TWEEDE BLAD. 'e zware i. Cormiok- hine, GRAVEN, fergadoring ivaarborg- üappii Zaterdag 25 Mei 1918. No. 62. Uit de Pers. jÜJ' i i I lD LEVERBAAR j ngeibalk, goede werking, bij SCHAGEN. en van i ethoade» bCnEKMadi.R, op 0 Mel 1918/ b^j C, RRNSES te coiamissaus ter vei- :r W, GROG A Cx., irecteur. lijst xijn alphabet®, ea IJN; 2. F„ POSCH; DE DIRECTIE- Ie betuigt zijn d« Underi. idwaatberg- e Oudkarspel, en oordiger li. E. belstraat y, voor en prompte uit- n geleden water- ontstaande brand blNK, en beveelt Maatschappij een aan. ichtead, 3ERN. SMIT, 1918. COQRi met veulen, Oostdfjk, Heerhngo- enschen te komen chine van de Ver ven vóór of op >ersonen gevraagd, Op de markt te en, kunnen hunne aria, vóór of op ir voornoemd, OGLAND, ONS BLAD. Apostatenhaat. De bekende Protestantsche geschiedschrij ver, R. Fruin, spreekt ergens in zijn wer ken „van den Wakenden hartstocht en pa- penbaat, die eigen is aan renegaten" („His torische Opstellen", uitgave Dr. Blok, deel 11, blz. 307). De geschiedenis aller eeuwen bewijst in derdaad, dat iemand, die uit de kerk treedt, ook die kerk gaat haten met al den haat, waartoe hij bij' machte isi. Ju-liaan de Apostaat was onder den eersten, graaf van Hoensbroech en Jan van den Brink zijn mee van de laatsten, maar de eersten en de laatsten hebben gehaat op dezelfde wijze, even grimmig, even venijnig, even onstui mig, kortom, met al „den hartstocht, die aan renegaten eigen is." „De dwaling is nooit alleen," zegt R. P. At. „Uit het hoofd daalt zij neer in het hart der sactarissen en kweekt daar mis trouwen, minachting en. meestal ook haat tegen de waarheid en hare verdedigers." (,,Les Apologistes francais an XJXe siècle", Paris 1898, p. VIII). De Katholieken ondervinden dat in de pers, de parlementen en de regeeringen van heel veel landen. Veritas odium parit, zegt het Latijnsche spreekwoord. Een mis kende waarheid kweekt haat en wrok. Haat echter is van nature onvruchtbaar en destructief. Hij slaat altijd over 'in ver volging er; laster. Kardinaal Newman ver klaart ons, dat in de zesde voordracht van „Tresent Position of Catholies" (London 1851), waar hij zegt: „De leeuw verscheurt zijn prooi zonder zich rekenschap te geven van zijn daad; de menseh echter kan on mogelijk vervolgen zonder zijn handelwijze goed te praten tegenover het eigen geweten. Zijn zedelijke gesteltenis laat hein niet toe zich enkel met dierlijke kracht tevreden te stellen. En omdat hij1, zijn strijd tegen den zedelijken invloed der kerk, alle gegronde redenen mist, blijft hem niets anders over dan vervalsching en verdachtmaking." Hier krijgt men werkelijk een heel goe den kijk op het gemoed van den afvallige en een heel mooi inzicht in de apostaten- psyehologie. Ziet eens rondom u, of gij niet reeds dikwijls hebt opgemerkt, wat gij nu hier leest. „Een leger beoordeelt men niet naar zijn deserteurs en de priesterschaar niet naar hare afvalligen." (Mgr. Faulhaber.) De laat sten zoowel als de eersten aanvluchtigen en verbrekers van den gezworen eed, zij trachten eigen gedrag te rechtvaardigen en hebben daarom behoefte aan leugen en verdraaiing 'der waarheid. P. FABIANUS, O. M. CAP.. in „De Bazuin". ALKMAAS. BOUWVEREENIGINQ „GOED WONEN". Bovengenoemde vereeniging vergaderde Donderdagavond in „St. Willibrord". De Voorzitter, de heer -v. Mastrjcht. opende de vergadering met den Christel, groet