A g i# n d H.H. Propagandisten worden beleefd ver zocht hunne lijsten in te leveren Vrijdag avond in 't gebouw „St. WHhbrord". NED. R. K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN Afd. Alkmaar. Algemeene .Vergadering op Maandag 3 Juni 1918, 's avonds 8 uur, in bet R.K. Vereenigingsgebouw, Oudegracht Zeer belangrijke mededeelingen. Trouwe opkomst verzocht mtaamum Mtsmm Het rantsoen suiker 0.01 K.G. wordt onder voortdurend roeren, in een veevoeder ketel zoolang gebrand tot een bruine vloei stof wordt verkregen; daarna wordt de ge malen koffie (0.07 K.G. per man) toege voegd. Dit mengsel wordt zoolang verhit (on geveer 8 minuten) totdat een blauwe walm uit den pot opstijgt. Vervolgens wordt per K-G. koffie 10 L. water toegevoegd. Dit laat men ongeveer 8 minuten koken en filtreert het daarna door een zeef. Men verkrijgt dan: lo, het overschot dat in de zeef achter blijft, waarvan zeer goede koffie wordt bereid door toevoeging van kokend water, in verhouding van 25 L, water op 1 K.G. der gebruikte koffie; 2o. de gefiltreerde koffie, die na ver menging met 9 maal de hoeveelheid water .voor het gebruik gereed is. Op die wijze kan aan de manschappen per hoofd (3,8 E" goede koffie worden verstrekt. Garens. Op telegrafisch bericht van den minister van Landbouw zijn de kettingsgarems der firma's Van den Briel en Verster en Van Moorsel te Eindhoven weer vrijgegeven. Slachtverbod op ruinen gehandhaafd. Op de vraag van den heer .Van Rappard, betreftende opheffing van .het slachtverbod op ruinen, antwoordde de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat hij vooralsnog niet bereid is het slachtverbod op ruinen op te heffen. De vleeschvoorziening. Het hoofdbestuur van den Nederland- sdien Bond van Vleesdihandelaren heeft de minister van landbouw een plan voor de vleeschvoorziening aangeboden. De graanoogst. Naar de Res,bode" verneemt wordt de faeele controle op den graanoogst gere- organiseert. Er komt nu in elke gemeente een commissie, die de te veld staande gewassen laat schatten en opnemen. Zij zad op geregelde tijden bijeenkomen eu controle blijven oefenen op een goede be handeling en aflevering van den oogst .Vlas. Alle vlassers, die in aanmerking wensohen te komen voor de distributie van vlasstroo in het komende seizoen en die geen vrageu- lijst van de Vlasvereeniging hebben ont vangen, wordt in overweging gegeven eene vragenlijst aan te vragen aan de .Vlasver eeniging, Parklaan 28, te Rotterdam. Waterplanten als Veevoeder. Met het oog op de schaarsehte aan vee voeder wordt de aandacht van belangheb benden gevestigd op de beteekends alsi zoo danig van een drietal waterplanten; ji.L toet algemeen bekende eendenkroos (lemma triscula), de waterpest (clodes canadensis) en het zoogenaamde roode kroos (azolla), De eenheidsworst. Ons werd medegedeeld, dat het geenszins vaststaat, dat de eenheidsworst weer zal verdwijnen, als het schapenvleesch beschik baar komt. Vermoedelijk zal naast het schapenvleesch nog een klein rantsoen eenheidsworst wor den verstrekt, aangezien het niet zeker is, dat de voorraad schapen zoo groot is, dat tl geregeld en voldoende kan worden ge distribueerd. De regeering acht het echter noodzakelijk om 'n groot aantal schapen voor de volksvoeding beschikbaar te stel len. Het rantsoen schapenvleesch staat nog niet vast Deze verstrekking zal het Rijk op een groote besparing komen te staan. Op iedere K.G. eenheidsworst legt het rijk fl.10 bij. De distributie van schapenvleesch zal ech ter veel minder kosten. Vermoedelijk zal later het rantsoen scha penvleesch weer worden aangevuld met een rantsoen versch varkensvleesch, doch dit staat nog niet vast. De distributie van rundvleesch zal waar schijnlijk in de tweede