m. eren TWEEDE BLAD. @11. g Holder. 11 22 Zaterdag 15 Juni 1918. No. 71. Voor onz© Oost en onz© West no, 1 van IJJst 3. D© tooverstaf der dr&adlooze telegrafie. p. I >rdam P. "jarlem I YanBeusekom, A.L. Wageningen I Thomson, G. J. P. A, Arnhem I Dozy, Koster Henke, "W. L. H. Harderwijk I Beunder, D. Enschede Dammers, P J. Utrecht I Couwenbergh, J. Geleen I Mulder, J. Bofleh 1 Yaxi der Weyden, J. Waarder [eppel Duijs, J. E. W. Mm Zaandam lozen- |\V. H. Baarn C. E. 3edel t, W. Iwolle linck, penen nberg J. Irdam I Van der Waerden, Th. Amsterdam (Thomassen, O. Bussum 2 Nagtzaam, A. 5 Haarlem f Van Eizenga, J. I Bussum I A. W. Michela, I Helder Caderius van Veen, E. H. 0. Amsterdam IHuflbers, J. H. Amsterdam BLAD. Koning Pharao van Egypte had1, om den sterken aanwas van de bevolking der Joden tegen te gaan, aan gansch zijn volk be volen, dat alle knaapjes der Hebreen in de rivier den Nijl verdronken moesten wor den. Eén godvreezend echtpaar nu, uit den stam van Levi, had van den hemel een aller schoonst kind bekomen, dat zij drie maan den verborgen hielden, om het aan het wreede bevel des konings te onttrekken. Toen de moeder haar kind niet langer kon schuilhouden, nam zij een biezen korfje, bestreek dat met hars en pek, legde den knaap er in, en plaatste het in het rietgras aan den «jever van de rivier den Niji. Van verre stond Maria, de zuster van den kleine, om toe te zien, hoe het met haar broertje zou afloopen. En zie, ,de dochter van Pharao kwam daar ter plaatse met hare dienstmaagden. Als zij het korfje daar in de struiken zag, liet zij het door een harer bedienden bij zich brengen, en het openend riep zij, vol medelijden met het weenende wicht: ,,'t Is zeker een knaapje der Hebreen!" Toen naderde de zuster van den kleine en sprak: ,,Wdlt gij, dat ik eene Hebreeeuwsche vrouw ha!e, om het kind op te voeden 's Konings dochter zeide: „Ja." Deze riep hare moeder aan wie Pharao's dochter beval: „Neem dit kind, en voedt het voor mij op, en uw loon zal ik u geven." De vrouw *nu. Jochabed geheeten, de echtg'enoote van Am- ram, nam den knaap met zich naar haar huis en voedde hem op. Toen het kind de moederzorgen niet meer behoefde, bracht zij haar kind bij de prinses, die het als haar eigen zoon aannam en hem Mozes noemde, welke naam beteekent: uit het water opgenomen. Door de toeleg van den helschen Pharao is voor alle kinderen van Adam het bevel uitgevaardigd, voor altijd van den hemel verstoken te zijn, als zij, van nature en geboorte kinderen van Gods gramschap, niet, door de genade van het H. Doopsel, in kinderen van Gods liefde herschapen worden. Gij begrijpt dan van zélf, dat katholieke ouders zich 'haasten, hunne kinderen na de geboorte spoedig te laten doopen, om uit de handen der H. Kerk, de voormalige slaven van Satan, als vrije kinderen Gods terug te ontvangen. Wj e 1 k e n onschatbaar geluk: in s1 evens morgen geroepen te worden om lidmaat te zijn der H. Roomsche Kerk, broeder te worden van Jezus Christus en- erfgenaam des hemels. Schoone, overheerlijke gave Gods, welke ons geschonken wordt zonder onze verdien sten, uit loutere goedheid en gunsï der goddelijke vrijgevigheid. Mochten we toch die genade nooit door de zonden verminderen of verliezen, maar haar steeds door onze deugden en goede werken