en gaf allereerst het woord aan den architect, den heer Scholten, die met tee- keningen van 177 woningen aanwezig was voor het nieuwe bouwplan. De heer Scholten lichtte deze toe; volgens teeke- ning zou er een dubbele rij huizen komen langs de touwbaan, met voor- en achter tuintje en een paar winkelhuizen de huizen zullen .worden voorzien van de noodige .slaapkamers, kasten, enz. Menig arbeider 3ou wenschen, nu hij' de ieekening heeft .gezien, dat de buizen klaar waren; maar iet wachten is nog op het Gemeentebe- stuur, daar men nog niet weet waar een oiitgangsstraat gemaakt moet worden. Doch <daar in den Gemeenteraad gezegd is, dat 'binnen 18 maanden het terrein bebouwd tmoet zijn, hoopt men hierin, spoedig een aanwijzing te krijgen, opdat er met den bouw begonnen kan worden. Verschillende vragen werden door den heer Scholten beantwoord en toegelicht. Hierna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Door den Penningmeester, den heer Kem pen, werd het financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dit er een saldo was van f 208.32. Voor het nazien der boeken werden be noemd de heeren Hazes en Kok. De Secretaris, de heer Rijkenberg, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er door het Bestuur al heel wat was ge werkt, doch men was op veel tegenkanting gestuit. Beide heeren ontvingen een woord van datik voor hunne weykzaamheden. Benoemd werd een Raad van Commis sarissen, waarvoor- werden gekozen de hee ren Baart, Groot en Huting. Tot bestuursleden werden de aftredendei' benoemd en als nieuw lid gekozen de heer Thomas. Bij de gehouden rondvraag werd nog <Soor verschillende heeren het woord ge voerd, welke allen door den Voorzitter "werden beantwoord. DeVoorzitter spreekt ten slotte den "wensch uit, dat men nu spoedig niet den bouw zal kunnen beginnen en hoopt hier door de medewerking van het Gemeente- tuu.rte mogen ontvangen, daar een ieder overtuigd js( dat er groot gebrek aan wo ningen is. Hierna sluiting met den Chr. groet. SCHORSING VAN ONBEPAALD (KLEIN) VERLOF voor sommige groepen dienstplichtigen bij militie en landweer. De Burgemeester van Alkmaar brengt het navolgende ter algemeene kennis: Het onbepaald (klem) verlof zal in den loep van dit jaar vzn r tot n dagen wor den seschors! voorde hierna vermelde groe pen van dienitplichtig n. GROEP A. De dienstplichtigen der landweerlichtin gen 1916 b, 1916 d en 1917, diebehooren tot ée infanterie, de hospitaalsoldaten en de ziekendragers en ingedeeld zijn bij de reservebataljons landweer-infanterie, met uitzondering van hen, die deel uitmaken van de hieronder genoemde groep C, moe ten voor ten hoogste z«s dagen heen- en terugreis van eu naar de woonplaatsen hieronder begrepen opkomen vermoede lijk in de tijdperken en op de standplaat- zen, vermeld in onderstaanden staat. vCJ 55 J Tijdperk van tijdelijkverblijf onder de wapenen. Standplaats te of nabij: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 1918 22—27 Ju i 15-20 15-20 8- 29 Juli— 1?