No. 01 Donderdag 23 Meill918 12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bt».: BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. ABONNEMENTSPRIJS:, DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. ADVERTENTIES Een edel Hart. Per kwartaal franco huis. J 1.16 Met gelIL Zondagsblad 11,66 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 10.06 van het Zondagsblad j 0.06 Van 1—5 regels0.76 Elke regel meer. 0.16 Reclames per regelf0.42 Kleine adv.: 80 woorden bfl vooruitbet. ƒ0.48 DE CANDIDAATSTELLING VOOR DE TWEEDE KAMER. 't Is gebeurdDinsdag zijn de candid'aten- lijsten ingediend, candidaienlijsten va;n niet minder dan31 partijen en partijtjes! Gandidaten werden gesteld door de Roomsch-Kalholieken, de Anti-Revolutionai ren, de Chr.-historischen, de Unie-liberalen, de Vrij-liberalen, de Vrijzinuig-demokraten, de S.D.A.P.-ers, de Economiscihe-bonders, de S.D.P.-ers, de Algemeene Staatspartij, de Politie partij, de Neutrale partij', de Christelijk Sociale partij, de Christen-demo- kraten, het .Verbond tot demokratiseering der weermacht, de Plattelandspartij, de Soci alistische partij, de Midderastandspartij, de Oud-gereformeerden, de Algemeene Vrijzin nige partij, den Bond van Christen-sodalis- ten, den Nationalen Bond van Protestant- sche kiezers, de Staatkundig gereformeerde partij, de Nationale Koloniale partij en de Unionisten-liga,, de Synthetische partij, de Volkspartij, de Amsterdamsche Politie- en Brandweerpartij endoor 3 groepen onafhan kelijke kiezers. 't Is duidelijk, dat dit groot aantal par tijen en de candidaatstelling-liefhebberij der j laatste maanden de stembiljetten voor de verschillende kieskringen tot een soort krant zullen maken, In den Kieskring Den Helder zijn naar wij becijferden honderd v ij f en zestig Candida ten ingeleverd (ai dan niet in combinatie met een of meerdere andere Kieskringen). Dat wil dus zeggen, dat men op liet stembiljet in dien Kring 165 namen zal vinden met een witte stip er voor. Van die 165 stippen mag de kiezer er op 3 Juli maar één zwart maken. Een ieder, die iets afweet van de ver warring, welke er onder de kiezers heer- schen kon bij vorige stemmingen onder het oude stelsel, en van de ongeldige stem men, welke daarvan het gevolg waren, zal zich af kunnen vragen waar moet dat heen De eenvoudige kiezer zal, zoo kan men vreezen, zeer gemakkelijk in dezen doolhof de kluts kwijt raken en, ondanks zijn beste bedoelingen, anders stemmen dan zijn be ginsel gebiedt. Dit gevaar behoeft niet te bestaan en de vrees daarvoor kunnen wij bij de kiezers wegnemen, door ijverig te propageeren het nummer der katholieke lijst. Binnen 14 dagen zal het hoofdstemburcau bijeenkomen, om over de geldigheid der in gediende lijsten een beslissing te nemen en als er geen lijst ongeldig wordt verklaard en geen naam wordt geschrapt, bij loting aan elke lijst een nummer geven. Wordt er wel ongeldig verklaard of wel geschrapt, dan zal de termijn van beroep (twee dagen) en eventueel de behandeling van dat beroep moeten worden afgewacht, om tot de nummering over te gaan. Maar op deze nummering komt het aan. Het nummer, dat de katholieke lijst krijgt, moet aan alle Roomsohe kiezers bekend SRUILLBÏQM. Omgewerkt naiar het Eransch, 42. Mettertijd was Vallauiris eigenaar gewor den van het terrein waar de fabriek op stond; nu dacht hij- er aan een gevoeglijk woonhuis te bouwen. De hof was zeer uitgebreid; aan het oude, hooge geboomte werd niet geraaid en na korten tijd verrees In de plaats van het oude paviljoen, welk tot dan toe be woond werd, een groot en schoon huis in arduinsteen, boven een stoep van ver scheidene trappen. Het werd bemeubeld