No. 71 12e Jaargang1 Zaterdag 15 Juni 1918 I ABONNEMENTSPRIJS CUT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ft. K. NIEUWS- EU ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIE?*: 30 Jsais?. a.s» bij IK TE NOORD, sekomen, KERKBESTUUR (Dslfshavsn). 900.» ;fSOO,- g ¥^n ZD,H.' au Haarlem. iker voor esa en twee üehudders en Vorke- en dunne balk, 1- en Schudders en Harken, Om t© onthouden. Er staat veei op hat spel, Eea ede! Hart. no. 1 van Lijst 3 Uitgave van de Naamlooze Vesnootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. Per kwartaal franco huis. 11.11 Met geïlL Zondagsblad 11,65 bij vooruitbetaia^- Afzonderlijke nummers: van de courant f0.01 van het Zondagsblad 5 0.05 Van 1—5 regels Elke regel meer. Reclames per regel Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. 0.76: 0.15J 0.42' 10.48 7 M. bij .5 50 M.). \ATS met pannen uitbrikettenpers >omp, enz., enz., in na de gunning en esn be?khs, dal ibltgsiiës legen Sm ontvangst spssdsat scliap- re Inllcbllugfn LM MAAR. v«a8igd te: Bestuur der Coöpe- Jalans vanaf heden atie voor de leden van 7 tot 9 uur Het Bestuur. balk. KEN. In dit nummer van deze courant vindt ge een model van het stembiljet afgedrukt, zoo als U dat, dóch in grooter afmetingen, op den 3den Juli zal worden uitgereikt in het stemlokaal. 'Op dat groote stembiljet ziet ge een 22-tal rijen namen, beduidende de 22 par tijen, die Candidaten hebben ingediend voor de verkiezing voor lid der Tweede Kamer. Rij nummer 3 is de Roomsche lijst. Gij telt daar zes namen: Bomans, J. Bi. Van de Bilt, Ch. L. Reijmer, P. J. Michielsen, A. B1. Van Sonsbeeck, P. J. M. Suring, J. G. Dat zijn de Katholieke candidaten in de Kieskringen Helder en Haarlem. Wat hebt ge nu maar te doen, als gij goed wilt stemmen? Het eerste, het bovenste hokje, dat vóór den naam van Bomans staat, zwart, goed zwart maken. Alléén dat hokje. Niet meer. Wanneer ge meerdere hokjes zoudt zwart maken, zou uw biljet o 11 - geldig zijn. Denk daar wel aan. „Maar," zult g;e zeggen misschien, „wan neer ik één ander hokje op dezelfde lijst zwart maak, stem ik toch ook Roomsch?' Zeker, dan stemt ge eert Roomscihe ca n- didaat. Maar en onthoud dit ook de kiezers hebben zelf uitgemaakt en met overweldigende meerderheid beslist, dat zij de candidaten in deze volg orde op de lijst wilden. Stemming over de personen heeft dus eigenlijk al plaats gehad. Nu stemmen we op de partij. De eenheid in de groote Katholieke partij eischt, dat op nummer één, wordt gestemd. Dat is een partijbelang. Overal is dan ook 't Roomsche parool: Stemt nummer één der Katho lieke lijst! Houdt U aan dat wachtwoord. In den Kring Helder moet geen enkele af wijking voorkomen. Wij herhalenzoek nummer drie op uw stembiljet, maak dan het bovenste hokje zwart, zoodat het er uitziet als het voorbeeld in deze kramt. HET R. K. KIESKR1NGBESTUUR VAN „HELDER". Er valt dezen keer wel een enorm ver schil waar "te nemen bij de voorbereiding der Algemeeme Verkiezingen met 1913. Van de felle agitatie, de hartstochtelijkheid in de bestrijding der tegenstanders nu zweem noch spoor. Maar dat het nu zoo kalmpjes nog toe gaat bij de stembusactie, slechts twee weken maa.r voor den grooten beslissender! dag feuilleton. Omgewerkt naar het Franseh. 