_ 3- 27 Mei- 10- 27 Mei- 10- 17- 8- 29 Juli— 8- 29 Juli- 22- 3- -13 -3 Aug. -23 Juni -s -1 V, -15 -1 -15 -8 -3 Aug -13 Jul' -3 Aug. -27 Juli -8 Juni 27 Mei—1 8-8 8—13 Juli 27 Me'1 Juni 10—15 17-22 15—20 27 Mei—1 3-8 8—13 Juli 27 Mei1 Juni 3-8 3-8 17—22 10—15 10—15 10—15 15—20 Juli 17—22Juni 3—8 10—15 3—8 10—15 27 Mei—1 10—15 3-8 17-23 8—13 Juli 17—22Juni 27 Mei—1 Assen. Kamp de Bildt, Bilt» hoven (Utrecht). Assen, Zwolle. Kamp de Pan, Bilt- hoven (Utrecht), Kamp de Bildt, LTtr. Kamp de Bildt, Bilt hoven (Utrecht) Kamp de Pan, Bilt- hoven (Utrechi) Velsen. den Helder. Kamp de Pan, Bilt- hovec (Utrecht) Kamp de Bildt, Bilt hoven (Uirecht) Kamp de Pan, Bi t- hoven (Ut'echt) El.Voorneen Putten Kamp de Pan. Bilt- hoven (Uriecht) Eil.'Voorne en Putten Kamp de Pan, Bilt- hoven (Utrecht) Kamp de ^ildt, Bilt- hoven (Utr-cht). Kamp de Pan, Bilt; hoven (Utrecht). Eil.Voorne en Petten Vlissingen Willemstad. Roermond. Kamo de Bildt Bilt- hoven (Utrecht Roermond. Tijdens de schorsing worden met de op geroepen dienstplichtigen oefeningen ge houden, GROEP B De dienstplichtigen der milit:eli< htingen 1906, 1907 en 1908 van de bereden korp sen, de pantserfortartillerie en de torpedis- ten, zoomede de die. stplichsigen der land- weerlichtlngen 1916 a, 1916 b, 19:6 c 1916 d en 1917 voor zoover zij niet be- hooren tot de hierboven vermelde groep A of tot de hiertoe vermelde groep C moe ten opkomen voor één dag tot het bijwo nen van inspectie van kleeding, wapenen, uitrusting enz. Deze ééndaagsche opkomst zal vermoe delijk geschieden in de maand September. Platts en dag yan opkomst zullen nader worden bekend gemaakt. GROEP C. De tot alle lichtingen behoorende militie- en landweerdienstplichiigen, die deel uit maken van het administratief kader en be- hooren tot de reserve-landweerbataljons, moeten opkomen voor ten hoogste elf da gen, de heen- en terugreis van en raar de woonplaatsen hieronder begrepen. Voorzoo- veel noodig komen zij onder "de wapenen twee werkdagen vóór de overige dienst plichtigen van het reserve-bataljon waar toe zij behooren, en blijven rij één werk dag na het vertrek met onbepaald (klein) verlof van deze dienstplichtigen. VRIJSTELLING VAN OPKOMST. Verlofgangers van de groepen A, B en die met toestemming run den Minister ren Ooylog in het buitenland vèrblijvjn of de buiienlandsche zeevtart uitoefenen, zijn vrij van opkomst, indien hun verblijf bui- te a Nederland samenvalt met het tijdperk, waarin zij onder de wapenen zouden moe ten komen. Van groep A zijn voorts van opkomst v.'ijg*steli zij, die na 1 Januari 1917 met onbrpaa'd (kleii ver1 of zijn vertrokken Bovendien zijn van de groepen A en C nog van opkomst vrijgesteld: 1. zij, die riet ef voarloopig nietbehoe vsn op te komen bij zoogenaamde tweede mobilisatie (dat is wanneer alle verlofgan gers van land- en zeemacht door de Bur gemeesters bij openbare kennisgeving wor den teruggeroepen); a zij, die bij tweede mobilisatie besteed zijn voor opkomst bij een ander onderdeel dsn het reserve-b*t*ljon, waartoe tij be ho oren. BIJZONDERE BEPALINGEN. De biervoren bedoelde d.enstplichtigen, die tijdens hun verblyi onder de wapenen worden gestraft met cachot, provoost oi politiekamer, moeten zoo noodig onder de wapenen blijven tot na afloop van hun straftfjd Verzoeken om bij een-ander onderdeel of op een ander tijdstip dan bepaald is Oi der de wapenen te mogen komen, kun nen in beginsel niet worden ingewilligd. Ieder dienstplichtige, wiens verlof in ver band met deze bekendmaking zal worden geschorst, zal daartoe een persoonlijke op roeping ontvangen van zijn militairen com mandant. VERGOEDING KOSTWINNERS. Tijdens bovenbedoelde schorsing van ver lof zijn van toepassing de voor mobilisatie tijd geldende