Bói 80 Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bw.; BREEDSTRAAT 12. Telefoon No, 433, DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS* m ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Onze nieuwe gemeente raden, Een edel hart. ADVERTENTlÊNr Van 15 regels Elke regel meer. Reclames per regel Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbct. j 5!Ib H. Men heeft .'gezien, met welke gegevens en op welke wijze wij berekenden (voor spelden?), hoe de in 1919 nieuw te kiezen gemeenteraad van Alkmaar misschien sa mengesteld zal worden. Laten wij thans onze al dan niet pro fetische krachten eens beproeven aan Alk- maar's omgeving. De bezwaren tegen een dergelijke be- tljfering, gelijk wij die in ons vorig artikel uiteenzetten, blijven ook voor de thans volgende berekeningen natuurlijk geldein, doch in zóóverre is de berekening van de toekomstige raden in kleinere gemeenten gemakkelijker, als wiij daarhiji met minder partijen en met minder groepjes rekening behoeven te houden. Bij twee, drie, hoogstens vier candida- tenlijsten zal 't naar wij vermoeden in alle doipsgemeenten bij de verkiezing voor den raad wel blijven, en dién raad kunnen wij den rechtschen kiezers na de becijferingen, die wij voor ons zelf maakten, wel geven: dat de rechtsche partijen in, meerdere plaatsen verstandig zullen doen, als zij in éénheid in verbinding van lijsten, e.d., haar kracht zoeken, gelijk voorheen, vaak geschieden moest. H e i 1 o o levert het geval, dat noch de socialisten, noch de antirrevoiutionnairen met de Christelijk-historischen samen de helft van den kiesdeeler halen, zoodat de 7 zetels zullen verdeeld worden onder Ka tholieken en liberalen: vermoedelijk zullen de Katholieken er 4 en de liberalen 3 zetels bekomenBergen telt ongeveer evenveel kiezers als Heiloo, doch de ver houding is daar zóó, diait de socialisten aldaar vrijwel zeker een zetel zullen krij gen; de Katholieken hebben er recht op 3 zetels, evenals waarschijnlijk de liberalen; Egmond-binnen blijft een stevig katholieke gemeente: een macht van 357 kiezers staat daar tegenover 'n 57 libe ralen en 'n enkelen socialist; de komende gemeenteraadsverkiezing moet al heel vreemd verloopen, als daar niet '6 Katho lieke raadsleden worden gekozen "tegenover één liberaal, welke alsdan nog te danken is aan het grootste overschot. Egniond-aan-Zee 'levert hiertegen over een scherp contrast; te Egmond-aan- Zee zullen de Katholieken den eenen zetel behouden, eni dan behoeven zij nog heusch niet stil te zitten: de gemeente bestaat hoofdzakelijk uit liberaal-stemmers, die met den grooten buit gaan strijken, met n.L 4 of 5 zetels, terwijl de 131 aanhangers van den christen-demokraat Staalman (grooten- deels oud-katholieken?) de 1 of 2 overige zetels kunnen veroveren: Te Akersloot blijven de Katholieken in de meerderheid; volgen® de thansi uit gebrachte stemmen behouden zij aldaar 4 zetels^ de overige zetels komen den liberalen I—SBBBa—a—■■nnrng F-EU1LLETPN. Omgewerkt naar het Jjransch. 61. Ha! gij zijt goed, goed, duizendmaal goed, als altijdIk was er zeke» van dat gij zoudt toegestemd hébben!..:. Ziet ge, Jacques, wij hebben behoefte om welda den te plegen, veel 'weldaden, opdat God ons dochtertje bescheume en in 't leven höude Gij zijt goed ,tieve vrouw', ik wil al les wat gij wilt Nochtans, ik zoui gaarne een en ander weten omtrent die kleine jonkvrouw, die u beschouwt van de hoog te der grootheid harer drie of vier jaren en er niet gemakkelijk uitziet D'! neen!... 