ïfö, 86 Dinsdag Q23 J uli 1918 '12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bat.: BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Een edel kart. Per kwarraat franco tiais Met geill. Zondagsblad bi] vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels Elke regel meer. Reclames per regel Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. f 1.16 11.66 10.05 f 0.06 10.75 10.15 1042' 10.48 MOCHT GIJ ERKENNEN „Mocht gij erkennen, en wel ©p dezen dag, wat u tot vrede strekt" 200 klonk het eenmaal droevig profetisch van Jezus' lippen, en Hij weende over Jeruzalem. „Maar nog is dit voor uwe oogen ver borgen" voegde Jezus met meewarig heid1 daaraan toe, dewijl Hij wist, dat Zijn profetie den inwoners van Jeruzalem wegens huin dwaze verblindheid piet meer baten zou O! mocht de wereld de thans zichzelf hevig martelende, de thans zichzelf boosaar dig uitmoordende wereld erkennen, en wef op dezen dag, wat haar tot vrede strekt. Het ontstelt ons ,in deze dagen, hoe de Spaansche ziekte Goddank! van vrij goedaardig karakter voortwoekert onder de volken van Europa, van overal bereiken on9 berichten omtrent ziektegevallen, en hier en daar eischte de dood een slachtoffer. Gelijk wij reeds zeiden: de ziekte is over 't algemeen van een goedaardig karakter, de lijders genezen na eenige dagen en daarom juist hecht de wereld weinig of geen aandacht aap de epidemie. Men voelt zich niet ongerust, en mogelijk is dit zeer verstandig. Doch ook zonder zich ongerust te ma ken mag de mcns-chheid door de snel- heid, waarmede de Spaansche ziekte paar alle oorden voortwoekerde, tot nadenken gestemd1 worden. Men mag zich afvragen, of God door deze vreemde verschijnselen de wereld niet waar schuwen wil voor érger, of Hij zich thans niet wederom de profeet toont. Die weent en klaagt over Zijn volk. „O! mocht gij erkennen, en wel op dezen dag, wat u tot vrede strekt!.... O! mocht gij u afvragen: of nkt wederom dit alles voor dfe oogen der beweende en beklaagde menscheit ver borgen iS.. |i. En of dus niet wederom die arme mensch- heid gewaarschuwd, doch niet-begrijpend weigert het dreigende verderf van zich af te wenden! Nóg is het tijd: nèg strekken ons vele dingen, vooral God's goedheid en God's barmhartigheid, tot vrede. O! mocht de wereld erkennen!..,. Dat zij niet in wanhoop smeeken zal „Van pest, hongersnood en oorlogj verlos ons, Heer!" wanneer het onherroe pelijk te laat wezen zal! bbbw—a—Mam—BBWWW HET GEWONE VERSCHIJNSEL. Opgelet! Het gewone verschijnsel is weer waar te nemen. Nauwelijks is het bekend geworden, dat een rantsoeneering van suiker zal worden ingevoerd, of opeens hebben de handelaars en winkeliers bijna geen suiker meer. .We hebben het zóó beleefd met de thee, zóó met de koffie..n, met de suiker gaat het natuurlijk dito,- ofschoon de suikernood FEUILLETON. Omgewerkt naar het Sransch. 65. Zoo spoedig mijnheer de Rhodes van zijn kantoor was gekomen, had hij zich naar 't kleine salon begeven, waar Blanche en Marguerite zich gewoonlijk bevonden. Waar is mevrouw? vroeg hij, 'het vertrek ledig vindende. Mevrouw is met de jonkvrouw uitge reden; er was ook een zuster bij, werd hem geantwoord. Is dat Jang geleden? Ongeveer een uur of twee. Heeft zij niet gezegd waar zij heen ging? Neen, mijnheer. Doch mevrouw scheen ontsteld en de jonkvrouw snikte zóó hevig, dat wij een zenuwcrisis vreesden. Jacques fronste zijini wenkhrauwen. Behoorde de non tot het weeshuis, waar mevrouw