mi 87 Donderdag 25 -« uil 1918 Een edel hart. Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bar BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS s ADVERTENTtëü: 1 Per kwartaal franco hols. fl.15 Met geilL Zondagsblad bi] vooruitbetaling. Afzonderlijke nummert: van de courant van het Zondagsblad f 1.56 f 0.05 f O.Oi Van 1—5 regels Elka regel meer. Reclames per regel f 0.7S f 0.16 f048« Kleine adv.: 80 woorden b(] vooruitbet. 0.48 CNS DAGELIJKSCH BROOD. „We Ieveti nog!" mogen wij met eenige verwondering uitroepen, als wij ons herinneren de sombere voorspellingen om trent onzen graanvoorraad, welke in Febru ari en Maart van dit jaar algemeen ge loofd werden. Donker scheen ons toen de .toekomst: 't was haast niet te gelooven, men kon er zich haast niet indenken, en tóch: meermalen werd het officieel gemeld, dat omtrent half Mei ons broodgraan zou zijn opgebruikt; dat dus de hongersnood on® wachtte..,.. De druk, de beklemming bij die gedachte, was algemeen, tot Goddank! minister Posthuma bij de levensmiddelen-debatten ver 'klaren kon, dat men de broodvoorziening zou kunnen rekken tot begin Juii. Dat gaf opluchting! En inmiddels wist men zooveel graan-surrogaten te bedenken en beschikbaar te stelten, inmiddels, kwa men er nu en dan zulke hoeveelheden graan uit Amerika, aan, dat de opluchting onder ons volk van blijvendera aard was, en dat men hoegenaamd niet meer dacht of sprak over het tekort in/ onze broodvoor ziening gedurende dit jaar. Om dat prettige; onbeklemde gevoel (al thans wat "betreft onze broodvoorziening) nu te doen voortduren onder het Neder- laradsche volk, brengt het Haagsche bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoor ziening de blijde tijding; -dat het met ons broodtnaferieel öp dit oogenblik zóó ge steld is, dat rekenende met de ten vorige jare opgedane ervaring over de in levering van den graanoogst in de maan den September en October, aangenomen mag worden, dat de overgang van den oogst 1917 op die van 1 9 1 S zonder stoornis voor de brood voorziening, met handhaving van bet tegenwoordig rantsoen; 'i a 1 kunnen plaats vinden. Het tooverstuk is dus gespeeld! De beide eindenzijn aan elkaar ge knoopt! al zullen wij vooreerst (mis schien nog wel héél lang!) ook maar sober tjes boterhammen kunnen, eten, wij Wijven toch voor hongersnood gespaard. We mogen den Hemel daarvoor danken, we mogen tevreden zijn en blij, doch onbekommerd wezen, dat mogen wij niét. Het volgend jaar wacht ons weer een zelfde tijd van hongeraijgst, ja, mis schien wel van honger! indien niet Regeering en volk maatregelen treffen om een zóó nijpende crisis te voorkomen. Voelt men zich thans eens even zorge loos, dam denke men aan de beklem ming, welke het angstwekkende hongers nood-vooruitzicht ons in Februari en Maart van dit jaar bezorgde.. Dan zal men diep doordrongen worden van de noodzakelijkheid: dat wij thans beter en met méér voor uitziendheid maatregelen nemen om den brood-hongersnood van ons v«Bc te weren! FEUILLETON. Omgewerkt naar het pransch. 66. Tt' i' Maar oordeelende, dJat hare zaak in goede handen was, had zij geoordbeki dat het 't beste was stil te blijven. De geneesheer, geroepen door mijnheer de Rhodes, kwam eenige minuten nadien. Men had hem niet ver moeten zoeken, 't Was juist het uur van zijin avondbezoek, 't Was een de» beste, meest gezaghebbende geneesheeren van Bordeaux. Toen hij Marguerite, zoo bleek als de dood, op een bed in de ziekenkamer zag liggen, fronste hij zijn wenkbrauwen. Maar dit kind is erg ziek, sprak hij, veel zieker dan de andere. 