helft van Augustus .weer een aanvang nemen. („TeL"). BUITENLAND. OOgLDJQSOVEgZICHT, Men moet erkennen, dat de Duitschers gedurende de beide eerste dagen van het nieuwe offensief waarlijk een zeer groot succes hebben behaald. Blijkbaar is de tegenstander volkomen verrast geweest en heeft de legerleiding der geallieerden, al rekende ze natuurlijk op di versie-bewegingen van den vijand, toch den voornaamsten stoot van het Duitsche offensief verwacht in de streek van Amiens, waar ze hare groote reserves heeft samengetrokken. Trouwens te oordeelen naar de uitingen van de mili taire deskundigen aan de zijde der Entente, verwacht men nog altijd, dat de groote aanval elders zal plaats hebben en meent men d(at de strijd tusschen Soissons en Reims slechts ten doel heeft de reserves weg te lokken ten einde den grooten slag te kunnen slaan. In hoeverre deze opvatting gerechtvaardigd is, zal nader moeten blijken. Wij zullen het voorbeeld van al die geleerde kamerstrategen, die van de plannen der wederzijdsche legerleidingen even weinig we ten als wij, niet volgen en ons niet wagen aan voorspellingen. Voorioopig ontwikkelen zich de gebeurte nissen ongetwijfeld zeer voorspoedig voor do Dujtschers on het te begrijpen, dat men van Duitsche zijde eenigen ophef maakt van de behaalde successen. Eahter al is het geallieerde front hier over groote uitgestrektheid zéér diep inge drukt, het front is niet doorbroken en liet verband der geallieerde legers is nog in tact Voorioopig hebben de geallieerden dus alleen terreinverlies te betreuren. Maar het leedvermaakt hierover ïs in de Duitsche bladen al bijzonder groot, omdat het vorige jaar de geallieerden bij hun toen verkregen geringer successen, zooveel ophef hebben gemaakt van de toen behaalde voordeelen. Aan dien ophef wordt nu het is begrij pelijk door de Duitschers herinnerd. Een waarschuwing voor alle oorlogvoerenden oin zich wat te matigen in het vreugdebetoon over aanvankelijke successen. Aan het Italiaansche front neemt de plaatselijke geveohtsactie toe en de Italia nen kunnen alweer een nieuw succesje mel den, ditmaal bij Caposile, aan den beneden loop van de Piave. Het Duitsche legerbericht meldt: Met buitengewone snelheid zetten de Duitschers over een vooraf gereed gemaakte brug hun stormloop voort en drongen over vier Engelsche loopgraven heen vooruit tot aan den weg Berry-au-Bac-Reims. Toen de Duitsche infanterie den stormloop begon waren de Engelsche batterijen' zoo volkomen bedwongen, dat nauwelijks een schot viel. Slechts een enkele Engelsche vlakvuur- batterij gaf op grooten afstand een, zwak doelloos verspreid vuur af. De Engelsche loopgraafbezettingen waren, voor zoover zij nog in leven waren, door het geweldig samenwerkend vuur van zware stukken en mijuwerpers dermate gedemora liseerd, dat zij slechts op weinige plaatsen tegenstand waagden te bieden. Een groot deel was achteruitgeweken, de rest gaf zich gevangen. Aan liet krachtige Duitsche vuur was het ook te danken, dat de Duitschers aan den weg Sapigneul-Cormicy over den weg naai Reims vooruitdrongen en de tot een gewel dige vesting versterkte hoogte 83, die 't vlakke voorterrein tot ver in den omtrek beheerscht, bij den eersten stormloop bijna zonder een man te verliezen namen in nog geen twee uur tijds. Nog voor het middaguur werd het Krach tig versterkte dorp Cormicy door de artille rie zoo bestookt, dat de infanterie het bijna zonder verliezen kon nemen. Op het einde van den dag bestegen de Duitschers overwinnend de sterkte dicht met bosschen bezette hoogten 180 en 186. Van Fransche zijde meldt men: De slag duurt met toenemende hevigheid voort. Nochtans is de toestand verbeterd. Indien de vijand nog aanzienlijke vorderin gen gemaakt