crisismaatregelen. alkmaar. vet. burgerlijke stand weerbericht ingezonden stukken k g }i a. „PULCHRI STUDIO." Woensdagavond S uur repetitie lokaal Hr.;es, .tevens verkiezing van een nieuw bestuurslid, wegens indiensttreding van den Bibliothecaris. Aller opkomst dringend noodzakelijk. uitrusting, en dat een welwillende politiek wordt gevoerd ten opzichte van de eige naars en bemanningen. Er worden scliait- tingslijsten opgemaakt, krachtens welke de eigenaars een aanzienlijke vergoeding uitbe taald zullen krijgen. V e t b o n s. Bij beschikking van jdeni Minister van Landbouw zijn losse vetboras geldig ver klaard. Zink. De verkoop, aflevering en het vervoer van snippers nieuiw zink, oud zink en oude zinken artikelen is verboden. Chocoladereepen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Tot 15 Juli zijn de fabrikanten nog vrij om andere chocoladereepen dan de een- heidsreepen af te leveren, en tot dien datum kunnen de winkeliers huinne voorraden daar van blijven verkoopen. Er blijkt echter een misverstand te bestaan ten aanzien van den prijs. Velen schijnen te meenen, dat de maximumprijzen alleen gelden voor de een- heidsreepen. Dit is niet juist. Men mag tot 15 Juli nog andere reepen yerkoopen, doch uitsluitend met inachtneming der maxi mumprijzen. Boter zonder bons. Het Rijksbureau voor vleesich en vetten heeft de afgeloopen week aan de boter- fabrieken een hoeveelheid boter vrijgegeven, welke aan de mélklèveranciers der fabrie ken zonder bon mag worden afgegeven, om deze tegemoet te komen bij1 de ver plichte melklevering aan de fabrieken. G,N. R. :Ct.")_ Aanvulling sbroodkaarte 11 voor hooiers en maaiers. De Minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat aan hooiers en maaiers gedurende den oogsttijd twee aanvullingsbroodkaarten kunnen wor den uitgereikt. Dit geldt echter uitsluitend voor de zoogenaamde hannekemaaiers ol rondtrekkende maaiers. (,,St.-Ct.") BUITENLAND. OORLOGSOVERZICHT. Terwijl het offensief op het westfzont tijdelijk verflauwd schijnt en in de be richten slechts melding wordt gemaakt van plaatselijke gevechten, is plotseling een he vige offensieve beweging op het ltaliaau- sche front begonnen. Het aanvalsfront strek te zich uit over bijna het geheeie gevechts terrein in Italië, aan beide zijden van de Brenta en langs de geheeie Piave. Het .Oostenrijksche bericht deelt mede, wat door het Italiaansche bericht worut bevestigd, dat de Oostenrijksche legers aan de Piave er in slaagden op drie verschil lende punten de Piave over te trekken. Uit het italiaansche bericht blijkt, dat na een buitengewoon hevige artillerie-voor bereiding groote massa's infanterie in het gevecht werden gebracht, die met alleen aan het front van de Piave, maar- ook op andere deelen van het front, op liet Asiago- plateau, langs de Brenta en op den Monte' Urappa aanvielen. Ten oosten van de Brenta veroverden de Oostenrijkers den berg Ra- niero, die echter door de Italianen werd hernomen. Eveneens werd in het gebied der Sette Communi, waar de Oostenrijkers, op de Engeische linies stieten, een tegenaanval ondernomen, waardoor een deel van hel daar gewonnen terrein weder moest worden ontruimd. De inham, die door de Oosten- rijkschen inval ontstaan was in het Engei sche front, werd door dien tegenaanval weder weggemaakt De Oostenrijkers maakten 16.000 krijgs gevangenen en namen 50 kanonnen. De Itali anen op hunne beurt namen 3000 Oosten rijkers gevangen. Op het Westelijk front meer nlaatse- lijke gevechten, die den toestand weinig veranderen. In een officieuse Fransche nota wordt verklaard, dat ten gevolge van