gemengd nieuws corresr! I worden gebezigd, zoodat het onder water zetten daarvan een zeer nadeeligen invk>ed zou oefenen op de daarvan te verwachten opbrengsten. STEDELIJK MUZIEKKORPS, Directeur de heer H. A. MAAS, CONCERT op Zondag 9 -Juni 1918, des avonds van 79 uur, in den Hout. Programma: 1. Hoera! het 2e, militaire marsch. G, Dikt 2. ï.Tempelweihe", ouverture. Keler Bela. 3. a. Cortege des groupes (scène de carnaval) Sam. Vlessing. b. Venetiaansch Gondellied Mendelssohn-Bartholdy. Arr. H. A. Maas. 4. Marsche aux Flambeaux No. 1 O. Msyeihoer. Rauac, 5. Leste et en joue, militairs marsch. Steenebruggen. My Queen, waltz. Bucalossi-Coote. 7, Fantasie-ballet. Montagus. 8. Finale. Met het oog op de gasbesparing zullen de concerten des Zondags te 7 uur aan vangen. PLAATSELIJK NIEUWS- LiMMEN. Algemeene vergadering van den L, T. B. in het lokaal van J. Winder. De Voorzitter opent de vergadering met den Chr. groet en heet de aanwezigen har telijk welkom, inzonderheid onzen Geeste lijken Adviseur. Zijn groote beangstelling voor onzen tuinbouw doet weldadig aan. Hoewel de agenda niet belangrijk is, biedt het punt: „vervoer van aardbeien", altijd veel isltof tot spreken. Steeds is het hoog percentage van onkosten verbonden aan transport een groot bezwaar. De tuin ders, die toch al den druk dier tijden door allerlei voorschriften en regeeringsmaatrege- len ondervinden, zien altijd angstvallig naar wat de kosten van vervoer naar Beverwijk zullen wezen. De tamelijk verre afstand maken die transportkosten hoog en doordat vele leden, alle jaren meer, zelf of met anderen, hun producten vervoeren, worde het voor hen, die zich die onkosten niet kunnen getroosten, duur. Zoo ook voor dit jaar werd door de vrachtrijders f0,80 en f 1.per 100 K.G, bedongen. Bovendien kosten van keuren, marktgelden, enz. De hoogere opbrengst der producten naar de veiling te Beverwijk vervoerd en geveild, maakte bij' gewone gang van zaken altijd die extra gemaakte kosten goed. Toch scheen de geest der vergadering wel te wezen om zich dit jaar ais lid van „Kennemerland" te laten schrappen .en de producten naar Heiloo ter markt te brengen. Daar de vergadering niet voltallig was. kon niet worden besloten of de leden op den eisch der vrachtrijders zullen ingaan. Bij de rondvraag wees de heer Zonne veld op de groote onbillijkheid om yoor de keus te worden gesteld zich die groote financieele offers te getroosten, of zelf den weg voor zijn product te zoeken. Hoewel het bestuur alle moeite deed, wist zij ook geen andere oplossing. Men bleef natuurlijk vrij, zelf zijn ..producten naar de markt te brengen. Daarna sluiting der vergadering met den Chr. groet. De eerste aardbeien. Door den tuinder L. Cornelisse, alhier, werden de eerste aardbeien van den kouden grond geplukt ASSENDELFT. Gemeenteraa d. Woensdag vergader de onze Raad. Aanwezig alle leden. Voor zitter: de heer J. J. de Boer. De nieuwe burgemeester opent en ver zoekt steun en vertrouwen bij zijn moeilijke taak. De notulen der 3 vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen: le. een schrijven van Ged. St., waarin meegedeeld wordt, dat de rijks bijdrage voor het herhalingsonderwijs over 1917 bedraagt f 105.30. 2e. Van Ged. St., inhoudende de ïnede- deeling, dat de salarissen voor Burgemees ter, Secretaris en Gemeenteontvanger zijn vastgesteld in aanvang resp. op f 1500, f1200 en f700 met terugwerkende kracht tot op 1 Jan. 1918. 