heeft in het centrum, schijnt het élan op de vleugels toch gebroken. Na de Aisne bereikt te hebben, poogde de vijand, wiens versohe troepen door gewel dige verliezen gedund waren, de rivier over te trekken. Hij slaagde er in den linkeroever over een breed front te berei ken, doch bracht daarvoor ontzettende offers, „drie man in den strijd werpend", zooals de „Matin" zegt, „waar één man viel en de rivier op een brug van hun lijken overstekend." Onze troepen bleven bij hun terugtocht in krachtig verband. De Fransch-Engelsche troepen deden op het heuvelachtig terrein tusschen de Aisne en de Vesle herhaalde tegenaanvallen en wonnen aldus tijd, zoodat de reserves kon den aanrukken. De overmacht der Duitschers was soms drie-, soms zelfs tienvoudig. In de richting van Reims hebben onze dappere troepen den vijand een totale neder laag toegebracht. In dien avond trok de vijand met nieuwe troepen de Vesle over, doch botste daar op onze eerste reserves. Ten Zuiden van Fismes en Bazoches ont wikkelden zich verwoede gevechten. De stabilisatie nadert. Een draadloos telegram meldt: De slag heeft een zeer hevig karakter aangenomen, in het bijzonder op den Fran- schen linkervleugel in de streek van Sois sons. Na een hardnekkigen tegenstand cn straatgevechten, die gedurende verscheidene uréb bij de Duitsche pogingen voortduur den, ontruimden de Fransche troepen de stad Soissons, waarvan zij de westelijke toegangen bezetten. Ten zuidoosten van Soissons ontwikkel! de strijd zich op de hoogten bij Belleu, Septmonts, Amhrief en Chacrise. In liet centrum zijn, terwijl de Franschen onder den druk der Duitschers terrein ontruimen in de streek van Loubeigne, ten N. van Fère-en-Tardenois, de Franisch-Britsche troepen meer naar het O. er in geslaagd hun positie op de linie Bruillet, Facignies, Tilloig te handhaven. Op de rechterflank zijn de troepen, die Reims beschermen ach ter het Aisnekanaal ten N.W. van de stad teruggetrokken. Als een bewijs hoe het kookt in Ierland kan dienen wat in een Oproep aan Ame rika" wordt gezegd: Alles wijst er op, dat Idé Engelsche regee ring niet ernstig van plan is een Home- Rule-wet in te dienen, waardoor aan de wensohen der Ieren zal worden tegemoet gekomen. Wij herhalen, dat het gepraat over Home-Rule niets anders is dan een poging om Amerika en het Britsche volk- te bedriegen, en dat een poging, om door de Engelsche regeering aan, het Iersche volk den dienstplicht op te leggen, een schande- lijke trouwbreuk zal zijn, die als ze door de Duitsche regeering werd ondernomen, zou worden uitgescholden voor Pruisia- nisme. Wij waarschuwen het Amerikaansche volk er voor, zich niet te laten misleiden, doch over de Iersche quaestie het Iersche volk- bovendien te hooren. Wij verzoeken het Amerikaansche volk hun bondgenoot Enge land te noodzaken aan de Ieren recht te laten wedervaren, hen de vrijheid en het zelfbesteeimingsrecht toe te staan, De maritieme correspondent van de „Times" wijst op de ontgoocheling, welke het resultaat van den scheepsbouw in Engeland (gedurende de maand April) gewekt heeft. „Dit cijfer bedroeg slechts 111.000 ton, zoodat men in de toekomstige maanden minstens 171.000 ton per, maand zal moeten bouwen om het gestelde mini mum van 1.800.000 ton per jaar, hetwelk voor Engeland absoluut noodzakelijk is, te kunnen bereiken." De feiten staan wel in schrille tegenstelling met afgelegde verkla ringen, daar zelfs het officieele Engelsche witboek verklaart, dat het bouwen van 1.800.000 ton per jaar voor Engeland geen moeilijkheden oplevert! !B. W. Nörregaard schrijft in „Mor- genbladet": „Baker verklaart, dat er een half millioen Amerikanen in Frankrijk staan. Dit komt ongeveer overeen met het aantal, dat wij volgens