51. Zekeren avond zette hij zich aan den arbeid en weldra was de inhoud van het perkament vertaald. Het stuk verleende hem verlof pareloes ters te visschen in de nabijheid der rots, ze te bereiden en mede te nemen: Jacques' oogen schitterden. Loog dit perkament niet, bestond er werkelijk een ongekende pareloesterbank omtrent die rots, ja maar, dan was zijn fortuin gemaakt. Maar hoe zich daarvan overtuigd? Hoe een onbepaald verlof van den heer Depasse verkregen; hoe zulke verre reis ondernomen, op gevaar af zijn plaats te verliezen, als de zaak tegenisloeg wat altijd mogelijk was? Maar. graaf de Rhodes liet zich niet ont moedigen door hinderpalen, integendeel. Reeds een jaar wachtte hij een gunstige gelegenheid af, toen de heer Depasse liem het zoo verlangde verlof toestond. En ziet, de kapitein, die het perkament aan Jacques afgestaan had, was inmiddels gestorven, zoodat, lukte de zaak, geen schijn van be twisting kon oprijzen. Mijnheer de Rhodes vertrok dan naar Marseille, dan maar Bombay, waar gemak kelijk en regelmatig verkeer was met Ma» cate. Maar te Mascate zelf was zijne reis niet ten einde, bij moest tamelijk ver hoogerop van 3 Juli, dat mag toch niet de gedachte wekken, alsof er aan deze verkiezing niets bijzonders is dan ten eerste, dat het kie zerskorps met 400.000 kiezers is uitgebreid, ten tweede, dat wij stemmen volgens een nieuw stelsel, ten derde dat ieder kiezer voor den eersten keer door de wet tot stemmen wordt verplicht. Wiel degelijk doet deze verkiezing bij die van 1913 in beteekenis niet onder. Verre vandaar. Integendeel meer nog misschien dan toen staat 3 Juli a.s. veel, heel veel op het spel. Vooreerst in geen vier jaar wordt er meer eene verkiezing voor de Tweede Kamer ge houden. Zoodat belangrijke wijziging van de partijverhouding door tusschentijdsche verkiezingen absoluut uitgesloten js. Op 3 Juli wordt voor goed over vier jaar regeeringsbeleid beslist. En het is daarbij niet de vraag, of iCort v. d. Linden met Treub en met Posthuma overwinning in het veld behouden, dan wel reohtsche mannen. Het zou een grove dwaling zijn te mee- nen, dat het een strijd zal wezen tusschen rechts en het leidende ministerie. Het ministerie Gort van der Linden gaat toch heen hetzij rechts wint of verliest. Neen, de slrijd wordt gevoerd langs he.t ministerie Cort van der Linden heen tegen de Socialisten. Behaalt links de meerderheid op 3 Juli dan treedt het staat nu al vast - een Socialistisch Kabinet op, met Troelstra als premier. Voorlang heeft Troelstra het al verzekerd, dat een lLks Kabinet zal dragen een S 0- c i a 1 i s t i s c h stempel. Wiel zullen naast de heeren S.D.A.P,.-ers Vrijzinnig-Democra ten en Unie-leberalen geduld worden, doch het Kabinet zal dienstbaar moeten zijn aan de uitvoering van het Socialistisch program. Zoo staan de zaken. Dat moeten onze kiezers eens goed inzien. En onze Katho lieke. kiezers dienen zich af te vragen, of zij tot eene overwinning van links mogen medewerken, m. a. w. of zij, door links te stemmen, hetzij op de lijst van de Neu trale Partij, hetzij op de lijst van de S.D.A. Partij, voor hun geweten het kunnen ver antwoorden, dat zij mede de vorming van een Socialistisch Kabinet mogelijk maken. Zij dienen het wel indachtig te wezen, dat het Socialisme, al zullen zij van Socialisten de mooiste gelegenheids- frazen te hooren krijgen, krachtens zijn beginsel is anti-godsdienst ig, anti-koningsgezind en revo lutionair. Daar gaat niets af. En als Troelstra nu voorop stelt, dat een linksch Kabinet zal moeten medewer ken aan de uitvoering van het S o c ia - listisch program dan is de rich ting aangewezen, waarin ons land gestuurd gaat worden bij eene overwinning van links op 3 Juli. Dan in dit