vermeerderen! Wat echter de goddelijke Voorzienigheid, in hare onnaspoorbare inzichten en plan nen, aan ons heeft geschonken, de genade n.l. van het H. Doopsel, en daarmede tegelijk de schat van het ware - Geloof, die kost baarste aller gaven, dat heeft de Heer, onze God, aan honderden en duizenden, ja millioenen kinderen niet gegeven. Hunne oogen hebben het heil niet aanschouwd, dat de Heer bereid heeft voor het aanschijn van alle volkeren, het licht ter openbaring voor de Heidenen en de glorie van Zijn volk Israël. Ontelharen zitten nog in de duisternissen en in de schaduw des doods, wier voeten nog niet gesteld zijn op den weg des vredes. Op die arme, diepbeklagenswaardige kin deren nu, die door hunne onnatuurlijke vaders en moeders te vondeling gelegd of anderszins aan den tijdelijken en tegelijk eeuwigen ondergang worden prijsgegeven, houdt onze Moeder, de H. Kerk, hare waak zame oogen gericht, en zij roept ons allen toe: „Neemt die kinderen en voedt ze voor mij op, en uw loon zal ik ugeven." O! wie onzer zou niet volgaarne dien kleinen Mozes in zijn biezenkorfje, daar, in het rietgras, aan de oevers van de rivier den Nijl, van een wissen ondergang gered hebben? Voorzeker zoudt gij u, vol deernis en medelijden, over zijn geschrei en over zijn gekerm ontfermd hebben-. Toch gold het hier slechts den dood des lichaams, maar de arme kinderen, in onze Oost en in onze W-est, in China, in Japan en in Afrika en elders, waarvoor ik uw mede lijden kom opwek-ken, een gebedje en een offertje kom vragen, zij zijn ten prooi aan de ergste lichamelijke en geestelijke ellende. Stelt u zoo een arm kind, zulk een ver laten schepseltje levend voor den geest, daar liggend onder een boom, of achter een muur neergesmeten of weggeworpen in een sloot. Het is uitgeput van honger, het versmacht van dorst, het stuiptrekt van pijn en smart, he-t is den dood na-bij. Toch is het nog te helpen- daar op den rand des verderfs, nog is het te redden van den, ondergang, als gij, kinderen der Roomsche Kerk, een moeder haalt, die het opneemt en het opvoedt. Haalt daarom. 6_el'jk Maria, de zuster van Mozes, uwe eigene Moeder, n.l. ons aller Moeder de H- Kerk. Dat doet gij door het lidmaat schap der H. Kindsheid; dat doet gij door lidmaatschap van de Broederschap van den H. Geest tot Voortplanting des Ge- loofs, welke Broederschap in alle parochies van ons Bisdom is opgericht, en waarvan de contributie twee en halven cent per week bedraagt. Door die bijdragen stelt gij de ijverige Missionarissen en de Eerwaarde Broeders en de Liefdezusters in staat die arme en verlaten kinderen op te nemen en o-p te voeden voor hun tijdelijk en- hun eeuwig welzijn. Wanneer Agar, door' Abraham wegge zonden, in de woestijn Bersabee, den dood van haar kind Ismaël zag naderen, omdat er daa-r ter plaatse geen water was, legde zij haar kind onder een boom en verwij derde zich een boogschot ver, en wendde haar aangezicht van hem af en zeide: „Ik kan mijn kind niet zien sterven." Desge lijks spreekt ook onze Moeder de H. Kerk: ,,lk kan mijne kinderen niet zien sterven." Doch in tegenstelling met Agar, houdt zij voortdurend op die kinderen hare oogen gevestigd, om ze aan den tijdelijken en den eeuwigen dood te ontrukken en ze deel achtig te maken aan de genade der Verlos