onze berekeningen op einde Maart verwachtten; maar het zijn niet allen soldaten: een groot deel bestaat uit arbeiders voor havemaanleg en spoorweg- werken, enz. Een groot percentage der soldaten is nog niet eens geoefend, ja, zelfs gedeeltelijk nog niet van uitrusting en wapenen voorzien. Er zal dus in ver houding slechts een klein gedeelte, zeker geen paar honderdduizend man, als men dit aantal wel haalt, aan den strijd kunnen deelnemen," Het Groot-Russisch blad „Petro- gradsky Golos" oordeelt als volgt over den nieuwen hetman der Oekrajine: „Skoro- padski is een verstandig man, die overal oprechte sympathie verwekt. Volgens zijn politieke gezindheid is hij absoluut geen overtuigd separatist. Hij spreekt het Oekra- jinisch nauwelijks vloeiend. De relaties, die hij zich in het Russisch leger en in Groot- Rusland gedurende zijn leven verworven heeft, zijn een onderpand, dat de nieuwe Oekrajinische hetman bezwaarlijk een ons vijandige politiek zal volgen. Waarschijn lijk zal hij den weg uitgaan, die leidt tot verzoening en overleg met het overige Rusland." „Het is jjijzonder moeilijk om de waarde te schatten der bezette (Fransche) provinciën", schrijft een corresonpdemt uit Bazel aan de „Correspondence Politique". „Den 31 Maart 1917 gaf de afgevaardigde Dubois eenige gedetailleerde cijfers over hun economische waarde. Dertig procent van alle Fransche fabrieken, eveneens van Parijs, wais in het bezette gebied gelegen. Volgens een uittreksel van het „Bulletin ardennais" van 25 November 1917, hetwelk volgens officieele gegevens is samengesteld, leverde het bezette gebied zijn. zesde of zevende deel in de inkomsten der schat kist en men zal er niet zoo ver af zijn, als rijen dit bedrag op 50 millioen stelt. Uitgedrukt in ronde 'Cijfers beeft de bezetting van de noordelijke departementen het nati onaal vermogen, dat men niet hooger dan 225 milliard francs mag aanslaan, met 75 milliard, dus met een vierde, verminderd." Itwzigen uit Duitschland deebn me- e, dat vijandelijke vliegers boven Kruien zijn verschenen en bommen hebben ge worpen. Een bom zou den dom hebben getroffen, die ernsrig beschadigd zou rijn Wij deelen dit bericht onder alle voor behoud mede. ALKMAAR. UITBREIDING, ZAAK. De heer Finkcnsieper, in 't Fnidsen; alhier, heeft het verbrande pand van den heer Van Vuuren aangekocht, hetwelk aan zijn thans bestaande zaak zal worden ge trokken. De 'heer Finkensieper zal de vereeniging „Heemschut" in de gelegenheid stellen, den ouden gevel van bovengenoemd pand voor onze stad te behouden. R. K. AMBTENAREN. Op initiatief van den heer A. M. Middel- hcff, bestuurslid der afd. Amsterdam van de Alg. R. K. Ambtenaars vereeniging, kwa men j.l. Dinsdag alhier eenige R. K. amb tenaren bijeen, ten einde eene bespreking te houden inzake de oprichting eener afdee- ling van die vereeniging te Alkmaar. Na breedvoerige uiteenzetting van geschiede nis, strekking cn doel van de A. R. K. A. door den heer Middelhoff, werdi een propa- ganda-comité samengesteld, dat op zich nam die voorbereidende maatregelen "te nemen, welke de heer Middelhoff aangaf om tot eventueele oprichting eener Alkmaarsche af- deeling te geraken. In datvoorioopig comité hadden zich bereid verklaard zitting te nemen de heeften Mr. van Dillen, Adj. Insp. der belastingen, F. W- Fritz, werkmeester R.O.G., H. M. v. Helvoirt, Dir. Huis van Bewaring, J. H. Jacobse, Dir. Adm. v/h. Brandstoffen- bedrijf, C. L. Vogels, beambte R.O.G., W) G. Koch, Ontvanger der Registratie en G. Pieters, Adj. Dir. R.O.G., terwij) de laatste twee heeren zich resp. de keuze van Voorzitter en Secretaris van dat Comité lieten welgevallen. EEN BETERE VERBINDING TE WATER. De gemeente Alkmaar heeft een plan ontworpen