3e. Een adres van den Bond van Werk lieden bij het Brood-, Koek- en Banketbak kersbedrijf om steun voor de werkeloozen in dat bedrijf. Het Nationaal Steuncomité g.eeft 55 °/o, de bond zelf 5 ennu wordt aan de gemeente gevraagd om de restee- rende 40 bjj te betalen. B. eni W„ stel len voor op dat verzoek gunstig te be schikken; overeenkomstig dat voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. 4e. Een schrijven van het bestuur der Centrale Ambachtsschool, dat door de ge meente als subsidie aan die school moet worden afgedragen over 1917 de som vnu f412.91 i/j. 5e. Een schrijven van den Veenpolder alhier, inhoudende de mededleeling, dat het bestuur niet ingaat op den eisch van het G. E. B. om 2/3 in de kosten, van kolen- verhooging bij te dragen, Het bestuur wil de helft bijbetalen. De Voorzitter heeft Over deze zaak gesproken met den beheer der van de K. E. M.deze vond, dat Üo Veenpolder alle kostenverhooging moest be talen. In verband daarmee stellen B. en W. voor om over deze zaak een advocaat te raadplegen, om zoo noodig het bestuur vam den Veenpolder gerechtelijk te noodzaken tot betaling van de geëischte tom. Aldus wordt besloten. 6e. Wordt voorgelezen een schrijven van den heer Premsela, arts alhier, waarin hij mededeelt, dat hij de gemeente gaat ver laten en daarom ontslag aanvraagt als ge meente-arts. Dit ontslag wordt eervol ver- leend. 7e. B. en Wi stellen voor om nog niet over te gaan tot het vormen van een huur- commissie. Op 6 puntert heeft het dage- lijksch bestuur biljetten Jaten aanplakken, met een oproep aan allen, dis in huishuur verhoog dnijn; slechts 1 persoon heeft zich op het raadhuis aangemeld, dat zijn huur van f 1 op f 1.50 was gebracht. In ver band met dit resultaat stellen B. en W. voor met een huurcommissie nog wat te wachten. Wordt alzoo besloten. 8e. B. en W. deelen mede, dat het G,E.Bj. een contract heeft afgesloten met de H. IJ. S. M. over de eleatrisdie voorziening van het spoorwegstation alhier. Ingaande op 1 Jan. 1918 zal dus het station electrisch worden verlicht. 9e. Wordt voorgelezen een adres van de Langeheiters- en Spoorstraatbewoners om ds inkomens beneden f 1300 eenigszin te ontlasten in ds betaling van kookgas en clec- trieïteit. 2e vragen op het kookgas een reductie van 6 ets. per' M*. en op de electriciteit een reductie van 10 Op ver schillende gronden wordt besloten voorloo- pig afwijzend te beschikken. Ook vragen zij op de boter een reductie'van f0.42tyj en op de melk een van 2 ets. Ook dit wordt gewezen van de hand, ten minsts voor de zomermaanden. W»t er na den zo mer gebeuren zal, zal nader bepaald wor den. Nu reeds wordt een reductie gegeven van 7 ets. per L. melk, dat de gemeente reeds f 125 per week kost. 10e, Komt ter tafel een ontslagaanvrage van den oud-Burgemeester K- C. de Boer als Secretaris. Dit ontslag wordt op de meest eervolle wijze verleend. 11e. Wordt aan de orde gesteld het be noemen van een nieuwen Gemeente-secreta rie. B. en Wl geven de volgende aanbe veling: No. 1 de heer J. J. de Boer, No. 2 de heer S. Gz. Krdbn. Met algemeene stemmen wordt onze burgemeester, de E.A. Heer J. J. de Boer, tot secretaris benoemd, natuurlijk behoudens goedkeuring .van H. M. de Koningin. 12e. In plaats van den heer J. J. de Boer wordt als bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer S. Gz. Kroon en tot onbezoldigd ambtenaar de heer J. J. de Boer. 13e. Werd met algemeene stemmen een wijziging gemaakt en vastgesteld in de ver ordening voor de ambtenaren van den Bur gerlijken Stand. 