zooals het ge bouwd was: weelderig, doch met goeden smaak. Maar het heerlijkste juweel van die prach tige heerenwoning was stellig de kleine Henriette, die nu een flink meisje geworden was, slank, fijn, blond, aristocratisch. In de minste barer bewegingen lag iets streelends-bevailigs, dat zij niet bij ande ren opgemerkt had, .dat zij niet navolgde, maar dat natuurlijk, dat in haar was. Wanneer zij te midden der getouwen, ging, met haar rustigen, wat iangzamen stap, haar gestalte zoo rank als een riet, het hoofd wat achterwaarts gericht, "sprak uit haar geheelen persoon zulke hooge dcf- tigheid, dat het op iedereen indruk maakte. Zij ontving werk, zag het na, woog hei zelf, gaf koopwaar uit en bestuurde bijna geheel alleen het inpakken en verzenden, uiioeit yergiste zij zich, Nooit srecl er gemaakt worden voor ejken kieskring. Dat nummer heeft de kiezer alleen te onthouden. Hij heeft zich dus geen zorg te maken over het verbijsterend groot aantal namen; straks verneemt hij het nummer en onder dat nummer zal hij de katholieke candidaten vinden. Daarvan maakt hij alleen de boven ste stip zwart en hij heeft goed gestemd. Geen vrees dus voor verwarring; wacht op het nummer, onthoudt dit, en stemt onder dit nummer de bovenste candidaa't. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. ONZE SCHEEPVAART. Naar wij vernemen is de vaart uit Ne- derlandsche havens van Nederlandlsche sche pen stopgezet, uitgezonderd voor de zeil- en kustvisschers vaartuigen. HET VETGEBREK. Er worden pogingen aangewend om met de „Nieuw-Amsterdam", naast broodgraan, een lading grondstoffen voor de vetberei- ding, die uit Ned. Indië-naar de .Ver. Staten is verscheept, naar Nederland over te bren gen, DARMEN. De Minister van Landbouw heeft de na volgende maximumprijzen vastgesteld: A. voor kromme runderdarmen: prima ongesor teerde darmen 5i/3 ct., gaf vrije gesorteerde middelwijde darmen 5i/2 ct.. gatvrije gesor teerde wijde darmen 6 ct., gatvrije gesor teerde extra wijde darmen 6j/2 ct.; B. voor rechte runderdarmen 17 cent per M. („St,-ct,") LUPINEZAAD. De Minister \an Landbouw heeft een maximumprijs voor lupinenzaad vastgesteld van f30 per 100 K.G. De genoemde prijs geldt voor lupinenzaad, zoowel van. den oogst 1917 ais van vroegere oogsten; voor puike qualiteit, droog en marktschoon ge leverd, daar waar zulks door den Regee- ringsoomtnissaris voor de Rijksgraanverza- meling wordt gewenscht, terwijl de prijs voor afwijkende qualiteiten naar verhouding- lager. Bij afwijking van de genoemde leverings voorwaarden dienen kortingen overeenkom stig de bestaande plaatselijke gebruiken te worden berekend. („St.-Ct.") De Minister van Landbouw maakt be kend, dat is, of wordt in bezit genomen, alle lupinenzaad van den oogst 1917 era van vroegere oogsteil, DE ECONOMISCHE ONDERHAN DELINGEN MET DUITSCHLAND. De onderhandelingen over de verschillende vraagstukken, waarvan een oplossing gezocht wordt, alvorens de besprekingen over her nieuwing der economische overeenkomsten met Duitschland te beginnen, zijn nagenoeg beëindigd. Slechts over één punt wordt nog van gedachten gewisseld en het laat zich aanzien, dat dit niet veel tijd meer vor deren zal, VERVOER VAN GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN EN, VERKOOP TE .VELDE, De Minister van Landbouw, overwegende dat een doelmatige controle op de geregelde aflevering door de landbouwers van in bezit genomen granen, zaden en peulvruchten ten zeerste wordt belemmerd door den verkoop te velde van verschillende gewassen, heeft bepaald geredetwist in haar bijzijn. Zij had maar haar groote blauwe oogen op te slaan, die ruiatige en fiere kijkers, men