de vloot- en luchtacties tegen Brugge en Ositenüe èn van de zware verliezen aan onderzeeërs, door den vijand geleden, de duikboot-actie aanmerkelijke verminderd is. De Berlijnsche bladen herdenken in gelukwenschende artikelen het feit, dat er Zaterdag dertig jaren waren verloopen, sinds de troonsbestijging van Keizer Wil helm. Zij leggen er den nadruk op, dat, evenals het leger te velde, zoo ook hef geheeie volk in het vaderland achter zijn Keizer staat Uit de volgende cijfers kaft men eenig denkbeeld krijgen, van de verplaat singen der burgerbevolking tijdens den oor log. De bevolking van Marseille telde voor den oorlog 550.000 zielen, nu telt zij 947.000 zielen; voor Betdeaux zijn die cij fers: 261.000 en 325.00Ü; voor Nantes 170.000 en 190.000; voor Boutges 49.000 en 110.000; voor Angouleme 35.000 en 55.000; Orleans 72.000 en 110.000; Le Mans 69.000 en 98,000; Tours 67.000 en 103.000. EEN .UITKOMST VOOR VELEN! Door de heeren W.eisenborn en Zuurbier is alhier opgericht een Dienstbureau, 't Welk met 1 Juli a.s. in werking treedt. Het belast zich met het periodiek af halen en ten uwen huize bezorgen van alle thans verschijnende Distributiekaarten en bonbockjes, zooals b.v. brood- en vetkaar ten, bon- en melkboekjes, visdikaarten enz. Terwijl het zich tevens belast, indien men ook daarvan gebruik wensidht te maken, met het thuis bezorgen der regeeringsvisch. Hierdoor wordt het voor velen moeilijke en hinderlijke afhalen en wachten bij de uitreiking voorkomen. Wiij schreven hierboven een uitkomst voor velen en meenen dat dit bureau als zoo danig vele en nuttige diensten zal kunnen bewijzen en vertrouwen, dat door velen van deze zoo nuttige instelling gebruik zal worden gemaakt. Zie voor verde bijzonderheden de in (dit nummer Voorkomende advertentie. HARDDRAVERIJ. Zondag hadden op het sportterrein aan de Nieuwpoortslaan de 2e langebaandrave- rijen plaats van dit seizoen. Het weer was uitstekend, terwijl het aantal bezoekers hoewel niet zoo groot als den 2den Pink sterdag zeer talrijk was. Men heeft zich het bezoek aan deze draverijen dan ook nief behoeven te beklagen: uitgenomen den eer sten rit saai zooals er hier zelden een te zien was werd er goede sport te genieten gegeven. Bij den Juniprijs moest Bandage de ver wachtingen, bij de vorige courses verwekt, teleurstellen. De bruine hengst was dan ook wel zwaar gehandicapt. Bijzonder spannend was de Harddraverij, vooia! de 2de rit, waar Darling slechts met een halve koplengte wist te winnen. Ook de derde rit was voor Darling, ter wijl Ciampi, als 2de aankomende in de beslissende heat op de f 150 beslag legde. Tegen veler verwachting in kon Vitesse het op de korte baan tegen Gastro niet uithouden, waaraan een slechte start ook veel schuld zal gehad hebben. Hieronder de volledige uitslag: T o e k o m s tp r ijs. Ji-gesdhreveu 2 paar den. Opgekomen: Eiben Haëzer, eig. W. F, Smits, Den Haag, berijder Ockorst, en Adria, eig. Stal Bergen, ber. Tj. Wiitteveen. In dezelfde volgorde als hier opge,geven werden ook de prijzen verdeeld. J u n i p r ij s. OpgekomenFrederika B., eig. J. C- Bennink, Breukelan, 2045 M. Dienares, eigl Stal Lansier, 2030 M.; Ella Ross, eig. Stal B., 2075 M.; Bandage, eig. J. A. Bakker, Wieringerwaard, 2090 M.; 1. Dienares, ber. B. t. Hage, 2. Frederika B., ber. J. de Boer, 3. Bandage, bereden door den eigenaar. T o e 1 a a t p r ij s. Heatdraverij. Opgeko men: Frederika B., 1615 M.; Darling, eig. J. C. Bennink, Breukelen, 1635 M.; Auto, eig. Stal B., Birussel, 1650 M.; Ciampi, eig. Stal Lansier, 1665 M. lste Heaet: Auto, ber. Ockorst. 