belang in stelt? vroeg hij na eenige seconden. Ja, mijnheer. Hij voegde er geen woord bij, maar be gon met groote stappen het vertrek op en neder te wandelen, zeer bekommerd en lastig, Dat verwenscht, ondeugend ding, speelt weer oomedie, morde hij binnens monds. Ik had er aan moeten denken. Doch wees gerust, kleine adder, ik Zal u lïej buiten mijn pest houdten, in ons land, dat zelf suiker oplevert, wel licht nooit 200 nijpend zal worden als thans de thee- en koffie-nood. Zaterdagavond dien dag werdi tile rant- soeneeringsmaatregel bekend1 was het reeds te bemerken; de huisvrouw, die zich toen nog van wat suiker wilde voorzien ('n „hamstering" van enkele pondjes zaj de minister 'n huisvrouw toch niet kwalijk nemen!) kreeg al spoedig tot bescheid, dat de winkelier zooveel heus-ch niet meer had. Waar is sinds de bekendwording van 's ministers bepaling nu op eens dfc suiker gebleven? Hoopt men op een tijd, dat het met de suiker eveneens zal gaan als thans met de koffie en de thee: dat de suiker op geheimzinnige wijze b.v. voor fl.'t pond verkocht zal worden, en dat ieder achtergehouden pondje dten achterhouder dus een heerlijk O.W,-winstje bezorgt? HET STAATSPENSIOEN. De Eerste Kamer heeft verleden wéék een uitstekend werk verricht door het wetsvoor stel Marchant c.s. inzake staats-,,bedeeling'' af te stemmen. Links heeft thans zijn oinwenscihelijke po gingen in de richting van het staatspensioen zien mislukken, het heeft links niet gebaat, dat het de sociale wetten van den grooten Talma, zoo lang, tot tergens toe, als on nutte dingen liggen liet Wat niet deugde is thans van de baan: nu kunnen wij gaan toornen, wat wij kun nen en willen, en wij houden oms ervan overtuigd; dat de arbeiderswereld op goede maatregelen van de rechterzijde niet zoo lang zal behoeven te wachten als pp dc z.g, goede van links. Het geval had' een onpretting verloop voor de linksche Iieeren, en vooral de man nen van „Het Volk" zijn over'den gang van zaken slecht te spreken; geen wonder! De arbeiders zuüea nu eens zien, wat de rechterzijde voor hen doet in tegenstelling met wat de linkerzijde deed, of eigenlijk, niet deed. Daarom moet de Eerste Kamer het bij de roode heeren ontgelden; „Het Volk" schept behagen in een formeele scheldpartij, denkt de Eerste Kamer te treffen, doch blameert zichzelf door de wijze, waarop zij te werk durft gaan. Een klein staaltje: „Het zal moeilijk gaan, ergens In de we reld een gezelschap bijeen fe lezen, dat zoo zeer de seniele aftakeling vertegenwoor digt van dc Rijks-grooten, als onze Eerste Kamer, zoowel in uiterlijke gedaante als in de opvattingen, overtuigingen cn dogma's die rondspoken in de hersenkassen van. deze bonzen van het publieke christendom. In dien deze types, die stuk voor stuk kreupel, lam of blind zijn naar den geest, cn voor het meerendeel maatschappelijke parasieten, niet de macht bezaten om te beschikken over het lot hunner landgenooten; zou geen schepsel luisteren naair hun gewawel," En hij stapte maar op en neer,- vain tijd tot tijd ongeduldig herhalende: Neen, mij zult ge niet beetnemen, zoo als ge met Blanche doet ;ik zal bewijzen, dat ik meester ben- in mijn huis, Jacques had het verkeerd voor. Zijn krachtige en rechtschapen wil be heers chte alles, uitgezonderd dit bleeke, zwakke, teergevoelige kind; dat Margue rite heette. Inderdaad; toen hij Blanche's brief ont ving, las hij hem en vertrok als krankzin nig te voet, wanthij had er zelfs niet