'tWlas alsof Jacques, al zijn bloed naar zijn hart voelde stroomen. Hij dacht, dat hij ging neergebliksemd worden voor de voeten zijner d/ochter. Doch zijn machtige wil kwam die doo- delijke aandoening te boveji. Wie kon, buiten hem, Marguerite red den?. i l ti.il Hij riep al zijn wilskracht ter hulp. 1 Is mijn kind, docter, zeide hij, en ik ben lacques die Rhodes. Gij kunt vrij spieken. Ik kan, ik moet alles hooren. Wat scheelt haar? De overste had Blnache, die buiten zich zelf was van ontsteltenis, in een der hoe ken van het vertrek medegetrokken, waar zij haar vlugzouten liet opsnuiven, f- .Met sw verlof, lei de geneesheer, ft BINNENLAND. HULDEBLIJK VOOR MINISTER j LOUDON. Het hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond noodigt allen, die met hem van meening zijn, dat minister Loudon i bij zijn heengaan een eeravouudig blijk van erkentelijkheid dient- te worden aangeboden, uit, om aan het hoofdkantoor van het A. N. V., Wijnstraat 91, Dordrecht, hun naam kaartje in te zenden, aangevuld op de-be drukte zijde met beroep en woonplaats, en op den blanken kant met de handteeke- ning. De bedoeling is deze handteekenin- gen te verzamelen in een of meer albums, met opdracht, en deze met een toepasselijk Woord te overhandigen. DE KABINETS-CRiISlS. De „Nederlander" heeft naar aanleiding der geruchten inzake de Kabinets-forma- tie reden om aan te nemen, dat niet vóór het einde dezer week definitieve mededee lingen kunnen worden gedaan. De „Ned." ia, zooals men weet, het orgaan van jhr. de Savornin Lohman. Maandag heeft Mgr. Nolens verslag uit gebracht' aam H. M. de Koningin over de door hem gedane stappen. BEZOLDIGING R.K. RROPAGANDISTEN. Men meldt uit Hoofddorp aan de „Msb." Van den Ned. R. K. Volksbond werd een motie aangenomen, waarin het bestuur verzocht werd zich te 'wenden tot het Cen traal Bestuur van den Bond .met' het ver zoek dat dit, in samenwerking met dein Bond van ;R. K. iKiesvereeraigingera, een fonds zal stichten om daaruit de kosten te be talen van een aantal bezoldigde R. K. pro pagandisten in de groote steden van ons land aan te stellen, waarvan de noodzake lijkheid b/ij den laatste» stembusuitslag is gebleken, DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Woensdag had in de nieuwe prachtig versierde feestzaal van het gebouw der K. S. A. te Beverwijk de 30e vergadering van den Centraten Raad plaats, tevens die 11e jaarvergadering, - Te half 10 werd in de St. Agathakerk een plechtige H. Mis opgedragen door den Höogeerw. Heer Deken A. Wiaare, ge assisteerd door de WelEerw. Heeren Looyard, Beverwijk, en Berkhout, Heems kerk. De Bondsvoorzitter, de heer C. J. G. Struijken, opende met den Chr. groet en gaf het woord aan den heer N. J. Out, voorzitter der afd. Beverwijk, die een har telijk welkomstwoord sprak, waarhij hij me moreerde het tot stand komen der afd. Beverwijk, hieraan woorden van dank toe voegende tot den Wieleerw. Heer Kape laan Looyaard, voor diens onvermoeiden arbeid in deze. Woorden van welkom werden dOor den Bondsvoorzitter gesproken tot den Hoog- Eerw. Heer Deken; den heer Fransen uit Leeuwarden, Voorzitter van de Federatie; Kapelaan Looyaard; rector Stroom er en anderen. Onder luid applaus werd besloten; de volgende telegrammen te verzenden: Aan Z. D. H. den Bisschop van Haar lem, waarin aan Z. D. H. liefde en onder danigheid werd betuigd en gevraagd werd om den zegen; aan H. M. de Koningin, waarin aan de Landsvrouwe huidie en trouw werd verzekerd. Hierna natn de heer Struijken het woord. In een geestige openingsrede sprak de Voorzitter over Ö.D.O.L., zooals (jij het zal de jonkvrouw een® onderzoeken. Doe wat noodig is, antwoordde la cques. En ofschoon zijn beeinen knikten en zijn armen beefden, tilde hij het meisje op, dat stram en roerloos lag als dit een er kleine doode. 