14e. Worden tot leden van het Burgerl. Armbestuur verkozen de aftredende leden, de heeren J. Jz, Dekker en P. Kleiju G», 15. Werd met alge st. op één na tot lid van den Raad van. Commissaris van „Goed Wonen" herkozen de heer E. Boon. 16e. Wierd door den Raad besloten het schoolhuis, als het van militairen vrijkomt, te verhuren aan J. Houwertjes, voor f2. per week. Het huis wordt niet opgeknapt en de bewoner moet het, zoo noodig, op het eerste bevel ontruimen. 17e. Wordt door B. en W. medegedeeld, dat door hen een jongen is'aangesteld nis klerk op het gmeentebuis, tegen een1 salaris van f 5 per week. De Raad geeft daar voor het noodige crediet. 18e. Wordt medegedeeld, dat nu de tegen woordige directeur van het levensmiddelen bureau tot burgemeester is benoemd, deze als zoodanig eervol ontslag heeft verkregen en in diens 'plaats is benoemd de heer S. Gz. Kroon. De heeren Aafjes en G. Jbt, IJff vonden, dat de heer Kroon dermate mei werkzaamheden is overladen, dat hij moeilijk deze nieuwe functie zou kunnen waarnemen. De benoeming was echter nu eenmaal ge schied, dus zïj legden er zich bij neer en met alg. stemmen werden de gelden daar voor beschikbaar gesteld. Hierna ging de Raad over in geheime zitting tot bespreking en vaststelling van het jCohier van den Hoofdelijken Omslag; over 1918. BEEMSTER. Gemeenteraad. Deze Week verga derde de Raad onzer gemeente. Opening door den Voorzitter. Lezing notu len goedgekeurd. ingekomen stukken: van het Provinciaal Bestuur goedkeuring H. O. Orediet voor een te stichten gebouw in de Leeghwaterstraat Teekerting en cegroo- ting van den Gem.-opzichter, waaruit bleek, dat het cijfer van 8 a 9000 gld. te kort was, het eindcijfer wees thans f 11.000. B. en W. hebben toen besloten om deze spoedvergadering bijeen te roepen, opdat de leden hun oordeel konden laten hooien. De heer Ruiter: Wat voor soort wonin gen worden het thans? Voorzitter: Het zijn dezelfde soort als aan de Leeghwaterstraat staan, van de ver- eeniging „Goed Wonen". B. en wi. stellen voor om thans een maxi mum bedrag te vragen van f12.000. De heer Edel Jz.In de voorstad daar heb ik toch zoo'n lieve woning gezien. De heer Visser antwoordt, dat die ver kocht is voor f4500. De heer Kramer vindt het onverantwoor delijk om f12.000 uit te geven om te bouwen. De heer Jonges: f12.000 uit te gevèn voor een woning van een veldwachter, dat lijkt me wat kras; kan er niets anders ge zocht worden? Voorzitter: De nood dringt, wij moeten huisvesting hebben voor de politie. De heer Ruiter: Moet de gemeente wo ningen koopen, om de woningnood nog irreer te vergreotenhet mag thans duur zijn, maar particulieren bouwen ook. De Voorzitter: Wij kunnen niet anders, om woningnood "te voorkomen moeten wij bouwen. De heer Edel Jz.Het huis hiernaast! Voorzitter: Dat kunnen wij niet missen voor de distributie. De heer Edel Jz.Ik ïie er niets in. Voorzitter: Meel en lurf. De heer Edel Jz.: Ik... vind het... Voorzitter: Zoo'n rommel. De heer Edel jz.Juist! Ik heb er zoo'n voorliefde voor om htm naar de Zuid-Oost Beemster te plaatsen. Voorzitter: Wiat mir betreft moet hij hier blijven, maar besluit de Raad anders, dan moet ik mij er bij neerleggen. De heer Hartog stelt voor een woning te bouwen. De heer Edel Kz.: Wij moeten er twee bouwen, om de nood te voorkomen. De heer Waiboer: Wat zal de huur weten? De Voorzitter zegt, dat het omstreeks 3 gld. zal zijn. Voorzitter zegt op de vraag, wat met de 2e woning te doen, dat deze best voor de nieuwe veldwachter gebruikt kan wor den, als Hartog in zijn woning blijft. De heer Edel Jz. wil hem nogmaals ver plaatsen. Voorzitter wil daarover geen woorden meer versjrdllen. Het voorstel van B. en We, om 2 wo ningen te bouwen, wordt