aan gedacht te doen inspannen; Zijne dochter was bedreigd^ een gewel dige aandoening kon haar neervellen, haar arm hartje zwol en klopte bij 't minste voorval, dat onverwachts gebeurde. Groot gevaar was er dan te duchten. Ha! hij was boos op Blanche, omdat zij Marguerite daarheen had gebracht, bij die behendige en valsche tooneelspeelster, die hij zoo goed kende en die op dit ©ogen blik nog fn staat was iedereen om den tuin te leiden. Bezweet kwam hij in 't klooster aan. Ze speelt weer comedie, niet waar? vroeg hij aan moeder-overste. -Ik geloof het ook, antwoordde de eerbiedwaardige vrouw. Wlaarom dëedt ge dhin mevr, de Rho des roepen? Ik heb lang geaarzeld. Maar sedert vijf dagen heeft Diane geen slok water, geen bete broods willen nuttigen, Zij heeft u beetgenomen, zij at zon der dat gij het wist. 't Is teekenend^ niet waar? Zóó boos is het roode orgaan, zóóveel spijt moet „Het Volk" hebben over het feit, dat rechts nu eens tn de gelegenheid zal komen haar lang ontworpen goede plannen ten uitvoer te brengen. Zóó boos is „Het Volk". 't Is ons een aanduiding, hoe blij wij mogen zijn, BINNEN L A NdT~ EEN GEDENKDAG. Gisteren, 22 Juli, was het een have eeuw geleden, dat het vermaarde Mandement der Bisschoppen verscheen, dat van zoo groote beteekenis, van zoo geweldige gevolgen is geworden voor den strijd om het onderwijs. Het Mandement gaf het program der katho lieken in den schoolstrijd. Het gaf den machtigen stoot aan onze actie op onder- wijs-gebied. DE KABINETSCRISIS. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Naaer wij uit zeer goede bron in verband met de geruchten, die nu sedert eenige dagen omtrent de kabinetsformatie loopen, vernemen, is de aan dr. Nolens verleende opdracht tot samenstelling van een nieuw ministerie nog steeds van kraaht en berus ten de in verschillende bladen gemaakte veronderstellingen op geen enkelen feitelij ken grond, li'; RIJKSLANDBOUWIWINTERSCHOOL „TE SCHAGEN. Het programma van het onderwijs aan bovengenoemde school voer het aanstaande winterhalfjaar werd ons toegezonden en is voor iederen belangstellende verkrijgbaar. In een begeleidende circulaire, gericht aan de ouders van jongelieden, die voor het bezoeken der school in aanmerking komen, zegt de Directie dezer inrichting, de heer S. Smeding, het volgende: „Zooals U waarschijnlijk bekend zal zijn, wordt het onderwijs gegeven in twee op eenvolgende winterhalfjaren, waarna een di ploma kan worden behaald, terwijl even eens gedurende dien tijd gelegenheid wordit gegeven zich als melk controleur te bekwa men. Vooral in de tegenwoordige omstandig heden, waarin men niet meer op zijn 'eigen bedrijf kan doen- en laten wat men wil, (laat ik hier slechts noemen den scheur- dwang, die wel niet lang meer op zich zal laten wachten), nu er zooveel admi nistratieve kennis van de landbouwers wordt gevraagd' en Zij genoodzaakt worden tot het zich op de hoogte houden van de vele bepalingen en beslissingen van minis ter of commissies, is toch het -aanbrengen van een flinke algemeene landbouwkundige ontwikkeling voor de jonge landbouwer al leszins wenschelij'k te noemen. Ik meen U daarom ernstig in overweging te moeten geven uw .zoon alsnog in de gelegenheid te stellen, die langs dezen weg te verwerven. Mochten zich financieele be zwaren bij U voordoen, voor onvermogen- den en minvermogenden staat de gelegen heid open een Rijkstoelage als tegemoet koming in de kosten te ontvangen. Aangifte voor