No. 92 Dinsdag 8 Augustus 12e Jaargang R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Een edel hart. Buitenland Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Wijziging der Kieswet gewenscht OIVS BLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huisf 1.15 Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling f 1.55 Afzonderlijke nummers van de courantf 0.05 het Zondagsblad f 0.05 ADVERTENTIEN Van 15 regelsf 0.75 Elke regel meer f 0.15 Reclames per regelr0.42« Rubriek vraag en aanbod per plaatsing f^0.40 niet een belang- van de katolieke partij1 wij zullen het minste last hebben maar een landsbelang." De oplossing, die deze schrijver geeft, is de volgende: „Men esiohe voor een afwijking een getal stemmen gelijk aan den kiesdeeler." Daar nu het kwaad evengoed woekert onder de reserve als onder de gekoze nen, zal zijne bedoeling wel zijn, om ook in de reserve geen verandering) te brengen, doch die ita de volgorde van de lijst te bewaren,- afgezien van het aanstal stemmen, dat de candidaat behaald heeft. Ons inziens gaat deze bepaling ech ter ook te ver en wordt er hier te veel gevraagd. Wij' zouden een zeker percentage wil len eisehen van den kiesdeeler. Over de grootte hiervan valt natuurlijk te pra ten, doch in geen geval lager dan 50 o/o, de helft van den kiesdeeler, of in geval het stelsel d'Hondt wordt te ruggenomen eenzelfde percentage van het laatste quotient, waarop een partij een zetel ontvangt. Ofschoon 't altijd wenscheljjk blijH, dat de kiezers zich houden aan het advies: „Stemt no. 1 der lijst," zou een verandering door-voorkeurstemmen dan niet zoo verwerpelijk zijn, omdat zulk een candidaat dan ook werkelijk op voldoenden aanhang steunt. In ieder geval is hét te hopen, dat de regeling! in beide zaken, grootste overschotten en voorkeurstemmen, ver andering brengt. Dat kan, want zooals de beer Albarda zeide in de vergadering van 1 -Dec. 1916: „Het is een voordeel, dat het stelsel, dat nu in de additioneele artikelen (is) neergelegd, als het ware gedurende „enkele jaren op proef wordt genomen en dat de gelegenheid (bestaat), wan neer naderhand de kieswet wordt ge maakt, om de gebreken, die aan dat stelsel mochten zijn verbonden, te her stellen. Want ik Wil wel ziggen, dat het ook mij voorkomt, dat, wanneer wij het stelsel, dat nu door den Minsiter ons wordt voorgedragen, aanvaarden, dit niet kan beteekenén, dat wij' reeds zouden besloten zijn om dat stelsel on veranderd ook neer te leggen in de kieswet, die later zal moeten worden gemaakt." Welnu, men houde dan rekening me/ ,de ondervinding, thans opgedaan. A. KOKKELKOREN, pr. Van dergelijken handel in 't groot schijnt het publiek echter weinig te willen weten, weinig te begrijpen. Sinds eenigen tijd is er sprake van, dat mogelijk uitvoer van melk- en kalf- koeien naar het buitenland zal moeten plaats vinden, en overal vertoont 'zich verzet; zoo heeft de Aig. Ned. Zuivel- bond den minister een adres toegezon den, waarin genoemde bond tot de con- .clusie komt, den minister eiken uitvoer van rundvee te moeten ontraden, op verschillende gronden. 