aangehouden, door dat de stemmen staakten. Tegen stemden de heeren J car ges, Edel Jz., Visser, Kramer en Wsriboer. Vóór ds heeren Knip, Edel Kz., Gro®t, Ruiter en Hartog. Kohier Hondenbelasting, dienst 1918 1919; 302 eigenaar»; Ï407. Goedgekeurd. Rondvraag. D» heer Hartog: Hoe is het ge*teld met de aanroer ran regeerings- risch? Voorzitter: Op heden slecht. De heer Jonge»Komt de Noord-Beem- •ter ook eens aan de beurt? Voorzitter: We hebben het al zoo dik wijl* gezegd, maar men komt er nooit aan toe. De heer Edel Kz.: Dan moet men voor uit bestellen. De heer Jonges sprak nog eens over de verlichting; laten wij het toch gebruiken als het donker is. De Voorzitter zal het nader onderzoeken. •►..De heer Kramer: Wiaar en wanneer moe ten wij wol leveren? Voorzitter: Nog niets van bekend. De Secretaris antwoordt, dat hij erover heeft geschreven, maar nog geen antwoord ontvangen heeft. De heer Kramer: Laat de gemeente dan een telegram sturen. Voorzitter zal apoedig antwoord vragen. Hierna sluiting. HARENCARSPEL. Gemeenteraad. De Raad vergaderde deze week. Afwezig waren wegens ziekte de heeren Zut en Hoogland. De notulen werden goedgekeurd. Van den heer Sdhaaij was bericht inge komen, dat hij zijn benoeming als onderwij zer te Waarland aanneemt. Hij' is reeds met 1 Juni in functie getreden. Van het Gemeentebestuur van Warmen- huizen was bericht ingekomen, dat geen gas geleverd wordt tusschen 810 uur 's morgens, 1—5 en 8—10 uur 's namiddags. Tevens werd verzocht om tijdelijke ont heffing van art 4 der verordening, omdal de steenkolen zoo minderwaardig zijn, dat dit artikel onmogelijk kan worden nageko men. Deze ontheffing werd verleend. Uit de begrooting van de Gezondheids commissie bleek, dat de gemeente zal heb ben bij te dragen f49.58. Poedkeuring wiae ingekomen, op het be sluit om het maximum bedrag H. O. op f25.000 te brengen. Van den heer Smeets te Waarland was bericht ingekomen, dat het herhalingsonder wijs niet kan doorgaan wegens te weinige aangifte van leerlingen. Voorzitter zei, dat dit te Kerkbuurt er; Dirkshorn wel doorgaat Goedgekeurd waren teruggekomen de kas- geldleening groot f4000 en de le suppl begrooting 1918. Ingekomen wa* een verzoek van die Com missie voor sluisbouw te Gudorp, om 1 aandeel van ten hoogste f500 te nemen. Voorzitter zei, dat B. en WL dit adres nog niet konden behandelen, omdat het pas was ingekomen. Spr.'s persoonlijke meening was echter hieraan niet te moeten deelnemen; omdat het plan voor ïieze gemeente te weinig waarde heeft. Beter zou het zijn wanneer tevens in het plan werd opgenomen de uit dieping' van de ringvaart in overeenstemming met de prestaties van de sluis. De heer de Groot merkte op, dat het een grootsch plan, doch half werk ie. De heer Dekker zei, dat todh later een uitdiepringsplan door die betrokken gemeenten kan worden uitgevoerd. Men antwoordde daarop, dat dan toch het aantal deelnemers zooveel kleiner i.s Met algemeene stemmen werd besloten geen garantie te stellen, Van de woningbouwvereeiiiging „Goed Wonen" te Waarland was het ver zoek inge komen om verhooging van het voorschot van f13.000 op f15.000. Door den inspecteur waren enkele op merkingen gemaakt, waardoor de kosten iets hooger zullen worden en bovendien was de rekening wel wat laag genomen. Besloten werd het gevraagde toe te stasn. De heer Dekker vroeg of nu al met de aanbesteding kan worden begonnen. Voorzitter zei, dat daartoe met gerustheid kan worden overgegaan, daar op de volle medewerking van den inspecteur gerekend kan worden en dus het rijksvoorschot zeker