sing, en Zij roept ons allen toe: „Neemt deze kinderen, en voedt ze voor mij op, en uw loon zal Ik u geven." O! wie onzer zou niet volgaarne den kleinen Ismaël, daar in de felbrandende zon-, een frissichen teug water verstrekt hebben? Voorzeker zoudt gij u, vol deernis en medelijden, over zijn geschrei en over zijn gekerm ontfermd heb ben. Toch gold het hier slechts den dood des lichaams, gelijk bij den kleinen Mozes, maar de arme kinderen, in onze Oost en in onze W-est, in China, in Japan, in Aflik» en elders, waarvoor ik uw medelijden kom opwekken, een gebed-je en een offertje kom vragen, zij zijn ten prooi aan de ergste lichamelijke ën tegelijk geestelijke ellende. Geven we dan vaardig en blijmoedig ge hoor aan die roepstem onzer Moeder, van wie wij het H. Doopsel, de heiligmakcude genade en het ware Geloof hebben ont vangen. Neemt ze op die arme verlaten kinderen, door de aalmoes van de H. Kinds heid of van de Broederschap van den H Geest, en voedt ze met het brood des levens door uw gebed. Maakt bovendien die aalmoes ook vruchtbaar en dat gebed ook zegenrijk door uw stichtend levens gedrag, door u-we gelijkvormigheid aan het kind Jezus, opdat ook gij, naar Zijn voor beeld, bij het klimmen uwer jaren, ook in wijsheid en in vers-tand en in behagelijk heid bij God en bij de menschen moogt toenemen. Zóó zult gij zeker aan de rijke zegenin-gen van onze Moeder de H. Kerk en van -haren Goddelijkeni Stichter deel achtig worden, want die arme kinderen zul len voor u, hunne, weldoeners, bidden, en, bij uw scheiden uit dit leven, zullen zij voor u optreden als portiers des hemels, om u het paleis der eeuwige gelukzaligheid te ontsluiten. Wat gij toch- aam. de minsten d-er Zijnen gedaan hebt, dat rekent onze Heer Jezus al3 aan Hem zeiven gedaan. Alkmaar, den I5en Juni 1918. Mv P. A. DOMS,- D. P I I VJat heb ik den 3n J all te doen Te stemmes cp: Een cavaleriepatroelje jaagt over de be sneeuwde steppen. De hemel is grijs, de aarde wit. De sneeuw verblindt en, de rui ters hebben hun blauwen smeeuwbril op gezet. Ah, wat dwarrelen de sneeuwvlokjes, die door den wind worden opgejaagd! De Lijflandsohe grond dreunt onder den hoef slag der Duitsahe paarden. Aan den horizon doemt een groep boom en op, in wier midden eenige kleine huisjes staan. De aanvoerder rijdt er heen en op eenigen afstand volgt de stoet. In een rustig tempo trekken ze bet dorp binnen. Het nest schijnt doodsch en uitgestorven. Plotseling valt er een schot, welks echo door de dichte sneeuwmassa wordt opge vangen. Maar het heeft andere geweren gewekt, van alle kanten, uit alle huizen knettert het geweervuur. De kogels sissen en fluiten door de lucht. In een oogwenk heeft de luitenant zijn paard gewend. De mannen volgen zijn voor beeld en als een wervelwind stormen zij twee, drie kilometer terug. Een slede, die hen begeleidde, volgt hen op hun terugweg. Luitenant von A. rijdt naar de slede. Een mast wordt 'in de hoogte gedaan; draden worden gespannen. Het ting-ting-tering van het apparaat doet zich hooren. Duitsche telegrafisten zijn aan, het werk. De eleotrisch-e golven worden wel ergens opgevangen; ergens wordt een bevel ge geven; troepen, die klaar staan, gaan in de sleden, die spoedig ter plaatse zijn. De mannen springen er uit. „Iï-jonet op 't