't Is zeer begrijpelijk, dat men eventueel met weemoed onze beest jes zal zien vertrekken, maar het gaat o>. i. niet aan, iederen uitvoer van vee zonder meer te laken. Als er watook wij] natuurlijk allerminst hopen uitvoer van vee plaats heeft, dan zal onze regeering daartoe wel gedwongen wezen door de r u i 1-waarde, welke b.v. de steenkool naast haar geld-waarde is gaan bezit ten. Men moet dunkt ons de din gen en de omstandigheden durven zien, aooais ze zijn. GELD- EN RUILHANDEL. In het algemeen blijft het waar, dat voor ieder voorwerp een waarde in geld kan worden bepaald. Gedurende de laatste oorlogsjaren zijn wij' er echter aan gewend geraakt, som mige artikelen zóó hoog) te waardeeren, dat ze in zekeren zin gelijk de volles- mond zegt „voor geen geld te koop" zijn. Zoodoende kregen deae artikelen als 't ware twee waarden: een geld- en een ruil-waarde, iets, wat menig boertje ondervonden zal hebben, die in een stadswinkel eenig schaarsich ar tikel wilde komen koopen: (t boertje kan wèl wat sajet voor moeder de vrouw krijgen, maar dan moet hij den winkelier voor ieder strengetje zóó- en zóóveel eitjes leveren, wat het een méér kost dan het ander wordt dan wel bijbetaald. 1 Ziehier een voorbeeldje van de geld en ruil-waarde, welke sommige artikelen in den kleinhandel "thans - bezitten. Iedereen begrijpt zoo'n handeltje, al vindt hij 't misschien ook niet erg prettig, misschien ook zelfs niet fair, ieder een begrijpt het enlegt er zich bij' neer. I DE EENHEIDSSIGAAR. Met eenige wroeging, dat 't „zonde" .is, en tóch telkens weer over de scru- i pules héénstappend, koopt de echte rookliefhebber zich nog dagelijks enkele I sigaartjes tegen „ongehoorde" prijken van 11, 12, 13 cent en duurder. j 't Is velen te bar,en tóchhet - sigaartje kan men niet missen. Kwam nu de eenheidssigaar maar gauw; want, al blijft het waar, dat- rooken een „genotmiddel" is, de rook-lust zit bij den doorsneê-Hollaïider zóó diep, dat ze hem tot een gezellige tweede natuur is geworden. Doet daar nu maar eens wat aan! Die wensch naar de eenheidssigaar is echter spoediger uitgesproken, dan dat men een distributie, en wèl een e e r 1 ij1 k e distributie van dat artikel In praktijk kan brengen. Eerstens schijht het met de fabrica tie niet geheel naar wensch te vlotten en schijhen wij met de fabricatie der eenheidssigaar een sukkel-periode te be leven als voorheen met de bereiding der lang te voren aangekondigde eenheids worst. doch: gestéld, dat cle een heidssigaren in groote massa gefabri ceerd liggen, op wèlko wijze kunnen zij' dan strikt eerlijk en zonder ge vaar voor kettinghandel in distributie worden gebracht? Het Alg. Sigaren-Syndicaat meende een goede distributie-regeling te treffen, wanneer het den winkelier verplichtte, op lijsten te noteeren, hoeveel .eenheids sigaren hij' ontvangt en hoeveel hij er dagelijks verkoopt, terwijl do winkelier slechts aan vaste klanten (natuurlijk niet meer dan het rantsoen) zou mogen verkoopen. Op die manier zou een ieder kunnen controleeren. of de winkelier nog eenheidssigaren in voorraad heeft, doch is het geen gemakkelijk kunstje, op die lijsten een reeks cijfer tjes onder elkaar te schrijven, zonder sigaren af te leveren? "Wij willen nie mand verdenken, wij noemen slechts de mogelijkheid. Kan men het stelsel der vaste klanten wel doorvoeren? b.v. tegenover vreemdelingen? Of het bonnen-stelsel beter zou wer ken? Ook daaraan zjjn bezwaren ver bonden: niet-rookers zouden b.v. een handeltje in sigarenbons kunnen gaan drijven, iets, wat toch zeker niet de bedoeling van distributie i*. Een strikt eerlijke distributie zal niet gemakkelijk te bewerkstelligen zijn: we wachten de komende dingen af. Zóó NIET! Meermalen zijh wiij waar hét O'.i. J pas gaf voor de belangen der boe- ren opgekomen; wij' hebben betoogd, i dat men den landbouwer niet kwetsen moet in de eigenaardige gehechtheid' 1 aan zijn product, dat de