't Is wel, ik dank u, zei de genees heer na eenige seconden, leg haar nu maar weer neder. Wat scheelt haar? Haar hart is buitengewoon zwak. Zij is dan erg ziek? Dat juist niet, maar zeer gevoelig. Mijn God! mijn dochter is verloren! ik geef u mijn eerewoord, dat ik het niet geloof. Is zij gelukkig, wordt zij be mind; dan blijft zij leven, maar een hevige ontroering kan haar dood zijn. De oogen van Jacques: zagen woedend naar Diane; want nooit leed een man wat op dat oogenblik die arme vader ver- - duurde. En wat beteekerat die bezwijming? vroeg hij. Zij is ongetwijfeld het gevolg eener ontroering. Wrijf hare slapen met een wei nig ether, laat er haar wat inademen, leg haar dioht bij het venster, en 't zal wel overgaan. Blanche kwam nader. Mijn kind is zeer erg ziek, mompelde zij, ontsteld, met moeite op hare beenen kunnende staan. Ofschoon zij de plichtige was, daar zij ongehoorzaam geweest was met Margue rite te brengen bij jonkvrouw de Canda- Ies, had Jacques de macht niet haar een 1 enkel verwijt te doen, ■uitdrukte, over oorlog, distributie, orga nisatie en laksheid. Hij gjing na de oor zaak van den oorlog, n.L de verkrijging der suprematie van de economische en financieele voordeelen; de bevoorrechte te zijn in den wereldhandel en de middelen, die kunnen worden aangewend om den oorlog te verhinderen. Dan besprak de Voorzitter de distributie als een gevolg van den oorlog en een noodzakelijk kwaad, dat er mede gepaard gaat. Spr. zegt als zijn overtuiging, dat de minister overleg had moeten plegen met de bestaande Mid denstandsbonden. Dan zouden die voorschrif ten anders hebben geluid era zouden de belangen van den Middenstand niet zijn geschaad. Dan zouden geen bepalingen zijn vastgesteld, die zoo opvallend zonder ken nis van zaken, zijn gemaakt. Bij overleg zouden de bepalingen ook vlugger zijn in elkaar gezet. Verder besprak de heer StruyCken de organisatie van den Middenstand, die de hoogte in moet. Hieraan moeten allen mee werken. Verder wees spr. er op, hoe hoog noodig het is, dat de vakorganisatie ter hand wordt genomen met die daaraan ver bonden .inkoop-vereemigingen. Wiij leven in een periode van toenemende, opbloeiende stands- en bedrijfsorganisatie. In, ieder be drijf vak- en in'koop-vereenigingen stichten, deze propageeren en intensief laten wer ken is wat iedere middenstander zich tot plicht moet rekenen. Deze Inkoop-vereeni- gingen moeten zich in verbinding stellen met onzen Roomschen land- «en tuinbouw- bond, die plannen heeft coöperatieve fa brieken op te richten tot verwerking van die landbouwproducten, de inkoop-vereeni- gingen van de Hanze era producten-orga nisatie van de land- en tuinbouwers kun nen hand in hand gaan. De Hanzetedera ontvangen dan de voordeeligste offerten. In onze katholieke Middenstandsorganisa tie komt 'beweging en vooruitgang. Deze vooruitgang is voor een grcot deel te danken aan de Centrale Hanze-Bomden era aan de Federatie. En wij zijn pas aan het begin, zei spr. Om den rijken oogst binnen te halen wordt alter medewerking gevraagd en daarmede kwam spr. vanzelf op de lakschheid. Hij deed een krachtig beroep op allen om die lakschheid te laten varen. Hij stelde als voorbeeld de R. K. arbeidersorganisaties1, die haar leradental van 1 Januari 1916 tot Mei 1918 zag stijgen van 58.411 tot over de 80.000. Resumee- rende eindigdie spr. zijn re Je als volgt: Oorlog: Verbannen van 't aardrijk! dan ook Distributie en