2de Heat: Darling, ber. J. G. de Boer. 3de Heat: I. Darling; II. Ciampi, ber. Bas te Hagë. K o r t e b a a n p r ij! s. Opgekomen1Fre derika B., 750 M.2. Eben Haëzer, 710 M.3. Cornells S., eig, Th. Schreuer, Wa tergang, ,700 M.4. Bandage, 770 M. 5. Cbriemhielde, eig.' j. Bjdcker, Hoogwoud, 710 M.6. Vitesse, eig. Ni Schermerhorn, Alkmaar, 800 M.7. Colorado, eig. Stal Sparta, 765 M.; 8. Dading, 760 M.; 9. Die nares, 770 M.10. Castro, eig. A. P. J. v. d. Kroon, Abcoude, 760 M. 1 ste rit. No. 1234. Er vielen af 3—4. 2e rit. No. 5—6—7. Af No. 5. 3e rit. No. S—9—10. Af No. 8. lste Halve beslissing. No. 1 2—6. Af No. 1. 2de Halve beslissing. No. 7 9—10. Af No. 9. Beslissing. No. 26710. Eerst aankomende No. 10, Castro, her. J. O. de Boer; 2de Colorado, ber. Ockorst; 3de Vitesse, ber. J. Watteveen; 4de Ebe'n Haëzer, ber. Vermeulen. BENOEMD. Benoemd zijn in de Commissie door welke dit jaar het toelatings-(aanvullings) examen tot de Koninklijke Militaire Academie zal worden afgenomen o. a. de Kapitein van den Staf der Inf. W, 'Kaas, hoofd van het Onderwijs b. d. Cadettenschool, de heeren M. de Wolf en N. van Beets, en tot plaats vervangende leden de heeren W. F. Clous en J. Cock, allen leeraar aan de Cadetten school. MOORD TE ANNA-PAULOWNA. De Arrondissements-Rechtbank deed lie den uitspraak inzake den moord te Anna- Paulowna. Tegen H. Voogd was 4 jaar gevangenis straf geëischt, uitspraak 8 jaar; tegen P. Extra was de eisch 6 jaar, uitspraak 10 jaar; tegen H. Meiling eisch 4 jaar, uit spraak vrijgesproken. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadhuis, Dagelijks geopend des voorm. van 91! uvx en bovendien des Maandagsavonds van 7 tot 8 uur. Aangeboden: 1 baggerman', 3 bakkers, 1 banketbakkersleerling, 1 bankwerker, 2 bierbrouwers, '1 borstelmaker, 1 chauffeur, 2 eiectro-monfeurs, 1 electricien, 1 gas- en waterfitter, 14 grondwerkers, 1 huis houdster, 2 kantoorbedienden, 1 kindermeis je, 5 kistenmakers, 2 kleermakers, 2 koet siers, 1 klinker, 1 letterzetter, 1 loodgieter, 1 loopjongen, 131 losse werklieden, 1 ma gazijnknecht, 2 pakhuisknechts, 1 plaatwer ker, 1 schilder, 10 schippers, 2 schoen makers, 113 sigarenmakers, 1 sigarenkisten- plakker, 1 steenhouwer, 1 stoker, 14 sla gers, 2 smeden, 1 straatmaker, 8 tabaks bewerkers, 6 timmerlieden, 1 tuinman, 1 varensgezel, 3 veedrijvers, 1 werkster en 1 winkelbediende. Gevraagd: T'assistente in de huishou ding, 5 losse werklieden, 1 macbinaal-hout- bewerker, 1 meubelmaker, 1 revolverdraaier, 4 schilders, 1 schoenmaker en 3 timmer lieden. JUBILÉ H. VASKE. Zooals we reeds eerder vermeldden, vierde de heer H. Vaske Zaterdag j.l. zijn 25- jarig jubileum als lid van het St. Laurentius- koor. Dien dag werd hem door genoemd koor als blijk van belangstelling een prach tig bloemstuk aangeboden. Zondag werd er te zijner intentie de Hoogmis opgedragen. Na 't Veni Creator werd op zeer verdien stelijke wijze onder leiding van den direc teur, den heer A. Klooster, de 3-stemmige Mis van Cuypers uitgevoerd, daarna Tota Pulchra Es van Haagh, waarin de heer J. W. v. d. Aakster de mooie solo-partij vertolkte, 'sMiddags maakten velen: Eerw. Heeren Geestelijken, eereleden, leden en assistenten, van 'de gelegenheid gebruik om den jubilaris te complimenteeren. Onder har telijke woorden feliciteerde de Voorzitter van bovengenoemd koor, de heer Th. Jos. Ver meulen, den heer Vaske met dezen mooien dag, wees voorts op de goede verhouding die er steeds onder de leiden heerschte, daaraan toch was voor een groot deel de feestviering te danken, en sprak den wensoh uit, dat Gód hem uog vele jaren mocht .Schenken, jaren