kapel naar Alkmaar te voet en met den trein- naai Brode op Langendijk. Katholieke mannen en jongelingen van Langendijk, sluit u allen aan, opdat wij door een vurig gebed een spoedigen en duurzamer, vrede mogen ver krijgen. Voor nadere bijzonderheden zie men de biljetten achter in de Kerk. Tot afgevaardigde naar de Jaarvergade ring van den Diocesanen Bond te Alk maar op 3 Juni a.s. werd gekozen de heer :C, Kramer, plaatsvervanger de heer A. Zut. Besloten werd dezen zomer zoo mogelijk een Drankbestrijders-propagandadag te or- hm> voorheen, zeker niet zonder reden, door onze weinig kieskeurige voorouders de Kakslool werd genoemd. Hoe men daar een ge-tal van soms ettelijke honderden kinderen herbergde en onder wees, blijft een voor onze begrippen moei lijk probleem. Toch was er ten minste één groot locaal dat van de benedenschool immers in 1561 wordt dit aangewezen voor de vergaderingen der gilden toen men daarvoor op fiet stadhuis zelf geen vol doende plaats meer had. In 1595 werd de noodzakelijkheid om in het stadhuis zoowel als in de school ruimte te winnen te groot. En daar men toen sedert eenige jaren toch over voldoende gebouwen de beschikking had, ten gevolge der annexa tie van de conventen, was het niet bezwaar lijk aan de school een goed onderkomen te bezorgen in wat weleer het St. Maria van Na at re th of jonge bagijnhof was, op den westhoek van de Doelenstraat en de toen nog niet gedempte Nieuwesloot. Door aankoop van een enkel perceel door grondtuiling met het belendende wees huis werd later een portaal voor de school verkregen, waarvoor de hardsteenen poort werd geplaatst, die sedert het oude ge bouw werd afgebroken en de Ambachts school op de oude fondamenten werd ge bouwd opgesteld werd op de Nieuwe Sloot, waar haa-r Grieksch en Ealijnscb opschrift slechts bij de ingewijden de her innering kan wekken aan al de geleerdheid, waartoe zij,eenmaal toegang gaf, zoo doel loos en vereenzaamd staat ze daar. 1) „Alkmaar en zijne Geschiedenissen", pag. 423, 2) „Alkmaar m zijne Geschiedenissen", I II i. i:;, r i - - -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5