ter verbetering van het Zuidelijk deel van het bestaande vaarwater, dat die gemeente met Geester-Ambacht en verder met het Noordelijk deel met Westfriesland verbindt. Het omvat een flinke kanalisatie van het water langs de Zes Wielen, en de gewenschte verbetering van het sluisje aan de Zes Wielen. VEREENIGING VAN VETWEIDERS. Onder de nog niet georganiseerde vet weiders heeft zich een comité gevormd, be staande uit de heeren I. de Veer, P. Hen- neman, A. Zijdewind, D. P. Timmerman. J. Buis Jz. en J. Blauwboer, allen te Schagen en K. Jonker, Alkmaar, welk comité gisterenmorgen in het café Central te Alk maar een openbare vergadering van vetwei ders had uitgeschreven. Deze vergadering was zeer druk bezocht, In het voorioopig bestuur werd voor Schagen aangewezen de heer Blauwboer. voor Koegras de heer Jb. Visser, voor de Sohermeer de beer X, Groot, voor Alk maar |d!e beer K. Jonker, voor de Beem- ster d e heer J. Visser, voor de Zaanstreek de heer Reijne, Krommenie, voor Hoorn de heer C. Jongewaard, voor de Purmer de heer J. de Goede. De Voorzitter sloot hierop om 2 uur de vergadering en noodigde de 8 aangewe zen personen uit voor een navergadering te blijven. UITREIKING VAN BROOD- KAARTEN. De Directeur van het Distributiebedrijf maakt aan belanghebbenden bekend, dat bij beschikking van Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dd. 22 Mei j.l., No. 65017/36, is bepaald, dat: T en einde gemoet te komen aan onder vonden bezwaren le. ten opzichte van niet hier te lande in eenig bevolkingsregister ingeschreven per sonen alswoonwagenbewoners, zwervers, enz., die soms voor eenzelfde broodkaart- periode broodkaarten in verschillende ge meenten hebben aangevraagd en verkregen; 2e. ten aanzien van personen, die gerui- men tijd afwezig zijn uit de gemeente, waar zij zijn ingeschreven, als: schippers, gemobi liseerde militairen, die niet in de menage zijn enz.; met Ingang van de 15e broodkaarten periode (dehalve de 57e broodkaart,) geen. broodkaarten meer mogen worden afgegeven aan andere personen dan aan: a. ingezetenen der gemeente b. hen, die in het bezit zijn van een broodkaartenbewijs. Bij de uitgifte der kaar ten aan de onder b. bedoelde personen zal het broodkaartenbetwijs op de daarvoor bestemde plaats moeten worden gemerkt. Aanvraag om een broodkaartenbewijs bij het Centraal Broodkantoor kan slechts inge diend worden door tusschenkomst van een Gemeentebestuur (Levensmiddelenbedrijf). Eenzelfde broodkaartenbewijs zal kunnen dienen voor een geheel gezin. De aanvraag zal moeten bevatten opgave van: a. namen en voornamen van den aanvra ger en eventueel van de leden van het gezin: b. leeftijd (en) c. beroep, ambt, enz.; d. de reden, waarom het bewijs wordt aangevraagd. Ten einde zooveel mogelijk te voor komen, dat woonwagerbewoners enz. in meerdere gemeenten een verzoek om een broodkaartenbewijs indienen, wordt bij deez bekend gemaakt, dat door bemiddeling van het distributeibedrijf een aanvraag slechts zal kunnen worden ingediend op 29, 30 en 31 Mei a.s. EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC, Bij een bewoiier akn de Stationsstraat vervoegden zich Maandagmiddag een ser geant en een soldaat, met de mededeeling; dat zij namens hun commandant de aanwe zige cacao kwamen opvorderen. De burger verklaarde 25 K.G. in huis te hebben, doch de militairen bleven be weren, dat hij meer had en ten slotte gaf de burger zijn voorraad, een 50 K.G., tegen een z.g. bewijs aan de militairen af. Het gelukte de politie nog niet deze eigenmachtig optredende opvorderaars op het spoor te komen. Dé burgers wijzen wij er nog eens op dat zij geen goederen behoeven af te geven, of militairen of andere personen in hun woningen behoeven toe te