van ijver en toe wijding vcor onze kerkzang. Gezellig werd de bijeenkomst afgewisseld door de uit voering van enkele muzieknummers, 't Een cn ander maakte, dat deze dag voor iden jubilaris een onvergetelijke dag is geweest. GESLAAGD. Te Amersfoort slaagde voor het eind examen gymnasium de heer J. C. Conijn, vroeger alhier. PRIJS BEHAALD. In den probleem-wedstrijd van,den Ne- derlandsehen Schaakbond werd in de af- deeling driezetten over 't jaar 1917 de eerste prijs behaald door onzen stadgenoot den heer D. de Boer, bestuurslid van de Alk- maarsche Schaak- en Damclub V. V. V. NIEUWE AARDAPPELEN. De Directeur van het Distributiebedrijf van Alkmaar deelt mede, dat de eerste hoe veelheid nieuwe aardappelen aan de ge meente is toegewezen. Voorlocpig, alhoe wel voor de na te noemen bon, de be- noodigde hoeveelheid nog niet is aange voerd, zal op bon No. 21 1 K.G. aardappelen beschikbaar kunnen worden, gesteld. PROVINCIAAL KOOI BUREAU VOOR NOOREPHOLLAND. Oevestigd', te Alkmaar, Laugesfraat S5. De Directeur van het Distributiebedrijf deelt aan belanghebbenden mede, dat door Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel de, volgende heeren tot leden van de Plaatselijke Commissie dezer Gemeente zijn benoemd: P. N. óroot, W,estd'ijk, L. Snijders, Egmondbinnen en S. Kapteijn, Kanaalkade. MEDEDEELINGEN VAN HET DISTRIBUTIEBEDRIJF. VERBOD VERVOER EN AFLEVERING VAN ROOM MET MEER DAN 10 PCT. Ik heb de eer U te berichten, dat mij van {Verschillende zijden berichten bereiken, waaruit blijkt, dat de voor schriften betref fende het verbod van vervoer en aflevering van room met een hooger vetgehalte dan 10 pCt. (zie mijne beschikking no. 28521 dd. 17 April 1918, afdeeling Crisiszaken, bureau Volksvoeding), niet naar behooren worden uitgevoerd. Zelfs wordt mij gerapporteerd, dat in verschillende gemeenten, de gemeentebestu ren de melkinrichtingen en slijters niet met dat verbod in kennis hadden gesteld en aldaar de verkoop van room met meer dan 10 pCt. vet gestadig doorgaat. In het belang der vetvoorziening van ons land in den aanstaanden winter, wijs ik u op de noodzakelijkheid dat bovengenoemd .rbod stipt wordt gehandhaafd en jk z»i het op prijs stellen, indien u hiertoe uwe voile medewerking wilt verkenen. Overtre ding van het bovenbedoelde verbod is straf baar gesteld krachtens artikel 8 der Dis- tributiewet 1918 en art. 1 der wet van 1 Sept. 1917 (Staatsblad No. 378). Ont heffing daarvan kan onder door mij te be palen voorwaarden worden verleend door het Rijkskantoor voor melk en kaas. BOTERVERKOOP DOOR PRODU CENTEN. Ik heb de eer U te berichten aan mijne beschikking no. 26947, dd. 19 April afd. Crisiszaken, bureau 'Volksvoeding, waarbij het aan ingeschreven producenten verboden wordt ,de boter af te leveren, anders dan aan door de Botervereeniging, sinds dien vervangen door het Rijkskantoor voor" Vleesch en Vetten, aangewezen personen. Ingevolge mijne opdracht zij'm door het Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten in verschillende gemeenten personen belast met den aankoop en de inontvatigstneming van boter, afkomstig van zelfproducenten. Het resultaat dat door deze personen wordt bereikt, is echter ten eenenmale onvoldoende en vnidt dit zijn oorzaak in het feit, dat een giroot aantal boerenproducenten geen gevolg geeft aan de voorschriften cn de boter op eene ongeoorloofde wijze blijft afleveren, niettegenstaande de vorenbedoelde verplichting hun uitdrukkelijk ter kennis is gebracht. Anderen doen hetzelfde, onder voorwendsel, dat zij geen officieele kennis geving hebben ontvangen. Op grond van het