regeering hem b.v. graan moet laten voor eigen 'ge- bruik, dat men hem een behoorlijken prijs betalen moet voor wat hij zich ,wint met zwaren veldarbeid, doch i dan moeten wij van den anderen kant ook van de landbouwers vragen, dat i zij' zich niet aan woekerpraktijken schuldig maken, die de distributie van den oogst min of meer in gevaar zouden kunnen brengen. Nog is de nieuwe opgst niet binnen of sommige boeren begin- nen reeds, ondanks de strenge ver- i bodsbepalingen, granen tegen schande. lijk hooge prijzen te verhandelen. In Noord-Brabant worden boeren aan- getroffen, die in allerhaast granen ge dorst hadden, het in den bakkersoven lieten drogen en voor f85.per H.L. aan particulieren verkochten, die bet graan per rijtuig aan huis afhaalden. Laten onze boeren zoo niét hande len. Onze boeren hebben rechten, die wij' gaarne erkennen en verdedigen wil len, doch zij1 hebben tevens den plicht, te zorgen, dat de voor de distributie in aanmerking komende oogst zoo groot mogelijk zij; door den oogst uit Spe culatiezucht te verkleinen, doen zij' der samenleving in haar geheel tekort. het offensief overgegaan. De Fransch- Amerikaansche troepen hebben de Duit sche troepen van den kroonprins ge noodzaakt tot den terugtocht achter de Aisne en de Vesle. Het Fransche bericht zegt, dat de Fransche tr&epen, aan den linkervleugel, op den zuidelijken oever der Aisne en de Vesle staan van Sois1- soïis tot Fisnes. De Amerikanen zijn in den rand van het stadje Fismes aange komen. Oostelijk van Fismes loopt do Fransche linie over Courville en Brans- court naar Champigny, dus ten zuiden van den straatweg Fismes—Reims. Het Duitsche Legerbericht vermeldt slechts, dat de Duitsche troepen aan de Aisne en aan de Vesle met de Fran- schen in gevechtsactie zijn. De Duitschers geven ook bij' Albert hunne troepen bevel tot den terugtocht. Het Engelsche bericht doet- vermoeden, dat hier door de zware regens of door het wassen der rivieren de Duitsche blel- lingen zijn ondergeloopen, waardoor zij Onhoudbaar waren geworden. Zij! moes ten dus over een front van vijf tot zes kilometer bij' Albert en het Aveluy- bosch op den oostelijken oever der An- ere terugtrekken. Dientengevolge kon den de Engelsche troepen daar tot op den westelijken oever dar Ancre voor uitgaan. De actie aan het Westfront blijft de aandacht trekken. VERSPREIDE BERICHTEN V. (Slot.) Het uitbrengen van vo or keurstem men heeft wellicht genade gevonden bij hen, die cgpar succes van zageh, de groote m as fa der kiezers heeft het zeker niet' kunnen voldoen. De vraag dringt zich echter nu óp: wat dan? 't Is moeilijk een oplossing te geven, althans eene bevredigende. Zander wijziging der wet kunnen da kiezers van hunne (candidaten eisehen, dat deze van voorkeurstemmen niet gediend zullen zijn, en een zoo danige eventueele verkiezing: of ver andering in de reserve van de hand zullen wijzen. Deze oplossing is echter ideëel en zal in de praetijk geen oplossing 'blij ken. Met wijziging der wet zien wij de volgende mogelijkheden: Vooreerst, en deze oplossing is zeer eenvoudig het uitbrengen van voorkeurstemmen worde totaal onmo gelijk gemaakt. Dat kan geschieden op de volgende wijzè: Het stembiljet worde zóó ingericht, dat er geen hokjes staan vóór de namen der candidaten, doch dat er slechts één jiokje staat boven iedere lijst. Die strijd o ver de personen heeft dan reeds plaats gehad in de kiesvereenigingen, de kie zer heeft dan aan de stembus niet meer met personen, doch slechts met lijfeten te