laten, dan op vertoon van machtiging door den burge meester. („Alkm. Ct.") TE WATER. Een kind van den heer Goes, Huig- brouwerstraat, viel gisterenmiddag in de Mient. Gelukkig wist de heer J. Michels, die direct te water sprong, de kleine dren keling spoedig te redden. VLEESCH-DISTRIBUTIE. Op bon No. 97 zal voor zooiver daarop geen nuchter kalïsvleesdi is betrokken, op Vrijdag 31 Mei, des morgens van 81 uur en des namiddags van half 37 uur, 200 gram vet kalfsvleesch kunnen worden verstrekt bij de navolgende slagers D. A. Luiting, Luttik-Oudorp. K. Brands, Fnidsen. W. Brommer, Houttil. J. F. v. d. Oord, Huigbrouwerstraat. J. Blauwboer, Ritsevoort. D. de Groot, Ritsevoort. C. Ecketi, Oudegracht. P. L. M. Schwarzer, Stationsweg. GEVONDEN VOORWERPEN. Zes portemonnaies met inhoud; een. por tefeuille met brieven, een boekje voor kin deren, twee kettinkjes, twee armbandjes, drie bonboekjes (levensmiddelen), een horloge, twee wagenmoeren, een gouden ring, twee pakjes met manufacturen enz., een legiti- matiekaart, een kinderschoentje, een R. K. leerboekje, vijf messen en een zilveren broche. i«n«« i i ii» PLAATSELIJK NIEUWS. WIERINQERWAARD. - Uk en herijk zal plaats hebben te Wieringerwaard op 7 Juni en te Schagen op 8, 10, 11 en 12 Juni, te Schagen voor St. Maarten op 8 Juni. BARSINGERHORN, Te KoLhorn in onze gemeente is de vangst van ansjovis nog altijd bijzonder goed. Een der zouterijen heeft reeds meer dan 1000 ankers gezouten. De goede win sten, die behaald worden, heeft aanleiding gegeven, dat de visschers een verhoogde prijs zullen ontvangen. Voorioopig is die gebracht van 32 op 35 cent per K.G., terwijl verder de Enkhuizer markt de prijs zal regelen. ZIJPE. De uitgever van de „Zijper Crt." maakt, bekend, dat het blad wegens pa- piernood voortaan slechts eenmaal per week zal verschijnen. UITGEEST. Herstemming. Dinsdag 4 Juni a.s. heeft idle herstemming plaats tusschen de heeren A, L Stanreveld en J, Visser, voor één lid van den Gemeenteraad. Komt dien dag dus trouw op, leden der R. K. Kies- vereeniging, en doet uw plicht. Bakercursus. De bakercursus, ge durende 12 lessen in deze maand gehouden, werd gisteren in de bovenzaal van den heer G. Smit op officieele wijze gesloten. 26 dames hebben de cursus gevolgd en ontvingen daarvoor een diploma van de cursusleidster, mej. Wessels van Alkmaar, •Laatstgenoemde ontving van den heer A. van Lith, als voorzitter van het „Witte Kruis" alhier, bij wijze van waardeering een étui met zilveren vork en lepel en eenige loffelijke woorden. LANGENDIJK. Hotel de Burg. In verband met de geruchten als zou dit café wederom worden verkocht, kunnen wij mededeelen, dat thans definitief is besloten een N. V. op te rich ten, waarin o. m. zullen deelnemen een 3-tal R. K. vereenigingen. De St. Joseph- vereeniging ontving bereids hiervoor de toestemming van de Kerkelijke Overheid. De R. K. SchooL Nu de fundamen ten van de nieuw te bouwen R. K. School spoedig voltooid zullen zijn, is de tijd gekomen om de vereeniging, die gedurende een 10-tai jaren de eerste gelden voor den bouw heeft bijeengebracht: het R. K. Schoolfonds, te ontbinden. De Commissie mag thans de vrucht van haar opofferend werk zien. Vrijdag zal de slotvergadering plaats hebben. WORMERVEER. Huldiging. Toen het in Wormer- veer bekend werd, dat Dr. P. C. Korte- weg na «en 35-jarige praktijk voornemens was de gemeente te verlaten, .ten eirtde zich uitsluitend te wijden aan het schrijven van eenige wetenschappelijke werken; waar van hij de bouwstofien bereids verzameld heeft, kwamen op initiatief van, den heer G, W. Bloemendaal eenige ingezetenen uit alle rangen, standen en partijen alhier te zanten, ten einde plannen te bespreken tot huldiging van den geaditen