vorenstaande wijs ik u nog eens uitdrukkelijk op de omstandig heid, dat de vetvoo-i'zienjng. ten onzent slechts dan naar behooren zal kunnen plaats hebben, wanneer het Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten de beschikking heeft over de totale productie van boter. Het is dan ook nood zakelijk, dat de totale productie wordt in geleverd. Ik zal het derhalve zeer op prijs stellen indien u zoo krachtig mogelijk wilt medewerken, ten einde de in uiWe gemeente woonachtige veehouders, die boter bereiden, in kennis te stellen van het navolgende: 1. Zij moeten zich onverwijld als pro ducent van boter doen inschrijven bij het Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten, Hooge wal 16a, 's-Oravenhage, aangezien zulks, in verband met de aan de aflevering van botei verbonden voorwaarden noodzakelijk is om met de productie van boter te kunnen voort gaan. 2. Zij zijn, ingevolge beschikking 19 April No. 26947, verplicht, de geheeie productie af te leveren aan door het sub 1 genoemde kantoor aangewezen personen, bij wie zij, zoo noodig, alle gewenschte inlichtingen kunnen bekomen. PLAATSELIJK NIEUWS. BEEMSTER. Distributie. Aardappelen no. 48, ha vermout 45, peulvr. 16, vleeschbon 39 en 42 2 ons vleeschvleeschbon 43 en 45 1 ons kaan; vleeschbon 44 1 ons eenheids worst Het aantal kiezers in deze gemeeme bedraagt volgens de 30 Januari vastge stelde lijst: voor de Tweede Kamer 1316, voor de Prov. Staten 1307 en voor de» Gemeenteraad 1233. Woensdag 19 Juni, 8 uiur, vergadert de Propaganda-club. Aller opkomst dringend noodzakelijk, wegens de a.s, verkiezing. Aile propagandisten op hun post. Dinsdagavond 25 Juni komt pastoor Kelkhoven spreken. Kiezers, zorgt dat de zaal te klein is! DIRKSHORN. Hoofdingeland. De vorige week is gekozen tot Hoofdingeland van de Bamie Harenkarspel de heer L. Doekes. LIMMEN. De eerste tuinboonen. Door den tuinder J. Metselaar alhier, werden 14 Juni de eerste tuinboonen aan de markt te Be verwijk aangevoerd. Benoemd. Met ingang v^n 1 Juli a.s. onze plaatsgenoot de heer W. Koot, leer ling der Bisschoppelijke Kweekschool te Be verwijk, benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Parochiale Jongensschool te Grco- tebroek.. PURMEREND. Voor zoover de voorraad bet toelaat zul len er op Donderdag 20 Juli a.s. 'snam. van half 3 tot half 5 uur, sajetbons worden uit gereikt. Pol. P r o pC1 u b. Vrijdag 14 Juni sprak de heer Jos. A. de Lobel van Haar lem voor de Pol. Prop. club. De vergadering werd ingezet met „Room- sohe blijdschap". Spreker zou een groot onderdeel van den strijd behandelen, het Staatspensioen. In mooie zeer bevattelijke trekken toonde spr. aan, hoe het aan het Liberalisme met zijn verderfelijke Manchesterschool is te dan ken, dat zoovele ouden van dagen arm en hoogst behoeftig onder steun van onze R.K. Vincentius-vereen., openbare armenzorg en dergelijke instellingen in een somtijds zeer ellendige toestand hun dood afwachten. In het tijdperk der gilden, toen het ICath. geloof in hare zedeleer bij patroon en am bachtsman hoogtij- vierde, toen kende men niet die ellende, toen behoefde men niet inet een zucht den ouden dag tegemoet te gaan. Doch het liberalisme, het kind der revolu tie, bracht aan dit alles een einde, haar ge volg is geweest uitbuiting van den werk mansstand, .tot voordeel van enkelen. Ook bet socialisme bracht daaringeen verbetering, door de wantoestanden welke zij: willen wegnemen, ontstaan er steeds nieuuwe en andere, 6oms nog grootere ge varen voor 'het menschdom, dit komt alleen daardoor, dat hun maatschappelijken strijd niet voortkomt uit den