maken., en de stemmen aan de lijsten gegeven, worden dan volgens de gewone wettelijke bepaling' aan de candidaten toegekend. .Voorkeurstemmers zijn aldus uitgeslo ten. Zulk eene bepaling zon echter niet bevallen. Ze is te draconisch en de geest van Kappeyne van de Coppello zou hier hoogtij vieren: de minderheden .worden totaal onderdrukt. Daarom on derschrijven wiij de woorden uit do Memorie van Toelichting bij. de indie ning der voorstellen: „het is gewenscht dat de voorkeur dei" kiezers voor be paalde personen en de locale belangen, nog steeds belangrijke factoren in het .volksleven, niet geheel worde verwaar loosd." Dat is ook de meening van den 1-Iaag- sohen briefschrijver uit „De Tijd", die zegt; „Ik zou niet zoover willen gaan, om voorkeurstemmen te verbieden. Ik geloof niet, dat daarvoor een meerder heid zou zijn te vinden. Voorkomen moet alleen Worden, dat, waar 50 60.000 stemmen doen blijken, dat zij de lijst gevolgd wallen zien, 1000 of 2000 stemmen dien wal geweld kun nen aandoen." j Zoo is bet. Het uitbrengen van voor keurstemmen kan bezwaarlijk geheel woa'den verboden, doch er behoort eenige waarborg te zijn, dat iemand, die op een dergelijk», laten we gemaks halve zeggen, abnormale wijze, geko zen wordt, of zich een betere plaats in de reserve ziet toegekend, ook wer kelijk daarvoor voldoenden invloed ach ter zich heeft. .Want het kwaad is thans nog niet zoo erg, omdat men er niet aan ge dacht heeft, dat men met 1000 of 2000 o temmen de bedoeling der kraohtgiste organisatie kan bruskeeren. Nu het kunstje gezien en geleerd is, is de weg gebaand voor den felsten personenstrijd bij! de aanstaande raadsverkiezingen. Het kunstje der grootste overschotten zal daarnaast voor de bewerking zor gen van den akker, waaruit de kleine partijtjes uit den grond opschieten. Is de samenstelling van de gemeenteraden op deze wijze eens bedorven, dan komt zij nooit weer goed. Het geldt bies E ÉUILLETON Omgewerkt naar het F ranse h. T "WJat mevr. d'Argelies betreft, die was diep' ontroerd. Zij' bewonderde oprecht dien staal- harden wil, die zoo menigen hinderpaal weggeruimd had, en tevens ook dit warme hart, kloppende in dit stijve omhulsel, dat hart dat zoo innig scheen te beminnen wat het liefhad. i. Hie is tenminste een man, sprak zij tot Fabien. toen mijnheer de Rho des hun goeden nacht gewenscht en naar de kamer begeven had, waar Blanche rustte. l Ik zal doen, zooals hij', groot moeder, riep de jongeling! geestdriftig uit, ik ook zal ons huis uit zijn ver val op richten I De oude vrouw, ontmoedigd, loosde een zwaren zucht. Tranen rolden ove* hare gerimpelde Wa zijn te ver aqhtesuilgeboercl, armekleinei mioimpelde zij, 't is on mogelijk! - L,f Ate «sa i -« j Helaas! dat helpt niet altijd! Trouwens, gij zijt goed, braaf, recht schapen, maar 't ontbreekt u aan wils kracht. Mijnheer de Rhodes zal mij hel- pen. Ik heb in zijne oogen gelezen, dat hij onze vriend wenscht te worden. Hij zal me goeden raad verstrekken, me geleiden. Ik zal, steunende op hem, gelukken! Zij strekte hare arme, bevende han den ten hemel en stamelde: Dat God u verhoore, want ik weet niet wlat er anders van ons wor den moet. VDI. EEN WELDOENER, ,'i ft i i De goede zorgen, de teederheid, de verstandige levensregels knapten Blan che weer op, boewei zeer, zeer lang zaam. Ik heb u gewaarschuwd, zei doc tor Cabannes tot Jacques, dat mevr. de Rhodes erg aangetast is. Maar gij- verpleegt hoor wondergped! Nog twee andere personen verzorg den de zieke met eene toewijding