geweer!" Voorwaarts, mars-ch, hoera! Het dorp wordt bestormd; de vijanden worden krijgsgevangen gemaaktj gedood of verjaagd. De hindernissen, worden opge ruimd. De cavaleristen vervolgen weer hun marsdh, begeleid door de slede met zijn antennen, apparaten en telegrafisten. Over de stijle rotsen der kale Macedoni sche vlakte zweeft mét uitgespreide vleu gels een adelaar. Voor het bloote oog nog schijnt hij een stipje. De manschappen van een vooruitgeschoven veklwacht aan het Duitsche Saloniki-front kijken- met welge vallen naar den "honing der vogels. „W-edden, dat hij hooger dan 5000 meter is?" „Hoe kun je dat noij weten?" En ze Mijven maar in de lucht staren. „Nou, wat is daar boven te zien? Kom liever hier eens kijken. Het schijnit daar aan den anderen kant niet -pluis te zijn." Deze woorden werden door den wacht post gesproken. Allen grijpen naar -hum wapenen en kijken naa-r den vijand. Waarachtig, er krabbelt iets op de bergen van den anderen kant. En daar ooken daaroveral. „Sergeant! sergeant!" Hij komt aanloopen, kijkt eens door zijn verrekijker en praat met den telegrafist. Ting-ting-terimgting-ting-tering. Gedurende een paar seconden hoort tnen het apparaat. Dan weer doodsch e stilte. Wederom staren alle oogen naar de rotsen tegenover hen. Duidelijk zichtbare gestalten duiken uit een kloof op. Potdorie, dat is een heele compagnie! Voor de tweede maal werkt het apparaat, maar slechts heel even: „ting-tring! Dat beteekent: „Spervuur richten op sector S III b!" Den volgenden dag kam men in het leger- bericht lezen: Aan het front in Saloniki werd een poging van deu vijand om met een heele compagnie ons front aan te vallen in ons artillerievuur gesmoord. De golven breken met donderend geraas tegen de rotsen van een eiland in het hooge Noorden. Geweldige ijsmassa's en schollen worden dreunend op het land geworpen. Zij slaan tot gruis of zetten zich vast tus- schen de ijsblokken aan het strand en het water, dat door de branding WoiKit om hoog gespoten, doet een regen van mil- liarden fijne druppels o-p hen neervallen. Niet ver van het strand op een kleine hoogte hebben de telegrafisten hun station opgericht. Het is hun zoo juist gelukt om met het andere station op het vasteland verbinding te krijgen. Zij kruisen nu hum armen over de borst en warmen zich aan heete koffie. Op Izijn sneeuwschoenen komt een ordon nans aanglijden, vliegen, s-uizen De of ficier der telegrafie gaat hen tegemoet, neemt het bericht in ontvangst. Hij leest, dat de vijandelijke tegenstand gebrotken en het eiland vast in het bezit is. De geheele vijandelijke troepenmacht is gevangen ge nomen. Het apparaat tikt. De antenne verzendt en de andere antenne vangt op. De morse- teekens rijgen zich aaneen. Als glinsterende parels vormen zij een keten en uit den aether dalen de punten en streepjes neer. Tot een eereteeken? Tot een lauwerkrans voor de dapperen? Het vormt een bericht. Het bericht vliegt naar den staf. De otaf vervormt het tot een beveL Het bevel vliegt aan boord van een transportschip, dat gereed ligt om uit le varen. Het schip zal niet in zee steken naar het veroverd eiland. Men kan de manschappen: elders beter gebruiken. Men hoort het fluitsignaal. Grijze ge stalten heffen zich op van, deu donkeren grond en stormen in wilde jacht voorwaarts