Binnenland NEDERLAND EN DE OORLOG CRISIS A A NGELEGENH EDEN Provinciaal Nieuws Vroolijk Allerlei len wegens rijns uitlating;: dat het Aane rikaansche leger in Frankrijk weldra even groot zal zijn als de legers van Engeland en Frankrijk te zaraen. In het Engelsohe Lagerhuis werd een motie "van Dillon, waarin de lersohe politiek der regeering gecriti seerd werd, met 245 tegen 160 stem men verworpen. Aangezien de Amerikanen tn alles trachten naar eenheid, heeft men besloten eenheidslocomoteven aan te schaffen. Er zullen zes verschillends typen .worden aangebouwd, in twee grootten, D e P a r ij s c h e „M a t i n" bericht uit New-York, dat de regeering voor on bepaalden tijd vanaf 26 Juli voor meer dere staten, alsmede voor het district Columbia, vier onverlichte nachten heeft ingevoerd. Of deze bepaling gunstig op de toch reeds groote criminaliteit in Amerika zal werken? Een groote hoeveelheid mu nitie is ontploft aan het Japansohe station Shimononoseki, juist toen de ex- prestrein van Kijnto binnenkwam. Men schat het aantal slachtoffers op 50 150, o. w. vele dooden. Dit .Wladiwostok wordt gemeld, ,dat Japan reeds 600 wagons en 7o6 loco motieven voor troepenvervoer naar tWla diwostok heeft gezonden. Het aantal choleragevallen neemt te Petrograd nog voortdurend toe. "Op 20 Juli werden 170 gevallen den volgenden dag 203 gevallen aange geven. De „Neue Freie Pr esse'' publi ceert verklaringen van den levensmidde lenminister. De minister zeide, dat de voedingscrisis bijna overwonnen is en waarschijnlijk niet zal terugkomen. Het Duitsche ministerie van luchtvaart deelt medeIn den nacht van 29 Juli deden wij aanvallen op de spoor wegstations van Üffenburg1, Rastatt en Baden, alsmede op Stuttgart en Solingien, De Vereenigde Staten hebben aan de geallieerden wederom 112 mil lioen. dollar geleend, n.l. 100 miljioen aan Frankrijk, 9 millioen aan België en 3 millioen aan Servië. De „Rrogrès de Lyon" meldt uit Nizza, dat de bosschen van de Monts d'Esterel op verschillende plaatsen in brand staan. Tweeduizend hectaren zijn al verwoest. I Ondanks de tegemsp raak in sommige Duitsche bladen, blijven de geruchten over een eandidatuur-Kühl mann voor den Rijksdag in de Duitsche pers loopen en wordt deze candidatuur door een deel als zeker beschouwd. Het meel rants oen in Duitsoh- land, dat sedert maanden was ingekrotn pen, zal met 19 Aug. weder op 200 gram worden gesteld per hoofd. Met 19 Aug. begint in Duitsch- land de eerste vleeschlooze week. Daar tegenover staat, dat een grooter hoeveel heid aardappelen, n.l. meer dan 7 pond per hóófd, aan de bevolking zal worden verstrekt. I i I DE KABINETSCRISIS. Naar aanleiding van in verschillende dagbladen voorkomende berichten be treffende de aan mgr. dr. Nolens opge dragen taak als kahnetsformateur wordt medegedeeld, dat, mocht mgr. Nolens van zijn opdracht -ontheffing verzoeken, II. M. de Koningin nader zal overwegten, aan -wien de opdracht dan zal dienen ,te worden verleend. in 1 ij ,i i Tot de moeilijkste problemen der ka binetscrisis behoort, naar de „Msb." ter pore kwam, de bezetting van Financiën en van Buitenlandsche Zaken. Voor het laatste departement komt daarbij, dat gedaohtenwisseiing met personen in het buitenland door den oorlogstoestand zeer vertraagd wordt. JOURNALISTIEK. Be heer Jos. H. Hamers, oud-hoofd redacteur van „Ons Noorden", is be noemd tot redacteur van de „Nieuwe Haarl. Courant". •DE WONINGNOOD. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Woningnoodwet (Staatsbl. 