bepalingen nopens vergoeding wegens kostwinnerschap. Zij, die aanspraak op zoodanige vergoe ding vermeenen te hebben, kunnen zich vervoegen ter gemeentesecretarie. GEVONDEN VOORWERPE.N Een gouden ring, een hoadenzeel, twee hondjes, twee portmonnaies met eenig geld, een papiertje met eenig geld, twee huissleu tels, een pakje poeders, een legitimatiekaart, een kinderarmbandje, een kindertaschje met inhoud, een knop van een hoedenspeld, drie bonboekjes (levensmiddelen), een kinder muts, een damestasch met inhoud, een me daillon, een tabakskoker, twee beursjes met geld, twee sportriemen,, een geitje, eenig geld en een zilverbon, .VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR, op Donderdag 23 Mei, namiddags 1 uur, (Slot.) EEN GELDLEEN ING .VAN f 600.000. Nu de crisisuitgiven voortdurend stij gen, meenen B. eu ,W-j dat het aanvankelijk ingenomen standpunt, om de crisisonkos- ten na afloop in een crisisleening om te zetten, moet worden pfüsgegeveti, waarom zij voorstellen een crisisleening aan (e gaan van f600.000, tegen een rente van, ten hoogste 4i/2 pCt.. af te lossen in 10 jaar, en een leening tegen dezelfde rente van f 250.000, af te lossen in 40 jaar, die nende tot dekking van verschillende buiten gewone uitgaven. Noode leggen B. en W. zich bij de op- vatting van Ged. Stalen neer, die berich ten hun goedkeuring aan een- crisisleening voor langer dan 10 jaar te zullen onthouder^ De heeren Leesberg, Westerhof en Verkerk dringen er op aan om nog eens le trachten de leening'in 20 jaar in plaats van 10 jaar af te lossen en deze leening tot een volgende zifting uit te stellen. De Voorzitter zegt, dat er dan een tijdelijke geldleening zal moeten worden ge sloten van f600.000, dan kan men trach ten den termijn langer te stellen, hetwelk spr. niet wenschelijk vindt. De heer C 1 o e c k wijst er op, dat wij bekend staan als een van de royaalste- ge meenten in het geven, ook met het Steun comité, en daarom moeten wij; zien te halen ook ey dit niet laten drukken op ons nageslacht; de belasting Hoofdelijken Om slag is zóó gesteld, dat de arbeiders en -kleine middenstanders cr niet veel van zul len bemerken; spr. zal voor het voorstel- B. en W- stemmen. De heer Leesberg wijst er op, dat bij de behandeling der begrooting door B. en W. is gezegd, dat de belasting haar hoogste punt had bereikt en nu zal de belasting weer met t óOdjOO verhoogd moe ten worden; spr. vmdt het gevaarlijk; ten slotte zullen de menschen. zich ergens anders gaan vestigen, daar het hier te duur zal worden. Het voorstel-Leesberg werd in stemming gebracht en werd aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Me- lenb-rink, Cloeck, de Wit, Thomsen en Zaad- noordijk. De Voorzitter stelt voor dan nu een tijdelijke geldleening aan te gaan van f600.000. De heer Leesberg wijst er op, hoe het vorig jaar door den Raad, toen hij nog niet in den Raad was, een besluit is genomen om de f46.000 reserve van de Gasfabriek niet meer in de gemeentekas te doen, maar nu kost de Gasfabriek de gemeente f 11.000 voor bijbetaling van lie* gas. In Zaandam en Amsterdam wordt geen toeslag op het gas gegeven. De Voorzitter zegt, dat er dan eerst een voorstel gedaan moet worden om den toeslag te verminderen. De heer Verkerk meent, dat de heer Leesberg daar nu niet zoo mee aan moei komen, maar dient dan een amendement in, dan kunnen wij het