over loopgraven, over draadversperringen, over granaattrechters. Doel: de Fransche loopgraaf! Men is er. De verrassing is schi tterend gelukt. De kleine bezetting wordt gedood of gevangen genomen-. Goedgemikte handgranaten doen de rest van het werk. „Telegrafist!" „Luitenant!" „Bericht naar achteren: vijandelijke loop graaf over bevolen breedte vast in ons bezit." De telegrafist stelt zijn antennen op Daar hoort men van voren een woedend krijgsgeschreeuw. De vijand doet een tegen aanval. Zijn overmacht is groot! Weer bedient de telegrafist zijn. apparaat. De antennen zenden den roep om hulp van de dapperen n-a-air bu-n- kameraden in de achterste linie. En zij komenAls het bruisen van.den wind gaan de troe pen over het veld. Men wordt handgemeen: het gaat man tegen mam. Handgranaten spatten krakend uiteen. Gewonden jamme ren: g,Mon Dïeu! Gott sei mir gnariig!" De onzen houden het veld. „Telegrafist!" Deze hoort niet. Rustig ligt hij naast zijn apparaat. De officier neemt hem bij zijn schouder. „Telegrafist!" Hij beweegt zich niet meer. Een kogel beeft een eind gemaakt aan- zijn- Jeven. Krampachtig houden zijn vinigers zich >iog vast aan het apparaat. „Köln. Volksztg." P. S. ALKMAAR. INGEKOMEN PERSONEN. T. C. Halma, R.K., z., Magdalenenstraat 12, Zundert. P. Blom, R.K., landbouwer, Hoeverpad 52, Oudorp. G. de Nijs, R.K., landbouwer, Hoeverweg 11, Warmenhuizen. C. A. M. Dijkman, R.K., z., Hoeveiweg 11, Castricum. C. J. Wagensveld-Zwiers, N.H., z., "Stationsstraat 23, Arnhem. A. J. M. Blom-Dijkman, R.K., z,, Meereweg 1, Castricum. J. Vader, N.H., landarbei der, Hoeverweg 24, Zijpe. H. van Kam pen, R.K., z., Verdronkenoord 44, Duitsoh- land. M. Storm, R.K», timmerman, Groot Nieuwland 35, Amsterdam. F. B. Swalve, N.H., z., Kennemerstraatweg 22, Rheden. H. Bergwerf, N.H., meubelmaker, Kin- heimstraat 24, Velsen. "M. Klinkenberg, N.H., Öb, Ritsevo.ort 27, Katwijk. A. Kuiper-Boom9tra, G.K., z., Kennemerstraat weg 65, Den Haag. H. J. van derMeer, N.H., z., Stuartstraat 14, Den Haag. J. Prins, R.K., slager, Vrouwenstraat 1, Am sterdam. E. van der Bijl, Q,.K., z., Geest 34, Utrecht. A. C. Houtsmuller, N.H., verpleegster, Emma-s-traat 79, Amster dam. W. Zwikker, N.H., winkeljuffr., Oudegracht 194, Zaandijk. E. Stroet, R.K., db., Westdijk 13, H.H.Waard. Wed. S. van der Molen, N.H., z., Zeglis 40, Amsterdam. E. Schram, N.H., db„ Lan- gestraat 45a, Oterleek. J, den Adel, N.H., slager. Houttil 46, H.H.Waard. C. van Gils, R.K., koopman, St. Amiastraat 23, Amsterdam. J. de Graaft. O.R., db., Verdronkenoord 37, Egmond aan Zee. N. P. 1. Slikker, R.K., kantoorbed., Eeu- drachtstraat 6, België. A. C. Bakkum. R.K., winkeljuffr., Oudegracht 150, Amster dam. M. J. Havelaar-Maqkaij, N.H z., van der Woudestraat 60a, Dubbeldam. H. J. Auf der Strasze, geen, arbeider, Klein Nieuwland 8. Bergen. E. F. du Moulin, N.H., db., Kennemersingei 2, Gro ningen. W'. Kaan, D.G./N.H., admini strateur, Achterweg 23, Twisk. T. Gorter, N.H., db., Achterweg 23, Twisk. F. Slij- kerman, R.K., land-bouwer, Hoeverweg 9, Warmenhuizen. G. W. Vermeulen, N.H., werkman, Toussain-tstraat 26, Haskerland. P. WSndlt, R.K., arbeider, L Oudorp 17, Veenhuizen. A. T. Verhelst, R.K., db., Toussaintstraat 16, Beverwijk. G. P. J. Beens, R.K., kantoorbed., Dijk 