wordt verleend. Aan de orde kwam hierna de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, voor welk doel aanwezig waren de heeren Baas èu Kis- temaker. De rekening sloot met een ontvangst van f5555.50, een uitgaaf van f5630.69,, airco een hadeelig saldo van f 75.18. Het vorig jaar was er een nadeelig saldo vira f 27.621/2, doch er komt onder de uitgaven voor een post rente en aflossing groot f313.50. Uit het verslag van den toestand van de gemeente bleek, dat het aantal inwoners met 36 is vooruitgegaan en op 1 Januari 1918 2935 bedroeg. Het aantal pereeelen, waarin besmettelijke ziekte heerschte, was 13 en tr waren 2 gevallen met doodelijken afloop. Bij de rondvraag deelde de heer Dekker mee, dat het hek bij het brandspuithusije te Waarland kapot is. Voorzitter zal dft Iaiten herstellen. Hierop volgde sluiting. PURMEREND. Nieuwe „Hanzebank". Donder dag was voor onzen "Roomschen midden stand een overgetelijke dag, het nieuwe gebouw d«r fcHana«b«ik" mu wordsti in gewijd. 's Morgens ten "9 uur werd een H. Mis door den Weleerw. heer Kapelaan Th. van Outersterp, tot groei en bloei van deze nieuwe zaak ojrgedragen, waarin vele middenstanders tot de H. Tafel naderden. Ten '11 uur had de pledvtge inwijding door- den Hoogeerw. Heer Deken Busch plaats met het gebruikelijk ceremonieel. De vice-president van den raad v. comm. de JVelEd. Heer J. Th. Peters, sprak en meende in de vertegenwoordiging van den hoogeerw. en eerw. geestelijkheid der pa rochie, van ons R.K. raadslid, van 't Hoofd bestuur en het Bestuur der Afd. een bewijs te zien van de groote waaide van het bij kantoor ts Purmerend voor de georgani seerde R. K. Middenstand, en sprak het vertrouwen uit, dat deze schoone zaak onder Gods zegen zou groeien en bloeien. Verder voerden verschillends sprekers het woord en werd nog eens herdacht welke personen un den groei en bloei der afd. van jde Hanze en het correspondentschap der Hanzebank zooveel hadden bijgedragen. De heer P. Jorritsma is tot Directeur van het bijkantoor benoemd. Dat dit schoone gebouw, hetwelk voor een zaak als deze zoo schoon is gelegen, aan de Nieuwegracht, moge bijdragen tot den bloei van de R. K. Middenstand ter' plaatse, zal zeer zeker door een ieder wor den toegewenscht. Een nieuw was ah middel. Een huismoeder deelt aan het „Centr." mede, dat zij een proef genomen heeft met het was- schen van goed met gekookte aardappels en dat deze proef goed geslaagd is. Ze was op dit idee gekomen, doordat ze in een oud boek gelezen had, dat vroeger zulks gebeurde. De juffrouw ging als volgt te werk. In afgietsel van gekookte aardao- pels deed zij de proefwasoh, ze had extra vuile stukken genomen, om te zien of 'f ging en wreef de vuilste plekken in met wat -gekookte natte aardappels: Na was- sching en nadat goed gespoeld was, bleek het resultaat in een woord schitterend te zijn. In dezen tijd van zeepsebaairsehte kun nen de huismoeders hun voordeel doen met de ervaring van deze onderzoekster In verband met de yoedselschaarschte zal het raadzaam zijn voor het inwrijven alleen die aardappelen te bezigen, welke voor de consumptie minder geschikt zijn. In eiken middagpot zijn er wel een paar te vinden. Met „zaktnverloi". Donderdagnacht ontdekte een agent van politie te Rotterdam, op surveillance in de Bata,vierenstraat, dat voor het ljuis 70 aan den Diergaardesinge) een rijtuig stilhield, waaruit door een drie tal mannen pakken naar binnen, werden gedragen. Het eerst werd nu de bestuurder van het rijtuig, een nachtsnorder, aangehou den en daarna werd aan het bedoekte huis