onverhoopt geval komf reizen, tusschen Sohar en Zaborah, ten einde de rots te ontdekken, aan weiks voet hij zijn geluk beproeven moest. Hij vroeg zich af hoe hij dat zou aan pakken, toen zijn moed hem een schoonen troef in banden gaf; Zekeren avond -wan delde hij in ene afgelegen wijk van Mas cate, volop plannen makende, toen nood- gegil en hulpgeroep zijn oor trof. Jacques was groot, slank, vlug en bezat eene groote lichaamskracht. Daarbij, hij ken de geen vrees. Hij snelde in de richting waar het noodgeschrei weerklonk. Hij zag een opgeschoten, bruin meisje, met fluweelen oogen en in Hindoescbe kleederdraobt, worstelen tegen eendge Ma- rokkaanscne Joden, die zochten haar mede te sleuren. Zij hadden haar afgewacht bij het ver laten eener fabriek, waar zij arbeidde. Zij lagen al lang op de loer, de bandie ten, en 'l wilde nu juist lukken, dat er geen politieagent omtrent die plaats te bespeu ren was. Hun doel was, het meisje met geweld te ontvoeren; zij hadden haar be stemd -om te worden verkocht als slavin. Hun boos plan ware gelukt, zonder de edelmoedige tusschenkomst van Jacques de Rhodes. Ofschoon de drie bandieten gewapend waren met dolken en messen, wist de Franschman, met behulp zijner vuisten en een s'tok, het slachtoffer uit hunne handen te rukken, na hen naar verdienste a-f te hebben geranseld. Toen 't arme meisje haar aanranders de vlucht zag nemen, vestigde zij op Jacques haar dankbare blikken, vurig haar handen samenvouwende: voor goed eene partij aan het roer, die ons land volgens de modern heiden- s c h e beginselen gaat regeereneene partij, die in klaar Hollandsch gezegd, de repu bliek wil en liefst zoo gauw mogelijk; eene partij, die omverwerping wil van de maatschappelijke orde. Èn mid denstanders de middenstand is immers volgens de socialisten veroordeeld om te verdwijnen èn landbouwers zullen het in dit geval ondervinden, dat het nog veel erger kan, neen, dat het nog veel erger z a 1 gesteld zijn dan onder Posthuma en Treub. Van een Wiibaut of een Scha per heeft de bezittende klasse niet veel goeds te hopen. Al doet de schijn anders denken er hangt van den uitslag bij den Stembusstrijd Woensdag over 14 dagen dus veel, heel veel af. Wat heb ik den Sn Juli te doen Te stemmen op: V ALLEN PROPAGANDIST. Dit is overduidelijk. Goede taktiek schrijft volgens een oud strategisch be ginsel voor, de aanvalskracht vooral aan te wenden tegen den sterksten vijand. Dat is voor ons de S. D. A. Partij. Geen gering gevaar dreigt er, dat menig kiezer in de Socialisten alleen menschen meent te zien, die ijveren voor hcogere loonen en stoffelijke verbeteringen. Wanneer hun klaar en helder voor oogen wordt gesteld wat eigenlijk het Socialisme consequent beoogt wanneer hun duidelijk wordt gemaakt, dat ons program veler lei stoffelijke verbeteringen wil, allereerst de uitvoering van de Ziekte- en I n- validiteitsverze kering, die al v ij f jaar, zegge vijf jaar, mede door de schuld der Socialisten op uitvoering wachten wanneer men, den Socialisten het masker eens afrukt en het vertoont in hun ware gedaante dan zal een degelijk christelijk arbeider zich wel tweemaal be denken eer hij rood stemt. Het moet hem ingeprent worden, dat wii krachtens den oproep der opeenvolgende Pausen der laatste dertig jiaar, naar ophef fing van misstanden streven en niets liever willen dan de verbetering van zijn stoffelijke belangen en beter dan de Socialisten, die beloven wat zij niet geven als zij daar toe wel in staat zijn, zooals