't I.s een arme, kleine wees, Jacques. Bedenk, wat onze Marguerite wezen zou, indien zij ons beiden moest missen. En hoe heet zij-? Diane de Candales. Verduiveld!... 't Is de dochter... Van den vorigen eigenaar. Haar moe der was een heilige, van wie men spreekt met tranen in de oogen; zij stierf toen, zij haar kind het leven schonk'. Haar vader trok het zich (zoo aan, üat hij "het on- noozel lammekem nooit heeft willen zien. Een aardig heerschap zijn kind ver loochenen, wanneer het 't meest van al liefde en teederheid behoeft! De wanhoop kaïn iemand tot zonder linge daden drijven, al jnaar gelang van zijn fcakto, i i Al i i i., ten goede; een socialist maakt in Aker sloot nog geen kans: In Ca striatum echter wèl: waarschijn lijk zal de uitslag aldaar zóódanig wezen, dat de Katholieken 5 zetels, bekomen en de liberalen 1,°terwijl dé socialisten met de grootsite rest beneden den kiesdeeler den zevenden zetel veroveren: Treurige figuren maken in vergelijking hiermee hoe kan het ook anders? de gemeenten Callantsoog, Barsingerhorn en Broek-op-Langendijk. Te Callantsoog zal héél misschien één Katholiek gekozen worden in gezel schap van 3 liberalen en 3 socialisten1; Bar singe r toorn krijgt 4 a 5 liberale en 2 a 3 socialistische raadsleden, zonder eenigrechtschelement, terwijl Broek- op - L a n g e in d ij k uiit den verkiezingsstrijd te voorschijn zal treden met 3 anti-revolur tinnaire, 2 christelijk-historische en 2 libe rale leden van den raad indien de Broek-op-Langendijkers tenminste alsdan zoo groot onderscheid zullen maken tusschen Kuyper's en Lehman's volgelingen. ONDERVOEDING. Wij zijn nog steeds een antwoord schul dig aan het Alkmaarsche raadslid Westerhof, die in de laatst gehouden, raadsvergadering „Ons Blad" van inconsequentie beschul digde. Benige maanden geleden schreven wij een driestar, waarin wij betoogden, dat de on dervoeding onder de menscfaen heusch niet zoo groot is, als de heeren socialisten zou den willen doen gelooven, en dat de soci alisten voornamelijk daarom zoo nacht merrie-verwekkend met het spook der on dervoeding werken, omdqt zij. op die manier goedkoop en bij-'t-puibliek-inslaande reclame voor buinme partij kunnen maken En een maandje later namen wij' een stuk op, onderteekend- door eenige Amsterdam- sche geestelijken, waarin om geldelijke bij dragen gevraagd werd ter bekostiging van kinder-uitstapjes naar buiten om „algeheele uitputting" dier stadskindertjeS' te voorko men „Hoe rijmt dat op elkaar?" vraagt de j logische heer Westerhof. Laten wij vooropstellen, dat de redactie van een blad (de heer Westerhof diende zulks te weten als zijnde redacteur van het roode ,,Vonk"je!) zich geenszins incon sequent betoont, wanneer zij ondertee kend e stukken, waarin een ietwat andere meening verkondigd wordt dan de hare, in haar blad opneemt. Dodh stérker! m'nheer Westerhof, de onderteekenaars van bedoeld stuik en wij- verschillen niet van meemimg! Wij kunnen het ons best begrijpen, dat' de Amsterdamsehe priesters zóó schreven, denkende aan de sukkeltjes der Amsterdam sehe achterbuurtsamenleving; wij kunnen het ons best begrijpen, en in hunne plaats hadden wij waarschijnlijk hetzelfde gedaan, doch dan hadden wij evenals de Amstérdamsche geestelijken het oog ge had op een klein deel onzer samenleving: op het behóeftigste deel. Wij houden waarlijk onze oogen wel wijd open voor de no oden van onzen tijd1, wij willen het niet ontkennen, dat er in de kringen der behoeftigen gebrek geleden wordt en zulks gaat ons ter haute, zéker zoo pijnlijk, zeker zoo- erg als den socialistischen Westerhof. Doch als de socialisten