aangebeld', maar er werd niet openge daan. Door een belendend huis, verschafte de politie zich echter toegang en vond een der étages van het gesloten gebleven huis geheel ingericht als manufacturenwinkel. In een fusschenkamer vond men de recidivisten E. van preveld en Karl F. Wl Manté ge kleed, te bed liggen, beiden werden inge rekend. Een nader onderzoek wees uit, dat dien- zelfden nacht was ingebroken ini het magazijn „Aux 100.000 coupons" in de Nieuwstraat, fa. Julius Weinberg, en dat daar voor een waarde van f3000 aan cheviot, kamgieren, ulster en ratiné-was ontvreemd. De gevonden goederen zijn herkend als afkomstig uit genoemd magazijn. Het eigenaardige van het geval is, dat de gearresteerde Van Creveld landstormer met „zaken"-verlof is. Schadelijke-sigaretten. Dr. Van Hamel Roos schrijft in het „Maandblad tegen Vtrvalsahingen" Wij achten het in het publiek belang tc wijzen op sigarettensoorten welke van fraai uitziende mondstukjes voorzien zijn, die hoe wel goudkleurig (en bij een soort zelfs voor zien van de toevoeging „22i/2 karaat!"), daarmede alleen in kleur overeenkomen en blijkens een onderzoek nagenoeg geheel uit koper bestaan. Het behoeft geen betoog, dat oxydatie dezer koperdeefen spoedig plaats kan vinden, hetgeen dan natuurlijk, vooral bij huidaandoeningen of open wond jes, zeer gevaarlijke gevolgen zal hebben. Buitendien laten deze koperdeeltjes betrek kelijk gernakkelij'k los en komen zoodoende in mond en maag terecht. Waar uitstekend kutkpapier tegenwoordig voor sluitstukken van sigaretten in den handel is, verdient dit ten zeerste de aan dacht en is dit beslist aan te bevelen tegen over het koperhoudende materiaal, hetwelk voor dit doel officieel verboden behoorde te worden. Een goede methode. Er zijn, min stens 'twee jjersonen noodig voor laster, achterklap, of oorblazerijeen die spreekt en een die het aanhoort. Als vele menschen deden zooals eens een Russisch generaal deed, zou het ge slacht der kwaadsprekers spoedig uitsterven door gedwongen werkeloosheid. Een adelijke Rus beproefde eens gene raal Skobeleff mede te deelen, hoeveel kwaad er wel van hem gesproken werd onder de officieren zijner bridage. „Een van uwe hoofdofficieren," zoo be gon hij, „verspreidt allerlei leugens omtrent u; mag ik u zijn naam opgeven?" „Neen, neen, geen woord, als liet u belieft," antwoordde Üe generaal scherp; „mijne officier en hebben alle als helden onder mij gestreden, en één woord van mij was genoeg, om hen gewillig den" dood te doen ingaan." Toen de Rus op deze beschamende wijze tot stilzwijgen gebracht, de kamer verliet riep Skobeleff zijn dienaar en vroeg hem: „Kent gij het gelaat van den heer, die mii zooeven verliet?" „Ja, generaal!" „Wielnu, herinner u dart, dat ik voor dien man nooit meer te spreken ben; nooit!" OORLOGS-VARIA. V o n Rich t ho fen. Het Engelsche tijdschrift „Aeroplane" wijdt o. m. de volgende woorden aan de nagedachtenis van den bekenden Duitschen vlieger Von Richthofen: „Richthoferi is dood. AI onze vliegers zullen blij wezen om het feit, dat hij buiten gevecht is gesteld, doch er zal er geen onder hen zijn, die niet oprecht den dood van een dapper edelman betreuren zal. Eenige dagen gelede'i had er een feestmaaltijd plaats ter eere van een vsn onze beste vliegers. Als deze ant woordde op een rede, ter zijner eer gehou den, bracht hij een dronk uit op Von Richthofen, waarmee het geheele eskader geestdriftig instemde en waar-door het een geachten tegenstander eerde. Beide voortref felijke vliegers zijn nu dood, nadat onze vliegerheid de hoop