1918, no. 379) in werking zal treden met ingang van 1 Augustus 1918. HEI KAMERLID Mr. BjO-MANS. Het Tweede-Kamerlid mr. J. B. Ro mans, landweerpiichtig le luinenant (op jion-act) is benoemd tot landweerpiichtig kapitein. - - i l R. K. BOND VAN GROOTE GEZINNEN. In Nijmegen, de bakermat van den Katholieken Familiën Bond, werd Dins dag en Woensdag de Centrale Raadsver gadering van bo vengenoemden bond ge houden; welke tevens als offioieele op- yiehtlngsbijeenkomst kan worden be schouwd van een christelijk sociale ver- eeniging, welke reeds 'hare vertakkingen over heel Katholiek Nederland heeft. Schip to-t zinken gebracht. Naar vernomen wordt, is uit het op 26 Juli naar Engeland vertrokken oon- ivooide „Kirkham Abbey" tot zinken gebracht. t De „Frisia".i Volgens een door den Kon. Holi. Lloöd ontvangen telegram is het s.s „Frisia" van Nieuew-York vertrokken. Vervoer van k r ij g si gevangenen. Maandagavond a.s zullen de „Sindo- ro" en de „Zeeland" weder uitvaren 'voor het vervoeren yan krijgsgevangenen, Karnverlo d. - Naar de ,,N. R Grt." verneemt, zal het te verwachten karnverbod niet van toepassing zijn op het karnen van wei- boter. Geen paarde n-e x p o- r fe. Naar de „Tel." verneemt, laat de uit voering der soheurwet geen paarden- etxport meer toe, terwijl ook het depar tement van Oorlog: zich tegen verderen uit veer verzet. 1 Steenkolen uit Duit süh- 1 and. Tusschen do Duitsche en Nederland- sche enderhandelaars is overeenstem ming gekregen in zake de levering, ge durende een bepaald aantal maanden, van 120.000 ton steenkolen per maand. De vastgestelde prijs bedraagt f90 per ton en f30 krediet zal per ton moeten worden gegeven. De desbetreffende overeenkomst is nog niet onderteekend, tegen enkele détails bestaan nog be zwaren, vermoedelijk reeds 1 Augustus zal ze in werking treden. De schikking bevat bepalingen, die de tot stand koming eener algemeene economische overeenkomst binnen kor ten tijd kan doen vermoeden. De inkrimping der bloembollenteelt. Te Haarlem Werd op uitnoodiging van een comité, dat zich daartoe gevormd had, een protestvergadering van belangt hebbenden gehouden inzake het besluit der regeering tot inkrimping van de bloembollenteelt. i' Koffie. Die thans nog in ons land aanwezige voorraad koffie strekt bij de huidige rantsoenering tot einde October a.s. In dien echter de Verwachte hoeveelheid koffie uit de in beslag genomen Neder- landsohe stoomschepen „Lombek„Da- nae", ,Rhea" en „Thalia" van Engeland hier te lande zal zijn aangevoerd, kun nen wij in de gelegenheid worden ge steld gedurende 4 a 5 maanden na October ko-fffie te drinken. (N.R.Ct.) Manufacturen. De Minister van Landbouw-heeft be paald, dat met ingang van 30 Juli de verbodsbepalingen gesteld op het ver voer van manufacturen verder niet van toepassing zullen zijn op ledige embal lage. Zeep. De Minister van Landbouw heeft vast gesteld voor zachte zeep een maximum- inkoopprijs, door de gemeenten in de periode van 13 Aug. tot 9 Sept. 1918 te besteden, van f67.75 per 120, K.G. Suiker voor zuigelingen, i De gemeentebesturen kunnen ook sui ker verkrijgbaar stellen voor zuigelingen b.v. door verstrekking van een kinder- kaart. Aardappelen. Het Bureau voor mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: Wanneer hier of daar geen genoeg zame hoeveelheid aardappelen aanwezig is, dan heeft het gemeentebestuur te Iaat besteld. Om dadelijk op aanvrage te zénden, gaat niet altijd, daar er niet steeds voldoende wordt aangevoerd. Dat- hangt van Verschillende