het geval is met de sociale verzekering. Maar wij hebben daartoe propagandisten noodig en nog veel meer dan er reeds werk zaam zijn. Liever nog: iedereen moet ten minste in zijne omgeving propagandist zijn. Wat zou het jammer wezen als na 3 Juli zoovelen, die kunnen medewerken, zich het stil verwijt moeten doen niet alles te hebben verricht om, door eene overwinning van rechts te bevorderen, de ordelijke wel vaart van ons Vaderland, den waren soci alen vooruitgang, christelijke zeden en gods dienst te hebben beveiligd. Vooral de nieuwe kiezers, zij, die voor het eerst het -kiesrecht gaan uitoefenen, moeten worden bewerkt. Hoe gemakkelijk valt het niet aan onze tegenstanders met een fraaie leugen deze onervarenen op het dwaalspoor te leiden. Maar alst zij door ons niet goed be werkt worden zullen zij des te zeker aan de humbug reclame der Socialisten ten offer vallen. Dat mag niet gebeuren. Want zoo gauw aij inzien, dat de be langen han hun godsdienst, die hun lief is, op het spel staan dat de orde der samenleving wordt bedreigd zoodra zij vernemen, dat de Katholieke Staatspartij voor de belangen vau alle geledingen der samenleving strijdt stemmen zij goed. Wij moeten hen dus goed voorlichten, waar wij een hunner ontmoeten. Propaganda maken dus onvermoeid propaganda maken. Het is nog maar twee weken ruim eer de stembus beslist. Allen propagandist. O.W -ERS EN 3 JULI De waarnemende redaatie van „Ons Blad" heeft zelf nog niet de eer gehad van arm platzak Scribent gemetamorphoseerd te wor den tot een heuschen O.W.-er. Maar toch kunnen wij ons de onbehage lijke positie indenken vani de velen, die O.W. maakten in het vooruitzicht van wat hen te wachten staat als links 3 Jul; wint. Dan gaan Treub's voorstellen tot ver hooging van de O.W.-belasting er grif door. Dan mogen de zeer velen, die door han denarbeid en ondernemingslust winst maak ten in de laatste jaren een groot deel. neen dikwijls hetgrootste deel der vruch-. ten van hun arbeid aan den Fiscus offeren. Het groot-kapitaal wordt door Treub's voorstellen gespaard de noeste werkers worden dubbel, onrechtvaar- d i g bezwaard. Dat is wel geen prettig vooruitzicht voor de O.W.-ers met het oog op 3 Juli. Maar zij kunnen het slagen van Treub's plannen verijdelen door rechts te stem men. Rechts wil eerlijke en rechtmatige ver- dèelibg dér lasten, in geen geval, dat de magnaten van bet groot-kapitaal ge spaard en bevoordeeld worden. En als een O.W.-er mei* dit heerlijke voor uitzicht, dat hij bij aanneming der aan hangige voorstellen g r o o t e n d e e I s .-de vruchten van zijn arbeid verloren ziet gaan toch links stemt b.v. door op de lijst te stemmen van den Economisch en Bond nu moet zoo'n kiezer niet .onder curateele gesteld en naar een sanatorium vervoerd worden? BINNENLAND. O! gij die mij gered hebt, sprak zij, mijn leven en dit der mijnen hooren u toe. Hij glimlachte, getroffen door zooveel schoonheid en bevalligheid. Waar woont gij? vroeg hij haar. Niet heel ver, en 't is niet noodig, dat gij om mijnentwil van uwein weg af wijkt. Toch wel; mogelijk liggen zij nog ergens in nederlaag. Zij rilde, langs alle kanten bevreesd rondloerende, met oogen die glinsterden al? zwarte diamanten. Gij hebt misschien gelijk, mompelde zij. Kom, ga dan mede. Toen zij eenige stappen verder waren hernam zij Trouwens, mijn vader en mijn ver loofde zullen u willen bedanken, dewijl gij Sita gered hebt. Zij bereikten het oude Perzische huis, nogal ruim maar half bouwvallig, waar