uitgesproken lrad, dat zij beiden dezen oorlog moéhten overleven om nadien elkander hun avonturen te ver tellen. Niemand in het vliegerkorps zou niet verheugd geweest zijn, als hij Richthoten hsd kunnen .vellen, maar elkeen, zou hem vol vreugde de hand geschut hebben, als hij tevend gevangen genomen, zou zijn. Richthofen heeft stellig 70 van onze vlieg machines neergeschoten. Richthofen was een dapper man, een ridderlijk strijder en een ware edelman. Hij ruste In vrede. Deportatie van Duitse he Jesuïeten uit Bomb y. Onder dezen titel bevat de „Java Post" een artikel, waaraan wij het volgende ont kenen „Te Bombay en de daartoe behoorende kerkelijke provincie oefenen Duitsche 'Je suïeten sedert ruim zestig jaren de zielzorg uit vcor hun geloofsgenooten, onder liet bestuur van den aartsbisschop van Bom bay, eveneens een Duitscher. Buitengewoon moeilijk waren de omstandigheden, waar onder deze Duitsche priesters voor een halve eeuw hunne missie-arbeid begonnen, doch met onoverwinlijk geduld, veel opof feringen en het orginaseerend talent, dat de Duitschers bezitten, kwamen zij de schier bovenmeinsohelijke bezwaren, die van het begin af hun arbeid dreigden onvruchtbaar te maken, te boven. Thans kunnen zij neerzien op een werk, dat de goedkeur ing en den lof der Engelsche regieeriirg, a's der bewoners van geheel het presiden 1; p Bombay mag wegdragen." Het blad wijdt dan verder uiit over het geen de Duitsche priesters, tot stand n te 'brengen. Het geheim van hun s n schijnt voor een groot deel wel hier e liggen, dat de Duitsche paters hun k met rustige kalmte en zonder oj - T;- geiïgheid aanvingen, hun arbeid r'r.' n en bleven doen zonder zich te moeien met zaken, die hun niet aaingi Op deze \yijze wonnen zij het vertro .v. en zagen, ze zich van regeeringswege -, t posten van groote veramtwoordelijkhei en belang belast. Maar ondanks het vele goede, dat dui Duitsche priesters in Engelsch-lndië ge daan hebben, ondanks hun zeer vele en groote verdiensten, zijn de Duitsche Jesuïe ten van Bombay geïnterneerd', ofschoon zij volgens Engelsdhe verklaring, niet de min ste aanleiding gegeven hebben, [ntusschen Hebben we in dit droevig feit weer een bewijs hoe de tegenwoordige oorlog over de geheele wereld allerlei verhoudingen om verwerpt, tal van hoogst nuttige stichtin gen vernietigt, die men moest denken, dat met de rampzaligen twist der volkeren niets hadden uit te staan. Een gevaarlijke naam... In het district Pretoria in Transvaal woont een geacht echtpaaj-, dart den naam draagt van Kaiser. Mevrouw Kaiser, geboren Steen- kamp, wilde onlangs haar dochtertje als kostleerlinge plaatsen op de bekende En gelsche Dioeeshn-school te Pretoria. Maar dat ging zoo maar niet vanwege den „vree- selijken naam", dien het onschuldig kind droeg. De directeur schreef aan de ouders, dat hij het geheel onmogelijk achtte in het familieleven van de school op te nemen een meisje dat 'n naam draagt, die tegen woordig afschuw wekt bij het grootste deel van de beschaafde wereld De directeur voegde aan het slot van zijn brief er bij: „dat er grooter kans was, dat het meisje vriendelijker zou wor den ontvangen op de Engelsche scholen, als de ouders bereid waren,, hun dochter te laten inschrijven als een Britsch onder daan, onder een anderen naam Het is een Zuid-Afrikaans,ch blad, dat dit fraais wereldkundig maakt. De bedrogen „Sammies", De „France de Bordeaux" geeft volgend bijna ongelooflijk staaltje van zorgeloosheid der Amerikaansche intendance „In de opslagplaatsen van de Amerikaian- s'rrtendance werden veie