uitvechten. De heer de Lange is het eens met den heer Leesberg; hij had ook niet geweten, dat het zooveel kostte en zou nu met 1 Juli wat van de toeslag af willen doen. De heer Wester hof begrijpt niet, hoe Mr. Leesberg het durft zeggen: jongens, wat hebben jullie stom gehandeld. De heer Go vers valt het heel erg tegen een leening van f 600.000. Spr. meent, dat h-et beter is ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald, en kan best meegaan met het voorstel-Leesberg, want het komt er niet enkel op aan of er geld onivajigefl wordt en of er door hél Steuyconiité veel geld wordt uitgegeven, maar ik zeg nog eens: beter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald. De heer Elf ring meent, dat de uit gaven verschrikkelijk tegenvallen en is het daarom met den heer Govers eens. De heer Leesberg stelt voor om het vorige raadsbesluit in te trekken en met 1 Juni het gas voor hen, wier inkomen niet hooger is dan f 1200, 4 cent reductie te geven. De heer Verkerk meent, dat, daar dit nu zoo staande de vergadering maar moet behandeld worden, er ook iets over te moeten zeggen. Dit voorstel zal aan de arbeiders, wier positie nog veel slechter is geworden, een aanmerkelijk nadeel zijn. Ik doe het voorstel om het voorstel-Lees berg uit te stellen tot een volgende ver gadering en dat we dan krijgen een prae- advies van B. en W. De heer Leesberg Is bereid rijn motie te geven en te stellen in handen van B. en W. Ten slotte werd goedgevonden een tijde lijke geldleening aan te gaan va® hoogstens f 600.000. KASLEENING. B. en W. stellen in bijlage 59 den Raad voor: aan Burgemeester cn Wethouders mach tiging te verlecnen tot het sluiten va® kas- leeningen op den dienst 1918, onder verband van de inkomsten der gemeente e® naar ge lang van de behoefte, tot een bedrag van hoogstens f200.000 boven het reeds toe gestane bedrag van f400.000, tegen ecu rente van hoogstens 5 pCt. 'sjaars, zul lende de op te nemen bedragen in, haar geheel moeten worden afgelost voor de slui ting' van h-et dienstjaar 1918 en ini elk geval, hetzij geheel, hetzij ten deele, zoodra de beschikbare kasmiddelen dit zullen toelaten, en de renten en aflossingen gekweten wor den uit de gewone middelen, der gemeente. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. OPZEGGEN HUUR VAN WATER. B. en W. stellen den Raad voor om aan de firma's C. Baan Zn. en J. Eecen Gzn., te berichten, dat de huur van het water in 'het afgesneden kanaalvak, bedoeld bij raadsbesluit van 19 April 1911 no. 4, bij deze wordt opgezegd, onder mededeeling, dat over het laatste jaar, gedurende herivek zoo goed als geen gebruik van het gehuurde water is kunnen worden gemaakt, geen- huur verschuldigd is. De -heer Leesberg vraagt, wat er voor dit water wordt betaald. De Voorzitter zegt van f 100. De heer Leesberg is er dan niet voor, om het geheele bedrag kwijt te schel den, doch de helft. Spr. stelt voor, dat in plaats van f 100, f50 huur zal betaald worden. De heer Verkerk stelt voor om geen kwijtschelding te geven. De heer Leesberg Zegt dit voorstel te willen steunen en 't zijne in te trekken. De heer Verkerk trekt ook zijn amen dement in. Het voorstel-B. en W. werd in stemming gebracht en met 10 tegen 8 stemmen aan genomen. AANKOOP GEMETSELDEN OPSTAND VAN DEN MOLEN „DE WACHTER". B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten: A. van de