had maar ha,ar ernstig, in, schijn wat koel, gelaat te aanschouwen, en alles kwam tot orde en vrede. Maurice had schitterend zijn middelbare studiën voltooid, maar .nu werd. de ge duchte vraag gesteld: Welk beroep ging hij kiezen? Laure, die een praatis-che en redenee- rende vrouiw1 was, verlangde dat hij de eerste bediende van het huis zou worden. Hij heeft nogal zin in stellige weten schappen, sprak zij; dit zal hem te pas komen voor het technisch gedeelte, maar voor 't overige ardt hij meer naar u, Roselin, dan naar mij. Hij is beminnelijk en knap; hij zal een flinke reiziger wor den, terwijl gij de zaken bestuurt, doch meer rust neemt dan vroeger. Maar Vallauris kwam daartegen op, als wilde men hem levend villen. Wat! mijn zoon als reiziger optre den die sohoone jongen, zoo deftig, zoo geleerd, die hem zooveel geld had gekost met zijn lessen in schermen, vreemde talen, muziek zelfs!.... Neen! neen! dat nooit! 't Zou hem toch niet onteeren merkte Laure verbaasd on. De tijd is voorbij, dat de handelsreizigers met onbegrepen dichters en andere ongelukkk'en, een afzonderlijke klasse uitmaakten, dragende ongewone klee deren en lange -haren era met allerlei onbe schaamde manieren. Den dag van heden is een handelsverte genwoordiger dikwijls de zoon ides huizes als hei de fabrikant zelf sief isja Het vervoer van ongedorschte granen, zaden en peulvruchten is verboden uit eenige plaats in eerie gemeente naar het overige deel des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen. Het vervoer zal slechts worden verleend voor publieke verkooping en op de navol gende voorwaarde: de toestemming tot verkoop moet twee weken vóór den dag, waarop de verbouwer den verkoop wenscht te doen, plaats heb ben, worden aangevraagd door dengene, te wiens overstaan ae. verkooping zal ge schieden, onder mededieeling van naam, voornamen en woonplaats van, dengene te wiens behoeve de verkoop zal plaats vinden. HET AMERIKAANSCHE GRAAN. Reuter seint uit New-York: De correspondent van de „Ass-, Press" te Washington seint: De regeering heeft aan Nederland kennis gegeven, dat het ver zoek dat aan drie schepen, die nu in Anie- rikaansche havens zich bevinden zal worden toegestaan een deel v:an het door president Wilson aan Nederland beloofde graan te vervoeren, rliet kan worden ingewilligd en dat ten einde verder vertraging in liet graanvervoer te voorkomen Nederlandsche schepen hiervoor zullen worden gezonden. Het bericht dat Nederland het vertrek ^van Nederlandsche schepen uit zijn havens verbood wordt in ambtelijke kringen niet begrepen, maar men vermoedt dat voor die houding Duitschland aansprakelijk is. UITREIKING BROODKAARTEN AAN PERSONEN ZONDER VASTE WOONPLAATS. D-e Minister van Landbouw heeft be paald, dat art. 3 (3) derDistribu beregeling voor brood, bloem, meel en rogge zal wor den gelezen als volgt: Onder ingezetenen eener gemeente wor den in deze regeling verstaan zij, die in: de gemeente zijii ingeschreven in het bevol kingsregister. Het bestuur eener gemeente zal brood kaarten slechts uitreiken aan: a. ingezete nen eener gemeente; b. houders vara een broodkaartenbewtjs. Het Centraal Broodkantoor zal brood- kaartenbewijzen afgeven ten behoeve van-: a. een ingezetene eener gemeente, die ge durende Iangercn tijd buiten die gemeente zal hebben te verblijven; b. personen, die verklaren niet In het bevolkingsregister eener gemeente te zijn ingeschreven, WEST-FRIESCHE KATHOLIEKE LANDDAG. De West-Friesche Katholieke Landdag, welke aanvankelijk op 27 Mei te Wognurn zou worden gehouden, is thans bepaal-J op Woensdag 5 juni. Als onderwerp zal worden behandeld: R. K. Wijkverpleging ten plattelande. Als