en eene hartelijkheid, welke die van mijn heer de Rhodes evenaardden. .Vooreerst Diane, wier zachtaardig heid saflt vfirjaiuderda, integendeel En Jacques, altijd wantrouwend, maar te eerlijk om een niet gerechtvaardig den wrok te koesteren, dacht: Wat zal het mij verheugen haar goed te zien, braaf, zonder berekening of nevenbedoeling!... Hoe zal ik haar liefhebben als 't Waarlijk zoo is! Hoe gelukkig zal ik haar leven maken! Maar zekere trekken van het gelaat, Welke hij alleen zag, sommige verbor gen dingen, deden hem er bij' voegen: Als haar geduchte schranderheid haar maar geen nieuwe oomedie ingeeft! Ach! dit kind is een echte sphinx!.... En wat zou ik er niet om geven om in hare ziel te kunnen lezen, zooals in de engOfenziel van Marguerite! Dan, de andere, die hare toegenegen heid en hare zorgen aan de zieke wijd de, was mevr. d'Argelies. Ondanks hare hooge jaren en den betrekkelijk grooten afstand, die haar scheidde van het kasteel van Astarac, kwam zij iederen namiddag te voet aangetrippeld, met haar zwart zijden zakje, waar de kousen in staken, die zij voor de arme ouderlingen en da kinderen der streek breidda. De winter is zeer guur in ons gebergte, zeide ze glimlachend!. De zeer) oude en zeer jonge menschefl zijh ge voelig aan da koutte. Wo moeten zie» OORLOGSOVERZICHT De oorlogsactie der geallieerden aan de Moermankust neemt steeds grootere verhoudingen aan waardoor de schijn-regeering der Bolsjewiki in Rus land al maai' meer bedreigd en de toe stand in dat rijk over 't algemeen al maar meer vertroebeld wordt. Gestadig rukken de Entente-troepen naar het Zuiden voort. Een bericht uit Weenen meldt, dat de oorlog tusschen Engeland en de [Bpls- jewiki niet verklaard is; maar dit is niet bevestigd; het doet er ook minder toe. De toestand is van dien aard, dat er krachtig wordt gestreden, in Noord-Rusland, aan de Moermankust eu bij Archandel. Archangel is door de Engelsche kruisers gebombardeerd, als voorbereiding voor een landing en „Prawda" zegt, dat ook Moskou zal beschoten worden, wanneer de Tsjecho- SLowaken, die het blad eveneens onder de bevelen van den Engelsohan staf rekent, niet worden verslagen. Lenin en zijh mede-commsisarissen in Moskou eu Petrograd, hebben hunne roode garden, en hun roode leger, ge mobiliseerd, het vaderland in gevaar, verklaard, en een soort algemeens be wapening afgekondigd. Want het gevaar dreigt snel, van verschillende zijden tegelijk. i De officieele organen der Bolsjewiki, „Prawda" en „Iswestijh", melden, dat de regeering van Siberië op het punt staat officieel den oorlog te verklaren aan de Russische Sovjetregeeriug. Dpph ook dit is een kwestie van ondergeschikt belang: zonder oorlogs verklaring wordt er óók wel gevoch tenin Rusland! Japan heeft nu vrij) spel ia Siberië en Amerika keurt officieel de inter ventie van Japan gjocd. Of zij' daar later geen berouw van krijgen zal? Opnieuw of eigenlijk: in welhaast niet-onderbrokon gevechtsaetie zijh de Fransch-Amerikaansclie troepen tot hen daarvoor te vrijwaren Is 't me toegelaten gravin En met een uitdrukking van onuit sprekelijke zoetheid, voegde zij er bij: Gij z'ijt zoo gped, dat ik u min of meer behandel als eene dochter. Beknor me gerust, als u dat niet be valt. i f Integendeel, antwoordde Blanche opgetogen en getroffen door zooveel goedheid, door al de teederheid waar dit uitgelezen schepsel haar mee om ringde ik heb mijne moeder bijna niet gekend, en 't is mij' als vind ik haar terug in u, mevrouwi de markiezin. Terwijl