den aanstaanden cursus kan direct geschieden (op aanvrage aan ondergeteekende wordt een aangifte-formu lier toegezonden), moet in ieder geval heb ben plaats gehad vóór half September. Desgewenscht worden gaarne mondeling nadere inlichtingen verstrekt, alsook voor lichting verleend bij1 het zoeken van huis vesting." Dat is onmegolijk. Trouwens hare krachten nemen af, en sedert dezen mor gen wordt zij overvallen door onrustwek kende bezwijmingen. Zoo! Zij is nog sterker dan ik dacht. Wat gij veronderstelt is bij,na niet aan te nemen. Iemand, die op twaalfjarigen ouderdom zich laat omkomen van honger! Denk eens wat bovenmenschelijke wilskracht daartoe noodig Js. Diane's wilskracht is buitengewoon. En ik ben overtuigd', dat zij liever sterft, dan het leven te lijden, dat hier haar deel is. Breng mij bij haar. De kloosterzuster leidde hem naar dé ziekenkamer. Onderweg Jjerhaalde Jafiques dikwijls: 'tWas een groote fout mijne vrouw te doen roepen! En toen de zuster zinspeelde op hare zware verantwoordelijkheid, antwoordde hij zeer zacht: Ik begrijp u wel, eerwaarde moeder, maar ik had zoo openhartig tot u gespro ken, dat ge mij wel moest kennen. Waar om mij niet rechtstreeks verwittigd, op mijn kantoor? De overste bleef staan. 't Is waar, sprak 'zij, vergeef me, daar heb ik niet aan gedacht Maar gij zijt nu hier, en zult spoedig orde ge bracht hebben in al die zaken. Jacques frontstte meer dan ooit zijn wenk brauwen en mompelde: Indien het maar niet te Iaat is!..». Bij zijn binnentreden in de ziekenkamer werd de Rhodes getroffen ctoor twee dia- NEDERLAND EN DE OORLOG De ladingen dergerequi- reerd'e schepen. Het staat thans Vast, dat de ladingen van de Nederianidische schepen, die te Lon den lagen op het tijdstip der requisite, ter beschikking van de eigenaars zullen worden gesteld, behalve voor zoover die uit vetten, cacao en huiden bestaan. („Hdbd.") CRISISMAATREGELEN. Zeep» De minister deelt den burgemeesters mede: De toestand op het oogenhlik is wat zeep betreft deze, dat er voor een drietal maanden voldoende grondstoffen voor de fabricage van zachte zeep beschikbaar zijn, ten einde een vierwekelijksch rantsoen van 0.25 K.G. (2i/a ons) per hoofd te kunnen verschaffen, terwijl er voor de daarna ko mende maanden maatregelen worden voor bereid om te trachten ook dan nog zij het ook een verminderd zeeprantsoen te kun nen verschaffen. Uit deze mededeeling moet nu nog niet het gevolg worden getrokken, dat de distri butie van zachte zeep een der eerstvolgende dagen zal plaats vinden. Wellicht echter zal het publiek aanleiding vinden tot het toonan van geduld nu het de wetenschap heeft, dat niettegenstaande de vele moeilijkheden, vgelke te overwinnen waren, men er in geslaagd is de voorziening van zachte zeep weer binnenkort mogelijk te maken, uit grondstoffen, welke, zij het, wat de vetzuren betreft, op geringe schaal, in Nederland gefabriceerd worden. Mocht de aanvoer van soda op eenigs- zins ruimer schaal in (Je toekomst plaats vinden, dan zouden wij, wat de chemicaliën betreft, nog minder aanleiding tot zorg be hoeven te hebben. Vervoer van vee. Door den Directeur van het Bijkantoor Noord-Holland is namens den President- Diiecteur van het Rijks-kantoor voor Vee en Paarden bepaald, dat tot 1 Augustus a.s. geen vervoerbewijs vain eenig vee, dat van eigenaar verandert, zal magen worden afgegeven. Wiel mogen worden verstrek! vervoerbesvijzen ten behoeve van: a. de verplaatsing van