1, Leiden.. M. M. Crusio, R.K., timmerman, Land-straat 28, Bergen. G. Bas, N.H., schilder, Land- straat 43, Zaandijk. WL T. J. Veer, R.K., smidskn., Verdronkenoord 111, Cas tricum. P. Vader, N.H., werkman, L. Oudorp 7, Hoogwoud. J. Bruinenberg, N.H., polderwerker, le Kanaalstraat 10, Ou dorp. B. Broekbuizen, Ger.. schilder, Kerkplein 2, Ede. M. Gijbeis, R.K., db., Oudegracht 277, België. J. Have- laar, N.H., z., van der Woudestraat 60a, Rheden. - J. T. Basten, R.K., fotograaf, Bloemstraat 15, Rotterdam. T. Mienis, N.H., db., Verdronkenoord 105, Midwoud-, A. Bu-ter, R.K., db-., Laat 197, Pur- merend. F. J. Raheling, R.K., wagen voerder, Liefdelaan 21, Haarlem. A. Vroegop, N.H., huishoudster, Stationsstraat 81, Katwijk. N. Berkhouwer-Vroegop N.H., z., Verdronkenoord 53, Broek op Lan- gendijk. N. Vreijenhoek, N.H./G.K., tee kenaar, van der Me ij straat 12, Delft. Wed. J. Arzbach, R.K., z., Oudegracht 149. Amsterdam. E. C. de Jong-Duinlcer, N.H., z., Uitenboschstraat 28, Nieuwe Nie- dorp. K. Boon, N.H., z., Stationsstraat 26, Nieuwe Pekela. T. van Erkeiens, O.K., fabr.arb., Molenbuurt 2, W-eesp. Wed. L. van der Meiden, N.H., huishoudster, Stuartstraat 1, Zaandam. A. Hoefnagel, G.K., db., Koningsweg 60, Oudorp. J. H. E. Rovers, Rem., dir. was-Chinrichting, Verdronkenoord 91, Epe. A. Roos, D.G., modiste, Schoutenstraat 12, Velsen. 1. Portegijs, N.H., z., Stuartstraat 23a, Me- demblik. J. Teileman-Drijvers, R.K., z., Varnebroek 27, RaamSdonk. P. de Heer, N.H., kaasmaker, Omval 18, Ursem. H. G. Jacobse, R.K., z., Oudegracht 285, Ber gen. P. Kaandorp, R.K., z., Heul 18, Heiloo. G. M. C. Rijnaarts, R.K., ondei- wijzeres, Mient 18, Bergen. E. C. Foor, N.H., ap. ass., Verdronkenoord 121, Egmond aan Zee. Wied. Wi. F. Bon, N.H., i.. Oosterstraat 15, 'Amsterdam. A. de Leeuw, R.K., arb .S.S., Eendrachtstra-at 2, Roosendaal en Nis-pen. T. I. Leeuwe rik, R.K-, schilder, O-udegracht 207, Bergen. A. van Ham, N.H., ass. huish., Metius- straat 6, Delft. *W-e-d. H. J. Over, H.A., z., Baansloot 13, Helder. D. van Diepen, R.K., timmerman, Dijk 19, Assen- delft. M. L. Post, N.H., leerares H. en Ind. School, Varnebroek 4, Den Haag. H. Edelhauser, R.K., kantoorbed., Tuinstraat 54, Nieuwe Niedo-rp. J. H. iTiekstra, N.I L. z., Landstraat 30, Rotterdam. - J. C. F. M. Friesen, geen, kinderjuffr., Kennemer straatweg 81, Arnhem. C. Dekker, R.K., boerenknecht, Heilooërdijk 20, Obdam. G. Kaldenbach, R.K., grondwerker, Overdie- straat 11, Amsterdam. C. C. B. Baesjou. R.K., winkeljuffr., Langestraat 30, Haarlem. A. van Zon, N.H., z., Landstraat 58, War- genbuizen. E. D. Ron-ge, R.K., arb. gem reiniging. Runstraat 13, België. J. lak R.K., poetser H.S.Mij., Eendrachtstraat 2. Roosendaal en Nis-pen. T. J. Donders, R.K., z., Oudegracht 259, Amsterdam. J. Tol, R.K., schipper, Wes-terweg 91, Am sterdam. M. van den Berg, N.H., z., 2e Kabelsfcraat 3, Amsterdam. W. Groot- jen, R.K., db., Kraan-buurt 6, Kampen. A. Rietdijk, N.H., tuinier, Huiswaard 8, Nieuwenhoorn. G. Molenkamp, N.H., z., Bierkade 19, Steenwijk. P. Koopman, N.H., opzichter, Stuartstraat 48, Beverwijk. J. Dekker, N.H., opzichter-teekenaar. Spoorstraat 37, Bloemendaal. E. B. Goes, R.K., z., Veeretraat 22, Amsterdam. P. Glas van der Lippe, N.H., huishoudster, Tuinstraat 56, Warmenhuizen. M. Joon. N.H., db., Langes-traa-t 