omstandighe den af, o. a. dat de bouwers tusschen- tijds ook andere werkzaamheden doen moeten. Het verstrekken van mnder goede aardappelen Tgt hieraan, dat die vhoeger werden uitgevoerd, maar nu moeten die nen om in de eigen behoefte te voor zien. Nieuwe geleide bil jetten voor manufacturen. Het oude model ^ervoervergunnlng, hetwelk tot dusverre word gebez;gd, zal met ingang van 5 Aug. niet langer geldig zijn en uiterlijk 8 dagen na den iaatsten datum van afgifte der oude biljetten, zijnde 3 Augustus:, dus nog vervoer op oud model geleidebiljett-en plaats kunnen vindeta. Na 10 Aug. zal dus geen ander ver voer, dan hetwelk gedekt is 'door deze geleidebiljetten, van manufacturen kun nen plaats vinden. Van 15 Aug. af dienen deze geleide- biljetten door belanghebbenden te wor den aangevraagd bij de Rijksadviesbu- reaux voor den M'ddenstand. Het adres is te Alkmaar: ^Geestersingel 25; te Hoorn: J. Pauw, Turfhaven, hóek Spoorstraat. Lucifers. De Minister heeft vastgesteld: voet Zweedsche lucifers een maximum-klein- handelprijs: a. van 26 cent per pak, inh. minstens 10 doosjes; b. van 3 cefnt per doosje, inh. minstens 55 stuks; voor Hollandsche lucifers: een maximum- kleinhandelprïjs: a. van 24 cent per pak, inh. minstens 10 doosjes; b. van 3 cent per doosje, inh. minstens 55 stuks. Bessensap. De Minister heeft maximumprijzen voor bessensap vastgesteld: in den kl.- handel: a. per heele flesch 55 cent'; b. per halve flesoh 30 oeht. Als staangeld voor de flesschen mag in rekeningworden gebracht 18 cent. OUDE-N1EDORP. Gemeenteraad. Aanwezig waren de Edel. Ach tb. heer J. Nagelhout, Burgemeester, Voorz. en secr., alsmede alle raadsleden. Na opening doo-r den Voorzitter werden de notulen gelezen en onveranderd vast gesteld. Hierna deelde de Voorzitter mede, 1 dat de af- en overschrijvingen noodiig voor het sluitend maken der rekening over den dienst 1917 'door Ged. Staten werden goed gekeurd tot een bedrag van f 1512.38. II. dat de 2e s-u-ppl. begrooting over ge noemd dienstjaar; waarbij onder de post- ontvangsten een leaning groot f600,— even- ven? door genoemd college werd- goedge keurd. Een en ander werd voor kennisgeving .aangenomen. Ingekomen was een schrijven ycoi- den hec-r F. C. Jong, Dir. van "het L.M.B. en Secr. der plaatselijke Braiidstoffencommi-s-sie, houdende verzoek om zijn safaris sedert 1 Januari 1918 te willen verhoogen tot minstens f 1000,Tevens 'verklaarde adres sant zich bereid, desgewenscht ontslag te vragen als zoodanig en zijn kantoor en pak huis ter beschikking van de gemeente te stellen. Op -een vraag van den heer Ligthart. hoe dit salaris thans is, antwoordde de Voorzitter van f700,benevens f200 pakhuishuur, vervolgens zegt de Voorz. dat genoemd adres door B. en Wj. is behandeld en deze het gevraagde salaris niet te hoog vinden. Algemeen wordt goedgevonden om het salaris te verleenen o-vereenkoms-tig ge daan verzoek. De begrootding der Gezondheids-commissie gezeteld te Hoorn voor den dienst 1919 werd overeenkomstig hare aanbieding voo-rfco- pig goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 2006,47 waarbij de bijdrage voor dleze gemeente was geraamd op f 12.93. Een verslag van de Ha-nd-elswinterschool te Schagen. werd voor kennisgeving aange nomen. De voordracht voor het college van zet ters wegens aftreding van d-e heeren J. Ligt hart en A. Strijbis, werd opgemaakt als volgt: 1 J. Ligthart, 2 D. W|ijnJter, 1 A. Strijb-is, 2 C, Oiver. Vervolgens deelde de Voorz. nog mede, dat de gemeente rekening over 1917 