Sita met de haren woonde. Men verbeidde haar met uiterste onge duld, want nooit was zij zoo laat. Maar toen men wist van welk vreeselijk gevaar Jacques de Rhodes haar gered had, liet haar vader, de oude Manaar, zich voor de voeten van den jongeling neervallen. Alles hier staat te uwer beschikking, sprak hij. Hoe kunnen wij u bedanlken? In eenen hoek van het vertrek stond een jeugdige, kloeke jongen, die Sita in zijne armen opving. Het was ongetwijfeld de verloofde vah wien het meisje gesproken had. De graaf, haar in veiligheid! achtende, wilds heengaan en zich onttrekken aan de DROOGMAKING ZUIDERZEE. Naar vernomen wordt zal de inspecteur- generaal van den Waterstaat H. Wortman benoemd worden tot directeur-generaal der Zuiderzeedroo'gmaking. HET PROCESSIEVERBOD. Bij beschikking van de Rechtbank te Arnhem werd de ZeerEerw. Heer O. Wijf- ker, pastoor te Gendringen, buiten vervol ging gesteld ter zake van het houden eener processie te Zevenaar. Het O. M. ging van deze besohikking in hooger beroep. Thans heeft het Gerechts hof aldaar de beschikking bevesligd waar van de procureur-generaal cassatie heeft aangeteekend. betuiging-en van erkentelijkheid, uitgebracht half in 'i Engelsch, half in 't Arabisch, talen welke de Rhodes tamelijk wel verslond. Maar van heengaan kon geen sprake zijn Hij moest met heel het gezin rijst eten, naar het gebruik der Hindoes. Maar wie schetst zijne verbazing, als hij later in den avond de geschiedenis der fa milie hoorde verhalen. Manaar was een parelvisscher, die door allerlei omstandigheden, van Ceylon naai de Perzische Oolf verhuisd was. Zoolang hij jong was, oefende hij zijn beroep uit op de banken van Bahreim, de schoonste der wereld. Maar sinds de oudedrom ge komen was, werkte hij te Mascate, nu eeri-- in een fabriek van kemelsharen mantels, dan weer in een inrichting waar Oostersch potwerk vervaardigd werd. Wat zijn aanstaanden schoonzoon Aripo betreft, ook deze was parelvisscher in hei gepaste seizoen; het overige van den tijd werkte hij aan de haven van Mascate sche pen lossende of ter vischvangst uitvarende. Jacques kon zijn ooren niet gelooven. Kent Arip® ten volle het werk op do pareloesterbanken vroeg hij. Ja, antwoordde Manaar, zooals ik zelf het kende in mijnen tijd. Er is gee* betere duikelaar in heel de Oolf. Wat verdient hij met zijn beroep? Bijna niets. De kooplieden aan wie de visscherijbooten toehooren, Verstrekken de arme duikelaars juist genoeg voedsel om hen in 't leven te houden. Welnu! zei de Rhodes, wilt gij mei mij een overeenkomst aangaan? Lukt dc zaak, dan kunt ook gij er fortuin door maken. De oogen der Hindoes glinsterden. VERKIEZING TWEEDE KAMER. Een bijvoegsel van de „St.-Ct." no. 136 bevat de lijsten van candidaten, ingeleverd in de verschillende kieskringen. VERGADERINGEN VAN HET DOOR LUCHTIG EPISCOPAAT. Namens Z. D. H. den Aartsbisschop wordt ons medegedeeld, dat voortaan ia de vergaderingen van het Doorl. Episcopaat geen stukken meer in behandeling zullen worden genomen, welke niet minstens één maand te voren bij Zi. D. H. den Aarts bisschop in vijfvoud zijn ingekomen- De vergaderingen worden gehouden in de week van Drievuidigheidszondag en in de tweede helft van September. Deze mededeeling is vooral voor R. K. Vereenigingen en dezer Adviseurs van be lang. IJK EN HERIJK. De ijk en herijk zal dit jaar te Hoorn plaats hebben voor de gemeente Hoorn op 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 24, 25, 26 en 27 Juni en 2, 3 en 4 Juli;v