sprekers treden op mr. A. baron van Wijnbergen, dr. W- B. Huddlestou Slater en Rector J. B. W- M. Möller, die het onderwerp zullen behandelen respectievelijK uit maatschappelijk, medisch en geestelijk oogpunt. (Herplaatsing wegens misstelling.) KAT HOLIEKENDAGEN. Op den tweeden Pinksterdag werd te Hengelo de tweede Twentsohe Katholieken dag gehouden met ongeveer 3000 deel nemers. Hij was geheel gewijd aan de be spreking van de liefdadigheid. Op den tmeedeu Pinksterdag is te Arn hem de tweede Geldersche Katholieken dag gehouden. De belangstelling was zoo Hij komt goed voor, genoot een nette opvoeding en een grondig onderwijs. Zijn verstand en manieren verfijnen nog door 't gedurig omgaan met allerlei lieden, be- hoorende tot den beschaafden stand. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat een zaak beklonken wordt 's avonds in het salon, tusschen een kop thee en een wals? Dit belet met, herhaalde Roselin, dat Maurice een handelsreiziger zou wezen, en dat wil ik niet. Wat moet er dan van ons huis worden? Maar, Laurette, we zijn toch nog zoo oud niet! Goed, maar w;ij: zullen het toch wor den? En daarna? Ja, dat weet ik nog niet.... we zul len zien. Maar hij herhaalde zoolang en zoo dik wijls in tegenwoordigheid van Maurice, dat handelsreiziger worden iets belache lijks en onmogelijks wasdat zooiets niet paste voor den rijken zoon van een der grootste fabrikanten van Parijs-, dat de jongeling niet enkel afkeer kreeg van dit baantje, maar zelfs van 's vaders nij verheid, voor welke hij nochtans tot dan toe veel lust had gevoeld. Ik wil naar de offirierssehooi van Saint-Cyr gaan, verklaarde hij- zekeren dag tot de onthutste Laure. Maar gij zijt daar niet op voorbereid, riep zij uit, zich vastklampende aan dien stroohalm. Gij vergist u, moeder. Hebt g,ij dan lessen genomen zonder ons er iets van te zeggen i(ader wist et van, j groot, dat hoewel in de concertzaal en in de groote zaal van Musis Sacrum vergaderd werd, deze zalen niet alle belangstellenden konden bevatten. De vergadering in de concertzaal werd geleid door den heer R. J. C. T. Kolf schoten, terwijl daar als sprekers optraden de paters A. Gielen, president van Geloof en Wetenschap te Amsterdam, en Cassianus H entzen, Ven ray. In de groote zaal was voorzitter der ver gadering J. R. H. van Schaik. Als spre kers traden op mr. M. J. C. M. Kolkman: lid der Tweede Kamer, en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssën van Haarlem. In den morgén was een zevental sectie vergaderingen gehouden. DE BONDSVERGADERING. Ter vergadering van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereeiiigitigen in Nederland, de vorige week te Utrecht gehouden, werd een telegram gezonden aan Z. H. den Paus. Bij Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht is thans het volgend antwoord in gekomen De H. Vader aanvaardt gaarne de betui ging van kinderlijke gehoorzaamheid en a'i- geheele toewijding van de Katholieke partij, vergaderd voor de samenstelling van haar politiek program .alsmede van de leden der Statcn-Generaal, en vertrouwt Uwe Door luchtige Hoogwaardigheid de zorg toe van Zijn dankbaarheid en vaderlijke wenschei. kenbaar te maken. Kard. GASPARR1. DRANKBES rRIJDINGSDAG. Te Lis-se is Maandag wederom een Room- sche drankbestrijdingsdag gehouden van het Kruisverbond en den Mariabond in het bis dom Haarlem. Door den Zeereerw. heer rector Möiler, uit 's-Gravenhage, werd een drankbestrij'-i ders-predicatic gehouden. De gewijde re denaar wilde velband leggen, tusschen de' huidige wereldellende en de taak d-er drank bestrijding. Een machtig middel om de bedoeling van God te verwezenlijken, ligt in de