70, Urs-em. U. M. Groffen, R.K., db., Breedstraat Oud Vossemeer. L. Harthoorn, N.H., db., Verdronkenoord 121, Anna-Paulowna. A, Koning, R.K., religieuse, Emmastraat, Am sterdam. Hoofd van een gezin. HET HOUT VAN DE GEMEENTE. Naar wij vernemen bieden ambtenaren van het Distributiebedrijf aan verschillende burgers het door de gemeente overgehouden eikenbrandhout te koop aan voor f 4.50 per 100 K.G. ONZE KAASMARKT. Aan den Raad der Gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden: De ondergeteekenden, kaasdragers en noodhulpkaasdragersj in hun gecombineerde vergadering bijeen, hebben de eer aan UEd. College het volgende adres, hetwelk met al- gemeene stemmen is aangenomen-, aan UEd. College ter overweging! te geven. Mijne Heeren! De vergadering, gehoord hebbende de uitspraak van den Raad dezer Gemeente van Donderdag 14 Februari 1918, inzake loonregeling 'der ka-a-sd-ragers^ kuinnen zich met deze uitspraak niet vereenigen en stellen meergenoemden Raad voor hun besluit in dier voege te wijzigen, lo. dat het loon der kaasdragers gebracht wordt tot het minimum van f 0.20 per 100 K.G. kaas; 2o. bovengenoemd loon in totaal te ont vangen van de Gemeente; 3o. de onvermijdelijke onkosten als: het uitzetten vóór de markt van planken, het klaarzetten van hakken en wagens, het op bergen na de markt van planken, bakken, wagens en berries-, het salaris van opzichter en overlieden, deze uitgaven voor rekening van de Gemeente te stellen. Het loon der noodhulp-kaasdragers zal alsdan door de kaaidragers verhoogd wor den tot het minimum f0.50 per uur. 't Wieilc doende enz. Namens de Kaaudragersvereeniging „Door Eendrach-t Verbetering", J. VAN DIJK, Voorzitter. T. WOLZAK, Secretaris. T oelichting, behoorende bij het adres van kaasdragers en noodhulp-kaasdragers. Adressanten vragen in het adres ten 1ste verhooging van hun loon tot een minimum van f0 20 per 100 K.G. kaas, hetwelk fei telijk hun loon was, doch door B. en W. teruggebracht werd tot f 0.16 per 100 K.G. kaas. De oorzaak daarvan was 'het toenmaals oprichten van de kaasmarkt fe Schagen. Later werd een nieuw veem bij1 de kaas- dragers (Oranje-veem), zoodat het korps kaasdragers m-et 7 man is vermeerderd en de verdiensten dermate zijn verminderd, dat adressanten zich genoodzaakt zien deze ver hooging aan te vragen. Het 2de punt, het loon in totaal te ont vangen van de Gemeente, wordt gevraagd omreden hun pensioengrondslag dan in dier voege kan worden gewijzigd, dat men op 65-jarigen leeftijd zijn voldoende pensioen kan genieten en het uitvallen van- te oude menschen niet meer zal voorkomen en de noodhulpen spoediger als vast man worden aangesteld. Punt 3 wordt gevraagd daar de onkosten (geraamd op ongeveer f400 per jaar), hoofdzakelijk zijn arbeidsloonen voor mate rialen van de Gemeente. Daar ondergeteekenden overtuigd zijn van de billijkheid hunner vragen, ook met het oog op deze moeielijke tijden, bevelen zij vrijmoedig dit adres ter ernstige overweging aan. Alkmaar, Juni 1918. 