zakken gevonden, die weliswaar geen merken hadden, maar toch gevuld waren met een prachtig blank meel, dat er smakelijk uitzag. Men gaf dit meel aan de bakkers, die er de gebruike lijke paaschkoeken van bakten. Toen de Sammies hun koeken begonnen op te eten, trokken e enigen een zeer bedenkelijk ge zicht; de koek smaakte erg vreemd en na het genot van eenige koeken werden vele .soldaten ziele, terwijl anderen zich niet al te wel voelden. De intendance onder zocht de zaak en kwam tot de ontdekking, dat de troepen van generaal Pershing den geheelen voorraad Wondpoeder hadden oj> gegeten, welke voor de pijnlijke voeten van de infanterie was bestemd." Een ritje m«t een tank. Een medewerker aan de Daily Tele graph" schrijft: „Het is belangwekkend een tank de voet van een heuvel met een helling van een op vier, en die steil uit de vlakte omhoog rijst, te zien opkruipen. Als de taak aan het begin van de helling is gekomen, blijft hij een oogenhlik staan. „Kan niet ver der," denkt ge. Mis. Hiji steekt zijn neus in de hoogte en zonder -aarzelen loopt d« tank tegen de helling op, draait op den top om en komt dan naar beneden rennen met een voor zijn gewiüht en omvang on- geloofelijke snelheid „Je eult daar we gerammeld worden,' tot den jongensachti weer voor den dag „O, niet zoo heel „kom maar eens m Een pleizierrersje i nieuwe sensatie. Of ergens in de laagte hoofd een paar maa zijt, zoekt ge in de een plekje op, dat om niet in den weg is er geen ruimte in u met verbazing af ningsmanschappen ir: kan vinden. Maar op zijn bankje en b^ te bewegen. Dan weg," zegt een va De volgende tien hangende met beide al wat maar mitste of er mogelijkheid onderstboven valt. beetje door elk and e! ge toch minder geil van de helling, dan u' den denken. Als ge gevaarte zijt, herinn| nog de stank van lawaai, het eindeloor| die niet toelaat, dat zijn machine, erken wel eejj beetje bemanning er in een iu is opgesloten." BURGERLli 'WiORA Van 17| Geboren: Anita H. F. Mulder en G'.| Ondertrouwd: D. dam) en G. ten Brol en J. E. van Beudeg Gehuwd: J. Ris c van Harencarspel (v M. Dekker. Overleden: Cornelil met C. Prins. zl v. S. Ziwart en J. ZiiJ Van 29- GeborenDieuwer jewerf en Trijntje Sc helmina, d. v. D. Spelden. Van 31 Geboren: Jantje Landman en M. v. Van Geboren: Jansje, M. Frederiks. Overleden: Arie B] van Jannetje Zeema Th. R. te S. bericht willen wij H. te O. Will niet te lang bericht t dan wel een plaatsji HANDELS- en M HOOFDPRIJZEN Trekking No. 3037 flOO.Ool No. 14848 f 50.001 Nos. 2977 9264 1 19194 elk f1000. Nos. 276 8101 ,l| 18564 elk f 400. Nos. 2884 11381 elk f200. Nos. 244 2373 7207 7637 9220 11li 17190 17733 18196 f 100. UITSLAG DEF te Oudesluis ,gem. overstaan van notarl gerbrug, van vaste gi den heer M. Haan I. Dubbel huis oji door 2 gezinnen, a. b. door den heer Jb Koopers A. Wigge J. Bos, 'tZand. 2. Winkelhuis, me erf en pakhuis, bev J. Piers. Opgehouden op ff ALKMAARSCHE Juni. Spinazie f 16.20 rabarber f 15.30f2 f5.50, pieterselie f3.i f 10.90—f 17.90, sjalo les per 100 bos; bloe »la f 1.30—f4.90, pt 4852 of., postelein f 1.37f 1.80 per K. 55 at. id. blauw doperwten 3440 f5.10. BEVERWIJK, 7 Ju dersver. „Kennemerlaii wortelen .18—32 ot., 22 ct., -2e soort rt') radijs 2—6 ct,!1 asperges: dik wti 46- 35 ct., dik blauw 3 ^030 ct., alles pe f2.50, sla f0.90f: 1830 ot, doppers aardbeien 14—23 cl id. f 1.80—f2.70 per ZONDAG 9 Juni. dacht, der H.H. Gebr aanus, te Rome na Ken onthoofd in. 286. MAANDAG 10 Ju ningin van Schotland T.T-.r-.iiv-'ó

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 6