vee naar een andere weide b. de dekking van vrouwelijke dieren; c. het aanbieden op keuringen enz., mits de gekeurde dieren naar denzelfden eige naar teruggaan. Deze officieele vervoerbewij'zen zullen zoo wel thans tot 1 Augustus als na dien gra tis worden verstrekt, evenals die voor vee, voor aanlevering bestemd. Voor de overige vervoerbewij'zen, welke pas na 1 Augustus zullen worden afge geven, is verschuldigd een bedrag van f 0.25 per stuk te vervoeren vee. Vervoerhew ijzen zijn verkrijgbaar bij: 1. den correspondent der plaatselijke commmissie van advies; 2. den op elke weekmarkt aanwezigen administrateur; 3. het Bijkantoor Laingestraat 85, Alk maar. Inventarisatie van vee. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Van 18 tot 31 Juli is behoudens ten behoeve van het leger en zieken alle vervoer van runderen, schapen, varkens, paarden, bokken en geiten stopgezet, ten einde gedurende dat tijdvak eene inventari satie van alle vee tot stand te brengen. Daartoe wordt aan elke houder van rund vee, schapen, varkens, paarden, bokken en geiten eehe kaart uitgereikt, waarop nauw keurig aanteekening dient te worden gehou- gen: de verwrongen gelaatstrekken van Diane, die weer in bezwijming was geval len en de ontsteltenis van Marguerite's gelaat, die nog zieker scheen dan hare vriendin. Heere! mompelde hij, bevangen door een zonderlinge angst, het is erg!... Als zij op haar twaalfde jaar tot zulke dingen in staat is, wie zal het later tegen haar kunnen volhouden? En in een visioen; sneller dan de bliksem, zag hij aan den gezichtseinder iets zeer donkers, waar noch zijn wil, noch zijn verstand, noch zijn fortuin-, zijn dochter voor beveiligen kon, en inwendig vroeg hij aan God dit kwaads tichtende en ge vreesde schepsel van cje aardte weg te nemen. Een kreet van Marguerite rukte hem uit zijn overwegingen. Vader! riep zij uit, och! kom, kom! Diane gaat stervenVader, lieve vader, gij kunt alles, gij.., Red haar! Die woorden, dit beroep op zijne macht onbegrensd voor haar dit vertrou wen gepaard aan vereering, ontroerde Jacques tot in merg en been. Hij wilde er tegen opkomen, het lieve kind weerstaan; maar haar tranen, haar beven en snikken, ontnamen hem zijn koel bloedigheid en zijn redle. Ik smeek u; zeid-e hij zachtjes, hoor mij aan, geloof mij!..-. Gij weet, dat ik u liefheb.., meer dan mijn leven!,,. Gij zijlt alles voor mijWilt ge mij gehoor zamen?..», Ik 5KÖ Keitj siadotv mm op w» den van den toesfanidl in den nacht ran 17 op 18 Juli 11.. te 12 uur, maar boven dien iedere wijziging behoort te worden bijgeschreven. De plaatselijke corresponden ten van het Rijkskantoor voor Vee en Paarden, dat de inventarisatie bewerkstel ligt, hebben een tweede exemplaar van de kaart en controleeren de invulling en bij- fioudnig. Vervolgens worden er verzamel- staten gemaakt van den toestand in elk correspondentschap, waarna de gegevens eerst provinciaal en daarna over het gs- heele land worden bijeengebracht en ge rangschikt. De bedoeling is aldus dleze in ventarisatie te doen strekken als grondslag voor een burgerlijken stand- en gemakkelijk overzichtelijke graphieken v'an den geheelen veesstapel. De veehouders zulten hun .op gaven met hun handteekening moeten be krachtigen. Aan het vervoerverbod zal streng de hand worden gehouden. Thee. Het blijkt noodig er de aandacht op te vestigen, dat aan personen, die, om welke reden dan ook, niet meer in het bezit zijn van bon 21 der oude