door den gemeente ontvanger wais aangeboden en overeenkomstig die aanbieding voodoo- pig door B. en WL werd vastgesteld op de volgende bedragen: Ontvangsten f 19351.82 Uitgaven f18629.63 Batig slot f722.19. Vervolgens wordt o-vergegaain tot d-e rond. vra-ag om daarna i-n geheime zitting de reclames „Hoofdelijken Omslag" in behan deling te nemen, De heer Ligthart zou gaarne zien, dat den Raad zo-u kunnen besluiten om dit jaar de kermis niet te la-ten doorgaan, er zijn I zegt spr. zooveel plaatsen, waa-r dit ge schiedt, --met het o-og op de treurige om standigheden, waarin wij -thans moeten lever, Bovendien, zegt s-pr. lokt -een kermis men- sthen in de gemeen-t-e, welke men a-nders niet ziet en ook veelal liever -niet ziet en w-el voornamelijk de Wo-oimwagens-be- wo-ners. De Voorz. acht di-t punt van nogal ingrij penden aard en vi-n-dlt het bovendien moei lijk- om reden 'te Verlaat reeds- kermi-s is ge houden en zou [niet gaarne zien-, da-t die een w-el kermis heeft en de ander niet. C. O-ver, Indien wij met d-ekermissen evengoed bedeeld worden met wo-om-wagens als te Waarian-d, dan zijn 'wij: slecht klaar, althans het levensmiddelenh-e-drijf in onze gemeente heeft daarvan mu al last onder vonden. De heeren Rempt en Strijbis achten beter dat zij die geen jdiee in kermis hebben, dan maar thuis blijven, J. "Wat. Wanneer er kermis is-, geeft men de gelegenheid, het staat -nw( S. z. maar een slechten winter en met kermi-s gaat vee! geld verloren. De Voorz: Men kan -ook weinig verte-eren en zal schade -zijn voor de burgerij. De heer Ligthart: Dit bereft toch maar een enkeling, Strijbis: Thans worden al zoo-velen- in hun broodwinning getroffen en dit mog-e-n wij niet bevorderen. Een voorstel van Ligtha-rt om de ker mis -niet te laten doorgaan, w-o-rdt in stem ming gebracht en met 5 tegen, 2 verworpen. Voor stemden Ligthart en J. Wiit, tegen C. Over, A. Strijbis, C. Rempt, J. Nagel hout en P. Wit. Thans vraagt de heer Ligthart tot bevor dering van Zondagsheiliging e-n_ Zondags rust te willen medewerken tot afschaffing der Zondags-kermis. Op een vraag van tien Voorz. o-f het Ligt hart zijn bedoeling i-s om enkel de Z-o-ndag- kerm-i-s af te s-chaffen, voor Zijdewind, antwoordt Ligthart, dat hij deze liefst in hc-ei de gemeente zag opgeheven. Rempt: als ze er te Zijdewind voor zijn, schaf hem daar dan af. Voorz; Hc-e was het verleden jaar te Zijdewind P. Wit: 't vorig jaar bleek da-t de menigte niet voor afschaffing w-a-s^ ilc yo-c-r mij geef er niets om. «i Voorz: De kermis is hier evengoed a-1 niet veel, wanneer mem den Zondag er af dóet en den Woensdag er bij., dla-ar ben ik in 't geheel .niet voor. Ligthart: Wan-neer d'e kermis wiet veel. is, kan deze het beste weg. Voorzitter: Ka-n Ligthart er zich mee vereenigen om dit in een volgende verga dering te behandelen-, misschien is het on-s dan duidelijk, wat het meerendeel te Zijde wind wenseht. Ligthart ka-n zich h-iermede vereenigen. De Raad gaat hierna' i-n geheime zitting. OASTRICUM. Burgemeester van Lommen. Heclen werd in onze gemeente o-p feestelijke wijze de nieuwe Burgemeester ingehaald. Omstreeks 12 uur vormde de feeststoet zich in "het dorp, en om half twee stond de stoet bij de scheipaal den Burgemeester op te wachten, die in een landauer arri veerde. De nieuwe burgemeester werd toegesproken door den Eere-voorzitter van het feestcomité, den Z.Eerw. Heer Pastoor E-ngering, waarna de stoet zich' in beweging1 zett-e. Voorop reed een heraut te paard, daabna volgde een mu ziekkorps, een