crisismaatregelen buiten wer king gesteldorganirait'e in Rooirschen Geest omhoog! Lakschheid onder den voet! Daarna werden de notulen dito jaarver; gadering onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken waren een tweetal voor stellen van de afd. Delft. De Voorzitter i9 bereid namens het Hoofdbestuur een antwoord op deze voorstellen te geven. Het eerste voorstel luidt als, volgt: Een bestuurslid' van een instelling van den R. K. Middenstandsbond „De Hanze" kan geen bestuurslid zijn van een neutrale vereemging. Over dit punt, M. H., hebben wij geen zeggingsschap, daar Mgr. al reeds in 1916 hierover eene beslissing heeft ge nomen. Het tweede voorstel luidt als volgt: Alle aangesloten vereenigingen te ver plichten in hare statuten dp te nemen, dat elk lid van dte Hanze (plaatselijke af- deeling) zich moet aansluiten bij een be staande vakorganisatie. Hierop kan spr. dit eenvoudige antwoord geven; dat men nimmer zoo ver mag gaan Neen, zeide hij haar met oneindige zachtheid; de ontroering was te geweldig ■voor haar, maar zij komt weer tot haar- zelve. We moeten haar ira de open lucht brengen. Zij zag er zoo-ongelukkig, zoo wanhopig uit. De overste had het meisje reeds op hare armen genomen, was met haar aan het open venster gaan zitten en geholpen door den docter, wreef zij haar zachtjes! Blanche leunde snikkende met "haar hoofd tegen den schouder van haar man. Jacques, mompelde zij door haar tra- qnen heen,, vergeef mijIk ben plichtigi. Ik ben ongehoorzaam geweestw Hij drukte zijne lippen op haar voor hoofd en had de kracht den vlijmenden angst te onderdrukken die hem verteerde. Arm vrouwtje, sprak hij, ik heb u te lief, om boos op u te zijn Ha! hadt gij zooate ik, "Marguerite zien vveenenk gij hadt ook toegegeven.,-. Trouwens, ik bezit niet uwe wilskracht... ik kan haar niet weerstrevenneen, dat kan ik niet. Zijn wilskracht..; waar was diehij, die dit ongelukkig schepsel opnieuw in ziju huis opnam Hij zuchtte diep. Blanche, zeide hij tot zijne wouw, bid God; Hij alleen kan. on® beschermen en redden Marguerite opende hare oogen. Waar ben ik? vroeg zij; Zij bemerkte mijnheer de Rhodes, die zijne armen naar haar uitstrekte en zeide, Imet uiterste liefde, dit eene woord!, dat al de teederbeid haars harten; al de krachten om iemand te verplichten zich bij een orga nisatie aan te sluiten; wel is 't toege staan, alle geoorloofde middelen te gebrui ken om de Hanzetedera tot de vakorga nisatie te brengen, hetgeen heel veel van de organisatie zelf afhangt, door zulke voor deeten aan te bieden, dat men als vanzelf in zijn eigen kring zich toch aansluit. (Slot volgt.) NEDERLAND EN DE OORLOG De „F ris ia" te New-York. Bij de Kon; Holl. Lloyd is een telegram ingekomen meldende, dat 24 Juli de „Fri- sia" te NewYork is aangekomen. De ladingen der gere- quireerde schepen; Uit goede bron vernemen we, dat de in Britsche havens opgeslagen ladingen dei gerequireerde schepen van de Nedferland- sche handelsvloot, successievelijk na?r ons land zullen worden overgebracht. Voor dit doel zijn reeds eenige schepen uit onze havens vertrokken, andere zullen volgen era binnen enkele maanden hoopt men een belangrijk deel van deze voorraden hier te hebben gelost. („Hdbd.") Het Nederl. stoomschip „Statendam" gezonken. Het in 1917 in de vaart gekomen s.s. „Statendam" der Holland Amerika Lijn is op 20 dezer getorpedeerd era gezonken. Het ditllip was door de Engelsche regee ring opgevorderd en voer nu onder don naam .