thee- en koffiekaart, in geen geval thee kan worden verstrekt. Groenten- en fruit. Het Rijks-kantoor voor Groenten en Fruit heeft bepaald, dat zij; die peterselie geteeld hebben, deze voor de drogerij- mogen- la te a veilen onder voorwaarde, dist van de -op brengst 2 ets. per K.G» aan telers kan wor den uitbetaald en die meerdere opbrengsten als boete moet worden ingehouden. Wanneer het binnenlandsch percentage van tuinboonen voor 5 ots. per K.G. niet wordt afgenomen, mogen deze voor de fabrieken of het buitenland worden overgeveild. Dezelfde bepaling en prijs gelden voor selderij. Doch mag enkel voor de fabrieken worden overgeveild. De veilingmeesters zijn verplicht, alvo rens tot het overvei-len van het binnenland- sche percentage van bovengenoemde produo- ten over te gaan, zich te overtuigen, dat geen koopers meer voor het binnenland wen- schen te koopen. Te vroeg geplukte appelen en peren mo gen niet gereikt worden. Het verbod tot het verwerken van vruch- tenpulp voor den nieuwen oogst moet na tuurlijk zoodanig opgevat worden, dat ook geen versch fruit tot jam mag worden ver werkt Suiker. De Min. van Landbouw heeft bepalingen betreffende de -distributie van suiker vastge steld: De handel in suiker is alleen aan diegenen- geoorloofd; die bij het R, K. S. zijn inge schreven, hetzij als beetwortelsuikerfabriek, hetzij als raffinaderij, hetzij als witfabriek, hetzij als tusschenhandelaar, hetzij a!s win kelier. De verkoop van suiker door winkeliers mag alleen geschieden tegen afgifte door den kooper van een bon, welke daarvoor door het gemeentebestuur wordt beschik baar gesteld. Winkeliers, die suiker, anders dïan voor gebruik voor hen zelf en hun gezin in voor raad hebben, zijn- verplicht vóór 3 Augustus 1918, aan den burgemeester ran de ge meente waar de suiker zich bevindt, opgave te doen van de hoeveelheid en de soort van suiker op 27 Juli 1918 des middags te 12 uur in voorraad, in welke opgaaf ook begrepen moet zijn de op dat oogenblik nog niet ontvangen hoeveelheden, waarvoor reeds bestelbiljetten zijn goedgekeurd-. De hoeveelheid suiker, die per week en per hoofd der bevolking besch fc'oaar wordt gesteld, wordt bepaald op j/i kilogram Melis na 1,- of bijsoorten, naar keuze. („St.-Ct.") waarde dat Diane ge'neze. Diane is een slecht meisje, dat ons allen verfoeit. De goede God heeft haar gestraft, omdat zij nooit anders dan kwaad deed-. Gij moet u onderwerpen aan dea wil van God. Zij heeft berouw, vader! O, ja! zij heeft uit ganscher harte berouw. Leugen!..». Zij is èen adder I..»* Jacques, zuchtte Blanche, heb mede lijden!..,. Zij gaat sterven. Ha! ware dat mogelijk!..,. Marguerite wrj-ng haar handen dat al hare gewrichten kraakten, en werd ijselijk bleek. O! vader!..», riep zij Uit, gij, zoo goed en zoo rechtvaardig, hoe kunt ge zoo spreken?..» Ik wil niet dat Diane sterft; neen... ik..» wil dat»», niet!... De laatste woorden verstierven in 't klap peren harer tanden. De neu-sgaatjes van Marguerite knepen dicht, haar oogen werden dof, zij viel stijf in Jacques armen, niet meer ademende, roerloos, als dood. Ook Diane scheen' jn bezwijming te lig gen. Ofschoon- ?ij enkele oogenb-likken te voren nog sprak, sedert het binnenkomen van mijnheer de Rhodes had zij geen oog meer geopend, geen lippen meer verroerd, Had zjj hem gezien? Had zij zijn haastig gesprek met Mar guerite gehoord'? Waarschijnlijk wel. (Wordt vervoegd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1