uitboetende kracht van dit lijden, van dit offer, gebracht ter eere Gcds. Als in de weegschaal het goede zal op wegen tegen het kwade,-zal God zijn straf-! fende hand van de wereld terugtrekken. In de drankbestrijding nu brengen wij een offer ter eere van God en het heil van hel menschelijk geslacht. Men moet niet drank bestrijder zijn uit molle of uit ijdelheid of uit zucht om zich te verheffen. Men moet drankbestrijder zijn, omdat de wereld lijdt en God welgevallig neerziet op de offers. Zóó werken wij mede met de vredesactie van den Paus. Vrede en versterving hangen ten innigste samen. De heerlijke, geestdriftige predicatie maak te diepen indruk. Na het Lof trok ten stoet van drankbe- strijdersvereenigingen. met vanen- en transpa ranten door het dorp. Het muziekcorps van het patronaat te Lisse ging voorop. Het Bondsgebouw was. tot in alle hoeken en paden gevuld, toen de deelnemers en deelneemsters zich er hadden verzameld. Hier nam het eerst het woord de Z.eerw. haar pastoor Thoman. Zijne er w. wilde de drankbestrijdsters en drankbestrijders w-ijzen op twee andere gevaren, behalve het drank gevaar, het gevaar van slechte lectuur en zcdelooze kleeding. Hierna werden woorden van welkom ge sproken door den Voorzitter van het Kruis verbond te Lisse, den heer Walraven, en en Secr. van het Dioc, Kruisverbond, den heer G. P. Bon. Als eerste spreekster trad nu op mevr. Zijn zoon kon wel generaal worden! Deze gedachte had Roselin's hoofd op hol gebracht. ,W,ant een jongen zoo knap, ver standig en rijk als Maurice, kon niet an ders dan generaal worden. En terwijl Laure in hare verbeelding reeds den Moedigen krijg zag, en de moor dende kogels op 't slagveld hoorde fluiten, en bij voorbaat bittere tranen weende om haar armen Minou, neergeveld en vertrapt door de ruiterij, die overal door en over alles heen-stormt, mompelde Ro-s-elin, ver blind door hoogmoed en eerzucht: Generaal Vallauiris, lieve hemel! wat klinkt dat schoon! Maar Laure liet zich niet overhalen. Neen! nooit zou haar zoon soldaat wor den. Ach !die oorlog!..,. Welke nachtmerrie voor de moeders! 't Was wel de moeite waard, zoo hard gewerkt te hebben, nog altijd voort te zwoegen! Maar, moeder, zei Maurice, nu op den dag van heden iedereen soldaat is, wat komt het er dan nog op aa-n-? Trouwens, werd het oorlog, ik had voor deel op de anderen, daar ik officier zou wezen. Zij verstond die redenen, niet, nog min der na-m zij ze aan, en, nooit ware haar toestemming verkregen, indien Henriette et zich niet mede gemoeid had. Kon zij de lieve kleine, haren welbe minden Minou- iets weigeren?... Zijn de Souriquette's voor iets anders op de wereld dan oin goed te zijn en vrede te stichten? En als zij' eindelijk Laure's toestemming verkregen hadt ging Henriette zelf aan Ma.ll- VermeulenBleeker uit Amsterdam. Zij wees op de dwaasheid, om in dezen I duren tijd zooveel geld te besteden voor den uit het kostbare graan verwerkten al cohol. i Het hoofdbestuurslid, de heer H. C. Hiep uit Amsterdam, was de tweede spreker. Als erin dezen tijd minder wordt gedron ken, dan is het niet, omdat beter wordt in gezien het gevaar van het alcoholimse, maar omdat de drank zoo duur is. Daarom, aldus betoogt spr., dient ook in dezen tijd de actie der drankbestrijding krachtig te wor den voortgezet. De presidente van den Mariabond, mej, Kokshoorn, sprak het slotwoord. Bloempjes werden aangeboden voor het Sanatorium te Heer. Het was een uit-stekend geslaagde Rooin- sc-he propaganda-dag! POLITIEKE PROPAGANDAMEETINQ VOOR WEST-FRIESLAND. Op den Tweeden Pinksterdag werd te Hoorn een groote politieke propagandamee- ting gehouden in de openlucht, waarbij als