„Justitia" als passagiersschip tus- schen Liverpool en New-York. (De „Statendam" was. 32.234 bruto en j 19.801 netto tons groot.) CRISISMAATREGELEN. Huisslachtingen voor j maaiers en hooiers. Nu de maai- en hooitijd als afgeloo-pei j kan worden beschouwd, zulten geen ver- j gunningen voor huisslachting meer wor- j den verleend ten behoeve van maaiers en i hooiers. j Distributieregeling van j vet t« geslachte dieren, enz. j De Min. van Landbouw heeft bepaald- Ieder, die gebruik makerad van, ontheffing slachtverbod, een paard, rund; varken, schaap of geit slacht of doet slachten, is verplicht daarvan te voren mededeeling te doen aan den burgemeester van. de gemeente waar die slachting zal plaats vinden. Al het vee- en vetafval, dat uit eene slach ting verkrijgbaar is, moet vakkundig worden afgescheiden. I Vet en vetafval moet zonder'eenige beper king worden afgeleverd, overeenkomstig ter zake door den burgemeester van. de ge meente van slachting.te geven aanwijzingen. Onder intrekking van de beschikking van i den Min; van 2 Maart zijn de volgende prij zen vastgesteld; tegen welke ruw vet en vet afval, van slachtingen afkomstig, ten hoog ste zullen moeten worden afgeleverd (per KG..): Rundvet, slagen met inbegrip van niervet beneden 15 K.G. f0.80; rundvet, stagen met inbegrip van niervet beneden 1530 K.G. f 1.10rundvet, slagen mei inbegrip van niervet boven: 30 K.G. f 1.40 kalfsvet f 1, varkensvet f 1, schapenvet f 0.80, geitenvet f0.80, paardenvet f0.60, alle af- valvet en brokken f0.50. Zij, die voornemens zijn varkens te mes ten en daarvoor ontheffing als bovenbedoeld aan te vragen, zulten daarvan zoo spoedig mogelijk kennis moeten geven aam de plaat van haren wil samenvatte: Vader!..;. Hij stond oogenblikkelijk naast haar. Welnu! zeide hij, heel stil, gij zijt ziek, stout ding. Weet gij dam niet, dart ge mij bijna doet sterven van angst? Zij glimlachte liedevol. Ik zal al doen wat gij wilt, vader, maar op ééne voorwaarde. Hij durfde niet den bKssemstraal laten flikkeren, welke door zijn oog schoot. En met kalme stem vroeg hij, terwijl zijn hart ontstuimig klopte: Laat hooren die voorwaarde: Gij zult Diane vergiffenis schenken. Hij deed meer dan ooit zichzelvera geweld aan om de razernij te bedwingen, die in zijn binnenste laaide. Maar hij mocht Marguerite niet weer streven! Ik zal doen wat gij verlangt; ant woordde hij. Ha! hoe bemin ik u!..;. Alleen daarom? Om alles. Om alles.;; Maar ik wil dat ge mij Diane teruggeeft, omdat ik niet wü dat zij sterft. Hbar u teruggeven?... Wlaar denkt ge todh aan? Marguerite bracht hare twee handjes aan haar hart en zag weer ijselijk bleek. Mijn God! riep Jacques verschrik! uit, wees nu niet bedroefd. Het zal ge schieden zooals gij verlangt! Wlordt maar vlug en gezond; ik wil niets anders. En zal Diane terugkomen? Met verkropt gemoed antwoordde hij: Diane zal terugkomen. Ik ben tevreden; zuchtte Marguerite. selijke organisatie vain het Rijkskantoor voor I Vee en Paaiden, "hetwelk hare werkzaam heden uitstrekt over de plaats, waar de die ren gemest zullen worden. Voor zoover in eenige gemeente zoodanige plaatselijke or- ganisaSe niet bestaat, dienen de aanvragen i gericht te worden tot den burgemeester der betrokken gemeente. Deze kennisgeving behoort vóór 1 Sep tember te geschieden. Aan personen, die na dien datum van hun voornemen doen blij ken, zal niet voor 1 Februari 1919 onthef fing van het slachtverbod worden verleend1, Eikels. Bij het Rijkskantoor voor thee en koffie is een regeling in voorbereiding voor de in zameling, het vervoer en de verwerking van eikels van den oogst 1918. De plattelands bevolking, die voornemens is zich bezig te houden met de inzameling van eikeis, zal in haar eigen belang wel