groot aantal dames met prachtig versierde fietsen, nóg een mu ziekkorps en een groot aantal heeren met versierde fietsen. Hieraohtér kwa men een' aantal ruiters te paard, waarna de rijtuigen vo-lg-den, waarin gezeten waren de 'burgemeesfer met zijn fami lieleden, het Êere-comité, de raadsleden enz. Men nam zijn weg langs school No. 1, waar de kmaeteö, onder leiding vaia het Hoofd der school, stonden opgesteld en den burgemeester een feestlied toe zongen. Van hier ging men langs het Armenhuis, vo-orbij de woning van den oud-burgemeester, den straatweg langs naar het gesticht „Duin" en Bosch", te Bakkum. Bij 'sclip-o-1No. 2 werd door de kinderen, eveneens olnder leiding van het Hoofd der school, den heer Nijssen, een lied gezongen. Terug ging meln langs den Kramersweg naa'r het Raadhuis, waar de oud-burgemeester Mooij het welkomstwoord sprak, en de burgemees ter werd geïnstalleerd. Van kwart voor zes tot kwart over zes werd er receptie gehouden, waar van door vele Castrieummers gebruik werd gemaakt, Waarna eenigen tijd pauze werd gehouden. Om 7 uur wordt bekend gemaakt, door de jury, Welke personen de mooist versierde fietsen hadden. Van 8 tot 9 uur wordt er een concert gegeven op het plein bij 'den heer Ant. v. Benthem. Zoo heeft Castricum een echten feest dag gehad. Moige het den nieuwen bur gemeester gegeven zijn "lange jaren de go-ede stemming in ons bloeiend dorp te blijven behouden. WARMENHUIZEN. Levensmide- 1 e n b e d r ij fAfhaling van broodkaar ten. Voor de bewoners van Warmen- huizen (Dorp) bestaat gelegenheid pp Vrijdag 2 Augustus tot het afhalen der broodkaarten. Van negen tot twaalf uur voor letters A tot en met L. Van twee tolt vijf uur voor letters M tot en meit Z. Gewenschte veranderingen 'der brood kaarten en ook der aanvullingskaarten voor het volgend tijdvak kunnen alleen dien dag worden opgegeven. Bioterrantsoeneering. Voor hen, die verandering wenschen der boterkaarten Melange A, Melange B, normaal-marga rine en boter bestaat gelegenheid dit ook op Vrijdag 2 Augustus tijdens het af halen der broodkaarten aan te vragen. De ingezetenen van Schoo-rldam, Ou dewal en Krabbendam krijgen hun broodkaarten per post thuisbezorgd. De veranderingen van broodkaarten en bo terkaarten kunnen door hen worden aan gevraagd Vrijdag 2 Augustus, 's avonds van zes tot acht uur. Na dien datum wordt Van verdere aanvragen o-m veranderingen geen no titie genomen. SCHAGEN. Levensmiddelen b e d r ij f. Er is verkrijgbaar 1 ons een heids w-orst op -bon no. 54. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd door den burgemeester, den heer J, O. Gor- nelissen, medegedeeld, dat de rekening van de Gemeentelijke Centrale Keuken van ai' hare oprichting, half Maart j.l., to-t de tijdelijke sluiting op 1 Juli j.l., 'n verliescijier vertoont va-n f 1741.091/2- Het gemeentelijk landbouwbedrijf, het teeleu van voedingsgewassen, op een oppervlakte van ongeveer 3l/2 hectare laud, waarvan de ontvangsten hebben bedragen f4660.57i/2 en de uitgaven f 3784.991/2, heeft alao-o- een winst op geleverd van f875.58. Op voorstel van B. en W. werd in verband met het advies der gasao-mmis- sie, die voor de maand Augustus de door de regeering vastgestelde gas-rantsoenee ring gehandhaafd, zijnde 20 M3. kookgas, 5 M3. lichtgas en 2 M3. gas voor bij koken per persoon van elk gezin, onder bepaling, dat étalage- en wynkelveriioh- ting zal zijn verboden en d-e café's niet meer dan één lichtpunt zullen mo gen branden. Tot directeur van het Gem. Electrisch