Gebrs. de Boer te Oostzaan aan te koopen den gemetselden opstand met deuren van den molen „de Wachter" op het Bolwerk bij den Tienwal, ten kadas ter bekend gemeente Alkmaar, in, sectie B no. 1281, ter grootte van 99 M2., voor den prijs van f 1250; B. Burgemeester en Wethouders te mach tigen den sub A bedoelden gemetselden op stand te doen afbreken zoodra1 daartoe aan leiding bestaat in verband met het voor nemen tot afgraving van de geheele molen- kluft, bij wijze van werkverschaffing. De heer Govers meent, dat als men die steenen zou krijgen voor niets, ze dan nog te clu-ur waren; het had beter ge weest den molen aan te koopen, maar mei deze oude steenen. Het voorstel-B. en W. werd in stemming gebracht cn met algemeene stemmen aan genomen; de heer Govers onthield zich van stemming. SPOORWEG ALKMAAR-MEDEM- BLIK. B. en W- stellen den Raad, ingevolge advies van de Commissie van Publieke Wei ken, voor: a. Aan den heer A. G. den Boestcrd, naar aanleiding van zijn adres d.d. 7 Maait 1.1., te berichten, dat de Raad der gemeente Alkmaar adhaesie betuigt aan het door hem genomen initiatief inzake het tot stand bren gen van een spoorweg AlkmaarMedem blik en dat dezerzijds een afgevaardigde zal worden gezonden naar de door hem te be leggen vergadering van belanghebbende gemeentebesturen b. Burgemeester en Wethouders uit tc noodigen te zijner tijd een afgevaardigde dezer gemeente tot bijwoning der sub a bedoelde vergadering, te willen aanwijzen. Zonder stemming aangenomen. Het punt drinkwatervoorziening werd met het oog op het late uur aangehouden tof een volgende vergadering. Hierna werd de vergadering gesloten. RAADSOVERZICHT. De raadszitting, van Donderdag was een heel bijzondere, niét doordat er belang rijke besluiten genomen werden, niét door dat Alkmaarsche Bolsjewiki op de publieke tribune demonstreerden voor hum eischen, niét doordat een soort „chronique scauda leuse" van een of ander raadslid in be handeling Ikwam De raadszitting van Donderdag was eer heel bijzondere, doordat de stille deftigheid, welke in onze raadszaal pleegt te heerschen en welker invloed zelfs ren wilde .Wester hóf niet ontgaan ,kaft, gedhrende den lang- sjen tijd der zitting geheel vefdwenen was. De heer Leesberg was degene, die zonder 't zoo te bedoelen aanleiding gaf tot telkens jiieuwe rumoerigheid. Bij de behandeling der crisisleening ad f 600.000.-r- wilde de heer Leesberg aan gaande sommige bij de begrooting bepaalde posten het naadje van de kous weten, omdat daarop misschien nog bezuinigd zou kun nen worden en omdat zoo doende misschien een Jeenjng van lager bedrag jnogejijk zou wezen. De vragen, welke de heer Leesbeig, -— die zich na ettelijke maanden afwezig heid weer volledig van alle zaken op de hoogte wil stellen en pog bijzonder goed op de hoogte bleek over 't algemeen den Burgemeester stelde, brachten dezen nu en dan in verlegenheid; de Voorzitter bleek op dergelijke vragen geenszins voor bereid en de heer Van der Vegt moest er bij te pas komen, om den Raad te be duiden, dat zoo de Raadi er niet toe overging deze definitieve erisisleening te sluiten een tijdelijke geldleening ad f600.000.noodig zou wezen, en dat er niet gewacht kon worden „geen dag en geen nacht". Dergelijke intermezzo's gaven aanleiding tot vreedzame ordeverstoringen, tot heel on- offioieele groepjes-vorming en vertrouwelijke buurpraatjes