over „onder voeding" weeklagen, dan spreken zij steeds in 'f algemeen, dan moet het schijnen, alsof „de arbeiders" van ondervoeding drei gen om te komen: ziedaar de socialisti sche fout, de met opzet begane fout! Omdat een speech over ondervoeding - als ware die algemeen en zeer ernstig des te zekerder de algemeene onte vredenheid. opwekt, des te méér zielen in opstand brengt tegen de jammerlijke tijds omstandigheden, en düsdes te méér sodalis tjes kweekt! Na deze uiteenzetting zal het zelfs een Westerhof duidelijk moeten wezen, dat wij zonder inconsequent te zijn het artikel der Amsterdamsehe priesters kon den opnemen, en dat w'ij alsnog het vol ste recht hebben, vast te houden aan onze meening: dat de socialisten de hier en daar be staande ondervoeding erger en algemeener voorstellen, dan deze in werkelijkheid is, èn, dat zij dit doen om reclame te maken! (INNENLAND. 't Is mogelijk, maar de plicht blijft dezelfde. Ga voort. En weet gij wat e» ge worden is van dien heer, die nooit zijn dochter heeft willen zien? Hij heeft getracht te vergetenzich te bedwelmen Blanche, gij zijt zoo braaf en recht schapen, dat gij ais evangelie aanneemt al de domheden welke men u wijsmaakt, wan neer men maar den weg tot uw hairt vin den kan. Ik heb inlichtingen genomen om trent dien hertog de Candales, welken gij zoo belangwekkend vindt en die zulks mijns inziens in 't geheel niet verdient. Zij waren twee broeders, Maxime en Roger; beiden waren om het meest hoog moedig, onverstandig, speelzuchtig, onge bonden. Terwijl de jongste fortuin ging zoeken in Amerika waarschijnlijk jaagt hij daar allerlei avonturen na trad de oudste, Maxime, na Tie helft van zijn ver mogen verkwist te hebben, in het huwelijk met een lief en braaf meisje, Madeleine de Surgèers, die hij niet bemind heeft, voor wie hij geen enkele buitensporigheid liet en die meer gestorven is van ontmoediging en verdriet dan van wat ainders. Na de dood zijner vrouw, zette de her tog de Candales zijn ongebonden leven voort, en daaT de hertogin het ongeluk "had hem in zijn testament ma te laiten alles waar zij over beschikken kon, heeft hij ook dit geld opgemaakt, en. alles wat zijn j dochter toekwam, tot den laatsten stuiver. I Dat wist ik; maar 't schijnt, dat de hertog de Candales al die dwaasheden be- 5 dreef om zich te bedwelmen, Neen, gDanjseeic men pm diepe ziele- VEREENIG1NG „VOOR EERi EN DEUGD." Het Bureau van „Voor Eer en Deugd" te Rolduc zal gesloten zijn van 15 tot 25 Juli. HERWONNEN LEVENSKRACHT." Men verzoekt ons opname van rle vol- Igipnfie rnnKt? - Be vergadering van afgevaardigden der Plaatselijke Comité's van „Herwonnen Le venskracht", den 29sten en 30stem Juini 1918 te Nij megen bijeeen in het gebouw van den R. IC Volksbond, met leedwezen constateerende de tegen werking van „Herwonnen Levenskracht" door de colleges van Burgemeester en Wet houders in verschillende plaatsen, door wei gering van het houden van een bloemendag, spreekt haar verontwaardiging erover uit, dat aan de Katholieke tutoerculose-bestrij- ding wordt geweigerd' wat voor tal van andere doeleinden .wordit toegestaan, draagt de Commissie van Bijstand op, met alle gepaste middelen te streven naar het verkrijgen der bedoelde toestemming in alle gemeenten, en gaat over tot de orde valn den dag. ONZE GEZANT TE LONDEN MINISTER VAN BU1TENLANDSCHE "KAKEN De correspondent van de „Tel.' 'te Lon den seint: Naar de „Pflll Mall Gazette" verneemt, heeft de Nederlandsehe gezant te Londen. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, in den nacht van Dinsdag op Woensdag in het Foreign Office een langdurig onder houd gehad met minister Balfour. Men is hier in regeeringskringen Vaini meening, dat de Nederlandsehe gezant binnenkort naar Nederland zal terugkeerten, daar hij ernstig in aanmerking zou komen voor de porie- wonden .lijdt, kan men zich afzonderen van de wereld, maar zijn plicht moet men kwijten te allen tijde en in qlle omstandig heden. Nu, de hertog de Candales wist niet eens wat plicht was. Hij was slecht vóór zijn huwelijk, hij is nog slechter ge worden er na, zonder dat 'het vaderschap hem tot inkeer heeft klurtnem brengen. Hij heeft zich vermaakt, op breeden voet ge leefd, al de pleizieren genoten die het geld verschaffen kan., zonder eenig gewetensbe zwaar. Dan, als bij totaal ten onder was, zonder eenig hulpmiddel of hoop, had: hij den moed niet tef-"trachten op te bouwen wat hij gesloopt heeft, of de ellende, het verval te aanvaarden als een welverdiende straf, als een heilzame uitboeting en lafhartig bracht hij zichzelven den. dood toe zonder zich te bekommeren om het arme schepseltje dat hij achterliet. Gij zijt streng voor dien overledene. Ik verfoei menschen zonder grond beginselen. Maar zijin dochtertje, dit airme weesje, is voor dit alles biet verantwoordelijk. Ik geloof aan de erfelijkheid. Hare moeder was eene heilige. En haar vader een 'schurk. Nu, jonk vrouw de Candales, hoewel een klein kind. beeft geen sympathiek wezen. Ik hén. bang haarr als gezellin aan mijne 'dochter te geven. Ik zal haar zoo naülw in 't oog hou den, ik zal zoowel mijn best doen óm haar goedheid, toewijding, eerlijkheid, al die hoe danigheden in te planten, welke een vrouw behoeft, dat ik vain haar een braaf kind maken zal, wees er van overtuigd. feuille van Buitenlandscihe Zaken in het nieuw te vormen kabinet. VERLAGING DER TARIEVEN VAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRO DIENST. Het Kon. besluit is verschenen nopens de aangekondigde verlaging der tarieven van den postcheque- en girodienst. De wijzigingen zijn de volgende: De waarborgsom, te storten voor het openen van een postrekening, wordt ge bracht van f 50 op f 10. Aan artikel 10 wordt toegevoegd, dat de minister van Waterstaat bevoegd is rege len te stellen voor het gebruiken va.n chè- ques hooger dan f 5000. Iln bepaalde ge vallen kunnen zoodanige chèques op ver- zoek van rekeninghouders door den direc- I teur worden toegelaten, In artikel 14 wordt veranderd^ dat voor elke uitbetaling in geld 5 cent als recht verschuldigd is voor elke f500 of gedeelte van f500, inplaats van voor elke f 100, gelijk thans. In hetzelfde artikel wordt bepaald, dat voor elke overschrijving van de eene post rekening op een andere, als er twee kan toren bij betrokken .zijn, verschuldigd is: i voor bedragen tot en met f2000 5 cent; boven f2000 tot en met f4000 10 cent; boven f4000 tot en. met f6000 15 cent; boven f6000 tot en. met f8C00 20 cent; boven f8000 tot en met f 10.000 25 cent en voor elke f 10.000 of gedeelte van f 10.000 daarboven 5 cent. Thans moet betaald worden 5 cent voor elke f 200 of gedeelte van f 200. NEDERLAND EN DE OORLOG. Bommen op Neder- Iandscb gebied. (Officieel.) Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede, dat het on t er- zoek der bomscherven van. de op 22 Juni nabij Elderborg geworpen bommen beeft uitgemaakt, dat de bommen van Britseh maaksel waren. In verband hiermede is aan Hr. Ms. gezant te Londen opgedra gen, hij de Britsche regeerinig met nadruk fa v-'c viaia» ujy jun... vuwu'uivveu der Nederlandsehe regeering uit te spreken, dat de Britsche regeering bereid zal zijn de geleden schade te vergoeden, K r ij g s g e v a n g e neb. Naar vernomen wordt, zijn de Engelsch- Duitsche onderhandelingen over de repa- trieering der thans hier te lande vertoe vende krijgsgevangenen 'der beide janden thans zoover gevorderd, dat binnen betrek kelijk korten tijd alle krijgsgevangenen, of ficieren en minderen, naar hiuin land zullen kunnen terugkeeren. Daarna zouden er waarschijnlijk hier weer anderen komen. De „Koningin Regentes" Naar de „Tel." verneemt heeft de regee ring besloten het voorgenomen onderzoek naar het wrak van de „Koningin Regen tes" op te geven. Onze graan voorziening. De Nederlandsehe regeering heeft het s.s. „Sirrah", van de Mij, Nieveit, Goudria in en Co. en het s.s: „Terschelling", van den Rotterdams Chen Lloyd, als wisselsichepei aangewezen voor de „Zijldijk" en „Hec tor". Beide schepen kunnen te zamen onge veer 10.000 ton graan vervoeren. CRISISMAATREGELEN. Aardappelen. Men schrijft ons van Langendijk: In het laatst der vorige week liep het met den aanvoer van vroege aardappelen Gij wilt haar dus verzorgen en groot brtogen? Voor alle antwoord viel Blanche haren echtgenoot om den hals. Ik bein zéker, dat die goede daad onze Marguerite geluk zal aanbrengen, zeide zij na eenige oogen blikken. De Rhodes schudde treurig zijn. hoofd. Ik denk er anders „over, sprak hij. Doe echter wat gij wilt, handel jnaar de inspraak van uw hort, maar ik verklaar; dat, indien het later slécht uitvalt, ik dan zou welen te handelen, Wat denkt ge dat ons hier zou kun nen overkomen? Ik weet het niet, maar de ondervin ding, mijn omgang „met de mensehen, heeft me geleerd dat er meer boozem dan braven zijn N.u, dit kleine meisje heeft oog'en welke mij niet aanstaan.; ik lees er ontembare hoogmoed in. Het zou mij niet verwonderen, dat zij zich. latei"- beschouwen zou als meesteres in dit kasteel, waar zij geboren is, dat haren ïiaam draagt, waar uwe zwakheid haar huisvest; dat ze, be grijpende, dat zij hier niets meer ïs, nau welijks de tweede, onze "dochter, rijker, meer gezocht en bemind dan zij, ee'n. doode- lijkeh Ifjaat zal toedragen. Neenj Jacques, neen, dit zal niet ge beuren', want ik zal met hort en ziel wer ken om dit kind braaf te maken. Em Made leine de Surgères zal, van uit den hemel, mij helpen. De Rhodes antwoordde niet. Het echtpaar zette zijn. wandeling voort om 't domein in al zijin uithoeken, te be- 1 zoeken. Het goede werk, dat zij zou vast. Er is voor elke markt een maximum bepaald voor het aan tal K.G., dat vet laden i mag worden. De aanvoer bedroeg echter j op sommige dagen het dubioele of nog j meer van hetgeen geleverd mag worden, Dit heeft zich de laatste dagen iin nog grootere mate herhaald, zoodat het een on houdbare toestand is geworden. Om de aanvoer eenigszins te regelen, heeft het Bestuur der Noordermarktbond op eigen initiatief een inventarisatie ge houden van het aantal nog te veld staande H.A. aardappelen. Wij zouden onbescheiden zijn de uitkomst hiervan te publiceeren, maar. wel staat vast, dat er nog een ont zettend groote hoeveelheid aanwezig is, en het bij den bestaanden toestand nog een aantal weken zal duren, eer deze vóor- raad weg is. Een regeling is thans, ge maakt, waarbij is bepaald, dat een ieder per week een gedeelte van zijn hoeveelheid kan veilen. (Wiij verwijzen hierover naar een in dit nummer voorkomende adverten tie.) Als de voornaamste redenen van de op- eenhooping in den laatsten tijd kunnen aan gemerkt worden het snelle, willekeurige da den van den prijs en de dringende tijd. om