brdijf werd o-p een salaris van f400 benoemd de heer Blaeser, directeur der gemeentelijke gasfabriek. De aangeboden gemeente-rekening over liet dienstjaar 1917, in ontvangst bèdragend f 127968.18 en 'in uitgaaf f 123524.98i/2, sluit met een batig saldo ad f 4443.191/2. Tot leden der commissie van onder zoek dezer rekening werden benoemd de heeren P. Meurs, Th. Paauw en P. Trapman. Naar aanleiding van de ter sprake gebrachte overlast, welke sommige in gezetenen bij gelegenheid van de o-p 25 Juli j.l. alhier gehóuden paardenmarkt hebben gehad van bewoners van woon wagens, zg.n, zigeuners, heeft de Voor zitter toezegging gedaan bij dergelijke gelegenheden strenge maatregelen te ne men, ter voorkoming van dezen over last. Spaanse he ziekte. Alhier is een geval van de Spaansche ziekte gecon stateerd. De roodvonk loopt ten einde. Sedert het sluiten van de gemeenteschool kwamen geen gevallen meer voor. SCHOORL. Spaansche ziekte. Onder de militaire kustwacht te Camperdam onder deze gemeente is bij een 13-tal de Spaansche ziekte uitgebroken. Bij een hunne-r, zekere K. afkomstig uit d-e provincie Limburg in die fnate, dat hem de laatste H.H. Sacramenten zijn toege diend-. De lijders zijn in een afzonderlijke barak ondergebracht. Eeni-ge militairen uit IJmu-i- den zijn ter vervanging in-aar hier overge komen, Naar we nader vernemen, breidt 'de ziekte zich thans niet verder uit en gevoelen de patiënten zich tamelijk wel. KROMMENIE. R. K. Volksbond. Zon dag 28 Juli hield de R. K. Volksbond een vergadering, welke druk b-ezocht was. Door de afgevaardigden maar den- Cen-tr. Raad werd eem keurig verslag uitgebracht, van de laatstgehouden Gen-trale Raads vergadering. Vervolgens w-erd door den Voorzi-tter het feit herdacht, dat de secre taris, de heer S. Vrouwe, gedurende 12i/s jaar het secretariaat va-n den Volksbond heeft waargenomen. Met een warm Woord van hulde werd hem, namens den Volksbond, een stoffelijk blijk van vvaardeering aangeboden, be staande in een gemakstoel. Zoowel door Afrikaan sche „grappies". „Waarom skop jij mij hond?" skreeuw Gert Diedriks oor die heining van sij erf vir 'n voorbijganger. „Hij het maar net aan jou geruik," „Denk jij miskien," was die ant woord, „dat ik zal wag tot -hij aan mij proe?" 1 Hulle vertel, dat op. een van die rumoerige vergadering van die laatste ver- kiesin-ge een van diie vrouw ens uit die publiek op laas so kwaad was vir die ,twak wat die toekomstige 'landsbestuurder op die platvorm staan en verkoop, dat sij skreeuw: „Als jij mij man was, sou ik jou gif ingee!" „En als jij mij vrou-w was," antwoord die kandidaat, „sou ik dit dode lik inneem." 'n Jonge wat appels gesteel en 'n pak ge'krij het: „Die ellendige appels Is die skuld van al die ellende in die wereld: eens Adam en nou ik." Vraag en p-ntwoord1. Ik heb er een, 'k wou dat 'k 'm had. Omdat ik 'm -niet heb, heb ik 'm nog. Als ik 'm had; dan had ik 'm niet meer. Wat is dat? Een vloo. «swa-MKiMnaBai a-s-ynanfn; den Geestelijken Adviseur als door den oud-voorzitter werjdl de Jubilaris gelukge- wens-cht en hulde geb-rachL Ten slotte werd in beginsel besloten na een uitgebreide d-is-cusisie, tot oprichting van een vereeniging tot exploitatie van volks tuintjes. BRRGEN AAN Z-EE. Mijn aange spoeld. Alhier werd Dinsdagmiddag een gedeelte van het strand afgezet, omdat er, een mijn aangespoeld was. Op- een afstand konden de talrijke bad gasten het werk der militairen gade slaan, die de mijn ontlaadden, waarna zij met kar en paard wérd weggevoerd. EGMOND AAN ZEE. Vero-n ge lukt. Onder degenen, die bij het pp, een mijn loopen van den logger IJ.M, 65 „Ena" o-mkwamen,, behoort tot rouw van zijne familie ook de Eg- mondsche matroos G. Zwart. N. NIEDiORP. Gekozen. Tot secr.