Godsdienst, maar steunt op :het ongeloof van velen, Zij zal daarom de maatschappelijke orde niet brengen evenals haar Staatspensioen, het welk ook thans de liberalen, teneinde ook meer invloed biij het volk te krijgen, tot hunne leuze hebben gemaakt. Wij katholieken laten ons door de val- séhe leuze van het Staatspensioen, niet om den tuin leiden, daar het in beginsel en in de praotijk grof verderfelijk is en stem men den 3en Juli op de derde lijst nummer één, omdat het Bomans is welke vooi ons de beste is. LANGENDIJK. Noordermarktbond. A*n deze vei ling zal een ïiummei'Sysleem worden inge voerd, waarbij 'aan elke aanvoerder een num mer zal worden gegeven, Wat deze verplicht is o pzijn veilbordje te schrijven. Een cn ander om abuizen door naamverwisseliug te voorkomen. De nummers zijn voor de aan gesloten vereenigingeii als volgt vastgesteld: Tuinbouwbelang, Nd.-Saharwoude, .1-250. Eendracht,- Oudkarspel, 251500. Nieuw Leven, Heerhugowaard. 501900. St. Maarten te St. Maarten,, 9011000. L. T. B., Langendijk, 10011150, Waarland cn Omstreken II5I1300. L. T. B., Zijdewind, 13011500, Het 'is in het eigenbelang der leden, wanneer aan dezen regel streng de hand wordt gehouden. Sluisbouw Huig en dijk. Door den Noordermarktbond is afwijzend beschikt op het verzoek tot het nemen van twee aan- deelen in de rente-garantie voor het kapi taal benoodigd voor den bouw van een schutsluis aan den Huigendijk. Men was van oordeel, dat eerst wanneer een volledig plan wordt voorgesteld van de kanalisatie der ringvaart de bond belang bij de tot standkoming dezer sluis heeft. HE1LOO. In de Zaterdagavond gehouden raads vergadering was wel het belangrijkste punt het al of niet laten doorgaan der kermis. Ingekomen was een rekest van 5S ne ringdoenden, welke verzochten de kermis dit jaar te laten doorgaan; eveneens van de vereeniging „Heiloo Vooruit", van de Tentoonstelling L. en T. en van de Hard draverij vereeniging. Ingekomen was ene verzoek om de kermis niet te laten doorgaan van de Maria-ver- ecniging, het Kruisverbond, de Vereeniging tot int en uitwendige Zending, verzoekende de kermis niet op Zondag te doen houden. De heeren Vahl en Sengers betreurden het, dat B. en Wk er niet opin wilden gaan om de kermis niet op Zondag te doen houden en hiervoor de Woensdag bij te nemen; zij waren niet tegen de ker mis, maar zouden er 11111 tegen stemmen. De heeren v. 't Veer en Maas Geeste- ranus vonden de motieven, welke genoemd worden, geen reden om de kermis niet op Zondag te houden, D eheer Mulder merkte op, dat de vech tersbazen net zoo goed op Maandag zouden komen als op Zondag. De lieer Bakker matnde, dat met het oog op de tijdsomstandigheden, de ker mis niet diende gehouden te worden. De Voorz. bestreedt dit en meende, dat al geldt dit motief voor de steden, dit met de dorpen anders is. Het voorstel om de kermis dit jaar niet te laten doorgaan,werd na eenïge bespre king in stemming gebracht; met 4 tegen 3 stemmen werd besloten de kermis niet te doen houden. Vóór stemden de,, heeren Bakker, Vahl, Sengers en Zwart. Alzoo geen kermis. Bij de rondvraag werden nog enkele zaken besproken, waarna sluiting. SCHAGEN. Het perceel van wijlen den heer P. Jon- gejan Mz. te Schagen is Maandagavond bij onderhandsche verkoop in eigendom over gegaan aan den heer G. Kiiurvtr alhier. GEBOREN: 14 Juni. Geertruida Johanna, d. v. Jo hannes Hermanus Heeremans en Geertruida Maria Kager. 16 Juni. Hendrika Maria, d. v. Derk Johannes .Woldendorp en Johanna Maria van den Aakster. 