geneesheer. Niet alleen echter op medisch geüied maak te Dr. Korteweg zich bijzonder verdienste lijk in onderscheidene functies, o. a. als gemeenteraadslid, heeft hij veel bijgedra gen tot den bloei onzer gemeente, terwijl wie werkelijk hulp behoefde, nimmer te vergeefs bij hem aanklopte. Geen wonder, dat het plan tot huldiging, van, dezen hoogst verdienstelijken geneesheer, die weer en wind trotseerde om zieken en Lijdenden te helpen, die de wetenschap diende, niet al lereerst om geldelijk gewin, maar uit edelen drang om te helpen, waar hulp noodig was, allerwegen sympathie ondervond. De plan nen tot huldiging hebben reeds vasten vor,u aangenomen en degenen, die met het plan sympathiseeren, zuilen ïn de gelegenheid gesteld worden een bijdrage te scheuken en hunne handteekening te plaatsen in een album, dat honderden namen, van dankbare ingezetenen van Wormerveer zal bevatten. R. K. Kieskring. Op het R. K. iie- volkingsbureau te Amsterdam is na gehou den controle gebleken, dat in de kieskringen Haarlem en Den Helder 42000 R.K. man nen boven 25 jaar, die hun Paaschphcht vervuld hebben, aan de stemming kunnen deelnemen. Vervullen al die katholieke kie zers getrouw hun plicht, dan worden niet alleen de heeren Mr. Bomans en Ch. v d. Bilt gekozen, maar ook Mr. P. j. Reijmer heeft .zeer groote kans de derde katholieke afgevaardigde te zijn. Zaanlandsche Zeilvereen. Bij de Zondag j.l. gehouden zeilwedstrijd op de Achterzaan langs .Wormerveer en Zaan dijk, uitgeschreven door de Zaanlandsche Zeilvereeniging, legden in de afd. ronde vaartuigen de „Désiré" van den heer A. de Smet te Wormerveer en „Grietje" van den heer K. F. Putters te Buiksloot, beide de baan af in 1 uur 20 min. 40 sec., zoo- dat deze ld(en uitgeloofden prijs, twee zil veren kurken, broederlijk en zusterlijk deel den, BERGEN. Raadsvergadering. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen: verschillende dankbetuigingen voor verhoogde salarissen. Van Ged, Staten waren verschillende raadsbesluiten goedgekeurd terug ontvangen. Ingekomen was een schrijven van: de Timmerliedenvereeniging te Bergen, verzoe kende om in de bestekken op te nemen, dat het minimumloon voor een timmerman 35 cemt en te Bergen aan Zee 38 cent per uur bepaald zal worden en dat op de werken schaftlokaal, privaat en goede ladders aanwezig zuilen zijn. Goedgevonden werd d:it te stellen in han den van B. en W. Het bekende adres van Krommenie werd voor kennisgeving aangenomens Goedgevonden werd een suppl. begroo ting, eveneens het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening van f40.000. Vastgesteld werd het kohier der riool belasting op een ontvangst van f 1359.28. Ingekomen was een schrijven van het R. K. Kerkbestuur, verzoekende een strook grond ten Z.W. van de Algemeene Begraaf- plaats,ite mogen koopen om in te richten voor een R. K. begraafplaats en dit zelf in beheer te mogen hebben. B. en W- stellen voor ten geschenke aan te bieden aan het R. K- Kerkbestuur het stuk grond bedoeld, groot 1 H.A. 10 A., met dien verstande, dat de overdracht ten koste van het Kerkbestuur komt en niet anders als voor begraafplaats gebruikt zal mogen worden. De Voorz. zegt, dat het hem genoegen doet, dat deze zaak zoo opgelost kan wor den. De heer- Veenhuizen zegt, dat het R.K. Kerkbestuur er vroeger nooit op in was gegaan, om ook daar haar begraafplaats te maken en vindt het nu niet goed, om dil te schenken; laat ze het tegen den kostenden prijs koopen. De Vqorz. zegt, dat het geheele complex is aangekocht door de belastingbetalende burgers, dus de Katholieken hebben er zoo goed aan mee betaald als de Protestanten. De beer Bamaart zegt, dat, al* het

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2