« penn. van de banne Nieuwe Niedorp werd vo-or eenigen tijd, in de plaats van den heer J. Kuilman, die bedankt had, gekozen de heer J. B-. .Wilken, lid van het dagelijksc-h bestuur. In diens plaat» is thans (id van het D. B. gekozen de heer J. Wit Gz. URSEM. Raadsvergadering. Aa-nvvezig a-ll-e led-en. Na opening werden de notulen- der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedge keurd. i' Onder d-e ingekomen s-tuibbem, mededee- li-ng va-n de laats-te kas opname, waaruit bleek, d-a-t er i-n kas behoorde te zijn en w-as f 2710.301/2, -tevens verslag' vain- de verzonden telegrammen gedurende de maan den Mei, Juni e-n Juli,, een schrijvan van A. v. d. Meij, waarin deze ontslag vraagt d-en Mei, Juni Juli, een- schrijven va-n e-n L. Kaandorp, om electrisch licht, waar voor het advies- van den ingenieur ge vraagd zal worden. Schrijven- van Ged. Sta'en, d-a-t het aanvaings-aiaris van den Bur gemeester -gesteld is o<p fllOO en ka-n stij gen to-t f 1400, "da-t vain- den secr. op f 1000, en kan stijgen tot f 1300 en dat van den ontvanger op f 500 en ka-n stijgen tot f 700. Goedgekeurd o-p -een leeni-ng ad f3000—. Goedkeuring op -kohier hoofdelijken om slag, dienst 1918 en begrooting 1918. Ingekomen een uitvoerig schrijven van den ijsbond „Hollands Noo-rder kwartier", di-e i-n den aif-ge-loopen win-ter f20.000 aan arbeidsloon-en heeft uitgekeerd en n-u voor een te kort komt te s-ta-a-n, redenen waarom verzocht wordt, om een s-ubsidie van- f25. Burgemeester en Wethouders stelden- voor di-t schrijven voor kennisgeving aan te ne men. De heer Oud s-telde voor een subsidie te geven van f 10omdat a-rm en rijk, oud en' jong, bij gelegenheid vain- het ij» kan genie-ten' en. Ursem ju-i-st een plaats is om op mo-o-ie ijs-bia-n-en te hopen, en de ijsbond steeds zorgt voor afbakening va-n slechte pla-a-tse-n. Het voorstel werd d-a-arop met algemeene stemmen a-angenomen. Ingekomen een schrijven- van D. Baa», waarbij de woning, -gehuurd voor den veld wachter. werd opgezegd. Een schrijven van den B-urgemees-ter om eervol ontslag als ambtenaar v. d. Burg. Statut. v Een schrijven va-n den- veldwachter om f50 verhooging, -no-odig v-oor de duurdere uniform-kleed,iing, hetwe-Ik is toegestaan. Ook werd thans bij officieel raadsbesluit goedgevonden, d-en brievengaarder grati» woning te geven, hetwelk reeds jaren ge schiedde, ma-ar ni-et in de notulen was te kaden. Ecnige af- en overschrijvingen werden goedgekeurd, beneven-s 'een- suippletoire-begr. ad f 900 voor het levenamiddelenbedrijfj. Voor het vaststellen van den winst en verlies rekening, Gem. Elect. Bedrijf en het onderzoek van de rek. Burg. Armbestuur, werden benoemd de heeren- Oud en Schaap. Tot leden van het College van zetter» werden herbenoemd de heeren Koppes en Tessel, en tot lid van het Armbestuur de heer Jb. Schermerhorn. Bij de rondvraag sprak de Burgemeester in warme bewoordingen een hartelijk af scheid aan de heeren w-ethou-d-ers, raads leden en secr., hij hoopte steeds te mogen hoore-n, dat de gemeente Ursem in bloei moge toe-neeinen en-, Gods beste zegen aller deel zal zijn. (applaus). De heer Buijs vroeg om een betere brand stoffen-voorziening, de heer Schaap een lagercn prijs voor idle oojnsu-mEtie roeit

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2