veld ledig te krijgen voor d'e nateelt. Bij de nieuwe regeling wordt de teeler thans gedwongen zijn aardappelen "te laten zitten en verloopt de tijd voor de nateelt ge heel. Daarbij komt hetrisico, welke het lange houden met zich brengt, vooral met het oog op de kans van ziek worden der aardappelen. Door de zorg voor de voedsel voorziening, om de beschikbaarstelling van aardappelen zoo lang njpgelijk te rekken, ontvangen de teelers dus de volle zwaarte van dit risico, Wanneer echter de voor ziening van het binnenland dit eischt, zullen de teelers zich hierin moeten schikken. Maar zij hebben dan ook het volle recht, en wij hopen dat men dit zal inzien, op eenige tegemoetkoming in deze. En dan is het niet meer dan billijk, dat men den prijs niet meer zal doen. dalen en de thans geldende tot het einde zal handhaven. JJj#Blei ingang van 15 Juli 1918 de volgende maxi- muim-kleinbandelprijzen voor naaigaren vast gesteld: dikte 24/28, 3-draads' Ï0.80; dikte 36, 3-draads f 0.70dikte 40, 3-draads f 0.67; dikte 28, 2-draads f0.47, per klos of spoel van 500 yards. Wintervoedsel voor paarden. Door de Nederlandsehe Vereeniging tot bescherming van dieren is aam de burge- nfêesters der gemeenten in Nederland een biljet gezonden^ om in hum gemeenten op te plakken. Het biljet is va;n den volgenden inhoud „Houders van paarden, voorziet nu in uw wintervoedsel voor uw paarden, door het knippen of snijden, drogen en zorgvuldig bewaren van brandnetels. Gelijk ge weet voor hen in den komenden winter een zeer geschikt aanvulliriigsvoedsel. Het drogen ge schiedt door de planten op een warme, luch tige plaats, lief: t in de zou, uit ie spreiden en zoo nu en dam eens om te gooien." Veevoeder. De Min. v. Laudb. maakt bekend, dat veevoedérartikeien, welke in Juli worden toegewezen, tegen de navolgende prijzen door de Regeering zullen, worden afgele verd (alles per 100 K.G.) Haver f22; lijnzaad-, koolzaad-, blauw- maanzaad- en geel mosterdzaadkoeken f35; kanariezaad, voerboonen, voererwten, erw- tenpiksel em boonenpiks-el f26; mais f22. Zemelen^ grint, gries, zoowel gemengd als JJ .1 ondernemen, maakte Blanche overgelukkig', Jacques, integendeel, was ontstemd en, on tevreden, als had rampspoed, wielken hij voorzag en dien hij niet weren kon, reeds plaatsgenomen aan zijnen haard. VI. DIANA DE CANDALES. Beide kinderen weiden samen opgevoed als waren zij twee zusters, Den zomer brachten zij door in ge bergte, welks reine en versterkende lucht mevr. de Rhodes scheen te doen herleven en ook Marguerite goed deed, die toch maar een uiterst zwak schepseltje was. 's Winters woonde Diane met heel het gezin in 't prachtige heerenhuis, dat Ja cques de Rhodes bezat in den Cours U'Al- bret te Bordeaux. Zooals de reeder voorzien, had, waren hoogmoed en dwingelandij de grond: van 's meisjes hart en naarmate zij lichamelijk en zedelijk ontwikkelde, kwamen die ge breken ook meer en meer uit. Had men haar laten begaan, zij zou op achtjarigen ouderdom over iedereen baas gespeeld hebben. Maar 't dient gezegd, dat haar schranderheid haar misplaatste trotschheid evenaarde. Aan de zijde van Marguerite, die maar leefde om te beminnen pn bemind te wor den, en zoo gevoelig was, dat een nietig heid haar ziek kon m'alken van vreugde of verdriet, groeide Diane op als een krach tig, hardvochtig, onverschillig meisje, dat maar aan haar eigen dach't: aan alles wat haren hoogmoed kon vleien, hare wen- schen kon voldoen. Zij wilde altijd eïl overal de eerste zijn. (Wordt vervolgd.Jj •- -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1