doen niet vóór October eikels, welke dan nog onrijp zijn; af te slaan. Zij zal hare moeite voor het inzamelen belangrijk beter beloond krijgen,- indien zij later volgroeide, rijpe eikels aan brengt. Vette kalveren. Naar wij vernemen is binnen zeer korten tijd te verwachten, dat de prijs der vette kalveren, die door het Rijkskantoor voor Vee en Paarden zuilen wórden overgeno men, niet onbelangrijk zal worden verlaagd. Brandstoffen voor s t oom- dor schmachines. Voor de verstrekking van brandstoffen voor stoomd'orsohmachines is d. or de Rijks- kolendistnbutie eene regeling getroffen met dë regeeiings-cómmissarisseii; bij wie de hoiiders van stoomdorschmadhines hunne aanvragen om brandstoffen zulten hebben in te dienen. Na controle zal hura dan een bewijs worden verstrekt, tegen afgifte waar van bij de brandstoffen-commissies de daar op vermelde hoeveelheden brandstoffen zul len kunnen worden ontvangen. Groenten naar Duitschland. De kwestie omtrent den, uitvoer van groenten naar Duitschland is opgelost. Er kan thans weder voor het buitenland wor-. den geveild. Prov. zaaizaadbureau's. De Minister van Landbouw heeft ingesteld provinciale zaaizaadbureua's, belast onder leiding van het Rijksbureau voor de Distribu tie van Graan en Meel, met jde zorg voor de zaaizaaddistributie. Het zaaizaaidbureau voor de prov, Noord- Holland, is gevestigd: Keizersgracht 730/4, Amsterdam. Zachte kaas. De Minister van Landbouw heeft aan de lijst der goederen, aangewezen ingevolge art. 1 van de Distributievvet 1916 toegevoegd het artikel kaas. Met betrekking lot zachte kaas is vastgesteld als maximum Inkoop prijs, ingevolge art. 3 der Distributiewet 19iö de prijs vajnrf lllO per 100 K.G. ter wijl aan de gemeentebesturen in overweging is gegeven de vei koopprijzen aan grossiers en detaillisten vast te stellen resip. op f 96 tusschenhandelsprijs f 100, beide per 100 K.G., f 060 per i/3 Ki-G. en f 0.i2Ve pei 1/10 K.G. In de Centrale pakhuizen voor melk en kaas worden steeds hoeveelheden kaas gele verd, welke door eenige beschadiging of anderszins niet geschikt zijn voor de gewone distributie. Door eene bepaalde bewerking bleek het mogelijk met behulp van deze kaas een product te bereiden, dat aan zeer hooge eischen voldoet. Dit product zal ouder den naam van zachte kaas in distributie gebracht worden. Zij sloot hare oogen en bleef roerloos, Overvalt haar weer een bezwijming? vroeg de Rhodes ontsteld; Neen, antwoordde die geneesheer, in tegendeel. Wiat wilt gij zeggen? Dat een goede, herstellende slaap haar hare krachten zal terugschenken. Wiij gaan haar neder/leggen op een dier bedden en de gordijnen goed toehalen. Zij zal slapen gelijk een roos. En morgen vroeg kunt gij haar naar huis medenemen. Vooral, vooral, spaart haar alle mogelijke ontroeringen en geeft haren zin in alles. Jacques beet zijne lippen tot bloedens, Ach! dacht hij, mijne liefde en mijn zwakheid maken mij krachteloos. Wat zal er nog gebeuren? En nu naar de andere, docter, sprak hij, toen Marguerite, nog altijd ingesluimerd; ontkleed en te bed gelegd was, met hare moeder als oppasster. De twee mannen naderden het bed van Diane. Jacques was vreeselijk om te zien; Wat heeft zij? vroeg hij den docter, Den wil om weer bij u te komen; antwoordde de man der wetenschap. Jonkvrouw de Candates lag roerloo» uitgestrekt op haar bedje, en geleek een doode. De woorden van den geneesheer deden geen enkele spier trillen en niet» aan haar gaf te kennen; dlat zij bewust was van de tegenwoordigheid van vreem den aan haar bed. (Wordt vervoIgd.)j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1