oor de gemeente Berkhout op 21 en 22 Juni; voor de gemeente Zwaag op 28 en 29 Juni; te Enkhuizen voor de gemeente Enkhuizen op 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12 en 13 Juli, NEDERLAND EN DE OORLOG. Een maand extra gage. Wij vernemen, dat alle schepelingen, of ficieren en gezagvoerders inolu.s van de in Amerika in beslag genomen Nederlandsclie schepen, die voor eenigen tijd hier zijn teruggekeerd, allen van het Amerikaansche gouvernement door bemiddeling van het consulaat-generaal, nog een extra maand gage hebben uitbetaald gekregen. De geredde Duitsche vliegers. De in IJmuiden aangebrachte Duitsche vliegers heubcn toestemming gekregen het land te verlaten en zijn Donderdagmiddag huiswaarts gereisd. Zij gaveu schipper Roe- leveld, van den logger „Mars", een schrif telijke verklaring, vermeldende een relaas van het ongeval en de redding, alsmede eene betuiging, welke de schipper zou kun nen verioonen, als hij door Dnitsclje strijd krachten mocht worden aangehouden. De Duitsch-Nederlandsche onderhandelingen. De Duitsche onderhandelaars, die verleden week naar Beriijn waren teruggekeerd ten einde hun instructies aan te vullen, zijn Dinsdagavond weer 'in de residentie aange komen. Naar verluidt, schrijft de „Tel.'', zouden de Duitschg, afgevaardigden van de Neder- landsche onderhandelaars eein volledige op gave verlangen van aiie artikelen, die voor uitvoer in aanmerking komen. Zoodra deze opgave is overgelegd zuilen de besprekingen beginnen over de prijs bepaling van de steenkolen en vischquaestie. Onder de artikelen, die naar Duitsche opvatting voor uitvoer in aanmerking komen, worden genoemd caseïne, melkpoeder, ge condenseerde melk en huiden. CRISISMAATREGELEN, Biscuitbloem. De Minister van Landbouw maakt be kend: lo. dat onder biscuitbloem zal wor den verstaan een mengsel van: 70 pCt. tarwebloem, 30 pCt. aardappelmeel; 2o. dat met 1 Juni 1918, de prijs van biscuitbloem is vastgesteld op f31.75 per 100 K.G. G,St.-Ct.") Oij hebt reeds Sita gered, zei de va der. Oij zijt voor ons de gezondene van God. Spreek, wij zullen u gehoorzamen. Het komt er op aan mij te vergezel- I Ien tusschen Sohar en Zaborah, naar een afgelegen plaats, waar ik, krachtens een I recht mij door den Imam van Mascate ver- leend, oesterbanken mag zoeken en ver handelen. Ontdekken wij parels, gij ont vangt een deel en uw vermogen is gemaakt. Wij zijn bereid te vertrekken, sprak Aripo, en uw voorwaarden staan mij aan. Doch wij zijn in Maart en om goed te zijn kan de visscherij maar in Juni begin nen. Tegen dien tijd moet gij een schip koopen, groot genoeg om over zee een rots te bereiken. Wij zulten er voorraad in laden, wapens, om desnoods aanvallen af te slaan, en het vischtuig. Goed, zei Jacques, die geld in bewa ring had gegeven bij een Engelschen ban kier, te Mascate gevestigd', ik gal naar een schip uitzien. En vader en ik zullen u helpen om' het uit te kiezen, sprak Aripo. Ik dank u, Maar zult gij mij ook volk aanwijzen om het te bemannen? Manaar en ik ziju voldoende, ant woordde Aripo. Hebt gij er vrede nice, dan kunnen wij Sita aan boord nemen; zij zal voor ons koken en een handje hel pen aan 't scheepswerk. Zoo is 't dan begrepen, sprak Jacques, wien het openhartige en brave gelaat der Hindoes vertrouwen inboezemde. Kijkt mor gen al eens rond naar een vaartuig en hebt ge er een gevonden, zeg het mij dan. Hij haalde zijne beurs uit den zak. (Wordt vervolgd.J

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1