mevr. d'Argelle zoo gped als thuis was op Astarac, vergezelde Fa bien gewoonlijk zijne grootmoeder en werd insgelijks een trouwe gast van het kasteel. Ais hiij zich niet vermaakte met de twee meisjes, ondernam hij! met Jacques lange wandeltochten. Zoomin in de Pyreneën als te Bor deaux behoefde mijnheer de Rhodes met de armen over elkaar te gaan zitten. Hij' had nagenoeg het uitgestrekte landgoed der hertogen de Candales weer «te zamen gebracht, (en, geholpen door Mathieu Puyloo, die hem tijdens zijne afwezigheid verving, beheerde Jacques meesterlijk zjjhe goederen. r Hij wj^dde zijn jongen gezel ia om Een spoorwegongeluk. De bladen melden, dat bijf Oswieciii een ernstig spoorwegongeluk plaats had. Op de spoorbrug bemerkte de machinist van een gemengden trein, voor zich een andoren trein. Hij gaf tegenstoom. Maar terwijl de dertien personenwa gens, die onmiddellijk achter de locomo tief zich bevonden, remden, reden da met verouderde remmen voorziene goe derenwagens door. De druk van de goederenwagens deed de personenwa gens kantelen. Vijf stortten van de brug in den Weichsel, twee bleven aan het bruggehek hangen. Er zijn buip- treinen afgezonden. Er zijn tot dusver 36 lichtgewonden en 5 zwaargewonden. Werst verboden waar. Algemeen bekend is het verhaal, vol gens hetWfelk Amerikaansche patriot ten hun patriotisme zóó ver drijven, dat zij' weigeren zuurkool te eten" wijl „Sauerkraut" het nationale voedsel bij uitnemendheid is der Duitschers. Van hoogerhand is toen verklaard, dat zuur kool niet uit het land der Hunnen komt, maar het nationale voedsel is in Ne derland, zuurkool is dus neutraal, de Amerikanen kunnen het met gerust ge weten eten Een gelijksoortig verhaal komt nu uit Engeland. Men wil daar geen worst jes eten, wijl die doen denken aan de knakworstjes der Hunnen! Een „verontwaardigd" Engelsehman schrijft in de „Westminster Gazette"! „Met heilige verontwaardiging lees ik, dat de voedselcontroleur den vrijen verkoop van worstjes heeft toegestaan. Iedere schooljongen weet, dat worst het nationale voedsel, is der gehate Hun nen. Zou een Brit, die zichzelf respec teert, zijn lippen met deze verfoeilijke producten bezoedelen? Hoe kan de oor log gewonnen worden, als men der gelijke dingen van hoogerhand toe staat?" IndeedMaar wij! neutralen zou den maar wat blij zijn, indien wijf onze jeukende maag zouden stillen met Duit sche knakworstjes, Engelsche plumpi pudding, Italiaansche macroni, enz. werken, de zorgen welke de landbouwi trent de berekeningen, de wijze van vergt om winstgevend te zijn. De grond, zeide hijf hem, is goed, maar vasthoudend. Evenals de vrekken, ontsluit hij niet gemakkelijk zijne beurs. Maar zoodra hij edelmoedig wordt, komt er geen einde meer aam Fabien ondervond den heilzamen in vloed van mijnheer de Rhodes, en daan hij' een ontwikkeld verstand had, zacht aardig en goed was, moest men wel van hem houden, 't Was een lust met hem om 'te .gaan. Die jongen zal een gelukkig leven hebben, dacht Jacques, omdat hij hem igoed kende, mits hij of zij, dje invloed op hem: uitoefent, eerlijk zij en recht schapen. Uit dankbaarheid voor de goede zor gen, welke Blanche bij mevr. d'Argel ies 'genoten had, wilde hij', die echte steun, die machtige raadgever, die on wrikbare vriend zijh, dien de zwakheid en de besluiteloosheid van den jongen vroeg zekeren dag mijnheer de Rhodes J markies behoefden, i Wat denkt gij' later te worden? op den man af. (Wordt vervolgd.?

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1