18 Juni. Hermanus Johannes, z. v. Pie- ter Jacobus Kuijmaiis en Geertruida Petro- nella Schermer. OVERLEDEN: 15 juni. Trijntje van der Molen, ge huwd met Reijlof van der Meer, 44 jaar. Margaretha Anthoni» Kraakman, 1 jaar. 16 Juni. Geertruida Airthonia Morsrji, 26 jaar. 17 Juni. Grietje Wupkes, Latst wed. van Jan Kalf, eerder van Willem Klijn, 80 j. Verwachting: Zwakke tot matige verander lijke wind, aanvankelijk uit O. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, later kans op regen of onweer; iets warmer. Aan de Redactie van „Ons Blad" en aan al degenen, die door hun bijdrage in „Ons Blad" de vergrooting van mijln kelkje gesteund hebben, zeg ik bij deze mijn op rechten dank. Qod loone hun honderdvou dig hier en hiernamaals voor hetgeen zjj op deze wijze ter eere Oods en tot heil dar zielen gedaan hebben! Gaarne maak ik van deze gelegenheid gebruik aan de lezers van „Ons Blad" mede te deelen, dat Anua-Paulowoa's pas toor nog tot over de ooren toe in finati- cieele zorgen blijft, en dus steeds gaarne postwissels en postwisseitjes aan zijn eigen adres tegemoet ziet. A. J. M. VAN. MEEUWEN, Pastoor te Anna-Paulowna. Heemskerk, 17 Juni 1918. Aan den Raad der Gemeente Heemskerk. Edelachtbare Heeren, Blijkens het verslag van de Raadsver gadering dato 12 Juni j.l. heeft Uw Weledel Achtb. Voorzitter alle Katholieken eu ieder weidenkend Christen op de meest grove cn grievende wijze beleedigd. Spreker vond het bezit van een groot gezin een weelde artikel, daaunede zijdelings doelend op de quasi-voortreffeiijkheid van zekere niet te noemen praktijken. i"tgen deze publieke krenking van oiue R.K. beginselen en neerhaling van datgene, waar- ui wij, Roomsdien, een eer siellen, wil de Aid. Heemskerk van den Ned. R. K. Bond van Groote Gezinnen met allen nadruk verzet aanteekeneii. in een gemeente als deze, waarin de Katholieken (n zulk een overweldigende meerderheid aanwezig' zijn, diende uw Voorzitter zich van dergelijke uitlatingen te onthouden, ook reeds uit ge voel van wellevendheid tegenover de Ka tholieke Raadsleden. Wij hebben de eer te zijn, namens de. Afd. Heemskerk van den Ned. R. K. Bond van Groote Gezinnen H. SCHUURMAN, Voorz. J. TROMP, Secr. J.HD. SISTERMANS, Kap., Geest. Adv. ËLCK WAT WILS -* De doktoren in Utrecht hebben den prijs van hun visites aamnerkeitjk verhoogd en daarbij tevens iets nieuws ingevoerd, n.l. het verstrekken van inlichtingen per tele foon. Voor deze nieuwe soort geneeskun dige behandeling wordt de heift van het gewone tarief in rekening gebracht. (,,N. v. d. D,") Een 20 jaar geleden verloor iemand, te Harlingen wonende, een vingerring. Dezer dagen bij het omspitten van een bleek, werd de ring teruggevonden en aan de eigenares, die bekend was, terug bezorgd. Niet minder dan 3272 turners uit het Rijnland hebben het leven voor hun va derland op het slagveld geiaten. Als een met alledaagsch geval kan worden gemeld, dat de vrouw van zekeren W. te Middelbands, terwijl zij bezig was aardappelen te schillen, b ijihet opensnij den van een aardappel, daarin een kwartje vond. Van het dak der R. K. Kerk aan ftt Wiesterkwartier (bijkerk der St. Josephs- parochie) te Delft is Vrijdagnacht ongeveer 200 K.O. lood gestolen. In Oostenrijk is een beweging gaande, „Das Kind als Gast" genaamd, welke be doelt ondervoede kinderen van de steden naar het platteland over te brengen. Het voornemen«bestaat om op zijn minst 300.000 kinderen op het land te laten verplegen, vooral in Hongarije. De Hongaarsche Re geering heeft reeds plaatsen toegezegd voor 100.000 kinderen. De „Lemps" verneemt, dat de groote Fransch» fimltabrieken besloten hebben, het

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2