sprekers optraden de Kamercandidlaten de heeren Bomans en Van de Bilt era pastoor J. G. va-n Kelckhoven van Amsterdam. Als eerste spreker trad op de beer Cft, vin de Bilt met het onderwerp: ,.Ons be ginsel en ons program." Aan de hand van het program der Katholieke Staatspartij zette deze spreker uitcera hoe in dat program de Katholieke beginselen zijn vervat en hoe ook in den komenden strijd het weer gaati zal om de vraag of ons land rechts dan liraks zal worden geregeerd en of de Chris telijke beginselen al dan niet in het Staats- huishouden zullen woiden doorgevoerd. Mr. J. B. Bomans sprak over: „De strijd in 1918 en de R. K. Staatspartij1." Met voorbeelden toonde mr. Bomans aan wat de linkerzijde o. a. óp, onderwijsgebied en op het gebied van verzekering niet heeft willen geven cn hoe vara links niets kan worden verwacht. De strijd in 1918 zai gaan tegen het socialisme, niet tegen- het libe ralisme. Aan h-ef slot van zfjto rede verwees spr, naar het Katholieke program, waarin de stoffelijke leuzen te vinden zijn. Maar onze kracht ligt niet in altijd de stoffelijke leuzen naar voren te brengen. Onze leuzen zijn niet van het stof, maar ze zijn ideëel. Wij vra gen allereerst, waarvoor wij geschapen zijn, Wij hebben te strijden tegen de leuze los- van-God, en daartegen moet onze strijd ge voerd zijn, om alias in Christus te helpen herstellen. Pastoor van Kelckhoven behandelde: hoe wij onzen tijd moeten verstaan. Wij moeten ons rekenschap geven van onzen tijd öm ook te weten waar de strijd straks- om gaan zal. Daarbij moet niet worden vergeten, dat ons politieke leven naar nieuwe wegen gaat worden opgestuwd. Alles gaat langs demo- cratischen weg en niemand weet precies wat dat omsluit. Maar als- we gaan met onze beginselen dan kan moedig de toekomst worden tegemoet gegaan. Spreker spoorde aan goed gebruik te maken van de midde len, welke ons gegeven zijn en- te zorgen, dat de tegenstanders1 niet alleen van de middelen van discipline en tactiek gebruik maken. Allen moeten jiantredem en- voor waarts gaan over de heele linie. De heer Van der Drift, voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging te Hoorn, van welke deze meeting is uitgegaan, sprak een dank woord. CENTRALE RAAD VAN DEM NED. R. IC VOLKSBOND. In het gebouw der St. Jozefsgezellenver- eenigin-g te Haarlem werd Dinsdag de 28e rice het goede nieuws melden. Deze omhelsde haar gelijk een dwaas. Ha! zusje, riep hij- uit, dat heb ik aan te danken! Dat zal ik nooit vergeten hoor! Toen hij haar losliet, zag ze zoo bleek, dat Laure verschrikt zei: Wat scheelt er aan? Heeft die dwaze jongen u pijn gedaan? Zij sloot haar lieve oogen met een be weging. die haar oigen was bij groote aan doeningen en met bevende, engelzoete stem, antwoordde zij: Pijn?... O neen! Ik ben gelukkig!.., Mauirice deed schitterend zijn aannemings examen. lederen Zondag kwam Jiij' thuis. Het uniform der leerlingen-officier stond hem bijzonder goed. Hoewel het station Montparnasse, waar hij afstapte, niet ver van de fabriek lag, toch ontmoette hij' meestal een bloemen verkoopster, wie hij het grootste deel harer koopwaren afkocht voor zijne moeder en zuster. Daar! sprak hij dan bij zijn binnen treden, zegt nu nog dat ik niet aan u denk, En nadat hij de tuilen rozen in La-ure's schoot had gelegd, -pelde hijzelf een aller kleinst tuiltje op 's meisjes borst. Henriette sprak dan niet veel. Men zou haar zelfs onverschillig gewaand hebben, Maar had Maurice zijne hand op het hart van Souiriquette moeten leggen, mis schien zou het geweldig kloppen hem schrik aangejaagd hebben. (Wprdt vervolgd.), i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1