't W|elk doende, J. VAN DIJK, Voorzittel'. T. WOLZAK, Secretaris. M III BiiiMiMMjMHjjM IB1PI PLAATSELIJK NIEUWS SCHOORL. Deze week werd alhier bij gelegenheid der kermis de jaarlijksche paardenmarkt ge houden. Bij flinken aanvoer en tamelijk goeden handel werden hooge prijzen be steed. Ook heeft er telken jare een ten toonstelling van vee, rijtuigen, landbouw werktuigen en huishoudelijke artikelen plaats:. Om 11 uur werd de tentoonstelling ge opend en had ook een draverij plaats van 41-jarige paarden. Hierbij werden de prijzen behaald als volgt 4-jarige paarden en oudere, waaraan door 5 paarden werd deelgenomen: le prijs f 10 C. Louwe, Schoorl; 2e prijs f5 Jb. Swaan, Schoorl; Eerv. Vermelding J. Kroon, Schoorl en C. Francis, /lijpe. 3-jarige paarden, waaraan door 5 paarden werd deelgenomen: le prijs f 10 H. Groot, Schoorl; 2e prijs f5 A. Duin, Schoorl; Eerv. Verm. D. v. Essen, Schoorl. 2-jarige paarden, waaraan door 9 pa-arden werd deelgenomen: le prijs f5 Joh. Vader, 't Zand; 2e prijs f2.50 S. Ligthart, Schoorl- dam; Eerv. Verm. Jb. Swaan, Schoorl en W-ed-. A. Dapper, Schoorl. 1-jarige paarden, waaraan door 12 paar den werd deelgenomen: le prijs f5 A. Polle, Schoorl; 2e prijs f2.50 P. Vlaam, Schoorldam; Eerv. Verm. Jb. Praat, Schoorl, D. Duin Wz., Schoorl en F. Bas, Schoorl. Paarden met veulens, waaraan door 5 paarden werd deelgenomen: le jïrijs f10 Jb. Swaan, Schoorl; 2e prijs f5 J. v. d-. Heuvel, Bergen; 3e pr. f2.50 J. G. Peeck, Schoorl; Eerv. Verm. G. Duin, Schoorl en J. Louwe, Bergen. Ook werd een tentoonstelling om prijzen van lammeren, geb. in 1918, gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: le prijs f5 D. v. Essen Schoorl2e prijs f 2.50 D. Swaan, Schoorl; Eerv. Verm. K. Leeu wenkamp, Schoorl. Des namiddags had onder jjrachtig weer en zeer talrijk opgekomen publiek en onder opluisterende muziek een schoonrijderij plaats. Hierbij werden de prijzen, welke bestonden uit kunstvoorwerpen; behaald door: le prijs J. J. Stroomer, Oudorp; 2e prijs H. de Graaf, Schagerbrug; 3e prijis H. C. Kooij, HarenCarspel; Voor 't schoon ste geheel: Jb. Swaan, Schoorl; Eerv. Ver melding: C. Nieuwland, Schagerbrug en P. Sevenhuijsen, Warmenhuizett CALLANTSOOG. Raadsvergadering. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, de EdelAchtb. Heer Lovink, 'Burgemeester, opende de verga dering. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd Ingekomen stukken en mededeeüngen Medegedeeld werd, Öat bet salaris van den Secretaris was gebracht op f 700 en van den Gemeente-ontvanger ook op f-700. Door verbouw van het raadhuis, was dit nu verzekerd tegen brandschade voor f 6500 en het archief voor f 800. Voordracht onderwijzeres No. 1. Mej. Antje Gijshrecht van den Helder; No. 2. Mej. A. M. Wingerde te Schoorl en No. 3. Mej. Joanna Kloppers te Cas tricum. Er wordt een verordening vastgesteld op het gijbruik van familieschaltén en. unsters door kooplieden. Voor kennisgeving wordt aangenomen mcdedeeling van den Burgemeester, datZ. E.A. het Congres van B. en Wt, te Utrecht te houden, hoopt bij te wonen. Tot onderwijzeres werd met algem. st. benoemd mej. A. Gijsbrecht te den Helder. Rondvraag. De heer Den Das vraagt naar de mogelijkheid van 2 maal visch per week. Veel werd nog over'deze zaak gesproken, waarna de Burgemeester beloofde deze aan gelegenheid nader onder de oogen te zullen zien, terwijl de heer De Heer vrij mandaat krijgt om in Den Helder eens op het dis tributiebureau naar een en ander te infor- meeren, 'Bf- C'. 'i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 5