onder de raadsleden, en voor- kl tot aardige, huishoudelijke, knusse tafe reeltjes aan de groene tafel van B. en W.. Burgemeester, druk gestiouleerd in debat met den heer Van der Vegt, die zich vol komen veilig voelde met wat hij wist als secretarie-ambtenaar; in stomme ver bazing voor zooveel kennis van gemeente- financiën-zakem luisteren vain rechts de hee ren Donath en Zaadnoordijk, van links de heeren de Wit en Thomsen, met open oogen en met open mond toe 'tWas een financieele aangelegenheid: dus moest de heer de Lange erbij te pas komen: de heer de Lange voegt zich bij het groepje, het toch al zoo aardig tafe reeltje vervolmakend. Er volgt een nieuw debat en in nög stommer verbazing (zoo mogelijk!) oogen secretaris en wethouders naar het debat- teerende drietal in hun midden, en met nög grooter genoegen genoten wij van het één geheel vormende, symmetrisch opge stelde, levendig doende groepje, dat door pkotografische opname zooal niet vereeu wigd, dan toch „verduurzaamd" had ver dienen te worden, 't Was wel heel ondeugend van den heer Leesberg tot dergelijke scène'tjes aan leiding te geven, doch gelijk had hf. Het sluiten van een orisisleeniiig ad f600.000.af te lossen in den korten tijd van 10 jaar, is nu juist geen onbe duidend iets, waartoe zoo maar zonder zorg voor de komende jaren zou mogen besloten worden. Bij onze Begrootingsnabeschouwingert hebben wij erop gewezen, hoe angstwek kend het bedrag stijgt, dat uit onzen Hoof delijken Omslag zal moeten worden ge vonden, hoe groot gevaar Alkmaar loopt, een deel van haar beter gesitueerde bevol king naar elders te zien vertrekken, in welk geval de achterbiijvenden op nog zwaar dere lasten Zouden komen te zitten. De heer Leesberg legde er den nadruk op, dat vele ingezetenen van Alkmaar over dit belastingjaar jj- 10 0/0 van hun inkomen aan alleen nog maar stedelijke belasting zouden moeten betalen.» Is dat niet meer dan erg? En motiveert dit waarschijnlijke feit niet méér dan voldoende de angstvalligheid, waarmede de heer Leesberg deze leenings- kwestie behandelde? Was het niet zéér toe te juichen, dat de heer Leesberg voorstelde, het besluit tot definitieve crisisleening op te schorten, tot de Vereeniging van- Nederlandsche Ge meenten zou geantwoord hebben op een onlangs door deze gemeente verzonden ver zoek om te bewerken, dat deze crisistee- ningen over 20 jaar in plaats van over 10 jaar zouden mogen woeden af gelost? En zoo noodig een beroep te doen op de Kroon? .Was het toen eenmaal het zoocven genoemde voorstel met slechts 4 stemmen tegen was aangenomen ook niet zeer toe te juichen^ dat de heer Leesberg, die geschrokken is van de f116.000.—, welke de reductie op de gasprijzen jaarlijks aan de gemeente kost, ervan gewaagde, deze reductie terug te brengen tot 4 ets. pet M3. voor hen, die in de .termen vallen? De heeren Verkerk en Westerhof pro testeerden ten sterkste, niet alleen tegen het voorstel zelf, maar ook tegen de wijze,- waarop het hier „rauwelijks" der verga» dering werd voorgelegd; de heer Wes terhof meende daarbij, dat de nieuw-bcvo» len inperking van gasverbruik tot 2/3 tóch reeds 30 °/o besparing zou geven van deze reductie-onkosten. Doch dit laatste bleek volgens ver» klaring van den Voorzitter niet waar, daar den laatsten tijd zoovele nieuwe aanslui'hH

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5